Ανακοινώθηκε η λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Άμα θες να σπουδασεις φυσικη τότε πολυ απλα στείλε mails σε διάφορους καθηγητές σε Ελλάδα και εξωτερικο . Είτε έλληνες του εξωτερικού είτε ξένους . Έτσι έκανα και εγω όταν ήμουν γ´λυκειου .

Μιλάμε για πανεπιστημιακούς??
Εδώ δεν απαντάνε σε πιο κρίσιμα ζητήματα στους ίδιους τους τους φοιτητές και απαντούσαν σε έναν μαθητή τρίτης Λυκείου?
Μαγείααααααααααα :hmm: :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
( δεν τ παιζω έμπειρος απλα ειναι πιο αξιόπιστη πηγή ένας καθηγητής απο το i school ) !

Θεέ μου , από πότε θεωρείται η άποψη ενός >> από την άποψη πολλών ; Νομίζω ότι ζεις σε κάποιο συννεφάκι.Οι καθηγητές στα πανεπιστήμεια -με ελάχιστες εξαιρέσεις- , έχουν και κάποια συμφεροντα (aka "ΚΑΙ Α ΚΑΙ ΟΥ",κλπ (αν το καταλαβες το καταλαβες))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το πανεπιστήμειο Κρήτης έχει γενικότερα σαν πανεπιστημείο πολλές ελλείψης σε "υλικά μέσα" . Το είχε βάλει σαν topic ένα παιδί που βρισκόταν στην Επιστημη Η/Υ αν θυμάμαι καλά.Συγκρίνεις ανούσια πράγματα!Δεν μπορείς να συγκρίνεις το ΕΚΠΑ , με το ΕΜΠ και την ΠΑΝΤΕΙΟ , ας πουμε.Είναι 3 διαφορετικά πανεπιστήμεια.Σαν να λες "Τα καρπούζια είναι καλύτερα από ένα σπίτι στην Αθήνα , και σίγουρα χειρότερα από ένα μπλε αμάξι".Έχω πάει στο Πανεπιστήμειο Κρήτης (όχι στο Πολυτεχνείο στα χανιά) , και πίστεψε με δεν είναι τόσο ρόδινα , όσο νομίζεις ότι είναι.Απλά υπάρχουν πολλά άτομα με όρεξι και μεράκι.



Αν μιλάς για την ιστορία του ΕΜΠ,ενημερωτικά, δεν είναι αυτό στην Πολυτεχνειούπολη που κάνουν όλες οι σχολές (εκτός αρχιτεκτονικής μάθημα),οπότε σαν τοποθεσία δεν έχει καμία βαριά ιστορία(έκτος αν είσαι αρχιτέκτονας-που δεν είσαι- και πάω πάσο).Δεν θα επέλεγα σαν υποψήφιος κιόλας το ΕΜΠ,λόγω της πτώσης της Χουντας και ιστορικότητας της τοποθεσίας :hmm:

EDIT : Vikam, αν σου απάντησε 15αυγουστου που έχουν άδειες ,όλοι οι καθηγητές (πόσο μάλλον πρόεδρος του τμήματος που μία στις 2 μέρες κάνει διακοπές),να μας τον συστήσεις.Γιατί εγώ ένα καθηγητή ψάχνω που μου πέρασε λάθος βαθμολογία και δεν απαντάει.

Πέρυσι μου ειχε στείλει ολόκληρο κείμενο τέτοια εποχή ! Οποίος ενδιαφέρεται να μάθει γιατι ας στείλει πμ μην γράφω τσάμπα !

Θεέ μου , από πότε θεωρείται η άποψη ενός >> από την άποψη πολλών ; Νομίζω ότι ζεις σε κάποιο συννεφάκι.Οι καθηγητές στα πανεπιστήμεια -με ελάχιστες εξαιρέσεις- , έχουν και κάποια συμφεροντα (aka "ΚΑΙ Α ΚΑΙ ΟΥ",κλπ (αν το καταλαβες το καταλαβες))

Προφανώς και η άποψη ενός έμπειρου επιστήμονα μετράει σε σχέση με την γνώμη 300000 απείρων φοιτητών η και μαθητών ! Επισης κανένας καθηγητής δεν εχει συμφέρον να φέρει κάποιον στην σχολη αφου τα 150 άτομα που ειναι να παρει θα τα παρει . Αυτο που είπες με την δαπ ειναι άσχετο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το προγραμμα σπουδων παντως της ΗΜΜΥ στο μετσοβιο ειναι πολυ ισχυρο..ισως το καλυτερο απο οσα εχω δει σε πολυτεχνικες σχολες..

