Ανακοινώθηκε η λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Φίλε phys........και ΤΕΙ (!)..

Πολλή μιζέρια... σκοτείνιασα!!! :hmm:

Λογικό είναι πολλοί πτυχιούχοι τέτοιων επιστημών να στριμώχνονται στον χώρο της μέσης εκπαίδευσης αφού αυτό "πούλησε" τόσες δεκαετίες. Άρα θεωρείς και εσύ τον εαυτό σου στριμωγμένο, μιας και δήλωσες πώς ξεκίνησες μαθήματα ιδιαιτέρων.

Η αγορά εργασίας στο εξωτερικό προσφέρει "γη και ύδωρ" στους ικανούς και όχι στους αρεστούς. Ψάξε λιγάκι να δεις τι ακριβώς ψάχνουν οι σοβαρές χώρες πάνω στις φυσικές επιστήμες και σε όσους τις σπουδάζουν. Αν ζείς ήδη ή σκοπεύεις άμεσα να ζήσεις στο εξωτερικό, τότε αυτές οι πληροφορίες ίσως και σου χρειαστούν. Όσο όμως μένεις εδώ, καλό θα είναι να συμβιβαστείς με την κατάσταση της χώρας σου.

Θεωρώ ντροπή να έχουμε 70.000 γιατρούς, 50.000 οικονομολόγους, να "σφαζόμαστε" για το ΕΜΠ σε όλο το φόρουμ, ...και καμία σοβαρή βιομηχανία. Επειδή στο έχω ξανα-αναλύσει αλλά προφανώς αδυνατείς να καταλάβεις. Διάβασε ξανά ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο αριθμός των πτυχιούχων αλλά οι υπόλοιπες συνιστώσες. Γιατί δεν γίνεται να μου παρουσιάζεσαι όποτε θές ρομαντικός θεωρητικός και όποτε σε βολεύει να μας μιλάς για στατιστικά δεδομένα και τεχνοκρατικές μεθόδους.
Πληροφορώ τον κόσμο ότι υπάρχουν χώρες στην Ευρώπη με μικρότερο ή ίσο πληθυσμό με την Ελλάδα και με αναλογία Μηχανικών/Πληθυσμού ακόμα μεγαλύτερη από αυτόν της Ελλάδας. Ποιες είναι αυτές οι χώρες? Για δείτε:

  • Ελβετία: 127.000 Μηχανικοί, 7.700.200 πληθυσμός, Αναλογία (1,65%) - Και Ανεργία = 3,1%
  • Δανία: 83.000 Μηχανικοί, 5.511.451 πληθυσμός, Αναλογία (1,51%) - Και Ανεργία = 7,5%
  • Φινλανδία 83.300 Μηχανικοί, 5.33.150 πληθυσμός, Αναλογία (1,56%) - Και Ανεργία = 8,5%
  • Νορβηγία 53.600 Μηχανικοί, 4.805.437 πληθυσμός, Αναλογία (1,12%) - Και Ανεργία = 3,5%
  • Σουηδία 130.000 Μηχανικοί, 9.234.294 πληθυσμός, Αναλογία (1,41%) - Και Ανεργία = 8,2%

Είναι εύκολο να διαπιστώσει κανείς ότι μιλάμε για τα χαμηλότερα ποσοστά ανεργίας στην Ε.Ε. και για τους περισσότερους μηχανικούς/πληθυσμό στην Ευρώπη.

Αποφάσισε πού βρίσκεσαι, πού θες να ζήσεις και κατ'επέκταση να εργαστείς, γιατί απ'ότι καταλαβαίνω δεν τα έχεις αποσαφηνίσει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Όταν λέγονται κάποιες αλήθειες που δεν βολεύουν κάποια ώτα..όντως μιζέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
αν σκεφτεις λιγο θα καταλαβεις οτι οι χωρες που παραθετεις που εχουν πολλους μηχανικους σε σχεση με τον πληθυσμο τους εχουν και πολυ βαρια βιομηχανια, δεν ειναι σαν την ελλαδα που δεν εχει σχεδον καθολου, αρα στα λογια του npb ερχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Λοιπον επειδη ρώτησα και έμαθα

:whatever::whatever::whatever::whatever:

Για να μην μιλάνε μερικοί άσχετοι η έρευνα αυτη περιλαμβάνει πανεπιστήμια τα οποία δέχονται να δηλώσουν συμμετοχή . Το ΕΜΠ θεώρησε οτι ο φορέας της έρευνας δεν ειναι αξιόπιστος και δεν δέχτηκε να συμμετάσχει .[...]Οχι και το εκπα η το απθ καλύτερα απο τ ΕΜΠ . Είπαμε !


