Αλλαγή σχολής

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Παντως πολλοι περναμε μια φαση αρνησης στην αρχη των σπουδων ,οποτε κοιταξε περα απο την ρουτινα της σχολης,που την εχουν οι περισσοτερες μη δημιουργικες σχολες,να ανακαλυψεις τις δυνατοτητες του αντικειμενου σου καθως και την ευρεια γκαμα επιλογων και την καλη ανταποδωση οσον αφορα τον κοπο των σπουδων,πραγματα που μπορει να σε κανουν να αλλαξεις γνωμη.Φιλος μου στο μαθηματικο πρωτη του επιλογη αλλα το βλεπει σαν αγγαρεια τελειως τωρα,8 χρονια κ ακομα δεν εχει τελειωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightRaven

Νεοφερμένος

Η NightRaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Well, κι εγώ είμαι σε σχολή που με ενδιαφέρει ελάχιστα, τελειώνω μάλιστα το δεύτερο έτος τώρα. Από μαθήματα δε χρωστάω απολύτως τίποτα, αλλά το αντικείμενο με αφήνει παγερά αδιάφορη και το καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο όσο περνάει ο καιρός. Αν ξέρεις τι σου αρέσει πραγματικά και με τι όντως θες να ασχοληθείς, go for it. Εγώ ακόμα να το μάθω, γι' αυτό κάθομαι στ' αυγά μου ελπίζοντας ότι θα με συνεπάρει η σχολή μου έστω και στο τελευταίο έτος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
πολλα παιδια απογοητευονται στο ξεκινημα της οποιας σχολης και ας θεωρουσαν οτι τους αρεσε.. βεβαια ειναι αλλο το να απογοητευεσαι και αλλο να νιωθεις οτι την μισεις σαν σχολη, σαν αντικειμενο, σαν μαθηματα κτλ... Οπως και να χει επειδη και εγω ειχα απογοητευτει με την δικια μου αρχικα, θα σου ελεγα να κανεις υπομονη... Διοτι μετα την σχολη μου την ερωτευτηκα και ισως το ιδιο συμβει και σε σενα.. Ισως..Αν απο την αλλη διαπιστωσεις οτι δεν τραβαει καθολου το πραγμα, κανε μια ειλικρινη συζητηση με τους γονεις σου.. Κανε τους να καταλαβουν οτι η ζωη ειναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ, οτι εσυ εχεις το δικαιωμα να επιλεξεις να καθορισεις το μελλον σου και πως αν θελουν να σε βλεπουν πραγματικα ευτυχισμενο να σε αφησουν να κανεις αυτο που πραγματικα σου αρεσει..Εξηγησε τους οτι η δουλεια ειναι ολοκληρη η ζωη μας.. Πώς θα ξυπνας το πρωι να πηγαινεις σε μια δουλεια που σιχαινεσαι? Αυτο θα ηταν κακο και για σενα αλλα και για τους αλλους.. Δεν ξερω κατα ποσον ειναι συζητησιμοι οι γονεις σου αλλα αν πραγματικα θελουν το καλο σου (που οι περισσοτεροι γονεις εννοειται πως θελουν το καλυτερο για το παιδι τους), θα καταλαβουν.. Καλυτερα να κανεις κατι που σε γεμιζει και ας ζεις με λιανοδιφραγκα (τουλαχιστον θα ζεις ευτυχισμενος), παρα να δεσμευτεις με μια μιζερη ζωη η οποια θα σε ακολουθησει μεχρι το τελος της ζωης σου!.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το οτι εγω δεν μπορω να σπουδασω μονος μου γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ Ο ΚΑΝΩ σου λεει τιποτα???

Με συγχωρείς, αν κάνεις 10%, περνάς φυσικό και κάνεις κανονικά εγγραφή, τι θα πουν οι γονείς σου «Δε σε στέλνουμε να σπουδάσεις»;
Υπάρχει γονιός που ένω έχει λεφτά και βλέπει οτι το παιδί του έχει όρεξη να σπουδάσει, να μη το στείλει;
Για 'μενα, κάνε 10%, διαγράψου απο την παλιά σχολή, μπες στην νέα σχολή και πες στους γονείς μου
«Πλέον σπουδάζω αυτό που πραγματικά αγαπάω. Είτε το θέλετε είτε όχι, εμένα αυτό μου αρέσει και δε θα δεχτώ κουβέντα.».
Μίλα τους ώριμα και θα σε αντιμετωπίσουν με τον καλύτερο τρόπο.

