Αναρχία

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν μιλησα για κομματα που αντιπροσωπευουν τον κομμουνισμο αλλα για τις θεωριες του μαρξ οπως τις διατυπωσε ο ιδιος.Δεν βλεπω πολλες ομοιοτητες του Μαρξ και του Μπακουνιν , ητανε αντιθετοι σε αρκετα θεμα ( Μπακουνιν --> καθολου κρατος , Μαρξ --> ειδος σοσιαλιστικού κρατους)
Τι ακριβως νομιζεις οτι επρεπε να διευκρινω?Οτι εγραψα ητανε αυτεξήγητο
Μα δεν ειπα οτι δεν εξηγησες κατι εγω απλα λεω γενικα επι του θεματος.Ναι συμφωνω περι Μπακουνιν-Μαρξ οντως ετσι ειναι και αυτο μαλιστα υποστηριξα και εγω πριν.Πωωω αμεσως να μας παρεξηγησεις,μη πουμε κατι,αμεσως ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μαλλον εσυ εισαι αυτη που παρεξηγει .Το ελεγα με ηπιο τονο , σχεδον ψυθιριστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μαλλον εσυ εισαι αυτη που παρεξηγει .Το ελεγα με ηπιο τονο , σχεδον ψυθιριστά
Οκ σορρυ τοτε, που να ξερω δλδ πως το λες...απλα επειδη μιλησες για διαφορα μεταξυ τους σου υπενθυμιζω πως γι αυτο διαμαχησαν τοτε στο Διεθνη συνεδριο ακριβως επειδη ο Μαρξ υποστηριξε μια μορφη εξουσιας εστω και αν αυτη ηταν ο σοσιαλισμος, ενω ο Μπακουνιν δεν υποστηριζε απολυτως καμμια μορφη εξουσιας γι αυτο και μιλησα για ρεφορμιστικη ιδεα του Μαρξ γιατι στην αρχη αλλα ελεγεμετα "τ αλλαξε"...Νταξει τωρα το καταλαβες τι εννουσα πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα δεν ειπα οτι δεν εξηγησες κατι εγω απλα λεω γενικα επι του θεματος.Ναι συμφωνω περι Μπακουνιν-Μαρξ οντως ετσι ειναι και αυτο μαλιστα υποστηριξα και εγω πριν.Πωωω αμεσως να μας παρεξηγησεις,μη πουμε κατι,αμεσως ...
o marx αναλυση και προβλεψεις εκανε.
αν το θελεις ετσι ο καπιταλισμος εχει αποτυχει.
ενας οικονομολογος (πηρε νομπελ αλλα μου διαφευγει ) ειχε πει οτι ο μονος κανονας που πρεπει να υπαρχει στην αγορα ειναι οτι δε θα υπαρχουν κανονες. θα την αφησουμε εντελως ελευθερη
---> αποτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ο φυσικος κομμουνισμος εφοσον και εσυ ο ιδιος αναγνωριζεις οτι υπηρχε πριν εκατομυρια χρονια , πως μπορεις να θεωρεις τουτους τους ανθρωπους συνειδητοποιημένους όταν απλα ακολουθουσανε το ενστικτο τους χωρις να εχουν ιδεα που βαδιζει ή καν τι ειναι η ανθρωποτητα.
Ο Μαρξ στο μανιφεστο του κομμουνισμου δεν μιλησε για συνειδητοποιημένα ατομα αλλα για την αναποφεκτη κατασταση της ανθρωποτητας στο να στραφει στον κομμουνισμο στο τελικο σταδιο αλλαγης οικονομικων συστηματων λογο ελλειψης αλλης επιλογης απ το προλεταριατο

ΥΓ : το νοημα δεν ητανε οτι το συμπερασμα ειναι γνωστο ,αλλα με αυτον τον τροπο δεν μπορουν να ορισουμε τιποτα στο κοσμο (εξηγησα πριν το γιατι)

o Karl Marx ηταν φιλοσοφος πανω απο ολα. Ακομη σημερα γινονται σεμιναρια κοινωνιολογων για να αναλυθουν οι θεωριες του. Ο καθενας τις εχει ερμηνευσει διαφορετικα ανα καιρους. Παντως λεει αυτολεξει για τους συνειδητοποιημενους ανθρωπους.
διαβασε λιγο τι γραφω. Για τοτε παλια το ανεφερα για να πω οτι εφαρμοστηκε ο φυσικος κομμουνισμος πριν πολλα χρονια (και πριν απο μενα το ειπαν και αλλοι εδω στο φορουμ). το αν ηταν συνειδητοποιημενοι οντως εκεινοι οι ανθρωποι ειναι ενα αλλο ζητημα.

ρε τι με ενδιαφερει αν ειναι ή οχι ακριβης ο συλλογισμος??
εσυ με ειπες οτι δεν ειναι ΚΑΝ συλλογισμος ΑΡΧΙΚΑ αμα θυμασαι.
ε η ιδια η εκθεση σε απορριπτει , οπως και η λογικη. Δεν θα εμεινω περαιτερω..

το αν θα παρει το μερος μου καποιος ειναι δικια του υποθεση..
να μη σε ενδιαφερει ρε τι κανει η razor. Αν ειναι δυνατον...βαλε μου και ταμπελα μην τον υποστηριζετε....ελεος...κανενος την βοηθεια δε ζητησα..μονη της πηρε το μερος μου, προφανως γιατι διεκρινε κατι στην συζητηση...

το τι διεκρινε δεν θα πω , γιατι θα φαω μπαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οτι να ναι λες , Ο Μαρξ δεν ητανε νιτσε ή χουσσερλ , το μανιφεστο ήτανε συγκεκριμενο.Αν νομιζεις οτι μαρξ χρησιμοποιησε την λεξη συνειδητοποιημένοι και εισαι σιγουρος πες μου τη σελιδα.O λογος που απετυχε το προλεταριατο για φερει τον κομμουνισμο δεν ητανε επειδη οι ανθρωποι δεν ητανε αρκετα συνειδητοποιημενοι αλλα επειδη δεν ειχε ακομα αναπτυχθει επαρκως , αλλα και γιατι απουσιαζαν οι υλικοι οροι της χειραφετησης του.
Δυστυχως διαβαζω τι γραφεις εσυ δεν ειπες το " η αναρχια συνδεεται με τον φυσικο κομμουνισμο(εγω τον ξερω ως πρωτογονο) στο οτι και τα δυο εφαρμοζονται (κατα τον Μαρξ) σε κοινοτητες συνειδητοποιημενων ανθρωπων, σε αυτο τα συνδεω." -- > ουτε καν ξερεις τι λες και δεν διαβασεις ουτε τι λεω εγω , ποτε ο μαρξ ειπε αυτα που λες οτι ειπε ?