Δηλαδή μου λες οτι δίνεται η δυνατότητα σε ενα πανεπιστήμιο να μπει σε μια λίστα με τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια, να προβληθεί στο εξωτερικό, να μεγαλώσει η φήμη του και τα λοιπά και λέει «Οχι, δε γουστάρω να μπω, δε θέλω να με θεωρούν ενα απ' τα 500 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, δε θέλω να μεγαλώσει η φήμη μου».

Σοβαρά σκέφτεστε αυτά που λέτε; Είστε 19 χρονών, σκεφτείτε λίγο ώριμα. Εχουν βγει 1.000 λίστες, και σχεδόν καμία δεν περιλαμβάνει το ΕΜΠ μέσα. Δεν είναι ενα απ' τα τοπ πανεπιστήμια. Στην Ελλάδα το έχετε θεοποιήσει γιατί έχει τη μεγαλύτερη βάση. Γιατί έχει όμως τη μεγαλύτερη βάση; ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!!!!!!!!!!!
Αν το ΕΜΠ ήταν Ρόδο, νομίζεις θα είχε τις μεγαλύτερες βάσεις; Με 14 θα έμπαινες Ημμυ.
Αποδεχτείτε οτι το ΑΠΘ και το ΕΚΠΑ είναι καλύτερα πανεπιστήμια, διώξτε τα κόμπλεξ σας και συνεχίστε τις ζωές σας. Δεν είπε κανείς οτι είναι χάλια ή άχρηστο πανεπιστήμιο. Απλά δεν είναι στα τοπ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jericho

Νεοφερμένος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Διάβασα όλο το thread από την αρχή, και καταλήγω στα εξής:

1. Η συζήτηση, στο μεγαλύτερο μέρος της, είχε θέμα το ότι το ΕΜΠ δεν ήταν στη λίστα. Τους λόγους δεν μπορούμε να τους ξέρουμε με ακρίβεια, μπορεί να μην είναι στα 500 καλύτερα, μπορεί να μη δήλωσε όντως συμμετοχή στην έρευνα, όπως ανέφερε κάποιος, μπορεί ένα σωρό πράγματα. Deal with it. (κλεμμένο από τον μπλοκαρισμένο, κατά την ώρα δημοσίευσης, Demlogic. Someone had to say it.)

2. Υπάρχει γενικά ένα κόμπλεξ, και από τους μεν, και από τους δε, υποστηρικτές και "εχθρούς" του ΕΜΠ. Δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνουμε τα πανεπιστήμια μεταξύ τους, ΑΠΘ με ΕΜΠ και όσα άλλα αναφέρθηκαν. Είναι κάποιου είδους ανταγωνισμός? Για ποιο λόγο???

3. Τα παραπάνω οφείλονται στη μικροπρέπεια και την ανωριμότητα που χαρακτηρίζει τους περισσότερους Έλληνες... Ακόμα και τώρα που ενηλικιωνόμαστε (αλλαγή που δε συντελείται από τη στιγμή που κλείνουμε τα 18 χρόνια ζωής μας), σκεφτόμαστε σαν 8χρονα που συγκρίνουν τα παιχνίδια τους για να δουν ποιο είναι καλύτερο...

Λυπάμαι πραγματικά για την κατάσταση που παρατηρώ εδώ μέσα...
Καλή σας μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To καλύτερο τριτοβάθμια ίδρυμα στην Ελλάδα είναι το ΕΜΠ
ακολουθούν ΑΠΘ και ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
To καλύτερο τριτοβάθμια ίδρυμα στην Ελλάδα είναι το ΑΠΘ
ακολουθούν ΕΜΠ και ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To καλύτερο τριτοβάθμια ίδρυμα στην Ελλάδα είναι το ΑΠΘ
ακολουθούν ΕΜΠ και ΕΚΠΑ.
Το αρνητικό του ΑΠΘ είναι ότι δεν είναι στην πρωτεύουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το αρνητικό του ΑΠΘ είναι ότι δεν είναι στην πρωτεύουσα.

