Ανώτερα διπλώματα ξένων γλωσσών: πότε πρέπει να ασχοληθούμε;

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ πάω δίνω φέτος Proficency το Δεκέμβριο και πάω στη Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ ήταν να δώσω για Proficiency στο τέλος της Α' Λυκείου, αλλά δεν ένιωθα έτοιμη, σίγουρα δε θα το περνούσα. Όπως είπε και ο Αnarki, θέλει κάποια ωριμότητα, όχι μόνο μπλα μπλα, καλύτερα να μην πηγαίνουν και χαμένα τα λεφτά. :p

Κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Και εγω πιστευω πως η καλυτερη ηλικια ειναι γυρω στην τριτη γυμνασιου με πρωτη λυκειου εγω προσωπικα πηρα:
Lower michigan(B γυμνασιου)
Advanced michigan(Γ γυμνασιου)
Proficiency michigan(Α Λυκειου)
Goethe Zertifikat(Γ γυμνασιου)
Εδωσα και για το Mittelstuffe στην πρωτη λυκειου και ενω ηθελα μονο 5 ποντους για να περασω πηρα μηδεν στο γραμμα:!: δεν ξερω βεβαια πως στο καλο εγινε αυτο αφου θιμομουνα οτι ειχα γραψει και αρκετα καλα αλλα τελος παντων:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ άρχησα τα Αγγλικά στην τετάρτη Δημοτικού και τα τέλειωσα δευτέρα Γυμνασίου. Θα μπορούσα να συνεχίσω άνετα για το Proficiency μέχρι την πρώτη Λυκείου, αλλά δεν το έκανα, γιατί πίστευα ότι θα δυσκολευτώ με τα Γερμανικά, αν μου ήταν παν και εύκολα (τα Αγγλικά). Τελικά βλακία έκανα, γιατί ξεχνιούνται και είναι δύσκολο μετά να τα συνεχίσεις.

Οπότε πιστεύω ότι καλό είναι να έχεις τελειώσει όλα τα διπλώματα που θέλεις να πάρεις, πριν την τρίτη Λυκείου. Βέβαια, όλα αυτά σε λογικά πλαίσια. Δηλαδή για εμένα, λογικά πλαίσια μέχρι αυτήν την ηλικία είναι το Proficiency για τα Αγγλικά και το B'2 για τις άλλες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΕΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω ευτυχως περυσι πηρα το proficiency και μαλιστα πηρα του michigan και του lancashire..και τα δυο με την πρωτη και ξεμπερδεψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα καραγκιοζιλικια του palso ειναι απαραδεκτα...Δε βλεπω το λογο να χρειαζεται καποιος 10 χρονια για ενα proficiency. Ας ξεκινανε τα παιδακια στη Δ' δημοτικου (ας μαθουν πρωτα τα ελληνικα και μετα τα υπολοιπα...) και ας τραβαει ολοκληρη η ιστορια 7 το πολυ χρονια. Ενας εισαγωγικος κι απο την Ε' δημοτικου να αρχιζουν τα πτυχια (Α1-C2) ανα ετος, που σημαινει οτι στην Α' Λυκειου ολοι θα εχουν φτασει στο επιπεδο C2, που ειναι το proficiency...Δε βλεπω το λογο ουτε να ξεκινανε οι ξενες γλωσσες πριν καλα καλα την ελληνικη, ουτε βεβαια να πρεπει καποιος να τελειωσει το Λυκειο για να παρει ενα proficiency...Οσο για τη μορφη των εξετασεων...Συμφωνοι, ετσι οπως ειναι δε μπορει να δωσει ενας 15αρης το γνωστικο των θεματων του proficiency...Ας ακολουθησουν ομως το παραδειγμα του Γαλλικου Ινστιτουτου Αθηνων, που εχει δυο ισοτιμες βερσιον, τη junior/scolaire με αναλαφρα θεματα για μαθητες και την adulte για ενηλικες, με λιγο πιο βαρια θεματα...
Επισης ειμαι υπερ της θεσπισης μονο κρατικων πιστοποιητικων γλωσσομαθειας και καταργησης της πληθωρας των υπολοιπων...Δε νομιζω οτι ενας οργανισμος ιδιωτικης πρωτοβουλιας εχει ρολο στη μεταδοση της γνωσης. Ας λειτουργησουν μονο σαν φορεις και οχι σαν διοργανωτες εξετασεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μ εγώ πάντως πηρα
Cambridge FCE στην Β´γυμνασίου
Cambridge CAE στην Γ' γυμνασιου
Έδωσα το Cambridge CPE στην Α' λυκείου, αλλά κόπηκα για 2% -,-
Το ξαναέδωσα περισυ και το πηρα μαζί με το Proficiency του michigan και ξεμπέρδεψα :)

