Αντιπροτείνετε βιβλία και συγγραφείς!

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Να σε κάψω Γιάννη να σ' αλείψω λάδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Dan Brown. Είναι άσχετος και λέει βλακείες. Εκτός κι αν θεωρήσω τα βιβλία του παραμύθια ή μυθιστορήματα, οπότε πάω πάσο. Επίσης ο Paolo Coelho έχει επιβάλλει στον αναγνωστικό κοσμο ένα ιδιότυπο trend, σε σημείο που όποιος θέλει να το παίξει βιβλιόφιλος, πρέπει απαραιτήτως να διαβάσει τον Αλχημιστή και να ενστερνιστεί όλες τις βλακείες που λέει. O Tolkien δεν εντάσσεται στην κατηγορία αυτή, αλλά το είδος που έγραψε δεν δικαιολογούσε σε καμία περίπτωση αυτή την τρέλα με τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών που ξέσπασε και που τελικά κατάντησε κι αυτή να είναι "must" στα στόματα όσων το παίζουν βιβλιόφιλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ο Dan Brown παραμυθάς είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δημήτρης Μπουραντάς και τίποτα αλλο...Παρά τις προειδοποιήσεις της αδερφής μου που έδινε αοδέ φετος (δικό του βιβλίο που δεν βγαζει καθόλου νόημα απ'οτι έμαθα) έκανα το λάθος να διαβάσω άλλο ένα "αριστούργημά" του. Ολα σου τα'μαθα μα ξέχασα μια λέξη... τελικά ουτε εμαθα ποια ήταν η λεξη (για να μάθω τη λέξη το πήρα) και για δύο μέρες δεν μπορούσα να κοιμηθώ...

Το ΑΟΔΕ είναι το καταλληλότερο βιβλίο για κάποιον που είναι άσχετος και θέλει να αρχίσει απ'τα πολύ βασικά του Management. Η διαφορά είναι ότι ο τροπος που εξετάζεται στις Πανελλήνιες ειναι εντελως λάθος. Κατα τ'αλλα, ειναι απ'τα πιο καλογραμμένα βιβλία της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Έχει αναφέρει κανείς τον Παολίνι; Παρόλο που μου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού αυτός μου τη δίνει επειδή αντιγράφει απροκάλυπτα από Τόλκιν ,Λιούις, Πούλμαν, ακόμα κι από DnD και άνιμε-μάνγκα!! Ενώ το πρώτο βιβλίο που έγραψε μου κέντρισε το ενδιαφέρον, στο Μπρίσινγκρ απογοητεύτηκα. Οι περιγραφές του είναι ανούσιες (πχ, ο Έραγκον ξύπνησε ένα τέταρτο πριν την αυγή) και θα μπορούσε να συμπυκνώσει όλα όσα έγραψε σε 300 σελίδες περίπου. Το μόνο του ελαφρυντικό είναι ότι εόιναι ακομα μικρούλης, αρα έχει χρόνο για να βελτιωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garth vader

Νεοφερμένος

Ο garth vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν έχω ουτε κάν προσπαθήσει να ανοίξω αυτό το πράγμα...άσε που πήγα να δώ την ταινία και καταβαρέθηκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
χαρυ ποττερ.δν μ αρεσει κα9ολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Έχει αναφέρει κανείς τον Παολίνι; Παρόλο που μου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού αυτός μου τη δίνει επειδή αντιγράφει απροκάλυπτα από Τόλκιν ,Λιούις, Πούλμαν, ακόμα κι από DnD και άνιμε-μάνγκα!! Ενώ το πρώτο βιβλίο που έγραψε μου κέντρισε το ενδιαφέρον, στο Μπρίσινγκρ απογοητεύτηκα. Οι περιγραφές του είναι ανούσιες (πχ, ο Έραγκον ξύπνησε ένα τέταρτο πριν την αυγή) και θα μπορούσε να συμπυκνώσει όλα όσα έγραψε σε 300 σελίδες περίπου. Το μόνο του ελαφρυντικό είναι ότι εόιναι ακομα μικρούλης, αρα έχει χρόνο για να βελτιωθεί.
Δεν έχω διαβάσει κάποιο απο τα βιβλία του,αλλά έχω ακούσει καλές κριτικές απο παιδιά,για το Έραγκον,που υποθέτω ότι είναι και το πρώτο του βιβλίο...;
Πέρα απ'αυτό,ο άνθρωπος είναι μόλις 26 χρονών και έχει πολύ χρόνο μπροστά του για να βελτιωθεί και να γράψει δικές του αποκλειστικά ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει κάποιο απο τα βιβλία του,αλλά έχω ακούσει καλές κριτικές απο παιδιά,για το Έραγκον,που υποθέτω ότι είναι και το πρώτο του βιβλίο...;
Πέρα απ'αυτό,ο άνθρωπος είναι μόλις 26 χρονών και έχει πολύ χρόνο μπροστά του για να βελτιωθεί και να γράψει δικές του αποκλειστικά ιδέες.

