Αναρχία

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Σαφως και δεν προτεινα να μην βελτιωθει η παιδεια , εκανα λογο για την διαφορα που δημιουργειται εξαιτιας της αναμεσα στους ανθρωπους, θεωρησα αυτονοητα τα θετικα της στοιχεια οποτε δεν εχασα το χρονο μου να τα αναφερω.
Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το φτωχα δομημενο επιχειρημα που διδασκουν ορισμενοι με μια λογικη που το αναγει σε πανακεια , αποδιδοντας ανευθυνα στην κοινωνια εξελιξη αιτιες που βρησκουν την βαση τους σε φυσικη προέλευση
Δεν εχουν ολα φυσικη προελευση ο παραγοντας κοινωνια ειναι καταλυτικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν εκανα ανεπτυξα κανενα επιχειρημα προς την κατευθυνση του οτι ολα εχουν φυσικη προελευση.
Καταλυτικος δεν θα το ελεγα , αν και σημαντικος , καπου παει για να γινει μερος του ποιοι ειμαστε αυτος ο παραγοντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν εκανα ανεπτυξα κανενα επιχειρημα προς την κατευθυνση του οτι ολα εχουν φυσικη προελευση.
Καταλυτικος δεν θα το ελεγα , αν και σημαντικος , καπου παει για να γινει μερος του ποιοι ειμαστε αυτος ο παραγοντας
Κι ομως η κοινωνια μπορει να σε αλλαξει εντελως απο καλο να σαι κανει κακο και το αντιστροφο...οτι πιο ισχυρο υπαρχει μπορει να παιξει εντελως καταλυτικο ρολο οσο κι αν δεν το παραδεχεσαι μπορει να επηρεασει πολυ να αλλαξει μεχρι και επικτητα χαρακτηριστικα ενος ατομου...Φυσικα παιζει ρολο και η φυση του ατομου δεν το αρνουμαι αλλα πολλες φορες και η κοινωνια επηρεαζει παραπανω..απο την αλλη βεβαια εξαρταται και απο το ατομο...αλλα αν ειναι τοσο ισχυρη η δυναμη του κοινωνικου συνολου οσο και να εισαι κατι μπορει να αλλαξει καποια πραγματααν οχι εντελως εν μερη ναι..δεν εχεις εντελως αδικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Που το στηριζεις οτι η κοινωνια μπορει να αλλαξει εντελως και οχι απλα να διαβρωσει χαρακτηριστικα τι του ειμαστε?
Αλλωστε το οτι επηρεαζόμαστε απ την κοινωνια σκιαγραφει μερος της φυσης του χαρακτηρα μας , το να μας αλλαζει μακροπροθεσμα μπορει να αποκτησει καταλυτικο παραγοντα βαση του ποιοι ειμαστε , να τη παλι η φυσικη προελευση.
Δεν εχω τελειως αδικο ε :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Που το στηριζεις οτι η κοινωνια μπορει να αλλαξει εντελως και οχι απλα να διαβρωσει χαρακτηριστικα τι του ειμαστε?
Αλλωστε το οτι επηρεαζόμαστε απ την κοινωνια σκιαγραφει μερος της φυσης του χαρακτηρα μας , το να μας αλλαζει μακροπροθεσμα μπορει να αποκτησει καταλυτικο παραγοντα βαση του ποιοι ειμαστε , να τη παλι η φυσικη προελευση.
Δεν εχω τελειως αδικο ε :lol:
Το στηριζω σε διαφορα γεγονοτα τα οποια εχουν αλλαξει κατα πολυ καποιους ανθρωπους και οι αλλαγες αυτες να οφειλονται σε κοινωνικους παραγοντες.Το κατα ποσο θα επηρεαστει ενα ατομο ναι οφειλεται στην φυση του αλλα το οτιθα επηρεαστει γενικα οχι,βαθμος ναι εξαρταται απο τον καθεναν.Φυσικα και καποια πραγματα εξαρτονται απο τον χαρακτηρα του καθενος αλλα δεν μπορεις να ακυρωνεις με τπτ την ισχυ της κοινωνιας η οποια ναι για εμενα παιζει καταλυτικο ρολο και ο βαθμος του ποσο θα επηρεαστεις απο αυτη την ισχυ ναι εξαρταται απο τον καθεναν.Ειμαστε αλληλενδετοι με τους αλλους δεν γινεται να μην επηρεαζομαστε απο αυτους απλα καποιος επηρεαζεται περισσοτερο αλλος λιγοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το οτι θα επηρεαστει καποιος γενικα ειναι κατι το δεδομενο ,απ τοτε που σταματησαν να ζουν μοναχοι τους οι ανθρωποι.
