Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
έτσι που έγινε το μάθημα των θρησκευτικών η καλύτερη λύση είναι η απαλλαγή.Πλέον σε αυτά τα πόστα είναι άνθρωποι δογματικοί,αδιάλλακτοι,που απλά μένουν για να παίρνουν τον μισθουλάκο τους....Εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις είναι αυτές που θα βρείς,εναν καθηγητή που να νοιάζεται για τις απορίες των μαθητών,να μην είναι απόλυτος και να μην κολλάει στο παραμυθάκι ''ο θεούλης είναι πολύ καλός,μας αγαπάει όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολους,στελνει τα αγγελάκια να μας προσέχουν............μπλα...........μπλα........μπλα..''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πρώτα-πρώτα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου: Είμαι άθρησκος, δεν έχω βαπτισθεί και πιστεύω ότι το μάθημα των "θρησκευτικών" όπως γίνεται πρέπει να καταργηθεί και να αντικατασταθεί από θρησκειολογία. Προς το παρόν όμως, τα "θρησκευτικά" είτε το θέλουμε είτε όχι, υπάρχουν με τη μορφή που ξέρουμε, οπότε με βάση τη σημερινή πραγματικότητα συζητάμε.
Δίνεται το δικαίωμα της απαλλαγής από το μάθημα των "θρησκευτικών". Για ποιους δίνεται το δικαίωμα αυτό? Λογικά για τους αλλόθρησκους, ετερόδοξους, άθρησκους, άθεους. Όμως, όπως και σε όλα στο Ελλαδιστάν, κι εδώ βρίσκονται αυτοί που εκμεταλλεύονται το νόμο απλά για να εξυπηρετήσουν φτηνά μικροσυμφέροντα. Ζητούν απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" μαθητές, με σύμφωνη γνώμη των γονιών τους, οι οποίοι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι με κίνητρα όπως: "να έχω ένα μάθημα λιγότερο να διαβάζω", "να έχω κενά να παίζω μπάσκετ", "η καθηγήτρια είναι βαρετή", "αυτός θα μου ρίξει το μέσο όρο", "αφού μπορώ γιατί να μην το κάνω?". Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ με σκεπτικά σαν τα παραπάνω και θεωρώ ότι αυτός που θέλει απαλλαγή για λόγους σαν τους παραπάνω κάνει κατάχρηση του νόμου. Η απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" πρέπει να δίνεται μόνον σε όσους οι γονείς δηλώνουν ότι οι μαθητές δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και πραγματικά υπάρχει πρόβλημα συνείδησης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πρώτα-πρώτα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου: Είμαι άθρησκος, δεν έχω βαπτισθεί και πιστεύω ότι το μάθημα των "θρησκευτικών" όπως γίνεται πρέπει να καταργηθεί και να αντικατασταθεί από θρησκειολογία. Προς το παρόν όμως, τα "θρησκευτικά" είτε το θέλουμε είτε όχι, υπάρχουν με τη μορφή που ξέρουμε, οπότε με βάση τη σημερινή πραγματικότητα συζητάμε.
Δίνεται το δικαίωμα της απαλλαγής από το μάθημα των "θρησκευτικών". Για ποιους δίνεται το δικαίωμα αυτό? Λογικά για τους αλλόθρησκους, ετερόδοξους, άθρησκους, άθεους. Όμως, όπως και σε όλα στο Ελλαδιστάν, κι εδώ βρίσκονται αυτοί που εκμεταλλεύονται το νόμο απλά για να εξυπηρετήσουν φτηνά μικροσυμφέροντα. Ζητούν απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" μαθητές, με σύμφωνη γνώμη των γονιών τους, οι οποίοι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι με κίνητρα όπως: "να έχω ένα μάθημα λιγότερο να διαβάζω", "να έχω κενά να παίζω μπάσκετ", "η καθηγήτρια είναι βαρετή", "αυτός θα μου ρίξει το μέσο όρο", "αφού μπορώ γιατί να μην το κάνω?". Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ με σκεπτικά σαν τα παραπάνω και θεωρώ ότι αυτός που θέλει απαλλαγή για λόγους σαν τους παραπάνω κάνει κατάχρηση του νόμου. Η απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" πρέπει να δίνεται μόνον σε όσους οι γονείς δηλώνουν ότι δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και πραγματικά υπάρχει πρόβλημα συνείδησης.