στην κρητη υπαρχουν σημαντικα διαφοροποιημενες σχολες.π.χ ηλεκτρονικων κτλ συγκριτικα με ΕΜΠ...με εξαιρεσεις φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μιλάμε για πανεπιστημιακούς??
Εδώ δεν απαντάνε σε πιο κρίσιμα ζητήματα στους ίδιους τους τους φοιτητές και απαντούσαν σε έναν μαθητή τρίτης Λυκείου?
Μαγείααααααααααα :hmm: :hmm: :hmm:

Φετος έστειλε ένας πολυ κοντινός μου άνθρωπος mail σε 6 καθηγητές του εκπα πληροφορικη για το αν θα επιλέξει ασσοε η παπει και του απάντησαν . Το ιδιο και ο συμβωνης της Σεμφε . Οι δικοί μου καθηγητές απαντάνε ΠΆΝΤΑ σε μειλ και συνήθως την ιδια μερα . Τώρα δεν ξέρω σε πια σχολη είσαι και ουτε με νοιάζει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Προφανώς και η άποψη ενός έμπειρου επιστήμονα μετράει σε σχέση με την γνώμη 300000 απείρων φοιτητών η και μαθητών !

Λάθος.Οι απόψεις των 3000000 είναι πάντα καλύτερες από την άποψη του ενός.Που να μην ήσουν δηλαδη και στην χώρα που γέννησε την δημοκρατία ...
Επισης κανένας καθηγητής δεν εχει συμφέρον να φέρει κάποιον στην σχολη αφου τα 150 άτομα που ειναι να παρει θα τα παρει . Αυτο που είπες με την δαπ ειναι άσχετο !

You think so?Αν θες στείλε μου ΠΜ ,να το συζητησουμε γιατί είναι άσχετο με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Λάθος.Οι απόψεις των 3000000 είναι πάντα καλύτερες από την άποψη του ενός.Που να μην ήσουν δηλαδη και στην χώρα που γέννησε την δημοκρατία ...


You think so?Αν θες στείλε μου ΠΜ ,να το συζητησουμε γιατί είναι άσχετο με το θέμα.

Στείλε πμ να μου πεις γιατι δεν βγαζω άκρη σε αυτα που λες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και έψαχνα που να το βάλω... "Το σχέδιο του Ομπάμα για τα Πανεπιστήμια των ΗΠΑ"

Ο πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπαράκ Ομπάμα, ανακοίνωσε σήμερα ένα νέο σχέδιο με στόχο να μειωθούν τα διογκούμενα κόστη της ανώτατης εκπαίδευσης.Το σχέδιο αυτό προτείνει τη θέσπιση ενός συστήματος που θα κατατάσσει τα πανεπιστημιακά ιδρύματα με βάση τις δαπάνες των φοιτητών οι οποίοι σπουδάζουν σε αυτά. Η θέση τους στην κατάταξη θα συνδέεται επίσης με τις ομοσπονδιακές επιχορηγήσεις προς τους φοιτητές. Ο πρόεδρος, ο οποίος για μεγάλο μέρος του καλοκαιριού επεξεργαζόταν ιδέες για να τονώσει την αμερικανική οικονομία, θα παρουσιάσει το σχέδιο αυτό κατά την έναρξη μιας προεκλογικού τύπου περιοδείας που θα κάνει στη Νέα Υόρκη και στην Πενσιλβάνια, κατά την διάρκεια της οποίας θα εκφωνήσει ομιλίες και θα συνομιλήσει με φοιτητές.

Το κόστος της φοίτησης στα πανεπιστήμια των ΗΠΑ όλο και αυξάνεται αναγκάζοντας τους φοιτητές να δανείζονται μεγάλα ποσά για να εξασφαλίσουν ένα πτυχίο. Το κόστος της φοίτησης στα ανώτατα πανεπιστημιακά ιδρύματα των ΗΠΑ αυξάνεται εκθετικά τα τελευταία χρόνια, αναγκάζοντας τους φοιτητές και τις οικογένειες να δανείζονται μεγάλα ποσά για να μπορέσουν να εξασφαλίσουν ένα πτυχίο. Κατά μέσον όρο, το κόστος για τη φοίτηση σε ένα πανεπιστήμιο στην πολιτεία όπου διαμένει ένας νέος ή μια νέα-για ιδρύματα τετραετούς φοίτησης– ανερχόταν το 2013 στα 8.655 δολάρια, ένα ποσό αυξημένο κατά 4,8% σε σύγκριση με το 2012, σύμφωνα με στοιχεία του Συμβουλίου των Πανεπιστημίων που δόθηκαν στην δημοσιότητα αυτόν τον μήνα.

