Ανώτερα διπλώματα ξένων γλωσσών: πότε πρέπει να ασχοληθούμε;

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω το prificiency στην Α' λυκείου μάλλον...Είναι πλέον απαραίτητο μιας και το lower το παίρνει και η κουτσή μαρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos__

Νεοφερμένος

Ο Thanos__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ πήρα το Michigan στην Β' Γυμνασίου και τώρα που είμαι Γ' γυμνασίου δίνω B1 στα γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
λοιπον παιδια...εγω δινω proficiency του michigan στην α λυκειου... φετος δινω β2 στα γαλλικα και το δεκεμβριο β2 στα γερμανικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αυτό που συμβουλεύω τους δικούς μου μαθητές και προσπαθώ, είναι να έχουν τελειώσει με τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας αν γίνεται στο τέλος της Α' Λυκείου. Έτσι μπορεί να δώσει κανείς μεγαλύτερη προσοχή στο σχολείο του. Βέβαια δεν είναι η καταστροφή αν το πάει κανείς λίγο αργότερα (έχω και παιδιά μεγαλύτερα). Απλά είναι λίγο κουραστικό με το σχολείο και τα φροντιστήρια να δίνει και κανείς εξετάσεις γλωσσομάθειας.
Φυσικά όλα γίνονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ δίνω 18/5 cambridge και 24/5 edexcel και ΤΕΛΕΙΩΝΩΩΩΩΩΩ:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy: . Και να μην τα πάρω δεν με νοιάζει, έχω το michigan. Α και τα θέματα δεν θέλουν πάρα πολύ ωριμότητα αλλά ευχέρεια στη χρήση του λόγου. Δεν πα να γράψεις φιλοσοφήματα στην έκθεση, αν ο λόγος είναι ξερός και φαίνεται ότι δεν το κατέχεις το πράγμα θα πάρεις ένα F κεφαλαίο να το θυμάσαι. Από ότι μου έχουν πει, οι εξεταστές δεν ψάχνουν για εκθέσεις που γράφτηκαν μόνο για να εντυπωσιάσουν (δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα τις περάσουν) αλλά για αυτές που δείχνουν ότι κατέχεις ένα υψηλό επίπεδο στη γλώσσα. Άλλωστε αυτό λέει και το statement of results που σου στέλνουν " Examinees at this level are typically able to fully develop a complex argument in an essay, using a wide range of complex language accurately and appropriately"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αντε καλή επιτυχία σε όλους μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Keep walking :P
Εγώ proficiency από β' υμνασίου (<~ που λέει και ο Λουντέμης).:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ proficiency από β' υμνασίου (<~ που λέει και ο Λουντέμης
έχεις πάρει το lower?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να δόσω για superior στα Ισπανικά στην Β Λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Οι περισσότεροι γονείς αλλά και μαθητές σκέφτονατι έτσι. "Να πάρω το Β2 πριν πάω Λύκειο ώστε να ξεμπερδεύω!!!"

Έτσι σκοπός πλέον δεν είναι να μάθουμε αλλά να "τελειώνουμε"!!
Καταλαβαίνω ότι είναι τετοιο το εκπαιδευτικό σύστημα που δεν βοηθάει αλλά τι νόημα έχει να φτάσεις ένα καλό επίπεδο σε μια ξένη γλώσσα μόνο και μόνο για να την παρατήσεις;

Ποιά η γνώμη σας για αυτό το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.
Νομίζω ότι μόνο με ένα Β2 δεν ξεμπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ναι, αφού ξεμπερδέψουν με το Β2, θέλουν μέχρι 1η Λυκείου να έχουν πάρει το C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.
Να ξεμπερδεύεις με αυτό το επίπεδο δηλαδή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schoolfreak

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ να τα παίρνεις νωρίς τα διπλώματα και ειδικά το Lower στο Γυμνάσιο ώστε να έχεις χρόνο να προετοιμαστείς για Proficiency (αν σε ενδιαφέρει) μέχρι και την Α' Λυκείου γιατί είναι άλλο μετά ως φοιτητής να πρέπει να τα πάρεις και άλλο να κάνεις ένα φρεσκάρισμα στην γλώσσα όταν θα σου χρειαστεί! + Ότι στο μέλλον άσχετα αν θυμάσαι την γλώσσα ή όχι το δίπλωμα εξασφαλίζει ότι την ξέρεις και μπορείς να το παρουσιάσεις ως Bonus έναντι κάποιου άλλου που δεν έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Οι περισσότεροι γονείς αλλά και μαθητές σκέφτονατι έτσι. "Να πάρω το Β2 πριν πάω Λύκειο ώστε να ξεμπερδεύω!!!"

