Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Valder η παρατήρηση ήταν γενική, γιατί το παίρνεις προσωπικά? Δεν έχω αυτή τη στιγμή το χρόνο να κάτσω να διαβάσω όλο το thread για να δω ποιος μίλησε για κομματικά. :)

Οτι και να αναγνωρίσουν, αν τα ιδιωτικά κολλέγια συνεχίσουν να είναι στο επίπεδο που είναι τώρα, οι εργοδότες ξέρουν ποιόν θα προσλάβουν και ποιόν όχι. ;) Απο κει και πέρα ας χτυπιούνται τα κολλέγια, αν δεν ανεβάσουν την ποιότητα τους, μια ζωή θα είναι και θα θεωρούνται "κατώτερα". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ωχ χάθηκε το πόστ μου ή σβήστηκε; Ο.ο anyway here it is σε περίπτωση που χάθηκε...

Το θέμα είναι πολιτικό δεν είναι κομματικό άσχετα αν κάποια κόμματα ακολουθούν συγκεκριμένες πολιτικές.
Προσωπικά είμαι αντίθετος στην αναγνώριση των προαναφερθέντων ιδρυμάτων γιατί θεωρώ πως το χρήμα δεν πρέπει να εξαγοράζει την παιδεία και πως πρέπει να υπάρχει αξιοκρατία σε αυτά τα θέματα.
Τώρα ο μαθητής του 11 (συγνώμη αν θίγω κάποιον απο εδώ αλλα δεν είναι προσωπικό το θέμα) δεν τα "παίρνει" στο σχολείο θα τα "παρει" στο ιδιωτικό και θα γίνει καλός επαγγελματίας;Πολύ το αμφιβάλω γιατί δεν νομίζω να άλλαξαν τόσα πολλά σε ένα χρόνο (και αν άλλαξαν γιατί δεν έδωσε πάλι εξετάσεις;).
Και είναι κοροϊδία το λιγότερο για κάποιον να πάει να σπουδάσει 3-4 χρόνια Διοίκηση Επιχειρήσεων (που είναι και τις μόδας, αχχ επιχειρήσεις για να διοικηθούν να είχαμε τόσες...) ενώ ο άλλος πάει σε ιδιωτικό και πληρώνει και σε 2 χρόνια έχει πτυχίο.
Τώρα θα μου πείς τι δουλειά θα κάνει; Στο εργοστάσιο; Στα χωράφια; Σερβιτόρος; Ναι γιατί όχι, δεν γίνεται να έχεις επιχειρήσεις να διοικήσεις χωρίς εργαζομένους και οι μετανάστες που κάνουν ότι δουλειά τους κάτσει (γιατί ξέρουν τι θα πει πραγματική φτώχια, όχι να έχεις το τελευταίο ΝΟΚΙΑ και τα λεφτά του μπαμπά και να το παίζεις άνεργος) πλέον δεν επαρκούν...

Επαναλαμβάνω, δεν θέλω να θίξω κανένα αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Y.Γ. Θέλουμε δεν θέλουμε η γραμμή είναι να αναγνωριστούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αν και θα συμφωνήσω στα λεγόμενα σου να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά τους μαθητές του 11 που είπες..Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι περισσότεροι απλα κωλοβαράνε στο σχολείο γιατί έχουν δεδομένο ότι θα μπουν σε ιδιωτικό και δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν..Επιλογή τους και σεβαστή..
Τώρα για την αναγνώριση σαφώς δεν είμαι υπέρ αλλά αυτό που είπε η Michelle αντικατοπτρίζει απόλυτα την άποψη μου..
τι και να αναγνωρίσουν, αν τα ιδιωτικά κολλέγια συνεχίσουν να είναι στο επίπεδο που είναι τώρα, οι εργοδότες ξέρουν ποιόν θα προσλάβουν και ποιόν όχι. ;) Απο κει και πέρα ας χτυπιούνται τα κολλέγια, αν δεν ανεβάσουν την ποιότητα τους, μια ζωή θα είναι και θα θεωρούνται "κατώτερα". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι περισσότεροι απλα κωλοβαράνε στο σχολείο γιατί έχουν δεδομένο ότι θα μπουν σε ιδιωτικό και δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν.
Αν έχουν την πολυτέλεια να θυσιάσουν τον βαθμό του απολυτηρίου και τα χρήματα των γονιών τους αντί να διαβάσουν λίγο και να μπούν σε δημόσια σχολή ώστε να πιάσουν και τόπο οι φόροι των γονιών τους ας το κάνουν...