Ο αρχικος συλλογισμος και φυσικα ειναι το μονο που μας ενδιαφερει και δευτερον δεν ειπα οτι ειναι ο ορισμος του ελλειπη συλλογισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Οτι να ναι λες , Ο Μαρξ δεν ητανε νιτσε ή χουσσερλ , το μανιφεστο ήτανε συγκεκριμενο.Αν νομιζεις οτι μαρξ χρησιμοποιησε την λεξη συνειδητοποιημένοι και εισαι σιγουρος πες μου τη σελιδα.O λογος που απετυχε το προλεταριατο για φερει τον κομμουνισμο δεν ητανε επειδη οι ανθρωποι δεν ητανε αρκετα συνειδητοποιημενοι αλλα επειδη δεν ειχε ακομα αναπτυχθει επαρκως , αλλα και γιατι απουσιαζαν οι υλικοι οροι της χειραφετησης του.
Δυστυχως διαβαζω τι γραφεις εσυ δεν ειπες το " η αναρχια συνδεεται με τον φυσικο κομμουνισμο(εγω τον ξερω ως πρωτογονο) στο οτι και τα δυο εφαρμοζονται (κατα τον Μαρξ) σε κοινοτητες συνειδητοποιημενων ανθρωπων, σε αυτο τα συνδεω." -- > ουτε καν ξερεις τι λες και δεν διαβασεις ουτε τι λεω εγω , ποτε ο μαρξ ειπε αυτα που λες οτι ειπε ?

Ο αρχικος συλλογισμος και φυσικα ειναι το μονο που μας ενδιαφερει και δευτερον δεν ειπα οτι ειναι ο ορισμος του ελλειπη συλλογισμου.

τι λες μωρε? ποτε ειπα οτι ηταν νιτσε ο marx??
τις λεξεις "συνειδητοποιημενων ανθρωπων " τις ειπε αυτολεξει ο Marx σε ομιλια του, το αποσμασμα το ειχα βρει σε βιβλιο κοινωνιολογιας το οποιο δανιστηκα απο τη δημοτικη βιβλιοθηκη .
δεν ειπα οτι απετυχε ο κομμουνισμος επειδη δεν υπηρχαν συνειδητοποιημενοι ανθρωποι.

αν ανοιξεις το βιβλιο δικαιου της β λυκειου , θα δεις που τα ειπε .


ειπες οτι δεν ειναι καν συλλογισμος αρχικα, μην αρνεισαι οσα λες.

και για να παψεις να λες οτι εγω λεω ο,τι να ναι

απο το βιβλιο εκθεσης γ λυκειου , σελ. 13 εκδοση Ζ 2007:

Στον επαγωγικο συλλογισμο ακολουθουμε την αντιστροφη πορεια προς τον παραγωγικο : ξεκιναμε απο το ειδικο και το συγκεκριμενο και καταληγουμε στο γενικο και το αφηρημενο. απο τις επιμερους περιπτωσεις, στον κανονα, στο νομο που τις διεπει.


και εχει σαν παραδειγμα το ιδιο το σχολικο βιβλιο:

Η μηλια , η αχλαδια... ειναι οργανισμοι.
Η μηλια, η αχλαδια... ειναι φυτα.
Αρα: Τα φυτα ειναι οργανισμοι.

(ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΞΕΡΑΜΕ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τι λες μωρε? ποτε ειπα οτι ηταν νιτσε ο marx??
τις λεξεις "συνειδητοποιημενων ανθρωπων " τις ειπε αυτολεξει ο Marx σε ομιλια του, το αποσμασμα το ειχα βρει σε βιβλιο κοινωνιολογιας το οποιο δανιστηκα απο τη δημοτικη βιβλιοθηκη .
δεν ειπα οτι απετυχε ο κομμουνισμος επειδη δεν υπηρχαν συνειδητοποιημενοι ανθρωποι.

αν ανοιξεις το βιβλιο δικαιου της β λυκειου , θα δεις που τα ειπε . και κριμα που βριζεις, εχεις αδικο.
ειπες οτι δεν ειναι καν συλλογισμος αρχικα, μην αρνεισαι οσα λες.

και για να παψεις να λες οτι εγω λεω ο,τι να ναι

απο το βιβλιο εκθεσης γ λυκειου , σελ. 13 εκδοση Ζ 2007:

Στον επαγωγικο συλλογισμο ακολουθουμε την αντιστροφη πορεια προς τον παραγωγικο : ξεκιναμε απο το ειδικο και το συγκεκριμενο και καταληγουμε στο γενικο και το αφηρημενο. απο τις επιμερους περιπτωσεις, στον κανονα, στο νομο που τις διεπει.


και εχει σαν παραδειγμα το ιδιο το σχολικο βιβλιο:

Η μηλια , η αχλαδια... ειναι οργανισμοι.
Η μηλια, η αχλαδια... ειναι φυτα.
Αρα: Τα φυτα ειναι οργανισμοι.

(ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΞΕΡΑΜΕ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ)

