Αλλοδαποί μαθητές

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Όλοι έχουμε στα σχολεία μας συμμαθητές που είναι παιδιά μεταναστών. Ποια είναι η σχέση που έχετε με τα παιδιά αυτά? Εμείς στο τμήμα μας έχουμε 3 παιδιά από την Αλβανία, 2 αγόρια και 1 κορίτσι. Είμαστε συμμαθητές πολλά χρόνια και δεν τους βλέπουμε σαν κάτι ξένο από μας. Είμαστε φίλοι μαζί τους και αυτοί έτσι μας βλέπουν. Και στα άλλα τμήματα υπάρχουν μαθητές αλλοδαποί και ποτέ στο σχολείο μας δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ρατσισμού. Στο γυμνάσιο είχα συμμαθήτρια από τη Νιγηρία με την οποία είμασταν πολύ στενοί φίλοι αλλά έφυγε για τη χώρα της. Γενικά πιστεύω ότι αυτά τα παιδιά γεννήθηκαν στην Ελλάδα και την νοιώθουν σαν πατρίδα τους. Έχουν ενταχθεί και η κοινωνία μας γίνεται πολυπολιτισμική. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας και οι εμπειρίες σας σχετικά?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν θέλω να πω ψέμματα . Αν δω έναν μαύρο ( πααραδειγμα) θα τον κοιτάω επειδή δεν έχω συνηθίσει να βλέπω πολλούς . Αλλά πέρα από αυτό κανονικοί φίλοι θα είμασταν .Το καλοκαίρι γνώρισα ένα παιδί αλλα πήγε πάλι Ιωάννινα( είχε ερθει για διακοπές )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους προσωπικά αλλά αυτοί είναι όλοι που δημιουργούν προβλήματα..Όλα τα χαζά που νομίζουν ότι είναι μάγκες..Στο σχολείο μας μετρημένους αλλοδαπούς έχουμε που δεν μας πειράζουν και δεν παίζουν τα μαγκάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Δεν θεωρω οτι στην πλειοψηφια τους τη νιωθουν σαν πατριδα τους.Ποτε παντως δεν ειχα προβλημα με καποιον που γνωριζα προσωπικα λογω της καταγωγης του.Ειμαι ομως λιγο ρατσιστης, δηλαδη ακολουθω καποια στερεοτυπα τα οποια ευτυχως καταρριπτονται καθε φορα που συναναστρεφομαι με καποιο ατομο απο ξενη χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές το θέμα...Γενικότερα, πιστεύω ότι και το θέμα από μόνο του είναι κάπως ρατσιστικό. "Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς". Από πάντα ήταν αυτοί και εμείς.
Τελικά όμως τι γίνεται στα αλήθεια; Νομίζω ότι γενικά το ποσοστό των βίαιων μαθητών, είναι μεγαλύτερο στους αλλοδαπούς. Και φυσικά δεν εννοώ ότι είναι κατώροι από εμάς. Ούτε θεωρώ ότι άμα στην χώρα τους υπήρχαν 5 ελληνάκια σε πχ γεωργιανό σχολείο, τα 5 ελληνάκια θα ήταν οι καλύτεροι και οι ντόπιοι θα ήταν όλοι παρακατιανοί. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, οι καταστάσεις ίσως τους αναγκάζουν να αλλάζουν τη συμπεριφορά τους, ο ρατσισμός που υπόκεινται, η βία που ίσως υπάρχει στο σπίτι-λόγω οικονομικών προβλημάτων- ακόμη και προβλήματα προσαρμογής.
Ακόμη πιο ρατσιστικό, τώρα που μου'ρθε είναι το εξής: -Καλό παιδί ο Δημήτρης,ε;,-Ναι, από την Αλβανία είναι και όμως...,-Αλήθεια;;;Και δεν του φαινόταν...
Πραγματικά, τα ακούω από ανθρώπους που διατυμπανίζουν :εγώ δεν είμαι ρατσιστής, εγώ σέβομαι την διαφορετικότητα...Σκατά σέβεστε...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και αντίστροφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν έχω πρόβλημα με τους μετανάστες από μόνους τους. Δηλαδή, η παρουσία τους δεν με απασχολεί. Αυτό που με πειράζει είναι όταν γίνονται αλήτες και προσβάλλουν, χτυπάνε κτλ. Εκεί, έχω σοβαρό πρόβλημα.. Το αν τους συμπαθώ εξαρτάται από το ποιοί είναι προσωπικά όχι από τη φυλή τους ή το χρώμα τους. Είχαμε όταν ήμουν στο δημόσιο, αλβανούς μόνο, και μπορώ να πω ότι με έναν από αυτούς είχα καλές σχέσεις, όπως και όλοι. ΟΙ υπόλοιποι χτυπούσαν και έκαναν τους μάγκες, γι αυτό έκαναν παρέα μόνο με ομοίους τους.
Επίσης νομίζω πως και η καλλιέργεια εθνικής συνείδησης σε αυτούς ακόμα και αν στην πραγματικότητα δεν είναι έλληνες, θα ήταν χρήσιμη, για να μην αποξενώνονται και γίνονται εγκληματίες. Έτσι κι αλλιώς, η ελληνική παιδεία πρέπει να μεταλαμπαδεύεται παντού. Επίσης, θεωρώ πως και η ελληνική εκπαίδευση από μόνη της θα τους βοηθήσει να μην γυρνάνε στους δρόμους, και να είναι νομοταγείς, αφού, και μαθηματικοί να μην γίνουνε, θεωρώ πως με σωστή παιδεία, δύσκολα θα κατρακυλίσουν
-----------------------------------------
Θεωρώ πως εφόσον τέτοια κράτη, όπως η Αλβανία, και δεν το λέω για να θίξω κανέναν, δεν έχουν το ίδιο πολιτιστικό υπόβαθρο, είμαστε υποχρεωμένοι να τους το μεταδώσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν έχω πρόβλημα με τους μετανάστες από μόνους τους. Δηλαδή, η παρουσία τους δεν με απασχολεί. Αυτό που με πειράζει είναι όταν γίνονται αλήτες και προσβάλλουν, χτυπάνε κτλ.

