Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Οσο για το θεμα με τους αλλοδαπους που υψωνουν τη σημαια μας, δεν θα ηθελα να εκφρασω αποψη, για να μην παρεξηγηθω οπως πολλες φορες εχει συμβει μεσα σε αυτο το forum.

Κατά τη γνώμη μου, η σημαία ανήκει σε όποιον την αγαπάει, και γιατί όχι και σε έναν αλλοδαπό? Άλλωστε δεν είναι προνόμιο που γεννηθήκαμε Έλληνες, δεν το επιλέξαμε εννοώ και έτσι δε νομίζω να αγαπούν όλοι οι Έλληνες την σημαία όσο κάποιοι αλλοδαποί που πραγματικά νιώθουν Έλληνες. Το εμετικό γεγονός όμως που τον Ιούλιο του 2004 αλλοδαποί πανυγήριζαν με την ελληνική στην Ομόνοια μαζί με χιλιάδες κόσμο και κάποιο "άνθρωποι" φώναζαν δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ και άλλα ωραία δεν ξεχνιέται... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Το εμετικό γεγονός όμως που τον Ιούλιο του 2004 αλλοδαποί πανυγήριζαν με την ελληνική στην Ομόνοια μαζί με χιλιάδες κόσμο και κάποιο "άνθρωποι" φώναζαν δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ και άλλα ωραία δεν ξεχνιέται... :/:

Και αλλα και μερικους μηνες αργοτερα ποι εβγεναν και λεγατε μλκ για τον Δημα και εναν σωρο αλλες μλκ και πλακωθεικαν μετα με Ελληνες;
Δεν λεω, ειμαι υπερ του να παρει την σημεα καπιος αλλοδαπος αμα εστανετε Ελληνες, αλλα δεν ειναι και ακριβος ετσι οπως τα λες. Συγουρα υπαρχουν και αυτοι, αλλα (δυστιχος) οι περισοτεροι ειναι κομπλεξηκοι εθνικηστες και δεν συμαζευετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Άλλωστε δεν είναι προνόμιο που γεννηθήκαμε Έλληνες
Δεν είναι προνόμιο είναι τύχη....για εμένα ο καθένας πρέπει να κρατάει την δικια του σημαία... είτε ειναι ελληνας ειτε τουρκους ειτε ιαπωνας ειτε αμερικάνος ειτε 1002 αλλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα, δεν ειναι εθνικιστικο ζητημα. Επισης θα ηθελα να προσθεσω, πως εγω προσωπικα δεν μπορω να νιωσω τιποτα αλλο εκτος απο Ελληνας, οποτε δεν θα ηθελα να σηκωσω αλλη σημαια απο την ελληνικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Συμφωνω απολυτα, δεν ειναι εθνικιστικο ζητημα. Επισης θα ηθελα να προσθεσω, πως εγω προσωπικα δεν μπορω να νιωσω τιποτα αλλο εκτος απο Ελληνας, οποτε δεν θα ηθελα να σηκωσω αλλη σημαια απο την ελληνικη.
Σωστός, κάποιος πιστεύω δεν χρείαζετε να σηκώνει κάποιος άλλος ξένη σημαία... Ακόμη και αν υποστηρίζει μια αλλή χώρα υπάρχουν 1002 άλλοι τρόποι να το δείξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Συμφωνω απολυτα, δεν ειναι εθνικιστικο ζητημα. Επισης θα ηθελα να προσθεσω, πως εγω προσωπικα δεν μπορω να νιωσω τιποτα αλλο εκτος απο Ελληνας, οποτε δεν θα ηθελα να σηκωσω αλλη σημαια απο την ελληνικη.