Ειναι τουλαχιστον γελιο να με κατηγορεις για παραπληροφορηση , ενω εσυ το μονο που κανεις ειναι να διεστρεβλωνεις αυτα που λεω για τα αποριψεις εως λαθη για αυτο και η συζητηση κανει κυκλους.
Αρχικα δεν σε κατηγορησα οτι ειπες οτι ο μαρξ ειναι νιτσε , αυτο που ειπε απλα ητανε οτι το μανιφεστο του κομμουνισμου του μαρξ δεν ειναι κανενα εργο σαν του νιτσε που αφηνει περιθωρια για παρερμηνείες.
Εσυ ειπες αυτολεξη οτι
η αναρχια συνδεεται με τον φυσικο κομμουνισμο(εγω τον ξερω ως πρωτογονο) στο οτι και τα δυο εφαρμοζονται (κατα τον Μαρξ) σε κοινοτητες συνειδητοποιημενων ανθρωπων, σε αυτο τα συνδεω.
Ο ΜΑΡΞ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ,εδω ειναι η κυρια παραπληροφορηση σου.Εγω δεν ειπα οτι ο μαρξ καθολη τη διαρκεια της ζωης δεν εκανε λογο για συνειδητοποιημενα ατομα αλλα οτι δεν εκανε λογο για την εφαρμογη του φυσικου κομμουνισμου απ συνειδητοποιημενα ατομα.
Μαλιστα τωρα που εχω μπροστα μου τα βιβλια γραμμενα απ τον ιδιο τον μαρξ και καποιο σχολικο βιβλιο , πιστευε οτι η συνειδηση συνδεεται με κατανοει καποιος τη θεση του στη ιστορια κατι αδυνατο εκατομυρια χρονια πριν ( κατα αυτον φυσικος κομμουνισμος)
Ειπες επισης οτι η αναρχισμος δεν εχει εφαρμοστει
ουτε εγω θα συμφωνησω περι ουτοπικης ιδεολογιας. Οταν δεν εχεις δοκιμασει κατι , δε μπορεις να ξερεις αν οντως γινεται και εφαρμοζεται και πως θα ειναι αν εφαρμοστει.
ΕΝΩ τοσα μελη στο θεμα γνωριζουμε οτι αυτο δεν ειναι αληθεια

Επειδη δεν συναντησες ποτε ανθρωπο που να πληρει αυτα τα κριτηρια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει , αυτος ειναι ο ορισμος για εμενα του ελλειπη συλλογισμου (δεν εχω συναντησει καποιον που να κανει ...) ειδικο -->γενικο (... αρα ετσι ειναι ολοι/ο κοσμος)
Οπως βλεπεις εσυ δεν απαντας σε αυτο που ειπα οτι ειναι ελλειπης κατα εμενα απλα αποδεικνυεις οτι υπαρχει , απλα πιανεσαι απ' τις μικρολεπτομεριες , παραλυπεις αυτα που σου τονιζω και διαλεγεις οτι σε συμφερει για να δειξεις οτι εχεις δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Εσυ ειπες αυτολεξη οτι Ο ΜΑΡΞ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ,εδω ειναι η κυρια παραπληροφορηση σου.Εγω δεν ειπα οτι ο μαρξ καθολη τη διαρκεια της ζωης δεν εκανε λογο για συνειδητοποιημενα ατομα αλλα οτι δεν εκανε λογο για την εφαρμογη του φυσικου κομμουνισμου απ συνειδητοποιημενα ατομα.
Ο φυσικος κομμουνισμος εφοσον και εσυ ο ιδιος αναγνωριζεις οτι υπηρχε πριν εκατομυρια χρονια , πως μπορεις να θεωρεις τουτους τους ανθρωπους συνειδητοποιημένους όταν απλα ακολουθουσανε το ενστικτο τους χωρις να εχουν ιδεα που βαδιζει ή καν τι ειναι η ανθρωποτητα.
Ο Μαρξ στο μανιφεστο του κομμουνισμου δεν μιλησε για συνειδητοποιημένα ατομα αλλα για την αναποφεκτη κατασταση της ανθρωποτητας στο να στραφει στον κομμουνισμο στο τελικο σταδιο αλλαγης οικονομικων συστηματων λογο ελλειψης αλλης επιλογης απ το προλεταριατο
Οτι να ναι λες , Ο Μαρξ δεν ητανε νιτσε ή χουσσερλ , το μανιφεστο ήτανε συγκεκριμενο.Αν νομιζεις οτι μαρξ χρησιμοποιησε την λεξη συνειδητοποιημένοι και εισαι σιγουρος πες μου τη σελιδα.O λογος που απετυχε το προλεταριατο για φερει τον κομμουνισμο δεν ητανε επειδη οι ανθρωποι δεν ητανε αρκετα συνειδητοποιημενοι αλλα επειδη δεν ειχε ακομα αναπτυχθει επαρκως , αλλα και γιατι απουσιαζαν οι υλικοι οροι της χειραφετησης του.
Δυστυχως διαβαζω τι γραφεις εσυ δεν ειπες το " η αναρχια συνδεεται με τον φυσικο κομμουνισμο(εγω τον ξερω ως πρωτογονο) στο οτι και τα δυο εφαρμοζονται (κατα τον Μαρξ) σε κοινοτητες συνειδητοποιημενων ανθρωπωνσε αυτο τα συνδεω." -- > ουτε καν ξερεις τι λες και δεν διαβασεις ουτε τι λεω εγω , ποτε ο μαρξ ειπε αυτα που λες οτι ειπε ?
Μαλιστα τωρα που εχω μπροστα μου τα βιβλια γραμμενα απ τον ιδιο τον μαρξ και καποιο σχολικο βιβλιο , πιστευε οτι η συνειδηση συνδεεται με κατανοει καποιος τη θεση του στη ιστορια κατι αδυνατο εκατομυρια χρονια πριν ( κατα αυτον φυσικος κομμουνισμος)

