Αλλοδαποί μαθητές

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Θες να σου παραθέσω φωτο στην οποία όλο το προάυλιο δεν έχει ούτε εναν αλβανό και σε μια γωνιά με παγκάκια έχουν μαζευτεί καμια 15αρια ; Χωρίς να απορριφθούν εντωμεταξύ , μόνοι τους κανανε κονέ και παρέα αναμεταξύ τους. Τις λιγοστές φορές που έχουν φύγει από την παρέα αυτή , τους έχουμε δεχθεί με ανοικτές αγγάλες. Επιλογή τους είναι και τους ξερω καλύτερα.

Όλα αυτά με εξαίρεση ένα - δυο άτομα.
Εγω πάλι με εξαιρεση ενα δυα ατομα είδε να τους δεχονται με ανοιχτες αγκαλες όπως λες. Στο δικο μάς σχολείο αυτο γίνεται σαν δραση αντίδραση και αμυνα απο μερους τους γιατι πραγματικα τους έχουν χεσμένους ή τους κανουν παρεα μονο και μονο γιατι νομίζουν ότι θα κάνουνα μαλακιίες και ψευτομαγκιες μαζι τους που δεν έχουν τα κωτσια να κάνουν μόνοι τους. Ρωσος είπες ότι είσαι? Παμε να κλεψουμε κανενα αμαξι? Υπαρχει αυτη η αντιληψη οποτε αναγκάζονται κι αυτοι να κάνουν παρεα μονο μεταξυ τους και να μενουν αποκομένοι απο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dias:
Άρα για σένα όταν γράφεις έκθεση για το ρατσισμό είναι κάπως ρατσιστικό? Και πού βρήκες την στατιστική σου για το ποσοστό των βίαιων μαθητών? Μου θυμίζεις μια κοπέλα που γνώρισα στις διακοπές που πήγαινε πάντα σε ιδιωτικό σχολείο και δεν είχε ποτέ συναντήσει Αλβανό και έλεγε τα ίδια περίπου με σένα. Το τελευταίο που γράφεις επιστρέφεται χωρίς να ανοιχθεί η συσκευασία.:down:
Όταν γράφω έκθεση για τα προβλήματα που δημιουργούν οι μετανάστες είναι ρατσιστικό. Το να λες "δεν προκαλούν προβλήματα είναι ρατσιστικό. Δηλαδή δέχεσαι ότι λογικά θα προκαλούσαν. Άστο, μάλλον δεν θα το καταλάβεις...
Όσο για το ποσοστό των βίαιων μαθητών, ας μην εθελοτυφλούμε καλύτερα. Επίσης είπα νομίζω, άρα σημαίνει ότι είναι προσωπική άποψη. Από την πείρα. Αλλιώς θα έλεγα ξέρω. Έχουν μεγάλη διαφορά αυτά τα δύο.
ΥΓ:Και ποιο είναι το τελευταίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Το να λες "δεν προκαλούν προβλήματα είναι ρατσιστικό. Δηλαδή δέχεσαι ότι λογικά θα προκαλούσαν.
Την επόμενη φορά που θα μου απαντήσεις φρόντισε να μου απαντήσεις σε κάτι που έγραψα εγώ και όχι κάποιος άλλος.

Άστο, μάλλον δεν θα το καταλάβεις...
Σίγουρα δεν θα το καταλάβω. Δεν έχω τη δική σου μόρφωση και ευφυία.

Όσο για το ποσοστό των βίαιων μαθητών, ας μην εθελοτυφλούμε καλύτερα.
Έχεις δίκιο. Οι νεφελίμ είναι οι πιο βίαιοι μαθητές.

Και ποιο είναι το τελευταίο;
Διάβασε το δικό σου μήνυμα και θα δεις και καλή σου όρεξη.

Ότι θραύσμα κι αν πετάχτηκε, ξέρω, δεν σε χτύπησε.
Χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Την επόμενη φορά που θα μου απαντήσεις φρόντισε να μου απαντήσεις σε κάτι που έγραψα εγώ και όχι κάποιος άλλος.
Σίγουρα δεν θα το καταλάβω. Δεν έχω τη δική σου μόρφωση και ευφυία.
Έχεις δίκιο. Οι νεφελίμ είναι οι πιο βίαιοι μαθητές.
Διάβασε το δικό σου μήνυμα και θα δεις και καλή σου όρεξη.
Χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά.


Σε ποιο σχολείο είπαμε οτι πας εσύ; :eyesup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dias:
Την επόμενη φορά που θα μου απαντήσεις φρόντισε να μου απαντήσεις σε κάτι που έγραψα εγώ και όχι κάποιος άλλος.
Σίγουρα δεν θα το καταλάβω. Δεν έχω τη δική σου μόρφωση και ευφυία.
Έχεις δίκιο. Οι νεφελίμ είναι οι πιο βίαιοι μαθητές.
Διάβασε το δικό σου μήνυμα και θα δεις και καλή σου όρεξη.
Χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά.
Κοίτα να σου πω, συζήτηση κάνουμε. Άμα δεν σου κάθισε η Λόλα δεν φταίω εγώ, αλλά συνήθως τα κορίτσια δεν κάθονται σε μίζερους και δύστροπους.




ΥΓ:Μετά σχολίασε με ένα τόσο εύστοχο στίχο και το αβατάρ μου σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Άμα δεν σου κάθισε η Λόλα δεν φταίω εγώ, αλλά συνήθως τα κορίτσια δεν κάθονται σε μίζερους και δύστροπους.

