Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι κατά της άποψης του όποιος είναι καλός μαθητής πρέπει να σηκώνει και την ελληνική σημαία στις παρελάσεις. Αντίθετα αν είχε κάθε σχολείο μια δική του σημαία εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τη σηκωσει ο κάθε χ αλλοδαπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
αν θελουμε αξιοκρατια στα σχολεια πρεπει να μην ενοχλουμαστε απο αυτο το φαινομενο.....;) αν αξιζει τν σημαια να την κρατησει ανεξαρτητος εθνηκοτητας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τι ειναι παρελαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι κατά της άποψης του όποιος είναι καλός μαθητής πρέπει να σηκώνει και την ελληνική σημαία στις παρελάσεις. Αντίθετα αν είχε κάθε σχολείο μια δική του σημαία εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τη σηκωσει ο κάθε χ αλλοδαπός.
Μα τότε δε θα υπήρχε καν θέμα αφού ο αλλοδαπός μαθητής δε θα ήταν κάτι "ξένο" προς τη σημαία.

Δεν καταλαβαίνω γιατί, για όσους απο εσάς έχει κάποια σημασία η έννοια της πατρίδας, δεν το θεωρείτε τιμή να σηκώσει τη σημαία κάποιος άνθρωπος άλλης εθνικότητας. Όλα αυτά δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί, γιατί στην πραγματικότητα εγώ δε βλέπω καν λόγο να γίνονται σχολικές παρελάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι κατά της άποψης του όποιος είναι καλός μαθητής πρέπει να σηκώνει και την ελληνική σημαία στις παρελάσεις. Αντίθετα αν είχε κάθε σχολείο μια δική του σημαία εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τη σηκωσει ο κάθε χ αλλοδαπός.


συμφωνω απολυτα:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα τότε δε θα υπήρχε καν θέμα αφού ο αλλοδαπός μαθητής δε θα ήταν κάτι "ξένο" προς τη σημαία.

Δεν καταλαβαίνω γιατί, για όσους απο εσάς έχει κάποια σημασία η έννοια της πατρίδας, δεν το θεωρείτε τιμή να σηκώσει τη σημαία κάποιος άνθρωπος άλλης εθνικότητας. Όλα αυτά δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί, γιατί στην πραγματικότητα εγώ δε βλέπω καν λόγο να γίνονται σχολικές παρελάσεις.

+1
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
τι ειναι παρελαση;


Μια γιορτούλα για να τιμήσουμε κάποιες συγκεκριμένες περιστάσεις που συνδέθηκαν αναπόσπαστα με την τύχη της πατρίδας μας. Με την πατρίδα του καθενός. Παίρνουμε τη σημαιούλα, οργανώνονται οι μαθητές σε τμήματα, και αυτός που έβγαλε το μεγαλύτερο βαθμό, κρατάει (λανθασμένα ή όχι), τη σημαία...
Οι παρελάσεις πρέπει να γίνονται... Όχι για να δείχνει η κάθε μαθήτρια το καινούριο τακούνι της Ralph Lauren ή όποια μάρκα και αν είναι αυτό, ή για να τρέχουν οι γονείς εκστασιασμένοι να φωτογραφίζουν την κορούλα τους, ή το γιόκα που κρατάει τη σημαία. Και ούτε για να γυρνάμε το κεφάλι στους επισήμους που πραγματικά δεν έχουν κάνει κάτι για να το αξίζουν.
Πρέπει να γίνονται, για να θυμόμαστε κάποια πράγματα, είτε οδυνηρά είτε όχι και να μαθαίνουμε από αυτά.
Συμφωνώ με το ότι το να κρατήσει κάποιος ξένος τη σημαία, αποτελεί τιμή για εμάς. Γιατί αυτό δείχνει ότι ενδιαφέρεται για μια ξένη χώρα, για τον πολιτισμό της, και έχει όλες τις καλές προθέσεις να μάθει ο ίδιος και να μάθει σε άλλους.
Δεν ισοπεδώνεται το "εγώ" μας, αν σηκώσει κάποιος ξένος τη σημαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μια γιορτούλα για να τιμήσουμε κάποιες συγκεκριμένες περιστάσεις που συνδέθηκαν αναπόσπαστα με την τύχη της πατρίδας μας. Με την πατρίδα του καθενός. Παίρνουμε τη σημαιούλα, οργανώνονται οι μαθητές σε τμήματα, και αυτός που έβγαλε το μεγαλύτερο βαθμό, κρατάει (λανθασμένα ή όχι), τη σημαία...
Οι παρελάσεις πρέπει να γίνονται... Όχι για να δείχνει η κάθε μαθήτρια το καινούριο τακούνι της Ralph Lauren ή όποια μάρκα και αν είναι αυτό, ή για να τρέχουν οι γονείς εκστασιασμένοι να φωτογραφίζουν την κορούλα τους, ή το γιόκα που κρατάει τη σημαία. Και ούτε για να γυρνάμε το κεφάλι στους επισήμους που πραγματικά δεν έχουν κάνει κάτι για να το αξίζουν.
Πρέπει να γίνονται, για να θυμόμαστε κάποια πράγματα, είτε οδυνηρά είτε όχι και να μαθαίνουμε από αυτά.
Συμφωνώ με το ότι το να κρατήσει κάποιος ξένος τη σημαία, αποτελεί τιμή για εμάς. Γιατί αυτό δείχνει ότι ενδιαφέρεται για μια ξένη χώρα, για τον πολιτισμό της, και έχει όλες τις καλές προθέσεις να μάθει ο ίδιος και να μάθει σε άλλους.
Δεν ισοπεδώνεται το "εγώ" μας, αν σηκώσει κάποιος ξένος τη σημαία.