Αποφασισε τελικα μιλαει για συνειδητοποιημενα ατομα ή οχι??Φασκεις και αντιφασκεις.Εγω παντως ξερω πως ο Μαρξ στην αρχη μιλησε για συνειδητοποιημενα ατομα αλλα στη συνεχεια του εργο του αρχισε σιγα σιγα να" απομακρυνεται" απο αυτο τον ορο,επαψε δλδ να το χρησιμοποιει,κατι σαν να αναθεωρησε αυτα που ειπε αρχικα κατα καποιο τροπο.Μιλατε και λετε το ιδιο πραγμα αν το χετε καταλαβει,απλα αναφερεστε ο καθενας σας σε διαφορετικα σημεια του εργο του,εκανα λογο χθες τουλαχιστον 2 φορες για το ρεφορμιστικο κομματι της θεωρειας του Μαρξ και ακριβως σε αυτο αναφερεσαι εσυ Beαutιful loser σε αυτο , ας το πω,που εχει επικρατησει και αποτελει ιδεολογικο υποβαθρο των αντιστοιχων σημερινων κομματων τα οποια αντιπροσωπευουν αυτο ακριβως το σημειο του εργου του Μαρξ,ο In Flames gn μιλαει για πριν αυτο...Γιατι ξαναλεω για πολλοστη φορα πως ο Μαρξ προς τον αναρχισμο ετεινε αλλα τελικα αλλου κατεληξε λιγο "παραδιπλα" που λενε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν φασκω και αντιφασκω , μαλιστα αυτα που εχεις σκουρινει σου λενε το αντιθετο.Ο Ο Μαρξ στο μανιφεστο του κομμουνισμου πραγματι δεν μιλησε για συνειδητοποιημένα ατομα , εγω δεν ειπα οτι ο μαρξ καθολη τη διαρκεια της ζωης δεν εκανε λογο για συνειδητοποιημενα ατομα αλλα οτι δεν εκανε λογο για την εφαρμογη του φυσικου κομμουνισμου απ συνειδητοποιημενα ατομα που ειπε ακριβως αυτο ο ιν φλειμς και δεν ατοποτελει τιποτα διαφορετικο απ παραπληροφορηση.
Οταν ελεγα οτι ο Μαρξ δεν μιλησε για συνειδητοποιημενα ατομα εννοουσα σαν μερος της θεωριας του σε σχεση με τον φυσικο κομμουνισμο (ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ) δεν το επισήμανα διοτι πιστευα οτι ητανε αυτονοητο , αυτο ητανε λαθος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν φασκω και αντιφασκω , μαλιστα αυτα που εχεις σκουρινει σου λενε το αντιθετο.Ο Ο Μαρξ στο μανιφεστο του κομμουνισμου πραγματι δεν μιλησε για συνειδητοποιημένα ατομα , εγω δεν ειπα οτι ο μαρξ καθολη τη διαρκεια της ζωης δεν εκανε λογο για συνειδητοποιημενα ατομα αλλα οτι δεν εκανε λογο για την εφαρμογη του φυσικου κομμουνισμου απ συνειδητοποιημενα ατομα που ειπε ακριβως αυτο ο ιν φλειμς και δεν ατοποτελει τιποτα διαφορετικο απ παραπληροφορηση.
Οταν ελεγα οτι ο Μαρξ δεν μιλησε για συνειδητοποιημενα ατομα εννοουσα σαν μερος της θεωριας του σε σχεση με τον φυσικο κομμουνισμο (ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ) δεν το επισήμανα διοτι πιστευα οτι ητανε αυτονοητο , αυτο ητανε λαθος μου
Οκ μα δεν σε κατηγορω επειδη εκανες καποιο εκφραστικο λαθος οκ,ανθρωποι ειμαστε,αλλα απο τη στιγμη που επιτιθεσαι σε καποιον πρεπει πρωτα να εισαι σιγουρος για αυτα που εχεις γραψει μηπως ειναι ευκολα παρερμηνευσιμα και εχει καταλαβει αλλα.Τωρα οκ καταλαβα τι εννοεις..Ε τοτε μη κατηγορεις για παραπληροφορηση προφανως κατι αντιστοιχο θα χει παρεξηγησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ειναι τουλαχιστον γελιο να με κατηγορεις για παραπληροφορηση , ενω εσυ το μονο που κανεις ειναι να διεστρεβλωνεις αυτα που λεω για τα αποριψεις εως λαθη για αυτο και η συζητηση κανει κυκλους.
Αρχικα δεν σε κατηγορησα οτι ειπες οτι ο μαρξ ειναι νιτσε , αυτο που ειπε απλα ητανε οτι το μανιφεστο του κομμουνισμου του μαρξ δεν ειναι κανενα εργο σαν του νιτσε που αφηνει περιθωρια για παρερμηνείες.
Εσυ ειπες αυτολεξη οτι Ο ΜΑΡΞ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ,εδω ειναι η κυρια παραπληροφορηση σου.Εγω δεν ειπα οτι ο μαρξ καθολη τη διαρκεια της ζωης δεν εκανε λογο για συνειδητοποιημενα ατομα αλλα οτι δεν εκανε λογο για την εφαρμογη του φυσικου κομμουνισμου απ συνειδητοποιημενα ατομα.
Μαλιστα τωρα που εχω μπροστα μου τα βιβλια γραμμενα απ τον ιδιο τον μαρξ και καποιο σχολικο βιβλιο , πιστευε οτι η συνειδηση συνδεεται με κατανοει καποιος τη θεση του στη ιστορια κατι αδυνατο εκατομυρια χρονια πριν ( κατα αυτον φυσικος κομμουνισμος)
Ειπες επισης οτι η αναρχισμος δεν εχει εφαρμοστει ΕΝΩ τοσα μελη στο θεμα γνωριζουμε οτι αυτο δεν ειναι αληθεια

Οπως βλεπεις εσυ δεν απαντας σε αυτο που ειπα οτι ειναι ελλειπης κατα εμενα απλα αποδεικνυεις οτι υπαρχει , απλα πιανεσαι απ' τις μικρολεπτομεριες , παραλυπεις αυτα που σου τονιζω και διαλεγεις οτι σε συμφερει για να δειξεις οτι εχεις δικιο.

και γω σου λεω οτι το λεει αυτολεξει αυτο ο Μαρξ, γαμωτο δεν εχω το δικαιο μπροστα μου θα το βρισκα, το ειχα σημειωσει και με κοκκινο περηφανος για τον μεγαλο φιλοσοφο, (αν και το συστημα ειχε βγαλει εκτος υλης το αποσπασμα, το ειχα διαβασει μονος)

χαχαχα το μεγαλυτερο αστειο ειναι αυτο που λες, οτι δεν χωρανε παρερμηνειες..μεγαλοι επιστημονες απο ολα τα μερη της γης κανουν σεμιναρια για να βγαλουν ακρη με τα λεγομενα του Μαρξ. και συ μου λες δν χωρανε παρερμηνειες?μας δουλευεις μου φαινεται...

Ο ΜΑΡΞ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ξανατονιζω.

οταν ειπα κατι που δεν εχει δοκιμαστει , εννοουσα απο τους συγχρονους...οχι απο τους πρωτογονους..και απο τη στιγμη που το ΞΑΝΑελεγα μετα οτι πριν εκατομμυρια χρονια ειχαμε αναρχια σε μικρες κοινοτητες (εστω κι αν δεν ξεραμε κατα ποσο συνειδητοποιημενοι ηταν οι ανθρωποι), νομιζω δεν εχρηζε παρερμηνειας.

