Αν ήσουν υπουργός παιδείας...

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, η δήλωσή σου αυτή σημαίνει ότι η νοοτροπία του κορακιού έχει περάσει σε όλους μας.
Θελω να πιστευω οτι το λεει στην πλακα και μονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
1.ουτε που θα σκεφτομουν την αλλαγη του αρθρου 16.Θα απογορευα την ιδρυση ολων των ιδιωτικων εκπαιδευτικων ιδρυματων κ θα επετρεπα μονο την υπαρξη δημοσιων σχολειων κ πανεπιστημιων.....
2.θα φροντιζα τον εκσυγχρονισμο ολων των σχολειων κ των πανεπιστημιων ωστε να εξασφαλιστουν καταληλες συνθηκες εκπαιδευσης.
3.οι καθηγητες θα διοριζονταν κατοπιν αυστηρων ψυχολογικων τεστ κ ελεγχο ικανοτητας να εκπαιδευσουν παιδια
4.θα καταργουνταν οι πανελλαδικες κ οι ελεγχοι που ειναι ψυχοφθορες διαδικασιες κ οδηγουν στην στειρα μαθηση κ τη βαθμοθηρια
5.θα φροντιζα να αποκτουν οι μαθητες κυριως μεχρι κ τη τριτη λυκειου σφαιρικη μορφωση.
6.στα αει κ τα τει θα εισαγονταν κατοπιν ενος προπαρασκευαστικου ετους στη σχολη που θελει ο καθενας μεσω ειδικων εξετασεων που θα αφορουσαν μαθηματα σχετικα με το περιεχομενο της σχολης
7.μετα απο τοση δουλεια θα προχωρουσα στην υπεξαιρεση μερικων εκατομμυριων ευρω απο το ταμειο του υπουργειου για να κανω κ ενα εξοχικο στη μαγευτικη Καραιβικη.............:lol:

εεε ναι σωστα τα λεει τοση δουλεια θα εκανε :xixi:
ειναι κ ειλικριν. το παιδι (=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Στην ελλάδα όποιος και να είναι υπουργός παιδείας δεν πρόκειτε να αλλάξει τπτ.. κ όχι μόνο στην παιδεία.. αν δεν χρηματοδοτείτε το υπουργείο παιδείας πως θα εξυγχρονιστούν τα σχολεία ας πούμε? Ή πως θα καταργήσεις τις πανελλήνιες ενώ τα φροντιστήρια σου σκάνε τρελά λεφτά? Αν όλα τα λεφτά τα δίνουμε στην εθνική μας άμυνα πως θα φτιάξουμε παιδεία.. (Αυτά που ανέφερα δεν θέλω να θεωρηθούν σαν πολιτική άποψη, ούτε να ακολουθήσουν πολιτικές απόψεις, απλά ανέφερα τη γνώμη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Αν ησουν υπουργος παιδειας...


...θα παραιτούμουν και θά έπαιρνα την βουλευτική σύνταξη.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anti

Νεοφερμένος

Η anti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
θα σκοτωνα ολουσ τσ προηγουμενουσ,η παιδιεα πλεον οσο και αν ακουγεται πεσσιμιστικο δε φταιχνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπερβάλλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Υπερβάλλεις...

Όχι ακριβώς, για να αλλάξει το εκπαιδευτικό μας σύστημα χρειάζεται πρώτα να αλλάξει μια νοοτροπία που την έχουν όλοι από 50 ετών και κάτω...

(ακόμα και εμείς την έχουμε, άσχετο που δεν την επικροτούμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Υπουργός που θέλει το σωστό, απλά θα το αλλάξει. Και προφανώς είναι απαισιόδοξο να λέμε ότι δεν πρόκειται ποτέ να έρθει αυτός ο υπουργός. Τίποτα δεν είναι ρόδινο, αλλά η καταστροφολογία δεν προσφέρει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κανείς δε μίλησε για καταστροφολογία και μη εφαρμόσιμες αλλαγές, αντιθέτως, όλοι μιλήσαμε για αλλαγές που προκειμένου να γίνουν, πρέπει να συμμετέχουμε όλοι, όχι μόνο ο εκάστοτε (ικανός) υπουργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Υπάρχουν τόσο πολλά πράγματα να αλλάξουν!! Από πού άραγε να αρχίσουμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Υπάρχουν τόσο πολλά πράγματα να αλλάξουν!! Από πού άραγε να αρχίσουμε???

