Αναρχία

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Για την παρισινή κομμούνα:
https://en.wikipedia.org/wiki/Paris_Commune

Για τον ελευθεριακό μαρξισμό:
https://en.wikipedia.org/wiki/Libertarian_Marxism

Επίσης μπορεί να σου αρέσει και το:
https://en.wikipedia.org/wiki/Autonomism

Οι συνδικαλιστικές συνελεύσεις των φοιτητικών συλλόγων στα πανεπιστήμια δεν έχουν και πολύ σχέση με τη συνέλευση μιας αναρχικής συλλογικότητας. Πέραν του ότι είναι πάντα πλειοψηφικές (στις αναρχικές συλλογικότητες συνήθως εφαρμόζεται η συναίνεση, αλλά από την άλλη έχουν πολύ λιγότερα μέλη από έναν φοιτητικό σύλλογο), οι φοιτητικές συνελεύσεις κυριαρχούνται συνήθως από απολιτίκ κομματόσκυλα που προσπαθούν να περάσουν την προαποφασισμένη γραμμή του κόμματος. Μια πραγματικά αμεσοδημοκρατική συνέλευση λειτουργεί ως χώρος επιτόπιας πολιτικής συνδιαμόρφωσης, όχι κομματικής προπαγάνδας οπαδικού τύπου.

Φυσικά, όπως λέει και η Razorblade, η θεωρία απέχει από την πράξη σε κάποιες περιπτώσεις.

δεν ειναι μονο αυτο οτι απεχει πολυ η θεωρια απο την πραξη,πολλες συνελευσεις ναι μπορει να θεωρηθουν "επιτυχημενες" απλα δεν μ αρεσει που φανταζει τοσο μακρινο σε παρα πολυ κοσμο δλδ θελουν μονο τρανταχτες πραξεις για να δουν-σχολιασουν; Γιατι δεν πανε να δουν πως λειτουργει τελως παντων μια τετοια συνελευση.τι σκεφτονται τα ατομα που συμμετεχουν; Δηλαδη για να προσεξεις καποιον πρεπει να τον εξαναγκασεις να κανει κατι "φανταχτερο";Εκει ειναι που τα περνω..Γιατι δεν βλεπουν τι εργο κανουν,τι κειμενα βγαζουν,τι δρασεις αλλα κοιτανε μονο το αν εριξαν μολοτοφ ή οχι;Οταν στα χερια σου παιρνεις ενα φυλλαδιο πριν το πεταξεις γιατι δεν σκεφτεσαι πως καποια ατομα καθισαν και συνδιαμορφωσαν και το γραψαν για να το διαβασεις;Γιατι δεν τα σκεφτονται αυτα πριν μιλησουν για "τσογλανια" και αλητες;
-----------------------------------------
@ Razorblade:
Ε, εντάξει, προσωπικά το θεωρώ απίθανο μία μαζική αναρχική κοινωνία να εχει συνελεύσεις παρόμοιες με αυτές των σημερινών συλλογικοτήτων. Αυτή είναι η θεωρία των εξεγερτικών και των μετααριστερών, οι οποίοι δεν κάνουν διάκριση μεταξύ προεπαναστατικής και μετεπαναστατικής λειτουργίας των συνελεύσεων. Νομίζω ότι αυτό είναι λίγο αφελές: πιο πιθανό είναι οι μαζικές ανοιχτές συνελεύσεις όπου θα λαμβάνονται οι πολιτικές αποφάσεις μιας αναρχικής κοινωνίας να καταλήγουν συνήθως στην πλειοψηφική ψηφοφορία, παρά στη συναινετική συνδιαμόρφωση.

Πολύ καλό και συνοπτικό το άρθρο της Βικιπαίδειας για την Παρισινή Κομμούνα.
ναι ενταξει θα ταν παραλογο να ειναι ακριβως ιδιο απλα μια προγευση περιπου οσο να ναι την παιρνει κανεις..αυτο ηθελα να πω οχι οτι θα ειναι ολοιδια αλλα απο το να χεις πληρη αγνοια καπως προσανατλιζεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Διαβασα το συνοπτικο για την Παρισινη Κομμουνα και λιγο το αναλυτικο. Κριμα που κρατησε τοσο λιγο, θα ηταν ενδιαφερον να ειχε εξελιχθει λιγο περισσοτερο.
Για τον Τροτσκισμο τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σου προτείνω τα

https://el.wikipedia.org/wiki/Δικτατορία_του_προλεταριάτου

και

https://el.wikipedia.org/wiki/Αναρχι....B1.CF.81.CF.87.CE.B9.CF.83.CE.BC.CF.8C.CF.82

Τα είδα πρόχειρα αλλά για το (μικρό) μέγεθός τους καλά φαίνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρωταω περισσοτερο την αποψη σου και οχι εγκυκλοπαιδικες γνωσεις και αυτο γιατι τυχαινει να ξερω πολλους τροτσκιστες και δεν ξερω πως το βλεπουν καποιοι που δεν ειναι τροτσκιστες.