ρε τι ειναι ελλειπης??
δεν εχω συναντησει ρε στη ζωη μου χριστιανο αληθινο, ΠΟΤΕ.
ε τι να πιστευω, οτι ζουμε σε εναν κοσμο ωραιο, που ολοι τηρουν τα ιδανικα χριστιανικα ιδεωδη???
μ@@@@@...κανεναν χριστιανο δεν εχω δει...σε κολαση ζω...μια ζωη ζω στην κολαση, και θελω να την αφανισω.
Δεν γουσταρω τον κοσμο σας, σιχαινομαι τις κοινωνιες ...
οι πολιτειες ειναι @@@@@..δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ σχεδον που να με ελκυει...να μην αναφερω τα βασανα του κοσμακι, γιατι θα καταρρευσει το ιντερνετ αν γραφω συνεχεια...


ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ

In Flames Gn


(που εισαι ρε Dythor ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτος ο ευκολος μηδενισμος των παντων ητανε η πηγη της αρχικης μου δυσαρεσκιας.
Αμα δεν βρισκεις κατι το ελλειπες στο λες πως ειναι ολοι ανθρωποι βαση μερικων που εχεις γνωρισει , τι να σου πω.Δηλαδη παιδια πλουσιων που τους ειχαν γεννησει οι γονεις του σε ουτοπικους κυκλους και δεν γνωρισαν ποτε τον σκληρο μοχθο των παιδιων ας πουμε του ρεντ λαιτ ντιστιρτ παει να πει πως ποτε δεν υπαρχουν?Μαλλον δεν υπαρχουν για αυτους.
Δεν χωριζεται ο κοσμος σε 2 οψεις σκοτεινη και φωτεινη , επειδη αμα δεν πιστευεις οτι η κοινωνια ειναι σκατα δεν επετε οτι ειναι παραδεισος.
οταν ειπα κατι που δεν εχει δοκιμαστει , εννοουσα απο τους συγχρονους...οχι απο τους πρωτογονους..και απο τη στιγμη που το ΞΑΝΑελεγα μετα οτι πριν εκατομμυρια χρονια ειχαμε αναρχια σε μικρες κοινοτητες (εστω κι αν δεν ξεραμε κατα ποσο συνειδητοποιημενοι ηταν οι ανθρωποι), νομιζω δεν εχρηζε παρερμηνειας.
Ποιος σου μιλησε για πρωτογονους ?Εδω δειχνεις οτι δεν ξερεις καν οτι εχει εφαρμοστει η αναρχια απ συγχρονους ,Καταλωνια 1936-1937 ,κριστιανα 1971-2009 ,σινμιν 1929-1931 και τελος το ποιο γνωστο και μεγαλο σε διαρκεια πειραμα αναρχιας ( αν και εχει χασει μερος του χαρακτηρα του ) Whiteway Colony 1898-2009.Μερικα παραδειγματα

Οσο για την κακια γλωσσα , απλα δεν μου αρεσει μικρα παιδια να την χρησιμοποιουν δεν ειναι ωραιο θεαμα

Ειπα "απλα ητανε οτι το μανιφεστο του κομμουνισμου του μαρξ δεν ειναι κανενα εργο σαν του νιτσε που αφηνει περιθωρια για παρερμηνείες" και ακομα το στηριζω , το εργο τουτο ειναι ειλικρηνες και δεν βλεπω τροπο για να παρερμηνευτεί
Ο ΜΑΡΞ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ξανατονιζω.
Τι λες βρε , ο φυσικος κομμουνισμος ητανε μια κατασταση στην ιστορια πριν εκατομυρια χρονια .Ο μαρξ μιλησε για την αναποφεκτη εφαρμογη του κομμουνισμου ως τελευταιο σταδιο οικονομικου συστηματος της ανθρωποτητας , τωρα πως εσυ το εμπλεξες το φυσικο κομμουνισμο ( τους ουγκα ουγκα με λιγα λογια) με τη συνειδηση ενας θεος ξερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αυτος ο ευκολος μηδενισμος των παντων ητανε η πηγη της αρχικης μου δυσαρεσκιας.
Αμα δεν βρισκεις κατι το ελλειπες στο λες πως ειναι ολοι ανθρωποι βαση μερικων που εχεις γνωρισει , τι να σου πω.Δηλαδη παιδια πλουσιων που τους ειχαν γεννησει οι γονεις του σε ουτοπικους κυκλους και δεν γνωρισαν ποτε τον σκληρο μοχθο των παιδιων ας πουμε του ρεντ λαιτ ντιστιρτ παει να πει πως ποτε δεν υπαρχουν?Μαλλον δεν υπαρχουν για αυτους.
Δεν χωριζεται ο κοσμος σε 2 οψεις σκοτεινη και φωτεινη , επειδη αμα δεν πιστευεις οτι η κοινωνια ειναι σκατα δεν επετε οτι ειναι παραδεισος.
Ποιος σου μιλησε για πρωτογονους ?Εδω δειχνεις οτι δεν ξερεις καν οτι εχει εφαρμοστει η αναρχια απ συγχρονους ,Καταλωνια 1936-1937 ,κριστιανα 1971-2009 ,σινμιν 1929-1931 και τελος το ποιο γνωστο και μεγαλο σε διαρκεια πειραμα αναρχιας ( αν και εχει χασει μερος του χαρακτηρα του ) Whiteway Colony 1898-2009.Μερικα παραδειγματα

Οσο για την κακια γλωσσα , απλα δεν μου αρεσει μικρα παιδια να την χρησιμοποιουν δεν ειναι ωραιο θεαμα

Ειπα "απλα ητανε οτι το μανιφεστο του κομμουνισμου του μαρξ δεν ειναι κανενα εργο σαν του νιτσε που αφηνει περιθωρια για παρερμηνείες" και ακομα το στηριζω , το εργο τουτο ειναι ειλικρηνες και δεν βλεπω τροπο για να παρερμηνευτεί
Τι λες βρε , ο φυσικος κομμουνισμος ητανε μια κατασταση στην ιστορια πριν εκατομυρια χρονια .Ο μαρξ μιλησε για την αναποφεκτη εφαρμογη του κομμουνισμου ως τελευταιο σταδιο οικονομικου συστηματος της ανθρωποτητας , τωρα πως εσυ το εμπλεξες το φυσικο κομμουνισμο ( τους ουγκα ουγκα με λιγα λογια) με τη συνειδηση ενας θεος ξερει

οντως ο κοσμος δε χωριζεται σε φωτεινο και σκοτεινο, δεν υπαρχει το "φως" στους ανθρωπους..υπαρχει ο σκοτεινος και ο πολυ σκοτεινος κοσμος απλα.ανθρωποι με λιγο φως πανω τους υπαρχουν..ανθρωποι που να ειναι ΜΟΝΟ φως δεν υπαρχουν. για αυτο εκφραζω δυσαρεσκεια.

