Αν ήσουν υπουργός παιδείας...

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αλλάζει, αλλάζει.. Αν τα κατέστρεφαν με το παραμικρό θα πλήρωναν τα μαλλιοκέφαλά τους για να τα ξαναγοράζουν. Όταν πρόκειται για προσωπικό συμφέρον και όφελος, ο άνθρωπος προσαρμόζεται.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ακόμα κι αν τα πλήρωναν δε θα άλλαζαν νοοτροπία.

Στην ηλικία των 10-13 ετών, είναι καλύτερα το παιδί να επηρεάζεται το παιδί από τον περίγυρό του κατά το ελάχιστο δυνατό, όσον αφορά τη θρησκεία. Δεν υπάρχει "θρησκεία τους". Τα παιδιά δεν έχουν ακόμη αρκετά ολοκληρωμένη κοσμοθεωρία ώστε να μελετήσουν την οποιαδήποτε θρησκεία. Καταλαβαίνεις, ότι όταν μιλάω για ριζική αναμόρφωση του περιεχομένου των βιβλίων, εννοώ τη διδασκαλία, από τον πρώτο χρόνο κατά την οποία υφίσταται, διαφόρων κύριων θρησκειών στο μάθημα, μέσω αντικειμενικής παρουσίασης και αφιέρωσης ίσου χρόνου και βάρους για κάθε θρησκεία. Φυσικά, αυτό δεν πρόκειται να γίνει όταν η Εκκλησία επιβάλλει τα πιστεύω της...

Αν πρόσεξες τί έγραψα, μίλησα για δυνατότητα... Είπα πως μόνο τα Αγγλικά θα ήταν υποχρεωτικά.

Το με σας που αναφέρεται; Δεν είμαι καθόλου κακός μαθητής εγώ:P.

Οι "σάρα και οι μάρα" θα κοπούν από το πανεπιστήμιο και όχι από κάποιες χαζές εξετάσεις που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο σπουδών της κάθε σχολής.

Μα τα παιδιά πρέπει να ενημερώνονται στο θέμα της θρησκείας...συμφωνώ ότι δεν έχουν ακόμα ολοκληρωμένη κοσμοθεωρία,αλλά νομίζω ότι πρέπει να διδάσκονται Θρησκευτικά...Το συγκεκριμένο δεν το κατάλαβα...

Για τις γλώσσες,ίσως να μην κατάλαβα καλά...

Το με σας το αναφέρεται γενικά...το είπα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...είμαι σίγουρη πως δεν είσαι κακός μαθητής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ακόμα κι αν τα πλήρωναν δε θα άλλαζαν νοοτροπία.

Θα άλλαζαν, γιατί οι γονείς τους θα τους φώναζαν αν τα έβλεπαν σκισμένα.

Μα τα παιδιά πρέπει να ενημερώνονται στο θέμα της θρησκείας...συμφωνώ ότι δεν έχουν ακόμα ολοκληρωμένη κοσμοθεωρία,αλλά νομίζω ότι πρέπει να διδάσκονται Θρησκευτικά...Το συγκεκριμένο δεν το κατάλαβα...

Εγώ σου είπα γιατί, πες μου και εσύ.

