Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τέλος, εκεί που διαφωνώ με την αναγνώριση είναι οτι είναι λίγο άδικο εμένα κ να μου βγαίνει η ψυχή να διαβάζω για τις πανελλήνιες κ να δίνει ο πατέρας μου ένα σωρό λεφτά για φροντηστήρια και ο άλλος αβασάνιστα κ χωρίς γνώσεις να μπαίνει σε όποια σχολή θέλει...

απλά.. σε λίγα χρόνια αντί να τα πληρώνει κάποιος σε φροντιστήρια, θα τα πληρώνει απευθείας στις ιδιωτικές σχολές....
Γιατί ρε συ, για ποιό λόγο να πληρώσει ο άλλος 3 χρόνια φροντιστήρια, να φάει το άγχος των πανελληνίων, να σκίσει τον κώλο του να διαβάζει και να περάσει στη Θεσσαλονίκη παράδειγμα όπου οι γονείς του θα πρέπει να πληρώσουν δεν ξέρω κι εγώ πόσα το μήνα για να ζει το παιδί τους εκεί...
ΑΡΑ... σε φτάνουν στο σημείο να λες ότι ΝΑΙ κάντε τα ιδιωτικά γιατί μου έρχεται και πιο οικονομικά και χωρίς άγχος!

όλα είναι προς πώληση... όλα γίνονται πρώτα σκατά για να υπάρχει ο "λόγος" να πουληθούν και μετά όλα δουλεύουν ρολόι (βλέπε ΟΤΕ πχ)

εδώ είμαστε.. και δυστυχώς θα είμαστε όταν σε καμιά 20αριά χρόνια τα παιδιά μας δεν θα έχουν κρατική παιδεία αλλά μόνο ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως Αμερική... ελάχιστα με υποτροφίες και τα υπόλοιπα με την τσέπη του μπαμπά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
......συν το γεγονός οτι καμία κυβέρνηση δεν είναι διαθετημένη να χάσει έσοδα, από τα παιδιά που θα στραφούν σε σχολές του εξωτερικού για να σπουδάσουν αν δεν καταφέρουν να εισαχθούν σε μια κρατική σχολή.
Τους δίνει λοιπόν τη δυνατότητα να φοιτήσουν σε ιδιωτική σχολή στο εσωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα χάσουν όμως μεγάλο μέρος της παραπαιδείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μπα, δε νομίζω.
Ηδη η παραπαιδεία έχει εισχωρήσει και στην τριτοβάθμια και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Είμαστε ένα μάτσο χάλια...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
απλά.. σε λίγα χρόνια αντί να τα πληρώνει κάποιος σε φροντιστήρια, θα τα πληρώνει απευθείας στις ιδιωτικές σχολές....
Γιατί ρε συ, για ποιό λόγο να πληρώσει ο άλλος 3 χρόνια φροντιστήρια, να φάει το άγχος των πανελληνίων, να σκίσει τον κώλο του να διαβάζει και να περάσει στη Θεσσαλονίκη παράδειγμα όπου οι γονείς του θα πρέπει να πληρώσουν δεν ξέρω κι εγώ πόσα το μήνα για να ζει το παιδί τους εκεί...
ΑΡΑ... σε φτάνουν στο σημείο να λες ότι ΝΑΙ κάντε τα ιδιωτικά γιατί μου έρχεται και πιο οικονομικά και χωρίς άγχος!


όλα είναι προς πώληση... όλα γίνονται πρώτα σκατά για να υπάρχει ο "λόγος" να πουληθούν και μετά όλα δουλεύουν ρολόι (βλέπε ΟΤΕ πχ)

εδώ είμαστε.. και δυστυχώς θα είμαστε όταν σε καμιά 20αριά χρόνια τα παιδιά μας δεν θα έχουν κρατική παιδεία αλλά μόνο ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως Αμερική... ελάχιστα με υποτροφίες και τα υπόλοιπα με την τσέπη του μπαμπά...