μα ποιο ειναι το χαρμοσυνο γεγονος το οποιο γιορταζουμε; εκδηλωση μνημης. οχι γιορτη.

οπως ηδη εχω πει, αλλο οι διαφορες εκδηλωσεις μνημης και αλλο οι παρελασεις, οι οποιες εχουν προπαγανδαδιστικο χαρακτηρα. καμια απολυτως σχεση δεν εχει με τα γεγονοτα τα οποια τιμαμε, καμια απολυτως τιμη για τα ιδανικα της ελευθεριας που πολεμησαν οι προγονοι μας που πατησαν αυτα τα εδαφη. η ιδια η φυση της παρελασης, η νοοτροποια της υπακοης, της ομογενειας και τις ομοιοτητας θεωρω οτι ερχονται σε αντιθεση με τα ιδανικα για τα οποια παλεψαν αυτα τα ατομα.

η δικια μου θεση ειναι απλη. δεν συμφωνω να σηκωνει ενας αλλοδαπος την σημαια στην παρελαση, για το μοναδικο λογο οτι δεν θεωρω οτι εχουν αξια οι παρελασεις. για μενα, δεν πρεπει να γινονται παρελασεις.


μια μικρη ιστορια, ενας φυσικος μου, οταν βεβαια ηταν φοιτητης στα Ιωαννινα, ηταν παρων στο πολυτεχνειο. πριν αποφασισουν να κατεβουν αθηνα, μια κοπελα, συμφοιτητρια του, τους ειπε: μα που πατε τωρα; καθιστε στα αυγα σας και μη κανετε βλακειες.
μετα απο χρονια, ο φυσικος μου ανακαλυψε οτι εκεινη η κοπελα, διορισμενη καθηγήτρια πλεον, φροντιζε τη διοργανωση τετοιων επετειακων εκδηλωσεων. χωρις να μπορω να ξερω το ποιον αυτης της γυναικας, θεωρω οτι αυτη η σταση ειναι καπως... ανειλικρινής, μια σταση, που δυστυχως υπαρχει σε πολλους ανθρωπους αυτη τη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
μα ποιο ειναι το χαρμοσυνο γεγονος το οποιο γιορταζουμε; εκδηλωση μνημης. οχι γιορτη.

οπως ηδη εχω πει, αλλο οι διαφορες εκδηλωσεις μνημης και αλλο οι παρελασεις, οι οποιες εχουν προπαγανδαδιστικο χαρακτηρα. καμια απολυτως σχεση δεν εχει με τα γεγονοτα τα οποια τιμαμε, καμια απολυτως τιμη για τα ιδανικα της ελευθεριας που πολεμησαν οι προγονοι μας που πατησαν αυτα τα εδαφη. η ιδια η φυση της παρελασης, η νοοτροποια της υπακοης, της ομογενειας και τις ομοιοτητας θεωρω οτι ερχονται σε αντιθεση με τα ιδανικα για τα οποια παλεψαν αυτα τα ατομα.