Κοινότατη η ατάκα σου._

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην τάξη μου δεν έχω αλλά στο άλλο τμήμα είναι δύο κοπέλες από Αλβανία κι όλα καλα.Στην εκδρομή ειδικά το κάψαμε :dance:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όλοι έχουμε στα σχολεία μας συμμαθητές που είναι παιδιά μεταναστών. Ποια είναι η σχέση που έχετε με τα παιδιά αυτά? Εμείς στο τμήμα μας έχουμε 3 παιδιά από την Αλβανία, 2 αγόρια και 1 κορίτσι. Είμαστε συμμαθητές πολλά χρόνια και δεν τους βλέπουμε σαν κάτι ξένο από μας. Είμαστε φίλοι μαζί τους και αυτοί έτσι μας βλέπουν. Και στα άλλα τμήματα υπάρχουν μαθητές αλλοδαποί και ποτέ στο σχολείο μας δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ρατσισμού. Στο γυμνάσιο είχα συμμαθήτρια από τη Νιγηρία με την οποία είμασταν πολύ στενοί φίλοι αλλά έφυγε για τη χώρα της. Γενικά πιστεύω ότι αυτά τα παιδιά γεννήθηκαν στην Ελλάδα και την νοιώθουν σαν πατρίδα τους. Έχουν ενταχθεί και η κοινωνία μας γίνεται πολυπολιτισμική. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας και οι εμπειρίες σας σχετικά?

Για την κοινωνία μας δεν ξέρω αλλά το σχολείο μας σίγουρα. Ρε τα σπάει γιατί έχουμε πραγματικά άτομα από ένα σωρό μέρη, βλ. Αλβανία, Βουλγαρία, Μολδαβία, Δανία, Γερμανία, Πολωνία κι άλλες χώρες που σίγουρα μου διαφεύγουν. Πρόβλημα δεν υπάρχει, κανένα όμως. Αυτά περί γκετοποίησης και δεν ξέρω τι δεν παίζουν, τουλάχιστον εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι γιατί είμαι και λίγο χαμένη τώρα που το σκέφτομαι. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Όταν γράφω έκθεση για τα προβλήματα που δημιουργούν οι μετανάστες είναι ρατσιστικό. Το να λες "δεν προκαλούν προβλήματα είναι ρατσιστικό. Δηλαδή δέχεσαι ότι λογικά θα προκαλούσαν. Άστο, μάλλον δεν θα το καταλάβεις...
Όσο για το ποσοστό των βίαιων μαθητών, ας μην εθελοτυφλούμε καλύτερα. Επίσης είπα νομίζω, άρα σημαίνει ότι είναι προσωπική άποψη. Από την πείρα. Αλλιώς θα έλεγα ξέρω. Έχουν μεγάλη διαφορά αυτά τα δύο.
ΥΓ:Και ποιο είναι το τελευταίο;

Οι μετανάστες είναι ένα φαινόμενο. Κάθε φαινόμενο έχει θετικά κι αρνητικά. Αν γράψεις μια έκθεση με τα αρνητικά, απλώς παρουσιάζεις ένα υπαρκτό γεγονός. Αν π.χ σου έβαζαν μια έκθεση, να γράψεις για τα προβλήματα που προκαλεί το computer, σημαίνει πως είσαι ρατσίστρια απένταντι στο computer; Όχι, σημαίνει πως το computer είναι κάτι υπαρκτό, έχει θετικά και αρνητικά, τα οποία και αναγνωρίζεις, και τα παρουσιάζεις ώστε το computer να γίνει καλύτερο στη χρήση του.
Αν σε έβαζαν να γράψεις, γιατί οι οθόνες καθοδικού σωλήνα (εκείνες οι τεράστιες) δημιουργούν προβλήματα, σημαίνει πως τις κατηγορείς; Όχι, απλώς απαριθμείς τα μειονεκτήματα τους, και ανοίγεις το δρόμο για τις LCD.

Απλά και κατανοητά. Το να κάνεις σαν να μην συμβαίνει τίποτα είναι λάθος, γιατί τότε αδιαφορείς για ένα φαινόμενο, και αυτό θα γυρίσει πάνω σου
-----------------------------------------
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Γιατί δεν κοιτάμε την πάρτη μας και γινόμαστε τόσο καλοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι μετανάστες ήρθαν στη χώρα μας πρώτον για να εξυπηρετήσουν τις κυβερνήσεις μας με αντάλλαγμα ιθαγένειες και τους δεχτήκαμε γιατί δεχτήκαμε να γίνουν δούλοι μας.
Πολύ απλά πολλοί από αυτούς ξύπνησαν, κατάλαβαν και τώρα μας κακοφαίνεται.
Στη Γερμανία όμως κανένας μετανάστης δεν τολμά να σπάσει ή να βρίσει ή κάτι άλλο.
Γιατί;
Γιατί πολύ απλά κατάλαβαν ότι είχαν και υποχρεώσεις και δικαιώματα σε αντίθεση με το μπουρδέλο εδώ.

Όμως έστω κι έτσι έκαναν μεγάλο καλό σε μία εθνικιστική και συντηρητική κοινωνία όπως η Ελληνική. Παρεμπιπτόντως έρευνα έχει δείξει ότι πιο κλειστή ως προς τους μετανάστες κοινωνία είναι η Κυπριακή και όχι η Ελληνική και ως προς αυτό είχε αμφιβολίες η Ε.Ε.