Εντάξει μάλλον ήμουν υπερβολικά σκληρή (δεν εννοώ ακριβώς για ξυλοδαρμό αλλά πάντως σίγουρα όχι για πολλά πολλά.....):P

Σίγουρα έχει το ελαφρυντικό της μικρής ηλικίας και ειδικά στο fantasy δεν περιμένει κανείς κάτο το εντελώς πρωτότυπο αλλά ειλικρινά αυτό που διάβασα ήταν πολύ copy-paste. Εκεί που απογοητεύτηκα είναι πολύ είναι με τα "αληθινα ονόματα" των χαρακτήρων, που τη θεωρούσα πρωτότυπη και υπέροχη ιδέα αλλά τελικά θυμήθηκα τη "μοιραία Λέξη" του Λιούις και πραγματικά στενοχωρήθηκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Έχει αναφέρει κανείς τον Παολίνι; Παρόλο που μου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού αυτός μου τη δίνει επειδή αντιγράφει απροκάλυπτα από Τόλκιν ,Λιούις, Πούλμαν, ακόμα κι από DnD και άνιμε-μάνγκα!! Ενώ το πρώτο βιβλίο που έγραψε μου κέντρισε το ενδιαφέρον, στο Μπρίσινγκρ απογοητεύτηκα. Οι περιγραφές του είναι ανούσιες (πχ, ο Έραγκον ξύπνησε ένα τέταρτο πριν την αυγή) και θα μπορούσε να συμπυκνώσει όλα όσα έγραψε σε 300 σελίδες περίπου. Το μόνο του ελαφρυντικό είναι ότι εόιναι ακομα μικρούλης, αρα έχει χρόνο για να βελτιωθεί.


Wow!:timoria:
Εδω θα διαφωνησω.
Τα βιβλια του Παολινι ειναι υπεροχα!Εχουν φανταστικες περιγραφες τοπιων και αναφερονται σε εναν κοσμο τοσο ιδιαιτερο,που πραγματικα θα επρεπε να "του βγαζει κανεις το καπελο"..Ειδικα αν λαβουμε υποψην οτι ολα αυτα τα επινοηθηκε οταν ηταν μονο 15 χρονων!Οτι διηγειται εχει λεπτομερεια και μαγευει τον αναγνωστη(εμενα τουλαχιστον με μαγευει!)..Ειναι υπεροχος,το πιστευω αυτο, και λυπαμαι που καποιοι σχηματιζουν αρνητικη αποψη γι αυτον..


:rockon:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra1987

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλα ρε παιδια, γιατι τοση μανια με τον "Μικρο πριγκηπα";;Εμενα με συγκινησε πολυ οταν το διαβασα πρωτη φορα και ακομα περισσοτερο οταν εμαθα οτι ο Εξυπερυ ηταν απο τους πρωτοπορους αεροπορους και σκοτωθηκε στη μαχη!
Αυτοι που μου τη δινουν πολυ ειναι α)Νταν Μπραουν, β) η Ρουλινγκ, η οποια εχει γραψει ενα αθλιο εργο που ομως κανεις δεν το διαβασε αρκετες φορεςγια να διακρινει την αθλιοτητα του στυλ και τις αντιφασεις., γ)Mark Elias Johnes,που εχει γραψει το "Ο Νικ μαρβελ και ο πολεμος με το Θηριο" το οποιο το μοιραζε η εκκλησια στους αριστουχους. Μεγαλυτερη αηδια δεν εχω διαβασει κι ουτε θα διαβασω!, δ)Ο βικτωρ ουγκω. Οι Αθλιοι ηταν πραγματικα αθλιοι...