Ενω όταν γίνονται οι Έλληνες αλήτες είναι οκ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ah, μπράβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους προσωπικά αλλά αυτοί είναι όλοι που δημιουργούν προβλήματα..Όλα τα χαζά που νομίζουν ότι είναι μάγκες..Στο σχολείο μας μετρημένους αλλοδαπούς έχουμε που δεν μας πειράζουν και δεν παίζουν τα μαγκάκια

Ναι;;
Ένα παράξενο πράγμα!Όλοι οι κακοί άνθρωποι μαζεύονται στην Ελλάδα!!Τι δράμα κ αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μα αν δεν ήσουνα προκατειλημένη θα καταλάβαινες τι εννοώ. Δεν με ενδιαφέρει η προέλευση τους, αλλά οι προσωπικοί τους χαρακτήρες. Με πειράζει όταν γίνονται αλήτες, όχι επειδή είναι ξένοι, αλλά επειδή η συμπεριφορά τους δημιουργεί πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εμάς γκετοποιούνται μόνοι τους με εξαίρεση 1-2. Και φυσικά πολύ που χεστήκαμε, αν θελουν να ερθουν, καλοδεχούμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αντε παλι τα ιδια.
Το εχω ξαναπει. Οπως ξερω μ@λακα αλβανο, ξερω και μ@λακα ελληνα. Οπως ξερω και γαμω τα παιδια αλβανο, ξερω και γαμω τα παιδια ελληνα.
Τοσο ελληναραδες οσο και αλβανοι καταστρεφουν σχολικη περιουσια, κανουν σαματα στο μαθημα κλπ. Η διπλανη μου ειναι απο την αλβανια και ειναι το μονο ατομο με το οποιο εστερνιζομαστε τις ιδιες αποψεις και αντιληψεις γυρω απο το 90% των θεματων. Στη μουσικη τα χαλαμε γιατι ακουει σκυλαδικα. :p
Δεν νομιζω σε ολα τα σχολεια να προκαλουν προβληματα ΜΟΝΟ αλβανοι. Και για να τα προκαλουν θα το κανουν για να τραβηξουν την προσοχη και να νιωσουν εστω και για λιγο επιθυμητοι. :)

Κουερτη βρηκες ανθρωπο να συνεννοηθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους προσωπικά αλλά αυτοί είναι όλοι που δημιουργούν προβλήματα..
Έχω διαβάσει ότι στην Αμερική αυτό έλεγαν παλιά για τους μαύρους όταν ο ρατσισμός ήταν στα ύψη. Κανένας δεν έλεγε ότι είχε πρόβλημα αλλά γενικά λέγανε ότι οι μαύροι είναι βρώμικοι, τεμπέληδες κ.λ.π.

Δεν θεωρω οτι στην πλειοψηφια τους τη νιωθουν σαν πατριδα τους.
Τα παιδιά αυτά γεννήθηκαν στην Ελλάδα, μεγάλωσαν μαζί μας, πήγαν μαζί μας σχολείο, τα ελληνικά μάθανε να μιλάνε. Στην Αλβανία ή δεν έχουν πάει ποτέ ή πήγαν 2-3 φορές λίγες μέρες. Την Αλβανία δεν μπορούν να τη δουν πατρίδα. Και την Ελλάδα νοιώθουν όχι ακριβώς πατρίδα αλλά σαν πατρίδα.

