Αν ήσουν υπουργός παιδείας...

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Διαγραφη απο τον πρωτο χρονο;;; παναγια μου... γιατι αυτο; μπορει να υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιος μπορει να μην τα πηγαινει καλα και αυτο δεν εχει απαραιτητα σχεση με το αν ειναι καλος ή αν νοιαζεται. Στη σχολη μου πχ ηταν ενας που τελειωσε σε 10 χρονια με βαθμο πτυχιου 9,5. Κατι τετοιο θα ηταν σχεδον οσο πιεστικες ειναι οι πανελληνιες. Εντατικοποιηση εντατικοποιηση εντατικοποιηση... τα πανεπιστημια δεν ειναι μονο για να βρισκουμε δουλεια, δε βρισκω λογο να στερησεις σε καποιον την ευκαιρια κρινοντας τον μονο απο τον πρωτο χρονο.

Και πως γίνεται να ενδιαφέρεσαι και να δουλεύεις πραγματικά και να μην περάσεις τον πρώτο χρόνο; Παλιότερα είχες το δικαίωμα να χρωστάς μόνο μέχρι 2 μαθήματα, αλλιώς δε μπορούσες να περάσεις στο επόμενο έτος/εξάμηνο, δε τα ξέρω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί είμαι της γνώμης ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν ένα πιστεύω....πρέπει να μάθουν την Αγία Γραφή....χριστιανοί γεννήθηκαν οι περισσότεροι...δεν πρέπει να ενημερωθούν πάνω στο θέμα της θρησκείας?...δεν πρέπει να ξέρουν πώς έφτασε ο χριστιανισμός ως εδώ?....πότε θα τα μάθουν αυτά?....τώρα μπορούν....

Δεν κατάλαβα το νόημα...κάντο λίγο πιο αναλυτικά,γιατί είμαι και μικρή (:p) και ο τρόπος που γράφεις απευθύνεται σε ενήλικα.

Εννοώ (νομίζω πως αν προσπαθούσες λίγο περισσότερο θα το καταλάβαινες, δεν είσαι δα και Άι-κιου ραδι-κιου!) πως πρέπει να διδάσκονται όλες οι κύριες θρησκείες και θρησκευτικά πιστεύω του κόσμου, και όχι να κάνουμε μόνο ένα τετράμηνο για τις άλλες θρησκείες, κι αυτό λέγοντας "Α, μα η Ορθοδοξία λέει αυτό και είναι ορθή"... Είναι επιβολή απόψεων αυτό, είτε σε πνευματικώς ανυπεράσπιστα μικρά παιδιά, είτε σε ονειροπαρμένους εφήβους, στους οποίους τα μηνύματα αυτά περνάνε υποσυνείδητα, χωρίς να περνούν από την κρίση τους (την οποία το μάθημα καταπνίγει και στην οποία δε του δίνει καμία ευκαιρία να καλλιεργηθεί). Ναι, να ενημερώνονται τα παιδιά στο θέμα της θρησκείας, αλλά όταν θα είναι αρκετά ώριμα (και στο Δημοτικό προφανώς δεν είναι), και με τέτοιο τρόπο ώστε να εξαλείφονται όλες οι προκαταλήψεις υπέρ ή κατά μιας θρησκείας (κατά όσο είναι δυνατόν, δηλαδή), και να μπορεί το άτομο να επιλέγει ελεύθερα πού θέλει να πιστεύει. Εφόσον ο σκοπός του σχολείου είναι να προάγει τη γνώση, πέραν δηλαδή του να δημιουργήσει σωστούς ανθρώπους και ευσυνείδητους πολίτες, δεν είναι δυνατόν να "χώνονται" στο σκοτάδι άλλες απόψεις, και να καταπατάται έτσι μια από τις σημαντικότερες αξίες της δημοκρατίας, ο πλουραλισμός απόψεων. Αλλά επειδή δε θα μπορώ συνεχώς να συνδέω το θέμα για το οποίο συζητάμε με το θέμα του τόπικ, αν θες να συνεχίσουμε τη συζήτηση, ας το κάνουμε καλύτερα στο τόπικ "Θρησκεία" ή "Θρησκευτικά στα σχολεία" (αν υπάρχει τέτοιο τόπικ, δε θυμάμαι καλά).