Δεν ακυρωσα ουτε προς στιγμην το ρολο της κοινωνιας , απλα στηριξα οτι η θεατρικη παρασταση που αποτελει το τι ειμαστε ειναι ενα συνολο που δεν περιοριζεται μονο σε αυτο.
Οσο αναφορα την πληρη διαβρωση καποιων ατομων απ την κοινωνια που νομιζεις οτι λαμβανει χωρα λογο καποιων προσωπικων εμπειριων σου ,αν δεν εισαι διατεθειμένη να απλωσεις την σκεψη σου περαιτερω , να τοποθετηθεις πιο συγκεκριμενα στην συζητηση τοτε δεν ειναι κατι που μπορω να παρω στα σοβαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Το οτι θα επηρεαστει καποιος γενικα ειναι κατι το δεδομενο ,απ τοτε που σταματησαν να ζουν μοναχοι τους οι ανθρωποι.
Δεν ακυρωσα ουτε προς στιγμην το ρολο της κοινωνιας , απλα στηριξα οτι η θεατρικη παρασταση που αποτελει το τι ειμαστε ειναι ενα συνολο που δεν περιοριζεται μονο σε αυτο.
Οσο αναφορα την πληρη διαβρωση καποιον ατομων λογο καποιων προσωπικων εμπειριων αν δεν εισαι διατεθειμένη να απλωσεις την σκεψη σου περαιτερω , να τοποθετησεις πιο συγκεκριμενα στην συζητηση τοτε δεν ειναι κατι που μπορω να παρω στα σοβαρα
Δεν με νοιαζει τι θα παρεις στα σοβαρα και τι οχι...δικαιωμα σου,τοση ωρα ειμαστε εντελως οφφ ειπα την αποψη μου ειπες και την δικη σου..το ιδιο ΠΕΡΙΠΟΥ πραγμα λεμε απλα δινεις πιο πολυ βαρυτητα στην φυσικη προελευση ενω εγω στην κοινωνικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εσυ πιο ατεκμηριωτα σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
εσυ πιο ατεκμηριωτα σιγουρα
αποψη σου και δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θες...εσυ αλλωστε ο φιλοσοφημενος και παντα τεκμηριωμενος ξερεις καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ειναι η απτη πραγματικοτητα , δεν τεκμηριωσες την αποψη σου εφοσον απλουστατα δεν χρησιμοποιησες τεκμηρια.
Ειπα οτι δεν θα παρω στα σοβαρα αυτο χωρις αναπτυξη και εσυ δεν το αναπτυξες , απαντωντας πως ειναι δικαιωμα μου να πιστευω οτι θελω.Εγω συμπληρωνω πως δεν ειναι μονο δικαιωμα μου να μην δανειζω το αυτι μου σε λογια του αερα αλλα υποχρεωση μου αν θελω να με σεβομαι.
Μην παρουσιαζεις το γεγονος οτι διαφωνουμε ως έναυσμα για να γλιστρησεις απ την συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ειναι η απτη πραγματικοτητα , δεν τεκμηριωσες την αποψη σου εφοσον απλουστατα δεν χρησιμοποιησες τεκμηρια.
Ειπα οτι δεν θα παρω στα σοβαρα αυτο χωρις αναπτυξη και εσυ δεν το αναπτυξες , απαντωντας πως ειναι δικαιωμα μου να πιστευω οτι θελω.Εγω συμπληρωνω πως δεν ειναι μονο δικαιωμα μου να μην δανειζω το αυτι μου σε λογια του αερα αλλα υποχρεωση μου αν θελω να με σεβομαι.
Μην παρουσιαζεις το γεγονος οτι διαφωνουμε ως έναυσμα για να γλιστρησεις απ την συζητηση.
Ok..μην το δανειζεις τοτε, τι να σου κανω εγω:Pαν δεν σ αρεσουν αυτα που γραφω μην τα κοιταζεις.Δεν το παρουσιαζω οτι διαφωνουμε ως εναυσμα για να γλιστρησω.Το λεω ξεκαθαρα γλιστραω απο την συζητηση γιατι πολυ απλα εκτος απο οφφ ειναι πλεον και ανουσια...λεμε τα ιδια και τα ιδια κυκλους καν ουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αναρχία =άνευ - αρχής=χωρίς εξουσία,ΚΑΝΕΝΟΣ είδους εξουσία.Η απάντηση είναι:θα τον πιάσουν οι ''δυνατότεροι'' και θα τον σκοτώσουν.Για να μην τα πολυλογώ δεν γίνετε να εφαρμοστεί.Δεν μπορούν να είναι όλα τέλεια και αν γίνουν, πάλι δεν θα μας αρέσει γιατί δεν είμαστε τέλειοι.Είναι αρκετά καλή η ιδέα του σημερινού πολιτεύματος,καλύτερα θα ήταν να προσεγγίσουμε αυτήν.

