Ανακοινώσεις υπουργείου παιδείας για έναρξη σχολείων εν όψει Covid2019

Συμφωνείτε με τα μέτρα της κυβέρνησης;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Συμφωνώ απόλυτα

  • Συμφωνώ κυρίως

  • Διαφωνώ κυρίως

  • Διαφωνώ απόλυτα

  • Κουμπάκιας


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
όχι η λύση είναι να φοράνε τα παιδιά μάσκες ... όπως φοράμε όλοι
πες μου 2 νουμερα να το δικαιολογουν αυτο.δηλαδη πηρες δειγμα 100 ατομων που φορανε και 100 που δεν φορανε.ποιοι κολλησανε και ποιοι οχι.εγω σου λεω 1/1 θα ειναι η αναλογια για να μην σου πω οτι οι μη φορωντας μασκα θα εχουν και ανοσια της πλακας
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
πες μου 2 νουμερα να το δικαιολογουν αυτο.δηλαδη πηρες δειγμα 100 ατομων που φορανε και 100 που δεν φορανε.ποιοι κολλησανε και ποιοι οχι.εγω σου λεω 1/1 θα ειναι η αναλογια για να μην σου πω οτι οι μη φορωντας μασκα θα εχουν και ανοσια της πλακας

Δε συμφωνώ με τους κανόνες ειδικά με την υφασμάτινη είμαι υπέρ να μειωθούν τα παιδιά ανά τάξη αλλά οφείλουμε να υπακούσουμε τους κανόνες και τους ειδικούς, από την στιγμή που έβγαλε η παιδιατρική εταιρία ανακοίνωση δεν κάνουμε τπτ μόνο υπακουμε.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με τους κανόνες ειδικά με την υφασμάτινη αλλά οφείλουμε να υπακούσουμε τους κανόνες και τους ειδικούς
τι να σου πω.εγω θελω απο τον τσοδρα να βγει να πει μετρησαμε 1000 ανθρωπους με μασκα και χωρις και ειδαμε οτι δεν κολλησανε.γτ δεν κανουν μια τετοια μελετ?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
τι να σου πω.εγω θελω απο τον τσοδρα να βγει να πει μετρησαμε 1000 ανθρωπους με μασκα και χωρις και ειδαμε οτι δεν κολλησανε.γτ δεν κανουν μια τετοια μελετ?
δεν νομίζω να υπάρχει σχετική έρευνα αυτό που έχουν είναι πως προστατεύει η κάθε μάσκα ξεχωριστά....
+++++++++++++++
επίσης ας πούμε ένας δάσκαλος άτυπα αφήσει τα παιδιά να μη φοράνε μάσκα. Αν ένας παιδί ή συγγενής παιδιού κολλήσει και νοσήσει σοβαρά θα τον τρέχουν στα δικαστήρια και αυτόν... δε γίνεται τπτ.
______

Στο σχολικό περιβάλλον υπάρχει πολλές φορές άγχος στρες.... ο οργανισμός στο άγχος επειδή ενεργοποιείται το συμπαθητικό σύστημα κάνουμε βαθειές αναπνοές ώστε να μειωθεί.... με την μάσκα θα έχουμε δεδομένο μεγαλύτερες περιπτώσεις κρίσεων πανικών κοκ.. τα επιχείρηματα των γονέων στις ειδήσεις και στο ΤΥΠΟ είναι βασιμένα στην οξυγόνωση του εγκεφάλου (πράγμα που παιδια δε ευστθαεί) μια χαρά θα παίρνει οξυγόνο ο εγκέφαλος και με μάσκα και με χωρίς αλλου είναι το πρόβλημα.

Περίμενα η ένωση παιδοψυχιατρών Ελλάδος να λάβει θέση όπως η παιδιατρική εταιρία αλλά μάλλον κρύβονται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με τους κανόνες ειδικά με την υφασμάτινη είμαι υπέρ να μειωθούν τα παιδιά ανά τάξη αλλά οφείλουμε να υπακούσουμε τους κανόνες και τους ειδικούς, από την στιγμή που έβγαλε η παιδιατρική εταιρία ανακοίνωση δεν κάνουμε τπτ μόνο υπακουμε.