Γενικότερα, πιστεύω ότι και το θέμα από μόνο του είναι κάπως ρατσιστικό...... Νομίζω ότι γενικά το ποσοστό των βίαιων μαθητών, είναι μεγαλύτερο στους αλλοδαπούς....Σκατά σέβεστε...
Άρα για σένα όταν γράφεις έκθεση για το ρατσισμό είναι κάπως ρατσιστικό? Και πού βρήκες την στατιστική σου για το ποσοστό των βίαιων μαθητών? Μου θυμίζεις μια κοπέλα που γνώρισα στις διακοπές που πήγαινε πάντα σε ιδιωτικό σχολείο και δεν είχε ποτέ συναντήσει Αλβανό και έλεγε τα ίδια περίπου με σένα. Το τελευταίο που γράφεις επιστρέφεται χωρίς να ανοιχθεί η συσκευασία.:down:

Ναι;; Ένα παράξενο πράγμα!Όλοι οι κακοί άνθρωποι μαζεύονται στην Ελλάδα!!Τι δράμα κ αυτό!
Το πιο περίεργο είναι ότι όλοι αυτοί δεν φοβούνται το DNA των Ελλήνων.:D

Εμάς γκετοποιούνται μόνοι τους με εξαίρεση 1-2. Και φυσικά πολύ που χεστήκαμε, αν θελουν να ερθουν, καλοδεχούμενοι.
Δεν έχω δει ως τώρα να γκετοποιούνται. Πιο πολύ κάνουν με μας παρέα παρά με τους συμπατριώτες τους. Στην τριήμερη πέρισι όλοι οι Αλβανοί ήταν στα δωμάτια με Έλληνες και κανένας μεταξύ τους. Πάντως όσους έχω γνωρίσει ήταν πάντα φιλικοί και ζητούσαν την παρέα μας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αντε παλι τα ιδια.
Το εχω ξαναπει. Οπως ξερω μ@λακα αλβανο, ξερω και μ@λακα ελληνα. Οπως ξερω και γαμω τα παιδια αλβανο, ξερω και γαμω τα παιδια ελληνα.
Τοσο ελληναραδες οσο και αλβανοι καταστρεφουν σχολικη περιουσια, κανουν σαματα στο μαθημα κλπ. Η διπλανη μου ειναι απο την αλβανια και ειναι το μονο ατομο με το οποιο εστερνιζομαστε τις ιδιες αποψεις και αντιληψεις γυρω απο το 90% των θεματων. Στη μουσικη τα χαλαμε γιατι ακουει σκυλαδικα. :p
Δεν νομιζω σε ολα τα σχολεια να προκαλουν προβληματα ΜΟΝΟ αλβανοι. Και για να τα προκαλουν θα το κανουν για να τραβηξουν την προσοχη και να νιωσουν εστω και για λιγο επιθυμητοι. :)

Κουερτη βρηκες ανθρωπο να συνεννοηθεις.



Χωρίς να θέλω να πέσω στο επίπεδο του mmpf.

Αυτό προκύπτει από την έλλειψη κουλτούρας που εσκεμμένα προκλήθηκε από το γυφτοκαθεστώς του Χότζα. Η αλβανία και οι αλβανοί χρειάζονται Ελληνική βοήθεια γενικά. Δεν έχουμε καταλάβει ότι με το να ασκήσουμε επιρροή στην αλβανία και γενικά όλα τα κακόμοιρα βόρεια γειτόνια μας, κερδίζουμε πάρα πολλά , και στον πολιτιστικό , και τον οικονομικό και κυρίως το διπλωματικό τομέα.