Ο "Μικρός πρίγκιπας" μου άρεσε και μένα πολύ. Και με συγκίνησε, όχι γιατί ο Εξυπερύ ήταν Σμηναγός, αλλά γιατί το βιβλίο είναι καλογραμμένο, τρυφερό και μεταφέρει κάποια μηνύματα... :no1:
Οι Άθλιοι του Ουγκώ είναι καταπληκτικό έργο. Όχι γιατί το θαυμάζει η παγκόσμια λογοτεχνία, αλλά γιατί χρειάζεται ωριμότητα σε πολλά επίπεδα για να το καταλάβεις σε βάθος και να το εκτιμήσεις (Προσοχή! Δεν υπαινίσσομαι ότι είσαι ανώριμος. Το βιβλίο είναι δύσκολο). :)
Για τον Μπράουν και τη Ρόουλινγκ, θα συμφωνήσω. :mad:
Για τον Johnes όμως έχω ενστάσεις... :nono: Είσαι σίγουρος ότι διάβασες προσεκτικά τον Νικ Μάρβελ? Ή σε επηρέασε το ότι «το μοίραζε η εκκλησία στους αριστούχους»? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maniana

Νεοφερμένος

Η Άννα-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Jane Austen : Μπόρει να μακρυγορεί λίγο αλλά τα βιβλία της είναι πολύ φεμινιστικά για την επόχη που ζούσε. Τότε οι γυναίκες ήταν υπερβολικά καταπιεσμένες απο την ανδροκρατούμενη κοινωνία, έτσι όλες η ηρωίδες της είναι γυναίκες οι οποίες πάνε κόντρα σε κάθε στερεότυπο της επόχης εκείνης.

Dan Brown: Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του εκτός απο ένα. Είναι όλα σαν σενάρια ταινίων. Είναι ιστοριούλες να πέρναει ο χρόνος. To The Da Vinci Code είναι το χειρότερο μπορώ να πω βιβλίο του.

Paolo Coehlo δεν έχω διαβάσει διότι μονο απο την περίληψη του Αλχημιστή με πήρε ο υπνος.Ούτε Έκω έχω διαβάσει ούτε Paolini.

Ο Αλέξης Σταμάτης μου άρεσε μέχρι που διάβασα το " Βίλα Κόμπρε". Δεν το τελίωσα. Ενα αίσχος. Ολίγον τι νεκροφιλικό.

Αμαντά Μιχαλοπούλου χαλια επίσης όπως και Λώρενς.

Τώρα δεν μου έρχονται άλλα. Είναι πολλά τα βιβλία που εχώ σιχαθεί

ΥΓ: H J.K.Rowling είναι μία εμπορική συγγραφεας. Είναι φαν του Harry Potter αλλά ξέρω πώς η συγγραφεας είναι λίγο άσχετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Έχει αναφέρει κανείς τον Παολίνι; Παρόλο που μου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού αυτός μου τη δίνει επειδή αντιγράφει απροκάλυπτα από Τόλκιν ,Λιούις, Πούλμαν, ακόμα κι από DnD και άνιμε-μάνγκα!! Ενώ το πρώτο βιβλίο που έγραψε μου κέντρισε το ενδιαφέρον, στο Μπρίσινγκρ απογοητεύτηκα. Οι περιγραφές του είναι ανούσιες (πχ, ο Έραγκον ξύπνησε ένα τέταρτο πριν την αυγή) και θα μπορούσε να συμπυκνώσει όλα όσα έγραψε σε 300 σελίδες περίπου. Το μόνο του ελαφρυντικό είναι ότι εόιναι ακομα μικρούλης, αρα έχει χρόνο για να βελτιωθεί.