Mπορω να πω ότι νιώθω ανακούφιση που τελείωσα με αυτή την ιστορία μία και καλή, γιατί καταρχάς πάω
αγγλία οποτε χρειαζονται τα διπλωματα αυτα, δευτερον αν τα χα αφησει για τωρα θα χα πεθανει απ το
φορτο εργασιας. Και επισης χαιρομαι που παω για art και δεν εχω στο κεφαλι μου extra εξετασεις, επειδή
στο πανεπιστημιο σου ζητάνε απλά βεβαώση μέσω διπλώματος ή χαρτιού απ το IB για την γνώση της αγγλικής
γλώσσας.

Eπίσης εχω στα γαλλικά μέχρι το Β2, αλλά έχω να ασχοληθώ ένα χρόνο και δεν θυμάμαι τι-πο-τα. :who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμένα η μητέρα μου με είχε πιέσει να τελειώσω με το proficiency στα αγγλικά και το Zertifikat στα γερμανικά πριν πάω λύκειο. Τότε τσίναγα, αλλά πλέον χαίρομαι που επέμενε. :)
και 'γώ ακριβώς το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το Lower του Cambridge το πήρα το Δεκέμβριο της Β' Γυμνασίου και το Proficiency το Michigan το Μάρτιο της Γ' Γυμνασίου. Τον Αύγουστο πριν πάω Γ' Γυμνασίου έδωσα και το Zertifikat και το πήρα! Έχω ξεμπερδέψει πλέον, αν και θα ήθελα να ασχοληθώ κι άλλο με τα γερμανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εγώ έχω μόνο το LOWER στα αγγλικά.
ECDL για πληροφορική και ένα καλό επίπεδο στα Γαλλικά που ακόμα αποφεύγω να δώσω...
Πάντως το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς για να μιλάει άπταιστα μία γλώσσα είναι να κατοικήσει στην αντίστοιχη χώρα έστω για ένα μικρό χρονικό διάστημα.
Μου το έχουν πει άτομα με μεγάλη πείρα,όπως η θεία μου που έχει φροντηστήριο ξένων γλωσσών(στρατηγάκη)...
Το καλοκαίρι μου πρότεινε η ξαδέρφη να πάω στην Αγγλία μαζί της.Μου υποσχέθηκε πως αν το κάνω το proficiency θα μου φανεί παιχνιδάκι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Όσο πιο νωρίς γίνεται, αλλά σε λογικά πλαίσια.
Το Proficiency και το Mittelstufe (ίσως και τα DELF A5 & A6) ας πούμε απαιτούν και μια κάπως διαμορφωμένη προσωπικότητα για την έκθεση και τα προφορικά, άρα και κάποια ηλικία.
Σε ποιά ηλικία λοιπόν προτείνεις να αρχίσει κανείς Β2 και Mittelstufe ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω παντως όπως το υπολογίζω θα δωσω φετος Lower Michigan & Edexcel στην Γ' Γυμνασίου το Advanced και υπολογίζω στο τέλος της Α' λυκείου να εχω Proficiency με το καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Σε ποιά ηλικία λοιπόν προτείνεις να αρχίσει κανείς Β2 και Mittelstufe ?

Εγγραφές

Ενώ καταργείται επίσημα το όριο ηλικίας, το Ινστιτούτο Goethe συνιστά παγκοσμίως στους υποψήφιους
να συμμετάσχουν στις εξετάσεις με βάση τον ακόλουθο πίνακα συνιστώμενων ορίων ηλικίας καθώς
η θεματολογία των εξετάσεων προσανατολίζεται στο γνωστικό επίπεδο των ηλικιών αυτών. Εάν
π.χ. ένας υποψήφιος 14 ετών επιθυμεί να συμμετάσχει στις εξετάσεις Β2 τις οποίες συνιστούμε σε
υποψήφιους άνω των 16 ετών, τότε σε περίπτωση αποτυχίας αποκλείεται η υποβολή ένστασης κατά
του αποτελέσματος για λόγους μη εναρμόνισης των θεμάτων με την ηλικία του υποψηφίου.


