Αναβολή σπουδών

johndory

Νεοφερμένος

Ο johndory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα μαγκες,
εχω μια παρομοια απορια σχετικα με ολα αυτα, ψαχνω εδω και λιγη ωρα και δεν εχω βρει απαντηση...
ειμαι γραμμενος εδω και 1 χρονο σε μια 3ετη σχολη, δηλαδη μου μενουν αλλα 2 χρονια.. εκανα ομως 10% και περασα σε μια αλλη σχολη και σκεφτομαι αν γινεται να παρω αναβολη απο αυτην που περασα τωρα χωρις να γραφτω (αφου δεν ειναι νομιμο να γραφεσαι σε 2 σχολες ταυτοχρονα) ετσι ωστε να τελειωσω την πρωτη και μετα απο 2 χρονια να παω στη 2η.. γινεται κατι τετοιο η πρεπει να εισαι εγγεγραμμενος για να παρεις αναβολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν μπορείς να αναβάλεις για αργότερα την εγγραφή σου στη δεύτερη σχολή. Είτε θα παραμείνεις εκεί που είσαι και θα χάσεις τον δικαίωμα να παρακολουθήσεις την άλλη (το δικαίωμα να γραφτείς το χάνεις μετά το πέρας των φετινών εγγραφών) είτε θα αφήσεις την παλιά σου σχολή για να μεταπηδήσεις στην νέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Kαλησπέρα. Είχα κάνει αναστολή φοίτησης πριν χρόνια και τώρα δεν έχω δικαίωμα να δηλώσω στην πτυχιακή εξεταστική καθώς δεν θεωρείται ότι έχω κάνει 8 εξάμηνα στην σχολή μου. (άμα δεν είχα κάνει αναστολή θα ήμουν στο 13ο εξάμηνο.)
Μπορώ αναδρομικά να ζητήσω να καταργηθεί η αναστολή φοίτησης ώστε να προσμετρηθούν τα εξάμηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Kαλησπέρα. Είχα κάνει αναστολή φοίτησης πριν χρόνια και τώρα δεν έχω δικαίωμα να δηλώσω στην πτυχιακή εξεταστική καθώς δεν θεωρείται ότι έχω κάνει 8 εξάμηνα στην σχολή μου. (άμα δεν είχα κάνει αναστολή θα ήμουν στο 13ο εξάμηνο.)
Μπορώ αναδρομικά να ζητήσω να καταργηθεί η αναστολή φοίτησης ώστε να προσμετρηθούν τα εξάμηνα;
Οχι δεν μπορει να γινει κατι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarantrim

Νεοφερμένος

Ο xarantrim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το φοιτιτικο πασο, λοιπον εχω κανει διακοπη σπουδων για 3 χρονια και αυτο το Σεπτεβρη θα ξεκινησω κανονικα την σχολη ,επισης τον πρωτο χρονο δεν ειχα κανει διακοπη σπουδων και ειχα βγαλει κανονικα πασο απλα δεν πηγαινα.Η ερωτηση μου ειναι μπορω να ξαναβγαλω πασο ωστε να κερδισω και αυτα τα 3 χρονια . Το πασο που εχω τωρα ληγει το 2018 αμα βγαλω καινουργιο θα ειναι για το 2021 η οχι, αφου κανονικα μεσα σε αυτα τα 3 χρονια δεν ειχα φοιτιτικα δικαιωματα?(φυσικα οταν εκανα διακοπη σπουδων μου ειπαν να φερω το πασο μεσα σε 15 μερες πραμα που δεν το εκανα φυσικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το φοιτιτικο πασο, λοιπον εχω κανει διακοπη σπουδων για 3 χρονια και αυτο το Σεπτεβρη θα ξεκινησω κανονικα την σχολη ,επισης τον πρωτο χρονο δεν ειχα κανει διακοπη σπουδων και ειχα βγαλει κανονικα πασο απλα δεν πηγαινα.Η ερωτηση μου ειναι μπορω να ξαναβγαλω πασο ωστε να κερδισω και αυτα τα 3 χρονια . Το πασο που εχω τωρα ληγει το 2018 αμα βγαλω καινουργιο θα ειναι για το 2021 η οχι, αφου κανονικα μεσα σε αυτα τα 3 χρονια δεν ειχα φοιτιτικα δικαιωματα?(φυσικα οταν εκανα διακοπη σπουδων μου ειπαν να φερω το πασο μεσα σε 15 μερες πραμα που δεν το εκανα φυσικα).