ΚΕ μου έχεις δίκιο... Αλλά να γίνουν πανεπιστημία που να παρέχουν γνώσεις και κατάρτηση άξια με της σχολής μου για παράδειγμα. Να μπαίνουν εύκολα κ να είναι αυστηροί, όπως στην αγγλία τότε εντάξει...
Είναι δυνατόν εμένα που μου βγήκε η ψυχή να δίνω, που τρώω τα μάτια μου όταν διαβάζω για να μάθω ιατρικές γνώσεις, να είμαι ίσα κ όμοια με μία από ΙΕΚ που μέσα σε 2 χρόνια πήρε πτυχίο κ έχει μάθει μόνο τα βασικά?? Αυτό δεν μου αρέσει! Κ μη ξεχνάμε οτι είμαστε στη χώρα του λαδώματος... Τα πτυχία θα τα αξίζουν πραγματικά αυτά τα παιδιά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΚΕ μου έχεις δίκιο... Αλλά να γίνουν πανεπιστημία που να παρέχουν γνώσεις και κατάρτηση άξια με της σχολής μου για παράδειγμα. Να μπαίνουν εύκολα κ να είναι αυστηροί, όπως στην αγγλία τότε εντάξει...
Είναι δυνατόν εμένα που μου βγήκε η ψυχή να δίνω, που τρώω τα μάτια μου όταν διαβάζω για να μάθω ιατρικές γνώσεις, να είμαι ίσα κ όμοια με μία από ΙΕΚ που μέσα σε 2 χρόνια πήρε πτυχίο κ έχει μάθει μόνο τα βασικά?? Αυτό δεν μου αρέσει! Κ μη ξεχνάμε οτι είμαστε στη χώρα του λαδώματος... Τα πτυχία θα τα αξίζουν πραγματικά αυτά τα παιδιά???
δε διαφωνώ σε τίποτα απ όσα λες...
και για να είμαι ειλικρινής, εγώ ως ρομαντικό κι όλας πλάσμα, διαφωνώ και στην αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων, ΠΑΡΟΛΟ που είμαι από ιδιωτικό κολέγιο και ΠΑΡΟΛΟ που στη λίστα είναι και αυτό που πήγα εγώ (για την ακρίβεια αυτό που πήγα αγοράστηκε από ένα από αυτά) πράγμα που σημαίνει ότι στο μέλλον το κυνηγήσω θα έχω "κρατικό" πτυχίο...

Για μένα το ιδανικό θα ήταν να φτάσουν οι κρατικές σχολές στο επίπεδο που είναι οι ιδιωτικές σε όποιον τομέα υστερούν, να πάψει να υπάρχει παραπαιδεία, να μην υπάρχει ιδιωτική παιδεία, να είναι η μόρφωση για όλους όσους πραγματικά θέλουν να συνεχίσουν, και όλα τα υπόλοιπα που θα ήθελε κάποιος άνθρωπος που πιστεύει στην ισότητα των ανθρώπων ανεξαρτήτου τσέπης.
Βέβαια όλα αυτά είναι ουτοπικά γιαυτό και αποφεύγω να μιλάω για αυτά τα θέματα.... γιατί μάλλον οι απόψεις μου είναι δημόσιο θέαμα για γέλια...
Πλέον όλα πουλιούνται και αγοράζονται.. το πτυχίο θα ξεφύγει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Οσο αφορά την δική μου σχολή (Νοσηλευτική), θεωρώ οτι είναι άδικο να είναι ισότιμες οι ιδιωτικές σχολές με την σχολή των ΤΕΙ ή ΑΕΙ.Είναι 2 χρόνια η δική τους και 4 η δική μας... Κάνουμε ακόμα κ μαθήματα που κάνουν κ στην ιατρική.

Αυτό που λες δε νομίζω να ισχύει. Μάλλον θα γίνουν ισότιμες με τα 2ετή δημόσια ΙΕΚ. Μην τα κάνουμε να δείχνουν "χειρότερα" από ότι είναι. Άλλωστε δε νομίζω αυτός που έχει βγάλει κρατικό ΙΕΚ Νοσηλευτικής να θεωρείται ότι έχει τα ίδια εφόδια με σένα που είσαι από Ανώτερη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά τουλάχιστον όσον αφορά το ΑΚΤΟ που έχω ψάξει 5 πράγματα, τα έτη σπουδών είναι 4 για αρκετούς κλάδους (πχ γραφιστική). Και αξίζει να γίνει ισότιμο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με το ΤΕΙ. Σύγκρινε γραφίστες του ΑΚΤΟ και γραφίστες του ΤΕΙ γραφιστικής και θα δεις αρκετή διαφορά.


Αυτό που λες, ισχύει και για μερικές ειδικότητες και σχολές του Deree College. Το ξέρω απο πολύ κοντινό μου πρόσωπο και είμαι αμερόληπτη σε αυτό που λέω.

απλά.. σε λίγα χρόνια αντί να τα πληρώνει κάποιος σε φροντιστήρια, θα τα πληρώνει απευθείας στις ιδιωτικές σχολές....
Γιατί ρε συ, για ποιό λόγο να πληρώσει ο άλλος 3 χρόνια φροντιστήρια, να φάει το άγχος των πανελληνίων, να σκίσει τον κώλο του να διαβάζει και να περάσει στη Θεσσαλονίκη παράδειγμα όπου οι γονείς του θα πρέπει να πληρώσουν δεν ξέρω κι εγώ πόσα το μήνα για να ζει το παιδί τους εκεί...
ΑΡΑ... σε φτάνουν στο σημείο να λες ότι ΝΑΙ κάντε τα ιδιωτικά γιατί μου έρχεται και πιο οικονομικά και χωρίς άγχος!

