Αναδρομή στους Ολυμπιακούς Αγώνες

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
αυτο που ισχυει τωρα ειναι κακο ? αντιθετα ,εγω το βρισκω θετικοτατο που ο τοπος διεξαγωγης αλλαζει..

ps : καλυτερα να κανεις εναν ορθογραφικο ελεγχο με το αντιστοιχο εργαλειο...πιο γρηγορα διαβαζω και κατανοω τα κατεβατα του μιχαλη παρα μια δικια σου προταση...give a try :):no1:

δεν είπα ότι δεν είναι φαντασμαγορικό αλλα ειπα οτι δεν ειναι ουσιώδες και δεν μιλαω για την εναρξη και την ληξη αλλά για το ενδιαμεσο

υ.γ.: σε καθε θεμα ταιδα θα πρεπει να λεω ; το θεμα της ορθογρφιας το παλευω απο την πρωτη δημοτικου , και ξαναλεω παιδι το οποιο καποτε ειχε μαθησιακο προβλημα εννοειται οτι και που δινει ενα κειμενο με καποια συνοχη ειναι ικανοποιητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμενα μου φαινονται πολυ υποκριτικα τα πανηγυριακα στις τελετες εναρξης, ειδικα της Κινας που απο πισω κρυβει πολλα οπως ειπε και ο Γιωργος. Παρακολουθησα λιγο φυσικα, σαν σοου ηταν μια χαρα, εντυπωσιαστικα απο το ποσο καλα συγχρονισμενοι ηταν, αλλα δε μπορουσα να σταματησω να σκεφτομαι ποση υποκρισια υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν είπα ότι δεν είναι φαντασμαγορικό αλλα ειπα οτι δεν ειναι ουσιώδες και δεν μιλαω για την εναρξη και την ληξη αλλά για το ενδιαμεσο

υ.γ.: σε καθε θεμα ταιδα θα πρεπει να λεω ; το θεμα της ορθογρφιας το παλευω απο την πρωτη δημοτικου , και ξαναλεω παιδι το οποιο καποτε ειχε μαθησιακο προβλημα εννοειται οτι και που δινει ενα κειμενο με καποια συνοχη ειναι ικανοποιητικο.

τι σχεση εχει η φαντασμαγορια με το μερος διεξαγωγης? εγω δεν αναφερθηκα στην τελετη οταν quote-αρισα το μηνυμα σου...απλως ειπα οτι ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη μου οι ολυμπιακοι να γινονται σε διαφορετικα μερη...

και στο θεμα της ορθογραφιας..πατα ορθογραφικος ελεγχος και εν συνεχεια αλλαγη ή παραβλεψη σε καθε λεξη που θα σου εντοπιζει.δεν ειναι δυσκολο αυτο φανταζομαι.και μην παρεξηγεισαι..!! δεν τα λεω για να σε κατηγορησω...για να γινονται κατανοητα τα πιστευω σου το λεω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
τι σχεση εχει η φαντασμαγορια με το μερος διεξαγωγης? εγω δεν αναφερθηκα στην τελετη οταν quote-αρισα το μηνυμα σου...απλως ειπα οτι ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη μου οι ολυμπιακοι να γινονται σε διαφορετικα μερη...

και στο θεμα της ορθογραφιας..πατα ορθογραφικος ελεγχος και εν συνεχεια αλλαγη ή παραβλεψη σε καθε λεξη που θα σου εντοπιζει.δεν ειναι δυσκολο αυτο φανταζομαι.και μην παρεξηγεισαι..!! δεν τα λεω για να σε κατηγορησω...για να γινονται κατανοητα τα πιστευω σου το λεω:no1:

sorry για το πρωτο δεν το καταλαβα

οσο για την ορθογρφια επειδη τα συστηματα δεν εχουν λογικη αλλα βασιζονται μονο σε αλγοριθμους θεωρω οτι δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα η διορθωση αν ομως βαλω αυτοματη διορθωση μπορει να αλιωθει απο το προγραμα αυτο που γραφω (νοηματικα) μπορει μετα την διορθωση ουτε εγω τι γραφω ασε που δεν παρεξηγουμε καθε χρονο οι καινουργοι μου φιλολογοι τα ιδια μου λενε συνεχιστε να το λετε (μπορει να με κανετε να το σταματησω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ακόμα δεν άρχισαν κ είχαμε οι Έλληνες τον πρώτο ντοπέ εκεί......έλεος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οπως θες.