Καλά μην εισαι και τοσο σιγουρος για τη Γερμανία γιατι αυτες τις μέρες που ειμαι εδώ έχω δει αρκετά για να διαμορφώσω άποψη κι εχω κυκλοφορήσει σε μέρη πολύ άσχετα/μακριά απ'τα τουριστικά (στα οποία πηγα σχεδον επιφανειακά), αλλά σε γενικες γραμμές ειναι γεγονός οτι σε μια κοινωνια ανταποδίδεις συνηθως συμφωνα με το σεβασμο που σου δειχνει κι αυτη. Πάντως δεν εχω αντιληφθει προσωπικά ποτέ οτι οι μετανάστες νομιζουν οτι εχουν μονο δικαιώματα στην Ελλάδα...Ασχέτως αν υποχρεώσεις έχει κανείς ΜΟΝΟ οταν ειναι νόμιμος και μόνο τότε. Δεν καταλαβαίνω τι απαιτήσεις μπορει να εχει κανείς από ανθρωπους που περιμένουν έξι μήνες στην Πέτρου Ράλλη για να αναγνωρίσει η Ελλάδα ότι υπάρχουν με την υπογραφή κάποιου αξιωματικού.

Οι μετανάστες είναι ένα φαινόμενο. Κάθε φαινόμενο έχει θετικά κι αρνητικά. Αν γράψεις μια έκθεση με τα αρνητικά, απλώς παρουσιάζεις ένα υπαρκτό γεγονός. Αν π.χ σου έβαζαν μια έκθεση, να γράψεις για τα προβλήματα που προκαλεί το computer, σημαίνει πως είσαι ρατσίστρια απένταντι στο computer; Όχι, σημαίνει πως το computer είναι κάτι υπαρκτό, έχει θετικά και αρνητικά, τα οποία και αναγνωρίζεις, και τα παρουσιάζεις ώστε το computer να γίνει καλύτερο στη χρήση του.
Αν σε έβαζαν να γράψεις, γιατί οι οθόνες καθοδικού σωλήνα (εκείνες οι τεράστιες) δημιουργούν προβλήματα, σημαίνει πως τις κατηγορείς; Όχι, απλώς απαριθμείς τα μειονεκτήματα τους, και ανοίγεις το δρόμο για τις LCD.

Απλά και κατανοητά. Το να κάνεις σαν να μην συμβαίνει τίποτα είναι λάθος, γιατί τότε αδιαφορείς για ένα φαινόμενο, και αυτό θα γυρίσει πάνω σου
-----------------------------------------
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Γιατί δεν κοιτάμε την πάρτη μας και γινόμαστε τόσο καλοί;

Δεν ειναι καλοσύνη το να παρέχεις τα βασικα στο λαό που διαβιώνει μεσα στα σύνορα του κράτους σου, ειναι στοιχειώδης παροχή κι επειδη χρησιμοποιείς αρκετά το πρώτο πληθυντικό, να σου θυμίσω οτι αυτη η ομάδα που εννοείς με το "εμείς" είναι ολοι όσοι μένουν στη χώρα νόμιμα, ειτε πολίτες της χώρας, είτε αλλοδαποί νομίμως διαμένοντες. Ο ελληνικός λαός ως προς αυτά τα μέρη συνίσταται. Απο κει και περα οφείλεις, επίσης, να αναγνωρισεις οτι το 80% οσων διαμενουν παράνομα στη χώρα δεν ευθύνεται άμεσα για την παράνομη διαμονή του. Δεν υπάρχει μεταναστευτικό πλάνο στην Ελλάδα, δε μπορεί να πάει ένας Πακιστανός στην ελληνική πρεσβεία του Καράτσι και να πει "πείτε μου τι πρέπει να κάνω για να μετακομίσω στην Ελλάδα" γιατι πολύ απλά δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία. Και γι'αυτο δεν ευθυνεται ούτε ο μετανάστης, ούτε ο trafficker, ούτε ο τούρκος δουλέμπορος, ούτε η τούρκικη ακτοφυλακή, ούτε ο Έλληνας λιμενοφύλακας που τα παίρνει για να κάνει την πάπια όταν σκάνε τα φουσκωτά απ'την Τουρκία. Κάποτε για να μεταναστεύσεις στη Γερμανία έπαιρνες ένα γράμμα απ'το γερμανικό κράτος που σου έλεγε από την ώρα αναχώρησης του τρένου και το όνομα του εργοδότη σου μέχρι τι να πάρεις μαζί στη βαλίτσα σου. Εδώ πότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Καλά μην εισαι και τοσο σιγουρος για τη Γερμανία γιατι αυτες τις μέρες που ειμαι εδώ έχω δει αρκετά για να διαμορφώσω άποψη κι εχω κυκλοφορήσει σε μέρη πολύ άσχετα/μακριά απ'τα τουριστικά (στα οποία πηγα σχεδον επιφανειακά), αλλά σε γενικες γραμμές ειναι γεγονός οτι σε μια κοινωνια ανταποδίδεις συνηθως συμφωνα με το σεβασμο που σου δειχνει κι αυτη. Πάντως δεν εχω αντιληφθει προσωπικά ποτέ οτι οι μετανάστες νομιζουν οτι εχουν μονο δικαιώματα στην Ελλάδα...Ασχέτως αν υποχρεώσεις έχει κανείς ΜΟΝΟ οταν ειναι νόμιμος και μόνο τότε. Δεν καταλαβαίνω τι απαιτήσεις μπορει να εχει κανείς από ανθρωπους που περιμένουν έξι μήνες στην Πέτρου Ράλλη για να αναγνωρίσει η Ελλάδα ότι υπάρχουν με την υπογραφή κάποιου αξιωματικού.