η γνωμη μου ειναι πως τον εβαλαν στο παιχνιδι του κερδους και γι'αυτο χαλασε το γραψιμο του
το πρωτο βιβλιο ηταν εκπληκτικο και πραγματικα το εγραψε με κεφι και φαινοταν(μην ξεχνας πως ηταν 15 χρονων και το εκανε για χομπυ)
ας ελπισουμε μονο πως σε επομενες δουλειες του θα βρει το κουραγιο να απαιτησει να γραψει οπως πρωτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δημήτρης Μπουραντάς και τίποτα αλλο...Παρά τις προειδοποιήσεις της αδερφής μου που έδινε αοδέ φετος (δικό του βιβλίο που δεν βγαζει καθόλου νόημα απ'οτι έμαθα) έκανα το λάθος να διαβάσω άλλο ένα "αριστούργημά" του. Ολα σου τα'μαθα μα ξέχασα μια λέξη... τελικά ουτε εμαθα ποια ήταν η λεξη (για να μάθω τη λέξη το πήρα) και για δύο μέρες δεν μπορούσα να κοιμηθώ...

εψαξες καλα;; μπορει να ηταν εκει η λεξη κρυμμενη με τον Αλεξη μαζι!!:lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έχει αναφέρει κανείς τον Παολίνι; Παρόλο που μου αρέσει η λογοτεχνία του φανταστικού αυτός μου τη δίνει επειδή αντιγράφει απροκάλυπτα από Τόλκιν ,Λιούις, Πούλμαν, ακόμα κι από DnD και άνιμε-μάνγκα!! Ενώ το πρώτο βιβλίο που έγραψε μου κέντρισε το ενδιαφέρον, στο Μπρίσινγκρ απογοητεύτηκα. Οι περιγραφές του είναι ανούσιες (πχ, ο Έραγκον ξύπνησε ένα τέταρτο πριν την αυγή) και θα μπορούσε να συμπυκνώσει όλα όσα έγραψε σε 300 σελίδες περίπου. Το μόνο του ελαφρυντικό είναι ότι εόιναι ακομα μικρούλης, αρα έχει χρόνο για να βελτιωθεί.

Μα φυσικά! Έξω θα τον αφήναμε; :P

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=49948&page=4#36

Εντάξει, με τις μεθόδους του συγκεκριμένου γράφω κι εγώ βιβλίο στα 15 μου. Το κακό φυσικά είναι ο εξευτελισμός του κόσμου του Tolkien. Μία ανάγνωση αρκεί για να καταλάβει κανείς τη διαφορά της αυθεντίας από το τυχάρπαστο ''παιδαρέλι''.

Ορίστε κι ένα έξοχο review από το amazon (από αναγνώστη προφανώς). Χιουμοριστικό βέβαια, αλλά απόλυτα εύστοχο.

"Look" Amar cried, pointing over the sweep of fields at the figure that was approaching. It moved swiftly, coming towards Amar, Atirav and Aparjita. It looked indigo, at this distance, with the sunlight shafting off its back.

Aparijita squinted against the light, trying to discern what it might be. "It looks like Gandalf the Grey to me," she muttered, squinting harder.

Atirav, smirking, said, "This is Alagaisia, Aparajita. Not Middle Earth"

Aparajita shook her head, not taking her eyes off the figure. "I'm telling you, it looks exactly like him!"

Just then, the man came up before them. He carried a sweeping staff in his right hand, and in his other, he held a sword whose sides came together to form a graceful point.
"I am Gandalf The Grey," He proclaimed, blowing smoke rings from his mouth. "I was plucked from Middle Earth and sent here instead, and I was bequeathed with an ugly name, "Brom" and here I must remain until I serve penance for a wrong that I haven't even done..."

Amar, wide eyed, stepped back from the apparition. "But then...why were you brought here? And why "Brom"? That's the worst name or a Wizard I've ever heard."

"Dragon Rider, not Wizard." Gandalf snapped. "Brom was born a Dragon Rider. I expect to see my companions, the Dragon Riders of Pern, coming in very soon. The Riders here are very similar to those of Pern, mind you... And as for the name, it is part of the torture. To be called `Brom' as if I were a type of broomstick. Gandalf the Grey to Brom. It is the ultimate humiliation."
It was clear that he was having difficulty hiding the contempt in his voice. He sighed sadly, closing his eyes.
"But alas, if it had only been me who was brought here. But no! The others have also been brought here! Arwen is somewhere deep in this land, in a dungeon, suffering terrible punishment. Her name has been changed to Arya, in a poor attempt to hide her identity. She needs my help, but I cannot find her. And Aragorn, Ranger of the North, The very King to sit once again on the Throne of Gondor! He too, is here. But in the form of a boy, but with a similar name: Eragon. It seems that he was snatched from Middle Earth to help defeat an unstoppable evil."