κρου θα συμφωνησω οτι η τελετη δεν ηταν παρα μονο ενα καλοστημενο και ωραιο σοου...αλλωστε οπως ειπαμε το νοημα των Ολυμπιακων οπως το γνωριζουμε απο την αρχαιοτητα εχει χαθει...
βεβαια,υπαρχει μια αισιοδοξια σε σχεση με την απορριψη των ρεκορ στο μελλον...συγκεκριμενα,και ο οργανισμος των αθλητων εχει φτασει στα ορια του καθως και η επιστημη που κρυβεται πισω απο τις μεγαλες επιδοσεις...για αυτο το λογο τα ρεκορ σπανιζουν και θα γινονται ολοενα και λιγοτερα στο μελλον...αυτο (η αδιαφορια για τα ρεκορ δηλαδη αφου αυτα θα ειναι ελαχιστα εως μηδαμινα) ισως βοηθησει στην εξυγιανση του αθλητισμου αρα και των αγωνων.

Ακόμα δεν άρχισαν κ είχαμε οι Έλληνες τον πρώτο ντοπέ εκεί......έλεος....
ειμαστε γρηγορα πιστολια οι ατιμοι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
...ολα κιολα...σε αυτο το θεμα εχουμε ΠΑΝΤΑ την πρωτια!!!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
στο θεμα του ντοπαρισματος ειμαστε υπερδυναμη :P:( αλλα παλι υπαρχουν και καλυτεροι...βασικα,το θεμα δεν ειναι ποιοι ειναι ντοπε (λες και δε ξερουμε!!) αλλα ποιοι πιανονται...εκει υστερουμε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μου άρεσε πολύ η τελετή έναρξης αν και δεν την είδα όλη. Φυσικά δεν μπορούμε να την συγκρίνουμε με την δικιά μας. Η Κίνα είναι μια τεράστια χώρα. Μόνο το στάδιο κόστισε αρκετά δις.
Ως γεγονός μπορώ να πω ότι είναι αρκετά σημαντικό. Μάλιστα μας τιμάει που αρχικά γινόταν μόνο στην Ελλάδα και συνεχίστηκε από όλο τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ωραία η Τελετή αν και λίγο μούφα, θα μπορούσαν καλύτερα :p.... Πάντως η υποκρισία καλά κρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Μου αρέσει σα θεσμός και παρακολουθώ όσο περισσότερο μπορώ...
Ειδα (οχι όλα) την τελετή έναρξης σήμερα.. γενικα ήταν αρκετά φαντασμαγορικό,
σε κάποια σημεία όμως βαριόμουν.. Μπορώ να πω ότι δν συγκρίνονται με την δικιά μας..
μου αρέσε πολύ περισσότερο..
Λυπάμαι κάπως τους καημένους τους αθλητές όμως.. που θα τη βγάλουν με ακρίδες,
κατσαρίδες.. κλπ.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υποστηρίζω το θεσμό για τις ιδέες του, ως άνθρωπος πάνω απ'ολα και για ένα λόγο παραπάνω, επειδή αποτελούν μέρος του εθνικού μας πολιτισμού ως Έλληνες, από τα μεγαλύτερα δώρα που έκανε αυτός ο πολιτισμός στην ανθρωπότητα.
Απο κει και πέρα οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν γινονται σεβαστοί. Λυπάμαι όταν επιτρέπεται στις ΗΠΑ να συμμετέχουν και μάλιστα, ως συνήθως, να κατακτούν την πρωτιά (με ντόπες πάντα) και ταυτόχρονα να γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια την ολυμπιακή εκεχειρία. Οι Αγώνες δεν είναι πολιτική. Είναι απαράδεκτο να γίνονται μέθοδος επιβολής των μεγάλων κρατών. Δεν θέλω να κατηγορήσω την Κίνα για την πολιτική της με ευκαιρία τους αγώνες. Αυτό είναι άλλο ζήτημα. Άλλωστε περί Θιβέτ έχω πολλές επιφυλάξεις γιατί πολλά ακούγονται για το ποιοι μεγάλοι δυτικοί κρύβονται πίσω από το Δαλάι Λάμα και τους θιβετιανούς αυτονομιστές και τι συμφέροντα επιδιώκουν από την αποδυνάμωση της Κίνας.
Στόχος των αγώνων είναι η ένωση της ανθρωπότητας και μόνο. Δε νομίζω πως πρέπει να μας ενδιαφέρει το ποιος θα νικήσει. Σημασία, τελικά, έχει η συμμετοχή στη μεγάλη γιορτή.