Mα δε μίλησα για εντελώς αναρχικό πολίτευμα, ξεκαθάρισα ότι επρόκειτο περί προσεγγίσεως. Αναρχία, με την έννοια ότι κάθε άνθρωπος είναι ικανός να κυβερνά τον εαυτό του, ούτως ώστε να μη διαταράσσεται η κοινωνική συνοχή και αρμονία, όχι ότι δε θα υπάρχει κανένα όργανο επιβολής, αν αυτή είναι αναγκαία, του νόμου.

Η παιδεια εξορισμου περιλαμβανει την εκπαιδευση και την ανατροφή ,ειναι λιγο αυθαιρετο να στηρίζεις πως επειδη ανατρεφουμε καποιον με ανοιχτομυαλες ιδεες θα διευρυνθει το μυαλο του , αν απο την φυση του ειναι ανικανος για κατι τετοιο.Αυτο που θα καταφερεις ειναι να διευρυνθει το ατομο που ειναι ικανο να διευρυνθει, μεγαλωνοντας ετσι τι διαφορα ατομων.
500.000 χρονια της εξελιξης της ψυχολογιας δεν καταφεραν σβησουν χαρακτηριστικα που διεπουν την κοινωνια μας , οποτε αν επιχειρησεις μεσω παιδειας να προσδωσεις μια υπόσταση στους ανικανους ανθρωπους λογου χαρη να κλεβουνε ειναι καθαρα ουτοπικο.

Τί πάει να πει ότι κάποιος είναι από τη φύση του ανίκανος να γίνει ανοιχτόμυαλος ή στενόμυαλος; Οι έννοιες αυτές είναι δημιουργημένες από τον άνθρωπο και κατά το μεγαλύτερό τους μέρος καθορίζονται από την ανατροφή και τα εξωτερικά ερεθίσματα, πράγμα που αποδεικνύεται από τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ περιοχών και εποχών με διαφορετικές συνθήκες. Για παράδειγμα, ένας άνθρωπος από ένα μικρό χωριό στην επαρχία, ο οποίος δεν έχει πολλές συναναστροφές με ένα εύρος ιδεών, συνήθως είναι περισσότερο στενόμυαλος από ό,τι ένας αστός. Όπως και ένας άνθρωπος από τη Σουηδία, για παράδειγμα, είναι πιο ανοιχτόμυαλος από ό,τι ένας άνθρωπος από την Αίγυπτο. Άλλο ένα τεκμήριο το οποίο αναδεικνύει τη σημασία των εξωγενών παραγόντων στη διαμόρωση της προσωπικότητας κάποιου ατόμου, είναι η μεγάλες διαφορές που συναντώνται στο χαρακτήρα ατόμων συγγενικών. Δεν είναι ανάγκη να "διευρυνθεί" κάποιος τόσο πολύ, απλώς να μάθει να σέβεται τα δικαιώματα του άλλου.