Αλήθεια...ποιους ειδικούς να υπακούσουμε? Αυτούς που συνεργαζόνται με την κυβέρνηση με ό,τι αυτό συνεπάγεται? Άρα...αυτός είναι ο σκοπός τους, να μας μετατρέψουν σε άβουλα όντα και να μας υποδουλώσουν. Για να καταλάβω, τώρα την έπιασε την κυβέρνηση η πρεμούρα να αποφασίσει και να διατάξει για την υγεία του λαού? Αφού αισθάνεται τόση ευθύνη να μας προστατέψει γιατί δεν αναλαμβάνει και την ευθύνη να αποκαταστήσει επαγγελματικά τους χιλιάδες ανέργους που κατακλύζουν την χώρα μας.? Ποιος αλήθεια είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για το καλύτερο του παιδιού του? Πάντως σίγουρα όχι οι ψεύτες που βρίσκονται στην εξουσία και...ελπίζω όλο αυτό το φιάσκο περί μάσκας στα σχολεία να λήξει μια ώρα αρχίτερα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μα η γκρίνια δεν γίνεται γιατί οι ενήλικες πρέπει να φοράνε μάσκα, που και αυτοί αμφιβάλλω αν ξέρουν να τη χρησιμοποιούν σωστά, αλλά γιατί υπάρχει η απαίτηση από μικρά παιδιά να τη φοράνε τόσες ώρες και μάλιστα να ξέρουν να τη χρησιμοποιούν σωστά, πράγμα αδύνατο, άρα όλο το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό. Δηλαδή, πως θα μιλάει το παιδί μέσα στην τάξη, πως θα κάνει ανάγνωση, δεν θα του μπαίνουν χνούδια μέσα στο στόμα του, κι αν του ανέβει προς τα πάνω δεν θα πρέπει να την πιάσει με τα χέρια του τα οποία δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα έχουν ακουμπήσει προηγουμένως και θα είναι μέσα στα μικρόβια, δεν πρέπει να την τραβήξει, πάλι με τα λερωμένα χέρια του, για να πιει νερό, δεν πρέπει να την τραβήξει για να σκουπίσει τη μύτη του? Που είναι, λοιπόν, η προστασία που προσφέρει. Κοινώς, χρειαζόμαστε μια περιουσία σε μάσκες ή στο νερό και στη ΔΕΗ για να αποστειρώνουμε τις υφασμάτινες. Και όλο αυτό γιατί? Για να παίζουμε το παιχνιδάκι τους που μας θέλει να είμαστε υποχείριά τους. Όχι, προσωπικά δεν θα βάλω σε αυτή τη διαδικασία τα παιδιά μου. Τα παιδιά θα πρέπει να ζήσουν φυσιολογικά, όχι σαν ρομποτάκια. Γι’ αυτό όλη η γκρίνια από την πλειοψηφία των γονέων.

Δε νομίζω ότι παίζουμε το «παιχνιδάκι» κάποιου. Το παιδί μια χαρά θα μπορεί και να μιλάει και απ' όλα μέσα στην τάξη. Όπως έμαθε ένα παιδί τόσα άλλα πράγματα στη ζωή του, θα μάθει να φοράει και μάσκα για να προστατεύεται ή/και να προστατεύει τους οικείους του. Δύσκολο, αλλά θα γίνει. Τώρα, επανάσταση για την επανάσταση δε βλέπω νόημα να γίνεται. Ας ασχοληθούμε με τα ουσιώδη ζητήματα και ας αφήσουμε κατά μέρους τις θεωρίες συνωμοσίας.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι παίζουμε το «παιχνιδάκι» κάποιου. Το παιδί μια χαρά θα μπορεί και να μιλάει και απ' όλα μέσα στην τάξη. Όπως έμαθε ένα παιδί τόσα άλλα πράγματα στη ζωή του, θα μάθει να φοράει και μάσκα για να προστατεύεται ή/και να προστατεύει τους οικείους του. Δύσκολο, αλλά θα γίνει. Τώρα, επανάσταση για την επανάσταση δε βλέπω νόημα να γίνεται. Ας ασχοληθούμε με τα ουσιώδη ζητήματα και ας αφήσουμε κατά μέρους τις θεωρίες συνωμοσίας.

Αρχικά, για το αν παίζονται παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας, ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την άποψη του σε μια δημοκρατική χώρα, αν έχει μείνει έστω μια σταλιά δημοκρατίας, που δεν το βλέπω. Δεύτερον, ο μοναδικός υπεύθυνος και υπόλογος απέναντι στο παιδί του είναι ο γονιός.Εκείνος παίρνει τις αποφάσεις και όχι ο κάθε Μητσοτάκης, η κάθε Κεραμέως και ο κάθε Τσιόδρας. Εκείνος θα τα τραβάει όλα αν πάθει κάτι το παιδί του μέσα στην τάξη και αυτό το κάτι οφείλεται στη μάσκα για τις επιπτώσεις της οποίας κανένας γιατρός δεν τολμά να αναλάβει ενυπόγραφη ευθύνη. Γιατί άραγε? Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, αν έχεις γι’αυτά, ναι, αποφαςίζεις και έχεις γνώμη εσύ, αλλά για το τι θα κάνουν τα δικά μου παιδιά ή αν μπορούν να διαχειριστούν ένα φίμωτρο στο πρόσωπο τους για τόσες ώρες άποψη δεν μπορείς να εκφέρεις. Ναι, φοράνε προσωπίδα για μισή ώρα, όταν έρχονται μαζί μου στο σουπερμάρκετ, και μόνο εγώ ξέρω πόσο την αντέχουν, όμως , εδώ, μιλάμε για κανονική μάσκα επί 6 τουλάχιστον ώρες. Η ίδια η υπουργός τις προάλλες στην ομιλία της συνεχώς την έπιανε, γιατί καθώς φαίνεται την ενοχλούσε, και ύστερα έχει απαιτήσεις από παιδιά και γονείς. Επειδή έχω δουλέψει σε νοσοκομείο και έτυχε να φορέσω μάσκα αρκετές φορές για αρκετές ώρες την ημέρα, εγώ ξέρω πόσο βάσανο ήταν και πόσες φορές έτυχε να νιώθω ότι πνίγομαι και να μου έρχεται εμετός, οπότε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να αισθάνονται τα παιδιά μου.