Εσείς οι δύο από πάνω, όταν σας ακούσει ο μίστερ και στο μέλλον θα πρηστεί η κοιλιά του από την ασιτία, θα είστε πρόθυμοι για οικονομική ενίσχυση;

απο πότε η ιατρική έχει σίγουρα και καλά λεφτά;
Μπαίνεις στα 18, βγαίνεις στα 24-25. Αν θες ειδικότητα στην Ελλάδα(γιατί δε μπορούν να φύγουν όλοι έξω), περιμένεις 4-5 χρόνια (δηλαδή γίνεσαι 30 περίπου). 4 χρόνια η ειδικότητα, φτάσαμε 34. 1 χρόνο το αγροτικό φτάσαμε 35.
Ολα αυτά τα χρόνια τι θα τρως; Στα 35 σου, πρέπει να πάρεις δάνειο για να ανοίξεις ιατρείο, θες πόσα λεφτά για να το στήσεις (πχ για τους οδοντιατρους, το μηχάνημα κάνει 20.000 + όλα τα άλλα που χρειάζεσαι φτάσαμε 35.000 ευρω). Πέρα απ' αυτά έχεις και το ενοίκιο/δάνειο του σπιτιού σου. Αντε και ανοίγεις ιατρειό. Απο την πρώτη μέρα θα σου έρθουν όλοι ;


Αχχχχχχχχ τι ακούω βραδιάτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Τελειωνει ηδη το πρωτο ετος σπουδων ( ουτε που το καταλαβα βεβαια) κι εγω εφτασα στο συμπερασμα οτι δεν μου αρεσει καθολου η σχολη μου..... Σπουδαζω ιατρικη και απ οτι φαινεται ειμαι κι εγω ενα απο τα πολλα θυματα που μπηκαν στο τρυπακι '' εβγαλες πολλα μορια??? Ιατρικη να πας..... " Ηδη απο τη μερα που βγηκαν οι βασεις περσι το ενιωθα μεσα μου οτι εκανα λαθος αλλα ελεγα ενταξει ας παω και θα μου αρεσει τελικα..... Αμ δε..... καθε μερα γινοταν ολο και πιο μαρτυρικη καθως ακουγα πραγματα στα οποια δεν βρισκω κανενα ενδιαφερον...... Ειχα παντα μια τρελη αγαπη για τα μαθηματικα και τη φυσικη ( κυριως για τα μαθηματικα) και θυμαμαι μικροτερος ελεγα θα γινω μηχανικος...... Οι γονεις μου φυσικα δεν το καταλαβαν ποτε αυτο.... Συνεπαρμενοι απο τις πρωτιες και τις επιτυχιες στο σχολειο παντα ελεγαν οτι πρεπει να γινω γιατρος ( η μητερα μου πιο πολυ που εχει ενα ανεξηγητο κολλημα με τους γιατρους)... Φτανοντας λοιπον στην τριτη λυκειου περσι συνεχισα στη θετικη εχοντας στο μυαλο οχι καποια σχολη αλλα παθος για τα μαθηματα της.... Ολοι μα ολοι οι καθηγητες σε σχολειο και φροντιστηριο ελεγαν '' εσυ γιατρος να γινεις'' . Ακομα και ο μαθηματιοκος στο σχολειο που ελεγε οτι ημουν ο καλυτερος συνεχεια ελεγε οτι πρεπει να γινω γιατρος.... Το μονο ατομο που ειχε καταλαβει πραγματικα τι μου αρεσει ηταν ο μαθηματικος του φροντιστηριου... Δινω λοιπον εξετασεις χωρις παλι να εχω καποιο στοχο, απλα να γραψω καλα.... Βγαινουν οι βαθμοι, πρωτος στο σχολειο και αμεσως ολοι γεια σου γιατρε, τι κανεις γιατρε κλπ..... Τωρα τι να ελεγα εγω.... Και ηρθε η μαυρη περιοδος του μηχανογραφικου.... Το εκανα με πολυ μεγαλο ζορι την τελευταια μερα αφου πρωτα ειχα φαει δυο βδομαδες κατηχηση και επιπληξεις και αλλα πολλα για να δηλωσω τελικα ιατρικη..... Κανενας δεν με ρωτησε τι εβαλα, ολοι ρωτησαν τι εβαλα μετα την ιατρικη.............. Φετος που πηγα καθε μερα παρακαλουσα να γυρισει ο χρονος πισω, ευχομουν να ειχα παει τεχνολογικη.... ειμαι ανθρωπος που πιεζεται πολυ για να μαθει κατι απ εξω ( οταν προκειται για κατεβατα) και συνεχεια εψαχνα ευκαιριες να κανω κανα μαθηματικο... Μπορει να περασα τα παντα στο α εξαμηνο αλλα τωρα πραγματικα δεν εχω ορεξη, κουραγιο να διαβασω κατι που δεν με τραβαει.... Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.... Ειμαι απογοητευμενος και εχω ποσους μηνες τωρα που νιωθω θλιψη και θελω να παραιτηθω απο τα παντα.. Οσο ημουν σχολειο δεν ενιωθα τιποτα τετοιο τωρα ομως τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να περασω την υπολοιπη ζωη μου με τετοια συναισθηματα.. Οι γονεις μου δυστυχως δεν καταλαβαινουν... Νομιζουν οτι απλα δεν ξερω τι μου γινεται και πετουν μονιμως μια ατακα του τυπου '' μονο αυτο εχει δουλεια''.... Ειπα να δωσω πανελληνιες ξανα αλλα δεν μ αφησαν φυσικα.... Πειτε μου κι εσεις τη γνωμη σας σας παρακαλω πολυ δεν ξερω τι να κανω.....