΄Οταν επιστρέψεις μετά το τέλος της αναστολής σπουδών σου, θα ανακτήσεις τη φοιτητική σου ιδιότητα. Θα ενεργοποιηθούν όλα τα φοιτητικά σου δικαιώματα και θα μπορέσεις να βγάλεις καινούριο πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως παίρνουμε αναβολή σπουδών; Δηλαδή αφού γραφτώ αν δε σκοπεύω να πατήσω για μερικά χρόνια τι κάνω;
Συγγνώμη που είναι κάπως άκυρο το μήνυμα
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Βεβαίωση σπουδών απο την γραμματεία και στο στρατολογικό γραφέίο σου για αναβολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως παίρνουμε αναβολή σπουδών; Δηλαδή αφού γραφτώ αν δε σκοπεύω να πατήσω για μερικά χρόνια τι κάνω;
Συγγνώμη που είναι κάπως άκυρο το μήνυμα
Ευχαριστώ
Αιτηση για διακοπη σπουδων αλλα νομιζω ειναι μεχρι 1 ετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Συγνώμη γιατί να κάνει κάτι τέτοιο αμα μείνει έτσι και απλώς δεν πάει ποια η διαφορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς πως παίρνουμε αναβολή σπουδών; Δηλαδή αφού γραφτώ αν δε σκοπεύω να πατήσω για μερικά χρόνια τι κάνω;
Συγγνώμη που είναι κάπως άκυρο το μήνυμα
Ευχαριστώ

Οι φοιτητές που για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορούν να παρακολουθήσουν, έχουν τη δυνατότητα να αναστείλουν τις σπουδές τους με έγγραφη αίτησή τους στη γραμματεία, για όσα εξάμηνα, συνεχόμενα ή μη, επιθυμούν και πάντως όχι περισσότερα από τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου (πχ σε σχολές 4ετούς φοίτησης το ανώτερο όριο αναστολής φοίτησης είναι τα 8 εξάμηνα). Τα εξάμηνα αυτά δεν προσμετρούνται στην ανώτατη διάρκεια φοίτησης. Οι φοιτητές που κάνουν αναστολή σπουδών καθ΄όλο το διάστημα που διαρκεί αυτή δεν έχουν τη φοιτητική ιδιότητα (δεν έχουν δικαίωμα πάσο κτλ). Μετά τη λήξη της αναστολής σπουδών οι φοιτητές επανέρχονται στη σχολή μετά από αίτησή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Όταν κάποιος έχει πάρει αναβολή για τα 2 πρώτα εξάμηνα και θελήσει να συνεχίσει κανονικά τις σπουδές του, θα ξεκινήσει από το 3ο εξάμηνο και θα χρωστάει τα δύο προηγούμενα για το τέλος ή παράλληλα με το 3ο θα δίνει και τα μαθήματα των πρώτων; Ακόμα, θα έχει ο φοιτητής το δικαίωμα να παρακολουθήσει κάποια μαθήματα των εξαμήνων που έχασε για βοήθεια στο διάβασμα; Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Θα ξεκινησει κανονικα απο το 1ο εξαμηνο αν εχει παρει αναβολη,και ναι εχει το δικαιωμα να παρακολουθει και μαθηματα μεγαλυτερων εξαμηνων(πχ 3ου).Εννοειται πως μπορει να παρακολουθει μαθηματα οποιων εξαμηνων εχασε.Κανεις δεν σου απαγορευει την εισοδο στην αιθουσα,εκτος αν ειναι εργαστηριο με παρουσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θα ξεκινησει κανονικα απο το 1ο εξαμηνο αν εχει παρει αναβολη,και ναι εχει το δικαιωμα να παρακολουθει και μαθηματα μεγαλυτερων εξαμηνων(πχ 3ου).Εννοειται πως μπορει να παρακολουθει μαθηματα οποιων εξαμηνων εχασε.Κανεις δεν σου απαγορευει την εισοδο στην αιθουσα,εκτος αν ειναι εργαστηριο με παρουσιες.