Θα επεκταθώ λίγο παρακάτω και ελπίζω να μην θεωρηθώ οφφ. Άποψή μου αλλά θα έπρεπε το θέμα της θρησκείας να είναι ανοιχτό. "Χριστιανοί γεννήθηκαν"; Κανείς μας δεν γεννιέται χριστιαννός, θεωρούμαστε χριστιανοί από την βάπτισή μας και μετά.. Εδώ βρίσκω το άδικο, θα έπρεπε να επιλέγουμε όποια θρησκεία θέλουμε εμείς, όχι όποια θεωρούν οι γονείς μας την καλύτερη ή όποια έχει επικρατήσει. Άλλωστε μπορούμε να μάθουμε τα περι θρησκειών και πολύ μετα, δεν χρειάζεται να είμαστε παιδιά δημοτικού που άλλωστε απλώς αποστηθίζουμε ό,τι γράφουν τα βιβλία ;)
Πάντα φιλικά :)

:no1:Στο μυαλό μου είσαι!:D

Δίκιο έχεις σ'αυτό που λες....όντως,δε γεννιόμαστε....λάθος μου....βέβαια,δε νομίζω εφόσον οι γονείς και οι παππούδες μας ήταν και είναι χριστιανοί, να μας επιτρέψουν να πιστεύουμε σε κάποιο άλλο θρήσκευμα...αλλά η γνώμη μου,ξαναλέω,είναι ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε για τη θρησκεία από μικροί,ώστε να μπορούμε να την υποστηρίζουμε και να είμαστε αντάξιοί της....

Αν ο γονιός σου είναι κομμουνιστής, σημαίνει πως πρέπει να είσαι κι εσύ; Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, και, αν το πάρουμε εξάλλου από θρησκευτικής σκοπιάς, ο σωστός χριστιανός πρέπει να σέβεται την ελεύθερη βούληση που έδωσε ο Θεός (αν υπάρχει) στον άνθρωπο.

Παντως η κυβερνηση προσπαθει να εφαρμοσει οδηγιες απο την ΕΕ, οπως στους οδηγους σπουδων που, για παραδειγμα, εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να δηλωνουμε τα μαθηματα που δεν περασαμε στο επομενο εξαμηνο πριν δηλωσουμε τα μαθηματα του νεου εξαμηνου, και εχουμε οριο μαθηματων 8 στο καθε εξαμηνο.
Αλλο που θελουν να εφαρμοσουν ειναι οι Πιστωτικες Μοναδες (ECTS) και αυτο που θελουν να κανουν ειναι πλεον να μην υπαρχουν πτυχια αλλα ο καθενας θα πρεπει να μαζευει αυτες τις μοναδες (το καθε μαθημα αξιζει χ μοναδες) και οσο περισσοτερες εχει τοσο πιο καλη θεση εργασιας μπορει να βρει. Ομως καθε χρονο οι μοναδες μειωνονται που σημαινει οτι θα πρεπει ο καθενας να παρακολουθει σεμιναρια στα Ινστιτουτα Δια Βιου Μαθησης ωστε να μαζευει και αλλες μοναδες, και εννοειται δεν θα ειναι δωρεαν.

Γκουχ, γκουχ, αγκ, χου, αγκού...:sick::sick::sick::cold::cold::cold: :scared::scared::scared::sick::sick::sick::what: :!:
Ποιος είπε κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γκουχ, γκουχ, αγκ, χου, αγκού...:sick::sick::sick::cold::cold::cold: :scared::scared::scared::sick::sick::sick::what: :!:
Ποιος είπε κάτι τέτοιο;

Στα πανεπιστημια μεσα εχει βουίξει ο τοπος, εχουν γινει και πορειες κτλ δεν το λεει καποιος συγκεκριμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και αυτοί που τα λένε είναι σίγουροι ή μήπως είναι επηρεασμένοι από την πολιτική και τις φοιτητικές παρατάξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και αυτοί που τα λένε είναι σίγουροι ή μήπως είναι επηρεασμένοι από την πολιτική και τις φοιτητικές παρατάξεις;