Το δεύτερο είναι ανάλογα την ειδικότητα όμως γιατί μπορεί ο εργοδότης να επιλέξει το απόφοιτο του ΙΕΚ που θα κάνει την ίδια δουλειά και θα ζητάει και λιγότερα όμως... οπότε ποιος έχει δουλειά και εργασιακή εμπειρία μετα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
Αν έχουν την πολυτέλεια να θυσιάσουν τον βαθμό του απολυτηρίου και τα χρήματα των γονιών τους αντί να διαβάσουν λίγο και να μπούν σε δημόσια σχολή ώστε να πιάσουν και τόπο οι φόροι των γονιών τους ας το κάνουν...
Για αυτές τις περιπτώσεις μιλάω..Ειδικά όσον αφόρα των τομέα τις διοιήκησης επιχειρήσεων σχεδόν όλοι εκεί πηγαίνουν για να πάρουν την εταιρία του μπαμπά συνεπώς αυτό αντίκτυπο άμεσα σε εμάς δεν έχει..Σε άλλους κλάδους όμως ναι..

Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
Το δεύτερο είναι ανάλογα την ειδικότητα όμως γιατί μπορεί ο εργοδότης να επιλέξει το απόφοιτο του ΙΕΚ που θα κάνει την ίδια δουλειά και θα ζητάει και λιγότερα όμως... οπότε ποιος έχει δουλειά και εργασιακή εμπειρία μετα; ;)
Ναι ο εργοδότης αυτός όμως δεν θα έχει απαιτήσεις με υψηλά στάντα απόδοσης και δουλειάς ποιότητας επιπέδου...Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να δουλεύω για έναν τέτοιο εργοδότη..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Όσο για τα στάνταρτς... τα έχουν όλοι γραμμένα απο ότι φαίνεται :lol:
anyway, nighty night to you~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Οτι και να αναγνωρίσουν, αν τα ιδιωτικά κολλέγια συνεχίσουν να είναι στο επίπεδο που είναι τώρα, οι εργοδότες ξέρουν ποιόν θα προσλάβουν και ποιόν όχι. ;) Απο κει και πέρα ας χτυπιούνται τα κολλέγια, αν δεν ανεβάσουν την ποιότητα τους, μια ζωή θα είναι και θα θεωρούνται "κατώτερα". ;)

To έγραψα και πιο πριν,το όλο ζήτημα δεν γίνεται για την αγορά εργασίας,αλλά κυρίως πλήττει επαγγέλματα στα οποία απαιτείται άδεια εξάσκησης (και το δικό μου είναι μέσα σε αυτά για αυτό χτυπιέμαι).Έχω δώσει και παράδειγμα πιο πάνω.Για την αγορά εργασίας δεν ανησυχώ ούτε εγώ εκεί αν δεν φτουράς (ιδιωτικό τομέα) ότι χαρτί κι αν έχεις δεν προχωράς.Σκεφτείτε όμως αύριο μεθαύριο ο απόφοιτος του τάδε ιδιωτικού κολεγίου να αποκτήσει άδεια να ανοίξει ιατρείο ή να γίνει αρχιτέκτονας (και εκεί νομίζω διαβαθμίζονται οι άδειες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έλα ρε Valder που παρεξηγήθηκες! Το θέμα έχει πολιτικές προεκτάσεις 100%, μην τρελαθούμε, χαίρομαι που συμφωνούμε άλλωστε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Θα ταχθώ κι εγώ κατά του να γίνουν ισότιμα αυτά τα πτυχία με των δημοσίων πανεπιστημίων ΑΛΛΑ....
Πρώτον,είναι υποχρεωτικό,θέλουμε δεν θέλουμε
Δεύτερον και σημαντικότερο....μήπως είναι πανεπιστήμια αυτά τα δημόσια που έχουμε?Ελάτε τώρα,ας σοβαρευτούμε!Γκρέμισμα θέλουν όλα!Οσο για την δωρεάν παιδεία,αυτό είναι το πιό σύντομο ανέκδοτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστιμίων μπορεί να είναι κανείς μόνο αν αυτά δομηθούν έχοντας σκοπό την άνοδο του επιπέδου σπουδών, όπως δηλαδή προσπαθούν να τα "περάσουν". Το ζήτημα είναι πως άντε και έρχονται το Harvard και το Insead και κάνουν παράρτηματα στην Ελλάδα και πάμε όλοι και γινόμαστε λαμπροί επιστήμονες- αφήστε που στα πλαίσια του ανταγωνισμού μπορεί να πάρουν μπροστά και τα κρατικά πανεπιστήμια και να ανεβάσουν το επίπεδο σπουδών τους-όμως με όλα τα άλλα του στυλ Laverne και BCA τι γίνεται?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trelokotsidou:
Υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστιμίων μπορεί να είναι κανείς μόνο αν αυτά δομηθούν έχοντας σκοπό την άνοδο του επιπέδου σπουδών, όπως δηλαδή προσπαθούν να τα "περάσουν". Το ζήτημα είναι πως άντε και έρχονται το Harvard και το Insead και κάνουν παράρτηματα στην Ελλάδα και πάμε όλοι και γινόμαστε λαμπροί επιστήμονες- αφήστε που στα πλαίσια του ανταγωνισμού μπορεί να πάρουν μπροστά και τα κρατικά πανεπιστήμια και να ανεβάσουν το επίπεδο σπουδών τους-όμως με όλα τα άλλα του στυλ Laverne και BCA τι γίνεται?:hmm:

Μια σχετική ερώτηση σχετική με το μνμ σου...