Έτσι σκοπός πλέον δεν είναι να μάθουμε αλλά να "τελειώνουμε"!!
Καταλαβαίνω ότι είναι τετοιο το εκπαιδευτικό σύστημα που δεν βοηθάει αλλά τι νόημα έχει να φτάσεις ένα καλό επίπεδο σε μια ξένη γλώσσα μόνο και μόνο για να την παρατήσεις;

Ποιά η γνώμη σας για αυτό το θέμα;
Εγώ στην 1η Γυμνασίου το πήρα και θέλω να πιστεύω πως έχω φτάσει σήμερα σε ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο στα Αγγλικά. Διαβάζω βιβλία, συμμετέχω σε online συζητήσεις και γενικά κάνω ότι μπορώ ώστε να τα εξασκώ σε καθημερινή βάση. Προσωπικά πιστεύω ότι αν αγαπάς τη γλώσσα και σε ενδιαφέρει, θα συνεχίσεις να ασχολείσαι μαζί της.

(το Proficiency πέρσι, στην 3η γυμνασίου. :P)

Δηλαδή με λίγα λόγια έχω "ξεμπερδέψει" απ' αυτά, έχοντας πλέον όλο τον χρόνο διαθέσιμο να αφιερώνω αποκλειστικά στα μαθήματα του σχολείου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
καλό είναι να ξεμπερδεύεις ώστε ακόμα και αν δεν μπορέσεις να πάρεις το Γ2 τότε να το έχεις μόνο αυτό για μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω πιστεύω πως εντάξει.
Αν ο άλλος έχει τις δυνατότητες γιατί να μην δώσει;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yo_kzn

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω εδωσα τα lower τριτη γυμνασιου..ευτυχως τα περασα κ τα 2!
το proficiency δυο φορες στην α λυκειου κ με τη 2 τα καταφερα!χαρηκα παρα πολυ που ξεμπερδεψα γιατι φετος(2α λυκειου)δεν θα χωρουσαν στο προγραμμα μου!
Προσωπικα παντως πιστευω οτι περα απο to lower,το οποιο ειναι απαραιτητο,αν δεν γουσταρεις μια γλωσσα καλυτερα να μην προσπαθεις για παραπανω επιπεδα..τζαμπα χαλιεσαι κ ειναι αρκετα τα λεφτα που δινουμε..εγω νομιζω οτι αν δν ειχα τη μεγαλη αγαπη στα αγγλικα οχι μονο δν θα περνουσα αλλα δν θα προσπαθουσα καν για prof..κ αν ειχε κ παραπανω θα συνεχιζα..χιχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
εγω εδωσα τα lower τριτη γυμνασιου..ευτυχως τα περασα κ τα 2!
το proficiency δυο φορες στην α λυκειου κ με τη 2 τα καταφερα!χαρηκα παρα πολυ που ξεμπερδεψα γιατι φετος(2α λυκειου)δεν θα χωρουσαν στο προγραμμα μου!
Προσωπικα παντως πιστευω οτι περα απο to lower,το οποιο ειναι απαραιτητο,αν δεν γουσταρεις μια γλωσσα καλυτερα να μην προσπαθεις για παραπανω επιπεδα..τζαμπα χαλιεσαι κ ειναι αρκετα τα λεφτα που δινουμε..εγω νομιζω οτι αν δν ειχα τη μεγαλη αγαπη στα αγγλικα οχι μονο δν θα περνουσα αλλα δν θα προσπαθουσα καν για prof..κ αν ειχε κ παραπανω θα συνεχιζα..χιχι

+1!;)
Πρέπει να αγαπας μια γλωσσα για να συνεχισεις και να πας σε ενα υψηλό επίπεδο.Αν το κάνεις απο αγγαρεία πάει το χασες το παιχνίδι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top