Η λύση δεν είναι να φορέσουν μάσκα όλα τα παιδιά. Η λύση, εφ’όσον δεν έχουν προσλάβει το ανάλογο προσωπικό ώστε να χωρίσουν τους μαθητές σε βάρδιες, θα ήταν να δοθεί η δυνατότητα επιλογής στους γονείς και όποιος δεν θέλει μάσκα να τα κρατήσει σπίτι και να κάνουν εξ αποστάσεως μάθημα, όπως αντίστοιχα δίνουν τη δυνατότητα αυτή και στα παιδιά που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα. Τώρα, αυτό που λένε για την κοινωνικοποίηση στο σχολείο, δεν έχει καμία ισχύ, γιατί πλέον στην τάξη ομαδικές εργασίες, προφανώς, δεν θα μπορούν να γίνονται και στο διάλειμμα το κάθε παιδί θα πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο σημείο, δεν θα μπορούν να παίζουν μεταξύ τους και να ακουμπάνε το ένα το άλλο, θα υπάρχουν πολλοί περιορισμοί. Άρα, για ποια κοινωνικοποίηση μιλάμε? Κάλλιστα, μπορεί το παιδί να κάτσει σπίτι με έναν δάσκαλο. Πιο πολλά θα μάθει. Θα ξαναπώ, βέβαια, ότι δε νομίζω το όλο εγχείρημα να διαρκέσει για πολύ, γιατί δεν είμαι μόνο εγώ που αντιδράω, αλλά η πλειοψηφία των γονέων.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αρχικά, για το αν παίζονται παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας, ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την άποψη του σε μια δημοκρατική χώρα, αν έχει μείνει έστω μια σταλιά δημοκρατίας, που δεν το βλέπω. Δεύτερον, ο μοναδικός υπεύθυνος και υπόλογος απέναντι στο παιδί του είναι ο γονιός.Εκείνος παίρνει τις αποφάσεις και όχι ο κάθε Μητσοτάκης, η κάθε Κεραμέως και ο κάθε Τσιόδρας. Εκείνος θα τα τραβάει όλα αν πάθει κάτι το παιδί του μέσα στην τάξη και αυτό το κάτι οφείλεται στη μάσκα για τις επιπτώσεις της οποίας κανένας γιατρός δεν τολμά να αναλάβει ενυπόγραφη ευθύνη. Γιατί άραγε? Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, αν έχεις γι’αυτά, ναι, αποφαςίζεις και έχεις γνώμη εσύ, αλλά για το τι θα κάνουν τα δικά μου παιδιά ή αν μπορούν να διαχειριστούν ένα φίμωτρο στο πρόσωπο τους για τόσες ώρες άποψη δεν μπορείς να εκφέρεις. Ναι, φοράνε προσωπίδα για μισή ώρα, όταν έρχονται μαζί μου στο σουπερμάρκετ, και μόνο εγώ ξέρω πόσο την αντέχουν, όμως , εδώ, μιλάμε για κανονική μάσκα επί 6 τουλάχιστον ώρες. Η ίδια η υπουργός τις προάλλες στην ομιλία της συνεχώς την έπιανε, γιατί καθώς φαίνεται την ενοχλούσε, και ύστερα έχει απαιτήσεις από παιδιά και γονείς. Επειδή έχω δουλέψει σε νοσοκομείο και έτυχε να φορέσω μάσκα αρκετές φορές για αρκετές ώρες την ημέρα, εγώ ξέρω πόσο βάσανο ήταν και πόσες φορές έτυχε να νιώθω ότι πνίγομαι και να μου έρχεται εμετός, οπότε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να αισθάνονται τα παιδιά μου.

