Αντοχή στο διάβασμα

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
καλα ουτε με ρολοι καισιου να συχρονιζονταν το σχολειο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
εγώ όταν ήθελα να κοιμηθώ κοιμόμουν, 11 η ώρα νύσταζα; 11 η ώρα κοιμόμουν και ξυπνούσα το πρωί στις 5 μιση ή 6 ξεκούραστος και διάβαζα με καθαρό μυαλό.

το διάβασμα το βράδυ δε συνιστάται γενικά διότι η κούραση δε σε αφήνει να απομνημονεύεις καλά τα όσα διαβάζεις, με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα που ξυπνάς με το ζόρι εξαιτίας του λίγου ύπνου

1. Θυμάσαι τα μισά από αυτά που διάβασες και

2. Όλη μέρα είσαι κουρασμένος με αποτέλεσμα να μη μπορείς να αποδίδεις στο μέγιστο των δυνατοτήτων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
καλα ουτε με ρολοι καισιου να συχρονιζονταν το σχολειο σου!

ασε, τα χουν ρυθμισμενα να χτυπανε ακριβως την ωρα που χρειαζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το βρισκω λιγο τραβηγμενο....αλλα ο καθενας εχει την λοξα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αμα εχεις φταση στο σημειο να θες χημικα για να μεινεις ορθιος για να διαβασεις, κατι κανεις λαθος, και αυτο το λαθος ειναι που θα σε τραβηξει κατω.

Απανταω στο πρωτο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Αμα εχεις φταση στο σημειο να θες χημικα για να μεινεις ορθιος για να διαβασεις, κατι κανεις λαθος, και αυτο το λαθος ειναι που θα σε τραβηξει κατω.

Απανταω στο πρωτο ποστ.

Ενας λογικος ανθρωπος ... επιτελους ...
Ακου εκει να πατιεσε στις βιταμινες και τους φραπεδες για να μεινεις ξυπνιος ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Τι ειναι αυτα. Πειτε και σε μενα την ερμη που δεν με πιανει ο φραπες.
βιταμινες ειναι,απο το φαρμακειο πας και τις ζητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
βιταμινες ειναι,απο το φαρμακειο πας και τις ζητας!

Δεν ειπε το αντιθετο. Το θεμα ειναι οτι δεν τις εχεις αναγκη απο μονη σου, αναγκαζεις τον εαυτο σου να τις παιρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
βιταμινες ειναι,απο το φαρμακειο πας και τις ζητας!

Χημικά παρασκευασμένες βιταμίνες είναι. Όχι και ό,τι καλύτερο. Καλύτερα να πιείτε έναν φρέσκο φυσικό χυμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
τις ειχα,οταν ημουν αδυναμη να διαβασω και για πανελληνιες και για εξεταστικες οι βιταμινες με βοηθησαν να νιωθω πιο ξεκουραστη να διαβαζω!αυτο βεβαια ειναι προσωπικη εμπειρια αλλα υστερα απο πανελληνιες και 6 εξεταστικες το λεω με σιγουρια οτι με βοηθησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
τις ειχα,οταν ημουν αδυναμη να διαβασω και για πανελληνιες και για εξεταστικες οι βιταμινες με βοηθησαν να νιωθω πιο ξεκουραστη να διαβαζω!αυτο βεβαια ειναι προσωπικη εμπειρια αλλα υστερα απο πανελληνιες και 6 εξεταστικες το λεω με σιγουρια οτι με βοηθησαν.

Το ιδιο πραγμα μου ειπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
κατσε κοιμησου το μεσημερακι κ το βραδυ θα εισαι μια χαρα.... κ παλι μη το παρακανεις, οταν δεις οτι δε παει αλλο κοιμησου.. :stop: αυριο παλι.....!

+1
διαβασε οσο αντεχεις.
Η ξεκουραση ειναι ακριβως τοσο σημαντικη οσο και το διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ο ύπνος είναι δικαίωμά σου , μην αφήνεις να σου τον πάρουν !!!
εγώ μετά τις 10 δεν διαβάζω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως η γυμναστική ή ένα τρεξιματάκι μπορεί να βοηθήσει στις αντοχές του οργανισμού αλλά και στο να ξελαμπικάρεις. Δε σου λέω κάθε μέρα, ξεκίνα με μια-δυο φορές την εβδομάδα. Από 'κει και πέρα εμένα δε με βοηθούν οι φραπέδες. Πρέπει να κάνω έναν 3 επί 3 για να μπορέσει να με πιάσει και τότε με κόβω να είμαι σε τέτοια υπερένταση που να σκοντάφτω στα κομοδίνα και τα ντουλάπια. Αλλιώς θα πέσω για ύπνο με το που τον πιω. Έτσι τον αποφεύγω.
Προσπαθώ να πίνω καθημερινά έναν φυσικό χυμό και γενικότερα να έχω κάποια "μικρά" γεύματα μεταξύ των μαθημάτων. Ένα διάλειμμα ανά 1.30 ή 2 ώρες είναι επιβεβλημένο ενώ σχεδόν ποτέ δε διαβάζω μετά τις 9.30 με 10.
Όσο για τον ύπνο, 7 ώρες το βράδυ και καμιά ωρίτσα το μεσημέρι αν μπορείς να βρεις χρόνο σε βοηθάει και στη συγκέντρωση και σε όλα. Αποτελεσματικότερο φάρμακο δεν υπάρχει αποδεδειγμένα.