Και μην ακούσω βλακεία του στυλ "θα μας απορρίψουν" κτλ. Διακριτικά θα γίνει , όπως με τους Αμερικάνους που μας έχουν περάσει σιγά σιγά ένα κατιτίς. Έχουν τόσους μετανάστες εδώ, που θα είναι απίστευτα ευκολότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Οι Αλβανία αλλά και αρκετές βαλακανικές χώρες στηρίζουν την οικονομία τους στην Ελλάδα βλέπε τράπεζες, επιχειρησεις μέχρι και μικροκαταστήματα . Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορούν ι πολιτικοί να εμβαθύνουν ακομη περισσοτερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αντε παλι τα ιδια.
Το εχω ξαναπει. Οπως ξερω μ@λακα αλβανο, ξερω και μ@λακα ελληνα. Οπως ξερω και γαμω τα παιδια αλβανο, ξερω και γαμω τα παιδια ελληνα.
Τοσο ελληναραδες οσο και αλβανοι καταστρεφουν σχολικη περιουσια, κανουν σαματα στο μαθημα κλπ. Η διπλανη μου ειναι απο την αλβανια και ειναι το μονο ατομο με το οποιο εστερνιζομαστε τις ιδιες αποψεις και αντιληψεις γυρω απο το 90% των θεματων. Στη μουσικη τα χαλαμε γιατι ακουει σκυλαδικα. :p
Δεν νομιζω σε ολα τα σχολεια να προκαλουν προβληματα ΜΟΝΟ αλβανοι. Και για να τα προκαλουν θα το κανουν για να τραβηξουν την προσοχη και να νιωσουν εστω και για λιγο επιθυμητοι. :)

Κουερτη βρηκες ανθρωπο να συνεννοηθεις.
Μωρή.
Τα ίδια μόνο που η φίλη μου είναι στο φρόντ και δίνει πανελλήνιες μαζί μου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν έχω δει ως τώρα να γκετοποιούνται. Πιο πολύ κάνουν με μας παρέα παρά με τους συμπατριώτες τους. Στην τριήμερη πέρισι όλοι οι Αλβανοί ήταν στα δωμάτια με Έλληνες και κανένας μεταξύ τους. Πάντως όσους έχω γνωρίσει ήταν πάντα φιλικοί και ζητούσαν την παρέα μας.


Θες να σου παραθέσω φωτο στην οποία όλο το προάυλιο δεν έχει ούτε εναν αλβανό και σε μια γωνιά με παγκάκια έχουν μαζευτεί καμια 15αρια ; Χωρίς να απορριφθούν εντωμεταξύ , μόνοι τους κανανε κονέ και παρέα αναμεταξύ τους. Τις λιγοστές φορές που έχουν φύγει από την παρέα αυτή , τους έχουμε δεχθεί με ανοικτές αγγάλες. Επιλογή τους είναι και τους ξερω καλύτερα.

Όλα αυτά με εξαίρεση ένα - δυο άτομα.
-----------------------------------------
Οι Αλβανία αλλά και αρκετές βαλακανικές χώρες στηρίζουν την οικονομία τους στην Ελλάδα βλέπε τράπεζες, επιχειρησεις μέχρι και μικροκαταστήματα . Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορούν ι πολιτικοί να εμβαθύνουν ακομη περισσοτερο .

Ε ναι. Έχουμε μουσκαροπολιτικούς. Ο ένας θεωρεί την αλβανία πρότυπο , ο άλλος απειλή και κλέφτη εθνικών εδαφών, τι περιμένεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Θες να σου παραθέσω φωτο στην οποία όλο το προάυλιο δεν έχει ούτε εναν αλβανό και σε μια γωνιά με παγκάκια έχουν μαζευτεί καμια 15αρια ; Χωρίς να απορριφθούν εντωμεταξύ , μόνοι τους κανανε κονέ και παρέα αναμεταξύ τους. Τις λιγοστές φορές που έχουν φύγει από την παρέα αυτή , τους έχουμε δεχθεί με ανοικτές αγγάλες. Επιλογή τους είναι και τους ξερω καλύτερα.

Τότε ή το δικό μου σχολείο ή το δικό σου είναι εξαίρεση. Ας μας πουν και άλλοι τι γίνεται στο δικό τους να βγάλουμε άκρη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Οι μετανάστες ήρθαν στη χώρα μας πρώτον για να εξυπηρετήσουν τις κυβερνήσεις μας με αντάλλαγμα ιθαγένειες και τους δεχτήκαμε γιατί δεχτήκαμε να γίνουν δούλοι μας.
Πολύ απλά πολλοί από αυτούς ξύπνησαν, κατάλαβαν και τώρα μας κακοφαίνεται.
Στη Γερμανία όμως κανένας μετανάστης δεν τολμά να σπάσει ή να βρίσει ή κάτι άλλο.
Γιατί;
Γιατί πολύ απλά κατάλαβαν ότι είχαν και υποχρεώσεις και δικαιώματα σε αντίθεση με το μπουρδέλο εδώ.

Όμως έστω κι έτσι έκαναν μεγάλο καλό σε μία εθνικιστική και συντηρητική κοινωνία όπως η Ελληνική. Παρεμπιπτόντως έρευνα έχει δείξει ότι πιο κλειστή ως προς τους μετανάστες κοινωνία είναι η Κυπριακή και όχι η Ελληνική και ως προς αυτό είχε αμφιβολίες η Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top