Αν ο φίλος σας ήταν ομοφυλόφιλος, τι θα κάνατε;

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε και που το ξερεις εσυ αυτο? Αν εμενα με ενοχλει κατι απλα το ανεχομαι και σεβομαι την επιλογη του..δεν ειμαι αναγκασμενος να τον κανω παρα!
Εγώ σχολίασα μόνο το σημείο που αναφέρεις: "Και μη με πει κανενας ρατσιστη γτ οι περισσοτεροι ετσι σκεφτονται".
Το οποίο είναι πέρα για πέρα λάθος. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γιατί όμως να μην τον κάνεις παρέα...; :hmm: Eπειδή φοβάσαι ότι θα σε σχολιάσουν οι άλλοι, επειδή κάνεις παρέα με κάποιον ομοφυλόφιλο; Άλλοι ας πούμε νιώθουν άβολα αλλά το ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει ότι θα την πέσει σε οποιοδήποτε άτομο του ίδιου φύλλου (και δηλαδη στους φιλους του.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
θα του έπαιρνα σοκολάτα γιατί οι φίλοι μου είναι γ*αμάτα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Θα ειχα ματια 14 για να μην μου τον ακουμπησει.:ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ε και που το ξερεις εσυ αυτο? Αν εμενα με ενοχλει κατι απλα το ανεχομαι και σεβομαι την επιλογη του..δεν ειμαι αναγκασμενος να τον κανω παρα!