Γιατί αυτό;
Εμένα για παράδειγμα ο πατέρας μου είναι θρησκευόμενος, η μητέρα μου και εγώ είμαστε άθρησκοι/άθεοι όμως είμαι βαπτισμένος. Αν το επιθυμούσα, γιατί να μην είχα το δικαίωμα στην απαλλαγή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Γιατί αυτό; Εμένα για παράδειγμα ο πατέρας μου είναι θρησκευόμενος, η μητέρα μου και εγώ είμαστε άθρησκοι/άθεοι όμως είμαι βαπτισμένος. Αν το επιθυμούσα, γιατί να μην είχα το δικαίωμα στην απαλλαγή.
Λογική ερώτηση, καθώς η πρόταση που σημειώνεις είναι κακοσυνταγμένη (αμφισβητούμενο υποκείμενο). Διορθώνω:
Η απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" πρέπει να δίνεται μόνον σε όσους οι γονείς δηλώνουν ότι οι μαθητές δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και πραγματικά υπάρχει πρόβλημα συνείδησης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Να ρωτήσω, αν το μαθημα των θρησκευτικων δεν γινοταν μεροληπτικα και ουτε να δινοταν τοσο μεγαλη εμφαση στο Χριστιανισμο και ιδιαιτερα στην Ορθοδοξια, οπως γινεται τωρα, απλα θα ηταν μαθημα που μιλουσε γενικα για ολες τις θρησκειες στον κοσμο και το ρολο που έχουν στην κοινωνια. Θα ζητουσατε παλι απαλλαγη ή οχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Λογική ερώτηση, καθώς η πρόταση που σημειώνεις είναι κακοσυνταγμένη (αμφισβητούμενο υποκείμενο). Διορθώνω:
Η απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" πρέπει να δίνεται μόνον σε όσους οι γονείς δηλώνουν ότι οι μαθητές δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και πραγματικά υπάρχει πρόβλημα συνείδησης.


