Αντικατοπτρίζει πλήρως ο βαθμός του σχολείου τις ικανότητες ενός ατόμου;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
qwertyuiop δεν ξέρω τι αντιλήψεις σου έχουν περάσει οι γονείς σου, αλλά καλό θα ήταν να μην υποτιμάς τόσο όσους δεν βγάζουν καλούς βαθμούς. Ούτε οτι είναι χαζοί σημαίνει, ούτε οτι είναι αποτυχημένοι. Απλά για να πετύχουν, πρέπει να καλύψουν λίγο περισσότερο δρόμο.
Είναι κρίμα ένα νέο παιδί 12 χρονών να εκφράζει τόσο ρατσιστικές απόψεις για τους γύρω του. Πραγματικά κρίμα.

ΥΓ: Α και μην μου πεις οτι τα λέω αυτά επειδή δεν ήμουν καλή μαθήτρια, διότι αυτό δεν θα μπορούσε να απέχει περισσότερο απο την πραγματικότητα. Με 19 τελείωσα το λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ αυτό που είπα το είπα αφού διάβασα κι άλλα posts του συγκεκριμένου χρήστη , τα οποία έδειχναν (σχεδόν) το ποιόν του !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγώ αυτό που είπα το είπα αφού διάβασα κι άλλα posts του συγκεκριμένου χρήστη , τα οποία έδειχναν (σχεδόν) το ποιόν του !
Κι εγώ τα είδα τώρα και δεν διαπίστωσα κάτι στο παιδί που να αξίζει χλευασμό και υποτίμηση. Αναρωτιέμαι τι είδες εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δεν χλευάζω ούτε υποτιμώ... ειρωνεύομαι απλώς...
όσο για τα posts του... βγάζουν έναν αέρα ψευτομαγκιάς και ωχαδερφισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν χλευάζω ούτε υποτιμώ... ειρωνεύομαι απλώς...
όσο για τα posts του... βγάζουν έναν αέρα ψευτομαγκιάς και ωχαδερφισμού
Και το να ειρωνεύεσαι είναι αποδεκτό; Θα σου άρεσε να σε ειρωνεύονται εσένα;
Είναι δικαίωμα του να είναι "ψευτόμαγκας και ωχαδερφιστής" (χωρίς να υπονοώ οτι είναι), όπως και είναι δικαίωμα σου να μην είσαι. Σε βλάπτει με αυτό; Όχι. Οπότε ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να τον ειρωνεύεσαι; Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι είσαι "ανώτερος" ώστε να το κάνεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
τίποτα απλά αυτός είναι ένας λάθος δρόμος, και κάτι πρέπει να γίνει για να μην τον ακολουθήσει ο συγκεκριμένος τυπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
τίποτα απλά αυτός είναι ένας λάθος δρόμος, και κάτι πρέπει να γίνει για να μην τον ακολουθήσει ο συγκεκριμένος τυπάς.
Λάθος δρόμος κατά τη γνώμη σου. Δεν είσαι θεός να κρίνεις το σωστό και το λάθος, ούτε κηδεμόνας του να τον νουθετείς. Και ακόμη κι αν ήσουν, η ειρωνεία είναι ο χειρότερος τρόπος για κάτι τέτοιο.
Δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστό και λάθος, ο καθένας διαμορφώνει την πορεία του σύμφωνα με τις προσωπικές του αντιλήψεις περι σωστού και λάθους, και ελπίζει για το καλύτερο.

Ο Steve Jobs ήταν κάποιος που αν τον γνώριζες στην εφηβική του ηλικία θα είχες γι'αυτόν την ίδια ακριβώς άποψη, οτι είναι "ψευτομάγκας", "κουμπούρας" και "ωχαρδεφιστής". Δεν σπούδασε καν, πήγε για λίγους μήνες στο κολέγιο και τα παράτησε.
Τώρα είναι CEO της Apple και ιδρυτής της Pixar. Ήταν λάθος ο δρόμος που ακολούθησε;
Ήταν απλά διαφορετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και έμεινε κούτσουρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και έμεινε κούτσουρο...
Ένα "κούτσουρο" δεν μπορεί να διοικήσει πολυεθνική εταιρεία.
Ούτε αποκτάς μόρφωση μόνο μέσω του σχολείου και του πανεπιστημίου. Αν περιμένεις να σε κάνουν αυτά καλλιεργημένο άνθρωπο, τότε είναι που θα βγεις κούτσουρο. Μόνο η προσωπική αναζήτηση της γνώσης μπορεί να το κάνει αυτό.