PS συγγνωμη για το πολυ μεγαλο και κουραστικο post

Επισήμανση: Τα μηνύματα 167-176 προήλθαν από το νήμα με τίτλο "Εχω προβλημα"

Πωωω βραδιατικα ειπα να ριξω μια ματια στο θεμα κ στενοχωρεθηκα με αυτο που διαβασα!!! Τι να σου πω,μαλλον και δυστυχως βεβαια δεν θα ανηκες στην κατηγορια των "πρωτων" που ακολουθουν πραγματικα το ονειρο τους και οχι αυτο που τους επιβαλλει ο κοινωνικος τους περιγυρος...Παντως αν θες κ μια αλλη γνωμη κανε 10% και ελα στα μερη μας, τα μεγαλα μυαλα ποτε δεν χανονται σε τετοιες σχολες! Και αυτο μαλλον δεν θα το καταλαβουν ποτε οι γονεις σου! Α και φυσικα αν εχεις τηβ οικονομικη ανεση γιατι ενας εξτρα φοιτητικος χρονος ε δεν εχει και λιγα εξοδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
απο πότε η ιατρική έχει σίγουρα και καλά λεφτά;
Μπαίνεις στα 18, βγαίνεις στα 24-25. Αν θες ειδικότητα στην Ελλάδα(γιατί δε μπορούν να φύγουν όλοι έξω), περιμένεις 4-5 χρόνια (δηλαδή γίνεσαι 30 περίπου). 4 χρόνια η ειδικότητα, φτάσαμε 34. 1 χρόνο το αγροτικό φτάσαμε 35.
Ολα αυτά τα χρόνια τι θα τρως; Στα 35 σου, πρέπει να πάρεις δάνειο για να ανοίξεις ιατρείο, θες πόσα λεφτά για να το στήσεις (πχ για τους οδοντιατρους, το μηχάνημα κάνει 20.000 + όλα τα άλλα που χρειάζεσαι φτάσαμε 35.000 ευρω). Πέρα απ' αυτά έχεις και το ενοίκιο/δάνειο του σπιτιού σου. Αντε και ανοίγεις ιατρειό. Απο την πρώτη μέρα θα σου έρθουν όλοι ;