Τι λες?Το θρήσκευμα αποτελεί ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο.Για ποιο λόγο να είσαι υποχρεωμένος να αποκαλύψεις αυτό το δεδομένο (εν μέρει δηλαδή-με το να αναφέρεις τι δεν είσαι),γεγονός που μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να οδηγήσει μέχρι και σε ρατσιστική αντιμετώπισή σου (από κανάν κολλημένο διευθυντή),ώστε να πάρεις απαλλαγή?Εφ'όσον το μάθημα των θρησκευτικών δεν καταργείται,ή δεν γίνεται μάθημα επιλογής,θα πρέπει ο καθένας να έχει το δικαίωμα να πάρει απαλλαγή,χωρίς να είναι υποχρεωμένος να δηλώσει το γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τι λες?Το θρήσκευμα αποτελεί ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο.Για ποιο λόγο να είσαι υποχρεωμένος να αποκαλύψεις αυτό το δεδομένο (εν μέρει δηλαδή-με το να αναφέρεις τι δεν είσαι),γεγονός που μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να οδηγήσει μέχρι και σε ρατσιστική αντιμετώπισή σου (από κανάν κολλημένο διευθυντή),ώστε να πάρεις απαλλαγή?Εφ'όσον το μάθημα των θρησκευτικών δεν καταργείται,ή δεν γίνεται μάθημα επιλογής,θα πρέπει ο καθένας να έχει το δικαίωμα να πάρει απαλλαγή,χωρίς να είναι υποχρεωμένος να δηλώσει το γιατί.
Σίγουρα το σωστό θα ήταν να καταργηθούν ή να γίνουν μάθημα επιλογής. Όμως συζητάμε σε σχέση με το τι ισχύει σήμερα. Αυτά που γράφεις είναι ολόσωστα με την προϋπόθεση ότι αυτοί που θα ζητήσουν απαλλαγή είναι εκείνοι οι οποίοι τη θέλουν για λόγους συνείδησης. Όμως, αφού γεμίσαμε από χριστιανούς ορθόδοξους λουφαδόρους, πρέπει και αυτό να αντιμετωπισθεί κάπως.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η απαλλαγή από τα "θρησκευτικά" πρέπει να δίνεται μόνον σε όσους οι γονείς δηλώνουν ότι οι μαθητές δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και πραγματικά υπάρχει πρόβλημα συνείδησης.
Ναι, γιατί ας πούμε σε ηλικία 16 χρονών δε μπορείς να έχεις διαμορφώσει θρησκευτική ιδεολογία, ε; Τότε, για πες μου! Γιατί διδάσκομαι θρησκευτικά, όταν δεν έχω διαμορφώσει θρησκευτική ιδεολογία? Και το πιο σημαντικό, πώς γίνεται να μου επιβάλλουν το Χριστιανός Ορθόδοξος με το που γεννιέμαι χωρίς να με ρωτήσουν και μετά να μην έχω λόγο σ'αυτό?
Γελοίο?
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως τα θρησκευτικά θα έπρεπε να φύγουν ΤΕΛΕΙΩΣ από το σχολείο!Στη Γαλλία τα κατήργησαν σχεδόν 2 αιώνες πριν (το 1881-1882) και βγήκαν κερδισμένοι!Τώρα είναι η σειρά του Ελλαδιστάν!!!Το σχολείο πρέπει να είναι ένας τόπος ουδέτερος!!!Και όσο για την απαλλαγή,πολύ κακώς πρέπει να υπογράφεται από τους γονείς!Δηλαδή αν ο πατέρας ενός μαθητή είναι παπάς και η μητέρα του είναι χριστιανοπυροβολημένη,υπάρχει κάποιος που πιστεύει πως ο μαθητής αυτός θα πάρει ποτέ απαλλαγή αν πρέπει να υπογραφεί από τους γονείς του?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως τα θρησκευτικά θα έπρεπε να φύγουν ΤΕΛΕΙΩΣ από το σχολείο!Στη Γαλλία τα κατήργησαν σχεδόν 2 αιώνες πριν (το 1881-1882) και βγήκαν κερδισμένοι!Τώρα είναι η σειρά του Ελλαδιστάν!!!Το σχολείο πρέπει να είναι ένας τόπος ουδέτερος!!!Και όσο για την απαλλαγή,πολύ κακώς πρέπει να υπογράφεται από τους γονείς!Δηλαδή αν ο πατέρας ενός μαθητή είναι παπάς και η μητέρα του είναι χριστιανοπυροβολημένη,υπάρχει κάποιος που πιστεύει πως ο μαθητής αυτός θα πάρει ποτέ απαλλαγή αν πρέπει να υπογραφεί από τους γονείς του?:hmm:

Στο παραδειγμα σου θα απαντησω σε καμια δεκαετια να το θυμασαι:P. Ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ την περιπτωση,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στο παραδειγμα σου θα απαντησω σε καμια δεκαετια να το θυμασαι:P. Ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ την περιπτωση,...

Μη μου πεις πως ξέρεις παιδί γιο παπά και παλαιών αρχών μητέρα και είναι άθεος αλλά δεν μπορεί να πάρει απαλλαγή!!!:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μη μου πεις πως ξέρεις παιδί γιο παπά και παλαιών αρχών μητέρα και είναι άθεος αλλά δεν μπορεί να πάρει απαλλαγή!!!:no:

:P Ξερω τετοιους γονεις ναι. Αλλα το παιδι ειναι μικρο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
επειδή έχω πάρει απαλλακτικό στα θρησκευτικά απλά χρειάζεται να έρθει ένας από του κηδεμόνες σου να υπογράψει μια δήλωση και να δικαιολογήσει τον λόγω για τον οποίον παίρνει απαλλακτικό στα θρησκευτικά και την ώρα που το τμήμα σου εσύ θα πηγαίνεις σε ένα άλλο τμήμα στο οποίο θα κάνουνε κάποιο άλλο μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zografialep