Ισα ίσα, καλύτερα που δεν είναι στο μπάχαλο (για να μην πω κάτι άλλο απο «μπ») την Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ισα ίσα, καλύτερα που δεν είναι στο μπάχαλο (για να μην πω κάτι άλλο απο «μπ») την Αθήνα.
κατά βάση έχεις δίκιο αφού στα τμήματα της Αθήνας κάθε άλλο παρά μάθημα γίνεται όμως η λέξη Athens δίνει πόντους στην σχολή στο εξωτερικό για αυτό τον λόγο το Μετσόβιο στα Αγγλικά λέγεται ntua (technical university of Athens).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αφου στην λιστα qs ανα τομεα παιρνουν κορυφαιες θεσεις τα τμηματα του μετσοβιο..καλυτερες απο αλλων πανεπιστημιων...που κολατε δεν καταλαβα

ξαναλεω της σαγκαη απ οσο ξερω μετρα συνολο δημοσιευσεων δεν τις επιμεριζει στον αριθμο των καθηγητων..αυτο απο μονο του ειναι μειονεκτημα για την αξιολογηση

για να μην είμαι όμως άδικος,το ΑΠΘ είναι καλύτερο στις θεωρητικές σχολές

π.χ το Ιστορικό αρχαιολογικό του ΑΠΘ,αλλά και η Νομικη θεσ/νικης στο qs είναι πάνω απ'τα αντιστοιχα τμήματα(τα οποια αλλα δεν υπαρχουν καν στις λιστες)...και μπορεί και άλλες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
αφου στην λιστα qs ανα τομεα παιρνουν κορυφαιες θεσεις τα τμηματα του μετσοβιο..καλυτερες απο αλλων πανεπιστημιων...που κολατε δεν καταλαβα

ξαναλεω της σαγκαη απ οσο ξερω μετρα συνολο δημοσιευσεων δεν τις επιμεριζει στον αριθμο των καθηγητων..αυτο απο μονο του ειναι μειονεκτημα για την αξιολογηση

για να μην είμαι όμως άδικος,το ΑΠΘ είναι καλύτερο στις θεωρητικές σχολές

π.χ το Ιστορικό αρχαιολογικό του ΑΠΘ,αλλά και η Νομικη θεσ/νικης στο qs είναι πάνω απ'τα αντιστοιχα τμήματα...και μπορεί και άλλα

ναι αλλα αμα δεις στον τομεα των φυσικων επιστημων το εκπα εχει την υψηλοτερη θεση 331. το απθ 336 και το εμπ 354.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Λοιπον επειδη ρώτησα και έμαθα . Για να μην μιλάνε μερικοί άσχετοι η έρευνα αυτη περιλαμβάνει πανεπιστήμια τα οποία δέχονται να δηλώσουν συμμετοχή . Το ΕΜΠ θεώρησε οτι ο φορέας της έρευνας δεν ειναι αξιόπιστος και δεν δέχτηκε να συμμετάσχει . Εχει ήδη δηλώσει συμμετοχή στην έρευνα του γαλλικού ινστιτούτου που θα δημοσιευθεί στις 24/12/2013 ! Οχι και το εκπα η το απθ καλύτερα απο τ ΕΜΠ . Είπαμε !

Τελικά η βλακεία δεν έχει όρια..Πόσα χρόνια πίσω είμαστε πόσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!Θέλετε και παγκόσμια κατάταξη!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι αλλα αμα δεις στον τομεα των φυσικων επιστημων το εκπα εχει την υψηλοτερη θεση 331. το απθ 336 και το εμπ 354.


ε το ΕΜΠ ειναι πολυτεχνειο,λογικο ειναι να ειναι χαμηλοτερα(ενα τμημα εχει ολο κι ολο φυσικης)...σε ποιο τομεα ομως των φυσικων επιστημων; μιλας για την qs καταταξη;σε αυτην στα μαθηματικα παλι Μετσοβιο βλεπω,ενω στο τομεα της φυσικης κανενα απολυτως τμημα στην ελλαδα δεν βρισκεται στα 200 καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
God bless you for saying that!