Η πρόταση του Ομπάμα είναι να έχει θεσπιστεί το σύστημα κατάταξης των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων το οποίο εισηγείται πριν από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους του 2015, ώστε φοιτητές και γονείς να μπορούν να επιλέγουν σχολές με βάσει τα συγκεκριμένα κριτήρια. Το σχέδιο θα προβλέπει κρατικές επιχορηγήσεις προς τους φοιτητές Το σχέδιο του Αμερικανού προέδρου προβλέπει επίσης να συνδέονται οι επιχορηγήσεις του ομοσπονδιακού κράτους προς τους φοιτητές με το κόστος σπουδών και τις εν γένει επιδόσεις κάθε ιδρύματος, ώστε να δοθεί ένα κίνητρο στα εκπαιδευτικά ιδρύματα να μειώσουν το ύψος της δαπάνης που αντιμετωπίζει ο φοιτητής ή η φοιτήτρια. Το σχέδιο προβλέπει ακόμα να δοθεί η δυνατότητα σε όσους αποπληρώνουν φοιτητικά δάνεια να καταβάλουν ως και 10% του βεβαιωμένου μηναίου εισοδήματός τους.

"Το σχέδιο του προέδρου θα άρει εμπόδια τα οποία προσκόπτουν τον ανταγωνισμό και την καινοτομία, ιδίως σε ό,τι αφορά τη χρήση της νέας τεχνολογίας, και θα προβάλλει τις βέλτιστες πρακτικές των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων τα οποία προσφέρουν υψηλή αξία [σπουδών] με χαμηλό κόστος", ανέφερε ανακοίνωση του Λευκού Οίκου. Σύμφωνα με στοιχεία του εθνικού κέντρου στατιστικής για την παιδεία, το συνολικό κόστος της ανώτατης εκπαίδευσης για προπτυχιακούς φοιτητές σε ιδρύματα τετραετούς φοίτησης αυξήθηκε κατά 73% από το 2001 ως το 2011, στα 15.900 δολάρια κατά μέσον όρο.

Το ύψος των ποσού που οφείλεται σε τράπεζες από τα φοιτητικά δάνεια που έχουν χορηγηθεί ανέρχεται σήμερα σε περίπου 1,2 τρισεκατομμύρια δολάρια, σύμφωνα με την αρχή προστασίας καταναλωτών του τομέα των χρηματοοικονομικών προϊόντων. Αν το κόστος καταστήσουν απρόσιτη την φοίτηση στα πανεπιστήμια για πολύ μεγάλο αριθμό νέων, μακροπρόθεσμα οι Ηνωμένες Πολιτείες ίσως βρεθούν σε μειονεκτική θέση έναντι άλλων χωρών. Νωρίτερα αυτόν τον μήνα, ο Ομπάμα επικύρωσε ένα νόμο με τον οποίο ακυρώθηκε μια μεγάλη αύξηση των επιτοκίων των φοιτητικών δανείων και τα επιτόκια αυτών των χορηγήσεων συνδέθηκαν με εκείνα των 10ετών κρατικών ομολόγων. Το νομοσχέδιο αυτό καταρτίστηκε έπειτα από εντατικές διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης με τα μέλη του Κογκρέσου. Ο Ομπάμα έχει επανειλημμένα επικρίνει την αύξηση του κόστους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και καλεί τόσο τα δημόσια όσο και τα ιδιωτικά πανεπιστημιακά ιδρύματα να αντιμετωπίσουν επειγόντως το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ο κάθε γύφτος επαινεί το τσαντίρι του εδώ μέσα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Έχεις πρόβλημα με τους γύφτους ;

ο κάθε "γύφτος" επαινεί το "τσαντίρι" του εδώ μέσα !
τώρα το έπιασες ? (παροιμία είναι)
ή να βάλω facepalm ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ο κάθε "γύφτος" επαινεί το "τσαντίρι" του εδώ μέσα !
τώρα το έπιασες ? (παροιμία είναι)
ή να βάλω facepalm ?

Ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@diorismos.gr (14/8/2013) από τα unis των 500 καλύτερων του πλανήτη γη...

«Λουφάρουν» τους υπαλλήλους με τα πλαστά πτυχία - τι φοβάται η κυβέρνηση

Από τους υπαλλήλους που τίθονται σε διαθεσιμότητα θα ξεκινήσει ο έλεγχος των πλαστών δικαιολογητικών και θα επεκταθεί στο μέλλον σε όλους, όπως ανέφερε η υφυπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης Εύη Χριστοφίλοπούλου, μιλώντας στην πρωινή εκπομπή τηλεοπτικού σταθμού. Οι δηλώσεις της κας Χριστοφιλοπούλου, η οποία αναφέρθηκε σε αόριστους ελέγχους χωρίς χρονικό πλαίσιο, φανερώνουν ότι δεν υπάρχει σαφής πρόθεση ούτε χρονοδιάγραμμα από τη μεριά της κυβέρνησης για έλεγχο των πλαστών πτυχίων και πιστοποιητικών όλων των στελεχών του δημόσιου τομέα.

Την ίδια ώρα η κυβέρνηση θέτει σε διαθεσιμότητα υπαλλήλους με αυξημένα προσόντα όπως μεταπτυχιακά και διδακτορικά, χωρίς κανένα απολύτως σχέδιο ή αξιολόγηση μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το νούμερο των απολύσεων που απαιτεί η τρόικα. Η προηγούμενη εγκύκλιο του απελθόντος υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης κ. Αντ. Μανιτάκη, σύμφωνα με την οποία θα πέρναγαν από έλεγχο 622.000 φάκελοι δημοσίων υπαλλήλων για να διαπιστωθεί η νομιμότητα των τίτλων σπουδών τους με τους οποίους προσελήφθησαν και πήραν τυχόν προαγωγή, έχει "παγώσει". Σκοπός της εγκυκλίου ήταν να εντοπιστούν οι πλαστογράφοι που μπήκαν στο Δημόσιο παράνομα και να οδηγηθούν στο Πειθαρχικό Συμβούλιο με το ερώτημα της απόλυσης.

Σύμφωνα με πληροφορίες η κυβέρνηση φοβάται το σκάνδαλο που θα δημιουργηθεί καθώς, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "Το ποντίκι" ένας τέτοιος έλεγχος θα ξαναφέρει στην επιφάνεια και ένα από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα των προηγουμένων δεκαετιών: το σκάνδαλο του ΔΙΚΑΤΣΑ και της αναγνώρισης διάφορων πτυχίων αμφιβόλου γνησιότητας και εγκυρότητας. Φαίνεται ότι όχι μόνο πολλά στελέχη της Διοίκησης τρέμουν την ιστορία της αναψηλάφισης της γνησιότητας των πτυχίων που αναγνωρίστηκαν, αλλά επίσης ότι πολλά από τα μέλη της λεγόμενης «καλής κοινωνίας» της χώρας μας (καθηγητές πανεπιστημίων, μεγαλοδικηγόροι, μεγαλογιατροί, μεγαλοεργολάβοι κ.λπ.) έχουν αρχίσει και ανησυχούν.

Μάλιστα, όπως επισημαίνεται "είναι πολύ πιθανόν από τη διαδικασία ελέγχου πολλοί από τους κατέχοντες υψηλόβαθμες θέσεις να είναι σήμερα με πλαστά πτυχία. Η στήριξη ανωτάτων στελεχών και η παντελής απουσία ελέγχου στους τίτλους σπουδών που κατέθεταν δημιουργεί την εντύπωση ότι τα ποικιλώνυμα συμφέροντα είχαν συμμετοχή στην ιστορία αυτή με αντάλλαγμα την εύνοια της Δ.Δ. μέσω των στελεχών που πιθανόν να δουλεύουν ακόμη για λογαριασμό τους."