όλα είναι προς πώληση... όλα γίνονται πρώτα σκατά για να υπάρχει ο "λόγος" να πουληθούν και μετά όλα δουλεύουν ρολόι (βλέπε ΟΤΕ πχ)

εδώ είμαστε.. και δυστυχώς θα είμαστε όταν σε καμιά 20αριά χρόνια τα παιδιά μας δεν θα έχουν κρατική παιδεία αλλά μόνο ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως Αμερική... ελάχιστα με υποτροφίες και τα υπόλοιπα με την τσέπη του μπαμπά...

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω Κακή Επιρροή.

Επιπροσθέτως, υπάρχει κάποια επίσημη πηγή - link που να λέει τις ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ αλλαγές και για το ποιά μή κρατικά πρόκειται να αναγνωριστούν;

Ας το δώσει κάποιος.:)


Επίσης, είδα αυτό.


Ελευθεροτυπία
Άρθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ναι, καλα... κι εγω ειδα αυτο:


Στο Δημόσιο και οι απόφοιτοι κολεγίων


Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ, οι απόφοιτοι ιδιωτικών κολεγίων θα έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για την πλήρωση θέσεων στο Δημόσιο.
Στην πραγματικότητα αυτό σημαίνει, έστω έμεση αναγνώριση των πτυχίων που χορηγούν τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών, τα οποία συνεργάζονται με ξένα πανεπιστήμια.
Έτσι ανοίγει ο δρόμος για την πλήρη ισοτιμία δημοσίων και ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.

Πηγή

Ανάστατοι οι πανεπιστημιακοί από την επικείμενη αναγνώριση των πτυχίων των κολεγίων

"Το θέμα πρόκειται να συζητηθεί εκτάκτως το Σάββατο στη σύνοδο των πρυτάνεων, που διεξάγεται στην Καστοριά. Οι πρυτάνεις θα ζητήσουν από την υπουργό Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου, η οποία θα παραστεί στη σύνοδο, να λάβει άμεσα μέτρα, ώστε να μην εξομοιωθούν οι τριετείς σπουδές που παρέχουν τα κολέγια με τις τετραετείς και πενταετείς σπουδές των ελληνικών πανεπιστημίων."

Ανάμεσα στα ελληνικά κολλέγια που συνεργάζονται με ξένα ιδρύματα και αναμένεται να αναγνωριστούν τα πτυχία των αποφοίτων τους συγκαταλέγονται τα εξής:

Deree College
Vakalo
AKTO
American University of Athens
I.S.T Studies
Athens Metropolitan College
New York College
BCA Business Studies
Indianapolis
SBE
Aegean College
Mediterranean

επαναφερω το θεμα... εχει κανεις κατι νεοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, καλα... κι εγω ειδα αυτο:


Στο Δημόσιο και οι απόφοιτοι κολεγίων


Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ, οι απόφοιτοι ιδιωτικών κολεγίων θα έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για την πλήρωση θέσεων στο Δημόσιο.
Στην πραγματικότητα αυτό σημαίνει, έστω έμεση αναγνώριση των πτυχίων που χορηγούν τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών, τα οποία συνεργάζονται με ξένα πανεπιστήμια.
Έτσι ανοίγει ο δρόμος για την πλήρη ισοτιμία δημοσίων και ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.
Επιτέλους.

Υ.γ.: Στο εξωτερικό που έχει εφαρμοστεί εδώ και χρόνια έχει φοβερά αποτελέσματα.
Ας ελπίσουμε μόνο ότι επιχειρηματίες που θα ξεκινήσουν νέες σχολές δεν θα δουν την υπόθεση σαν "πέφτουν λεφτά". Ευτυχώς που ανταγωνισμός, όπως πάντα, θα "διώξει" τους κακούς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δλδ εισαι υπερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Επιτέλους.