Το ότι κάτι είναι σταθερό κατά τη διάρκεια πολλών χιλιάδων ετών, δε σημαίνει ότι δεν αλλάζει, για παράδειγμα, ο ρόλος των δύο φύλων στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τί πάει να πει ότι κάποιος είναι από τη φύση του ανίκανος να γίνει ανοιχτόμυαλος ή στενόμυαλος; Οι έννοιες αυτές είναι δημιουργημένες από τον άνθρωπο και κατά το μεγαλύτερό τους μέρος καθορίζονται από την ανατροφή και τα εξωτερικά ερεθίσματα, πράγμα που αποδεικνύεται από τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ περιοχών και εποχών με διαφορετικές συνθήκες. Για παράδειγμα, ένας άνθρωπος από ένα μικρό χωριό στην επαρχία, ο οποίος δεν έχει πολλές συναναστροφές με ένα εύρος ιδεών, συνήθως είναι περισσότερο στενόμυαλος από ό,τι ένας αστός. Όπως και ένας άνθρωπος από τη Σουηδία, για παράδειγμα, είναι πιο ανοιχτόμυαλος από ό,τι ένας άνθρωπος από την Αίγυπτο. Άλλο ένα τεκμήριο το οποίο αναδεικνύει τη σημασία των εξωγενών παραγόντων στη διαμόρωση της προσωπικότητας κάποιου ατόμου, είναι η μεγάλες διαφορές που συναντώνται στο χαρακτήρα ατόμων συγγενικών. Δεν είναι ανάγκη να "διευρυνθεί" κάποιος τόσο πολύ, απλώς να μάθει να σέβεται τα δικαιώματα του άλλου.

Το ότι κάτι είναι σταθερό κατά τη διάρκεια πολλών χιλιάδων ετών, δε σημαίνει ότι δεν αλλάζει, για παράδειγμα, ο ρόλος των δύο φύλων στην κοινωνία.
Καταρχας ο ρολος των γυναικων/αντρων στην κοινωνια δεν ητανε κατι που επικρατουσε χιλιαδες χρονια , τοτε δεν υπηρχανε καταρχας κοινωνιες.Συμφωνα με θεωριες εξελιξης οι σχεσεις αναμεσα στα φυλα επηρεάζονται απο παραγοντες χιλιαδες χρονια πριν την ιδρυση της κοινωνιας.Οσο αναφορα τους ρολους στην κοινωνια αυτο ητανε κατι που μεταβαλλονταν με το περασμα των χρονων , ητανε κοινωνικος παραγοντας και οχι σε σχεση με την φυση του ανθρωπου.Οποτε ακυρο παραδειγμα.
Το να αποκλειεις οτι καποιος μπορει να ειναι δομημενος απο την φυση του να μην ενστερνιστει καποιες εννοιες ειναι εντελως αυθεραιτο , οι διαφορες περιοχών, εποχών κτλ μπορουν να γινουν τεκμηρια και για την αποδειξη του αντιθετου.
Οπως ξαναειπα οι εξωγενεις παραγοντες στηριζονται καπου δεν πλαθουν τον ανθρωπο απο το μηδεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εμ... Από πολύ παλιά (πριν ακόμη υπάρξει αυτό που λέμε "Αρχαία Ελλάδα"), ο ρόλος των δύο φύλων ήταν αυτός που ήταν μέχρι και τον προηγούμενο αιώνα, και μέχρι και σήμερα σε μερικά μέρη.

Μα δε μίλησα για ενστερνισμό εννοιών, αλλά για σεβασμό των ξένων ιδεών και των δικαιωμάτων του άλλου. Θα μου πεις, κι αυτό αποτελεί μια έννοια. Αλλά όπως κι εσύ είπες, οι εξωγενείς παράγοντες στηρίζονται κάπου. Και όπως εγώ ξαναείπα -δε μίλησα αυθαίρετα-, η ιδέα του αλληλοσεβασμού μπορεί να προέλθει από την έμφυτη τάση του ανθρώπου (εφόσον μιλάμε για αυτόν) να συμπεριφέρεται αλτρουστικά προς άλλους ανθρώπους (σε σχέση με τον εαυτό του, όχι τα γονίδιά του).