Περί της διοργάνωσης της Κίνας μπορώ να πω οτι ήταν αρκετά αξιόλογη, αν και νομίζω οτι η τελετή έναρξης της Αθήνας ήταν πιο περιτεχνημένα λιτή, άρα και αισθητικά καλύτερη. Το κλίμα, πάντως, που περνάνε οι κυβερνητικοί στο λαό είναι επιεικώς υποκριτικό. Δεν ξέρω αν γνωρίζετε οτι διανεμήθηκαν αυστηρά εγχειρίδια συμπεριφοράς, ώστε οι κινέζοι να δείχνουν χαρούμενοι, κομψοί, άρα και ανώτεροι στα δυτικά μάτια. Κι αν πραγματικά χαίρονται τα 18 εκατομμύρια του Πεκίνου, μάλλον πρέπει να γνωρίζουμε τι συμβαίνει στα υπόλοιπα 1,82 δισεκατομμύρια της χώρας. Η διοργάνωση της Ελλάδας νομίζω οτι ήταν πραγματικά ειλικρινής, αφού με κάθε ευκαιρία δείξαμε τι σημαίνει πραγματικά Ελλάδα, από την αρχαιότητα μέχρι το σήμερα, χωρίς προκαλύψεις και όμορφα περιτυλίγματα. Ιδίως η τελετή λήξης μας ήταν μια ακριβής αποτύπωση της σύγχρονης Ελλάδας όπως πραγματικά είναι, μια χώρα με ένα λαό που προσπαθεί να βρει τη θέση του στο μέλλον, μέσα από πολλές δυσκολίες αλλά πάντα με το τραγούδι και το γλέντι στο αίμα του σαν μέσο να ξεπερνά τις δυσκολίες της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Υποστηρίζω το θεσμό για τις ιδέες του, ως άνθρωπος πάνω απ'ολα και για ένα λόγο παραπάνω, επειδή αποτελούν μέρος του εθνικού μας πολιτισμού ως Έλληνες, από τα μεγαλύτερα δώρα που έκανε αυτός ο πολιτισμός στην ανθρωπότητα.
Απο κει και πέρα οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν γινονται σεβαστοί. Λυπάμαι όταν επιτρέπεται στις ΗΠΑ να συμμετέχουν και μάλιστα, ως συνήθως, να κατακτούν την πρωτιά (με ντόπες πάντα) και ταυτόχρονα να γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια την ολυμπιακή εκεχειρία. Οι Αγώνες δεν είναι πολιτική. Είναι απαράδεκτο να γίνονται μέθοδος επιβολής των μεγάλων κρατών. Δεν θέλω να κατηγορήσω την Κίνα για την πολιτική της με ευκαιρία τους αγώνες. Αυτό είναι άλλο ζήτημα. Άλλωστε περί Θιβέτ έχω πολλές επιφυλάξεις γιατί πολλά ακούγονται για το ποιοι μεγάλοι δυτικοί κρύβονται πίσω από το Δαλάι Λάμα και τους θιβετιανούς αυτονομιστές και τι συμφέροντα επιδιώκουν από την αποδυνάμωση της Κίνας.
Στόχος των αγώνων είναι η ένωση της ανθρωπότητας και μόνο. Δε νομίζω πως πρέπει να μας ενδιαφέρει το ποιος θα νικήσει. Σημασία, τελικά, έχει η συμμετοχή στη μεγάλη γιορτή.
Περί της διοργάνωσης της Κίνας μπορώ να πω οτι ήταν αρκετά αξιόλογη, αν και νομίζω οτι η τελετή έναρξης της Αθήνας ήταν πιο περιτεχνημένα λιτή, άρα και αισθητικά καλύτερη. Το κλίμα, πάντως, που περνάνε οι κυβερνητικοί στο λαό είναι επιεικώς υποκριτικό. Δεν ξέρω αν γνωρίζετε οτι διανεμήθηκαν αυστηρά εγχειρίδια συμπεριφοράς, ώστε οι κινέζοι να δείχνουν χαρούμενοι, κομψοί, άρα και ανώτεροι στα δυτικά μάτια. Κι αν πραγματικά χαίρονται τα 18 εκατομμύρια του Πεκίνου, μάλλον πρέπει να γνωρίζουμε τι συμβαίνει στα υπόλοιπα 1,82 δισεκατομμύρια της χώρας. Η διοργάνωση της Ελλάδας νομίζω οτι ήταν πραγματικά ειλικρινής, αφού με κάθε ευκαιρία δείξαμε τι σημαίνει πραγματικά Ελλάδα, από την αρχαιότητα μέχρι το σήμερα, χωρίς προκαλύψεις και όμορφα περιτυλίγματα. Ιδίως η τελετή λήξης μας ήταν μια ακριβής αποτύπωση της σύγχρονης Ελλάδας όπως πραγματικά είναι, μια χώρα με ένα λαό που προσπαθεί να βρει τη θέση του στο μέλλον, μέσα από πολλές δυσκολίες αλλά πάντα με το τραγούδι και το γλέντι στο αίμα του σαν μέσο να ξεπερνά τις δυσκολίες της ζωής.

