Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καμιά φορά ευνοούνται,καμιά φορά το αντίθετο,ανάλογα με τον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Τι είναι τα ot και sim που γράφεις;

Κάνουν το μισό σου κείμενο μη κατανοητό.


Φιλικά πάντοτε. :)

ναι συγγνώμη απλά επειδή ήμουν σε pc χωρίς ελληνικό πληκτρολόγιο έγγραφα στα greeklish και με 'ειδικό' μετατροπέα τα έκανα greek !!!!
και μάλλον κάποιες λεξούλες δεν τις ''μετέτρεπε
τωρα που το διαβασα δν καταλαβα ουτε ο ιδιος α0αχ00χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
στο σχολειο μου εχει συμβει ενα τετοιο περιστατικο......ενασ αλλοδαποσ πολυ καλοσ μαθητησ (σπουδαζει αρχιτεκτονικη)ηταν να σηκωσει τη σημαια με κληρωση και βγηκε
η μανα ομωσ τησ αλλησ κοπελασ ηρθε στο σχολειο και εκανε φασαρια για αυτο το θεμα .........ελεοσ δλδ!!!!!κατα την γνωμη μου πιστευω οτι την σημαια πρεπει να την σηκωσει ενασ μαθητησ που να το αξιζει ...........ανεξαρτητα την θρησκια ,το χρωμα κτλ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
θα ήταν καλύτερα να εξαιρούμε τους αλλοδαπούς από τη δική μας σημαία και αντί για αυτό να τους επιτρέπουμε να σηκώνουν την δική τους δίπλα στην ελληνική.

Ξέρω αρκετούς Αλβανούς. Άλλους συμπαθώ και άλλους όχι. Γενικά, με ελάχιστους είμαι πολύ καλή φίλη ή κολλητή. Όμως μια φίλη μου - ίσως και η καλύτερη - είναι από την Αλβανία. Αλλά από όσο έχουμε συζητήσει το θέμα αισθάνεται πολύ περισσότερο Ελληνίδα.

Πέρα από το προσωπικό μου παράδειγμα, πιστεύω από ότι ακούω από άλλους γνωστούς κλπ. ότι αρκετοί Αλβανοί έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει στην Ελλάδα και μερικοί δεν ξέρουν καν Αλβανικά.

Όσο για το αν οι Αλβανοί πρέπει να σηκώνουν τη δική τους σημαία... Μου φαίνεται παρατραβηγμένο. Εκεί και αν δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πολλοί αλλοδαποί μαθητές αντιμετωπίζοντα από τους καθηγητές τους με όχι και το καλύτερο τρόπο .
(από προσωπική πείρα τα λέω)!!!!



Εχεις να καταγγειλεις κατι συγκεκριμενο?
ισα ισα οι αλλοδαποι λογω της ξενοφιλιας και επειδη τους αρεσει το γλυψιμο ευνοουν αυτους που το κανουν καλυτερα:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
:!::!:
Εσύ τι είπαμε ότι είσαι;;; Καθηγητής με τέτοιες απόψεις καλύτερα να πάει για σκουπιδιάρης... Τι άλλο θ' ακούσουμε ρε;;; Ξενοφιλία στην Ελλάδα, πες μου πού το είδες, σε ποιό δρόμο, να το δω και να μην το πιστέψω...
(κανένας dythor θα είναι και θα μας κοροϊδεύει...:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ο καλύτερος μαθητης στην τάξη μου κ απουσιολόγος στο τρίτο τμήμα....Άριστος σε φυσικομαθηματικα....Φοβερό ύφος γραφής,ανάπτυξης λόγου και κριτικής σκέψης....Πολύ εντάξει άτομο και καθόλου γλυφτης.Τα βγάζει πέρα με τα μαθήματα χωρίς ιδιαίτερα (πιθανά λόγω οικονομικής στενότητας των γονιών του.)Τα σαββατοκύριακα και τα καλοκαίρια δουλεύει σε γνωστό μαγαζί στην πόλη,ως σερβιτόρος.Αλβανός.Προχθές κάναμε έκθεση και εξηγούσε σε εμας,τους έλληνες την σημασία λέξεων και έβρισκε συνώνυμα/αντώνυμα...Γιατί να μην σηκωσει αυτος τη σημαια?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Χεμ κανείς δεν κατηγορείς τους αλλοδαπούς ούτε έχει κάτι μαζί τους.Αλλά οι βαθμοί πραγματικά είναι άκυρο κριτήριο.Οι 3 πρώτοι από μας σήμερα δεν ήρθαν στη γιορτή γιατί δεν θέλαν να σηκώσουν τη σημαία ως παραστάτες.Και ας είναι θεωρητικά οι καλύτεροι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
:!::!:
Εσύ τι είπαμε ότι είσαι;;; Καθηγητής με τέτοιες απόψεις καλύτερα να πάει για σκουπιδιάρης... Τι άλλο θ' ακούσουμε ρε;;; Ξενοφιλία στην Ελλάδα, πες μου πού το είδες, σε ποιό δρόμο, να το δω και να μην το πιστέψω...
(κανένας dythor θα είναι και θα μας κοροϊδεύει...:P).