Gandalf had a look of utter fear, now. "I fear there is more. The Elves have also been transported here. Galadriel is the Elf Queen here as well! And the Dwarves. I think I saw Gimli, though now his name has been changed. He is Orik, the Dwarf King."

Gandalf's eyes filled with tears as he looked away into the bloody sunset. "I thought our tasks were completed in Middle Earth, that after the destruction of the One Ring and Sauron, we could rest in Peace..."

Amar, shocked, asked, "It can't be that bad."

Gandalf, because there was nothing else for him to do, blew out a series of smoke rings that darted around his head, changing colour, in an attempt to look impressive. He then set about making tea for two with a wave of his staff. But noticing there were four people, and that he didn't have the appropriate magic for the task, Gandalf stopped, quickly. Hoping no one had noticed his pathetic magic, Gandalf sheepishly answered Amar's question.
"It gets worse," he said, ominously, "Middle Earth itself seems to have appeared here. Look around you! I half expect to see a hobbit pop up from the ground! Much is changed, but if you pay close attention to the names, you will notice the similarity! The Kingdom of Elves, of Dwarves, of Men, it is all here."

Gandalf stifled a cry. "In this world, the Elves even came from across the sea in Silver Ships. It makes me home sick to see such utter similarities between Middle Earth and Alageasia."

Atirav, still incredulous, said, "But there has to be some reason as to why you guys were brought here, right?"

Gangalf nodded. "The Flame of Udun burns deep and dark. A great thief lurks in the shadows, one of great power. He has recreated Middle Earth itself, and has named it Alageasia, and has stolen all Heroes and cast them here."

For thxe first time, his ancient eyes were overcome with terror. "I fear this thief has managed to create Sauron once again. But this time, with an obscene, mechanical name, `Galbatorix.'"

A sound caught Aparajita's ears. She turned south, looking at the trees. She screamed in sudden fear. "Look! Orcs!"

Gandalf whirled around, facing the threat. "Not Orcs, but Urgals! The orcs too, have been brought here, because there were no other evil forces available."

Atirav's face turned white as he saw the beasts coming towards them. "Use your magic and kill them you old fool!"

Gandalf shook his head with grief. "In this world, the old are weak. Someone tried to bring in some originality into this world, and look how it failed. Where in all other worlds the old are powerful and mighty, in this world, it is only the young who have any power. A failed attempt at creativity."

He muttered under his breath, "This generation, I tell you..."

Gandalf suddenly turned to face Amar. "You, farmboy! I will now make you a swordmaster in less than five pages, even though you know not the first thing of how to wield a Blade. But in this world, much is possible. You will soon be the greatest Swordmaster in all of Alageasia! Just like Eragon! And then you can protect us!"

Amar beamed at the grand offer, already seeing himself ascend the pinnacle of glory. "I'll do it!" He said.

Gandalf scratched his beard. "But wait! There is only one great sword remaining, and that is with Eragon himself."

Amar sighed disappointedly. He should have known.

But Gandalf smiled brightly. "Not to worry. Eragon has a way of showing up exactly at the right moment, because he is a great Hero, also a farmboy. He learned everything in a very short period of time, and now, the Fate of the Empire rests in his hands. He has very little chance of victory, but I know he can do it. Hasn't every other Hero of every other world done it as well?"

Atirav frowned skeptically. "Sounds a little like Frodo to me."

Gandalf hit him across the face with his staff. "Silence!"

Atirav looked down, abashed "Sorry," He apologized.

Gandalf, casting him a disgusted look, continued. "Eragon is beyond all temptation. There has never been a dark thought in his mind. He uses his powers only for good, and he never kills unless he has to, but when he does, he does so with great zeal. Eragon is the quintessential Hero of all time, and his character is so thin, he's a lot like cardboard. He'll get blown in any moment now, and he'll protect us against all odds. He'll kill them all with the righteousness in his intense brown eyes!"