Συμφωνω αλλα εχω ενστασεις επι των μπολνταρισμενων...
ας μην τα ριχνουμε ολα στους Αμερικανους...φυσικα δεν τους υποστηριζω αλλα δεν ειναι αυτοι οι κακιασμενοι και η υπολοιπη ανθρωποτητα τα αγγελουδια...σκανδαλα ντοπιγκ εχουν γινει πολλα και σε λογαριασμο πολλων χωρων συμπεριλαμβανομενης και της δικιας μας...μπορει η ιστορια να ξεκιναει απο τα εργαστηρια της BALCO αλλα ας μην γελιομαστε οι πρωταθλητες μια χαρα δεχονται τα ωραια της παρασκευασματα,ανεξαρτητως εθνικοτητας.
οσο για την ολυμπιακη εκεχειρια...σιγουρα οι παραβασεις ειναι περισσοτερες για αυτους αλλα μην ξεχναμε τις εχθροπραξιες που αυτη τη στιγμη παιρνουν χωρα μεταξυ Γεωργιας-Ρωσιας..
το θεμα ειναι η εξυγιανση των Αγωνων και οχι ο αποκλεισμος ολοκληρων αποστολων ως αποτελεσμα γενικευσεων.Ο θεσμος αλλωστε ανηκει σε ολη την ανθρωποτητα.Κανεις δεν ειναι αμοιρος των ευθυνων του για την παρακμιακη εικονα της συγχρονης Ολυμπιαδας.