Δηλαδή θα ξεκινήσει τις σπουδές σαν να έχει εγγραφεί αυτό το χρόνο. Δε θα πρέπει να διαβάζει παράλληλα και για τα δύο έτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Διαβασε λιγο αυτο:https://www.csd.uoc.gr/studies/secretarial-gen-info/AnastolhSpoudwn.html
Και αυτο που λεει στο τελος ειδικα "Το συνολικό χρονικό διάστημα της αναστολής σπουδών δεν προσμετράται στον υπολογισμό των ετών φοίτησης. ".Οποτε ξεκινας κανονικα απο το 1ο εξαμηνο ,σαν να γραφτηκες φετος οπως ολοι οι πρωτοετεις.
Γιατι να διαβαζει για τα 2 ετη;Για να τελειωσει νωριτερα;Μπορει να συμβει αυτο,αλλα ειναι λιγουλακι δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Διαβασε λιγο αυτο:https://www.csd.uoc.gr/studies/secretarial-gen-info/AnastolhSpoudwn.html
Και αυτο που λεει στο τελος ειδικα "Το συνολικό χρονικό διάστημα της αναστολής σπουδών δεν προσμετράται στον υπολογισμό των ετών φοίτησης. ".Οποτε ξεκινας κανονικα απο το 1ο εξαμηνο ,σαν να γραφτηκες φετος οπως ολοι οι πρωτοετεις.
Γιατι να διαβαζει για τα 2 ετη;Για να τελειωσει νωριτερα;Μπορει να συμβει αυτο,αλλα ειναι λιγουλακι δυσκολο.

Σε ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλησπέρα σας. Ξέρει κανείς αν γίνεται να διακόψεις τις σπουδές σου για ένα χρόνο στα ιδιωτικά Ι.Ε.Κ και μετά να επανέλθεις κανονικά στο 2ο έτος? χωρίς πρόβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilena13

Νεοφερμένος

Η marilena13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σκέφτομαι να κανω αναστολη σπουδων για προσωπικουσ λογουσ.Μπορει καποιοσ να μου πει τις προυποθεσεις ετσι ωστε να μπορεσω να στειλω την αίτηση?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κανω αναστολη σπουδων για προσωπικουσ λογουσ.Μπορει καποιοσ να μου πει τις προυποθεσεις ετσι ωστε να μπορεσω να στειλω την αίτηση?
Η επικληση προσωπικών λογων δεν ειναι αιτια διακοπης . Το πανεπιστημιο οριζει τους πιθανους λογους που αυτο δεχεται ως προς την διακοπη ( πχ οικονομικη ανεχεια, ασθενεια)
Εδω αποσπασμα απο τον προσφατο νομο.
1631814610720.png
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Η επικληση προσωπικών λογων δεν ειναι αιτια διακοπης . Το πανεπιστημιο οριζει τους πιθανους λογους που αυτο δεχεται ως προς την διακοπη ( πχ οικονομικη ανεχεια, ασθενεια)
Εδω αποσπασμα απο τον προσφατο νομο.
Και ποτε περιπου μπορουμε να ζητησουμε αναβολη; δηλαδη τωρα θα κανουμε την εγγραφή και μετα τις 24 Σεπτεμβρίου χρειαζεται να παμε στο πανεπιστημιο και να το ζητησουμε στην γραμματεια ή πρεπει τωρα καθως κανουμε την εγγραφη;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top