Αλήθεια πιστεύεις οτι και ο Bill Gates είναι κούτσουρο; Διότι και αυτός college dropout ήταν (=παράτησε το κολέγιο μέσα στον πρώτο χρόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
επιχειρηματικό κούτσουρό σίγουρα όχι.
μαθησιακό κούτσουρο, δεν είναι κολλητάρι μου για να ξέρω. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αφού δεν ξέρεις όπως λες, τότε γιατί βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα;
Είναι ικανή συνθήκη για να είναι αμόρφωτος (ή "κούτσουρο") κάποιος το γεγονός οτι δεν τελείωσε πανεπιστήμιο ή οτι δεν ήταν καλός μαθητής;
Προσωπικά πάντως, κανένας εκ των δύο δεν μου έχει δώσει την εντύπωση αμόρφωτου και ακαλλιέργητου ανθρώπου. Και δεν χρειάζεται να είμαι "κολλητάρι" τους για να το κρίνω αυτό.
Αντιθέτως, πολλοί πτυχιούχοι, και μάλιστα καλοί μαθητές και φοιτητές, μου έχουν δώσει πολλάκις την εντύπωση "κούτσουρου".

Με τα παραπάνω δεν θέλω φυσικά να πω οτι το πανεπιστήμιο/σχολείο είναι άχρηστο. Απλά οτι δεν είναι πανάκεια, και δεν πρέπει να γενικεύουμε. Όπως είχε πει ο Αλέξανδρος Δουμάς "Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες. Ακόμα και αυτή". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ε καλά δε γενίκευσα κι επειδή μας κοιτάει ο πετρής λέω να σταματήσω την επιχειρηματολογία για να πάω να πάρω το χάπι μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάω κι εγώ να δουλέψω.
Ωστόσο το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον, και θα επανέλθω, αφού ακουστούν και οι απόψεις περισσότερων συνομιλητών! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
" Αντικατοπτρίζει πλήρως ο βαθμός του σχολείου τις ικανότητες ενός ατόμου;"

Σε καμια περιπτωση
πιστευω πως δειχνει την προθυμοτητα καποιου να διαβασει .. τπτ αλλο
οπως ειπωθηκε ολοι μπορουμε να φτασουμε το 18-19-20
αλλα οχι στο στυλ : "2 χρονιες δεν διαβαζα αλλα φετος στην 3η λυκ θα βγαλω 19.."οσο και να διαβασεις σε αυτη την περιπτωση δεν θα βγαλεις ουτε 15 με τοοοσα κενα που θαχεις


qwertyuiop2
αν εσυ κρινεις τον αλλον απο αυτα που γραφει [οπως λες] φαντασου τι εικονα σχηματιζουμε εμεις βλεποντας το νικ σου το οποιο αποτελειται απο την πρωτη σειρα του keyboard με διαταξη qwerty...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ πάντως ξέρω ανθρώπους που ήταν αστέρια στο σχολείο και μετά έγιναν ένα ..τίποτα κοινωνικά, κι άλλους που στο σχολείο ήταν "αλητάκια" και σήμερα είναι πετυχημένοι κοινωνικά και καλλιεργημένοι.Διότι η καλλιέργεια δεν είναι θέμα γνώσεων, είναι θέμα γενικής παιδείας, έχει σχέση με το πόσο σκέφτεσαι, όχι με το πόσα βιβλία έχεις διαβάσει και πόσες ξένες γλώσσες ξέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κύριε ελ μπάρτο (για την ιστορία) "qwertyuiop" έγραφε το πρώτο e-mail που στάλθηκε ποτέ...(άσε που βαριέσαι να γράψεις "πληκτρολόγιο" και χρησιμοποιείς "χαλικούτικα" που λένε και στην Κρήτη). 2) Αν κάποιος δεν έχει τις ικανότητες, όσο φιλότιμος κι αν είναι, όσο κι αν διαβάσει, το 18, το 19 και το 20 δεν τα βγάζει, μακάρι να χτυπιέται κάτω.
kajira: συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , αλλά αυτά που λες είναι οι εξαιρέσεις.
Επίσης πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο στις επιδόσεις παίζει το οικογενειακό περιβάλλον και τα ερεθίσματα που σου δίνει.