Αχχχχχχχχ τι ακούω βραδιάτικα
Λαλίστατε φίλε μου,
η ειδικότητα συνηθως δεν ειναι 4 χρόνια, αλλά 5 με 6. Ελάχιστες ειδικότητες έχουν 3ή 4 χρόνια εκπαίδευσης. Επίσης , δεν έχουν όλες την ιδια αναμονή. Μια μικρή λεπτομέρεια; Όταν κάνεις ειδικότητα και αγροτικό , ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ!!! Άρα, μήπως θα έπρεπε πριν μιλήσουμε να ψάξουμε λίγο καλύτερα; Ακόμα και στην αναμονή μπορείς να ασχοληθεις με καποιο μεταπτυχιακο και παραλληλα να βγαζεις καποιο χαρτζιλικι απο εφημεριες κτλ. Ασε, που αν εισαι αντρας εχεις και την θητεια...
Επίσης, όλοι οι γιατροι ανοιγουν ιατρειο; Μπορεις να δουλεψεις στο ΕΣΥ ή σε κάποια κλινική. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ιατρική. Δεν βγαζεις πολλα πολλα λεφτά όπως βγαζαν οι γιατροι μεχρι σημερα, αλλα ενα αξιοπρεπες εισοδημα μπορεις να το εξασφαλισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Kαι οι τόσοι χρόνια άνεργοι γιατροί σε ποιο Σύμπαν ζουν; Πώς και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει δουλειά με αξιοπρεπές εισόδημα; Μαλάκες είναι; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα, δεν υπάρχουν πλέον σχολές που σε εξασφαλίζουν, ειδικά όταν μιλάμε για τα επόμενα 30-50 χρόνια που θα εργάζεται ο μέσος σημερινός 20χρονος/30χρονος και όχι για το άμεσο μέλλον. Σαφώς πιστεύουμε ότι πάντα θα υπάρχει ανάγκη για γιατρούς, αλλά μήπως δεν θα υπάρχει ανάγκη για φυσικούς, μαθηματικούς, χημικούς; Δεν εννοώ αποκλειστικά καθηγητές γιατί δεν βγαίνουν μόνο καθηγητές από αυτές τις σχολές. Επίσης το θέμα δεν είναι αν θα μπορείς να βρεις δουλειά, αλλά να βρεις δουλειά με αρκετά καλό μισθό που να είναι ανάλογος του κόπου και των εξόδων που έκανες για να σπουδάσεις (και ειδικά για την ιατρική, να πάρεις ειδικότητα). Γενικά εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει κάποιος στο μηχανογραφικό του είναι να βάλει μόνο σχολές που γουστάρει τρελά. Γιατί βασική προϋπόθεση επιτυχίας στις μέρες μας που οι συνθήκες έχουν αλλάξει σε σύγκριση με αυτά που ίσχυαν πριν από 40 χρόνια (το τρίπτυχο της επιτυχίας: έπαιρνες πτυχίο - έμπαινες δημόσιο - βολευόσουν για πάντα) είναι να είσαι πολύ καλός σε αυτό που κάνεις για να μπορέσεις να ξεχωρίσεις. Και για να γίνεις πολύ καλός πρέπει να έχεις διάθεση να ασχοληθείς και θα ασχοληθείς πολύ περισσότερο και με καλύτερα αποτελέσματα όταν αυτό που κάνεις σου αρέσει.

Πέραν αυτών, οι σχολές πλέον δεν είναι μπαίνεις εδώ = θα γίνεις αυτό. Μπορείς να γίνεις το άλλο ή το παρά άλλο. Οι επιστήμες πλέον έχουν μεγάλη σύγκλιση και δεν είναι καθόλου δύσκολο να μεταπηδήσεις σε παρεμφερείς ή διαφορετικές ειδικότητες και τελικά να κάνεις κάτι αρκετά διαφορετικό από αυτό που σπούδασες αρχικά ή που πίστευες ότι θα έκανες όταν ήσουν στον πρώτο χρόνο του Πανεπιστημίου. Από αυτή την άποψη, ίσως ο θεματοθέτης μπορεί να ασχοληθεί τελικά με ιατρική έρευνα. Το ερώτημα είναι αν θα αντέξει μέχρι να φτάσει στο σημείο να επιλέξει την έρευνα ή κάποιον άλλο παρεμφερή κλάδο, και αυτό μόνο ο ίδιος μπορεί να το κρίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Και σ' αυτήν την κατεύθυνση, όπως αναφέρει η nina nana, βοηθούν τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών σε αντικείμενο λιγάκι διαφορετικό από την προπτυχιακή ειδίκευση ή σε κάποιο διεπιστημονικό αντικείμενο με έμφαση στις εφαρμογές, δηλ., τα λεγόμενα διατμηματικά μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Στην χώρα μας υπάρχουν αρκετά διατμηματικά μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών που συντονίζονται επιστημονικά από 2 ή περισσότερα ακαδημαϊκά Τμήματα του ίδιου ή διαφορετικών Πανεπιστημίων. Θέληση να υπάρχει και φυσικά κατάλληλο ψάξιμο..Διότι τίποτε δεν έχει μόνο plan A. Υπάρχει πάντα plan B χωρίς μεγάλο ή και καθόλου κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με συγχωρείς, αν κάνεις 10%, περνάς φυσικό και κάνεις κανονικά εγγραφή, τι θα πουν οι γονείς σου «Δε σε στέλνουμε να σπουδάσεις»;
Υπάρχει γονιός που ένω έχει λεφτά και βλέπει οτι το παιδί του έχει όρεξη να σπουδάσει, να μη το στείλει;
Για 'μενα, κάνε 10%, διαγράψου απο την παλιά σχολή, μπες στην νέα σχολή και πες στους γονείς μου
«Πλέον σπουδάζω αυτό που πραγματικά αγαπάω. Είτε το θέλετε είτε όχι, εμένα αυτό μου αρέσει και δε θα δεχτώ κουβέντα.».
Μίλα τους ώριμα και θα σε αντιμετωπίσουν με τον καλύτερο τρόπο.
Όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέει.