η δικια μου θεση ειναι απλη. δεν συμφωνω να σηκωνει ενας αλλοδαπος την σημαια στην παρελαση, για το μοναδικο λογο οτι δεν θεωρω οτι εχουν αξια οι παρελασεις. για μενα, δεν πρεπει να γινονται παρελασεις.


μια μικρη ιστορια, ενας φυσικος μου, οταν βεβαια ηταν φοιτητης στα Ιωαννινα, ηταν παρων στο πολυτεχνειο. πριν αποφασισουν να κατεβουν αθηνα, μια κοπελα, συμφοιτητρια του, τους ειπε: μα που πατε τωρα; καθιστε στα αυγα σας και μη κανετε βλακειες.
μετα απο χρονια, ο φυσικος μου ανακαλυψε οτι εκεινη η κοπελα, διορισμενη καθηγήτρια πλεον, φροντιζε τη διοργανωση τετοιων επετειακων εκδηλωσεων. χωρις να μπορω να ξερω το ποιον αυτης της γυναικας, θεωρω οτι αυτη η σταση ειναι καπως... ανειλικρινής, μια σταση, που δυστυχως υπαρχει σε πολλους ανθρωπους αυτη τη στιγμη.



Πού έγκειται αυτός ο προπαγανδιστικός χαρακτήρας ακριβώς?
Τι προπαγανδίζεται?
Ναι, σωστά εκδήλωση μνήμης (το γιορτούλα το είπα ειρωνικά), θε έπρεπε να είναι, αλλά σε γιορτούλα έχει μετατραπεί. Παρ'όλα αυτά, ακόμα και αν έχει χαθεί η ατμόσφαιρα μνήμης, και οι μαθητές αγνοούν αυτά για τα οποία πολέμησαν κάποτε κάποιοι, κάπως, με κάποιο τρόπο, η παρέλαση υπενθυμίζει στους μαθητές περί τίνος πρόκειται. Δε μένουν όλα στην αφάνεια, παρόλο που υπενθυμίζονται με λάθος τρόπο.

Ναι, τότε δεν υπήρχε η ομοιογένεια, σε πολιτιστικό επίπεδο, ήταν ο καθένας για τον εαυτό του, όπου πολλές φορές ο εαυτός εξισωνόταν με την πατρίδα στις διάφορες επαναστάσεις.
Σήμερα, στα πλαίσια του σχολείου όμως, η υπακοή είναι "απαραίτητη", για τη σωστη λειτουργία της κοινωνίας, υποτίθεται, γι'αυτό εφαρμόζεται με αυτόν τον τρόπο σε τέτοιο επίπεδο (δηλ, στην οργάνωση των μαθητών σε γραμμές κλπ). Αυτοί πάλεψαν για την ελευθερία και την εθνική ακεραιότητα και ελληνική ομοιογένεια.
Αλλά δε νομίζω τώρα να γινεται τέτοιου είδους συσχετισμός. Ότι διαταράσσεται δηλαδή η εθνική ομοιογένεια, με τη συμμετοχή ενός αλλοδαπού στην παρέλαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μα τότε δε θα υπήρχε καν θέμα αφού ο αλλοδαπός μαθητής δε θα ήταν κάτι "ξένο" προς τη σημαία.

Δεν καταλαβαίνω γιατί, για όσους απο εσάς έχει κάποια σημασία η έννοια της πατρίδας, δεν το θεωρείτε τιμή να σηκώσει τη σημαία κάποιος άνθρωπος άλλης εθνικότητας. Όλα αυτά δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί, γιατί στην πραγματικότητα εγώ δε βλέπω καν λόγο να γίνονται σχολικές παρελάσεις.