Τί ακριβώς δεν κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει τότε, δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα. Δεν πάει έτσι. Τα μαθήματα των κατευθύνσεων είναι απαραίτητα (εκτός της Τεχνολογίας Επικοινωνιών που μπήκε για να πάρει προμήθειες το βιβλίο) για έναν που θέλει ν'ασχοληθεί με το αντικείμενο. Δεν είναι μόνο οι γνώσεις, όχι, καθόλου έτσι. Είναι η καλλιέργεια της σκέψης. Ένας μαθηματικός δεν πρόκειται να κατανοήσει τι σημαίνει παράγωγος αν δεν ξέρει φυσική και πολύ περισσότερο ένας φυσικός δεν μπορεί να δει ούτε την απλούστερη φυσική χωρίς διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό. Ειδικά οι φυσικοί είναι κουλοί χωρίς ανώτερου επιπέδου μαθηματικά. Οι γιατροί και οι βιολόγοι σίγουρα χρειάζονται κυρίως άλλα. Γι'αυτό και στο τρίτο πεδίο μαθήματα βαρύτητας δεν είναι τα μαθηματικά και η φυσική.
Στην ψυχολογία κάνουν και φιλοσοφικά διάφορα. Δεν μπορείς να μιλάς για φιλοσοφία χωρίς να γνωρίζεις αρχαία ελληνικά. Αποτελούν αντικείμενο των κλασικών σπουδών σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο.
Η φιλολογία συνδέεται με τη γλωσσολογία. Κι επειδή η αδερφή μου, απόφοιτη γερμανικής φιλολογίας, κάνει μάστερ σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια κλασικών σπουδών της Ευρώπης, σου λέω ότι γλωσσολογία χωρίς ιστορία απλά δεν υπάρχει. Όπως επίσης βέβαια και χωρίς αρχαία ελληνικά δεν υπάρχει γιατί στο πανεπιστήμιό της αποτελούν βασικό μάθημα κι ένας από τους λόγους που τη δέχτηκαν δεν ήταν μόνο ο βαθμός πτυχίου αλλά το γεγονός ότι το κακό ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, με κάποιο τρόπο, της δίδαξε Αρχαία Ελληνικά και Λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου, αλλά το κάθε πανεπιστήμιο έχει διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών και διαφορετικές ανάγκες, γι΄αυτό και πιστεύω ότι θα έπρεπε μόνο του να κρίνει ποιους δέχεται και ποιους όχι, κάτω από την εποπτεία ενός ανώτατου οργάνου, φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιλάω για το παρόν σύστημα. Δε μιλάω για υποθετικά συστήματα του μέλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο τίτλος του τόπικ είναι "Αν ήσουν Υπουργός Παιδείας...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν ήμουν τώρα, με τα σημερινά προβλήματα. Σε 40 χρόνια μπορεί τα πάντα να είναι τέλεια οπότε να το ερώτημα να μην παίζει καν. Οι Πανελλήνιες εξετάσεις μόνο χαζές δεν είναι. Απλώς πρέπει ν'αλλάξουν μέγεθος και κυρίως ν'αποσυνδεθούν απ'το Λύκειο. Ο θεσμός όμως δεν μπορεί να μηδενίζεται τόσο αβασάνιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με την κατάργηση πανελληνίων και άμεση διαγραφή όσων δε τα βγάζουν πέρα στο πρώτο έτος στα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Ίσως καλύτερο θα ήταν βέβαια να ισχύει αυτό και για τα υπόλοιπα έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θα έκανα ό,τι πάνω-κάτω λέει το site στη υπογραφή μου... Ρίξτε μια ματιά ;)

>https://besproject.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με την κατάργηση πανελληνίων και άμεση διαγραφή όσων δε τα βγάζουν πέρα στο πρώτο έτος στα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Ίσως καλύτερο θα ήταν βέβαια να ισχύει αυτό και για τα υπόλοιπα έτη.

Διαγραφη απο τον πρωτο χρονο;;; παναγια μου... γιατι αυτο; μπορει να υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιος μπορει να μην τα πηγαινει καλα και αυτο δεν εχει απαραιτητα σχεση με το αν ειναι καλος ή αν νοιαζεται. Στη σχολη μου πχ ηταν ενας που τελειωσε σε 10 χρονια με βαθμο πτυχιου 9,5. Κατι τετοιο θα ηταν σχεδον οσο πιεστικες ειναι οι πανελληνιες. Εντατικοποιηση εντατικοποιηση εντατικοποιηση... τα πανεπιστημια δεν ειναι μονο για να βρισκουμε δουλεια, δε βρισκω λογο να στερησεις σε καποιον την ευκαιρια κρινοντας τον μονο απο τον πρωτο χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Θα άλλαζαν, γιατί οι γονείς τους θα τους φώναζαν αν τα έβλεπαν σκισμένα.



Εγώ σου είπα γιατί, πες μου και εσύ.

Τί ακριβώς δεν κατάλαβες;
Γιατί είμαι της γνώμης ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν ένα πιστεύω....πρέπει να μάθουν την Αγία Γραφή....χριστιανοί γεννήθηκαν οι περισσότεροι...δεν πρέπει να ενημερωθούν πάνω στο θέμα της θρησκείας?...δεν πρέπει να ξέρουν πώς έφτασε ο χριστιανισμός ως εδώ?....πότε θα τα μάθουν αυτά?....τώρα μπορούν....

Δεν κατάλαβα το νόημα...κάντο λίγο πιο αναλυτικά,γιατί είμαι και μικρή (:p) και ο τρόπος που γράφεις απευθύνεται σε ενήλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γιατί είμαι της γνώμης ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν ένα πιστεύω....πρέπει να μάθουν την Αγία Γραφή....χριστιανοί γεννήθηκαν οι περισσότεροι...δεν πρέπει να ενημερωθούν πάνω στο θέμα της θρησκείας?...δεν πρέπει να ξέρουν πώς έφτασε ο χριστιανισμός ως εδώ?....πότε θα τα μάθουν αυτά?....τώρα μπορούν....