Θυμίζω και την υπόθεση ενός ΤΕΕ στην Άρτα (νομίζω), που μοίραζε πλαστούς τίτλους ΔΕ-υγείας (με 20άρια) και είχαν διοριστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ErMygdaliou

Νεοφερμένος

Η ErMygdaliou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οκ σορρυ αλλά από αυτά εκτός από το τελευταίο μόνο το τέταρτο μπορώ να εκλάβω ως επιχείρημα.
Ας τα δούμε αναλυτικά:
1)Αλαζόνες μαθητές είναι όλοι? Τους έχεις γνωρίσει λολ? Παντού υπάρχουν αυτά αλλά πες ότι στο εμπ είναι περισσότεροι ε δε θα ναι λιγότεροι και οι καλοπερασάκηδες:P. Αλλά και πάλι πες ότι έτσι είναι αυτό πως επηρεάζει το πανεπιστήμιο? Από πότε η προσώπικότητα(δεδομένου ότι είναι η ίδια για όλους!) των μαθητών παίζει ρόλο στην αξιολόγηση ενός πανεπιστημίου?:confused:
2)Και το πανεπιστήμιο φταίει για αυτό? Έτσι είναι φτιαγμένο το σύστημα αλλά και αυτό λίγο μετράει καθώς εσύ τι πιστεύεις ότι θα προτιμήσει ο εργοδότης εσένα ή εναν ενεργειακό?
3)Αρ γιου σίριους?

σπουδάζοντας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και έχοντας επισκεφτεί μερικά..όπως το GOETHE, το πανεπιστήμιο του Μainz και του Μονάχου στη Γερμανία, το Staffordshire της Αγγλίας και το University of Nicosia στην Κύπρο, νομίζω ότι μπορώ να σου εξηγήσω πως οι περισσότερες λίστες αξιολόγησης πανεπιστημίων από περιοδικά δεν είναι αξιόπιστες όμως η πρώτη μου παρατέθηκε στο f;orum είναι οργανισμός και ο τρόπος αξιολόγησης γίνεται όπως υποδείχθηκε παραπάνω (καθηγητές με προσφορά σε ευρωπαϊκό επίπεδο, εγκαταστάσεις, επιτυχίες και αποδόσεις πανεπιστημίου μέσω των candidates κπα.), ..μπορεί κατ' εσε το Καποδιστριακό να είναι από τα καλύτερα και να αναρωτιέσαι γιατί δεν είναι στα 500 καλύτερα του κόσμου όμως υπάρχει ανταγωνισμός και έχοντας γίνει σύγκριση μεταξύ χιλιάδων πανεπιστημίων του εξωτερικού η προσφορά, το ακαδημαϊκό επίπεδο των μαθητών και οι εγκαταστάσεις που πίστεψέ με δεν συγκρίνονται (μόνο στο πανεπιστήμιο του goehte, υπάρχουν συντριβάνια, πισίνες, εργαστήρια εξοπλισμένα με τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα, βιβλιοθήκες με χιλιάδες τίτλους σε όλες τις γλώσσες και ότι μπορείς να φανταστείς..) φέρνουν το καποδιστριακό εκτός που μπορεί να έχει κάποιο επίπεδο σπουδών όμως υποβαθμίζεται από το πανεπιστήμιο του Essex, της Oxford και του Harvard (+ ΜΙΤ, UCL) που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το essex δεν ειναι κανενα πανεπιστημιο πρωτοκλασατο για να το τοποθετεις διπλα σε αυτο της οξφορδης και του χαρβαρντ!!

το qs το τοποθετει 315!
οι times κατω απο 200..η σανγκαη μεταξυ 401- 500

εκει σπουδασες;

παντως ωραια τα συντριβανια και οι πισινες αλλα αυτο που μετραει σε προπτυχιακο επιπεδο ειναι η ποιοτητα διδασκαλιας...πολλες ελληνικες σχολες υπολειπονται,αλλες οχι...

επισης πρεπει να παψουμε να βλεπουμε πανεπιστημια,να κοιταμε τμηματα..π.χ σε θεωρητικο επιπεδο το ΑΠΘ,ιστορικο,νομικη κτλ ειναι πολυ καλο
σε επιπεδο πολυτεχνειου το μετσοβιο ειναι πολυ καλο(π.χ οι πολιτικοι μηχανικοι του παγκοσμιως ειναι νουμερο 25, 50 του ΑΠΘ, οι ΗΜΜΥ 67) κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Katelovea7