Το παράτημα του Harvard στην ελλάδα έχει μεγαλύτερη αξία από το AEI; :confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το παράτημα του Harvard στην ελλάδα έχει μεγαλύτερη αξία από το AEI; :confused: :confused: :confused:

Αν το Harvard κάνει παράρτημα ανάλογο του ονόματος του και της ιστορίας του και βέβαια ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trelokotsidou:
Αν το Harvard κάνει παράρτημα ανάλογο του ονόματος του και της ιστορίας του και βέβαια ναι.

Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις και στο πρώτο σου μνμ.Κανένα απο τα πανεπιστήμια δεν ιδρύει το ίδιο παράρτημα,ουσιαστικά "επινοικιάζει" το πρόγραμμα σπουδών και το πτυχίο σε έναν οποιοδήποτε επιχειρηματία που έχει το κεφάλαιο να το αγοράσει.Τα έχω ξαναγράψει και αναλυτικά στην αρχή(γιατί βαριέστε να διαβάζετε τα πρώτα μνμ:P ;).
Αν θέλουν να αναγνωρίσουν την ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση θα πρέπει πέρα απο τα στάνταρτ λειτουργίας να ορίσουν και κριτήρια πρόσβασης(όχι πανελλαδικές) αλλά έστω κατώτατο βαθμό απολυτηρίου ανάλογα τη σχολή ή κάποιο σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων στο ίδιο το ιδιωτικό παν/μιο όπως γίνεται κι όταν θες να σπουδάσεις έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Viktoria

Νεοφερμένος

Η Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σπουδάζω φιλολογία στην Αθήνα και γράφτηκα πέρυσι παράλληλα σε ιεκ μεγάλου εκπαιδευτικού ομίλου(που διαθέτει και κολλέγιο)απ'όπου έφυγα,καθώς κατάλαβα ότι σε τέτοια ιδρύματα απλά πληρώνεις για να πάρεις ένα πτυχίο. Δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς σε εξετάσεις,γιατί απλά σε αφήνουν να αντιγράφεις!Και εντάξει,το δέχομαι ότι το επίπεδο των ΑΕΙ δεν είναι το καλύτερο, ούτε ισότιμο με αυτών του εξωτερικού,όμως για να πάρεις το πτυχίο θέλει πολύ κόπο και δε νομίζω να διαφωνεί κανένας με αυτό! Δεν είναι σωστό να είναι ισότιμο το πτυχίο κάποιου που απλά είχαν λεφτά οι γονείς του να του το αγοράσουν με το πτυχίο κάποιου που προσπάθησε σκληρά και να μπει σε μια σχολή και να την τελειώσει!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Betadine

Νεοφερμένος

Ο Betadine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η ένταξη των κολλεγίων στην εκπαίδευση είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσε να συμβεί στην εκπαίδευση. Δεν φτάνει που χρόνο με το χρόνο τα πανέπιστήμια υποχρηματοδοτούνται θα έχουμε τώρα και "μπακάλικα" που θα μοιράζουν πτυχία ΑΕΙ ισότιμα με τα κανονικά. Αλήθεια ποιό σοβαρό πανεπιστήμιο θα έρθει στην Ελλάδα να διακινδυνέψει την φήμη του και να κάνει " φρανσάιζ " ? Έγω προσωπικά δεν έχω δει κανένα σοβαρό και να ήταν όμως, θα καταντούσε με το υπάρχων συστημα "μπακάλικο " και αυτο.
Όλα αυτα είναι μερός μιας γενικής στρατηγικής να υποβαθμιστούν τα δημόσια πανεπιστήμια, αφου όπως φαίνεται τους "κοστίζουν" πολλά και έτσι αφήνουν και τρίτους να μπουν στην ανώτατη εκπαίδευση όπως κ με τα ιδιωτικά ΑΕΙ.
Καλή υπομονή γιατί τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν φτανει που η παιδεια στην Ελλαδα ειναι ενα αισχος... Αντι να κανουν οι κυβερνωντες κατι για να την βελτιωσουν, και φυσικα να αυξησουν τις δαπανες - πραγματα που ποτε δεν εκαναν - τωρα μολις μυριστηκαν κεφαλαιο, τσουπ! Αλλαγες στην παιδεια!