Στους δικους μας Ολυμπιακους ειχε γινει ενας ατυπος διωγμος των ζητιανων απο τους δρομους για να μην σχηματιστει ασχημη αποψη για τη χωρα..αυτο δεν ηταν σωστο..Γενικα,μου αρεσε η διοργανωση μας αλλα το υποκριτικο στοιχειο υπαρχει στις νεοτερες Ολυμπιαδες αρα και διατηρηθηκε ,δυστυχως,ακομα και οταν την φιλοξενησε η γενετειρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
miv,παρα πολυ ωραια τα λογια σου...ρητορας γεννημενος....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμφωνω αλλα εχω ενστασεις επι των μπολνταρισμενων...
ας μην τα ριχνουμε ολα στους Αμερικανους...φυσικα δεν τους υποστηριζω αλλα δεν ειναι αυτοι οι κακιασμενοι και η υπολοιπη ανθρωποτητα τα αγγελουδια...σκανδαλα ντοπιγκ εχουν γινει πολλα και σε λογαριασμο πολλων χωρων συμπεριλαμβανομενης και της δικιας μας...μπορει η ιστορια να ξεκιναει απο τα εργαστηρια της BALCO αλλα ας μην γελιομαστε οι πρωταθλητες μια χαρα δεχονται τα ωραια της παρασκευασματα,ανεξαρτητως εθνικοτητας.
οσο για την ολυμπιακη εκεχειρια...σιγουρα οι παραβασεις ειναι περισσοτερες για αυτους αλλα μην ξεχναμε τις εχθροπραξιες που αυτη τη στιγμη παιρνουν χωρα μεταξυ Γεωργιας-Ρωσιας..
το θεμα ειναι η εξυγιανση των Αγωνων και οχι ο αποκλεισμος ολοκληρων αποστολων ως αποτελεσμα γενικευσεων.Ο θεσμος αλλωστε ανηκει σε ολη την ανθρωποτητα.Κανεις δεν ειναι αμοιρος των ευθυνων του για την παρακμιακη εικονα της συγχρονης Ολυμπιαδας.

Στους δικους μας Ολυμπιακους ειχε γινει ενας ατυπος διωγμος των ζητιανων απο τους δρομους για να μην σχηματιστει ασχημη αποψη για τη χωρα..αυτο δεν ηταν σωστο..Γενικα,μου αρεσε η διοργανωση μας αλλα το υποκριτικο στοιχειο υπαρχει στις νεοτερες Ολυμπιαδες αρα και διατηρηθηκε ,δυστυχως,ακομα και οταν την φιλοξενησε η γενετειρα της.


Παράδειγμα ήταν οι Αμερικάνοι επειδή οι μεγαλύτεροι πόλεμοι στον κόσμο είναι ευθύνη τους. Υπάρχουν φυσικά πολλοί παρόμοιοι.

Από ένα τουριστικό μέρος που φιλοξενεί διοργάνωση δε μπορείς παρά να δείξεις μια καλή εικόνα. Δε νομίζω οτι είναι τόσο τραγικό που παρουσιάστηκε μια καλύτερη εικόνα και φυσικά δεν είναι το ίδιο με τη στρατιωτική πειθαρχία που οι Κινέζοι επιβάλλουν σε όλους τους πολίτες με τεχνικές προπαγάνδας. Σίγουρα παντού υπάρχει υποκρισία, αλλά σε επίπεδο διοργάνωσης δεν σημειώθηκε σε μεγάλο βαθμό. Άλλωστε η απομάκρυνση ζητιάνων και περιθωριακών δεν έγινε μόνο για τη μόστρα, αλλά κι επειδή ήταν στα πλαίσια του σχεδιασμού ασφαλείας των αγώνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αρχικα,ξεκαθαριζω οτι η πολιτικη των Κινεζων να μετατρεψουν τους κατοικους της χωρας σε εξυπηρετικα ρομποτακια των επισκεπτων με βρισκει καθετα αντιθετη.