Δεν ειναι καλοσύνη το να παρέχεις τα βασικα στο λαό που διαβιώνει μεσα στα σύνορα του κράτους σου, ειναι στοιχειώδης παροχή κι επειδη χρησιμοποιείς αρκετά το πρώτο πληθυντικό, να σου θυμίσω οτι αυτη η ομάδα που εννοείς με το "εμείς" είναι ολοι όσοι μένουν στη χώρα νόμιμα, ειτε πολίτες της χώρας, είτε αλλοδαποί νομίμως διαμένοντες. Ο ελληνικός λαός ως προς αυτά τα μέρη συνίσταται. Απο κει και περα οφείλεις, επίσης, να αναγνωρισεις οτι το 80% οσων διαμενουν παράνομα στη χώρα δεν ευθύνεται άμεσα για την παράνομη διαμονή του. Δεν υπάρχει μεταναστευτικό πλάνο στην Ελλάδα, δε μπορεί να πάει ένας Πακιστανός στην ελληνική πρεσβεία του Καράτσι και να πει "πείτε μου τι πρέπει να κάνω για να μετακομίσω στην Ελλάδα" γιατι πολύ απλά δεν προβλέπεται τέτοια διαδικασία. Και γι'αυτο δεν ευθυνεται ούτε ο μετανάστης, ούτε ο trafficker, ούτε ο τούρκος δουλέμπορος, ούτε η τούρκικη ακτοφυλακή, ούτε ο Έλληνας λιμενοφύλακας που τα παίρνει για να κάνει την πάπια όταν σκάνε τα φουσκωτά απ'την Τουρκία. Κάποτε για να μεταναστεύσεις στη Γερμανία έπαιρνες ένα γράμμα απ'το γερμανικό κράτος που σου έλεγε από την ώρα αναχώρησης του τρένου και το όνομα του εργοδότη σου μέχρι τι να πάρεις μαζί στη βαλίτσα σου. Εδώ πότε;

Κάποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εδω παντως στην πολη που μενω(Ξανθη) επειδη ακριβως διπλα στην Ξανθη υπαρχουν παρα πολλα πομακοχωρια,ως αποτελεσμα εχουμε ,στα γυμνασια κυριως.παρα πολλουσ μουσουλμανους.Στο γυμνασιο μου ,ασ πουμε,καθε τμημα εχει περιπου απο 6-7 μουσουλμανους και γενικα καπως ετσι ειναι και στα αλλα σχολεια.Οι περισσοτεροι απ' αυτους κανουν παρεα μεταξυ τους.Αλλοι κανουν μεταξυ τουσ και με ολουσ.Αλλα γενικα δε θυμαμαι να χαμε ιδιαιτερα προβληματα.Υπαρχουν πολλα ατομα που τους αντιμετωπιζουν ρατσιστικα αλλα πλεον εχουν μειωθει κατα πολυ.Για παραδειγμα,θυμαμαι στο δημοτικο οταν ημουν που χαμε μια μουσουλμανα και κανενας δεν την συμπαθουσε γιατι εκλεβε(την ειχαμε πιασει επ'αυτοφορω)αλλα και αρχικα για ρατσιστικους λογους και μαλιστα λεγαμε μην την πιανεται εχει χολερα(τοσο χαλια).Εγω στην αρχη δεν ειχα προβλημα αλλα μετα για να ειμαι με το μπουγιο(βλακεια μου μεγαλη)απλα την απεφευγα χωρις ομως να την κοροιδευω.Στην εκτη δημοτικου ομως την εβαλε η κυρια να καθεται μαζι μου γιατι εγω ημουν ησυχη κι ετσι δε θα κανε εκεινη φασαρια και καταλαβα οτι δεν ειχε τιποτα.Αλλα εξακολουθουσε να κανει τη ζωη μας δυσκολη γιατι θυμαμαι μαθαινε ποιον ηθελε καποιο κοριτσι απ' το τμημα και απειλουσε οτι θα το πει σε ολους και μας εβριζε χωρις να της κανουμε τιποτα.Δεν θυμαμαι ποιοσ το αρχισε παντως.Ισως να ταν ετσι ο χαρακτηρας,ισως οι συνθηκες να την οδηγησαν σ' αυτο.Τι να πω δε ξερω.Γενικα απ'ολες τις φασεις ρατσισμου σχεδον εχω περασει γιατι διπλα στο δημοτικο(στην ιδια αυλη)ειχαμε(και εχει ακομα)σχολειο για παιδια με ειδικες αναγκες αλλα δεν ειχαμε προβληαματα εκτος απο εναν που για μια περιοδο μας κυνηγαγε και μας απειλουσε και εναν αλλο μικρο που χουφτωνε κοριτσια αλλα και καθηγητριες.Αλλα μεσες ακρες καλα ειμασταν.Ηταν μαλιστα καποια που τα θεωρουσαμε πολυ γλυκουλικα και ηταν πολυ ησυχα και χαριτωμενα .Σημερα(για να ρθουμε στο παρον)εχω και εναν Αρμενο στο τμημα ο οποιος ειναι πολυ αποδεκτος(στο σχολειο τοθλαχιστον,γιατι εξω δεν ξερω)και ειδικα περσυ που καθομασταν μαζι καναμε καλη παρεα και ειναι μια χαρα παιδι απλα τωρα τον εχουν χτυπησει οι ορμονες στο κεφαλι λογω εφηβειας και εχει γινει(ενω ηταν λιγο και παλια)αρκετα ανωμαλος αλλα υγεια.Αν του ζητησεις με καλο τροπο βοηθεια θε σε βοηθησει σιγουρα και γενικα ειναι πολυ φιλοτιμος και αυτο ειναι πολυ καλο και πολυ ανθρωποι δεν το καταλαβαινουν.Αλλα και με τουσ μουσουλμανους δε μου ρχεται καποιο περιστατικο.Απλα το οτι απο μονοι τουσ(στο τμημα μας)πιανουν μια σειρα.Ειναι ας πουμε 3 σειρες και στη μια ειναι ολοι αυτοι χωρις να τουσ εχομε πει τιποτα εμεις και στην πλειοψηφια δεν ειναι καλοι μαθητες και ειναι κριμα γιατι αν προσπαθουσαν θα τα καταφεναν μια χαρα ,αφου ενας μου το χε πει και ο ιδιος.Παντως ουτε αυτοι εχουν προβλημα με μας.Αφου ειναι κατι κοπελες (μουσουλμανες)που ειναι πολυ καλες και θυμαμαι μιλουσαμε και ενταξει γνωριζομαστε απ' την πρωτη γυμνασιου αλλα δεν περιμενα να μου εμπιστευτουν τοσα πραγματα χωρισ να με ξερουν και τοσα καλα(γιατι μου λεγαν διαφορα οσον αφορα τα προσωπικα τουσ και μερικα ηταν και αρκετα σοβαρα τολμω να πω)και μου κανε φοβεπη εντυπωση.Απ' την αλλη θυμαμαι οταν ειχα αλλαξει δημοτικο που με φωναζαν ολοι μαυρη συνεχεια.Και η απλη ειναι οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα μαυρη.Ειμαι απλα μελαχρινη ,οθτε καν κατραμι που λεμε και υπηρχαν ατομα πολυ πιο μελαχρινα απο μενα στο τμημα που δεν τα λεγαν τιποτα.Τι ειρωνεια ε;
-----------------------------------------
Ξεχασα ομως να πω για μια κοπελα(τωρα ρωσιδα πρεπει να ταν στην καταγωγη,αλλα θα σας γελασω)η οποια για καποιο λογο εχει νοητικη στερηση και την ειχαν στο τμημα μας και εκανε καποιες ωρες μαθηματα με μια αλλη κυρια που εκανε μαθηματα σε παιδιαμε τετοιου ιδιουσ προβληματα.Και πολλα παιδια την κοροιδευαν και ασχημα μαλιστα χωρις αυτη να κανει τιποτα ,αυτη ηταν πολυ ησυχη και ευγενικη μπορω να πω,σπανια φωναζε.Μια φορα θυμαμαι χαρακτηριστικα που ενας ηλιθιος απ' το τμημα μας ο οποιος πρεπει να 'ναι πολυ ρατσιστης της εβαλε επιτηδες τρικλοποδια και της πεταξε και πετρα χωρις κανενα λογο.Κατι τετοιοι ειναι για σκοτωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Όλοι έχουμε στα σχολεία μας συμμαθητές που είναι παιδιά μεταναστών. Ποια είναι η σχέση που έχετε με τα παιδιά αυτά? Εμείς στο τμήμα μας έχουμε 3 παιδιά από την Αλβανία, 2 αγόρια και 1 κορίτσι. Είμαστε συμμαθητές πολλά χρόνια και δεν τους βλέπουμε σαν κάτι ξένο από μας. Είμαστε φίλοι μαζί τους και αυτοί έτσι μας βλέπουν. Και στα άλλα τμήματα υπάρχουν μαθητές αλλοδαποί και ποτέ στο σχολείο μας δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ρατσισμού. Στο γυμνάσιο είχα συμμαθήτρια από τη Νιγηρία με την οποία είμασταν πολύ στενοί φίλοι αλλά έφυγε για τη χώρα της. Γενικά πιστεύω ότι αυτά τα παιδιά γεννήθηκαν στην Ελλάδα και την νοιώθουν σαν πατρίδα τους. Έχουν ενταχθεί και η κοινωνία μας γίνεται πολυπολιτισμική. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας και οι εμπειρίες σας σχετικά?

