Αντιπροτείνετε βιβλία και συγγραφείς!

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Βαριεμαι αφανταστα τα βιβλια της Jane Austen....Το "Περηφανια και προκαταληψη", οπως και το "Λογικη και Ευαισθησια" ειναι τα χειροτερα βιβλια που εχω διαβασει...Η εξελιξη της υποθεσης ηταν αργη και βασανιστικη και η ιδια η υποθεση ξεχειλιζε απο ρομαντισμο και υπερβολη.

και σένα σε προσκυνώ!:thanks::thanks::thanks::thanks:
-----------------------------------------
Βρε συ...
ο Έκο δεν αντέχεται...προσπαθώ ένα μήνα να τα βγάλω πέρα με το όνομα του ρόδου.
Όπως είπε και ο Παναγιας θες λεξικό για να διαβάσεις βιβλίο του και οι πληροφορίες/λεπτομέρειες στις οποίες εστιάζει δε με συγκινούν ούτε στο ελάχιστο.
Αν ήθελα άνοιγα και μια εγκυκλοπαίδεια, δε θέλω όμως...

Ο Κούντερα;;Ο Κούντερα...και μόνο που προσεγγίζει το θέμα του έρωτα καταρρίπτοντας επιτέλους τα κλισέ μονοπάτια, δε σε αγγίζει;

Διαχωρίζει αριστοτεχνικά σάρκα-πνεύμα και τις αδυναμίες της κάθε πλευράς.
Και δεν είναι ''γκουχου γκουχου'' με όλη την πόλη, είναι μια αδυναμία που δεν υπερνικά ο ήρωας... μη μου το χαλάς φτηνιάρικα:D


Ε εντάξει για τη δύσκολη γραφή του Κοέλιο... τα λόγια είναι περιττά.
Ας κάνουμε τις πάπιες όλοι

(fasdag, :lol: )


χάχάχάχά!
καλά....εγώ τον κούντερα μόνο φτηνιάρικα μπορώ να τον δώ...δέν μου κάθεται βρε αδερφε....

και σιιιιιιγά που καταρίπτει τα κλισε.....υπερεκτιμιμένος λεμεεεεεεε...


αλλα ο Έκο είναι πολύ καλός...εμένα αυτές οι περιγραφές με κουράζουν όντως αλλά έν δέν κολλησεις σε αυτες το υπόλοιπο του εν λόγω βιβλίου είναι φοβερό...τοδιάβασα πρόπερσυ στο αεροπλάνο για Περσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
χάχάχάχά!
καλά....εγώ τον κούντερα μόνο φτηνιάρικα μπορώ να τον δώ...δέν μου κάθεται βρε αδερφε....

και σιιιιιιγά που καταρίπτει τα κλισε.....υπερεκτιμιμένος λεμεεεεεεε...


αλλα ο Έκο είναι πολύ καλός...εμένα αυτές οι περιγραφές με κουράζουν όντως αλλά έν δέν κολλησεις σε αυτες το υπόλοιπο του εν λόγω βιβλίου είναι φοβερό...τοδιάβασα πρόπερσυ στο αεροπλάνο για Περσια!

Έζησα να το ακούσω και αυτό για τον Κούντερα...
να' σαι καλά αχαχαχα:D
Τι να πεις...''γνώμες είναι αυτές, που είναι σαν τις κ***τρυπίδες, όλοι έχουν και από μια''....ποιός είπε αυτή τη σοφή κουβέντα ρε γαμώτο;;
:P

''Στο αεροπλάνο για την Περσία....;;;;''
Ηδη ξεχασα την παρακμή σου πέρι Κούντερα και σε λατρεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
χάχάχά...
αυτό το είπε ο woody allen αν δέν κάνω λάθος!

ναι ναι!
είμαι μισός Πέρσης!
εξ ού και το όνομα!(Δαρείος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ βρίσκω τον Ουμπέρτο Έκο και τον Κούντερα αρκετά ενδιαφέροντες συγγραφείς! Ο Κούντερα ομολογώ αν δεν τον έχεις ξαναδιαβάσει είναι λίγο....στρυφνός..Αν όμως καταλάβεις πώς γράφει τότε γίνεται ενδιαφέρων...Ο Έκο στο "Όνομα Του Ρόδου" μου άρεσε υπερβολικά! Δεν ξέρω τωρα γιατι θέλετε να τον δείρετε....:(

Υ.Γ.Δαρείε η Άννα είμαι!