αναγκασμενος δεν ειναι κανεις για τιποτα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ρατσιστικη η συμπεριφορα σου. αν ο καθενας εκανε την δικη σου επιλογη, δηλαδη δεν εκανε παρεα τους ομοφυλοφιλους που το δειχνουν, καταλαβαινεις οτι θα μιλουσαμε για κοινωνικο αποκλεισμο.
αν εγω δηλαδη πω οι μαυροι ειναι ισοι, δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους, αλλα δεν θελω να τους κανω παρεα και ειναι επιλογη μου, δεν ειναι μια ρατσιστικη συμπεριφορα;
δεν ειναι μονο οι επιθεσεις ρατσιστικες συμπεριφορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Είναι ωραίο να λέμε σε ένα φόρουμ ότι κάτι τέτοιο δεν θα προκαλούσε προβλήματα αλλά φανταστείτε να σας συμβεί αυτό αύριο ή μεθαύριο, θα αντιδρούσατε το ίδιο καλά; Προσωπικά δεν είμαι καθόλου ομοφοβικός όσο ομοφοβικό και να ήταν το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσα (φίλοι και συγγενείς γελούσαν και ακόμα γελάνε στο άκουσμα του ονόματος "Καπουτζίδης"), σέβομαι την κάθε ιδιαιτερότητα του ανθρώπου εφόσον δεν επηρεάζει την προσωπική μου ζωή. Για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος, πιθανόν θα ένιωθα πολύ άβολα εκείνη τη στιγμή αλλά θα προσπαθούσα να μάθω πληροφορίες του τύπου ποσό καιρό; το ξέρουν οι γονείς του/της; κλπ και θα του/της έλεγα μπράβο για το θάρρος γιατί έχετε δει πως αντιμετωπίζονται οι ομοφυλόφιλοι στην ελληνική κοινωνία. Στη συνέχεια ίσως θα είχα το δίλλημα να επιλέξω αν θα κάνω παρέα με τον ομοφυλόφιλο φίλο ή με τους άλλους φίλους δεδομένου ότι πολλοί φίλοι μου ασπάζονται απαρχαιωμένες αντιλήψεις για αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν και πολλοί που θεωρούν οτι είναι προχω και glamorous να έχουν ένα φίλο γκέι.Ειδικά άν είναι εμφανίσιμος η εμφανίσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ωραίο να λέμε σε ένα φόρουμ ότι κάτι τέτοιο δεν θα προκαλούσε προβλήματα αλλά φανταστείτε να σας συμβεί αυτό αύριο ή μεθαύριο, θα αντιδρούσατε το ίδιο καλά; Προσωπικά δεν είμαι καθόλου ομοφοβικός όσο ομοφοβικό και να ήταν το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσα (φίλοι και συγγενείς γελούσαν και ακόμα γελάνε στο άκουσμα του ονόματος "Καπουτζίδης"), σέβομαι την κάθε ιδιαιτερότητα του ανθρώπου εφόσον δεν επηρεάζει την προσωπική μου ζωή. Για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος, πιθανόν θα ένιωθα πολύ άβολα εκείνη τη στιγμή αλλά θα προσπαθούσα να μάθω πληροφορίες του τύπου ποσό καιρό; το ξέρουν οι γονείς του/της; κλπ και θα του/της έλεγα μπράβο για το θάρρος γιατί έχετε δει πως αντιμετωπίζονται οι ομοφυλόφιλοι στην ελληνική κοινωνία. Στη συνέχεια ίσως θα είχα το δίλλημα να επιλέξω αν θα κάνω παρέα με τον ομοφυλόφιλο φίλο ή με τους άλλους φίλους δεδομένου ότι πολλοί φίλοι μου ασπάζονται απαρχαιωμένες αντιλήψεις για αυτό το θέμα.
Απλά ξέρεις τι συμβαίνει; Καταργείς ως ένα βαθμό την ατομικότητά σου και την ελευθερία σου να κάνεις προσωπικές επιλογές στη ζωή σου όταν λες ότι το αν θα έκανες παρέα με ένα γκέι άτομο θα επηρεαζόταν από τις αντιλήψεις που έχουν άλλοι φίλοι σου σχετικά με το θέμα. Άμα είναι έτσι τι να την κάνεις την προσωπική σου στάση; Τι να το κάνες αυτό το "εγώ δεν είμαι ομοφοβικός αν και μεγάλωσα σε ομοφοβικό περιβάλλον;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Απλά ξέρεις τι συμβαίνει; Καταργείς ως ένα βαθμό την ατομικότητά σου και την ελευθερία σου να κάνεις προσωπικές επιλογές στη ζωή σου όταν λες ότι το αν θα έκανες παρέα με ένα γκέι άτομο θα επηρεαζόταν από τις αντιλήψεις που έχουν άλλοι φίλοι σου σχετικά με το θέμα. Άμα είναι έτσι τι να την κάνεις την προσωπική σου στάση; Τι να το κάνες αυτό το "εγώ δεν είμαι ομοφοβικός αν και μεγάλωσα σε ομοφοβικό περιβάλλον;"
Και έχεις δίκιο. Αλλά βάλε για λίγο τον εαυτό σου στη θέση μου, δηλαδή φαντάσου να είχες έναν ομοφυλόφιλο φίλο και σχεδόν όλοι οι άλλοι φίλοι να είναι ομοφοβικοί, τότε φαντάζεσαι τι θα συμβεί; Ακριβώς αυτό που υπογράμμισες. Τι να την κάνω την προσωπική στάση μου στάση; Δείχνει εν δυνάμει τι θα μπορούσα να κάνω και δείχνει επίσης ότι είμαι καλύτερος από τον κομπλεξικό μέσο 'Έλληνα. Τώρα βέβαια θα αναρωτιέσαι αν είμαι ο άτυχος που του βγήκαν όλοι οι φίλοι ομοφοβικοί, δυστυχώς η απάντηση ίσως είναι "ναι" διότι δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο αντιπαράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αυτο το "δεν ειμαι ομοφοβικός/ρατσιστής/σεξιστής κτλ, αλλα...." με τρελαίνει :look:

Καταλαβαίνω οτι πολλοί ειναι 50 χρονια πίσω σ'αυτο το θεμα, αλλα αν σκεφτόμαστε όλοι ετσι, δεν πρόκειται να αλλάξει τιποτα. αντιμετωπίζετε τους ομοφυλοφιλους σαν να ειναι μια "ξεχωριστή, ιδιαίτερη" κατηγορία. Άνθρωποι ειναι και αυτοι,σαν και εμάς, δεν ειναι εξωγήινοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πάντως σίγουρα δεν θα τον/την σούταρα. Δεν είναι λόγος αυτός για να απομακρυνθείς από κάποιον. Μερικοι φοβουνται οτι θα τους δουν να κανουν παρεα με καποιον/καποια ομοφυλοφιλο/η και κανουν σαν να μην τους εχουν ξαναδει ποτέ μετά από αυτό. Εμεις αυτο στο χωριο μου το λεμε ρατσισμο.
Το έχουμε κάνει τόσο μεγάλο θέμα χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Είμαι Αγγλία, Μάντσεστερ εδώ και 2 και κάτι μήνες και η διαφορά πάνω σε τέτοια θέματα είναι πραγματικά τεράστια. Στο Μάντσεστερ υπάρχει gay village στο οποίο βλέπω οικογένειες με παιδιά να πίνουν τσάι στη μια καφετέρια και 20 μέτρα δίπλα ντραγκ κουίνς ντυμένες έξαλλα να μοιράζουν φυλλάδια για gay nights. Γενικά βλέπεις στην αντιμετώπιση ότι δεν υπάρχει ταμπού πάνω στο θέμα. Οι άνθρωποι μιλάνε ανοιχτά γι' αυτό, χωρίς ντροπή, γέλια και σχόλια. Το θεωρούν αν όχι φυσιολογικό, καθημερινό και συνηθισμένο.

Η Αγγλία έχει το τύποο του ανθρώπου που συνδιάζει την αδιαφορία με την ανοιχτομυαλιά. Δεν είναι κολλημένοι σε στερεότυπα και προκαταλήψεις γιατί πιθανότατα έτσι μεγάλωσαν, άλλα καταλαβαίνω ότι πολύ απλά δε τους ενδιαφέρει κιόλας το τι κάνει ο άλλος, σε σημείο που να φοβάμαι ότι αν λιποθυμήσω στη κεντρική πλατεία του Μάντσεστερ θα με σπρώξουν σε καμιά γωνιά να μην ενοχλώ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=4103784#post4103784
Για να εξηγηθώ λίγο παραπάνω για να μην παρεξηγούμαι, έχω ήδη αποδείξει τη θέση μου σε θέματα τέτοιου τύπου και πιστεύω είναι μια θέση που η συντριπτική πλειοψηφία μας (εδώ στο e-steki) συμμερίζεται. Εγώ απλά απάντησα στον τίτλο του θέματος και είπα ότι κάτι τέτοιο θα με έφερνε σε lose-lose situation (Ή την πίτα ολόκληρη ή το σκύλο χορτάτο, πώς αλλιώς να το εξηγήσω; Πρέπει να γράψω και άλλα μηνύματα; ). Αυτό ήταν όλο, nothing more, nothing less.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Καλα παιδια και εγω δεν επα οτι θα τον σουταρα και οπως εγραψα ειναι δικαιωματα του το τι θα κανει στο κρεβατι του...απλα δεν θα ειχα τα κολιτιλικια που θα ειχα παλια ΑΝ το εδειχνε ( τυπου να μιλαει περιεργα και τετοια)
Και προς θεου δεν θα τον κοροιδευα για την επιλογη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο σταρχιδισμός και η αδιαφορία στον συνάνθρωπο, θα έπρεπε να μας νοιάζει περισσότερο από την σεξουαλική προτίμηση του καθενός, ώστε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι σε μια κοινωνία με τεράστια κοινωνικά αδιέξοδα. Οι μακριοί σταυροί μας μάραναν (μεταφορικά το λέω). Δεν βλέπω καμία μα καμία ελπίδα από τις νεότερες γενιές κυρίως επειδή τα αντανακλαστικά δεν λειτουργούν επειδή όλα θεωρούνται δεδομένα και συνεπώς δεν υπάρχει η έννοια του κινήτρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Gay ειναι αυτος