Υ.γ.: Στο εξωτερικό που έχει εφαρμοστεί εδώ και χρόνια έχει φοβερά αποτελέσματα.
Ας ελπίσουμε μόνο ότι επιχειρηματίες που θα ξεκινήσουν νέες σχολές δεν θα δουν την υπόθεση σαν "πέφτουν λεφτά". Ευτυχώς που ανταγωνισμός, όπως πάντα, θα "διώξει" τους κακούς :)

1) Δεν θα δουν την υποθεση σαν "πεφτουν λεφτα" λες? Αυτο θα γινοταν μονο σε εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο... Δηλαδη ξυπνησαν ενα πρωι και σκεφτηκαν "Τωρα θα ανοιξω ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο" χωρις να σκεφτονται το κερδος? Στην τελικη τι ειναι αυτο που μας λεει η κυβερνηση περι ιδιωτικων μη κερδοσκοπικων πανεπιστημιων... Οποιος ξερει οποιαδηποτε ιδιωτικη επιχειρηση που εγινε για... το χομπι και οχι για κερδος, να μου το πει. Μας δουλευουνε ρεεεεεε!

2) Θα διωξουν τους κακους? Ποιοι ειναι οι κακοι? Τα δημοσια πανεπιστημια? Γιατι ο ανταγωνισμος θα υπαρχει, αλλα δυστυχως μονο μεταξυ των ιδιωτικων πανεπιστημιων... τα δημοσια (ετσι οπως τα καταντησαν) θα ειναι εκτος παιχνιδιου και θα αποτελει ξεπεσμο και υποβιβασμο το να φοιτεις σε δημοσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Επιτέλους.

Υ.γ.: Στο εξωτερικό που έχει εφαρμοστεί εδώ και χρόνια έχει φοβερά αποτελέσματα.
Ας ελπίσουμε μόνο ότι επιχειρηματίες που θα ξεκινήσουν νέες σχολές δεν θα δουν την υπόθεση σαν "πέφτουν λεφτά". Ευτυχώς που ανταγωνισμός, όπως πάντα, θα "διώξει" τους κακούς :)

Επιχειρηματιας χωρις να θελει κερδος δεν υπαρχει, και κερδος ειναι να πλερωνουν για πτυχια, απλη λογικη.

Δε θα διωξει τους κακους, θα διωξει αυτους που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις οικονομικες απαιτησεις των καλων επιχειρηματιων. Ας μιλησει το χρημα λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βρε παιδιά, νομίζω πως είστε πολύ προκατελλειμένοι απέναντι στα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Και στην τελική το Harvard δεν είναι δημόσιο, αλλά δεν ακούω κανέναν να είναι εναντίον της ύπαρξής του. Το πτυχίο μου από δημόσιο πανεπιστήμιο (ΦΠΨ Καποδιστριακού) το θεωρώ υπερ-υποβαθμισμένο και όταν πηγαίνω σε κάποια συνέντευξη ή αλλού είναι το τελευταίο χαρτί μου που θα προσπαθήσω να "πουλήσω" επειδή είναι παρακμιακό.

Δεν με ενοχλεί αν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα έχει περισσότερο αξιόλογα πτυχία, βασικό είναι να ανέβει το εκπαιδευτικό επίπεδο αυτής της χώρας. Για μένα είναι η μόνη ευκαιρία να αναβαθμιστεί η πανεπιστημιακή παιδεία. Μόνο ο ανταγωνισμός μας κάνει καλύτερους. Και θα ήθελα το παιδί μου να έχει πιο αξιόλογο πτυχίο από το δικό μου. Το αρνητικό στην χώρα μας είναι ότι μας νοιάζει το τομάρι κι η εξασφάλισή μας. Μην έχει άλλος καλύτερο πτυχίο από εμένα, κι ας είναι το δικό μου υποβαθμισμένο, επειδή πώς θα τον ανταγωνιστώ? Έτσι όμως δεν πάμε μπροστά.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μίλησα χωρίς κέρδος ... μίλησα χωρίς επενδύσεις, η διαφορά είναι τουλάχιστον αισθητή για τον Μ.Ο.

Στην Ελλάδα πολλοί νομίζουν ότι ανοίγω μια Επιχείρηση σημαίνει λύτρωση από την και καλά δουλεία των υπαλλήλων. Για αυτό υπάρχει η τάση ανοίγω μια επιχείρηση, αντιγράφω τον "ανταγωνισμό" ... Για αυτό εδώ δεν υπάρχει καινοτομία, δείτε έξω :)

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αναφέρουμε τα θετικά των ιδιωτικών πανεπιστήμιων. Η δύση έχει μετατρέψει τα θετικά αυτά σε ορισμούς.