+1000 :iagree: κανενας απολυτως λογος να γινονται παρελασεις,οπως εχει ειπωθει 200 φορες εδω ειναι ενα φασιστικο καταλοιπο το οποιο δεν προσφερει τπτ εκτος απο την ευχαριστησει των "επισημων" με το να κοιτουν απο ψηλα και θαυμαζουν το πως γυριζουν ολοι το κεφαλι τους για να τους δουν,ξες σεβασμος και πρασινα αλογα,αα επισης και η ευχαριστηση των εθνικιστων"για την πατριδα ρε γαμωτο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Συμφωνω με τον fasdag οτι η πραξη της παρελασης ειναι αντιθετη με το τι (υποτίθεται) οτι εκπροσωπει.
Θα γινω ομως λιγο πιο τολμηρος με το να δηλωσω πως το λεγομενο εθνος ειναι ενα φαντασμα , ενα τιποτα.
Ενα μελος ειχε γραψει παλια σε ενα θεμα κατι παρομοιο , το σημερινο εθνος δεν ηταν το ενθος το παλιο , η εννοια του ηταν καθαρα κοινωνικη μεχρι το 18ο αιωνα , οπου χαριν της δυναμωσης της δομης του οικονομικου συστηματος και της αναπτυξης δημιουργηθηκε ο σημερινος ορος , ο οποιος ενσφαλμενα χρησιμοποιειται ο διαχρονικος.
Η προπαγανδα που θιγει ο fasdag δεν εχει να κανει μονο με τις ιδεες και πραξεις για τις οποιες μιλαει , αλλα για μια ψευδαισθηση του οτι η ελευθερια του τοτε ειναι θυσια για τη μεγαλη ιδεα του ελληνικου εθνους που προυπηρχε ενω ηταν ενα προιον του νεοελληνικου διαφωτισμου.
Πού έγκειται αυτός ο προπαγανδιστικός χαρακτήρας ακριβώς?
Τι προπαγανδίζεται?
Ναι, σωστά εκδήλωση μνήμης (το γιορτούλα το είπα ειρωνικά), θε έπρεπε να είναι, αλλά σε γιορτούλα έχει μετατραπεί. Παρ'όλα αυτά, ακόμα και αν έχει χαθεί η ατμόσφαιρα μνήμης, και οι μαθητές αγνοούν αυτά για τα οποία πολέμησαν κάποτε κάποιοι, κάπως, με κάποιο τρόπο, η παρέλαση υπενθυμίζει στους μαθητές περί τίνος πρόκειται. Δε μένουν όλα στην αφάνεια, παρόλο που υπενθυμίζονται με λάθος τρόπο.

Ναι, τότε δεν υπήρχε η ομοιογένεια, σε πολιτιστικό επίπεδο, ήταν ο καθένας για τον εαυτό του, όπου πολλές φορές ο εαυτός εξισωνόταν με την πατρίδα στις διάφορες επαναστάσεις.
Σήμερα, στα πλαίσια του σχολείου όμως, η υπακοή είναι "απαραίτητη", για τη σωστη λειτουργία της κοινωνίας, υποτίθεται, γι'αυτό εφαρμόζεται με αυτόν τον τρόπο σε τέτοιο επίπεδο (δηλ, στην οργάνωση των μαθητών σε γραμμές κλπ). Αυτοί πάλεψαν για την ελευθερία και την εθνική ακεραιότητα και ελληνική ομοιογένεια.
Αλλά δε νομίζω τώρα να γινεται τέτοιου είδους συσχετισμός. Ότι διαταράσσεται δηλαδή η εθνική ομοιογένεια, με τη συμμετοχή ενός αλλοδαπού στην παρέλαση.
O fasdag εχει ηδη απαντησει σε αυτες τις ερωτησεις , ξαναδιαβασε τι λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Συμφωνω με τον fasdag οτι η πραξη της παρελασης ειναι αντιθετη με το τι (υποτίθεται) οτι εκπροσωπει.
Θα γινω ομως λιγο πιο τολμηρος με το να δηλωσω πως το λεγομενο εθνος ειναι ενα φαντασμα , ενα τιποτα.
Ενα μελος ειχε γραψει παλια σε ενα θεμα κατι παρομοιο , το σημερινο εθνος δεν ηταν το ενθος το παλιο , η εννοια του ηταν καθαρα κοινωνικη μεχρι το 18ο αιωνα , οπου χαριν της δυναμωσης της δομης του οικονομικου συστηματος και της αναπτυξης δημιουργηθηκε ο σημερινος ορος , ο οποιος ενσφαλμενα χρησιμοποιειται ο διαχρονικος.
Η προπαγανδα που θιγει ο fasdag δεν εχει να κανει μονο με τις ιδεες και πραξεις για τις οποιες μιλαει , αλλα για μια ψευδαισθηση του οτι η ελευθερια του τοτε ειναι θυσια για τη μεγαλη ιδεα του ελληνικου εθνους που προυπηρχε ενω ηταν ενα προιον του νεοελληνικου διαφωτισμου.