Συνιστώμενο κατώτερο όριο ηλικίας για το πτυχίο ZD (B1): 16 ετών.

Συνιστώμενο κατώτερο όριο ηλικίας για το πτυχίο Goethe-Zertifikat B2: 16 ετών.

Συνιστώμενο κατώτερο όριο ηλικίας για το πτυχίο Goethe-Zertifikat C1: 16 ετών.

ΠΗΓΗ: GOETHE - INSTITUT (ATHEN) (www.goethe.de/athen)

Ελπίζω να σε κάλυψα πλήρως..... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
danke schön....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πλέον άκουσα ότι θα πρέπει να ξαναδώσουμε όσοι έχουμε πάρει το prof. πριν τα 18 και έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oχι ρε!Ποιος στο ειπε αυτο?Πολύ ράδιο αρβύλα μου μυρίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ειχε ακουστει πως ισως και να ισχυσει κατι τετοιο αλλα δν το νομιζω...γιατι τοτε θα μπορουσαμε να δωσουμε αλλα πτυχια αντιστοιχου επιπεδου,κτ που δν θα τους συμφερε καθως θα εχαναν αρκετα χρηματα...
οσο για το αρχικο θεμα...
εχω παρει delf απο γαλλικα και το πηρα οταν πηγαινα β γυμνασιου...το prof το πηρα πριν απο 1 χρονο...με τν 2η φορα!δλδ τελειωσα στην 1η λυκειου.μπορει να μν εχω ξενες γλωσσες στις οποιες να σπαταλω το χρονο μ...αλλα αν με ρωτησετε τπτ στα γαλλικα το καταλαβαινω μεν...αλλα να απαντησω...αφηστε το καλυτερα!εχω ξεχασει εντελως τα γαλλικα μου...ουτε να γραψω δν μπορω...δηλαδη αν προκειται να τα χρησιμοποιησω παλι θα χρειαζομαι επαναληψη απο καθηγητη(δλδ θα ξαναπληρωσω).γνωριζω πως εγω ευθυνομαι που τα ξεχασα καθως στο χερι μου ηταν να διαβαζω καποιο βιβλιο ή τπτ σχετικο στα γαλλικα!αλλα ποιος απο σας διαβαζει οικιοθελως καποια ξενη γλωσσα στον ελευθερο του χρονο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δείτε λίγο αυτή την ιστοσελίδα: https://www.cambridgeesol.org/home/learner.html

Μιλά για πτυχία ανώτερα των Lower, Advanced και Proficiency και τα χαρακτηρίζει ως Academic και Professional English.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefthe

Νεοφερμένος

Η Eλευθερiα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
φιλε,παω και εγω γ γυμνασιου.....στις αρχες β' γυμνασιου πηρα το michigan lower, στις αρχες γ γυμνασιου το advanced.Παραλληλα εδωσα και το β1 στα γαλλικα με επιτυχια 86% και δινω τον δεκεμβριο το proficiency.Ενα πραγμα καταλαβα......πως απωτερος σκοπος δεν ειναι να ''ξεπεταμε''τα διπλωματα αλλα τις γνωσεις!!!εγω πιστευω πως βιαστηκα αλλα το εκανα για λογους εξοικονομησης χρονου αφου θελω απο την α λυκειου να αφοσιωθω στο σχολειο.........γι'αυτο ας μην κυνηγαμε το Α αλλα τις γνωσεις που θα εχουμε αφομοιωσει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefthe

Νεοφερμένος

Η Eλευθερiα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
θα συμφωνησω απολυτα με τον Στελιο
α)για τη υπεροχη επιχειρηματολογια του και
β)για τις αποψεις του!!!!!!!!!!
μπραβο τωρα μιλησες σωστα!!!!!!!!!σε καταλαβαινω πληρως και συμφωνω με το καθε τι που λες αν και θεωρω πως στο λυκειο θα πρεπει να επικεντρωθει κανεις στα μαθηματα του και μονο και οχι στις ξενες γλωσσες!Αντιθετα στο γημνασιο εχεις τον απαιτουμενο χρονο αλλα και ορεξη!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top