στο δημοτικό είχα 7 αλλοδαπούς συμμαθητές ,με πολλούς από αυτούς έκανα παρέα και γενικά είχα άριστη σχέση μαζί τους ,
τώρα στο γυμνάσιο έχω 2 κ΄ μπορεί να μην είμαστε φίλοι όμως τους συμπαθώ πολύ επίσης και οι δύο ζουν πολλά χρόνια στην Ελλάδα και την έχουν σαν δεύτερη πατρίδα τους. Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους μετανάστες , άλλωστε πολλοί Έλληνες είχαν μεταναστεύσει σε άλλες χώρες στο παρελθόν,και πολλοί μετανάστες είναι καλύτεροι από κάποιους Ελληνες ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους προσωπικά αλλά αυτοί είναι όλοι που δημιουργούν προβλήματα..Όλα τα χαζά που νομίζουν ότι είναι μάγκες..Στο σχολείο μας μετρημένους αλλοδαπούς έχουμε που δεν μας πειράζουν και δεν παίζουν τα μαγκάκια
και στο δικο μας το ιδιο...παντως οποιος ειναι σωστος δεν αποκλειεται απο τον κοινωνικο περιγυρο.

Λοιπόν, δεν έχω πρόβλημα με τους μετανάστες από μόνους τους. Δηλαδή, η παρουσία τους δεν με απασχολεί. Αυτό που με πειράζει είναι όταν γίνονται αλήτες και προσβάλλουν, χτυπάνε κτλ. Εκεί, έχω σοβαρό πρόβλημα.. Το αν τους συμπαθώ εξαρτάται από το ποιοί είναι προσωπικά όχι από τη φυλή τους ή το χρώμα τους. Είχαμε όταν ήμουν στο δημόσιο, αλβανούς μόνο, και μπορώ να πω ότι με έναν από αυτούς είχα καλές σχέσεις, όπως και όλοι. ΟΙ υπόλοιποι χτυπούσαν και έκαναν τους μάγκες, γι αυτό έκαναν παρέα μόνο με ομοίους τους.
Επίσης νομίζω πως και η καλλιέργεια εθνικής συνείδησης σε αυτούς ακόμα και αν στην πραγματικότητα δεν είναι έλληνες, θα ήταν χρήσιμη, για να μην αποξενώνονται και γίνονται εγκληματίες. Έτσι κι αλλιώς, η ελληνική παιδεία πρέπει να μεταλαμπαδεύεται παντού. Επίσης, θεωρώ πως και η ελληνική εκπαίδευση από μόνη της θα τους βοηθήσει να μην γυρνάνε στους δρόμους, και να είναι νομοταγείς, αφού, και μαθηματικοί να μην γίνουνε, θεωρώ πως με σωστή παιδεία, δύσκολα θα κατρακυλίσουν
αυτο ειναι σωστο αλλα υπαρχουν ακομη μερικοι που δεν δεχονται καμια εκπαιδευση.