O fasdag εχει ηδη απαντησει σε αυτες τις ερωτησεις , ξαναδιαβασε τι λεει.


Στο παραπάνω ποστ του, δε βλέπω απάντηση περί προπαγανδας... Λέει μόνο ότι το έχει ξαναπεί.
Και δεν έχω την υπομονή να διαβάσω όλα τα προηγούμενα ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το λεει μες το quote που του κανες.
Εννοει πως αποτελει προπαγανδα το να η μαζοποιηση κατω απο την ιδεαλιστικη σκια ενος ιδανικου , η ελευθερια για παραδειγμα.Θελει να πει πως η παρελαση προσβαλλει την πραγματικοτητα , διοτι η απολαυση της ελευθεριας ειναι διαμετρικα αντιθετη με την ημι-εξαναγκαστικη απογυμνωση του ατομικου χαρακτηρα ενος ατομου για γιορτασει την ελευθερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το λεει μες το quote που του κανες.
Εννοει πως αποτελει προπαγανδα το να η μαζοποιηση κατω απο την ιδεαλιστικη σκια ενος ιδανικου , η ελευθερια για παραδειγμα.Θελει να πει πως η παρελαση προσβαλλει την πραγματικοτητα , διοτι η απολαυση της ελευθεριας ειναι διαμετρικα αντιθετη με την ημι-εξαναγκαστικη απογυμνωση του ατομικου χαρακτηρα ενος ατομου για γιορτασει την ελευθερια.


Απ'το ολότελα...
Δηλαδή θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε τίποτα? Ακόμα και αν παραποιείται η πραγματικότητα και ο πραγματικός χαρακτήρας και τα κίνητρα αυτών των επαναστάσεων και άλλων περιστατικών, τουλάχιστον δε μένουν στην αφανεια.

Είπα παραπάνω ότι οι εκδηλώσεις γίνονται στα πλαίσια του σχολείου δηλαδή σε πλαίσια "υπακοής".
Δε νομίζω ότι οι σημερινοί μαθητές είναι του στυλ, που προαναφέρθηκε "για την ελλάδα ρε γαμώτο", ούτε και όταν ήταν ο πατέρας μου μαθητης, πριν από 30 χρόνια υπήρχε μεγαλύτερη ελευθερία. Τότε ήταν χειρότερα νομίζω. Τότε ήταν εξαναγκασμός με όλη τη σημασία της λέξης.
Η πραγματικότητα προσβάλλεται, ναι, αλλά τουλάχιστον δεν ξεχνάμε εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Απ'το ολότελα...
Δηλαδή θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε τίποτα? Ακόμα και αν παραποιείται η πραγματικότητα και ο πραγματικός χαρακτήρας και τα κίνητρα αυτών των επαναστάσεων και άλλων περιστατικών, τουλάχιστον δε μένουν στην αφανεια.

Είπα παραπάνω ότι οι εκδηλώσεις γίνονται στα πλαίσια του σχολείου δηλαδή σε πλαίσια "υπακοής".
Δε νομίζω ότι οι σημερινοί μαθητές είναι του στυλ, που προαναφέρθηκε "για την ελλάδα ρε γαμώτο", ούτε και όταν ήταν ο πατέρας μου μαθητης, πριν από 30 χρόνια υπήρχε μεγαλύτερη ελευθερία. Τότε ήταν χειρότερα νομίζω. Τότε ήταν εξαναγκασμός με όλη τη σημασία της λέξης.
Η πραγματικότητα προσβάλλεται, ναι, αλλά τουλάχιστον δεν ξεχνάμε εντελώς.

αν δεν κανω λαθος, υπαρχουν εκδηλωσεις μνημης, και αυτες ειναι που αποσκοπουν στη μνημη. αν δεν κανω, ακομη, λαθος, ο ρολος της ιστοριας ειναι να "αποφευγουμε τα λαθη του παρελθοντος". η παρελαση δεν εχει σκοπο την ιστορικη μνημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Μα τότε δε θα υπήρχε καν θέμα αφού ο αλλοδαπός μαθητής δε θα ήταν κάτι "ξένο" προς τη σημαία.


Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ.
Ποιος είναι δηλαδή ο κάθε "άριστος" μαθητής για να σηκώσει τη σημαία? Εδώ μιλάμε για ένα εθνικό σύμβολο που κάθε άλλο παρά σεβασμό του δείχνουν κάποιοι μαθητές (εκ προσωπικής πείρας μιλώ). Κατά τη γνώμη μου οι μόνοι που μπορούν δικαίως να σηκώνουν τη σημαία στις παρελάσεις είναι οι στρατιώτες οι οποίοι υπηρετούν την πατρίδα και θα πολεμήσουν αν χρειαστεί γι αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kratos.dog

Νεοφερμένος

Ο kratos.dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ας προσεγγίσουμε το θέμα με ορθολογισμό . Έτσι λοιπόν έχουμε την σημαία κάθε κράτους , η οποία και αντιπροσωπεύει τα ιδανικά ενός λαού τους όποιους αγώνες έχει κάνει και πάει λέγοντας . Για το τι αντιπροσωπεύει η κάθε σημαία την ακριβή απάντηση θα την πάρουμε από κάποιον που υιοθετεί όλους τους συμβολισμούς της . Έτσι λοιπόν για την ελληνική σημαία θα πει ο Έλληνας , για την αλβανική ο αλβανός κοκ
Αυτό είναι αυτονόητο κι ευκολονόητο επίσης . Τώρα αν μερικοί αυτό το κρίνουν ως εθνικιστικό μάλλον είναι ψευτοκουλτουριάρηδες , αποδεικνύοντας παράλληλα ότι όλοι οι άνθρωποι είναι εθνικιστές ΑΠΟ ΚΟΥΝΙΑ . Εγώ απλά λέω ότι ο Όρος είναι μια καραμέλα προκειμένω να γίνουμε όλοι μέλη στον πύργο της Βαβέλ . Και μην βιαστεί κάποιος να με πει θρησκόληπτο η ότι άλλο , γιατί απλά δεν είμαι . Άλλωστε οι γραφές δεν εντοπίζουν το θέμα στην αξία της κάθε φυλής αλλά στη διαφορετικότητα των μελλών του πύργου . Απλά μια καραμέλα που έχει σκοπό τον πολιτισμικό αχταρμά παγκοσμίως ώστε οι λίγοι να μπορούν να μας διοικούν όπως θέλουν χωρίς να συναντούν αντιδράσεις . Και μπορεί το << πας μη Έλλην βάρβαρος >> να μην ισχύει αλλά το << πας μη Έλλην ...μη Έλλην απλά >> είναι επίσης αυτονόητο . Αν τώρα κάποιος μπορεί να μου πει πως ο αλβανός γίνεται Έλληνας αλλά και το αντίστροφο ... να το ακούσω και θα συμφωνήσω εφόσον το αποδείξει, ότι το παιδί των αλβανών μεταναστών έπρεπε να σηκώσει την σημαία . Μέχρι τότε όμως έχω την άποψη ότι μάλλον μερικοί έχουν ξεφύγει τελείως . ΞΥΠΝΑΤΕ ΛΙΓΟ ... ΤΟΝ ΕΒΑΛΛΑΝ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ για να δημιουργήσουν θέμα . Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το παιδί είναι μικρότερης αξίας από ένα ελληνόπουλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μπορουν να του δωσουν επαινο,βραβειο,κυπελο,χρηματικο ποσο,υποτροφια και δεν ξερω τι αλλο σαν επιβραβευση.
Προσωπικα η σημαια σαν "βραβειο" βαθμων δεν μου καθεται καλα.


Ναι, ούτε εμένα μου κάθεται καλά, αλλά από τη στιγμή που έτσι είναι το σύστημα και ο καλύτερος μαθητής παίρνει τη σημαία, αυτή είναι η ανώτερη επιβράβευση. Εγώ πάντα ήμουν και είμαι καλή μαθήτρια, αλλά πότε δεν ένιωσα την ανάγκη να πάρω τη σημαία. Για αυτά τα παιδιά μπορεί να είναι πιο σημαντικό.

Δηλαδή θα ήταν καλύτερα να εξαιρούμε τους αλλοδαπούς από τη σημαία και αντί για αυτό να τους δίνουμε έναν έπαινο;

Προσωπικά δεν μου αρέσει που παίρνει τη σημαία κάποιος που δεν είναι Έλληνας, αλλά από τη στιγμή που το σύστημα δίνει τη σημαία στον καλύτερο μαθητή, τότε, ναι, ας την πάρει όποιος είναι καλύτερος.

