Αντοχή στο διάβασμα

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
να πιεστεις σε βαρος της υγειας σου?δεν νομιζω ,

κοιταξτε: εδω


παντως δεν λεω να πιεστειτε αλλα ποτε μην αμελησετε την υγεια σας( αυτο σημαινει ,οχι υπερβολικο αγχος,οχι πολυ φαι,μην χαπακωνεστε ,μην κοιμαστε πανω στο βιβλιο κτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ε, καλα Πανελληνιες γραφεις. Αν δεν πιεστεις και λιγο...
Δε μιλαω για εξωφρενικο προγραμμα.

Αλλο πιεση, και αλλο περνω φαρμακα για να μεινω ορθιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
και εγω διαφωνω με τα φαρμακα...
Δεν ειπα οτι πρεπει να πιεστεις σε βαρος της υγειας σου...Προς θεου.
Απλα οταν νιωθεις λιγο κουρασμενος δε θεωρω σωστο το να παρατησεις το διαβασμα και να πας να κοιμηθεις κανενα δυωρο (το εχω ακουσει πολλες φορες αυτο) Κανε κανενα διαλειμμα και συνεχισε... Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα θα περναγαν ολοι σε καποια σχολη...Στις Πανελληνιες μετρας κατα καποιο τροπο τις αντοχες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το ποσο κουρασμενος ειναι καποιος-οι αντοχες του ατομου-ειναι υποκειμενικο θεμα,πχ εγω σταματουσα το διαβασμα οταν ενιωθα οτι το μυαλο μου δεν αντεχει αλλο,αλλος μπορει να το σταματησει οταν αρχιζει να βλεπει αστερρακια απο το διαβασμα,παντως καλο ειναι να γνωριζεις τα ορια σου και να μην τα υπερβαινεις κατα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εκτός από τον καφέ, ή τις διάφορες βιταμίνες, υπάρχει τίποτε άλλο για να με κρατάει σε εγρήγορση? Εχθές πάλι τελείωσα στις 4, και αύριο, δε θα κρατιέμαι. Κάτι τέτοια φοβάμαι. Πχ, σήμερα κοιμήθηκα μια ώρα το μεσημέρι, και πριν λίγο τελείωσα τα μαθήματα για αύριο, οπότε νωρίς είναι, θα πάω να την πέσω. Αλλά επειδή με βλέπω να το κάνω καθημερινό πρόγραμμα το 4, τι να κάνω για να κρατιέμαι την επόμενη μέρα? Καφέδες, βιταμινούχα δεν πίνω, και γυμναστική, δεν εχω χρόνο πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εγω θα προτεινα να μην καθεσαι μεχρι τοσο αργα,απλα βαλε ενα λογικο προγραμμα και ακουλουθησε το,πχ προσπαθησε να πηγαινεις γυρω (το πολυ) στις δωδεκα για υπνο
επισης διαβασε μεχρι εκει που πιστευεις οτι το μυαλο σου δεν κουραζεται,
αλλα ενα καλο προγραμμα θα βοηθησει πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πως γινεται να διαβαζετε μεχρι τις 4 ρε παιδια, πειτε και σε μενα :jumpy:
Δηλαδη ακομα που ειναι αρχες και απο το σχολειο δεν υπαρχει πιεση, εκτος κι αν τρως 3 ωρες περα δωθε απο φροντιστηριο-σπιτι δεν μπορω να δικαιολογησω τοσες ωρες διαβασματος. Αργοτερα κατα τον Απριλη δηλαδη τι θα γινει, υπνος 6 ωρες τη βδομαδα και χαριστικες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι τι στο διάτανο διαβάζετε μέχρι τις 4 τα ξημερώματα. Δεν είμαστε καλά με φαίνεται. Δε θα μας ρωτήσουν περί της πυρηνικής φυσικής. Μια πολύ περιορισμένη ύλη θα δώσουμε και έχουμε άπλετο χρόνο να τα κάνουμε δύο και τρεις φορές επανάληψη μέχρι το τέλος της σαιζόν. Νομίζετε πως αν διαβάζετε μέχρι τις 4 κάνετε τίποτα που να σας βοηθάει; Μέχρι το Μάρτιο θα είστε για το Δρομοκαΐτειο και δε σας σώζουν ούτε φραπέδες ούτε βιταμινούχα ούτε τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι τι στο διάτανο διαβάζετε μέχρι τις 4 τα ξημερώματα. Δεν είμαστε καλά με φαίνεται. Δε θα μας ρωτήσουν περί της πυρηνικής φυσικής. Μια πολύ περιορισμένη ύλη θα δώσουμε και έχουμε άπλετο χρόνο να τα κάνουμε δύο και τρεις φορές επανάληψη μέχρι το τέλος της σαιζόν. Νομίζετε πως αν διαβάζετε μέχρι τις 4 κάνετε τίποτα που να σας βοηθάει; Μέχρι το Μάρτιο θα είστε για το Δρομοκαΐτειο και δε σας σώζουν ούτε φραπέδες ούτε βιταμινούχα ούτε τίποτα
Kαι εγω την ιδια απορια εχω!!6 μαθηματα ειναι ρε παιδια δεν ειναι και πολλα,δλδ παλιοτερα που δινανε περισοτερα μαθηματα τι γιονταν?ΛοΛ
κανα 3-4ωρο τη μερα και πολυ ειναι!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω μαθήματα Δευτέρα ως Πέμπτη απο 6 ή 7 ως 10. Παρασκευή & Σάββατο κενή. Το διάβασμα βγαίνει άνετα τα ΣΒΚ και τα μεσημέρια μετά το σχολείο μέχρι να ετοιμαστώ για φροντ οπότε δε νομίζω να χρειαστεί ποτέ να ξενυχτίσω διαβάζοντας. Αν γίνει θα γίνει σε σπάνιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
10-11 ωρες σχολειου την ημερα + διαβασμα.... Μεχρι που μπορει να φταση ο ανθρωπος οταν τον πιεζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Οι καφεδες δεν ειναι οτι καλυτερο για διαβασμα, ειναι πιθανον να σε φερουν σε υπερνταση και να μην μπορεις να συγκεντρωθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Πως γινεται να διαβαζετε μεχρι τις 4 ρε παιδια, πειτε και σε μενα :jumpy:
Δηλαδη ακομα που ειναι αρχες και απο το σχολειο δεν υπαρχει πιεση, εκτος κι αν τρως 3 ωρες περα δωθε απο φροντιστηριο-σπιτι δεν μπορω να δικαιολογησω τοσες ωρες διαβασματος. Αργοτερα κατα τον Απριλη δηλαδη τι θα γινει, υπνος 6 ωρες τη βδομαδα και χαριστικες;
σωστη η Ρανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Πως γινεται να διαβαζετε μεχρι τις 4 ρε παιδια, πειτε και σε μενα :jumpy:
Δηλαδη ακομα που ειναι αρχες και απο το σχολειο δεν υπαρχει πιεση, εκτος κι αν τρως 3 ωρες περα δωθε απο φροντιστηριο-σπιτι δεν μπορω να δικαιολογησω τοσες ωρες διαβασματος. Αργοτερα κατα τον Απριλη δηλαδη τι θα γινει, υπνος 6 ωρες τη βδομαδα και χαριστικες;