Εννοείται...Το όνομα του ρόδου είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία...Ιεροσυλία να ακυρώνουμε τον Έκο.Εντάξει,λίγο ιδιότυπη η γραφή του,αλλά όχι και για...ξύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Άννα μου δέν πάς καλά(μα καλα..όλη η Καλαμάτα εδώ μαζευτήκαμε;)
Ο Κούντερα είναι ΑΠΑΙΙΙΙΙΣΙΟΣ
:jumpy:
είναι της φιλοσοφίας
"Σ'αγαπάω...βέβαια θα...γκούχου γκούχου όλη την υπόλοιπη πόλη αλλα θα συνεχίζω να σ'αγαπάω..."
ΕΛΕΟΟΟΟΣ
-----------------------------------------

Για την "Αβασταχτη Ελαφρότητα Του Ειναι" λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Για την "Αβασταχτη Ελαφρότητα Του Ειναι" λες?


ΠΡΟΦΑΝΩΣ

δηλαδή έέέέέέέλεος.....πιο υπερεκτιμημένο βιβλίο δέν υπάρχει...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Καλά, μην κόπτεστε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ

δηλαδή έέέέέέέλεος.....πιο υπερεκτιμημένο βιβλίο δέν υπάρχει...:jumpy:
Εξήγησε μου αυτά που δεν σου άρεσαν και σου φάνηκαν φτηνιάρικα, σε παρακαλώ
Είμαι περίεργη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Aντουαν Ντε Σαιν Εξυπερί.

Ποτέ δεν κατάφερα να διαβάσω αυτή την αηδία που διαβάζουν όλοι και απορώ τι της βρίσκουν. Ναι, για τον μικρο πρίγκηπα μιλω. Όλα τα βιβλία που έχω στη βιβλιοθήκη μου τα έχω διαβάσει, εκτός από αυτό.

Τώρα είσαι περισσότερο ώριμος για να το διαβάσεις:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εξήγησε μου αυτά που δεν σου άρεσαν και σου φάνηκαν φτηνιάρικα, σε παρακαλώ
Είμαι περίεργη

λογικα δε θα του αρεσε η πλοκη...ενας αντρας που παει με τοσες γυναικες και αγαπαει ΜΙΑ στην οποια στο τελος καταληγει.Ο καθεις εχει τη γνωμη του και ειναι παντα σεβαστη!:iagree:Εγω παντως δε μετανιωσα που διαβασα αυτο το βιβλιο....

Αντιθετα ενα βιβλιο που βαρεθηκα τη ζωη μου να το διαβαζω ηταν το "Ο Γερος Και Η Θαλασσα" του Ερνεστ Χεμινγκγουει....Τι βαρετο βιβλιο Θεε μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
λογικα δε θα του αρεσε η πλοκη...ενας αντρας που παει με τοσες γυναικες και αγαπαει ΜΙΑ στην οποια στο τελος καταληγει.Ο καθεις εχει τη γνωμη του και ειναι παντα σεβαστη!:iagree:Εγω παντως δε μετανιωσα που διαβασα αυτο το βιβλιο....

Αντιθετα ενα βιβλιο που βαρεθηκα τη ζωη μου να το διαβαζω ηταν το "Ο Γερος Και Η Θαλασσα" του Ερνεστ Χεμινγκγουει....Τι βαρετο βιβλιο Θεε μου!!!


:no1::bravo: Τα "Νησιά της Καραϊβικής" μου άρεσαν πιο πολύ... Το "Οι πράσινοι λόφοι της Αφρικής", όχι τόσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
λογικα δε θα του αρεσε η πλοκη...ενας αντρας που παει με τοσες γυναικες και αγαπαει ΜΙΑ στην οποια στο τελος καταληγει.Ο καθεις εχει τη γνωμη του και ειναι παντα σεβαστη!:iagree:Εγω παντως δε μετανιωσα που διαβασα αυτο το βιβλιο....

Αντιθετα ενα βιβλιο που βαρεθηκα τη ζωη μου να το διαβαζω ηταν το "Ο Γερος Και Η Θαλασσα" του Ερνεστ Χεμινγκγουει....Τι βαρετο βιβλιο Θεε μου!!!


Ακριβώς...μου φάνηκε λίγο σαπουνόπερα κεκαλυμένη πίσω απο το όνομα που εκανε ο Κούνετα το προηγούμενο μισό του αιώνα.........αλλά μήν ασχολείσαι...εγώ τον μισό και για άλλους προσωπικούς λόγους!
χάχάχάχάχάχά....(inside joke!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ακριβώς...μου φάνηκε λίγο σαπουνόπερα κεκαλυμένη πίσω απο το όνομα που εκανε ο Κούνετα το προηγούμενο μισό του αιώνα.........αλλά μήν ασχολείσαι...εγώ τον μισό και για άλλους προσωπικούς λόγους!
χάχάχάχάχάχά....(inside joke!)