Ενω όταν γίνονται οι Έλληνες αλήτες είναι οκ :hmm:
και ποιος ειπε οτι με αυτους εχουμε καλες σχεσεις.αλλα τους ξενους,δεν φτανει που μια χαρα τους σεβομαστε εμεις και με οποιον ειναι σωστος εχουμε καλες σχεσεις(αυτοι που δεν ειναι σωστοι δεν το βλεπουν ομως!) υπαρχουν μερικοι που ηρθαν σε μια αλλη χωρα που τους δινει ψωμι να φανε (λες και ειχαμε την υποχρεωση) παριστανουν και τους μαγκες!!ελεος δηλαδη.. σορρυ στην αρχη ερχονται με ενα θρασσος και χτυπαει την πορτα σου λεγοντας "ΦΑΙ ΘΕΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙ!" (λες και ειμαστε υποχρεωμενοι δηλαδη) και την αλλη οταν καλα καλα βολευτει στην ελλαδα ερχεται και σε βριζει και σου κανει το μαγκα.σορρυ αλλα και εγω αμα ηθελα να τους βρισω θα μπορουσα να το κανω πολυ χειροτερα απο αυτους και μαλιστα οχι για την φυλη και για το χρωμα τους αλλα για την συμπεριφορα τους η οποια τους χαρακτηριζει (μαντεψτε πως) και γενικα η σταση τους απεναντι στην κοινωνια η οποια προσφερθηκε 1) να τους μορφωσει αλλα αυτοι μεινανε κουτσουρα φορεβερ(ας ειχαν ξεκινησει απο 1η δημοτικου κανονικα και ας ηξερα να μιλουν μια χαρα[μονο βρισιες ηξεραν αλλα τεσπα) 2) να τους κανει ανθρωπους αλλα η συμπεριφορα τους τους καθιστα απανθρωπους. Δεν μιλαμε παντα για ολους γιατι αλλοι εγκατασταθηκαν ησυχα-ησυχα και δεν δημιουργουν προβληματα στην κοινωνια.γιατι πιστευω οτι πολυ σημαντικο πραγμα οταν πηγαινει σε μια αλλη χωρα, γιατι η δικη σου ετσι οπως εχει διαμορφωθει δεν μπορει να σε βοηθησει,αντιθετα σε επιβαρυνει (αυτο ειναι μονο 1 απο τις πολλες περιπτωσεις),οταν λοιπον πηγαινεις σε μια αλλη χωρα,το σημαντικοτερο ειναι να μην την επιβαρυνεις τουλαχιστον εαν δεν βοηθας στην προοδο της.στο σχολειο μας υπαρχουν πολλοι αλλοδαποι απο διαφορες χωρες και βεβαια δεν ειναι τυχαιο που κανεις δεν ειχε προβλημα ρατσισμου με εναν γερμανο πχ. αλλα ειχε με εναν βουλγαρο (πχ παλι) αυτο συμβαινει γιατι ο μεσος γερμανος ειναι καλυτερος απο τον μεσο βουλγαρο αλλα αυτο ομως δεν συμαινει πως πρεπει να κατακρινουμε ολους τους βουλγαρους και να απαλλασσουμε ολους τους γερμανους. οχι δεν ειμαι ρατσιστρια γιατι δεν κανω παρεα με αυτους που το παιζουν μαγκες (ξενοι ή ελληνες) και κανω μονο με αυτους που ειναι σωστοι (παλι ξενοι ή ελληνες,γιατι ναι κανω παρεα με αρκετα παιδια απο αλλες χωρες [απο ανεπτεγμενες και μη]).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Επειδή πηγαίνω σε ενιαίο λύκειο δεν έχω αλλοδαπούς συμμαθητές (επειδή συνήθως, συνήθως λέω, οι περισσότεροι πάνε στα επαλ). Ίσως κάποιος άλλος να θεωρούσε έμενα αλλοδαπή αν και δεν είμαι. Έχω γεννηθεί στην Αρμενία και έχουμε έρθει στην Ελλάδα ως παλιννοστούντες(χρόνια τώρα, από το 1993). Πολύ παλιά είχα δεχθεί ρατσιστική συμπεριφορά από άτομο που δεν με γνώριζε και στην τελική μέχρι και σήμερα μου ζητάει συγνώμη. Αν με δει κάποιος δεν θα καταλάβει καν ότι δεν είμαι Ελληνίδα βασικά. Τεσπα δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι να μην τους βάζετε στο περιθώριο. Για να ήρθαν εδώ σημαίνει ότι ψάχνουν κάτι καλύτερο στην ζωή τους. Μήπως οι Έλληνες δεν το έχουν κάνει ποτέ αυτό? Το έχουν κάνει. Άρα δεν υπάρχει λόγος να αντιμετωπίζονται με άσχημο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
και ποιος ο λογος να εχει κανεις προβλημα με αυτα τα παιδια? ανθρωποι ειναι και αυτοι και δεν υπαρχει λογος να τους αντιμετοπιζουμε διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
και ποιος ειπε οτι με αυτους εχουμε καλες σχεσεις.αλλα τους ξενους,δεν φτανει που μια χαρα τους σεβομαστε εμεις και με οποιον ειναι σωστος εχουμε καλες σχεσεις(αυτοι που δεν ειναι σωστοι δεν το βλεπουν ομως!) υπαρχουν μερικοι που ηρθαν σε μια αλλη χωρα που τους δινει ψωμι να φανε (λες και ειχαμε την υποχρεωση) παριστανουν και τους μαγκες!!ελεος δηλαδη.. σορρυ στην αρχη ερχονται με ενα θρασσος και χτυπαει την πορτα σου λεγοντας "ΦΑΙ ΘΕΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙ!" (λες και ειμαστε υποχρεωμενοι δηλαδη) και την αλλη οταν καλα καλα βολευτει στην ελλαδα ερχεται και σε βριζει και σου κανει το μαγκα.σορρυ αλλα και εγω αμα ηθελα να τους βρισω θα μπορουσα να το κανω πολυ χειροτερα απο αυτους και μαλιστα οχι για την φυλη και για το χρωμα τους αλλα για την συμπεριφορα τους η οποια τους χαρακτηριζει (μαντεψτε πως) και γενικα η σταση τους απεναντι στην κοινωνια η οποια προσφερθηκε 1) να τους μορφωσει αλλα αυτοι μεινανε κουτσουρα φορεβερ(ας ειχαν ξεκινησει απο 1η δημοτικου κανονικα και ας ηξερα να μιλουν μια χαρα[μονο βρισιες ηξεραν αλλα τεσπα) 2) να τους κανει ανθρωπους αλλα η συμπεριφορα τους τους καθιστα απανθρωπους. Δεν μιλαμε παντα για ολους γιατι αλλοι εγκατασταθηκαν ησυχα-ησυχα και δεν δημιουργουν προβληματα στην κοινωνια.γιατι πιστευω οτι πολυ σημαντικο πραγμα οταν πηγαινει σε μια αλλη χωρα, γιατι η δικη σου ετσι οπως εχει διαμορφωθει δεν μπορει να σε βοηθησει,αντιθετα σε επιβαρυνει (αυτο ειναι μονο 1 απο τις πολλες περιπτωσεις),οταν λοιπον πηγαινεις σε μια αλλη χωρα,το σημαντικοτερο ειναι να μην την επιβαρυνεις τουλαχιστον εαν δεν βοηθας στην προοδο της.στο σχολειο μας υπαρχουν πολλοι αλλοδαποι απο διαφορες χωρες και βεβαια δεν ειναι τυχαιο που κανεις δεν ειχε προβλημα ρατσισμου με εναν γερμανο πχ. αλλα ειχε με εναν βουλγαρο (πχ παλι) αυτο συμβαινει γιατι ο μεσος γερμανος ειναι καλυτερος απο τον μεσο βουλγαρο αλλα αυτο ομως δεν συμαινει πως πρεπει να κατακρινουμε ολους τους βουλγαρους και να απαλλασσουμε ολους τους γερμανους. οχι δεν ειμαι ρατσιστρια γιατι δεν κανω παρεα με αυτους που το παιζουν μαγκες (ξενοι ή ελληνες) και κανω μονο με αυτους που ειναι σωστοι (παλι ξενοι ή ελληνες,γιατι ναι κανω παρεα με αρκετα παιδια απο αλλες χωρες [απο ανεπτεγμενες και μη]).
:rofl::rofl:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕυαΓεω.