Απλά ορισμένοι άνθρωποι θεωρούν "ξενοφιλία" το να βλέπεις έναν ξένο και να μην του λες "ρε βρωμοπακιστανέ, άντε πίσω στους Ταλιμπάν". Ειναι αυτό που λέει ο Καρατζαφέρης "εμείς σεβομαστε τους ξένους, δεν εχουμε σχέση με εγκληματικές ενέργειες κατά αλλοδαπών", εν ολίγοις...δεν σε σκοτώνω, άρα σε σέβομαι. Που να μην τον σεβόταν κιόλας...:lol:
Τα αυτονόητα δε μπορουν να περνάνε ως υποχωρήσεις. Ακόμη κι οταν ενας αλλοδαπος πάει στο ΚΕΠ και ο υπάλληλος του λέει "πες μου", αντί για "πείτε μου", είναι ρατσισμός. Το να δινεις σε έναν άνθρωπο ολα οσα για σένα θεωρουνται αυτονόητα ειναι καθήκον, δεν ειναι χάρη ούτε φιλανθρωπία. Σε άλλες χώρες τους βαζουν σε δωρεαν προγράμματα εκμάθησης της γλώσσας ολα οργανωμενα δημοτικά κι εδώ προσβάλλονται ορισμένοι όταν ο ξένος δε μιλάει καλά ελληνικά, λες και του έδωσες τη δυνατότητα να μιλήσει...

Ο καλύτερος μαθητης στην τάξη μου κ απουσιολόγος στο τρίτο τμήμα....Άριστος σε φυσικομαθηματικα....Φοβερό ύφος γραφής,ανάπτυξης λόγου και κριτικής σκέψης....Πολύ εντάξει άτομο και καθόλου γλυφτης.Τα βγάζει πέρα με τα μαθήματα χωρίς ιδιαίτερα (πιθανά λόγω οικονομικής στενότητας των γονιών του.)Τα σαββατοκύριακα και τα καλοκαίρια δουλεύει σε γνωστό μαγαζί στην πόλη,ως σερβιτόρος.Αλβανός.Προχθές κάναμε έκθεση και εξηγούσε σε εμας,τους έλληνες την σημασία λέξεων και έβρισκε συνώνυμα/αντώνυμα...Γιατί να μην σηκωσει αυτος τη σημαια?????

Γιατι μπορεί να μην την πιστεύει. Το ιδιο μπορει να συμβαινει και σε κάποιον Έλληνα πολίτη. Οπότε το βαθμολογικό κριτήριο ειναι άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Βασικά εγώ είμαι κατά των παρελάσεων γενικώς,αλλά αφού πρέπει να γίνονται,γιατι να μην σηκώνει τη σημαια ένας αλλοδαπός,αν το θέλει βεβαια?θα συμφωνήσω πάντως μαζί σου για την ακυρότητα του βαθμολογικου κρητιριου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
δεν ειμαι ρατσιστης!
εχω και φιλους αλλοδαπους
αλλα κακα τα ψεμματα η σημαια ειναι για να την σηκωνουν οι ελληνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ξεκολλατε απο αυτες τις ''χυδαιες αντιληψεις'' για τους αλλοδαπους,το να αντιδρασει καποιος επειδη αλλοδαπος θα σηκωσει την σημαια δειχνει για αλλη μια φορα το επιπεδο μας και την εθελοτυφλια μας.
Αραγε εκεινοι που πιστευουν οτι αμαυρωνουν την τιμη της ελλαδας οι αλλοδαποι που σηκωνουν την σημαια ,ειναι οι ιδιοι πατριωτες και νομοταγεις πολιτες ή μηπως θυμουνται καθε 28/10 και 25/3 οτι καποιοι πολεμησαν καπου και σκοτωθηκαν για να ζουμε εμεις ελευθεροι?
Αραγε γιατι οι νομοι να συνεπαγονται μονο υποχρεωσεις για τους αλλοδαπους (απελασεις κτλ) και ποτε δικαιωματα???
στο κατω σεβαστος ο αγωνας των ανθρωπων που εδωσαν την ζωη τους για να ειμαστε ελευθεροι,αλλα πιστευω οτι με αυτες τις σεμνοτυφιες δεν τους τιμαμε οπως πρεπει ,καλυτερα θα ηταν η ελευθερια για την οποια πολεμησαν να εφαρμοσθει απ ολους μας σε καθε τομεα,αυτοι που ενστερνιζονται αποψεις του τυπου ''μονο ελληνες σηκωνουν την σημαια,γιατι οι αλλοδαποι μας εκαναν πολεμο'' μονο αγραμματοι και αστοιχειωτοι μπορει να ειναι.Δεν ειδα μεχρι στιγμης να μην δεχονται γερμανους και ιταλους τουριστες επειδη πριν απο 70 χρονια μας εκαναν πολεμο.Αφου ο νομος αναφερει οτι ο μαθητης με την υψηλοτερη βαθμολογια θα ειναι σημαιοφορος δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινομαστε πατριωτες μονο στο ακουσμα οτι ενας αλλοδαπος θα ειναι σημαιοφορος και στο κατω κατω μαγκια του ,διοτι με δυσκολιες ηρθε σε μια ξενη χωρα με πολυ λιγες οικονομικες δυνατοτητες και ξεχωρισε αναμεσα στα αλλα ελληνοπουλα...