Η λύση δεν είναι να φορέσουν μάσκα όλα τα παιδιά. Η λύση, εφ’όσον δεν έχουν προσλάβει το ανάλογο προσωπικό ώστε να χωρίσουν τους μαθητές σε βάρδιες, θα ήταν να δοθεί η δυνατότητα επιλογής στους γονείς και όποιος δεν θέλει μάσκα να τα κρατήσει σπίτι και να κάνουν εξ αποστάσεως μάθημα, όπως αντίστοιχα δίνουν τη δυνατότητα αυτή και στα παιδιά που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα. Τώρα, αυτό που λένε για την κοινωνικοποίηση στο σχολείο, δεν έχει καμία ισχύ, γιατί πλέον στην τάξη ομαδικές εργασίες, προφανώς, δεν θα μπορούν να γίνονται και στο διάλειμμα το κάθε παιδί θα πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο σημείο, δεν θα μπορούν να παίζουν μεταξύ τους και να ακουμπάνε το ένα το άλλο, θα υπάρχουν πολλοί περιορισμοί. Άρα, για ποια κοινωνικοποίηση μιλάμε? Κάλλιστα, μπορεί το παιδί να κάτσει σπίτι με έναν δάσκαλο. Πιο πολλά θα μάθει. Θα ξαναπώ, βέβαια, ότι δε νομίζω το όλο εγχείρημα να διαρκέσει για πολύ, γιατί δεν είμαι μόνο εγώ που αντιδράω, αλλά η πλειοψηφία των γονέων.
Ο κύριος Κωνσταντοπούλος εκρόσωπος της παιδιάτρικης εταιρείας και η επιτροπή λοιμώξεων το έχουν δήλωσει ενυπόγραφα.

το πρόβλημα είναι το αντίθετο κανένας ιατρος δε θα υπογράψει ότι η μάσκα είναι επικυνδινη.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ο κύριος Κωνσταντοπούλος εκρόσωπος της παιδιάτρικης εταιρείας και η επιτροπή λοιμώξεων το έχουν δήλωσει ενυπόγραφα.

το πρόβλημα είναι το αντίθετο κανένας ιατρος δε θα υπογράψει ότι η μάσκα είναι επικυνδινη.

Επομένως, αν πάει κάποιος γονιός να του ζητήσει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα πάθει κάτι το παιδί του, μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα από την πολύωρη και πολυήμερη χρήση μάσκας,θα τη δώσει, έτσι δεν είναι?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα παιδιά θα πρέπει να ζήσουν φυσιολογικά, όχι σαν ρομποτάκια. Γι’ αυτό όλη η γκρίνια από την πλειοψηφία των γονέων.
Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική. Αν ο δάσκαλος/καθηγητής σύμφωνα με τη νομοθεσία απαιτήσει μάσκα αλλιώς απουσία μέσα στη τάξη ο γονιός δεν έχει άλλη επιλογή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επομένως, αν πάει κάποιος γονιός να του ζητήσει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα πάθει κάτι το παιδί του, μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα από την πολύωρη και πολυήμερη χρήση μάσκας,θα τη δώσει, έτσι δεν είναι?
Γιατί να πάρει τέτοιο ρίσκο ο ιατρός;

Εσύ θα υπέγραφες ότι αν υπάρξει επιδημία μέσα στην τάξη εξαιτίας του παιδιού σου που δεν φοράει μάσκα (άντε αν αποδείξεις ότι δεν φταίει το παιδί σου) θα αποζημειώσεις τους άλλους γονείς;
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική. Αν ο δάσκαλος/καθηγητής σύμφωνα με τη νομοθεσία απαιτήσει μάσκα αλλιώς απουσία μέσα στη τάξη ο γονιός δεν έχει άλλη επιλογή.