Απ'όπου θέλουμε μπορούμε να αρχίσουμε. Το θέμα είναι πως ό,τι κι αν κάνουμε δε μας ακούνε. Πόσες και πόσες πορείες έχουν γίνει,κι όμως δεν έχει υπάρξει καμιά ριζική αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο οι πορείες. Πρέπει να αναπτύξει ο νέος την προσωπικότητά του, ώστε να μην χειραγωγείται. Μάλλον από αυτό πρέπει να αρχίσει ένα Υπουργός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο οι πορείες. Πρέπει να αναπτύξει ο νέος την προσωπικότητά του, ώστε να μην χειραγωγείται. Μάλλον από αυτό πρέπει να αρχίσει ένα Υπουργός...
Ναι, αλλα κατα ποσο βολευει καποιους το να μην χειραγωγουνται οι νεοι; ;) (χωρις να θελω να ακουστει σαν να βλεπω παντου συνομωσιες κλπ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο οι πορείες. Πρέπει να αναπτύξει ο νέος την προσωπικότητά του, ώστε να μην χειραγωγείται. Μάλλον από αυτό πρέπει να αρχίσει ένα Υπουργός...

Κοίτα,οι πορείες είναι ένα μέσο διαδήλωσης και προβολής αιτημάτων με σκοπό να γίνουν δεκτά. Όπως ακριβώς και οι καταλήψεις. Απλώς ανέφερα τις πορείες σαν παράδειγμα,γιατί οι περισσότεροι από μας επιλέγουμε αυτές ως τρόπο διαδήλωσης.
-----------------------------------------
Όταν λέτε να χειραγωγούνται,δηλαδή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Όντως η πολιτική ηγεσία βολεύεται, αλλά για να πάει μπροστά αυτή η χώρα πρέπει να στηριχθεί στους νέους. Αυτούς οφείλει να προστατέψει η πολιτεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κοίτα,οι πορείες είναι ένα μέσο διαδήλωσης και προβολής αιτημάτων με σκοπό να γίνουν δεκτά. Όπως ακριβώς και οι καταλήψεις. Απλώς ανέφερα τις πορείες σαν παράδειγμα,γιατί οι περισσότεροι από μας επιλέγουμε αυτές ως τρόπο διαδήλωσης.
-----------------------------------------
Όταν λέτε να χειραγωγούνται,δηλαδή??
Ακομα και οτι πολλα επιχειρηματα των πορειων μου ακουγονται σαν "τυποποιημενα" (ακομα και στην παρουσα περιοδο), μου δινει την εντυπωση οτι πολλοι νεοι δεν εχουν συνειδητοποιησει ακριβως γιατι κανουν ο,τι κανουν. Διαβαζα σημερα σε μια εφημεριδα δηλωσεις καποιων παιδιων 15-16 χρονων και μου ακουγονταν λες και ελεγαν το ιδιο πραγμα. Ιδια εκφραση, ιδια λογια... Μπορει να ειμαι και υπερβολικος, αλλα σε καμια περιπτωση κακοπροαιρετος (αν καποιος το εκλαβει -κακως- ετσι). Δεν ξερω... απλα δεν με πειθουν τα οσα ακουω απο τα παιδια αυτες τις μερες. Ισως να ειναι καχυποψια δικη μου...

Να χειραγωγουνται... να καθοδηγουνται (κυριολεκτικα και μεταφορικα). Ακομα και το παραπανω μου φαινεται σαν σημαδι καποιας μορφης χειραγωγησης... (δηλαδη πολλοι ακολουθουν το "ρευμα").