Μέχρι τα Χριστούγεννα δηλαδή θα περιμένω με ανυπομονησία,να δω αν το ΕΜΠ ή το ΕΚΠΑ ή το ΑΠΘ είναι καλύτερα :slourp:

χμμ δεν είναι κάπως γενικό;Πες μα ποιον.

Μια ρωτάς καθηγητές απο ΠΑΠΕΙ,μια από ΕΚΠΑ ,μια από ΕΜΠ...Νο-λαιφ;

Τον πρόεδρο της σχολής μου ρώτησα με ενα απλο mail . Ναι γενικώς όταν θέλω να μάθω κάτι που με ενδιαφέρει επικοινωνώ με mail με καθηγητές για να ειναι οι πηγές μου πιο αξιόπιστες δεν κρεμομαι απο τα λόγια του καθε τυχαιου στο i school . Και είμαι απο τους πρώτους που είπαν οτι τ ΕΜΠ ειναι σε άσχημη κατάσταση και οτι το Πολυτεχνείο της Κρήτης ίσως να το εχει ξεπεράσει αλλα οχι και το εκπα η τ απθ . Γελάει ο κόσμος :Ρ επισης το πανεπιστήμιο της Κρήτης γιατι δεν ειναι στην έρευνα ; Μάλλον ειναι χειρότερο απο το εκπα χαχαχαχαχχαχαχαχα ! Η μήπως απλα και αυτη επειδη εχει και γαμω τα ΔΕΠ είδε οτι ο φορέας ειναι οτι να ναι δεν συμμετείχε ; :/

Τοσο στεναχωρο να βλεπεις ενα παιδι στα 18 ετσι.

Σε μια χωρα που γεωγραφικα μονο, βρισκεται πλεον στην Ευρωπη (αν μπορουσαν θα ειχαμε παει στην υποσαχαρια Αφρικη ) ειναι τρομερα δυσκολο να καταλαβει καποιος οτι το να προσπαθει να βρει ποιο απο τα σκατα μυριζει λιγοτερο ειναι ηλιθιο αφου ψαχνει ..σκατα;

Ειμαστε αστειρευτοι τελικα.Μεσα στο καυκαλο μας κλεισμενοι,αδυνατουμε να δουμε περα απο τη μυτη μας.Ψαχνουμε συνεχως μεσα να σκοτωσουμε την κατσικα του γειτονα γιατι δεν φτανει να χουμε εμεις κατσικα πρεπει να μαστε και οι μονοι στη γειτονια.Λυπηρο.

Καληνυχτα σας.Με αηδιασατε.


Καταρχάς παιζει να έχω πει σε άλλο θεμα ακριβως αυτο που είπες . Οτι όλα ειναι σκατά και το πιο ειναι λιγότερο σκατά μικρη σημασία εχει ! ΑΛΛΑ ! Όταν βλέπεις τον τίτλο του θέματος μπαίνεις για να παραθέσεις γνώμες και να δεις με πια επιχειρήματα στήριζει κανείς τον λόγο που κ πανεπιστήμιο του βγήκα χαμηλα η ψηλά στην κατάταξη . Και καλώς η κακώς το ΕΜΠ ειναι ενα πανεπιστήμιο που ίσως καπότα να άφησε μια ιστορία πιο βαριά σε σχέση με τα υπόλοιπα ελληνικά ! Αυτη ειναι η άποψη μου !

Επισης μην δραματοποίεις το ποστ σου το Δράμα δεν πουλάει πια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τον πρόεδρο της σχολής μου ρώτησα με ενα απλο mail . Ναι γενικώς όταν θέλω να μάθω κάτι που με ενδιαφέρει επικοινωνώ με mail με καθηγητές για να ειναι οι πηγές μου πιο αξιόπιστες δεν κρεμομαι απο τα λόγια του καθε τυχαιου στο i school .