Κι αν το παιδί πίνει νερό κάθε 5 λεπτά, τι θα του πει? Παίρνεις απουσία γιατί δεν φοράς τη μάσκα? Η χρήση είναι υποχρεωτική μέχρι να έρθει η στιγμή που οι γονείς θα ξεσηκωθούν πραγματικά και δεν είναι και τόσο μακριά αυτή η στιγμή. Ο δάσκαλος να κοιτάξει να κάνει καλά τη δουλειά του που είναι να διδάσκει και να βγάλει την ύλη. Ούτε τροχονόμος είναι ούτε γιατρός, ούτε δικτάτορας. Τι θα κάνει ο δάσκαλος αν ένας μαθητής του λιποθυμήσει μέσα στην τάξη? Θα αποποιηθεί των ευθυνών του, ενώ προηγουμένως έχει απαιτήσει από τον μαθητή του τη χρήση μάσκας? Αν ανήκει σε ευπαθή ομάδα μπορεί να ζητήσει άδεια, αν έχει στο περιβάλλον του άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα μπορεί επίσης να περιορίσει τις επαφές μαζί του, όπως θα κάνω εγώ με τους δικούς μου ανθρώπους. Κι εμένα ο πατέρας μου ανήκει σε ευπαθή ομάδα και μου έχει πει ότι όταν τα παιδιά ξεκινήσουν σχολείο δεν θα μας επισκέπτεται, θα έρχεται για λίγο κάτω από το σπίτι μου, έξω στο δρόμο να τα βλέπει για λίγο. Άρα, αφού θα έχει περιορίσει τις επαφές με τα εγγόνια του γιατί τα παιδιά μου θα πρέπει να φιμωθούν?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κι αν το παιδί πίνει νερό κάθε 5 λεπτά, τι θα του πει?
θα το στείλει σε ενδοκρινολόγο για να βρεθεί η αιτία της πολυδιψίας...
Τι θα κάνει ο δάσκαλος αν ένας μαθητής του λιποθυμήσει μέσα στην τάξη? Θα αποποιηθεί των ευθυνών του, ενώ προηγουμένως έχει απαιτήσει από τον μαθητή του τη χρήση μάσκας?
Αν λιποθυμήσει θα το στείλει πάλι στο παιδίατρο ο οποίος θα το στείλει σε καρδιολόγο και σε νευρολόγο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Κι αν το παιδί πίνει νερό κάθε 5 λεπτά, τι θα του πει? Παίρνεις απουσία γιατί δεν φοράς τη μάσκα? Η χρήση είναι υποχρεωτική μέχρι να έρθει η στιγμή που οι γονείς θα ξεσηκωθούν πραγματικά και δεν είναι και τόσο μακριά αυτή η στιγμή. Ο δάσκαλος να κοιτάξει να κάνει καλά τη δουλειά του που είναι να διδάσκει και να βγάλει την ύλη. Ούτε τροχονόμος είναι ούτε γιατρός, ούτε δικτάτορας. Τι θα κάνει ο δάσκαλος αν ένας μαθητής του λιποθυμήσει μέσα στην τάξη? Θα αποποιηθεί των ευθυνών του, ενώ προηγουμένως έχει απαιτήσει από τον μαθητή του τη χρήση μάσκας? Αν ανήκει σε ευπαθή ομάδα μπορεί να ζητήσει άδεια, αν έχει στο περιβάλλον του άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα μπορεί επίσης να περιορίσει τις επαφές μαζί του, όπως θα κάνω εγώ με τους δικούς μου ανθρώπους. Κι εμένα ο πατέρας μου ανήκει σε ευπαθή ομάδα και μου έχει πει ότι όταν τα παιδιά ξεκινήσουν σχολείο δεν θα μας επισκέπτεται, θα έρχεται για λίγο κάτω από το σπίτι μου, έξω στο δρόμο να τα βλέπει για λίγο. Άρα, αφού θα έχει περιορίσει τις επαφές με τα εγγόνια του γιατί τα παιδιά μου θα πρέπει να φιμωθούν?
Αν πίνει νερό κάθε 5 λεπτά θα πρέπει να βγάζει και να ξαναφορά τη μάσκα. Κατα τα άλλα έλα στη θέση του εκπαιδευτικού. Όπως υπάρχουν γονείς εναντίον της μάσκας, υπάρχουν και γονείς υπέρ της μάσκας. Οι πρώτοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, οι δεύτεροι μπορούν να τον καταστρέψουν με μια καταγγελία στη δευτεροβάθμια.

Αν τα παιδιά πάθουν κάτι με τη μάσκα ή το παγουρίνο ο γονιός πρέπει να μηνύσει την επιτροπή λοιμωξιολόγων της χώρας. Ο απλός ιατρός ή ο εκπαιδευτικός δεν φταίει σε τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Αν πίνει νερό κάθε 5 λεπτά θα πρέπει να βγάζει και να ξαναφορά τη μάσκα. Κατα τα άλλα ένα στη θέση του εκπαιδευτικού. Όπως υπάρχουν γονείς εναντίον της μάσκας, υπάρχουν και γονείς υπέρ της μάσκας. Οι πρώτοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, οι δεύτεροι μπορούν να τον καταστρέψουν με μια καταγγελία στη δευτεροβάθμια.

Αν τα παιδιά πάθουν κάτι με τη μάσκα ή το παγουρίνο ο γονιός πρέπει να μηνύσει την επιτροπή λοιμωξιολόγων της χώρας. Ο απλός ιατρός ή ο εκπαιδευτικός δεν φταίει σε τίποτα.