Gay ειναι κι αυτος



Κι εδω ειναι ολο το ζουμι. Υπαρχουν διαφορων ειδων γκει. Με αυτον που συμπεριφερεται νορμαλ δεν εχει κανενας straight προβλημα να κανει παρεα μαζι του. Αυτος που αυτογελιοποιειται ντυμενος γυναικεια, πεφτωντας την σε φιλους του κλπ, ε λογικο ειναι οι str8 να μην γουσταρουν να κανουν παρεα μαζι του κι αν κανουν, τοτε μπορει να τρωει και το δουλεμα της αρκουδας. Και ειναι δικαιωμα τους.

ΥΓ. Για οσους δεν ξερουν, ο πρωτος ειναι ο Klaus Wowereit, πρωθυπουργος του Βερολινου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Gay ειναι αυτος



Gay ειναι κι αυτος



Κι εδω ειναι ολο το ζουμι. Υπαρχουν διαφορων ειδων γκει. Με αυτον που συμπεριφερεται νορμαλ δεν εχει κανενας straight προβλημα να κανει παρεα μαζι του. Αυτος που αυτογελιοποιειται ντυνομενος γυναικεια, πεφτωντας την σε φιλους του κλπ, ε λογικο ειναι οι str8 να μην γουσταρουν να κανουν παρεα μαζι του κι αν κανουν, τοτε μπορει να τρωει και το δουλεμα της αρκουδας. Και ειναι δικαιωμα τους.

ΥΓ. Για οσους δεν ξερουν, ο πρωτος ειναι ο Klaus Wowereit, πρωθυπουργος του Βερολινου
Μα φυσικά έχεις δικαίωμα να κοροιδεύεις κάποιον μόνο και μόνο επειδή εκφράζεται όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Gay ειναι αυτος



Gay ειναι κι αυτος



Κι εδω ειναι ολο το ζουμι. Υπαρχουν διαφορων ειδων γκει. Με αυτον που συμπεριφερεται νορμαλ δεν εχει κανενας straight προβλημα να κανει παρεα μαζι του. Αυτος που αυτογελιοποιειται ντυνομενος γυναικεια, πεφτωντας την σε φιλους του κλπ, ε λογικο ειναι οι str8 να μην γουσταρουν να κανουν παρεα μαζι του κι αν κανουν, τοτε μπορει να τρωει και το δουλεμα της αρκουδας. Και ειναι δικαιωμα τους.

ΥΓ. Για οσους δεν ξερουν, ο πρωτος ειναι ο Klaus Wowereit, πρωθυπουργος του Βερολινου

Αρα οι γυναικες που ντυνονται με παντελονια ή πουκαμισα (ανδρικα ρουχα) αυτογελιοποιουνται; Επισης ο αντρας που την πεφτει στις φιλες του αυτογελιοποιειται (αα ξεχασα αυτος ειν στρειτ). Μηπως ολα αυτα ειναι απλα κοινωνικες συμβασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Είχα διαβάσει/ακούσει κάπου το εξής (δεν θυμάμαι που) "Οι ομοφοβικοί άντρες απλά φοβούνται πως κάποιος άλλος θα τους φερθεί όπως αυτοί φέρονται στις γυναίκες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ειχαμε στη ταξη ενα παιδι που ηταν ομοφυλοφιλος και δεν υπηρχε προβλημα,καναμε παρεα,τον πειραζαμε και μας πειραζε κι αυτος οταν πιαναμε κουβεντα για τετοια θεματα.νομιζω πως ο καθενας στο κρεβατι του και στη προσωπικη του ζωη μπορει να κανει οτι θελει και δεν πεφτει λογος σε κανενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top