Δηλαδή μέρες 15 αύγουστου κοινώς διακοπών έστειλες εσύ μήνυμα στον πρόεδρο της σχολής σου για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα και σου απάντησε άμεσα....Και τι ακριβώς σου είπε? ότι τους παρακάλεσαν να τους εντάξουν στα 500 καλύτερα πανεπιστήμια και απλά η σχολή σου δεν δέχτηκε την πρόταση??
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ε αφού απαντάει τόσο εύκολα με ένα απλό mail τότε να του στείλουμε και εμείς να τον ρωτήσουμε ;) ;) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ισα ίσα, καλύτερα που δεν είναι στο μπάχαλο (για να μην πω κάτι άλλο απο «μπ») την Αθήνα.
Πώς φαίνεται ότι είσαι από τη δευτερεύουσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Και είμαι απο τους πρώτους που είπαν οτι τ ΕΜΠ ειναι σε άσχημη κατάσταση και οτι το Πολυτεχνείο της Κρήτης ίσως να το εχει ξεπεράσει αλλα οχι και το εκπα η τ απθ . Γελάει ο κόσμος :Ρ επισης το πανεπιστήμιο της Κρήτης γιατι δεν ειναι στην έρευνα ; Μάλλον ειναι χειρότερο απο το εκπα χαχαχαχαχχαχαχαχα ! Η μήπως απλα και αυτη επειδη εχει και γαμω τα ΔΕΠ είδε οτι ο φορέας ειναι οτι να ναι δεν συμμετείχε ; :/

Το πανεπιστήμειο Κρήτης έχει γενικότερα σαν πανεπιστημείο πολλές ελλείψης σε "υλικά μέσα" . Το είχε βάλει σαν topic ένα παιδί που βρισκόταν στην Επιστημη Η/Υ αν θυμάμαι καλά.Συγκρίνεις ανούσια πράγματα!Δεν μπορείς να συγκρίνεις το ΕΚΠΑ , με το ΕΜΠ και την ΠΑΝΤΕΙΟ , ας πουμε.Είναι 3 διαφορετικά πανεπιστήμεια.Σαν να λες "Τα καρπούζια είναι καλύτερα από ένα σπίτι στην Αθήνα , και σίγουρα χειρότερα από ένα μπλε αμάξι".Έχω πάει στο Πανεπιστήμειο Κρήτης (όχι στο Πολυτεχνείο στα χανιά) , και πίστεψε με δεν είναι τόσο ρόδινα , όσο νομίζεις ότι είναι.Απλά υπάρχουν πολλά άτομα με όρεξι και μεράκι.

Και καλώς η κακώς το ΕΜΠ ειναι ενα πανεπιστήμιο που ίσως καπότα να άφησε μια ιστορία πιο βαριά σε σχέση με τα υπόλοιπα ελληνικά !

Αν μιλάς για την ιστορία του ΕΜΠ,ενημερωτικά, δεν είναι αυτό στην Πολυτεχνειούπολη που κάνουν όλες οι σχολές (εκτός αρχιτεκτονικής μάθημα),οπότε σαν τοποθεσία δεν έχει καμία βαριά ιστορία(έκτος αν είσαι αρχιτέκτονας-που δεν είσαι- και πάω πάσο).Δεν θα επέλεγα σαν υποψήφιος κιόλας το ΕΜΠ,λόγω της πτώσης της Χουντας και ιστορικότητας της τοποθεσίας :hmm:

EDIT : Vikam, αν σου απάντησε 15αυγουστου που έχουν άδειες ,όλοι οι καθηγητές (πόσο μάλλον πρόεδρος του τμήματος που μία στις 2 μέρες κάνει διακοπές),να μας τον συστήσεις.Γιατί εγώ ένα καθηγητή ψάχνω που μου πέρασε λάθος βαθμολογία και δεν απαντάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
κατ αρχην δεν εχει νοημα να συγκρινεις εκπα και εμπ γενικα γιατι το εκπα εχει 33 σχολες που ειναι ασχετες μεταξυ τους και το εμπ μονο 9. θα πρεπει να τα εξετασεις κατα τμηματα. προσωπικα εμενα με ενδιαφερει ο τομεας της φυσικης και βλεπω στις δυο απο τις πιο αξιοπιστες λιστες( arwu και topuniversities) οτι το εκπα ειναι στη θεση 101-150 στην arwu(στην υψηλοτερη για ελληνικο πανεπιστημιο και πολυ καλη γενικκως). για το 2013 και ενω το εμπ δεν ειναι καν στα διακοσια πρωτα .επισης στο topuniversities το φυσικο εκπα ηταν στη θεση 331(στην υψηλοτερη για ελληνικο πανεπιστημιο) για το 2012-2013 ενω το εμπ δεν εχει καθολου καταταξη για τη φυσικη αλλα εχει για τη μηχανολογια, την πολιτικη μηχανικη. κατι που μου φαινεται πολυ λογικο αφου το εμπ δεν εχει αμιγως τμημα φυσικης.