διαβασα το αρθρο για μαρξισμο και αναρχισμο, πολυ κατατοπιστικο, δεν ειχα καταλαβει ακριβως αυτη τη διαφορα τους με το κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κοίτα, για τους περισσότερους αναρχικούς που ξέρω "ο Τρότσκι ήταν σταλινικότερους του Στάλιν και ο Στάλιν τροτσκιστικότερους του Τρότσκι". Η αλήθεια όμως είναι πως ο τροτσκισμός είναι ελαφρώς πιο κοντά στον ελευθεριακό χώρο, και πως αρκετοί γνωστοί ελευθεριακοί σοσιαλιστές ξεκίνησαν ως τροτσκιστές (κλασικό παράδειγμα ο Καστοριάδης, ο οποίος βέβαια δεν ήταν αναρχικός αλλά ήταν ελευθεριακός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο στα εισαγωγικα δεν το καταλαβα ακριβως. Παντως κι εγω εχω την εντυπωση οτι οι Τροτσκιστες ειναι ετσι οπως λες, απο αυτα που μου εχουν πει. Ετυχε βλεπεις να περασω 10 μερες σε καμπιν της νεολαιας της 4ης Διεθνους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σημειωτέον πάντως πως και ο τροτσκισμός τύπους λενινισμού είναι, δεν είναι θεμελιωδώς διαφορετικός ό,τι κι αν λένε οι τεταρτοδιεθνιστές. Ο Τρότσκι πίστευε ότι στη σταλινική Σ.Ε. του '30 υπήρχαν πραγματικά σοσιαλιστικές δομές (τουλάχιστον στο οικονομικό πεδίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σημειωτέον πάντως πως και ο τροτσκισμός τύπους λενινισμού είναι, δεν είναι θεμελιωδώς διαφορετικός ό,τι κι αν λένε οι τεταρτοδιεθνιστές. Ο Τρότσκι πίστευε ότι στη σταλινική Σ.Ε. του '30 υπήρχαν πραγματικά σοσιαλιστικές δομές (τουλάχιστον στο οικονομικό πεδίο).


Και δεν υπηρχαν καθολου τετοιες δομες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Φυσικά θα έπρεπε να είσαι πολύ πορωμένος σταλινικός για να πιστεύεις ότι πράγματι κάποτε ο γραφειοκρατικός, αστυνομικός και στρατιωτικός μηχανισμός της Σοβ. Ένωσης θα αυτοδιαλυθεί για να παραχωρήσει τη θέση του στην κομμουνιστική αναρχία. Κατά την εκτίμησή μου η σταλινική δικτατορία του προλεταριάτου δεν είχε ουδεμία σχέση με σοσιαλισμό, ήταν απλώς μια πολύ προωθημένη σοσιαλδημοκρατία όπου απλώς η εξουσία είχε κάνει διαφορετικού τύπου παραχωρήσεις (σε σχέση με τις δυτικές σοσιαλδημοκρατίες) για να κρατηθεί στο πόστο της.
Επί Στάλιν, ο τρόπος παραγωγής ήταν καπιταλιστικός ή σοσιαλιστικός; Σύμφωνα με τον Μάρξ, το οικοδόμημα (τρόπος παραγωγής, σχέση με τα μέσα παραγωγής) είναι αυτό που θα καθορίσει και το εποικοδόμημα (πχ. τέχνες, πολιτισμός κα).
Συνεπώς επί Στάλιν εφόσον υπήρχε σοσιαλιστικός τρόπος παραγωγής (βλ οργάνωση κολχοζ και εργοστασίων), η Σοβιετική Ένωση βρισκόταν σε σοσιαλιστική οικοδόμηση.
Τώρα σε ότι αφορά στον συγκεντρωτισμό που κυριάρχησε στη Ρωσία την περίοδο που βρέθηκε στο τιμόνι ο Στάλιν, έχω να αναφέρω και γω πολλά αρνητικά γεγονότα. Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι η «γενική» πορεία ήτανε σωστή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Φίλε parantop, μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη περί σοσιαλισμού και εσύ μάλλον κλίνεις προς τον τροτσκισμό;-)