σε καμια απο τις περιπτωσεις που λες δεν εφαρμοστηκε αναρχια, θα μεινω στην περιπτωση της Καταλονιας για να μην πλατυαζουμε με πολλα παραδειγματα. υπηρχε λαικομετωπικη κυβερνηση του Λαργκο Καμπαλιερο το 1936 με 37 και υπηρχε κανονικοτατη οργανωση της εξουσιας στην Καταλονια. Καμια αναρχια!

οσο για το πειραμα δεν σχολιαζω..η μεγαλυτερη ΞΕΦΤΙΛΑ αναρχιας ηταν στην ανθρωπινη ιστορια. οσοι το θεωρουν αναρχια δεν ειναι καν αναρχικοι. Η αναρχια φιλε μου δεν μπαινει σε πειραματα. Αυτοι οι ανθρωποι στο whiteway colony ΑΡΧΙΚΑ με την βια απομονοθηκαν, περιττο να πω οτι πλεον οι ιδιοι δεν λεγονται αναρχικοι. εχουν κανει και οικονομιες και επισης εχουν ιδιοκτησια γης για εκεινους μονο αποκομμενοι απο τους υπολοιπους, δεν ειναι αναρχια αυτο.

αμα οι τυπαδες στην κριστιανα της δανιας θελανε να κρατησουν την αναρχια τους, δεν θα ειχαν συνεννοηθει με τους μπατσους, ουτε θα τους αφηναν να μπουν μεσα, ουτε με την βια θα αποκοβονταν απο τον κοσμο, χασαν ατομα σπιτια σε εκεινη την "επιχειρηση".

στο οτι ειναι ειλικρινες το εργο του Μαρξ ποτε δεν διαφωνησα. απλα ειναι περιπλοκο για να δωθει ΜΟΝΟ μια ερμηνεια σε ορισμενα σημεια του και σχετικο.

λοιπον , ο φυσικος κομμουνισμος ναι οντως εφαρμοστηκε πριν εκατομμυρια χρονια.
Ποτε δεν ειπα οτι ο Μαρξ ειπε οτι θα ξαναεφαρμοστει.
ο στοχος του Μαρξ ως φιλοσοφου ηταν να αναλύσει καποιες πολιτειακες καταστασεις, για αυτο μιλησε για τον φυσικο κομμουνισμο και για τους συνειδητοποιημενους πολιτες του αν εφαρμοστει ξανα. δεν ειπα οτι ο Μαρξ ειπε οτι οι πρωτογονοι κομμουνιστες ηταν συνειδητοποιημενοι. για αυτο προτιμουσα τον ορο πρωτογονος απο το φυσικος.

In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
λοιπον , ο φυσικος κομμουνισμος ναι οντως εφαρμοστηκε πριν εκατομμυρια χρονια.
Ποτε δεν ειπα οτι ο Μαρξ ειπε οτι θα ξαναεφαρμοστει.
ο στοχος του Μαρξ ως φιλοσοφου ηταν να αναλύσει καποιες πολιτειακες καταστασεις, για αυτο μιλησε για τον φυσικο κομμουνισμο και για τους συνειδητοποιημενους πολιτες του αν εφαρμοστει ξανα. δεν ειπα οτι ο Μαρξ ειπε οτι οι πρωτογονοι κομμουνιστες ηταν συνειδητοποιημενοι. για αυτο προτιμουσα τον ορο πρωτογονος απο το φυσικος.
Tι λες ανθρωπε μου!
σε καμια απο τις περιπτωσεις που λες δεν εφαρμοστηκε αναρχια, θα μεινω στην περιπτωση της Καταλονιας για να μην πλατυαζουμε με πολλα παραδειγματα. υπηρχε λαικομετωπικη κυβερνηση του Λαργκο Καμπαλιερο το 1936 με 37 και υπηρχε κανονικοτατη οργανωση της εξουσιας στην Καταλονια. Καμια αναρχια!

οσο για το πειραμα δεν σχολιαζω..η μεγαλυτερη ΞΕΦΤΙΛΑ αναρχιας ηταν στην ανθρωπινη ιστορια. οσοι το θεωρουν αναρχια δεν ειναι καν αναρχικοι. Η αναρχια φιλε μου δεν μπαινει σε πειραματα. Αυτοι οι ανθρωποι στο whiteway colony ΑΡΧΙΚΑ με την βια απομονοθηκαν, περιττο να πω οτι πλεον οι ιδιοι δεν λεγονται αναρχικοι. εχουν κανει και οικονομιες και επισης εχουν ιδιοκτησια γης για εκεινους μονο αποκομμενοι απο τους υπολοιπους, δεν ειναι αναρχια αυτο.

αμα οι τυπαδες στην κριστιανα της δανιας θελανε να κρατησουν την αναρχια τους, δεν θα ειχαν συνεννοηθει με τους μπατσους, ουτε θα τους αφηναν να μπουν μεσα, ουτε με την βια θα αποκοβονταν απο τον κοσμο, χασαν ατομα σπιτια σε εκεινη την "επιχειρηση".
Καταρχας το αναρχικο μοντελο αναφερεται σε αυτονομες κοινοτητες και συνενοηση με εντολοδόχους , ετσι οπως γραφεις φαινεσαι να παραδεχεσαι την υπαρξη της αναρχιας στην κριστιανα.
Οπως ειπα για το whiteway colony εχει χασει τον αρχικο χαρακτηρα του , τι λες " Η αναρχια φιλε μου δεν μπαινει σε πειραματα" , διεθνως αναγνωρισμενο πειραμα αναρχιας ειναι , τωρα εσυ το να απορρίπτεις αυτο βαση του τιποτα..
Kανεις δεν ειχε ιδιοκτησια γης μεχρι το 1924 , οπως ειπες οι ιδιοι ΠΛΕΟΝ δεν λεγονται αναρχικοι.
O Λαργκο Καμπαλερο εκεινο το διαστημα δεν ητανε εξουσια της τοτε αυτονομης Καταλονιας αλλα πρωθυπουργος της ισπανιας.
Αυτα ειναι κιολας λιγα απ' τα αρκετα παραδειγματα αναρχικων κοινωτητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
αααααααααα, ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΟ. ΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΓΩΓΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΑΜΕ. ΣΤΕΚΕΙ ΑΥΤΟ????
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟ...αποδειξαμε οτι απλα ειναι οντως αληθεια...και τεσπα ελεος με αυτο το κολλημα σου πηγαινε σε αλλο θεμα να βγαλεις τα πωθημενα σου με την εκθεση...Μη προσπαθεις να αποδειξεις οτι εισαι εσυ ο σωστος δεξου οτι κανεις λαθος και τελος.Κατι ξερουμε παραπανω για να λεμε οτι στεκει το πρωτο παραδειγμα..Και ελα λιγο στο θεμα μην αποπροσανατολιζεις τη συζητηση.