Όσον αφορά τα τονοτίλ και τα ρεντ μπουλ και δεν ξέρω 'γω τί, πιστεύω πως περισσότερο με την ιδέα πως κάτι παίρνεις, νοιώθεις ντοπαρισμένος. Αμφιβάλλω αν κάποια ουσιαστική και εμφανή βελτίωση μπορεί να έχει ο ανθρώπινος οργανισμός ενώ τα αποτελέσματα των ερευνών δεν αποδεικνύουν συνήθως απολύτως τίποτα. Πιο τονοτικό θεωρώ το Lucozade παρά αυτά τα σκευάσματα.
Aν ήταν να ποτέ ντοπαριστώ σε τέτοια περίπτωση θα το έκανα the American way με καμιά αμφεταμίνη που έχουν και αποτελέσματα της προκοπής (ναι ξέρω τις επιπτώσεις μπλα μπλα). Αφού κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, δεν κάνω ούτε τον κόπο να κοιτάξω αυτά τα παπατζήδικα που έχει στα φαρμακεία. Χυμούλης και τσάι απ' το βουνό που ανεβάζει και τη λίμπιντο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τσαι μπλιαχ.
Αυτο με τη γυμναστικη το ξεκινησα σημερα, δηλαδη κανω ενα ολοκληρο δεκαλεπτο(!!!!!!!!) ποδηλατο. :p Αληθεια ειναι οτι μετα νιωθω ανανεωμενη και διαβαζω μια χαρα. Τα 5λεπτα διαλειμματα ανα μια ωρα διαβασμα τα εχω κανει συστημα εννοειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω επινα ΠΟΛΛΟΥΣ καφεδες και τις δυο φορες που εδωσα. Βεβαια εξακολουθουσα να κουραζομαι ευκολα και να "ζαλιζομαι" μετα απο καποιες ωρες διαβασματος, αλλα το αποδιδω στο γεγονος οτι δεν ετρωγα καλα... Οποτε πιστευω πως η σωστη διατροφη βοηθαει.

Ειδικα την 2η χρονια δεν διαβαζα πολυ τις "κανονικες" ωρες και αναγκαστικα επρεπε να διαβαζω μετα τις 11-12 το βραδυ μεχρι... οσο πηγαινε. Αν δεν ειχα κοιμηθει το μεσημερι, κοιμομουν πανω στο γραφειο αγκαλια με τον καφε (που στην προκειμενη περιπτωση δεν εκανε τιποτα). :P

Τωρα οσον αφορα τα "συμπληρωματα". Την πρωτη χρονια που εδινα ειχα πραγματικα καταρρευσει (λογω αγχους, αυπνιας και κακης διατροφης ταυτοχρονα) και μου προτειναν κατι πολυβιταμινουχα συμπληρωματα (Centrum νομιζω). Δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα...
Τα 5λεπτα διαλειμματα ανα μια ωρα διαβασμα τα εχω κανει συστημα εννοειται.
Εγω ξεκιναω για πενταλεπτο διαλειμμα και καταληγει... ωριαιο. Γενικα δεν τα παω καλα με την αυτοπειθαρχεια. :P Καμια φορα αν εφτανα στο αμην πηγαινα μια βολτα, αλλα δεν εχουμε ουτε ενα παρκακι στη γειτονια. Μονο λεωφορους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skycaptain_stav

Νεοφερμένος

Η skycaptain_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπερα καταρχην ειμαι σχετικα νεος στο φορουμ και δν ξερω αν το θεμα ειναι στο σωστο μερος ..τεσπα θα ηθελα να ρωτισω ξερεται κανενα τροπο η δλδ τι κανετε εσεις οταν εχετε διαβασμα 3 λυκειου και νοισταζετε πανω στο γραφειο μιλαμε για διαβασμα μεχρι τις 12 γιατι νταξει δν εχω απαιτηση για παραπανω.....ακουσα για red bull tonotil και τετοια τι λετε....
ευχαριστω....

μην πιεζεσαι.. αν δν αντεχεις κα8ολου απλα κοιμησου.. εκμεταλλευσου σαββατοκυριακα και αργιες/διακοπες. Κανε συχνες επαναληψεις ετσι ωστε να βγαζεις σιγα σιγα και αποδοτικα την υλη.
Εγω παντως οταν εδινα επαιρνα βιταμινες, δεν επινα καφε και δεν επινα red bull η οτιδηποτε παρομοιο. Την περιοδο των εξετασεων επαιρνα memoform π ειναι βιταμινες για την μνημη και τη συγκεντρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτα ειναι χειροτερα απο τσιγαρα. Ναι ναι οφφ, μην με πριζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
+1
διαβασε οσο αντεχεις.
Η ξεκουραση ειναι ακριβως τοσο σημαντικη οσο και το διαβασμα.

Ε, καλα Πανελληνιες γραφεις. Αν δεν πιεστεις και λιγο...
Δε μιλαω για εξωφρενικο προγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top