Υ.γ.: Βλέπω ότι είναι πολλοί εκείνοι που είναι κατά στα Ιδ. Πανεπιστήμια. Επειδή δεν έχει νόημα να ανακυκλωθούν για ακόμη μια φορά τα επιχειρήματα παραθέτω ένα αρκετά κατατοπιστικό βίντεο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ να υποβάλλω ένα ερώτημα: Γιατί στις πορείες εκφράζονται παράπονα μόνο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια κι όχι και για τα ιδιωτικά σχολεία; Κι αυτά κερδίζουν λεφτά αλλά ο κόσμος πηγαίνει. Και γνωρίζω κι άτομα που δηλώνουν και διαδηλώνουν κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων ενώ πήγαιναν σε ιδιωτικό σχολείο. Αυτά γιατί να μην κλείσουν τότε; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μας δουλευουνε ρεεεεεε!
Αλλοι μας δουλευουν.. :P
2) Θα διωξουν τους κακους? Ποιοι ειναι οι κακοι? Τα δημοσια πανεπιστημια? Γιατι ο ανταγωνισμος θα υπαρχει, αλλα δυστυχως μονο μεταξυ των ιδιωτικων πανεπιστημιων... τα δημοσια (ετσι οπως τα καταντησαν) θα ειναι εκτος παιχνιδιου και θα αποτελει ξεπεσμο και υποβιβασμο το να φοιτεις σε δημοσιο...
Το αν θα γινουν τελικα τα ιδιωτικα ( που στην τελικη μαλλον θα γινουν αφου δεν περναει απο το χερι μας και ειναι εντολη της ΕΕ..) , πρεπει να ταρακουνήσει τα δημοσια.Αν ειναι να προοδευσει το δημοσιο πανεπιστημιο τωρα ειναι η ευκαιρία.Θεωρώ πως υπαρχουν καποιες αξιολογες σχολες στην Ελλαδα που αν βελτιωθουν λογω του ανταγωνισμου θα ειναι πολυ καλυτερες απο τα ιδιωτικά.

Δεν με ενοχλεί αν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα έχει περισσότερο αξιόλογα πτυχία, βασικό είναι να ανέβει το εκπαιδευτικό επίπεδο αυτής της χώρας. Για μένα είναι η μόνη ευκαιρία να αναβαθμιστεί η πανεπιστημιακή παιδεία. Μόνο ο ανταγωνισμός μας κάνει καλύτερους. Και θα ήθελα το παιδί μου να έχει πιο αξιόλογο πτυχίο από το δικό μου. Το αρνητικό στην χώρα μας είναι ότι μας νοιάζει το τομάρι κι η εξασφάλισή μας. Μην έχει άλλος καλύτερο πτυχίο από εμένα, κι ας είναι το δικό μου υποβαθμισμένο, επειδή πώς θα τον ανταγωνιστώ? Έτσι όμως δεν πάμε μπροστά.:confused:

Εγώ να υποβάλλω ένα ερώτημα: Γιατί στις πορείες εκφράζονται παράπονα μόνο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια κι όχι και για τα ιδιωτικά σχολεία; Κι αυτά κερδίζουν λεφτά αλλά ο κόσμος πηγαίνει. Και γνωρίζω κι άτομα που δηλώνουν και διαδηλώνουν κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων ενώ πήγαιναν σε ιδιωτικό σχολείο. Αυτά γιατί να μην κλείσουν τότε; :rolleyes:

+1 και στους 2. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνω και εγω με Γιωργο, σκεφτομουν ακριβως το ιδιο χτες το βραδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ να υποβάλλω ένα ερώτημα: Γιατί στις πορείες εκφράζονται παράπονα μόνο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια κι όχι και για τα ιδιωτικά σχολεία; Κι αυτά κερδίζουν λεφτά αλλά ο κόσμος πηγαίνει. Και γνωρίζω κι άτομα που δηλώνουν και διαδηλώνουν κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων ενώ πήγαιναν σε ιδιωτικό σχολείο. Αυτά γιατί να μην κλείσουν τότε; :rolleyes:


Γιατί μικρό μου τα ιδιωτικά σχολεία ελέγχονται (όσο μπορεί να ελεγχθεί κάτι σε αυτή την χώρα) απο το Υπουργείο Παιδείας, τα δε ιδιωτικά κολέγια ανήκουν στο πρώην (ξέρεις κανείς πως μετονομάστηκε; )Υπ.Εμπορίου και καμμία επιτήρηση δεν έχουν όσο αφορά τα προγράμματα σπουδών, τον τρόπο διδασκαλίας, την διεξαγωγή εξετάσεων κλπ.
Σαφώς κι αναμεσα τους υπάρχουν αξιόλογα εκπαιδευτήρια αλλά η πλειοψηφία απλά κερδοσκοπεί.
Τεσπά δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι, την άποψη μου την έχω γράψει ολοκληρωμένη πολλά ποστ πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top