Νεοφερμένος

Η Katelovea7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γενικά γιατί πέφτει τόσο κόμπλεξ και λασπουριά για το ΕΜΠ? τι έχει που δεν σας αρέσει? σας ενοχλεί ότι οι high class σχολές του(ΗΜΜΥ, ΝΜΜ, ΜΜ, ΠΜ, ΧΜ) είναι ψηλότερα από των άλλων πόλεων? γιατί έτσι όπως γράφουν κάποιοι από πάνω είναι το πρώτο συμπέρασμα που προκύπτει... αναγνωρίζω ότι έχει τα ελαττώματα του (που λίγο πολύ όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν) αλλά κατά τα άλλα μια χαρά ίδρυμα είναι.... χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκης ή της Κρήτης είναι χειρότερο
(και πια δε σηκώνω και κουβέντα γιατί είμαι και εγώ μια φρέσκια ΕΜΠιτισσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι πιο ψηλά μόνο και μόνο επειδή είναι στην πρωτεύουσα. Ενώ αναγνωρίζω τα πλεονεκτήματα του ΕΜΠ, το δικό μου τμήμα στην Θράκη δεν έχει να χάσει τίποτα από τα άλλα στην Θεσσαλονίκη ή την Πάτρα. Απλά έχει την χαμηλότερη βάση επειδή είναι... Ξάνθη? Ποιος θελει να πάει Ξάνθη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Γενικά γιατί πέφτει τόσο κόμπλεξ και λασπουριά για το ΕΜΠ? τι έχει που δεν σας αρέσει? σας ενοχλεί ότι οι high class σχολές του(ΗΜΜΥ, ΝΜΜ, ΜΜ, ΠΜ, ΧΜ) είναι ψηλότερα από των άλλων πόλεων? γιατί έτσι όπως γράφουν κάποιοι από πάνω είναι το πρώτο συμπέρασμα που προκύπτει... αναγνωρίζω ότι έχει τα ελαττώματα του (που λίγο πολύ όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν) αλλά κατά τα άλλα μια χαρά ίδρυμα είναι.... χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκης ή της Κρήτης είναι χειρότερο
(και πια δε σηκώνω και κουβέντα γιατί είμαι και εγώ μια φρέσκια ΕΜΠιτισσα)

Και εσύ νομίζω πέφτεις σ' αυτή τη λούμπα της φρεσκοκομπλεξάρας ΕΜΠίτισσας 1ου εξαμήνου μέχρι να προσ-γειωθεί, αν κρίνει κανείς το υφάκι του post σου. Ούτε προμήθεια να παίρνατε από το Ίδρυμα για να το προμοτάρετε, δεν θα κάνατε έτσι. :hmm: Ένα μου δίδαξε η ακαδημαϊκή μου πορεία ως φοιτητής. Η επιστήμη μαθαίνεται έξω από το Πανεπιστήμιο, με συνεχή ενασχόληση αρκετά διαφορετική από το πνεύμα των σημειώσεων της εξεταστικής, των παλιών sos θεμάτων...κτλ που γεμίσαμε πτυχιούχους κάθε λογής ακόμη και από τα Τμήματα της "λιβανιζόμενης" πρωτεύουσας. Πολλή λίγη σημασία έχει το Ίδρυμα, το όνομά του, τα high class (σαν να λέμε αερόσακους, ζάντες αλουμινίου για διαφήμιση αυτοκινήτου), οι καθηγητές του (που δεν νομίζω ότι υπάρχουν μέτριοι καθηγητές σε Ελληνικό Τμήμα Πανεπιστημίου: ψάξτε για τα βιογραφικά τους ένα προς ένα), ...όσο η στάση του ίδιου του φοιτητή και μετέπειτα πτυχιούχου. Υπάρχει και μια λέξη που λέγεται αξιοπρέπεια η οποία δεν έχει να κάνει με μόρια ή με επιστήμες "γκλαμουράτες". Ξεκαβαλείστε όσο είναι νωρίς το καλάμι της ματαιοδοξίας και Ελληναράδικης παράνοιας: «μπήκαμε σε ένα ΑΕΙ και νομίζουμε ότι κατακτήσαμε το διάστημα, ο κόσμος είμαστε εμείς,...και άλλα ευτράπελα (για να το πω κόσμια)». Κάπου νόμιζα ότι μιλάς για νέο μοντέλο αυτοκινήτου και όχι για σπουδές και Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η λίστα webometrics Ιανουαρίου 2014 όσον αφορά την διεθνή ταξινόμηση των ελληνικών ΑΕΙ:
https://www.webometrics.info/en/Europe/Greece


Πρώτο ΑΕΙ στην κατάταξη είναι το ΑΠΘ με διεθνή κατάταξη στη θέση 204 και πρώτο ΤΕΙ είναι το ΑΤΕΙΘ με διεθνή κατάταξη στη θέση 1968.

Μπράβο ρε Θεσσαλονίκη! Έσκισες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top