δηλαδη το mit,το harvard και ολα τα αλλα μεγαλα πανεπιστημια θεωρουν το φορεα αξιοπιστο και το εμπ δεν τον θεωρει?:whistle:



ειτε το θελεις ειτε οχι το εμπ και το απθ ειναι καλυτερα στο γενικο μεσο ορο οπως δειχνουν και ολες οι λιστες που παρατεθηκαν.


Άμα θες να σπουδασεις φυσικη τότε πολυ απλα στείλε mails σε διάφορους καθηγητές σε Ελλάδα και εξωτερικο . Είτε έλληνες του εξωτερικού είτε ξένους . Έτσι έκανα και εγω όταν ήμουν γ´λυκειου . Και όταν το κανείς στείλε μου ενα προσωπικό μήνυμα να με ρωτήσεις πληροφορίες για την σχολη μου οπως εχουν κανει ολοι όσοι ακολούθησαν την συμβουλή μου ! ( δεν τ παιζω έμπειρος απλα ειναι πιο αξιόπιστη πηγή ένας καθηγητής απο το i school ) !

Το μιτ και τα σχετικα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται απο χιλιάδες φορείς οπότε συμμετάσχουν παντου . Επισης ειναι ανεπίστημια τα οποία ποντάρουν στη διαφήμιση ενώ το ΕΜΠ αδιαφορεί γιατι πολυ αλλα το επίπεδο της Ελλάδας ειναι ----- και το πανεπιστήμιο ειναι ελληνόφωνο !

Λες οτι το εκπα ειναι καλύτερο . Ωραία ! Δεν θα διαφώνησω. Στείλε mail σε καθηγητές πχ βλαστού , γαζης , κουτσουμπας ( που ειναι στο CERN σε σπουδαία θέση και μέχρι το 1999 που δημιουργήθηκε η σχολη μου ηταν στο φυσικό ) και ρωτά τους ! Αυτοί θα σου εξηγήσουν με επιχειρήματα σε τι κατάσταση ειναι το εκπα , τι όνομα εχει η Σεμφε και τ ΕΜΠ , γιατι να επιλέξεις Σεμφε . Μαλιστα αν πας στο ΕΜΠ και ρωτήσεις μπορει και να σου μιλάνε μια ώρα . Κανε το ίδιο και με καθηγητές του φυσικού . Και μετα έλα πες μας τη γνώμη σου οχι τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δηλαδή μέρες 15 αύγουστου κοινώς διακοπών έστειλες εσύ μήνυμα στον πρόεδρο της σχολής σου για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα και σου απάντησε άμεσα....Και τι ακριβώς σου είπε? ότι τους παρακάλεσαν να τους εντάξουν στα 500 καλύτερα πανεπιστήμια και απλά η σχολή σου δεν δέχτηκε την πρόταση??
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ε αφού απαντάει τόσο εύκολα με ένα απλό mail τότε να του στείλουμε και εμείς να τον ρωτήσουμε ;) ;) ;)

Ολοι οι καθηγητές του ΕΜΠ απαντάνε άμεσα . Μπορείς να στείλεις και εσυ βεβαίως ! Δεν σε προσκαλουνε προφανώς αλλα δεν θα κάτσω να σου αναλύσω όλη την διαδικασία . Ειναι συνεργαζόμενοι φορείς . Άμα συνεργαζεσαι τότε συμμετεχεις , αν οχι δεν συμμετεχεις . Επισης άλλοι φορείς απαιτούν το πανεπιστήμιο να εχει πάνω απο 6-7-12 ανάλογα επιστημονικά αντικείμενα , η πάνω απο έναν στάνταρ αριθμό σχολών κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top