η αναγκη δημιουργιας μιας καλης εικονας της χωρας που φιλοξενει τη διοργανωση ειναι επιτακτικη...αλλα οι Αγωνες μπορουν να γινουν αφορμη για την βελτιωση των κοινωνιων...σε αυτον τον τομεα θαρρω πως αποτυχαμε γιατι λιγο καιρο μετα και την τελετη ληξης των Παραολυμπιακων Αγωνων ολοι μας επιστρεψαμε στις "κακιες μας συνηθειες"..
ενα προβλημα που θα επρεπε να λυθει και οχι να συγκαλυφθει κατα τη γνωμη μου ηταν αυτο των ζητιανων..κατανοω οτι η απολυτη λυση του ζητηματος δεν υπαρχει αλλα μπορουσαμε τουλαχιστον να επιτυχουμε την μερικη...αντι να τους απομακρυνουμε απο τους κεντρικους δρομους γιατι δεν φροντισαμε για την οργανωση μιας εκστρατειας βοηθειας τους ? καλη ιδεα θα ηταν επισης να χρησιμοποιηθει στην εκστρατεια ο αριθμος των εθελοντων των οποιων οι αιτησεις ειχαν απορριφθει λογω καλυψης αναγκων.ετσι και θα μπαιναμε λιγο στο πραγματικο νοημα των Ολυμπιακων που αν μη τι αλλο επιβαλλει ανθρωπια και δεν θα υπηρχαν ανησυχιες σχετικα με την ασφαλεια των Αγωνων...
ετεροχρονισμενες και ασκοπες οι προτασεις μου,το ξερω,αλλα το εφερε η συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σίγουρα πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο, αλλά σε μία τόσο μεγάλη διοργάνωση δεν υπάρχει χρόνος για να λυθούν όλα τα πλευρικά προβλήματα.
Εντάξει, μετά τους Αγώνες η ζωή και η νοοτροπία έχει βελτιωθεί πολύ. Δε νομίζω οτι οι άνθρωποι, ιδίως στην Αθήνα, είναι οι ίδιοι. Το γεγονός οτι όντως δεν διορθώθηκαν τα πάντα είναι κάτι που συμβαίνει λίγο έως πολύ σε όλες τις μεταολυμπιακές πόλεις και προφανώς θα συμβεί και στο Πεκίνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Εντάξει, μετά τους Αγώνες η ζωή και η νοοτροπία έχει βελτιωθεί πολύ. Δε νομίζω οτι οι άνθρωποι, ιδίως στην Αθήνα, είναι οι ίδιοι.

δν νομιζω...οσο για την Αθηνα διαφωνω αλλα ισως να ξερεις καλυτερα ως μονιμος κατοικος της.Ας τοποθετηθουν και αλλοι Αθηναιοι σε αυτο..εχει ενδιαφερον.

και προφανώς θα συμβεί και στο Πεκίνο.

δεν εχω καμια αμφιβολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχουν διορθωθεί πολλά στην Αθήνα σε μεγάλο βαθμό, σημαντικά πράγματα όπως οι μεταφορές, η ρύπανση, η αρτιότητα σε πολλά μέρη κι αξιοθέατα, η αύξηση του αριθμού τουριστών κλπ. Κατόπιν αυτών έχουν αλλάξει και οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Σίγουρα με τα χρήματα που διατέθηκαν για την οργάνωση των Ολυμπιακών στην Αθήνα θα μπορούσαν να είχαν λυθεί πολύ περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύθηκαν με την διοργάνωσή τους...

Παρ όλα αυτά ΔΕΝ είμαι αχάριστος και αναγνωρίζω την πρόοδο που έχει γίνει σε αρκετούς τομείς... Απλά αναζητάω συνέχεια το καλύτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top