Πολλοι αποκαλουν τους εαυτους του αναρχικους αλλα λιγοι ειναι στην ουσια τους.Απλα απολουνται ετσι για να πουν οτι κανουν ετσι.Και ποτε δεν εχει βγει προς τα εξω αλλες δραστηριοτητες που κανουν τα ΜΜΕ το μονο που κανουν ειναι να βγαζουν εξω διατρευλωμενες καταστασεις,γιατι φυσικα δεν συμφερει να βγει προς τα εξω το αληθινο προσωπο των αναρχικων και γενικοτερα της αναρχιας.Εδειξει ποτε κανενα καναλι τα χρηματα που μαζεψαν αναρχικοι για το περιπτερο που αλλος ηλιθιος εκαψε, ο οποιος ηταν εκτος του αναρχικου χωρου,για να το ξαναφτιαξουν??ΟΧΙ.Εχει ιδεα κανεις απο αυτους που το παιζουν πολυξεροι οτι η δραση των αναρχικων δεν ειναι μονο πορειες και μολοτοφ???Γιατι αραγε δεν παρουσιοαζονται ολες οι πλευρες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Tι λες ανθρωπε μου!

Καταρχας το αναρχικο μοντελο αναφερεται σε αυτονομες κοινοτητες και συνενοηση με εντολοδόχους , ετσι οπως γραφεις φαινεσαι να παραδεχεσαι την υπαρξη της αναρχιας στην κριστιανα.
Οπως ειπα για το whiteway colony εχει χασει τον αρχικο χαρακτηρα του , τι λες " Η αναρχια φιλε μου δεν μπαινει σε πειραματα" , διεθνως αναγνωρισμενο πειραμα αναρχιας ειναι , τωρα εσυ το να απορρίπτεις αυτο βαση του τιποτα..
Kανεις δεν ειχε ιδιοκτησια γης μεχρι το 1924 , οπως ειπες οι ιδιοι ΠΛΕΟΝ δεν λεγονται αναρχικοι.
O Λαργκο Καμπαλερο εκεινο το διαστημα δεν ητανε εξουσια της τοτε αυτονομης Καταλονιας αλλα πρωθυπουργος της ισπανιας.
Αυτα ειναι κιολας λιγα απ' τα αρκετα παραδειγματα αναρχικων κοινωτητων

δεν δεχομαι πουθενα στον πλανητη την υπαρξη αναρχιας στον συγχρονο κοσμο, παραμυθια ειναι αυτα, εχω μελετησει πολυ τις προσπαθειες που εγιναν και ειπα τις θεσεις μου.

μονο που δεν το απορριπτω εγω, μονοι τους το λενε οτι δεν ειναι αναρχικοι στην στο whiteway colony.
o Καμπαλερο ασκουσε τεραστια επιρροη και οικονομικες απειλες, για αυτο και δεν μπορουσε να ανθισει η αναρχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
δεν δεχομαι πουθενα στον πλανητη την υπαρξη αναρχιας στον συγχρονο κοσμο, παραμυθια ειναι αυτα, εχω μελετησει πολυ τις προσπαθειες που εγιναν και ειπα τις θεσεις μου.