Προσωπικα η μονη περιοδος που κοιμομουν μονο 5 ωρες το βραδυ ηταν τις ημερες τις οποιες γραφαμε ...
Και πιστεψτε με μου βγηκε σε κακο ... εχασα 500 μορια απ'τη φυσικη απο λαθος που με καθαρο και ξεκουραστο μυαλο δεν υπηρχε περιπτωση να εκανα ...
Γι'αυτο μην κανετε μ******ς ... παντε και για κανα καφε ... δεν χαθηκε ο κοσμος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Πως γινεται να διαβαζετε μεχρι τις 4 ρε παιδια, πειτε και σε μενα :jumpy:
Δηλαδη ακομα που ειναι αρχες και απο το σχολειο δεν υπαρχει πιεση, εκτος κι αν τρως 3 ωρες περα δωθε απο φροντιστηριο-σπιτι δεν μπορω να δικαιολογησω τοσες ωρες διαβασματος. Αργοτερα κατα τον Απριλη δηλαδη τι θα γινει, υπνος 6 ωρες τη βδομαδα και χαριστικες;


Έχω φροντιστήρια σχεδόν 3-5 ώρες κάθε μέρα, και ρίχνω πολύ τρέξιμο έξω απ'το σπίτι. Όταν επιστρέφω στο σπίτι και είναι 8 ή 9, μετά πρέπει να διαβάσω για τα φροντιστήρια της κατεύθυνσης, που μας φορτώνουν πραγματικά, μετά να κάνω την κατεύθυνση του σχολείου, και μετά ότι προλάβω από της γενικής. Δε μου αρέσει να πηγαίνω και αδιάβαστη τελείως στα γενικής...
Εκτός από αυτό, κάθε Σαββατοκύριακο γράφω διαγωνίσματα και ενώ προσπαθω τα Σαββατοκύριακα να βγάλω όσα περισσότερα μαθήματα μπορώ, από την εβδομάδα, για να μην τα εχω τότε, πάντα αφιερώνω πολύ χρόνο στο να διαβάζω τα διαγωνίσματα και γενικά το όλο σκηνικό είναι ηδη εξουθενωτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Έχω φροντιστήρια σχεδόν 3-5 ώρες κάθε μέρα, και ρίχνω πολύ τρέξιμο έξω απ'το σπίτι. Όταν επιστρέφω στο σπίτι και είναι 8 ή 9, μετά πρέπει να διαβάσω για τα φροντιστήρια της κατεύθυνσης, που μας φορτώνουν πραγματικά, μετά να κάνω την κατεύθυνση του σχολείου, και μετά ότι προλάβω από της γενικής. Δε μου αρέσει να πηγαίνω και αδιάβαστη τελείως στα γενικής...
Εκτός από αυτό, κάθε Σαββατοκύριακο γράφω διαγωνίσματα και ενώ προσπαθω τα Σαββατοκύριακα να βγάλω όσα περισσότερα μαθήματα μπορώ, από την εβδομάδα, για να μην τα εχω τότε, πάντα αφιερώνω πολύ χρόνο στο να διαβάζω τα διαγωνίσματα και γενικά το όλο σκηνικό είναι ηδη εξουθενωτικό...

παμε καλα; 3-5 ώρες μαθημα κάθε μερα; τι στο καλο κανεις τοσες ωρες; δινεις και σχεδιο; υπερβολικο ειναι αν δεν εχεις σχεδιο.
στο σχολειο γιατι χρειαζεται να δινεις τοση σημασια; δηλαδη αν φτασει 10 η ωρα ξερωγω και εισαι οκ με τις υποχρεωσεις σου ,ασχολησου και λιγο με τα γενικης. οχι ομως να κοιμασαι και 4 η ωρα γι αυτα
προσπαθησε να θεσεις προτεραιοτητες και να κανεις καλυτερη κατανομη του χρονου σου, ειναι τραγικο να κοιμασαι 3 ωρες απο τωρα, τον Απριλη τι θα κανεις; οι πανελληνιες δεν ειναι μονο γνωσεις ειναι και ψυχραιμια - προγραμμα - στρατηγικη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
παμε καλα; 3-5 ώρες μαθημα κάθε μερα; τι στο καλο κανεις τοσες ωρες; δινεις και σχεδιο; υπερβολικο ειναι αν δεν εχεις σχεδιο.
στο σχολειο γιατι χρειαζεται να δινεις τοση σημασια; δηλαδη αν φτασει 10 η ωρα ξερωγω και εισαι οκ με τις υποχρεωσεις σου ,ασχολησου και λιγο με τα γενικης. οχι ομως να κοιμασαι και 4 η ωρα γι αυτα
προσπαθησε να θεσεις προτεραιοτητες και να κανεις καλυτερη κατανομη του χρονου σου, ειναι τραγικο να κοιμασαι 3 ωρες απο τωρα, τον Απριλη τι θα κανεις; οι πανελληνιες δεν ειναι μονο γνωσεις ειναι και ψυχραιμια - προγραμμα - στρατηγικη .