Μακάρι να άλλαζε η όλη νομοθεσία, για αυτό το θέμα, αλλά μέχρι να γίνει, το θεωρώ ρατσιστικό να αντιδρούμε αν ένας ξένος είναι καλύτερος από ένα ελληνόπουλο και πάρει τη σημαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kratos.dog

Νεοφερμένος

Ο kratos.dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το κάθε σύστημα στηρίζεται πάντα σε κάποιους κανόνες οι οποίοι ισχύουν για κάποιο λόγο , κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι λοιπόν να σου πω ότι όταν έκαναν το σύστημα με την σημαία είμαστε σε μερική επιστράτευση με την Αλβανία . Εκτός αυτού όμως σκέψου ότι αν δεν σου έκανε εσένα αίσθηση να πάρεις την σημαία , τι αίσθηση θα σου έκανε αν ήσουν ξένη σε μια χώρα . Για αυτά τα παιδιά πιο σημαντικό είναι να πάνε στην Αλβανία και να πουν ότι να ... σηκώσαμε και τη δική τους σημαία ενώ αυτοί όχι . Δεν φταίνε τα ίδια τα παιδιά αλλά αυτό ισχύει . θα ήταν καλύτερα να εξαιρούμε τους αλλοδαπούς από τη δική μας σημαία και αντί για αυτό να τους επιτρέπουμε να σηκώνουν την δική τους δίπλα στην ελληνική . Έτσι και εμείς θα δίναμε στον κόσμο να καταλάβει πόσο ανώτερη φυλή είμαστε , οι γονείς περήφανοι για το παιδί θα έλεγαν πως μεγαλώνουν ένα μεγάλο πατριώτη αλβανό που διαπρέπει στα ελληνικά γράμματα , και οι αλβανοί δεν θα τολμούσαν να πουν τις μαλ...ες περί τσαμουριας και βασιλιά Πύρρου γιατί θα ήξεραν πως αυτό θα αποτελούσε μεγάλη πρόκληση . Δηλαδή δεν θα υπήρχε κανένα θέμα και όλα θα ήταν ευδιάκριτα προς πάσα κατεύθυνση . Αλλά ειδικά εμείς πρέπει να είμαστε στον πύργο γιατί απλά δεν ασκούμε διοίκηση . Η αντίδραση η δική μου δεν έχει να κάνει με την αξία του παιδιού σε σχέση με ένα ελληνόπουλο, αλλά στην θέρμη και αποδοχή που μπορεί να έχει ο αλβανός μαθητής στα πιστεύω του Έλληνα , στην θρησκεία του , τα οποία και αντικατοπτρίζονται στην ελληνική σημαία .

Η σημαία της Αλβανίας είναι ένας δικέφαλος αετός, χρώματος μαύρου στη μέση της σημαίας. Το φόντο είναι κόκκινο και συμβολίζει το αίμα που χύθηκε για την ανεξαρτησία της χώρας. Ο δικέφαλος αετός προέρχεται από το θυρεό του εθνικού ήρωα της χώρας, Γεωργίου Σκεντέρμπεη ή Καστριώτη. Τα δύο κεφάλια αναφέρονται στις δύο θρησκείες (Χριστιανοί Καθολικοί και Ορθόδοξοι) στη χώρα. Σημειώνεται ότι η σημαία της χώρας είναι παρόμοια με τη σημαία της πάλαι ποτέ πανίσχυρης Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Υιοθετήθηκε στις 7 Απριλίου 1992. Η χώρα έχει Σύνταγμα από τις 28 Νοεμβρίου 1998.
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις κάποιον αλβανό τι σημαίνει η σημαία για αυτόν και τι συμβολίζει . Αν έβρισκες τον ίδιο τον μαθητή θα σου απαντούσε τα ίδια . ΠΟΙΑ ???? ρώτα και γράψε μου … μην αναλύσεις όμως γατί η ανάλυση στην ΕΛΛΑΔΑ ταυτίζεται με ακραίες έννοιες όπως εθνικισμός ρατσισμός ξενοφοβία και γενικά …. Άντε να μην πω … δεν κάνει !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Γιατί είσαι σίγουρη αν θέλουν να την κρατήσουν οι στρατιώτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top