Εκείνοι που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία είναι η μειοψηφία και πολύ πιθανώς εκείνοι που τα παιδιά τους έχουν προβλήματα. Αυτή η κατηγορία έχει δυνατότητα επιλογής. Η πρώτη δεν μπορεί να επιλέξει και έχει ξεσηκωθεί. Ποια από τις 2 κατηγορίες έχει άραγε τη δύναμη να τον καταστρέψει. Η πλειοψηφία ή η μειοψηφία; Αν στις 14/9 κανένας από την πρώτη κατηγορία δεν στείλει το παιδί του στο σχολείο, το σχολείο πολύ απλά δεν θα λειτουργήσει. Κι αν τελικά λειτουργήσει εκεί θα καταλήξουν οι περισσότεροι μαθητές, να βγάζουν και να βάζουν τη μάσκα τους ο καθένας για διαφορετικό λόγο. Κι όσα μάλιστα είναι και κατευθυνόμενα από τους γονείς τους, εκεί να δεις τον κακό χαμό που έχει να γίνει μέσα στην τάξη. Πάντως, θα το ξαναπώ άλλη μια φορά ότι τα δικά μου παιδιά, δεν έχουν κανένα θέμα με πολυδιψία, όμως τα έχω συμβουλέψει, όσο διαρκέσει το φιάσκο αυτό, να πίνουν έστω και μια γουλιά νερό κάθε 5 -10 λεπτά κι ας τολμήσει ο δάσκαλος να τους το απαγορεύσει. Να δούμε μετά ποιος μπορεί να τον καταγγείλει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πάντως, θα το ξαναπώ άλλη μια φορά ότι τα δικά μου παιδιά, δεν έχουν κανένα θέμα με πολυδιψία, όμως τα έχω συμβουλέψει, όσο διαρκέσει το φιάσκο αυτό, να πίνουν έστω και μια γουλιά νερό κάθε 5 -10 λεπτά κι ας τολμήσει ο δάσκαλος να τους το απαγορεύσει. Να δούμε μετά ποιος μπορεί να τον καταγγείλει.
Αφού θα είναι ο έλεγχος αρνητικός τότε θα σας στείλουν σε παιδοψυχίατρο ή παιδοψυχολόγο δε βγάζεις πέρα με αυτούς.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αρχικά, για το αν παίζονται παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας, ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την άποψη του σε μια δημοκρατική χώρα, αν έχει μείνει έστω μια σταλιά δημοκρατίας, που δεν το βλέπω. Δεύτερον, ο μοναδικός υπεύθυνος και υπόλογος απέναντι στο παιδί του είναι ο γονιός.Εκείνος παίρνει τις αποφάσεις και όχι ο κάθε Μητσοτάκης, η κάθε Κεραμέως και ο κάθε Τσιόδρας. Εκείνος θα τα τραβάει όλα αν πάθει κάτι το παιδί του μέσα στην τάξη και αυτό το κάτι οφείλεται στη μάσκα για τις επιπτώσεις της οποίας κανένας γιατρός δεν τολμά να αναλάβει ενυπόγραφη ευθύνη. Γιατί άραγε? Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, αν έχεις γι’αυτά, ναι, αποφαςίζεις και έχεις γνώμη εσύ, αλλά για το τι θα κάνουν τα δικά μου παιδιά ή αν μπορούν να διαχειριστούν ένα φίμωτρο στο πρόσωπο τους για τόσες ώρες άποψη δεν μπορείς να εκφέρεις. Ναι, φοράνε προσωπίδα για μισή ώρα, όταν έρχονται μαζί μου στο σουπερμάρκετ, και μόνο εγώ ξέρω πόσο την αντέχουν, όμως , εδώ, μιλάμε για κανονική μάσκα επί 6 τουλάχιστον ώρες. Η ίδια η υπουργός τις προάλλες στην ομιλία της συνεχώς την έπιανε, γιατί καθώς φαίνεται την ενοχλούσε, και ύστερα έχει απαιτήσεις από παιδιά και γονείς. Επειδή έχω δουλέψει σε νοσοκομείο και έτυχε να φορέσω μάσκα αρκετές φορές για αρκετές ώρες την ημέρα, εγώ ξέρω πόσο βάσανο ήταν και πόσες φορές έτυχε να νιώθω ότι πνίγομαι και να μου έρχεται εμετός, οπότε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να αισθάνονται τα παιδιά μου.

Η λύση δεν είναι να φορέσουν μάσκα όλα τα παιδιά. Η λύση, εφ’όσον δεν έχουν προσλάβει το ανάλογο προσωπικό ώστε να χωρίσουν τους μαθητές σε βάρδιες, θα ήταν να δοθεί η δυνατότητα επιλογής στους γονείς και όποιος δεν θέλει μάσκα να τα κρατήσει σπίτι και να κάνουν εξ αποστάσεως μάθημα, όπως αντίστοιχα δίνουν τη δυνατότητα αυτή και στα παιδιά που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα. Τώρα, αυτό που λένε για την κοινωνικοποίηση στο σχολείο, δεν έχει καμία ισχύ, γιατί πλέον στην τάξη ομαδικές εργασίες, προφανώς, δεν θα μπορούν να γίνονται και στο διάλειμμα το κάθε παιδί θα πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο σημείο, δεν θα μπορούν να παίζουν μεταξύ τους και να ακουμπάνε το ένα το άλλο, θα υπάρχουν πολλοί περιορισμοί. Άρα, για ποια κοινωνικοποίηση μιλάμε? Κάλλιστα, μπορεί το παιδί να κάτσει σπίτι με έναν δάσκαλο. Πιο πολλά θα μάθει. Θα ξαναπώ, βέβαια, ότι δε νομίζω το όλο εγχείρημα να διαρκέσει για πολύ, γιατί δεν είμαι μόνο εγώ που αντιδράω, αλλά η πλειοψηφία των γονέων.

Τα εξ αποστάσεως μαθήματα επίσης προϋποθέτουν επιπλέον προσωπικό, μιας και δε γίνεται να αναμεταδίδεται ζωντανά το μάθημα, το οποίο προσωπικό, αν το είχαμε, θα το διαθέταμε στην λειτουργία των σχολείων πρωί-απόγευμα.