Τη δογματική αντίληψη του Μαρξ για καθολική πρωτοκαθεδρία του οικοδομήματος έναντι του εποικοδομήματος (αν και αποδεχόταν ότι υπήρχαν αλληλεπιδράσεις), προσωπικά τη βρίσκω λανθασμένη και ένα απλό απομεινάρι του διαφωτιστικού οικονομισμού. Σχετικά με αυτό το θέμα, ακόμα δεν έχω διαβάσει μία πειστική, μαρξιστική αντίκρουση των βεμπεριανών θέσεων για τις θρησκευτικές ρίζες του καπιταλισμού

Πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα είναι η https://webwar2.org/index.php/topic,10341.0.html?PHPSESSID=f3347bc97d3522c1ed26947398be2038 . Έχουμε αποκτήσει κερκίδα! Στο Internet τελικά ποτέ δεν είσαι όσο μόνος νομίζεις -απόλες τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Επί Στάλιν, ο τρόπος παραγωγής ήταν καπιταλιστικός ή σοσιαλιστικός; Σύμφωνα με τον Μάρξ, το οικοδόμημα (τρόπος παραγωγής, σχέση με τα μέσα παραγωγής) είναι αυτό που θα καθορίσει και το εποικοδόμημα (πχ. τέχνες, πολιτισμός κα).
Συνεπώς επί Στάλιν εφόσον υπήρχε σοσιαλιστικός τρόπος παραγωγής (βλ οργάνωση κολχοζ και εργοστασίων), η Σοβιετική Ένωση βρισκόταν σε σοσιαλιστική οικοδόμηση.
Τώρα σε ότι αφορά στον συγκεντρωτισμό που κυριάρχησε στη Ρωσία την περίοδο που βρέθηκε στο τιμόνι ο Στάλιν, έχω να αναφέρω και γω πολλά αρνητικά γεγονότα. Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι η «γενική» πορεία ήτανε σωστή!

περισσότερο "wanna be" σοσιαλιστικός ήταν ο τρόπος παραγωγής από όσα ξέρω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Συμφωνώ. Μόνο τα εθελοντικά κολχόζ της προσταλινικής περιόδου είχαν μια μυρωδιά πραγματικού σοσιαλισμού. Την ίδια εποχή όμως, στο πολιτικό επίπεδο, ο παραμερισμός των αμεσοδημοκρατικών κατά τόπους σοβιέτ κατά τη διάρκεια του εμφυλίου πολέμου και η ουσιαστική καθυπόταξή τους στο συγκεντρωτικό Κόμμα, δεν αφήνει περιθώρια ψευδαισθήσεων για τον χαρακτήρα του καθεστώτος ακόμα και προτού αναλάβει ο Στάλιν.

Φυσικά για τους λενινιστές παντός είδους αυτά ήταν απαραίτητες "θυσίες" προκειμένου να σωθεί η επανάσταση από τους Λευκούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Εμενα μου χει δημιουργηθει μια αλλη απορια σχετικα με την κουμούνα της Οαχακα.Κατα ποσο "αναρχικη" ηταν στν ουσια της και γτ εκει απλα αρκουσε η βιοπραγια της αστυνομιας εναντια των συνδικαλιστων ενω σε αλλες χωρες και ειδικα στην ελλαδα εχουν δωθει αφορμες το ιδιο σημαντικες ισως και ακομα παραπανω;Και ας μη ξεχναμε οτι η Οαχακα ειναι μια φτωχη περιοχη με οχι και τοσο ξακουστο επιπεδο παιδειας.Μου φαινεται αρκετα περιεργο αν οχι πολυ υποπτο το πως ξεσηκωθει ενας ολοκληρος λαος απο αυτο το γεγονος ενω αλλου ακομα κοιμουνται.Καλα οτι θα κατασταλει το ολο σκηνικο ηταν αν οχι αναμενωμενο τουλαχιστον προγραμματισμενο οτι δεν ειχε μελλον οταν ο υπολοιπος πλανητης ζει και λειτουργει απολυτα καπιταλιστικα και ο ιδιος Ουλίσες Ρουίς να μη μπορουσε να το σπασει αυτο θα ανακατευονταν "αλλοι" για να το πετυχουν μιας και δεν υπηρχε και η τρελη μαζικοτητα οπως και επραξαν απ οτι φανηκε. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leaperman

Νεοφερμένος

Ο Leaperman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κατ' αρχάς τι εννοείς "αναρχικό"; Γιατί άλλο ο κλασικός ελευθεριακός σοσιαλισμός και οι σημερινοί του κληρονόμοι (σε μεγάλο βαθμό αυτο που προσπάθησα να περιγράψω στα αρχικά μου ποστ σ' αυτό το thread), άλλο ο αναρχοατομικισμός και άλλο ο σύγχρονος εξεγερτικός / μεταμοντέρνος κλπ αναρχισμός. Όλοι κινούνται σε ελευθεριακό πλαίσιο βέβαια.