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μια ερώτηση:Πιστεύετε ότι κάποτε στο μέλλον θα υπάρξουν οι επιθυμητές συνθήκες για την επικράτηση της αναρχίας και της ανατροπής του σύγχρονου καθεστώτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Σίγουρα δε θα υπάρχουν οι ίδιες συνθήκες με τις σημερινές.

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, θα κάνω πρώτα μερικές εικασίες:
Ι) Αν ο πλανήτης αρχίσει να γίνεται ολοένα και πιο συντηρητικός, και να στρέφεται σε αυταρχικά (όχι κατ' ανάγκην απολυταρχικά) καθεστώτα, αργά ή γρήγορα ο κόσμος θα μπουχτίσει. Τώρα, αν από αυτό προκύψει κάποιου είδους αναρχικό/αμεσοδημοκρατικό πολίτευμα, ή κάτι το χειρότερο, στην περίπτωση που έχουμε κάτι το χειρότερο, και πάλι αργά ή γρήγορα θα μπουχτίσουμε. Αν δεν έχουμε αυτοκαταστραφεί μέχρι τότε.
ΙΙ) Αν ο πλανήτης μείνει όπως είναι, το χάσαμε το παιχνίδι. Μου φαίνεται λίγο απίθανο βέβαια, διότι ο κόσμος δε μένει στάσιμος. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ζούμε σε έναν πολιτικό Μεσαίωνα. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι η αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι ένα σύστημα που καλύπτει τις ανάγκες τους... :hmm: Επειδή όμως, όπως είπα, ο κόσμος μας είναι δυναμικός, δε νομίζω πως θα είναι απούσα και μια πολιτική αναγέννηση. Μήπως είμαι πολύ απαισιόδοξος και γκρινιάρης;
ΙΙΙ) Αν ο πλανήτης στραφεί προς το φιλελευθερισμό -παρακαλώ, ξεπλύντε αυτή τη λέξη από την αρνητική χροιά που της έχει αποδοθεί εξαιτίας κάποιων "δήθεν" φιλελεύθερων-, τότε εξ ορισμού θα προκύψει κάτι πιο δημοκρατικό.

Αλλά θεωρώ πως η αναρχία είναι πολύ εύθραυστη. Αν υπάρξουν, που το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο, αυτό δε θα το προλάβουν ούτε καν τα τρισέγγονά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μια ερώτηση:Πιστεύετε ότι κάποτε στο μέλλον θα υπάρξουν οι επιθυμητές συνθήκες για την επικράτηση της αναρχίας και της ανατροπής του σύγχρονου καθεστώτος;
Εάν θέλαμε να επικρατούσε Αναρχία και ήταν εφικτό θα είχε γίνει είδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εάν θέλαμε να επικρατούσε Αναρχία και ήταν εφικτό θα είχε γίνει είδη.

ε? τι? που? ποιος? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ποιος ,πού, τι, ε???

"Εάν θέλαμε να επικρατούσε Αναρχία και ήταν εφικτό θα είχε γίνει είδη."

Σοβαρα, βγαζεις νοημα απο αυτο το συλλογισμο?

Θελαμε? Ποιοι να θελουν? Ολοι? Υπαρχει ποτε περιπτωση να εχουν ολοι την ιδια αποψη? Εδω το μεγαλυτερο ποσοστο ουτε που ξερει τι ειναι η αναρχια, πως μπορει να αποφανθει υπερ ή κατα της?

Συμφωνα με την λογικη σου "Αν κατι ειναι εφικτο, θα ειχε γινει ειδη.."
Δηλαδη δεν θα αλλαξει τιποτα στο μελλον και ολα θα παραμεινουν στασιμα, επειδη οτι ηταν να γινει εχει ηδη γινει..
Μηπως σου περασε ποτε απ το μυαλο οτι οι συνθηκες αλλαζουν συνεχως?
Λεεω, μηπως τα πραγματα αλλαζουν συνεχως και ισως ερθει καποτε η εποχη που θα ειμαστε ετοιμοι για ενα συστημα οπως η αναρχια?

Πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top