Δεν εχει να κανει με τις φοιτητικες παραταξεις, αυτα πληττουν ολους τους φοιτητες. Σιγουρα βεβαια διαμαρτυρονται ολες οι αριστερες, ακομα και η ΠΑΣΠ, για τη ΔΑΠ δε νομιζω :P και φυσικα οι ανεξαρτητοι.
-----------------------------------------
Και πως γίνεται να ενδιαφέρεσαι και να δουλεύεις πραγματικά και να μην περάσεις τον πρώτο χρόνο; Παλιότερα είχες το δικαίωμα να χρωστάς μόνο μέχρι 2 μαθήματα, αλλιώς δε μπορούσες να περάσεις στο επόμενο έτος/εξάμηνο, δε τα ξέρω καλά.


Οπως ειπε και ο μιβ στον πρωτο εξαμηνο η ακομα και χρονο πολλοι ξεκουραζονται απο το σχολειο ειτε συνηδειτα ειτε ασυνηδειτα, εγω προσωπικα το κανω συνηδειτα σε αυτο το εξαμηνο, αλλα ειμαι αποφασισμενη στο αλλο να δωσω την πρεπουσα σημασια. Θεωρω παντως οτι καλυτερα ειναι να ξεκουραστει καποιος στον πρωτο χρονο παρα να το παρατησει μετα. Το πανεπιστημιο ειναι παρα πολυ διαφορετικο απο το σχολειο και οσο να ναι χρειαζεται ενας χρονος προσαρμογης, για λιγο καιρο θα προσπαθεις να παρακολουθησεις αλλα δε θα τα καταφερνεις γιατι δεν εχεις καποιον να σε σπρωχνει οπως ειχες συνηθισει στο σχολειο. Ε και αυτο χρειαζεται το χρονο του για να αλλαξει. Σαφως υπαρχουν και ατομα που παρακολουθουν απο την αρχη αλλα δεν ειναι οι "καλοι" αυτοι και οι "κακοι" οι αλλοι.
Αυτο που λες για τα μαθηματα δε το ξερω και πρωτη φορα το ακουω, για ποσο παλια μιλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και αυτοί που τα λένε είναι σίγουροι ή μήπως είναι επηρεασμένοι από την πολιτική και τις φοιτητικές παρατάξεις;


Προφανώς δεν χρειάζεται να επηρεάζεσαι από κάπου για ν'αντιδράσεις στη μετατροπή του πανεπιστημίου σε κέντρο εκπαίδευσης επαγγελματιών. Δεν είναι καν αυτός ο ρόλος του πανεπιστημίου. Εδώ λέμε να αποσυνδέσουμε το Λύκειο από το Πανεπιστήμιο και θα συνδέσουμε το Πανεπιστήμιο με τέτοιο τρόπο με την αγορά εργασίας; Υπάρχουν πολλοί που σπουδάζουν κάτι για γούστο και θέλουν να δουλέψουν σε κάτι εντελώς άσχετο. Τι σχέση έχει το πανεπιστήμιο με την επαγγελματική σταδιοδρομία; Άλλο πράγμα η κατάρτιση μέσω πρακτικής σε πραγματικές συνθήκες κι άλλο πράγμα η πλήρης εξάρτηση της αγοράς εργασίας από ένα απλοικό point system, μην τα συγχέουμε, απέχουν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Θα υπέβαλα την παραίτησή μου! Δεν κάνω πλάκα ως ένα σημείο...τουλάχιστον και ξέρετε γιατί;;;

Γιατί σε αυτή τη χώρα κατά βάθος ούτε εμείς δε θέλουμε τις αλλαγές.

1)Κατάργηση πανελληνίων...--> Καθηγητές στους δρόμους γιατί μείνανε άνεργοι, επειδή κλείσανε τα φροντιστήρια.--->Οι δημοσιογράφοι θα κράζουν το κράτος, γιατί λέει δεν έκανε τίποτα για αυτούς τους άνεργους καθηγητές.-->Μεγαλοεκδότες βοηθήμάτων θα το εμπόδιζαν για΄τι οικονομάνε πολλά από τα βοηθήματα.---> Αποτέλεσμα δε θα γίνει ποτέ...