Κατά τη γνώμη μου η Οαχάκα είχε κάποια στοιχεία ελευθεριακού σοσιαλισμού, με έμφαση στην τοπική διακυβέρνηση από την αυτοοργανούμενη βάση της κοινωνίας και στην άμεση ανακλητότητα και ευθύνη των εκπροσώπων, αλλά επειδή προέκυψε από έναν αντινεοφιλελεύθερο συνδυασμό δυνάμεων δε διέθετε πλήρως αντιεξουσιαστικό χαρακτήρα. Ας πούμε ένα από τα αιτήματα τους ήταν η αντικατάσταση του "διεφθαρμένου" κυβερνήτη της περιοχής. Ντόινγκ! Μία αναρχική οργάνωση απλώς θα αγνοούσε παντελώς το θεσμό του κυβερνήτη της περιοχής και τους άλλους κρατικούς θεσμούς. Επίσης οι επιχειρήσεις της περιοχής δεν απαλλοτριώθηκαν συνολικά ώστε να εφαρμοστεί συλλογική αυτοδιαχείριση από την κοινωνία, ο καπιταλισμός συνέχισε να υπάρχει (αν και προφανώς "τραυματίστηκε"). Ενδεικτικό του ότι η Οαχάκα δεν είχε σαφή και καθολικό αντικαπιταλιστικό χαρακτήρα (παρά τις τάσεις προς αυτή την κατεύθυνση), είναι ότι τα κλάμματα ορισμένων για τη μείωση του τουρισμού λόγω της εξέγερσης! Ήμαρτον! Δηλαδή πολύς κόσμος δεν αντιλήφθηκε τίποτα από την ουσία των γεγονότων.

Νομίζω ότι η Οαχάκα κινούνταν μεταξύ ελευθεριακού σοσιαλισμού και "συμμετοχικής δημοκρατίας", αλλά δεν το έχω κοιτάξει πολύ το θέμα. Σε τελική ανάλυση, ακόμα και την Παρισινή Κομμούνα, ως πολύ ριζοσπαστική σοσιαλδημοκρατία την έχω δει να περιγράφεται. Θα μου πεις άλλες οι συνθήκες τότε, άλλες τώρα. Αλλά οι συνθήκες που πυροδότησαν την Οαχάκα, λόγω της καταπίεσης των ιθαγενών, της υπερβολικής "διαφθοράς" κλπ, μάλλον μοιάζουν πιο πολύ με τις συνθήκες που επικρατούσαν στην Ευρώπη το 1870, παρά σήμερα.

Παρόμοια νομίζω ότι ισχύουν και για τους Ζαπατίστας. Σημαντικό είναι πως, απ' ότι καταλαβαίνω, και στις δύο περιπτώσεις ρόλο στην εξέγερση έπαιξε το αίτημα "για επιστροφή στις ινδιάνικες ρίζες μας" όσον αφορά την πολιτική παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
θα ηθελα να συζητησουμε για την αναρχια....πολλες φορες οι αποψεις ειναι αντικρουομενες ....
θα ηθελα να το αναλυσουμε....

οπως σε ολα τα θεματα υπαρχουν οι 2 πλευρες του νομισματος.
η πρωτη --->

Υπερασπίζομαι Την Αναρχία

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΩΓΟΥ – ” Υπερασπίζομαι Την Αναρχία “