Αυτό δεν το είχαμε θήξει καθόλου. Τι εθνική περιφάνεια μπορεί να νιώσει κάποιος με το να σηκώνει σημαία ξένης χώρας? Και να επιμένει κιόλας. Αραγε τα Ελληνόπουλα της Γερμανίας την ίδια άποψη έχουν? Γενικά πάντως οι Αλβανοί γουστάρουν να προκαλούν προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αραγε τα Ελληνόπουλα της Γερμανίας την ίδια άποψη έχουν?
Kαμία σχέση, μιας και ήμουν και εγώ στην Γερμανία για 5 χρόνια δεν ήταν έτσι τα πράγματα...
Ακόμη και τα παιδία που είχαν γεννηθεί εκεί ναι μεν μπορει να αγαπούσαν την γερμανία αλλά σαν εθνικότητα ήταν έλληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Γενικά πάντως οι Αλβανοί γουστάρουν να προκαλούν προβλήματα.
Ναι αυτο δυστυχως ισχυει. Επισης, τρελενομαι με την εξης σκεψη: Οταν αντιδρουν καποιοι για να μην σηκωσει την ελληνικη σημαια καποιος π.χ. αλβανος (που συνηθως αυτοι σηκωνουν τη σημαια), αυτος επιμενει να τη σηκωσει. Δεν το θεωρω σωστο. Εγω προσωπικα θα ενιωθα ανεπιθυμητος. Ειχα δει καπου στην τηλεοραση πριν κανα χρονο που μια ρωσιδα, μαθητρια λυκειου, αρνηθηκε να σηκωσει τη σημαια για αυτο το λογο. Ετσι, οι συμμαθητες της την επικροτησαν για αυτη την ενεργεια της:clapping:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Παιδια συγνωμη αλλα εφοσον αυτος που σηκωνει τη σημαια ειναι ο αριστουχος του εκαστοτε σχολειου τι σημασια εχει αν ειναι Ελληνας? :hmm:
Την ιδια προσπαθεια δεν κανουν ολοι οι μαθητες? Αν ενας μαθητης αλβανικης καταγωγης ειναι καλυτερος τοτε το δικαιουται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κοιτα, δεν διαφωνω στο θεμα της προσπαθειας αλλα της ανταμοιβης. Δεν ειναι το ιδιο. Θα μπορουσε ο αριστουχος αλλοδαπος να ανταμειφθει αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Κοιτα, δεν διαφωνω στο θεμα της προσπαθειας αλλα της ανταμοιβης. Δεν ειναι το ιδιο. Θα μπορουσε ο αριστουχος αλλοδαπος να ανταμειφθει αλλιως.

Γιατί να ανταμειφθεί αλλιώς? Με δυό μέτρα και δύο σταθμά κρίνονται οι ανταμοιβές? Και πως μετρίεται η ανταμοιβή ώστε να είναι και οι 2 ανταμοιβές ίσες?

Αρχική Δημοσίευση από Kassie:
Παιδια συγνωμη αλλα εφοσον αυτος που σηκωνει τη σημαια ειναι ο αριστουχος του εκαστοτε σχολειου τι σημασια εχει αν ειναι Ελληνας? :hmm:
Την ιδια προσπαθεια δεν κανουν ολοι οι μαθητες? Αν ενας μαθητης αλβανικης καταγωγης ειναι καλυτερος τοτε το δικαιουται!

Συμφωνώ απολύτως. Αφού κάνανε το σύστημα έτσι ώστε μέρος της ανταμοιβής για την προσπάθεια του καλού μαθητή να είναι η σημαία στην παρέλαση, ας το λουστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κοιτα δεν ξερω τι ειδους ανταμοιβη θα ειναι αυτο, παντως δεν θελω να ειναι η ελληνικη σημαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Πολλοι απο αυτους τους μαθητες θα ζησουν ολη τους τη ζωη στην Ελλαδα. Οφειλουμε επομενως να τους προσφερουμε τα προνομια που εχουν και οι συνομηλικοι τους αφου αναλαμβανουν και τις ιδιες υποχρεωσεις( βλεπε διαβασμα). Μονο ετσι θα ειναι ομαλη η ενσωματωση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Κοιτα δεν ξερω τι ειδους ανταμοιβη θα ειναι αυτο, παντως δεν θελω να ειναι η ελληνικη σημαια.
Γιατί? :confused:
Ακόμα και αν αγνοήσουμε το γεγονός οτι είναι δικαιότερο να πάρουν την ίδια ανταμοιβή, πάλι παράλογο μου φαίνεται να έχεις τέτοιο κόλλημα μην τυχόν και σηκώσει την ελληνική σημαία ξένος. :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Για ηρεμήστε λίγο βρε παιδιά! Σας είπαν οτι είναι της μόδας ο αντι-ρατσισμός και ξαφνικά βγήκατε να τα ισοπεδώσετε όλα! Ας τα βάλουμε κάτω και ας σκεφτούμε λογικά! ΠΟΙΟΣ φταίει γι αυτή την κατάντια του να έχουμε το 20% του πληθυσμού να είναι αλλοδαποί; ΠΟΙΟΣ δεν έθεσε νομοθετικά πλαίσια που θα διασφαλίζουν την αξιοπρεπή διαβίωση αυτών των αλλοδαπών στη χώρα μας; Επίσης να τονίσω οτι η σημαία είναι ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ και δεν μπορεί να τη σηκώνει ο πρώτος αλλοδαπός! ΠΩΣ πρέπει να αμοιφθεί όμως αυτό το παιδί; ΠΟΙΟΙ δεν προέβλεψαν πάλι γι αυτό; Έτσι έχουμε και δυσαρεστημένους Έλληνες που τους "παίρνουν" τη σημαία οι ξένοι και δυσαρεστημένους αλλοδαπούς που δεν παίρνουν όοοολοι απο μια ελληνική σημαία!:P

20 χρόνια θαυμάσιας πολιτικής!:P (μετά σου λέει άσε το λαο να κουρεύεται με τους ξένους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ λέω να παραμείνουν...
κάθε 28η ανακαλύπτω σε τι μήκος θα φορεθεί η μίνι φούστα το χειμώνα... δε μπορεί να χάσω τέτοιου είδους ενημέρωση!!!!!