Φυσικά και μπορούν να το πουν αυτό. Αφού είσαι Νομική, θα έπρεπε να ξέρεις τα περί γονικής μέριμνας.

απο πότε η ιατρική έχει σίγουρα και καλά λεφτά;
Μπαίνεις στα 18, βγαίνεις στα 24-25. Αν θες ειδικότητα στην Ελλάδα(γιατί δε μπορούν να φύγουν όλοι έξω), περιμένεις 4-5 χρόνια (δηλαδή γίνεσαι 30 περίπου). 4 χρόνια η ειδικότητα, φτάσαμε 34. 1 χρόνο το αγροτικό φτάσαμε 35.
Ολα αυτά τα χρόνια τι θα τρως; Στα 35 σου, πρέπει να πάρεις δάνειο για να ανοίξεις ιατρείο, θες πόσα λεφτά για να το στήσεις (πχ για τους οδοντιατρους, το μηχάνημα κάνει 20.000 + όλα τα άλλα που χρειάζεσαι φτάσαμε 35.000 ευρω). Πέρα απ' αυτά έχεις και το ενοίκιο/δάνειο του σπιτιού σου. Αντε και ανοίγεις ιατρειό. Απο την πρώτη μέρα θα σου έρθουν όλοι ;
Ανέκαθεν.
Μόλις πάρεις πτυχίο, μπορείς να εργαστείς. Οι αναμονές έχουν πέσει. Ειδικότητα και αγροτικό πληρώνονται. Με καλή διαχείριση, κάνεις κομπόδεμα. Δεν έχουν όλες οι ειδικότητες ακριβό εξοπλισμό. Αυτά τα ολίγα.
Kαι οι τόσοι χρόνια άνεργοι γιατροί σε ποιο Σύμπαν ζουν; Πώς και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει δουλειά με αξιοπρεπές εισόδημα; Μαλάκες είναι; :/:
Μάλλον ναι.
Προσωπικά δεν ξέρω άνεργο γιατρό. Και μάλιστα είναι από τους λίγους που βγάζουν το κατιτίς τους, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, όπου όλοι καταναλώνουν το λίπος των προηγούμενων ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Στον μικρόκοσμο του φόρουμ, όλοι οι γιατροί έχουν δουλειά. Πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

Ο HeRpesG3nitalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μ'αρεσει σε ολα τα θεματα υπαρχει τροπος καποιοι να εξωτερικευουν τον κομπλεξισμο τους.

Αγαπητε chaos,πλεον τωρα σε κεντρικα ακομη νοσοκομεια βρισκεις ειδικοτητα απο τα 25.Τι 4 χρονια αναμονης μου τσαμπουνας;Οι ειδικοτητες πλεον ειναι,οι περισσοτερες,6 χρονια οποτε μαζι με το αγροτικο εχουμε 7+ χρονια εργασιας,τα οποια παρατεινονται γιατι ανανεωνονται οι συμβασεις πολλες φορες.Εσυ πως εφτασες εναν γιατρο να τελειωνει στα 35 και να μην εχει να φαει ενας θεος το ξερει.Δεν λεω οτι ειναι ροδινα με 1000 ευρω/μηνα αλλα το να λετε τραβα φυσικο και δεν θα πεινασεις ενω ιατρικη πεινας....Γενικα,ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του.

Γενικα,mister no one,σπουδαζω και γω ιατρικη σε μεγαλυτερο ετος και δεν εχω καταλαβει ακριβως τι σε απασχολει.Ο ογκος των μαθηματων,το ειδος ή το αντικειμενο;Αυτη τη στιγμη μου φαινεσαι ψυχικα φορτισμενος και νομιζω τα χεις μπερδεμενα εσυ ο ιδιος στο μυαλο σου .
Ο ογκος των μαθηματων δεν σημαινει οτι πρεπει να διαβαζεις κατεβατα διοτι χρειαζεται διαβασμα μονο των σημαντικων και δη στα 1α ετη.Δεν τα διαβαζουμε ΟΛΑ..Το ειδος των μαθηματων δεν ειναι το ιδιο σε ολα τα ετη,οπως και το αντικειμενο.Εγω στο 3ο κανω κλινικα μαθηματα,εσυ στο 1ο θεωρητικα.Εγω κανω παθολογια και χειρουργικη,εσυ ξεκινας με ανατομιες και φυσιολογιες.