Μη με σταματάς. Ονειρεύομαι.
Ζήσαμε σκυμμένοι αιώνες αδικίας.
Αιώνες μοναξιάς.
Τώρα μη. Μη με σταματάς.
Τώρα κι εδώ για πάντα και παντού.
Ονειρεύομαι ελευθερία.
Μέσα απ’ του καθένα
την πανέμορφη ιδιαιτερότητα
ν’ αποκαταστήσουμε
του Σύμπαντος την Αρμονία.
Ας παίξουμε. Η γνώση είναι χαρά.
Δεν είναι επιστράτευση απ’ τα σχολεία
Ονειρεύομαι γιατί αγαπώ.
Μεγάλα όνειρα στον ουρανό.
Εργάτες με δικά τους εργοστάσια
συμβάλουν στην παγκόσμια σοκολατοποιία.
Ονειρεύομαι γιατί ΞΕΡΩ και ΜΠΟΡΩ.
Οι τράπεζες γεννάνε τους «ληστές».
Οι φυλακές τους «τρομοκράτες»
Η μοναξιά τους «απροσάρμοστους».
Το προϊόν την «ανάγκη»
Τα σύνορα τους στρατούς
Όλα η ιδιοχτησία.
Βία γεννάει η Βία.
Μη ρωτάς. Μη με σταματάς.
Είναι τώρα ν’ αποκαταστήσουμε
του ηθικού δικαίου την υπέρτατη πράξη.
Να κάνουμε ποίημα τη Ζωή.
Και τη Ζωή πράξη.
Είναι ένα όνειρο που μπορώ μπορώ μπορώ
Σ’ ΑΓΑΠΩ
και δεν με σταματάς δεν ονειρεύομαι. Ζω.
Απλώνω τα χέρια
στον Ερωτά στην αλληλεγγύη
στην Ελευθερία.
Όσες φορές χρειαστεί κι απ’ την αρχή.
Υπερασπίζομαι την ΑΝΑΡΧΙΑ.



και η αλλη-->η γνωστη αποψη...που τους βριζουν ακαταπαυστα...τους κατηγορουν για τα παντα κλπ....

λοιπον...ας το αναλυσουμε.....


ααα!!και επι την ευκαιρια....->
ΑΝΑΡΧΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΥΡΗΝΙΚΑ

την Πέμπτη 21 Απριλίου 2011,
στις 5.30 το απόγευμα
στα ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ


Περισσότερα...
ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ 104
Κ Υ Κ Λ Ο Φ Ο Ρ E I
το 104ο φύλλο (Απρίλιος 2011)
της Μηνιαίας Πανελλαδικής Αναρχικής Εφημερίδας
Δ Ι Α Δ Ρ Ο Μ Η Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α Σ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
μωρή αδαμαντία, ξεσκίστηκες να κάνεις θρεντ τώρα τελευταία :P

by the way, κατερίνα γώγου = κορυφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η γυμνή γκόμενα με την μάσκα τα σπάει. θα τραβήξει πολλά βλέματα στις πίπες των αναρχικών.

απο την χειροσίμα στη φουκοσίμα,.....στη μνήμη του λάμπρου φούντα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zopy

Νεοφερμένος

Η Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω ένα πραγμα: οι αναρχικοί δεν είναι ό,τι λέει η τηλεόραση. Η ιδεολογία του αναρχισμού είναι η πιο όμορφη ιδεολογία, κατά τη γνώμη μου. Τα περί "ουτοπικότητας" και "έλλειψης ρεαλισμού" είναι ύπουλα τεχνάσματα που χρησιμοποιούνται από την εξουσία για να κάνουν τον κόσμο να μην αντιμετωπίζει με σοβαρότητα τους αναρχικούς.

Για όποιον/όποια ενδιαφέρονται, καλό θα ήταν να διαβάσουν για αρχή το βιβλίο "Είμαστε Παντού" (ειλικρινά, είναι ένα κα-τα-πλη-κτι-κό βιβλίο).
Επίσης, προτίνω βιβλία των: Μπακούνιν, Κροπότκιν, Τσόμσκι, Προυντόν, Έμμα Γκόλντμαν.. Αυτούς θυμάμαι τώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω ένα πραγμα: οι αναρχικοί δεν είναι ό,τι λέει η τηλεόραση. Η ιδεολογία του αναρχισμού είναι η πιο όμορφη ιδεολογία, κατά τη γνώμη μου. Τα περί "ουτοπικότητας" και "έλλειψης ρεαλισμού" είναι ύπουλα τεχνάσματα που χρησιμοποιούνται από την εξουσία

Για μισό κοπελιά,γιατί περνάς στο απέναντι άκρο.Κι εγώ το θεωρώ όμορφο,αλλά κάτι το τελείως ουτοπικό,επίσης.Από που κι ως που ύπουλα,και με τι κριτήρια;Εσύ δηλαδή είσαι τόσο σίγουρη για τους συμπολίτες σου,και αισθάνεσαι τόσο ασφαλής,που αύριο θα κύρησες αναρχία;Στο έτσι;Δε σου λέω πως θα φερόσουν εσύ σε μια αναρχική κοινωνία.Σου λέω τι περιμένεις από μια αναρχική κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top