Νεοφερμένος

Η Ευα Γεωργιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπον παιδια εγω δεν ειμαι ρατσιστρια!στο δημοτικο επειδη δεν ηξερα ελεγα δεν συμπαθω τους αλβανους τους εβραιους αλλα τωρα που εχω μεγαλωσει απο τοτε και εχω σκεφτει παρα πολλα εχω βγαλει το εξης συμπερασμα.Δεν ειμαι ρατσιστρια ουτε θελω να ακουστω αλλα συνηθως αυτοι που μλεκουν σε καυγαδες και σε πολλα ειναι μεταναστες,με εκνευριζει ομως ενα πραγμα ειναι δυνατον μεσα στην ταξη μου οι περισσοτεροι να ειναι ξενοι και οι λιγοτεροι να ειναι ελληνες,ενταξει δεν εχω τιποτα με τα παιδια αλλα δεν ειναι καπως...Λοιπον μου την σπαει που δεν σεβονται οτι οπως και να ειναι οι χωρας μας αυτοι ειναι εδω και οπως και να εχει εμεις τους ταιζουμε εμεις τους παρεχουμε δουλεια η χωρα μας δηλαδη.Και αυτοι δεν σεβονται τιποτα βριζουν,φτυνουν κατω,πετανε τα σκουπιδια τους κατω(δεν λεω οτι εμεις οι Ελληνες δεν το κανουμε και ντροπη μας αλλα τουλαχιστον απο σεβασμο και μονο εγω αν ημουν στην χωρα τους δεν θα το εκανα),λοιπον εχουν ερθει στην Ελλαδα εχουν φτιαξει τις παρεες τους και μας κανουν οτι θελουν,περνας στους δρομους και βλεπεις συμοριες πακιστανων,συριων,αλβανων και οτι αλλο θες και τι κανουν ξερογλιφονται στα κοριτσακια που περνανε,τα βιαζουν,κλεβουν,σκοτωνουν,δεν λεω οτι εμεις δεν τα κανουμε αλλα τα περισσοτερα τα κανουν οι ξενοι και στην τελικη αμα δεν εχεις να φας πηγαινε να κλεψεις στην χωρα σου..Εχω φιλους που ειναι απο Αλβανια αλλα επειδη ειναι καλα παιδια,για αυτο λεω οτι δεν ειμαι ρατσιστρια αμα ο αλλος ειναι σωστο ατομο και σεβετε το οτι βρισκετε σε μια ξενη χωρα τοτε ειναι ενταξει αλλα εδω μιλαμε να μας πουλαει ο αλλος μαγκια στην χωρα μας,δεν εννοω οτι εμεις θα παμε να τον χτυπησουμε και δεν πρεπει να ανταποκριθει εννοειτε πως δεν ενωοω αυτο,εννοω οτι και να θελουμε να τον χτυπησουμε δεν τολμαμε..δηλαδη εχουμε καταντηση οι περισσοτεροι στην Ελλαδα να ειναι ξενοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κατά τα άλλα δεν είσαι ρατσίστρια.:look:
Με το συμπάθιο.