Luis συμφωνω απολυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ας μου εξηγήσει ένας άνθρωπος τι είναι το "χειραγωγούνται"!! (αγράμματο ολέ είμαι:p)
-----------------------------------------
Ακομα και οτι πολλα επιχειρηματα των πορειων μου ακουγονται σαν "τυποποιημενα" (ακομα και στην παρουσα περιοδο), μου δινει την εντυπωση οτι πολλοι νεοι δεν εχουν συνειδητοποιησει ακριβως γιατι κανουν ο,τι κανουν. Διαβαζα σημερα σε μια εφημεριδα δηλωσεις καποιων παιδιων 15-16 χρονων και μου ακουγονταν λες και ελεγαν το ιδιο πραγμα. Ιδια εκφραση, ιδια λογια... Μπορει να ειμαι και υπερβολικος, αλλα σε καμια περιπτωση κακοπροαιρετος (αν καποιος το εκλαβει -κακως- ετσι). Δεν ξερω... απλα δεν με πειθουν τα οσα ακουω απο τα παιδια αυτες τις μερες. Ισως να ειναι καχυποψια δικη μου...

Να χειραγωγουνται... να καθοδηγουνται (κυριολεκτικα και μεταφορικα). Ακομα και το παραπανω μου φαινεται σαν σημαδι καποιας μορφης χειραγωγησης... (δηλαδη πολλοι ακολουθουν το "ρευμα").

Luis συμφωνω απολυτα....

Α οκ,θενξ.

Ίσως να λένε τα ίδια,γιατί αυτό είναι το όλο νόημα. Δεν παρακολούθησα,βέβαια,τις εξελίξεις.

Δηλαδή,όσον αφορά τη χειραγώγηση των νέων,πιστεύεις ότι ευθύνεται εξ'ολοκλήρου η πολιτεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Λοιπόν για τους "αγράμματους" (δε θέλω να θίξω κανέναν): Χειραγωγημένος είναι αυτός που δεν έχει δικό του τρόπο σκέψης και δική του ξεχωριστή προσωπικότητα. Όταν λέμε ότι η πολιτική ηγεσία χειραγωγεί τους νέους εννοούμε ότι κατευθύνει τον τρόπο σκέψης τους. Δεν τους αφήνει να αναπτύξουν κριτικό πνεύμα. Ως αποτέλεσμα εμφανίζονται διάφορα αρνητικά φαινόμενα (φανατισμός...)

Υστερόγραφο... Δεν είναι κακό να ανοίγουμε και κανένα βιβλίο - λεξικό καμία φορά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Λοιπόν για τους "αγράμματους" (δε θέλω να θίξω κανέναν): Χειραγωγημένος είναι αυτός που δεν έχει δικό του τρόπο σκέψης και δική του ξεχωριστή προσωπικότητα. Όταν λέμε ότι η πολιτική ηγεσία χειραγωγεί τους νέους εννοούμε ότι κατευθύνει τον τρόπο σκέψης τους. Δεν τους αφήνει να αναπτύξουν κριτικό πνεύμα. Ως αποτέλεσμα εμφανίζονται διάφορα αρνητικά φαινόμενα (φανατισμός...)

Υστερόγραφο... Δεν είναι κακό να ανοίγουμε και κανένα βιβλίο - λεξικό καμία φορά!!!


Ε,συγγνώμη,αλλά δεν είναι ώρα για λεξικά αυτή!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δηλαδή,όσον αφορά τη χειραγώγηση των νέων,πιστεύεις ότι ευθύνεται εξ'ολοκλήρου η πολιτεία?
Σε εναν μεγαλο βαθμο ναι. Αλλα οχι μονο αυτη... Μια ολοκληρη νοοτροπια που επικρατει σ' αυτη τη χωρα φταιει εξισου (αλλα αρχιζει αλλη κουβεντα απο 'δω και περα :P).

Ναι, δεν αντιλεγω, ιδια ειναι τα προβληματα. Αλλα εμενα κατι δεν με πειθει σε ολο αυτο... δεν μπορω να το προσδιορισω ακριβως ομως! :P Μου φαινεται περισσοτερο σαν ενα "ξεσπασμα" μαζεμενης οργης απο πλευρας των νεων, παρα σαν μια συγχρονισμενη διαμαρτυρια για την κατασταση στην παιδεια. Δεν εχω κανενα λογικο επιχειρημα για να σου εξηγησω πως κατεληξα εκει ομως! :P (και παλι νιωθω οτι βγηκα λιγο εκτος θεματος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top