Κατ'αρχας παρε μια βαθια ανασα.Τιποτα δεν τελειωνει στα 19 που βρισκεσαι εσυ.Εχεις ενα μελλον μπροστα σου που φανταζει ευοιωνο.Σκεψου τι σου αρεσει στην ιατρικη ,περα απο τα εμφανη προβληματα που προφανως σε κανουν να στεναχωριεσαι.Ειναι επαρκη αυτα;
Κατι βασικο:Φιλους εχεις κανει;Παρεες εκανες;Πολλες φορες και δη στα πρωτα ετη πολλα παιδια δυσκολευονται να κανουν παρεες,ειναι και γενικα εξωστρεφη οποτε αποδιδουν τα οποια αρνητικα συναισθηματα στη σχολη.
Τελος,αν οντως δεις οτι η σχολη δεν σου αρεσει καθολου,πηγαινε σε αλλη σχολη.Τους γονεις σου νομιζω οτι ΕΣΥ τους θεωρεις 'μπαμπουλες'.Αν μιλησεις ωριμα μαζι τους θα καταλαβουν.Δεν θελουν ντε και καλα να σπουδασεις εκει,απλα στο μυαλο τους το 'εκει' ειναι η καλυτερη επιλογη και συ την απορριπτεις.Κατσε,μιλας τους,εξηγησε τους.Παιδι τους εισαι,σ'αγαπουν ανυστεροβουλα,πιστευω.Το ΄'εκει' αντικατεστησε το με το 'εδω'=οποια αλλη σχολη θες.
Αυτο που λες οτι θες να καταπιανεσαι με κατι μαθηματικο,τι να κανουμε η σχολη εχει ελαχιστα μαθηματικα με την αυστηρη εννοια των μαθηματικων.

Τελος,αν χρειαστεις κατι, ΠΜ.Παντως,σκεψου ωριμα πριν αποφασισεις κατι τελεσιδικα.Ολοι μας λιγο πολυ εχουμε αισθανθει δυσανασχετηση απο τη σχολη μας σε καποιο βαθμο,οπως σωστα εθεσε καποιος παραπανω.Οι μισες αποψεις εδω δεν εχουν καν λογικο ερεισμα και κυριως συζητα και με κανεναν αλλο.εναν ημμυτη πχ ή εναν συμφοιτητη σε ενα μεγαλυτερο ετος.

Στον μικρόκοσμο του φόρουμ, όλοι οι γιατροί έχουν δουλειά. Πάσο.

Το να κρινεις εναν ολοκληρο κλαδο npb με βαση την πατρα ειναι σωστο;Ημαρτον.

Και αυτοι οι γιατροι που αναφερεις δεν ριχνουν το κασε τους.Και αυτο στο υπογραφω.

Τη στιγμη που ενας γιατραρας θελει να μενει πχ στην πατρα και να δουλευει πχ ως ενδοκρινολογος οπου υπαρχουν αλλοι 20 ενδοκρινολογοι και ισως πιο εξειδικευμενοι απο αυτον και να περιμενει και παχυλο μισθο ειναι εκτος τοπου και χρονου.
Τη στιγμη που η γειτονικη τριπολη εξυπηρετειται απο εναν ενδοκρινολογο,ο οποιος μενει καλαματα ,παει τριπολη μια φορα την εβδομαδα και κανεις χρυσελεφαντινες δουλειες.

Γιατι λοιπον αυτος που μενει πατρα να μην δεχτει να πηγαινει καποιες μερες τριπολη;Το ιδιο συμβαινει σε ΟΛΗ την ελληνικη περιφερεια με το 80% των γιατρων να ειναι στα μεγαλα αστικα κεντρα,οπου σαφως δημιουργειται υπερπληθωρα.Αλλα,βεβαια το επαγγελμα μας φταιει μετα μονο...και οχι εμεις που ονειρευομαστε να ειμαστε στην παραλιακη στην αθηνα και με καμπριο απο τις εισπραξεις ως ιατροι @@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Απλά δημιουργείται με φαντασίωση ότι στο εν λόγω επάγγελμα όλα είναι fun and games. Επαναλαμβάνω, για να υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικές επιστήμες σημαίνει ότι η κάθε μια έχει μια χρησιμότητα στην κοινωνική εξέλιξη. Το γεγονός ότι μπορεί κάποιες από αυτές να παρουσιάζουν μια κάμψη στην επαγγελματική ζήτηση δεν φταίει η επιστήμη ούτε η σχολή, αλλά η πολιτεία και οι αρμόδιοι φορείς. Οπότε για ποιο λόγο να λάβω υπόψιν μου τα όσα λένε αρκετοί εδώ μέσα, από την στιγμή που η επαγγελματική πραγματικότητα της χώρας είναι προβληματική; :hmm: Τριάντα χρόνια χορτάσαμε με το παραμύθι ότι η ιατρική εξασφαλίζει εργασία..Κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τριάντα χρόνια χορτάσαμε με το παραμύθι ότι η ιατρική εξασφαλίζει εργασία..Κάτι άλλο;
Ναι τα μαθηματικά είναι χρήσιμα, καθώς κάθε μέρα και παντού λύνουμε εξισώσεις κτλ. Ενώ η Ιατρική άχρηστη, καθώς δεν υπάρχουν ασθένειες. Ό,τι πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέει.