  1. Γενικεύεις
  2. Αν το πάμε κατά σχολείο/περιοχή. Εδώ σε μένα κάτι ανώριμοι Έλληνες το παίζουν μάγκες με τα παπάκια τους και τη πέφτουν σε κάθε κοριτσάκι που περνάει, και ξένα παιδιά από το σχόλειο μου είναι από τα καλύτερα και πιο ήσυχα. Καμία σχέση με τους Ελληναράδες.
  3. Όπως υπάχρουν "παρέες" ξένων σε όλο το κόσμο, έτσι υπάρχουν και εδώ. Τι σε ενοχλεί που μαζεύονται όλοι μαζί; Λογικό δεν είναι να θέλουν να κάνουν παρέα με κάποιον που έχουν ίδια καταγωγή, άρα και ίδια αντιμετώπιση;;

Αντί να λες για τους ξένους, καλύτερα αναφέρσου σε ομάδες ανθρώπων που συμπεριφέρονται έτσι, γιατί και Έλληνες μ*κες υπάρχουν, και Αλβανοί και Ρώσοι και Πακιστανοί, απ' όλους έχει ο μπαξές.
Με το να λες "αν δε γουστάρουν να πάνε στη πατρίδας τους" ρατσιστικό δεν είναι;:confused:
Νομίζεις αν μπορούσαν να τραφούν στην πατρίδα τους θα επιχειρούσαν να έρθουν στην Έλλαδα; Τι νομίζεις; Ότι ήρθαν για να κάνουν χαβαλέ; Στη τελική, επειδή μιλάμε και για μαθητές, αυτοί νιώθουν Έλληνες, εδώ ίσως γεννήθηκαν, εδώ μεγάλωσαν, αυτή τη γλώσσα μιλάνε. Η συμπεριφορά πολλών "μη ρατσιστών" τους οδηγεί σε ό,τι κάνουν.

Δες λίγο την άλλη πλευρά, και όχι μόνο όσα σου πλασάρουν τα άτομα που συναναστρέφεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Απλώς νομίζω ότι οι κανόνες πρέπει να εφαρμόζονται γιατί όταν κάποιος δεν σε σέβεται πρέπει να αποχωρεί από το σπίτι σου. Η Ελλάδα δεν είναι δημόσιο κτήριο, είναι ιδιοκτησία των κατοίκων της και κατα συνέπεια δέχονται όποιον θέλουν. Και είναι καθήκον μας να παντρευόμαστε και να κάνουμε παιδιά με Ελληνίδες και Έλληνες ή τουλάχιστον λευκούς για να διατηρηθεί καθαρή από προσμείξεις και η δική μας φυλή που υπάρχει και όπως αποδεικνύεται και επιστημονικά πλέον (όποιος θέλει τα αποτελέσματα της έρευνας του Τριανταφυλίδη στη θεσσαλονίκη μπορώ να τα δώσω), συνδέεται με τους αρχαίους Έλληνες. Είναι λοιπόν καθήκον μας να μην κάνουμε τουλάχιστον μιγάδες

Κατά τα άλλα δεν είσαι ρατσίστρια.:look:
Με το συμπάθιο.

  1. Γενικεύεις
  2. Αν το πάμε κατά σχολείο/περιοχή. Εδώ σε μένα κάτι ανώριμοι Έλληνες το παίζουν μάγκες με τα παπάκια τους και τη πέφτουν σε κάθε κοριτσάκι που περνάει, και ξένα παιδιά από το σχόλειο μου είναι από τα καλύτερα και πιο ήσυχα. Καμία σχέση με τους Ελληναράδες.
  3. Όπως υπάχρουν "παρέες" ξένων σε όλο το κόσμο, έτσι υπάρχουν και εδώ. Τι σε ενοχλεί που μαζεύονται όλοι μαζί; Λογικό δεν είναι να θέλουν να κάνουν παρέα με κάποιον που έχουν ίδια καταγωγή, άρα και ίδια αντιμετώπιση;;

Αντί να λες για τους ξένους, καλύτερα αναφέρσου σε ομάδες ανθρώπων που συμπεριφέρονται έτσι, γιατί και Έλληνες μ*κες υπάρχουν, και Αλβανοί και Ρώσοι και Πακιστανοί, απ' όλους έχει ο μπαξές.
Με το να λες "αν δε γουστάρουν να πάνε στη πατρίδας τους" ρατσιστικό δεν είναι;:confused:
Νομίζεις αν μπορούσαν να τραφούν στην πατρίδα τους θα επιχειρούσαν να έρθουν στην Έλλαδα; Τι νομίζεις; Ότι ήρθαν για να κάνουν χαβαλέ; Στη τελική, επειδή μιλάμε και για μαθητές, αυτοί νιώθουν Έλληνες, εδώ ίσως γεννήθηκαν, εδώ μεγάλωσαν, αυτή τη γλώσσα μιλάνε. Η συμπεριφορά πολλών "μη ρατσιστών" τους οδηγεί σε ό,τι κάνουν.

Δες λίγο την άλλη πλευρά, και όχι μόνο όσα σου πλασάρουν τα άτομα που συναναστρέφεσαι.

Κάνεις ένα λάθος. Κοιτάς μεμονομένα και όχι συνολικά. Δες τι κάνουν συνολικά οι Έλληνες στη χώρα τους και τι κάνουν οι ξένοι στη χώρα των ελλήνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top