Δεν κατάλαβα το νόημα...κάντο λίγο πιο αναλυτικά,γιατί είμαι και μικρή (:p) και ο τρόπος που γράφεις απευθύνεται σε ενήλικα.

Θα επεκταθώ λίγο παρακάτω και ελπίζω να μην θεωρηθώ οφφ. Άποψή μου αλλά θα έπρεπε το θέμα της θρησκείας να είναι ανοιχτό. "Χριστιανοί γεννήθηκαν"; Κανείς μας δεν γεννιέται χριστιαννός, θεωρούμαστε χριστιανοί από την βάπτισή μας και μετά.. Εδώ βρίσκω το άδικο, θα έπρεπε να επιλέγουμε όποια θρησκεία θέλουμε εμείς, όχι όποια θεωρούν οι γονείς μας την καλύτερη ή όποια έχει επικρατήσει. Άλλωστε μπορούμε να μάθουμε τα περι θρησκειών και πολύ μετα, δεν χρειάζεται να είμαστε παιδιά δημοτικού που άλλωστε απλώς αποστηθίζουμε ό,τι γράφουν τα βιβλία ;)
Πάντα φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Θα επεκταθώ λίγο παρακάτω και ελπίζω να μην θεωρηθώ οφφ. Άποψή μου αλλά θα έπρεπε το θέμα της θρησκείας να είναι ανοιχτό. "Χριστιανοί γεννήθηκαν"; Κανείς μας δεν γεννιέται χριστιαννός, θεωρούμαστε χριστιανοί από την βάπτισή μας και μετά.. Εδώ βρίσκω το άδικο, θα έπρεπε να επιλέγουμε όποια θρησκεία θέλουμε εμείς, όχι όποια θεωρούν οι γονείς μας την καλύτερη ή όποια έχει επικρατήσει. Άλλωστε μπορούμε να μάθουμε τα περι θρησκειών και πολύ μετα, δεν χρειάζεται να είμαστε παιδιά δημοτικού που άλλωστε απλώς αποστηθίζουμε ό,τι γράφουν τα βιβλία ;)
Πάντα φιλικά :)
Δίκιο έχεις σ'αυτό που λες....όντως,δε γεννιόμαστε....λάθος μου....βέβαια,δε νομίζω εφόσον οι γονείς και οι παππούδες μας ήταν και είναι χριστιανοί, να μας επιτρέψουν να πιστεύουμε σε κάποιο άλλο θρήσκευμα...αλλά η γνώμη μου,ξαναλέω,είναι ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε για τη θρησκεία από μικροί,ώστε να μπορούμε να την υποστηρίζουμε και να είμαστε αντάξιοί της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Διαγραφη απο τον πρωτο χρονο;;; παναγια μου... γιατι αυτο; μπορει να υπαρχουν πολλοι λογοι που καποιος μπορει να μην τα πηγαινει καλα και αυτο δεν εχει απαραιτητα σχεση με το αν ειναι καλος ή αν νοιαζεται. Στη σχολη μου πχ ηταν ενας που τελειωσε σε 10 χρονια με βαθμο πτυχιου 9,5. Κατι τετοιο θα ηταν σχεδον οσο πιεστικες ειναι οι πανελληνιες. Εντατικοποιηση εντατικοποιηση εντατικοποιηση... τα πανεπιστημια δεν ειναι μονο για να βρισκουμε δουλεια, δε βρισκω λογο να στερησεις σε καποιον την ευκαιρια κρινοντας τον μονο απο τον πρωτο χρονο.