Επίσης, εργαστήρια κ.λπ. θα γίνονται σε προκαθορισμένες ομάδες - οδηγίες του υπουργείου - έτσι ώστε να αποφεύγεται η έντονη αλληλεπίδραση μεταξύ μαθητών. Προφανώς, επίσης, το σχολείο συνεχίζει να αποτελεί φορέα κοινωνικοποίησης για τα παιδιά, καθώς και εξάσκησης των κοινωνικών δεξιοτήτων τους, με ή χωρίς τη μάσκα τους. Τέλος, τα παιδιά δε θα φορούν τη μάσκα τους συνεχόμενα, αλλά με διαλείμματα, καθώς στα σχολικά διαλείμματα και το μάθημα της γυμναστικής η χρήση μάσκας δε θα είναι υποχρεωτική.

Ας ασκήσουμε κριτική στην κυβέρνηση στα δεκάδες άλλα λάθη που κάνει, όχι όμως να επιχειρηματολογούμε με θεωρίες συνωμοσίας και στον «αέρα» - δεν μπορώ να συνάγω προς τα πού ρέπουν οι περισσότεροι γονείς, αν και με όσες επαφές είχα ως τώρα, μπορώ να πω ότι είναι θετικοί στη χρήση μάσκας από τα παιδιά τους - σε τμήματα γυμνασίου/λυκείου, τουλάχιστον.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εκείνοι που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία είναι η μειοψηφία και πολύ πιθανώς εκείνοι που τα παιδιά τους έχουν προβλήματα. Αυτή η κατηγορία έχει δυνατότητα επιλογής. Η πρώτη δεν μπορεί να επιλέξει και έχει ξεσηκωθεί. Ποια από τις 2 κατηγορίες έχει άραγε τη δύναμη να τον καταστρέψει. Η πλειοψηφία ή η μειοψηφία; Αν στις 14/9 κανένας από την πρώτη κατηγορία δεν στείλει το παιδί του στο σχολείο, το σχολείο πολύ απλά δεν θα λειτουργήσει. Κι αν τελικά λειτουργήσει εκεί θα καταλήξουν οι περισσότεροι μαθητές, να βγάζουν και να βάζουν τη μάσκα τους ο καθένας για διαφορετικό λόγο. Κι όσα μάλιστα είναι και κατευθυνόμενα από τους γονείς τους, εκεί να δεις τον κακό χαμό που έχει να γίνει μέσα στην τάξη. Πάντως, θα το ξαναπώ άλλη μια φορά ότι τα δικά μου παιδιά, δεν έχουν κανένα θέμα με πολυδιψία, όμως τα έχω συμβουλέψει, όσο διαρκέσει το φιάσκο αυτό, να πίνουν έστω και μια γουλιά νερό κάθε 5 -10 λεπτά κι ας τολμήσει ο δάσκαλος να τους το απαγορεύσει. Να δούμε μετά ποιος μπορεί να τον καταγγείλει.
Η δεύτερη κατηγορία έχει τη νομοθεσία προς το μέρος της. Αν σε ένα σχολείο υπάρξουν κρούσματα και πεθάνουν γονείς και παππούδες μαθητών την ευθύνη την έχει ο δάσκαλος και ο ιατρός που έκρινε το "ελεύθερος μάσκας" στο παιδί που δεν δικαιούται. Η πρώτη κατηγορία γονέων τότε θα κάνει την πάπια. Δεν είναι αστείο οι κάτοχοι ιδιωτικών κλινικών και γηροκομείων που είχαν κρούσματα είναι αντιμέτωποι με κακουργήματα.

Αυτοί που δεν θα στείλουν τα παιδιά τους σχολείο θα είναι το πολύ 5 σε κάθε τάξη. Η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς θα υποκύψει στη συνέχεια από το κίνδυνο το παιδί τους να μείνει από απουσίες.

Ας είμαστε ρεαλιστές όταν η πλειοψηφία των τηλεοπτικών καναλιών κράζουν αυτούς που είναι εναντίον της μάσκας. Το ίδιο και τα περισσότερα κοινοβουλευτικά κόμμα. Με τέτοιες προϋποθέσεις κανένα σοβαρό κίνημα δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

Προσωπικά είμαι εναντίον της μάσκας και υπέρ της τήρησης των 2m από παιδι σε παιδί εντός τάξης. Αυτό όμως προυπόθετει διπλοβάρδια στα σχολεία και μεγάλο πολιτικός κόστος γιατί η κυβέρνηση δεν έχει διάθεση να δώσει μαζικά επιδόματα ξανά.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Τα εξ αποστάσεως μαθήματα επίσης προϋποθέτουν επιπλέον προσωπικό, μιας και δε γίνεται να αναμεταδίδεται ζωντανά το μάθημα, το οποίο προσωπικό, αν το είχαμε, θα το διαθέταμε στην λειτουργία των σχολείων πρωί-απόγευμα.