Δηλαδή; Για εξήγησέ το καλύτερα :worry:

Στον μικρόκοσμο του φόρουμ, όλοι οι γιατροί έχουν δουλειά. Πάσο.
Μη δίνεις σημασία. Οι περισσότεροι σε συννεφάκι είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R@n@k!

Νεοφερμένος

Η R@n@k! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας...
Είμαι στο 1ο έτος παιδαγωγικού,πέρσυ ήμουν 3η λυκείου και γενικά όλη την χρονιά σκεφτόμουν να δηλώσω το φυσικό ως 1η επιλογή στο μηχανογραφικό, ομως οταν ηρθε η στιγμη να το συμπληρώσω δισταζα να βαλω το φυσικο ως 1η επιλογη, επειδη ακουγα οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη και ετσι φοβηθηκα...και εβαλα ως 1η επιλογη παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης και ως 2η εβαλα το φυσικο...βεβαια δεν περνουσα σε κανενα παιδαγωγικο ομως επεσαν οι βασεις και περασα παιδαγωγικο...Το θεμα ειναι οτι συνεχιζω να σκεφτομαι το φυσικο και θα κανω με το 10% ξανα μηχανογραφικο ....απλως δεν ξερω, να παω στο φυσικο αν περασω ή να κατσω στο παιδαγωγικο?:/:
Το φυσικο μου αρεσει σαν σχολη...σκεφτομαι οτι σου δινει και περισσοτερες επιλογες σε σχεση με το παιδαγωγικο για επαγγελματικη αποκατασταση....Αλλα εξακολουθει να με φοβιζει σαν σχολη γιατι ειναι πολυ δυσκολη...
Το παιδαγωγικο και αυτο μου αρεσει, αλλωστε δεν θα το δήλωνα αν δεν μου αρεσε,ειναι και ευκολη σχολη, απλως το προβλημα ειναι πως δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση πλεον...:(
Ποιά ειναι η γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας...
Είμαι στο 1ο έτος παιδαγωγικού,πέρσυ ήμουν 3η λυκείου και γενικά όλη την χρονιά σκεφτόμουν να δηλώσω το φυσικό ως 1η επιλογή στο μηχανογραφικό, ομως οταν ηρθε η στιγμη να το συμπληρώσω δισταζα να βαλω το φυσικο ως 1η επιλογη, επειδη ακουγα οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη και ετσι φοβηθηκα...και εβαλα ως 1η επιλογη παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης και ως 2η εβαλα το φυσικο...βεβαια δεν περνουσα σε κανενα παιδαγωγικο ομως επεσαν οι βασεις και περασα παιδαγωγικο...Το θεμα ειναι οτι συνεχιζω να σκεφτομαι το φυσικο και θα κανω με το 10% ξανα μηχανογραφικο ....απλως δεν ξερω, να παω στο φυσικο αν περασω ή να κατσω στο παιδαγωγικο?:/:
Το φυσικο μου αρεσει σαν σχολη...σκεφτομαι οτι σου δινει και περισσοτερες επιλογες σε σχεση με το παιδαγωγικο για επαγγελματικη αποκατασταση....Αλλα εξακολουθει να με φοβιζει σαν σχολη γιατι ειναι πολυ δυσκολη...
Το παιδαγωγικο και αυτο μου αρεσει, αλλωστε δεν θα το δήλωνα αν δεν μου αρεσε,ειναι και ευκολη σχολη, απλως το προβλημα ειναι πως δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση πλεον...:(
Ποιά ειναι η γνωμη σας?

Καλύτερα να το ξανασκεφτείς. Το παιδαγωγικό είναι πολύ πιο εύκολο τμήμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι τα μαθηματικά είναι χρήσιμα, καθώς κάθε μέρα και παντού λύνουμε εξισώσεις κτλ. Ενώ η Ιατρική άχρηστη, καθώς δεν υπάρχουν ασθένειες. Ό,τι πεις.

Στον μικρόκοσμο του φόρουμ, όλοι οι γιατροί έχουν δουλειά. Πάσο.

η ιατρική σου εξασφαλίζει άμεσα δουλειά.