Νεοφερμένος

Η zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι επιγόντως συμβουλή, γιατί εχω να παραδώσω το χαρτι σε 2-3 μερούλες! Όπως και πέρυσι, θέλησα να πάρω και φέτος 3η λυκείου από τα θρησκευτικά.
Πολλά παιδιά το κάνουν στο σχολείο μου για να εξοικονομησουν χρονο διαβασματος, γιατι δεν πανε την καθηγητρια ή γιατι απλα βαριουνται και ποτε δεν αντιμετωπισα διακριση οτιδηποτε αλλο λογω της απαλλαγης- τουλαχιστον απο πλευρας των μαθητων.
Με βόλεψε αρκετα περυσι, ειχα κενα, εφευγα νωριτερα απο το σχολειο, δεν εγραψα στις εξετασεις κτλπ, φετος ομως μερικοι λενε θα παρουν απαλλαγη, αλλη λενε οχι και εχω βρεθει σε διλημμα:worry: Απο τη μια ειναι ευκολο μαθημα, μιας ωρας υποθεση, η καληγητρια 'και καλα' μας αφηνει να κανουμε αλλα μαθηματα, και ανεβαζει το βαθμο.. απο την αλλη ειναι χασιμο χρονου. Επισης, παροτι δηλωνω 'λογω θρησκευτικης συνειδησης' φοβαμαι μηπως εχει επιπτωσεις αυτη η επιλογη μετεπειτα , σε εργασια ή σπουδες, ή αν αναγραφεται στο απολυτηριο. Μηπως μου κλεισει ορισμενες πορτες, ιδιαιτερα στο εξωτερικο?(παραλογο ακουγεται αλλα...)
Επισης και φετος και περσι εριξα κατι καβγαδες με ορισμενους καθηγητες γι αυτο το θεμα...(δοξα το θεο δεν τους ειχα-εχω;))
Φετος ειδικα ο διευθυντης ο ιδιος μου εσπασε τα νευρα ο μην-πω, δεν ηθελε να μου δωσει με τιποτα, φωναζε να με διωξει και πηγε να με ψαρωσει , και καλα δεν εχω δικαιωμα γιατι δεν ειμαι αλλοθρησκη... Μετα εφερε το θεμα οτι θελει να μιλησει στους γονεις μου- να τους αλλαξει γνωμη- και δεν μπορει να μιλαει με παιδια και τα πηρα στο κρανιο:mad: Δεν ειχε κανενα δικαιωμα να μου αρνηθει το χαρτι!-Το προμηθευτηκα ομως, το βρισκει κανεις στο ιντερνετ:whistle: Ξερω οτι θελει να με καθυστερησει ομως, να περασουν οι μερες και να μην μπορω πια να παρω(πρεπει μεσα σε 5 μερες να εχει δωθει η δηλωση)
Περα απο το περιστατικο αυτο, το θεμα δεν ειναι οτι δεν ειμαι ορθοδοξη, αλλα οντως εχω θεμα ΄θρησκευτικης συνειδησης', δηλωνει οτι δεν ειμαι σακος εκτονωσης των τσιριδων και βρισιων καθε τρελαμενου θρησκευτικου και οτι για μενα η θρησκεια δεν ειναι οι παπαριες-συγγνωμη κι ολας- που θεωρει ο καθενας σωστο να μου βαλει στο μυαλο στη δυσκολη περιοδο 2ας-3ης λυκειου-- η αποφαση για την πρωτη απαλλαγη ηρθε μετα απο αισχρη εμπειρια την προηγουμενη χρονια, ο θρησκευτικος,ολιγον τρελαμενος, μας εβαζε σε καθε μαθημα τους τελευταιους μηνες βιντεο με εξορκισμους.Μαλιστα ειχε φερει και εναν φιλο του-εξισου σεληνιασμενο- απο τη θεολογικη που ηταν 'ειδικος' στο θεμα.. :knife:
ειμαι χριστιανη ορθοδοξη-ψαχνομαι και λιγο βεβαια- και μου αρκουν απο κει και περα αυτα που εμαθα στο γυμνασιο για παιλαια-καινη διαθηκη... Η υλη υστερα, που λεει για ειρηνη, αρρωστιες κτλπα χαιρω πολυ, τι να τα κανω αυτα στα θρησκευτικα, τα μαθαινω και στην εκθεση ή και μονη μου κυριως, χασιμο χρονου απλα και προπαγανδα, και κυριως ανουσιες ωρες για να γεμισουν ωραρια οι θεολογοι-ας τα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.
Τεσπα, αυτες οι σκεψεις μου για το θεμα και περιμενω συμβουλες...:worry:- γενικα παντως δεν με ενδιαφερει ο μεσος ορος σε τετοιο βαθμο, μονο το αν εχει επιπτωσεις αργοτερα και το τι θα λεει το απολυτηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voultsi