Επίσης, εργαστήρια κ.λπ. θα γίνονται σε προκαθορισμένες ομάδες - οδηγίες του υπουργείου - έτσι ώστε να αποφεύγεται η έντονη αλληλεπίδραση μεταξύ μαθητών. Προφανώς, επίσης, το σχολείο συνεχίζει να αποτελεί φορέα κοινωνικοποίησης για τα παιδιά, καθώς και εξάσκησης των κοινωνικών δεξιοτήτων τους, με ή χωρίς τη μάσκα τους. Τέλος, τα παιδιά δε θα φορούν τη μάσκα τους συνεχόμενα, αλλά με διαλείμματα, καθώς στα σχολικά διαλείμματα και το μάθημα της γυμναστικής η χρήση μάσκας δε θα είναι υποχρεωτική.

Ας ασκήσουμε κριτική στην κυβέρνηση στα δεκάδες άλλα λάθη που κάνει, όχι όμως να επιχειρηματολογούμε με θεωρίες συνωμοσίας και στον «αέρα» - δεν μπορώ να συνάγω προς τα πού ρέπουν οι περισσότεροι γονείς, αν και με όσες επαφές είχα ως τώρα, μπορώ να πω ότι είναι θετικοί στη χρήση μάσκας από τα παιδιά τους - σε τμήματα γυμνασίου/λυκείου, τουλάχιστον.

Για ποιο κόστος μιλάμε; Αφού για τα παιδιά που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και τα οποία μπορούν να λείψουν από το σχολειό έχουν προνοήσει, υποτίθεται, ούτως ή άλλως να μπορούν να παρακολουθούν το μάθημα εξ αποστάσεως. Άρα, γιατί μαζί με αυτά τα παιδιά να μην μπορούν να δώσουν το δικαίωμα και σε αυτά τα οποία για τον οποιοδήποτε λόγο δυσκολεύονται στη χρήση μάσκας.

Εντάξει δεν θα είναι 6-7 ώρες θα είναι 5 γι'αυτά που δεν πάνε ολοήμερο.Για τα υπόλοιπα πολύ παραπάνω. Οι γονείς των μεγαλύτερων παιδιών, ίσως και να μην το έχουν κάνει και τόσο θέμα. Κακώς, βέβαια, γιατί στο Γυμνάσιο και στο λύκειο που έχουν πολλά φροντιστήρια και αυτά που χρησιμοποιούν ΜΜΜ θα πρέπει να τη φοράνε ακόμη περισσότερες ώρες.

Ναι, όντως, στο διάλειμμα θα τη βγάζουν γιατί, τότε ο ιός, αν είναι τόσο επικίνδυνος όσο μας το παρουσιάζουν, δεν κολλάει. Και ξέρεις γιατί? Γιατί, ναι, η κοινωνικοποίηση στον χώρο του σχολείου έχει χαθεί προ πολλού. Τα παιδιά δεν θα μπορούν να παίζουν και να τρέχουν στο προαύλιο, ούτε να ακουμπάνε το ένα το άλλο, όπως παλιά. Το καθένα θα είναι σε συγκεκριμένο, προκαθορισμένο χώρο. Τουλάχιστον, έτσι γινόταν τον Ιούνιο, όταν είχα ρωτήσει τα παιδιά μου πως περνούσαν στο διάλειμμα. Βέβαια, μετά όλα τα παιδιά στα πάρκα και στις πλατείες ήταν, ακόμη και αυτά που οι γονείς τους είναι υπέρ της μάσκας και που έχουν κάθε λόγο να μας καταγγείλουν, εμάς της αντίθετης πλευράς. Όλα μαζί τα παιδιά ήταν εκεί, να χτυπιούνται μεταξύ τους, να είναι κολλημένα μεταξύ τους την ώρα του παιχνιδιού, γιατί, ως γνωστόν ούτε σε αυτούς τους χώρους μεταδίδεται ο ιός. Άσε, λοιπόν, τον κάθε γονέα να κρίνει ο ίδιος αν πρόκειται για θεωρίες συνωμοσίας ή όχι και ποιο είναι το καλό του παιδιού του.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
View attachment 70874


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά, όντας μαθητής λυκείου, και βλέποντας την λειτουργία των σχολείων μετά την καραντίνα, το βρίσκω απίθανο να εφαρμοστούν αύτα τα μέτρα στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση και ιδιαιτέρως σε λύκεια. Οι καθηγητές δεν είναι ικανοί να απογορεύσουν το κάπνισμα εντώς του σχολείου, δεν νομίζω ότι θα καταφέρουν να επιβάλλουν αυτά τα μέτρα στην πλειοψηφία των μαθητών. Βέβαια, απο το να ξεκινήσουμε πάλι τα διαδικτυακά μαθήματα καλύτερα να φοράμε 7ώρες μάσκα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top