2)Αξιολόγηση Πανεπιστημίων-Καθηγητών-Δασκάλων...---> Οι καθηγητές θα ξεσηκώνονταν με την αξιολόγηση το ίδιο και τα πανεπιστήμια μαζί τους και φοιτητές. Θα λένε πως θα αδικηθούν και τα λοιπά. Ενώ στν πραγματικότητα η αξιολόγηση θα φέρει αποτελέσματα, μιας και όποιος δουλεύει θα κάθεται και όποιος φανεί ότι κάθεται θα πέρνει δρόμο...

3)Κατάργηση μονιμότητας...--->Πάλι θα ξεσηκώνονταν γιατί η θεσούλα μας καίει...

4)Αιώνιοι Φοιτητές...--->Το 42% των φοιτητών είναι αιώνιοι. Πρέπει αν μπει ένα τέλος. Δε γίνεται να σπουδάζει κάποιος 10 χρόνια...-->Οι φοιτητές αμέσως θα αντέδραζαν. Παρόλο που λένε ότι τάχα μου αγωνίζονται για την παιδεία , όταν οι ίδιοι την καταστρέφουν κάποιες φορές...

5)Αλλαγή στη δομή του συστήματος--> Πάλι δημοσιογράφοι και πολίτες θα λένε ότι τους αναστατώνουμε και πάλι θα υπάρχει γκ΄ρινια για κάτι καινούργιο που θα ΄ναι καλό!


Όπως βλέπουμε, κάθε νέα αλλαγή έχει αντιδράσεις από τους ίδιους τους πολίτες! Κάθε νέα αλλαγή που θα ανυψώσει την παιδεία, κατακρεουγείται από εμάς τους ίδιους!
Κατά βάθος όλο γκρινιάζουμε και όλα μας φταίνε και θέλουμε να μείνουμε στην ίδια μιζέρια!

Οπότε ποιό το όφελος;;;;; Να καταλήξω σαν τη Μαριέττα Γιαννάκου;;; Αφού ότι και να κάνω θα έχει αντιδράσεις και θα λένε ότι καταστρέφω την Παιδεία.
Άμα δεν κάνω κάτι θα με λένε άχρηστο και ανίκανο....Και θα ζητάνε ανασχηματισμό;;;

Οπότε ποιός ο λόγος;;; Όταν και ένας δύσμοιρος υπουργός που θέλει να κάνει έργα, δεν τον αφήνουν...Παραίτηση. Θα έλεγα ή θα με αφήσετε να κάνω τις αλλαγές, ή καθείστε στη μιζέρια σας...

Έχω άδικο;;; Πείτε πραγματικά. Έρχεται ένα ςκαλός υπουργός και έχει τη διάθεση να αλλάξει το τοπίο. Πιστεύετε πως θα τον αφήσουμε εμείς;;; ΟΧΙ Γιατί το ένα θα μας ξινίζει και το άλλο θα μας βρωμά. Γι'αυτό και τόσα χρόνια η παιδεία και γενικά η χώρα μένει στάσιμη. ή καλύτερα είναι ένας από τους λόγους.....

Πάτε στοίχημα πως αν αύριο καταργηθούν οι ΠΑνελλήνιες (που όλοι αυτό λένε), θα υπάρξει γκρίνια;;;;

Τϊ να πει κανείς.. αχχχ παραίτηση να ΄χω την ησυχία μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σύγκρουση με τα ψευτοσυνδικαλιστικά λόμπι και κατεστημένα θέλει, τίποτα άλλο. Κι αν η Ελλάδα κινδύνευε να καταρρεύσει, θα είχα το θάρρος να συγκρουστώ. Άλλωστε και ο Καραμανλής στη Γιαννάκου αμέριστη υποστήριξη παρείχε. Για να ήταν καμια Μπακογιάννη και θα σας έλεγα εγώ αν δεν πέρναγε τίποτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν παραθέτω όλο το κείμενό σου γιατί είναι μεγάλο, αλλά θα σχολιάσω όσα θέλω με τη σειρά. :P

-Υπάρχουν ΤΟΣΕΣ ελλείψεις σε καθηγητές στα σχολεία, δεν νομίζω να μείνουν όλοι όσοι διδάσκουν σε φροντιστήρια άνεργοι, δεν μιλάω με αριθμούς αλλά καθαρά από προσωπική εμπειρία, θεωρώ πως θα μπορούσαν κάλλιστα να εργαστούν στον δημόσιο τομέα.