Βασικά έχω 5 ωρες τη βδομάδα μαθηματικά κατεύθυνσης,(από μία ώρα κάθε μέρα), 3 ώρες φυσική κατευθυνσης, 2 ώρες χημεια κατεύθυνσης, 2 ώρες βιολογία κατ, 2 ώρες έκθεση, 2 ώρες ΑΟΘ, και έτσι διαμορφώνεται το 3ωρο ή το 4ωρο ή το 5ωρο ανάλογα...


Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά δε γουστάρω όλη αυτή την απαξίωση, σχετικά με τα μαθήματα της γενικής, και γενικά με το ρόλο του σχολείου. Θέλω να είμαι επιμελής, αν και ξέρω ότι φέτος δε με παίρνει να είμαι τόσο πολύ, σε σχέση με το σχολείο, πάντα... Απλά πρέπει να κάτσω να οργανώσω το πρόγραμμά μου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πώς και πότε... Με τέτοιο τρέξιμο, δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτε άλλο εκτός από διάβασμα, στην παρούσα φάση.
Πραγματικά έρχομαι από το σχολείο και με αρπάζουν απ'τα μούτρα στα φροντιστήρια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Στειλε μου ενα πιεμ αν θες με τις ωρες φροντιστηριου που εχεις. Και τι ωρα τελειωνεις το σχολειο και ποση ωρα απεχει το σπιτι σου απο το φροντ. Στο να οργανωνω προγραμμα τα παω καλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ο απαραιτητος υπνος ειναι ενα 7ωρο την μερα. Αν κοιμασαι λιγοτερο το μονο που θα κανεις θα καταφερεις ειναι να τα πας χειροτερα.Ο εγκεφαλος αν δεν κοιμηθει ενα εφταωρο το εικοσιτετραωρο τοτε σιγουρα δεν μπορεις να αποδωσεις ουτε να συγκεντρωθεις καλα.

Στις πανελληνιες σε 2 μαθηματα πηγα άυπνος να γραψω, εχοντας πιει καφε, με αποτελεσμα να ειμαι κοιμισμενος την ωρα της εξετασης και να μη γραψω πραγματα που ηξερα και ειχα γραψει σωστα σε τεστ του φροντιστηριου. Αν θες να καταφερεις κατι, θα τα πας καλυτερα αν διαβαζεις λιγοτερο και κοιμασαι σωστα παρα να ξενυχτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ο απαραιτητος υπνος ειναι ενα 7ωρο την μερα. Αν κοιμασαι λιγοτερο το μονο που θα κανεις θα καταφερεις ειναι να τα πας χειροτερα.Ο εγκεφαλος αν δεν κοιμηθει ενα εφταωρο το εικοσιτετραωρο τοτε σιγουρα δεν μπορεις να αποδωσεις ουτε να συγκεντρωθεις καλα.

Στις πανελληνιες σε 2 μαθηματα πηγα άυπνος να γραψω, εχοντας πιει καφε, με αποτελεσμα να ειμαι κοιμισμενος την ωρα της εξετασης και να μη γραψω πραγματα που ηξερα και ειχα γραψει σωστα σε τεστ του φροντιστηριου. Αν θες να καταφερεις κατι, θα τα πας καλυτερα αν διαβαζεις λιγοτερο και κοιμασαι σωστα παρα να ξενυχτας.

κι αλλος παθοντας ... παρτε παραδειγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top