φίλος μου τέλειωσε τώρα τέλη Μαρτίου (ορκίστηκε) και τώρα έχει φύγει ήδη για Αγροτικό ενώ το Σεπτέμβρη αρχίζει ειδικότητα .

Ερώτηση ήταν άνεργος ο φίλος
Απάντηση Ναι για 2 μήνες.
όπως και θα δηλωδεί και μετά το τέλος του πρώτου μέρους της ειδικότητας για να παίρνει το επίδομα....

Με αυτόν τον τρόπο το 100% των ιατρών εγγράφεται στο ταμείο ανεργίας.......

Παιδιά γεια σας...
Είμαι στο 1ο έτος παιδαγωγικού,πέρσυ ήμουν 3η λυκείου και γενικά όλη την χρονιά σκεφτόμουν να δηλώσω το φυσικό ως 1η επιλογή στο μηχανογραφικό, ομως οταν ηρθε η στιγμη να το συμπληρώσω δισταζα να βαλω το φυσικο ως 1η επιλογη, επειδη ακουγα οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη και ετσι φοβηθηκα...και εβαλα ως 1η επιλογη παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης και ως 2η εβαλα το φυσικο...βεβαια δεν περνουσα σε κανενα παιδαγωγικο ομως επεσαν οι βασεις και περασα παιδαγωγικο...Το θεμα ειναι οτι συνεχιζω να σκεφτομαι το φυσικο και θα κανω με το 10% ξανα μηχανογραφικο ....απλως δεν ξερω, να παω στο φυσικο αν περασω ή να κατσω στο παιδαγωγικο?:/:
Το φυσικο μου αρεσει σαν σχολη...σκεφτομαι οτι σου δινει και περισσοτερες επιλογες σε σχεση με το παιδαγωγικο για επαγγελματικη αποκατασταση....Αλλα εξακολουθει να με φοβιζει σαν σχολη γιατι ειναι πολυ δυσκολη...
Το παιδαγωγικο και αυτο μου αρεσει, αλλωστε δεν θα το δήλωνα αν δεν μου αρεσε,ειναι και ευκολη σχολη, απλως το προβλημα ειναι πως δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση πλεον...:(
Ποιά ειναι η γνωμη σας?

Φίλη μου το παιδαγωγικό σε 3 χρόνι θα το βγάλεις. Γνώμη μου είναι να το βγάλεις και να δώσεις κατατακτήριες για φυσικό θα έχεις διπλό πτυχίο που θα βοηθήσει πάρα πολύ στον ΑΣΕΠ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας...
Είμαι στο 1ο έτος παιδαγωγικού,πέρσυ ήμουν 3η λυκείου και γενικά όλη την χρονιά σκεφτόμουν να δηλώσω το φυσικό ως 1η επιλογή στο μηχανογραφικό, ομως οταν ηρθε η στιγμη να το συμπληρώσω δισταζα να βαλω το φυσικο ως 1η επιλογη, επειδη ακουγα οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη και ετσι φοβηθηκα...και εβαλα ως 1η επιλογη παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης και ως 2η εβαλα το φυσικο...βεβαια δεν περνουσα σε κανενα παιδαγωγικο ομως επεσαν οι βασεις και περασα παιδαγωγικο...Το θεμα ειναι οτι συνεχιζω να σκεφτομαι το φυσικο και θα κανω με το 10% ξανα μηχανογραφικο ....απλως δεν ξερω, να παω στο φυσικο αν περασω ή να κατσω στο παιδαγωγικο?:/:
Το φυσικο μου αρεσει σαν σχολη...σκεφτομαι οτι σου δινει και περισσοτερες επιλογες σε σχεση με το παιδαγωγικο για επαγγελματικη αποκατασταση....Αλλα εξακολουθει να με φοβιζει σαν σχολη γιατι ειναι πολυ δυσκολη...
Το παιδαγωγικο και αυτο μου αρεσει, αλλωστε δεν θα το δήλωνα αν δεν μου αρεσε,ειναι και ευκολη σχολη, απλως το προβλημα ειναι πως δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση πλεον...:(
Ποιά ειναι η γνωμη σας?

Στο φυσικο θα εχεις περισσοτερες διοξοδους και σιγουρα ειναι πολλη ποιο ενδιαφερουσα σχολη απο το παδαγωγικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αν πραγματικά ήταν πρώτη σου επιλογή, όσο δύσκολη και αν είναι η σχολή, μην ακούς κανέναν, κάνε 10% ! Αν σου αρέσει μια χαρά θα τη βγάλεις...
(θέλω να πιστεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top