-Ύστερα δεν νομίζω να είναι οι αιώνιοι φοιτητές εκείνοι που αγωνίζονται για την Παιδεία. Έχουμε δει κανέναν "βολεμένο" να παλεύει για αλλαγή;

-Ειλικρινά, το να ξεσηκωθούν μερικοί δημοσιογράφοι είναι αρκετό; Θέλω να πω ας κάνουμε μια απλή σύγκριση όλος ο μαθητικός πληθυσμός > δημοσιογράφων. Ό,τι και να λένε, ό,τι και να σχολιάζουν πρέπει κάποτε να καταλάβουμε πως η δύναμη υπάρχει στα χέρια του ΛΑΟΥ. Στους πολλούς, όχι στους λίγους.. Ποιος δεν θέλει καλύτερη Παιδεία; Ποιο παιδί και ποιος γονέας;
Θα υπάρξει γκρίνια. Ε και; Τόσα χρόνια υπάρχει και χωρίς λόγο.. ας υπάρξει μια φορά με αιτία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Σύγκρουση με τα ψευτοσυνδικαλιστικά λόμπι και κατεστημένα θέλει, τίποτα άλλο. Κι αν η Ελλάδα κινδύνευε να καταρρεύσει, θα είχα το θάρρος να συγκρουστώ. Άλλωστε και ο Καραμανλής στη Γιαννάκου αμέριστη υποστήριξη παρείχε. Για να ήταν καμια Μπακογιάννη και θα σας έλεγα εγώ αν δεν πέρναγε τίποτα.:P

Βρε και εγώ. Δε θα ΄χα κανε΄να πρόβλημα να συγκρουστώ. Και ας έμενα μόνο 4 χρόνια ως υπουργός. Αρκεί να πέρναγα κάποιες βασικές αλλαγές.
Αλλά πιστεύεις πως αν χαλάς την εικόνα της κυβέρνησης θα σε άφηνε ο πρωθυπουργός. Και σιγά μια δυο τρεις πες σε υποστηρίζει ο πρωθυπουργός, υπάρχει και ο ηλίθος ο λαός που μπορεί να σε διαγράψει. Βλέπε Γιαννάκου.

Γιατί μπορεί να τη βρίσαμε και να της ρίξαμε χίλιες δυο κατάρες αλλά υπήρχαν και αλλαγές που ήταν πολύ καλές. Αφήνω απ'έξω τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί είναι περίεργο θέμα. Άλλες όμως αλλαγές όπως καθολική ψηφοφορία στις εκλογές των πανεπιστημίων, αντιμετώπιση αιώνιων φοιτητών, αξιολόγηση καθηγητών, ήταν πολύ καλές....

Αλλά μόνοι μας βάλαμε τα μάτια μας και τα βγάλαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, εντάξει, ουδείς αναντικατάστατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από thanosmylo:
Γιατί μπορεί να τη βρίσαμε και να της ρίξαμε χίλιες δυο κατάρες αλλά υπήρχαν και αλλαγές που ήταν πολύ καλές. Αφήνω απ'έξω τα ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί είναι περίεργο θέμα. Άλλες όμως αλλαγές όπως καθολική ψηφοφορία στις εκλογές των πανεπιστημίων, αντιμετώπιση αιώνιων φοιτητών, αξιολόγηση καθηγητών, ήταν πολύ καλές....

Αλλά μόνοι μας βάλαμε τα μάτια μας και τα βγάλαμε...