Αν θελουν να μας κανουν να πιστεψουμε οτι μονο το ιδιωτικο κεφαλαιο μπορει να φερει λυσεις, ειναι γελασμενοι. Ας κανουν κατι για να κανουν την παιδεια καλυτερη και ας αφησουν αυτες τις αλλαγες στην εσχατη περιπτωση που παρα την μεγαλη προσπαθεια δεν θα εχουν καταφερει τιποτα. Αλλα τι λεω τωρα...

Απλα συνεχιζουν να μην προσφερουν τιποτα παραπανω στην παιδεια και πετανε το γαντι στο ιδιωτικο κεφαλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ο νέος νόμος πλαίσιο κινούνται στη σωστή κατεύθυνση αν και είναι κατά βάση άτολμος. Είναι όμως μια καλή βάση πάνω στην οποία μπορεί να οικοδομηθεί ένα καλό δημόσιο πανεπιστήμιο που δε θα φοβάται και θα μπορεί να ανταγωνισθεί κάθε ιδιωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ανάστατοι οι πανεπιστημιακοί από την επικείμενη αναγνώριση των πτυχίων των κολεγίων

"Το θέμα πρόκειται να συζητηθεί εκτάκτως το Σάββατο στη σύνοδο των πρυτάνεων, που διεξάγεται στην Καστοριά. Οι πρυτάνεις θα ζητήσουν από την υπουργό Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου, η οποία θα παραστεί στη σύνοδο, να λάβει άμεσα μέτρα, ώστε να μην εξομοιωθούν οι τριετείς σπουδές που παρέχουν τα κολέγια με τις τετραετείς και πενταετείς σπουδές των ελληνικών πανεπιστημίων."

Ανάμεσα στα ελληνικά κολλέγια που συνεργάζονται με ξένα ιδρύματα και αναμένεται να αναγνωριστούν τα πτυχία των αποφοίτων τους συγκαταλέγονται τα εξής:

Deree College
Vakalo
AKTO
American University of Athens
I.S.T Studies
Athens Metropolitan College
New York College
BCA Business Studies
Indianapolis
SBE
Aegean College
Mediterranean
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά τουλάχιστον όσον αφορά το ΑΚΤΟ που έχω ψάξει 5 πράγματα, τα έτη σπουδών είναι 4 για αρκετούς κλάδους (πχ γραφιστική). Και αξίζει να γίνει ισότιμο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με το ΤΕΙ. Σύγκρινε γραφίστες του ΑΚΤΟ και γραφίστες του ΤΕΙ γραφιστικής και θα δεις αρκετή διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Οσο αφορά την δική μου σχολή (Νοσηλευτική), θεωρώ οτι είναι άδικο να είναι ισότιμες οι ιδιωτικές σχολές με την σχολή των ΤΕΙ ή ΑΕΙ.Είναι 2 χρόνια η δική τους και 4 η δική μας... Κάνουμε ακόμα κ μαθήματα που κάνουν κ στην ιατρική.

Βασικά πιστεύω οτι το πρόβλημα στις δημόσιες σχολές είναι η έλλειψη οργάνωσης κ προγραμματισμού. Αν υπήρχαν αυτά θα είχαμε πολύ καλύτερες σχολές. Οι ιδιωτικές εκεί ποντάρουν!!! Είναι οργανωμένες και προγραμματισμένες ακόμα κ αν διδάσκουν τα παιδιά κάτι υποδαιέστερο από αυτά που διδάσκουν τα ΑΕΙ κ τα ΤΕΙ. Γιατί όσο καλά κ να διδακτώ εγώ κάποια πράγματα, αν πχ. δεν υπάρχουν υλικά στα εργαστήρια να μπορέσω να τα κάνω πρακτικά οτι κ όσες φορές θέλω, κάπου υστερώ στις πρακτικές μου γνώσεις... Ενώ στην ιδιωτική που μπορεί να τους μαθαίνουν κάτι πολύ λιγότερο και έχουν τα πάντα από εξοπλισμό, είναι πολύ λόγικό κάποιος που δεν πέρασε με τις πανελλαδικές να σκεφτεί την ιδιωτική σχολή από την δημόσια. Και ειδικά τώρα με το νέο σύστημα.

Τέλος, εκεί που διαφωνώ με την αναγνώριση είναι οτι είναι λίγο άδικο εμένα κ να μου βγαίνει η ψυχή να διαβάζω για τις πανελλήνιες κ να δίνει ο πατέρας μου ένα σωρό λεφτά για φροντηστήρια και ο άλλος αβασάνιστα κ χωρίς γνώσεις να μπαίνει σε όποια σχολή θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top