Amar, Atirav and Aparjita exchanged knowing glances, thinking, 'this man is crazy'

The Urgals were nearby. There were hundreds of them, all running on bowed legs. Gandalf went in front, holding out his staff. The three friends crowded together behind him, fearing their doom coming upon them.

Gandalf leaned back, "Can you feel their evil?"

Amar said, quite simply, "No."

Gandalf nodded. "Neither can I. But everyone's talking about how evil and monstrous they are, so they must be. I heard they invaded a village and speared the white body of a baby."

Aparajita screamed at the thought of such a terrible thing. Atirav turned to her in concern. "Are you alight?"

Aparajita nodded, hiding tears. The Urgals spearing baby, it's just so..."

"Tacky?" Amar volunteered.

Aparijita nodded. "Exactly. It hurts the senses."

Atirav looked out, face twisting in dread. "The Urgals are here."

Gandalf looked back at them, slightly shamefaced. "Oops.I forgot to tell you, Eragon is in Tronjheim, the Kingdom of the dwarves. It's underground, just like Moria, and very fantastic, again, just like Moria. I suspect it might be that Moria has also been brought here. Basically, his cardboard character can't fly out of a mountain and come to our rescue."

Amar turned on Gandalf, red with rage at this foolishness. "Then how do we defend ourselves against this evil?" he shouted.

Gandlaf shrugged. "Good question. We will have to manage with our hands, since my staff and sword are actually stolen from another world, and hence are useless. In fact..."

Gandalf slapped a hand to his forehead. " I'm supposed to be in a cheap diamond coffin right now, where I cannot be touched by the ravages of time, where I'll stay perfectly preserved for the rest of eternity. I forgot that Brom had been killed! I have to go, I'm sorry."

Gandalf sighed, "Please don't be angry at me for letting you die in this harsh world. I suppose it would have been more prestigious if you had been killed in the real Middle Earth. But hope always remains. It seems that the flow of events in this world is also very similar to Middle Earth. If this is true, than I will return, much like I did as Gandalf the White in Middle Earth."

The Urgals were coming closer. Atirav closed his eyes and murmured a prayer.

Gandalf looked at them. "I must go. But I promise you, I'm sure I'll be back in ELDEST, the next chapter of this horrific punishment of the Heroes of Middle Earth."

He waved his staff, and vanished in a puff of coloured smoke rings, leaving the three friends to defend themselves.

"As*hole," Amar and Atirav said together. Aparajita looked at them. "Why didn't we just buy Lord the Rings," She asked.

The three of them began running into the fields, hoping to outrun the Urgals.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ως τώρα εχω σκεφτεί
Ντάν μπράουν(ΕΛΕΟΣ)
Μίλαν Κούντερα(#$@% παλιο@#%@$%)
Πάολο Κοέλιο(πώπώ νύσταααα...)