Σε πληροφορω οτι οι φοιτητες εχουν 2ν χρονια να τελειωσουν τη σχολη τους και οι παλιοι εχουν 4 ή 5 αναλογα τη σχολη. Αυτο κατ'εμε δεν ειναι σωστο ειδικα απο τη στιγμη που αλλαζουν τους οδηγους σπουδων. Σε μας ο Μ.Ο. φοιτησης ηταν 7 χρονια και τωρα προσθεσαν 7 υποχρεωτικα πανδυσκολα (κατα κοινη ομολογια των μεγαλυτερων φοιτητων) μαθηματα. Που θα φτασει ο Μ.Ο. μου λες;;; Ή θα διαβαζεις ολη μερα ή δε θα βγεις απο τη σχολη. Και μην ακουσω ως δικαιολογια οτι ο Μ.Ο. ειναι τοσο υψηλος επειδη οι περισσοτεροι απλως δε διαβαζουν γιατι περυσι στα 4 χρονια ακριβως μονο 2 πηραν πτυχιο. Ε δε γινεται ολοι οι αλλοι απλως να μη διαβαζουν.
Η φοιτητικη κοινοτητα αντιδρα στις συγκεκριμενες αλλαγες γιατι ο απωτερος σκοπος τους ειναι να συνδεσουν αμεσα το πανεπιστημιο με την εργασια. Σιγα σιγα ο ρολος του πανεπιστημιου ως κεντρο μορφωσης και ανταλλαγης ιδεων θελουν να σταματησει... στην αρχη ηθελαν να καταργησουν το ασυλο, τωρα θελουν να κατακρεουργησουν (κι αλλο) το πτυχιο και να μας κανουν κυνηγους πιστωτικων μοναδων, να αυξηθει και αλλο ο ανταγωνισμος μεταξυ μας, μεχρι που ο καθενας θα νοιαζεται μονο για τον εαυτο του (γιατι εκει καταληγει ο ανταγωνισμος) και ετσι δε θα μπορουμε να διεκδικησουμε συλλογικα αυτα που μας αξιζουν, επομενως θα μας κανουν ο,τι θελουν.
-----------------------------------------
-Υπάρχουν ΤΟΣΕΣ ελλείψεις σε καθηγητές στα σχολεία, δεν νομίζω να μείνουν όλοι όσοι διδάσκουν σε φροντιστήρια άνεργοι, δεν μιλάω με αριθμούς αλλά καθαρά από προσωπική εμπειρία, θεωρώ πως θα μπορούσαν κάλλιστα να εργαστούν στον δημόσιο τομέα.

Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο, να καταργησουν των κωλο-ΑΣΕΠ κατα τη γνωμη μου. Δεν ειναι δυνατον να βγαινεις απο το φυσικο και να σου ζητανε να δωσεις εξετασεις ΠΑΛΙ με ΟΛΗ την υλη που εκανες στο πανεπιστημιο + γεωλογια + χημεια + βιολογια και ουσιαστικα το πτυχιο σου απο μονο του να μην εχει αξια στο δημοσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, προσωπικά θεωρώ πως όταν κάποιος μπαίνει στο χώρο της Εκπαίδευσης πρέπει να αξιολογείται και πριν και κατά τη διάρκεια. Ας καταργήσουν το ΑΣΕΠ γενικά για τις προσλήψεις στο Δημόσιο (το θα προσλαμβάνονται μετά δεν το ξέρω), αλλά ειδικά για την Εκπαίδευση δεν συμφωνώ να αρκεί το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορουν να γινονται καποια μαθηματα ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ και μετα να γινονται εξετασεις πανω σε αυτα κυριως,μιας και θεωρω οτι αυτο ειναι το μεγαυτερο προβλημα των εκπαιδευτικων, δε γινεται να εχεις βγαλει ολοκληρο φυσικο και να μη ξερεις απο αποψη γνωσεων τι να κανεις, το θεμα ειναι το ΠΩΣ θα το κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά μην το λες. Έχω συναντήσει και καθηγητές που πραγματικά δεν είχαν πρόβλημα μεταδοτικότητας ή διδασκαλίας. Ήταν απλά άσχετοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
...θα είχα κάνει χαρακίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά μην το λες. Έχω συναντήσει και καθηγητές που πραγματικά δεν είχαν πρόβλημα μεταδοτικότητας ή διδασκαλίας. Ήταν απλά άσχετοι.

Στο σχολειο ή σε φροντιστηριο;
Ενταξει σιγουρα υπαρχουν και τετοιοι αλλα ποσοι ειναι αυτοι σε συγκριση με αυτους που ξερουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σχολείο, σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ηταν μεγαλοι σε ηλικια να φανταστω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, γύρω στα 40. Αλλά έχω συναντήσει και νεότερους που είναι επίσης εντελώς ανεπαρκείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top