Εξ'ορισμού τα πανεπιστήμια πρέπει να είναι πιο free. Έχουν να κάνουν με ενήλικες ανθρώπους και δεν υπάρχει καμία θέση πίεσης. Πολύ περισσότερο έξω και λιγότερα στην Ελλάδα, οι φοιτητές παράλληλα δουλεύουν, είτε σε κάποια δουλειά του ποδαριού, είτε σε παράλληλη εξάσκηση των σπουδών τους ως βοηθοί σε σχετική θέση. Δεν είναι σχολείο το πανεπιστήμιο. Γι'αυτό διαφωνώ με λογικές διαγραφής. Το δέχομαι μόνο όταν ο φοιτητής αποτυγχάνει συνεχώς στην εξεταστική που εκεί υποτίθεται ότι πρέπει να αφιερώσει χρόνο στις σπουδές του. Πολύ περισσότερο διαφωνώ με τον πρώτο χρόνο. Πόλλοι άνθρωποι την πρώτη χρονιά στην ουσία κάνουν μια ξεκούραση από 12 χρόνια στρατιωτικού σχολικού προγράμματος και 2-3 χρόνια πανελλήνιου ξεσκίσματος. Δεν μπορεί κανένας να μην το κατανοήσει αυτό και πολύ περισσότερο κανένας δεν έχει το δικαίωμα να ακυρώνει τόσο εύκολα την προσπάθεια ενός ανθρώπου. Το μέτρο για τον περιορισμό των αιωνίων που θέτει μέγιστο χρόνο σπουδών το διπλάσιο απ'τον κανονικό, το βρίσκω κάτι παραπάνω από επαρκές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χμ απ'όσο ξέρω παντως τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό δεν ειναι πιο ελεύθερα, εκει εχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις κατ'εξοχην, γι'αυτο και ολοι οι φοιτητες φετος παλευουμε για να μην αλλαξουν οι οδηγοι σπουδων που περιοριζουν την ελευθερια επιλογης στους φοιτητες στο πως να καθοριζουν το προγραμμα τους...
Ενας ηλιθιος καθηγητης μας ελεγε πως ο καινουριος οδηγος σπουδων μας ειναι καλυτερος γιατι στο εξωτερικο αν πας και τους δειξεις οτι εδωσες ενα μαθημα 5 φορες θα γελανε με το πανεπιστημιο, και κατι τετοιες ηλιθιοτητες.
Ακομα και αν καποιος φοιτητης αποτυγχανει συνεχως δε βρισκω λογο να επεμβει το πανεπιστημιο και να τον διαγραψει, θα καταλαβει μονος του μαλλον οτι χανει το χρονο του και εδω που τα λεμε αυτο θα ειναι και το σωστο. Να συνηδειτοποιουμε μονοι μας τι ειναι το σωστο για εμας, και σιγουρα ο περιορισμος στην ελευθερια δε σου αφηνει τετοια περιθωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο εξωτερικό έχουν και την επιλογή του gap year γιατί οι εισαγωγικές είναι εντελώς αποσυνδεδεμένες από το λύκειο. Αν θέλουν να γίνουμε εξωτερικό να γίνουμε σε όλα, όχι στη βιτρίνα.
Επίσης στο εξωτερικό η έρευνα που στην Ελλάδα οι φοιτητές κάνουν μόνοι τους, υπάρχει μέσα στο πανεπιστήμιο.
Και κάτι ακόμα. Στο εξωτερικό τα πανεπιστήμια συνεργάζονται με επιχειρήσεις και τους στέλνουν φοιτητές για δουλειά και μάλιστα σε περίοδο ακαδημαική. Στην Ελλάδα που υπάρχει αυτό; Αν δεν βρεις μόνος σου, δεν δουλεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...τα ξέρει τα ξένα μοντέλα ο υπουργός παιδείας....εδώ πως θα εφαρμοστούν....(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παντως η κυβερνηση προσπαθει να εφαρμοσει οδηγιες απο την ΕΕ, οπως στους οδηγους σπουδων που, για παραδειγμα, εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να δηλωνουμε τα μαθηματα που δεν περασαμε στο επομενο εξαμηνο πριν δηλωσουμε τα μαθηματα του νεου εξαμηνου, και εχουμε οριο μαθηματων 8 στο καθε εξαμηνο.
Αλλο που θελουν να εφαρμοσουν ειναι οι Πιστωτικες Μοναδες (ECTS) και αυτο που θελουν να κανουν ειναι πλεον να μην υπαρχουν πτυχια αλλα ο καθενας θα πρεπει να μαζευει αυτες τις μοναδες (το καθε μαθημα αξιζει χ μοναδες) και οσο περισσοτερες εχει τοσο πιο καλη θεση εργασιας μπορει να βρει. Ομως καθε χρονο οι μοναδες μειωνονται που σημαινει οτι θα πρεπει ο καθενας να παρακολουθει σεμιναρια στα Ινστιτουτα Δια Βιου Μαθησης ωστε να μαζευει και αλλες μοναδες, και εννοειται δεν θα ειναι δωρεαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι βλακείες είναι αυτές. Αφού τα πτυχία μας αναγνωρίζονται ούτως ή άλλως στην Ευρώπη το θεωρώ εντελώς ηλίθιο να παραβούμε το Ελληνικό Σύνταγμα. Κι άλλωστε αυτό το πράγμα δεν έχει καμία σχέση με την ελεύθερη αγορά. Συνδέει το πανεπιστήμιο με την εργασία πολύ περισσότερο απ'οσο θα πρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θελουν να το κανουν σε ολη την Ευρωπη ετσi
Ελπιζω να μην εφαρμοστει ποτε κατι τετοιο γιατι μου φαινεται εφιαλτικο...σε μας παντως ηδη οι Διδακτικες Μοναδες εχουν μετονομαστει σε ECTS :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top