Τονίζει απλά ένα ζήτημα ξεχωριστό, μια συνεχή πάλη του ήρωα, μια συνεχή επιθυμία του να μη δεθεί συναισθηματικά, να μη θεωρηθεί δεδομένος.
Πράγματα που κανείς δεν περιμένει τον Κούντερα να μιλήσει για αυτά, μιας και είναι ''παλιά, πάρα πολύ παλιά, πολύ πριν ο αυγερινός γκαστρώσει τη Μεγάλη Αρκούδα που γέννησε τα πατζάρια'' (:D το διαβάζω αυτή την περίοδο και παράλληλα υποστηρίζω τον Κούντερα, αλλά τόσο σπέρμα πλέον δεν αντέχεται:D )

Γενικά, παρότι κύριος άξονας είναι ο έρωτας, δε μιλάει μόνο γι' αυτό
Έχει αμέτρητα στοιχεία σαπουνόπερας έχεις δίκιο αλλά το κάνει αριστοτεχνικά σε ένα βιβλίο που λέει πολλά.
ΆΛλο τώρα αν εσύ έχεις προσωπικά μαζί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ακριβώς...μου φάνηκε λίγο σαπουνόπερα κεκαλυμένη πίσω απο το όνομα που εκανε ο Κούνετα το προηγούμενο μισό του αιώνα.........αλλά μήν ασχολείσαι...εγώ τον μισό και για άλλους προσωπικούς λόγους!
χάχάχάχάχάχά....(inside joke!)

χαχαχαχαχα:lol::lol: οκ δεν ασχολουμαι!ο καθενας εχει τα γουστα του!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Aντουαν Ντε Σαιν Εξυπερί.

Ποτέ δεν κατάφερα να διαβάσω αυτή την αηδία που διαβάζουν όλοι και απορώ τι της βρίσκουν. Ναι, για τον μικρο πρίγκηπα μιλω. Όλα τα βιβλία που έχω στη βιβλιοθήκη μου τα έχω διαβάσει, εκτός από αυτό.


δεν ειναι αηδια:mad::mad::mad::mad::nono::nono::nono: ειναι τελειοο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
λογικα δε θα του αρεσε η πλοκη...ενας αντρας που παει με τοσες γυναικες και αγαπαει ΜΙΑ στην οποια στο τελος καταληγει.Ο καθεις εχει τη γνωμη του και ειναι παντα σεβαστη!:iagree:Εγω παντως δε μετανιωσα που διαβασα αυτο το βιβλιο....

Αντιθετα ενα βιβλιο που βαρεθηκα τη ζωη μου να το διαβαζω ηταν το "Ο Γερος Και Η Θαλασσα" του Ερνεστ Χεμινγκγουει....Τι βαρετο βιβλιο Θεε μου!!!

Η πλοκη του πρωτου βιβλιου μοιαζει απιστευτα με την πλοκη του ''ο ερωτας στα χρονια της χολερας''-(οχι δεν εχει σχεση με χολερα.. :P ) του Gabriel Garcia Markez.. Δεν ηταν ασχημο παντως.. :xixi:

Ο γερος και η θαλασσα μ αρεσε και δεν με κουρασε ιδιαιτερα.. Βασικα μεσα σε μιση ωρα το ειχα τελειωσει.. :P

Και ο μικρος πριγκιπας του Εξυπερι με σκλαβωσε.. Μπορει να ειναι απλοικο με μια πρωτη ματια, αλλα βγαζει ωραια νοηματα προς τα εξω. Ειδικα η ιστορια με την αλεπου..... :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Η πλοκη του πρωτου βιβλιου μοιαζει απιστευτα με την πλοκη του ''ο ερωτας στα χρονια της χολερας''-(οχι δεν εχει σχεση με χολερα.. :P ) του Gabriel Garcia Markez.. Δεν ηταν ασχημο παντως.. :xixi:

Ο γερος και η θαλασσα μ αρεσε και δεν με κουρασε ιδιαιτερα.. Βασικα μεσα σε μιση ωρα το ειχα τελειωσει.. :P

Και ο μικρος πριγκιπας του Εξυπερι με σκλαβωσε.. Μπορει να ειναι απλοικο με μια πρωτη ματια, αλλα βγαζει ωραια νοηματα προς τα εξω. Ειδικα η ιστορια με την αλεπου..... :inlove:


Ο έρωτας στα χρόνιας της χολέρας ήταν πολύ ωραίο βιβλίο από άποψη πλοκής, ειδικά στα νεανικά χρόνια και των δύο, όπου υπήρχε έντονο το στοιχείο της διεκδίκησης εκ μέρους του Αρίθα, αλλά και αυτή η παρομοίωση του έρωτα με τη χολέρα, και το πόσο υπέφερε ο συγκεκριμένος. Ήταν διασκεδαστικό, τολμώ να πω στην ανάγνωση, διάβασα με ενδιαφερον όσα περνούσε ο πρωταγωνιστής, αλλά το τέλος ήταν λίγο απογοητευτικό... Προσωπική μου άποψη.
Και το "Εκατό χρόνια μοναξιάς" μου άρεσαν από Μαρκές.
Ιδιαίτερα εντυπωσιακό ήταν, αν και με κούρασε σε κάποια σημεία, αλλά η πλοκή ήταν τρομερή.
Αλλά για το γέρο και τη θάλασσα, επιμένω... Δε μου άρεσε πολύ... Στον Hemingway, προτιμώ περισσότερο βιβλία του στυλ "Στα χιόνια του Κιλιμάντζαρο" με τις μικρές ιστορίες, ή "Οι πράσινοι λόφοι της Αφρικής" που είναι πιο περιγραφικό και ρεαλιστικό, και όχι τόσο οι νουβέλες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αφου διαβασα τον ερωτα στα χρονια της χολερας, ο Μαρκεζ αμεσως μπηκε στη λιστα με τους αγαπημενους μου.. Εχω διαβασει σχεδον ολα τα βιβλια του και με συναρπαζει η εποχη που περιγραφει. Ειδικα το εκατο χρονια μοναξια.. στην αρχη οπου αναφερεται στους τσιγγανους και στον παγο και στα μαγικα.. ωω ξετρελαθηκα.. :P

Τωρα οσον αφορα το Χεμινγουει.. δεν εχω διαβασει πολλα βιβλια του. Μαλλον αυτο που με απωθει ειναι οτι κυνηγουσε σκλαβους αντι για ζωα στον ελευθερο χρονο του. Ενας τοσο διεστραμμενος ανθρωπος, οσο αριστουργηματικα και να ειναι τα εργα του, δε με συγκινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
το βιβλιο που ισως ειναι το χειροτερο που εχω διαβασει ποτε ειναι το "η δεσποινις σμιλλα διαβαζει το χιονι".οκ στην αρχη αλλα μετα δνε εβγαζα ακρη.καθε βραδυ επεφτα για υπνο κι επειδη ηταν δικο μου το βιβλιο επρεπε να το διαβασω και να λεω "γιατι αυτο το μαρτυριο??"...δεν εχω λογια,ισως η υπερβολικη δραση να το καθιστα βαρετο,εγω παντως το εφτασα στο τελος,αποκαλυφθηκε ο δολοφονος και ουτε που καταλαβα ποιος ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Αφου διαβασα τον ερωτα στα χρονια της χολερας, ο Μαρκεζ αμεσως μπηκε στη λιστα με τους αγαπημενους μου.. Εχω διαβασει σχεδον ολα τα βιβλια του και με συναρπαζει η εποχη που περιγραφει. Ειδικα το εκατο χρονια μοναξια.. στην αρχη οπου αναφερεται στους τσιγγανους και στον παγο και στα μαγικα.. ωω ξετρελαθηκα.. :P

Κι εμένα μου άρεσε πολύ ο Marquez όταν διάβασα το 'ο Έρωτας στα Χρόνια της Χολέρας'.

Μετά πήρα κι άλλα του ίδιου [προσπαθώ να διαβάζω αρκετά βιβλία του ίδιου συγγραφέα πριν τον κρίνω] - το Εκατό Χρόνια Μοναξιάς είχε ωραία σημεία, το Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου μου φάνηκε ανιαρό, το Ο στρατηγός μες το λαβύρινθό του ήταν απάλευτο και το Περί έρωτος και άλλων δαιμονίων, υπέροχο.
Σαν σύνολο μου φαίνεται πολύ, πολύ περιγραφικός - αλλά μου φέρνει στο μυαλό παλιές εποχές και έχει ωραίες λέξεις, ωραίες εικόνες. Mόνο που περνάει το μισό βιβλίο μέχρι να τις βρεις. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top