μονο που δεν το απορριπτω εγω, μονοι τους το λενε οτι δεν ειναι αναρχικοι στην στο whiteway colony.
o Καμπαλερο ασκουσε τεραστια επιρροη και οικονομικες απειλες, για αυτο και δεν μπορουσε να ανθισει η αναρχια.
Απαντησα στις τοποθετησεις σου και σου εδειξα γιατι ειναι λανθασμενες , εσυ δεν εκανες το αντιθετο , μονο οτι συμφερει την αποδειξη του αντιθετου και αυτο ημιτελες.
Λες στην ιδια προσταση "Ποτε δεν ειπα οτι ο Μαρξ ειπε οτι θα ξαναεφαρμοστει"
"για αυτο μιλησε για τον φυσικο κομμουνισμο και για τους συνειδητοποιημενους πολιτες του αν εφαρμοστει ξανα" , το οποιο ειναι ασυναρτησια δεν το σχολιαζεις.
"αμα οι τυπαδες στην κριστιανα της δανιας θελανε να κρατησουν την αναρχια τους" --> υπονοωντας οτι εχει αναρχια
Οσο για τα λιγα που αποφασεις να βρεις απαντηση εσυ ο ιδιος ειπες -->"περιττο να πω οτι πλεον οι ιδιοι δεν λεγονται αναρχικοι"
και τωρα μολις ειπες "για αυτο και δεν μπορουσε να ανθισει η αναρχια" --> υπηρχε δηλαδη και δεν ανθισε (Καταλονια)
Επιπλεον σου ειπα "Kανεις δεν ειχε ιδιοκτησια γης μεχρι το 1924 , οπως ειπες οι ιδιοι ΠΛΕΟΝ δεν λεγονται αναρχικοι" απαντησες ελλιπέστατα-->"μονοι τους το λενε οτι δεν ειναι αναρχικοι στην στο whiteway colony" , το γεγονος οτι ειναι περιφανοι για το οτι ηταν αναρχικοι (οι ριζες τους) δεν το ειδες ?
"δεν δεχομαι πουθενα στον πλανητη την υπαρξη αναρχιας στον συγχρονο κοσμο, παραμυθια ειναι αυτα, εχω μελετησει πολυ τις προσπαθειες που εγιναν και ειπα τις θεσεις μου." --> Η μελετη σου ειναι ελλειπης οπως οι απαντησεις σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Απαντησα στις τοποθετησεις σου και σου εδειξα γιατι ειναι λανθασμενες , εσυ δεν εκανες το αντιθετο , μονο οτι συμφερει την αποδειξη του αντιθετου και αυτο ημιτελες.
Λες στην ιδια προσταση "Ποτε δεν ειπα οτι ο Μαρξ ειπε οτι θα ξαναεφαρμοστει"
"για αυτο μιλησε για τον φυσικο κομμουνισμο και για τους συνειδητοποιημενους πολιτες του αν εφαρμοστει ξανα" , το οποιο ειναι ασυναρτησια δεν το σχολιαζεις.
"αμα οι τυπαδες στην κριστιανα της δανιας θελανε να κρατησουν την αναρχια τους" --> υπονοωντας οτι εχει αναρχια
Οσο για τα λιγα που αποφασεις να βρεις απαντηση εσυ ο ιδιος ειπες -->"περιττο να πω οτι πλεον οι ιδιοι δεν λεγονται αναρχικοι"
και τωρα μολις ειπες "για αυτο και δεν μπορουσε να ανθισει η αναρχια" --> υπηρχε δηλαδη και δεν ανθισε (Καταλονια)
Επιπλεον σου ειπα "Kανεις δεν ειχε ιδιοκτησια γης μεχρι το 1924 , οπως ειπες οι ιδιοι ΠΛΕΟΝ δεν λεγονται αναρχικοι" απαντησες ελλιπέστατα-->"μονοι τους το λενε οτι δεν ειναι αναρχικοι στην στο whiteway colony" , το γεγονος οτι ειναι περιφανοι για το οτι ηταν αναρχικοι (οι ριζες τους) δεν το ειδες ?
"δεν δεχομαι πουθενα στον πλανητη την υπαρξη αναρχιας στον συγχρονο κοσμο, παραμυθια ειναι αυτα, εχω μελετησει πολυ τις προσπαθειες που εγιναν και ειπα τις θεσεις μου." --> Η μελετη σου ειναι ελλειπης οπως οι απαντησεις σου

οι απαντησεις ειναι ελλειπεις?Χμ...κατω απο καθε ποστ παρατηρησε αν εχει δεχθει καμμια επεξεργασια καλου κακου;)Επισης εδω δεν γραφουμε εκθεση οπου να μετριεται και το πλεον ψαχνεις να πιαστεις απο καθε λεπτομερια για να αντικρουσεις και χανεις το νοημα.Το οτι δεν ειναι πλεον αναρχικοι παει να πει οτι ναι οκ ηταν αλλα κατα τον τροπο που το παρουσιαζουν,δεν ξερουμε αν υπηρχε οντως ουσιαστικοι αναρχια,μην ξεχναμε τους προβοκατορες απλα εδω καποιοι ισως βαφτισαν αναρχια ενα συστημα χωρις να ειναι οντως σε ολες τις εκτασεις.Τεσπα,νομιζω πως θα συμφωνισεις πως εως πολυ προσφατα ουσιαστικη αναρχια δεν εχει εφαρμοστει,οχι επειδη ειναι ουτοπικο ή ανεφαρμοστο αλλα επειδη καποιοι φροντισουν να το σταματουν πριν καν ξεκινησει γιατι απλα δεν συμφερει μερικους τετοιες ιδεολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος λογος που επιλεγουμε συγκεκριμενες λεξεις ειναι διοτι θελουμε να περασουμε καποιο νοημα , το οποιο αλλαζει με τις λεξεις.Δεν εχασα ουτε για μια στιγμη το νοημα , εσυ δεν ξερω τι προσωπικο
εχεις εναντιον μου και κοντραρεις οτι λεω και υποστηριζεις ασυναρτησιες αλλων που ειναι απορροια ελλειψης επιχειρηματων.Το ειδα οτι επεξεργαστηκε και λοιπον?Τι υπονοεις , οτι ο πετρος μπηκε και του αφερεσε τα
επιχειρηματα.
Το οτι δεν ειναι πλεον αναρχικοι παει να πει οτι ναι οκ ηταν αλλα κατα τον τροπο που το παρουσιαζουν,δεν ξερουμε αν υπηρχε οντως ουσιαστικοι αναρχια,μην ξεχναμε τους προβοκατορες απλα εδω καποιοι ισως βαφτισαν αναρχια ενα συστημα χωρις να ειναι οντως σε ολες τις εκτασεις
μια αναζητηση να κανεις στο γκουγκουλ θα δεις πως ειναι αναρχια αυτο που επικρατουσε εκει μεχρι μια ορισμενη περιοδο και φτασανε οι κατοικοι σημερα να μην ειναι αναρχικοι αλλα περηφανοι για τις αναρχικες του ριζες ,επαναλαμβανω κανεις δεν ειχε ιδιοκτησια γης μεχρι το 1924 ,το αναρχικο μοντελο περιλαμβανει τετοιου ειδους κοινωνιες στο ορισμο του μαζι με το στοιχειο ( που εχουνε) της αυτονομιας , εφερα και αλλα παραδειγματα που δεν καταρρίφθηκαν και υπαρχουν πολλες αναρχικες κοινωνιες αν κοιταξει κανεις την ιστορια και την λιστα της βικιπαιδια.Κυριως στην Ισπανικη επανασταση , μεσαιωνα-ιρλανδια.
Τεσπα,νομιζω πως θα συμφωνισεις πως εως πολυ προσφατα ουσιαστικη αναρχια δεν εχει εφαρμοστει,οχι επειδη ειναι ουτοπικο ή ανεφαρμοστο αλλα επειδη καποιοι φροντισουν να το σταματουν πριν καν ξεκινησει γιατι απλα δεν συμφερει μερικους τετοιες ιδεολογιες.
Αλλο ποτε , αλλο προσφατα και αλλο πολυ προσφατα, οσο μεγαλο προβλημα αποτελουν οι μερικοι που δεν τους συμφερει αυτη η ιδεολογια αλλο τοσο αποτελει η αρνηση της υπαρξης της αναρχιας στην ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top