Αυτά κι αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
2) Αν κάποιος δεν έχει τις ικανότητες, όσο φιλότιμος κι αν είναι, όσο κι αν διαβάσει, το 18, το 19 και το 20 δεν τα βγάζει, μακάρι να χτυπιέται κάτω.

Το θέμα είναι οτι μπορεί να έχει κάποιος τις ικανότητες, και απλά να μην θέλει, απο επιλογή του, να βγάλει 18-20. Με ποιό δικαίωμα του λες οτι εσύ κάνεις το σωστό και αυτός το λάθος; Με ποιό δικαίωμα του λες οτι εσύ ξέρεις τι είναι το καλύτερο για αυτόν; Έχεις το αλάθητο; Είσαι τόσο σίγουρος οτι εσύ θα πετύχεις και αυτός όχι; Διότι η ιστορία έχει αποδείξει το αντίθετο πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τη Λία! Σε καμία περίπτωση δεν έχει σχέση ο βαθμός με τις ικανότητες. Υπάρχουν άτομα που μπορούν, αλλά δε θέλουν ή ακόμα και από ατυχίες ή ανώμαλους καθηγητές να μην πάρουν μεγάλο βαθμό. Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Επίσης όπως προαναφέρθηκε δεν έχεις το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι κανέναν. Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας στη ζωή του. Περίμενε να πας πρώτα στο γυμνάσιο, που θα σου δώσει μια ιδέα από το τι θα ακολουθήσει και μετά έλα να μιλήσεις για τους υπόλοιπους. Και μη μου πεις πάλι ότι σου έχουν πει πάλι οι γονείς σου πώς είναι και ξέρεις, γιατί δεν έχεις ιδέα ακόμα,αφού δεν έχεις πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αλλα οχι στο στυλ : "2 χρονιες δεν διαβαζα αλλα φετος στην 3η λυκ θα βγαλω 19.."οσο και να διαβασεις σε αυτη την περιπτωση δεν θα βγαλεις ουτε 15 με τοοοσα κενα που θαχεις

Πάντως ένας συμφοιτητής μου όταν ήμουν στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ μου είχε πει οτι είχε βγάλει τη δεύτερα λυκείου με ...11! Κι όμως, στην τρίτη πέρασε Ηλεκτρολόγων μηχανικών ΑΠΘ, δηλαδή έβγαλε τουλάχιστον 18700 μόρια (τη χρονιά που έδινα πρώτη φορά τόση ήταν η βάση). Τώρα αν μου έλεγε αλήθεια, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :P

@Ηλιάννα: :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
κύριε ελ μπάρτο (για την ιστορία) "qwertyuiop" έγραφε το πρώτο e-mail που στάλθηκε ποτέ...

για την ιστορια...
"Most likely the first message was QWERTYUIOP or something similar"
https://openmap.bbn.com/~tomlinso/ray/firstemailframe.html
[με λιγα λογια ο τυπας την ειδε πιανιστας στο κeyboard:D]

(άσε που βαριέσαι να γράψεις "πληκτρολόγιο" και χρησιμοποιείς "χαλικούτικα" που λένε και στην Κρήτη).

γιατι το λες αυτο ..
μπορει να μην ξερω πως γραφεται το keyboard στα ελληνικα!!!:!:
[who knows:who::who::who:]

Αν κάποιος δεν έχει τις ικανότητες, όσο φιλότιμος κι αν είναι, όσο κι αν διαβάσει, το 18, το 19 και το 20 δεν τα βγάζει, μακάρι να χτυπιέται κάτω.
δεν ξερω τι αντιληψεις σου περασανε
αλλα πιστεψε με αυτος που βγαζει 14 δεν ειναι πιο χαζος απο αυτον που βγαζει 19 [ασε το οτι μπορει να παιζουν κιαλλα πραγματα ρολο -πχ δυσλεξια-]
και αν θες και κανα παραδειγμα
einstein ο ανθρωπος παρατησε το σχολειο
παρολλα αυτα διατυπωσε τον νομο της σχετικοτητας -και οχι μονο-

- That's all Folks -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top