Άλλος;:D

Mαλλον πρέπει να διαβάσεις κάτι παραπάνω απο Twilight, για να κρίνεις τον Coelho. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
+1...
Και για τον Μίλαν Κούντερα δεν σηκώνω ΚΟΥΒΕΝΤΑ! Αν δεν είστε ψυχολογικά έτοιμοι για να διαβάσετε κάτι, τότε μην το παίρνετε στα χέρια σας. Υπάρχουν κάποια βιβλία που πραγματικά αξίζουν το σεβασμό μας. Υπάρχουν κάποια βιβλία που είναι δύσκολα για τους περισσότερους. Ο Κούντερα δεν είναι εύκολος στα βιβλία του. Και ο Κοέλιο πραγματεύεται θέματα που προφανώς δεν έτυχε να σε απασχολήσουν ποτέ...
Μην λέτε μεγάλα λόγια για πράγματα που στην ουσία δυσκολεύεστε να κατανοήσετε...
Φιλικά πάντα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
+1...
Και για τον Μίλαν Κούντερα δεν σηκώνω ΚΟΥΒΕΝΤΑ! Αν δεν είστε ψυχολογικά έτοιμοι για να διαβάσετε κάτι, τότε μην το παίρνετε στα χέρια σας. Υπάρχουν κάποια βιβλία που πραγματικά αξίζουν το σεβασμό μας. Υπάρχουν κάποια βιβλία που είναι δύσκολα για τους περισσότερους. Ο Κούντερα δεν είναι εύκολος στα βιβλία του. Και ο Κοέλιο πραγματεύεται θέματα που προφανώς δεν έτυχε να σε απασχολήσουν ποτέ...
Μην λέτε μεγάλα λόγια για πράγματα που στην ουσία δυσκολεύεστε να κατανοήσετε...
Φιλικά πάντα..:)
Συμφωνώ απόλυτα. Ο Κούντερα είναι πολύ καλος. Όσον αφορα τον Coelho δεν σηκώνω κουβέντα. Τα βιβλία του όντως πραγματεύονται θέματα που δεν έτυχε να σας αποσχολήσουν. (το μόνο που δεν μπόρεσα να διαβάσω του Coelho ήταν το Ζαχίρ,λιγο βαρετό, αλλά τα άλλα του μέχρι και βιογραφία του είναι πολύ καλά).
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι θα αρέσει σε όλους, άλλοι θέλουν κάτι ελαφρυ άλλοι κάτι με διαφορετικό ύφος. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Ο Κούντερα είναι πολύ καλος. Όσον αφορα τον Coelho δεν σηκώνω κουβέντα. Τα βιβλία του όντως πραγματεύονται θέματα που δεν έτυχε να σας αποσχολήσουν. (το μόνο που δεν μπόρεσα να διαβάσω του Coelho ήταν το Ζαχίρ,λιγο βαρετό, αλλά τα άλλα του μέχρι και βιογραφία του είναι πολύ καλά).
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι θα αρέσει σε όλους, άλλοι θέλουν κάτι ελαφρυ άλλοι κάτι με διαφορετικό ύφος. :D
Kαλά άμα έχεις διαβάσει και κάποια πράγματα παραπάνω θα καταλάβεις πως και ο Coelho "ελαφρύς" θεωρείται.

Παίζει πολύ η επανάληψη στα έργα του,δηλαδή όλο τα ίδια και τα ίδια.Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του αλλά ok πλέον δεν έχει να μου προσφέρει κάτι ως συγγραφέας.
Χώρια που δεν μου αρέσει η τρελή εμπορευματοποίηση.
Δηλαδή ο άνθρωπος έχει βγάλει ημερολόγια,μπλουζάκια κλπ κλπ.

Kαι εντάξει το γνωστό πλέον σε όλους "όταν θέλεις κάτι πολύ όλο το Σύμπαν συνομωτεί για να το αποκτήσεις" το είχε πεί πριν χρόνια ο Ν. Καζαντζάκης. "Όταν πιστεύουμε σε κάτι ανύπαρκτο με πάθος, τελικά το δημιουργούμε. Ότι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά."

Πιστεύω πως όσο μεγαλώνετε,θα διαβάσετε και διαφορετικούς συγγραφείς,θα ωριμάζει και η σκέψη σας περισσότερο και θεωρώ μεγάλη την πιθανότητα του να αλλάξετε γνώμη.
Αλλά όπως και να έχει το τι αρέσει και τι όχι σε κάποιον είναι πολύ υποκειμενικό,οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Kαλά άμα έχεις διαβάσει και κάποια πράγματα παραπάνω θα καταλάβεις πως και ο Coelho "ελαφρύς" θεωρείται.

Παίζει πολύ η επανάληψη στα έργα του,δηλαδή όλο τα ίδια και τα ίδια.Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του αλλά ok πλέον δεν έχει να μου προσφέρει κάτι ως συγγραφέας.
Χώρια που δεν μου αρέσει η τρελή εμπορευματοποίηση.
Δηλαδή ο άνθρωπος έχει βγάλει ημερολόγια,μπλουζάκια κλπ κλπ.

θα με βρεις συμφωνη!!! πιστευω και εγω οτι επαναλαμβανεται πλεον!ειδικα η μπριντα πολυ μαγεια βρε παιδια καμια σχεση με τον αλχημιστη!μαγια ξορκια και ο θεος βοηθος :)!!τα βαριεμαι αυτα,τα θεωρω παιδικα γι αυτο αλλιωστε και δεν μου αρεσει ο χαρυ ποττερ ως βιβλιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top