Νεοφερμένος

Ο voultsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας πηγαινω στην πρωτη λυκειου και του χρονου δεν θελω να παρακολουθησω το μαθημα των Θρησκευτικων.Μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι ισχυει αυτο : https://union.atheia.gr/νέα-εγκύκλιος-για-την-απαλλαγή-από-τα-θ/ αλλα η αποφαση του Υπουργειο δεν ξεκαθαριζει τι γινεται αν δεν υπαρχει 2ο τμημα να κανει μαθημα καποιος.Το σχολειο μου βρισκεται σε ακριτικη περιοχη και δεν υπαρχουν τμηματα, καθε ταξη ειναι μονη.Επισης με το θεμα των εξετασεων και των βαθμων των τετραμηνων τι γινεται ? Παρακαλω οποιος ξερει ας βοηθισει , αν και δεν βιαζομαι αφου ειναι για του χρονου αλλα θα ξεκαθαρισει πολλα πραγματα αφου πολλες φορες το να ρωτας τους καθηγητες δεν ειναι και το πιο σιγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις απαλλαγή και όταν θα έχεις Θρησκευτικά θα κάνεις κενό. Αυτό γίνεται στο δικό μου το σχολείο που ήταν μεν 2 τμήματα η τάξη μου αλλά μια κοπέλα που ήταν μάρτυρας του Ιεχωβά απλά καθόταν. Μπορείς επίσης να κάθεσαι και στην αίθουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voultsi

Νεοφερμένος

Ο voultsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχας , ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Οταν λες οτι η κοπελα καθεται , μπορει να διαβασει (χωρις να ενοχλει κανενα βεβαια) μονη της την ωρα των Θρησκευτικων μεσα στην ταξη κατι αλλο.Θελω να πω οτι ναι μεν απαλλαγεσε απο κατι που δεν συμφωνεις αλλα ο χρονος πρεπει με καποιο τροπο να αξοιποιητε, υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?Μπορεις να μου πεις πως(εαν γνωριζεις)υπολογιζεται η βαθμολογια της στο 4μηνο και στις εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σε αυτό απαντώ με επιφύλαξη γιατί δεν είμαι σίγουρος. Απλά δεν συνυπολογίζεται η βαθμολογία των Θρησκευτικών που στην προκειμένη δεν υπάρχει. Ούτως ή άλλως στο Λύκειο είναι με δεκαδικό τρόπο η βαθμολόγηση εν αντιθέσει με το Γυμνάσιο που είναι με δωδέκατα, δέκατα τρίτα κ.ο.κ.. Οπότε εκεί που οι άλλοι διαιρούν με το x για να βγάλουν Μ.Ο, εσύ θα διαιρείς με το x-1. Π.χ.: Μαθηματικα 16, Ιστορια 17, Εκθεση 14, Αρχαία 12, Φυσική 19, Θρησκευτικά 20, τα προσθέτεις και διαιρείς δια 6 ενώ οι απαλλαχθέντες θα διαιρέσουν δια του 5 χωρίς να συμπεριλάβουν τον (ανύπαρκτο) βαθμό Θρησκευτικών.
Μπορείς να κάθεσαι μέσα χωρίς να ενοχλείς (γενικά δεν πρέπει να ενοχλείς αλλά λέμε :P). Τώρα για το αν θα μπορείς να κάθεσαι έξω εξαρτάται και από την υλικοτεχνική υποδομή και τις εγκαταστάσεις του σχολείου σου. Ρώτα το διευθυντή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απαλλαγη απο τα Θρησκευτικα, χαχαχα ωραιο ανεκδοτο. Στην χριστιανορθοδοξη δημοκρατια του ελλαδισταν ζεις νεε, τι νεοτερισμοι ειναι αυτοι με την απαλλαγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Απαλλαγη απο τα Θρησκευτικα, χαχαχα ωραιο ανεκδοτο. Στην χριστιανορθοδοξη δημοκρατια του ελλαδισταν ζεις νεε, τι νεοτερισμοι ειναι αυτοι με την απαλλαγη.
Ότι είναι νόμιμο είναι. Και λογικό για κάποιους είναι γιατί είναι ένα μάθημα με κατεβατά λιγότερο αλλά δυστυχώς σε αυτό που λές για το Ελλαδιστάν έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top