όσο για τη σημαία μας....
ναι, η σημαία είναι σύμβολο συμφωνώ....
όταν όμως δεν την τιμούν οι εκλεγμένοι από τον λαό και δεν έχουν φροντήσει να την προστατέψουν... τότε ο καλύτερος μαθητής του σχολείου έχει δικαίωμα να την σηκώσει.... και ας είναι και Κινέζος!
Αυτό που πραγματικά με αηδιάζει είναι κάτι γονείς που γουστάρουν τρελλά να βγουν σε παραθυράκια της τηλεόρασης (εμ απωθημένα είναι αυτά) και ουρλιάζουν και φωνάζουν και κάνουν σαματά για την "σημαία" μας την ίδια στιγμή που οι ίδιοι ακριβώς θα πλήρωναν όσα όσα για ένα ρουσφετάκι και την ένταξη του παιδιού τους στο Δημόσιο.... το οποίο Δημόσιο ... είναι ουσιαστικά... η σημαία μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σε λίγα χρόνια τα αλβανάκια μπορεί να θέλουν να κάνουν παρέλαση με την αλβανική σημαία όποτε βγαίνουν πρώτοι. Καλά ρε γμτ πως γίνεται να έχουμε πήξει στους αλβανούς πρώτους σε κάποιες τάξεις τα δικά μας τι σκ*** κάνουν μέσα στην τάξη που είναι και μητρική τους γλώσσα? Αμάν μόνο και μόνο για το γαμώτο δεν έπρεπε να το αφήνουν να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ούτε Ιταλός θα δεχόμουνα να σηκώσει τη σημαία μου στις 28 Οκτώβρη π.χ. (επέτειος του ΟΧΙ και του ελληνοϊταλικού πολέμου),έχουμε καμιά "ιταλική εγκληματικότητα" στην Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ούτε Ιταλός θα δεχόμουνα να σηκώσει τη σημαία μου στις 28 Οκτώβρη π.χ.
1)Μισός Ιταλός και μισός Έλληνας δέχεσαι? Έλληνας με προγιαγιά Ιταλίδα?

1') Η κόρη μου είναι 14 και δεν νιώθει ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΔΑ.


2)Εύχομαι κάποτε οι μορφωμένοι Έλληνες που έχουν ρατσιστικές απόψεις να καταλάβουν ότι ειδικά τα έξυπνα παιδιά, απ' όπου και να έρχονται, είναι παιδιά που με την αξία τους έχουν φτάσει στο να διεκδικούν την θέση του σημαιοφόρου. Δεν φταίνε εκείνα που στους κανόνες δεν γραφεί «θέση για τους καθαρόαιμους Έλληνες». Γράφει μόνο «το καλύτερο βαθμό»

Αντί να τα πείσουμε να μένουν στην Ελλάδα, να αγαπάνε αυτή την χώρα και να προσφέρουν την γνώση τους, φερόμαστε εχθρικά μέχρι που απελπισμένοι, αποφασίζουν να δοκιμάσουν μια άλλη, πιο ώριμη κοινωνία, οποία εκτιμά το «μυαλό» από όπου και να έρχεται…

Και ερώτηση…
Αγαπώ τόσο πολύ την Ελλάδα, ώστε να αφήσω και «άλλη καταγωγή» παιδί να κρατάει την σημαία, και ας έχω δικαίωμα να μην μου αρέσει η ιδέα, ξέροντας ότι αύριο εκείνο το έξυπνο παιδάκι, ενσωματωμένο πια στην ελληνική κοινωνία, θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για την χώρα που τον υιοθέτησε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και ερώτηση…
Αγαπώ τόσο πολύ την Ελλάδα, ώστε να αφήσω και «άλλη καταγωγή» παιδί να κρατάει την σημαία, και ας έχω δικαίωμα να μην μου αρέσει η ιδέα, ξέροντας ότι αύριο εκείνο το έξυπνο παιδάκι, ενσωματωμένο πια στην ελληνική κοινωνία, θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για την χώρα που τον υιοθέτησε?
Το αφήνεις το παιδί να κρατήσει τη σημαία. Τι έχει μεγαλύτερη σημασία; Έλληνας στα χαρτιά ή στην ψυχή; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top