να μην ξεχναμε παντως οτι οσο μεγαλο κατορθωμα ηταν η θυσια των ελληνων στους πολλεμους .αλλο τοσο μεγαλο κατορθωμα ειναι οτι καταφεραμε μεσα σε μισο αιωνα να ξεπερασουμε τις οποιες διαφωνιες που οδηγησαν στους πολεμους και τις εθνικες διαφορες με γερμανους ,ιταλους κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
δεν ειμαι ρατσιστης!
εχω και φιλους αλλοδαπους
αλλα κακα τα ψεμματα η σημαια ειναι για να την σηκωνουν οι ελληνες!

Wow, τρομερό κατόρθωμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Kάθε χρόνο οι ίδιες συζητήσεις...
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η συζήτηση.
Εφ' όσον ο κανονισμός των σχολείων λέει ότι τη σημαία τη κρατάει ο αριστούχος, πρέπει να την κρατάει ο αριστούχος.
Μας πιάνει μια λατρεία για την Ελλάδα κάθε εθνική εορτή και τον υπόλοιπο χρόνο τη βρίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ρε παιδια ειμαστε σοβαροι τωρα? Οποιος αξιζει να σηκωσει τη σημαια, ειτε Ελληνας, ειτε Γαλλος, ειτε Αλβανος, αυτος θα τη σηκωσει...Φανταστειτε ας πουμε εναν Ελληνα να πηγαινει σε αμερικανικο σχολειο, να ειναι ο καλυτερος και να του λενε οτι δεν μπορει να σηκωσει τη σημαια, επειδη δεν ειναι Αμερικανος...Αυτες ειναι ρατσιστικες αντιληψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε παιδια ειμαστε σοβαροι τωρα? Οποιος αξιζει να σηκωσει τη σημαια, ειτε Ελληνας, ειτε Γαλλος, ειτε Αλβανος, αυτος θα τη σηκωσει...Φανταστειτε ας πουμε εναν Ελληνα να πηγαινει σε αμερικανικο σχολειο, να ειναι ο καλυτερος και να του λενε οτι δεν μπορει να σηκωσει τη σημαια, επειδη δεν ειναι Αμερικανος...Αυτες ειναι ρατσιστικες αντιληψεις...


Στην Αμερική ειναι Αμερικάνος μονο και μόνο επειδή προτίμησε να πάει να ζήσει εκεί, καλώς ή κακώς δεν υπάρχει κανένα κοινωνικό ή...αιματολογικό κριτήριο για να...έχεις την τιμή να πάρεις τον τίτλο της εθνικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ε ναι ενω εδω...αστα!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Αν πάρουμε κρητήριο τον βαθμό, ο καθένας μπορεί να σηκώσει την σημαία.
Αλλά, εφ' όσων η σημαία συμβολίζει την πατρίδα και το έθνος μας (αν και εμείς έτσι όπως έχουμε καταντήσει δεν είμαστε καλά καλά Έλληνες) δεν πιστεύω ότι θα ήταν σωστό να σηκώσει κάποιος εκτός Ελλάδος (όχι απαραίτητα Αλβανός, γιατί μερικοί νομίζουν ότι Αλλοδαπός θα πει Αλβανός) το σύμβολό μας...Και μάλιστα σε μια γιορτή που αφορά τον Ελληνικό αγώνα...
Είναι σαν να πείς στον ναζί να σηκώσουν την σημαία των Αμερικανών πχ.
Ή την 28η να σηκώσει Έλληνας την Τουρκική σημαία...
Άποψή μου πάντα.

(Πείτε με "εθνικιστή", ξέρετε χέστηκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην ελληνική γιορτή θα τη σηκώσει την ελληνική σημαία, δεν σου ειπα να πας να τη σηκώσεις στην 100η επέτειο απ'τη γέννηση του Ατατούρκ, δεν ειναι το ίδιο. Δηλαδή ο Γερμανός απαγορεύεται να τιμησει την 4η Ιουλίου με την αμερικάνικη σημαία; Εκτός του οτι προσωπικά δε μου λέει κάτι το "αλλοδαπός", από τη στιγμή που ο άλλος έχει γεννηθεί εδώ και μιλάει, συνηθως, μονο ελληνικά, δεν ειναι αλλοδαπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top