Αλλαγή σχολής (10%)

Aggelos!

Νεοφερμένος

Ο Aggelos! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ειχα μια απορία . Μπορώ να κρατήσω τα μόρια μου και να εισαχθώ του χρόνου με το 10% σε μια σχολή που απαιτεί ειδικό μάθημα δίνοντας μονο αυτό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εδωσες ειδικο μαθημα φετος; Αν δεν εδωσες και θες να πας του χρονου σε σχολη που απαιτει ειδικο μαθημα πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες. Δεν ειμαι 100% σιγουρος γι' αυτο βεβαια. Ας μας διαφωτισει καποιος που ξερει καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Πρέπει να ξανά δώσεις όλα τα μαθήματα γραπτώς + το ειδικό. :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donrosa

Νεοφερμένος

Ο Donrosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Αυτή τη στιγμή είμαι 1οετής φοιτητής και θέλω να αλλάξω σχολή το καλοκαίρι με το 10%. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι ενέργειες πρέπει να κάνω και σε ποιες ημερομηνίες. Ειδικά το τελευταίο με ενδιαφέρει πάρα πολύ γιατί φοβάμαι μην χάσω τις προθεσμίες
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Νομίζω πας απλά στο σχολείο να πάρεις μηχανογραφικό τον Αύγουστο και το καταθέτεις. Πάρε ένα τηλέφωνο όμως στη διευθύντρια του σχολείου που πήγαινες να σιγουρευτείς.

edit: err.. το μηχανογραφικό τον Αύγουστο δεν το παίρναμε? Ή τον Ιούνιο και το καταθέταμε τον Αύγουστο :S ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SaintAnger

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι πρεπει να κανεις για να χρησιμοποιησεις την δυνατοτητα της εισαγωγης σε αλλη σχολη με το 10% των θεσεων? Υπαρχει καποια δηλωση που πρεπει να κανεις τωρα? Μεχρι ποτε μπορεις να κανεις αυτην την δηλωση?
Θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
επειδη και εγω την εχω την απορια..μιας και θελω να ξανακανω μηχανογραφικο εχω την εντυπωση (απ οσους εχω ρωτησει δλδ) οτι πας απλα τη περιοδο που κανεις το μηχανογραφικο και δηλωνεις σχολες..(οι βασεις για τους εισαθεχθεντες με το 10% ειναι υψηλοτερες σε περιπτωση που δε το ξερεις) και αν θες παρε για να σιγοουρευτεις ενα τηλεφωνακι τον πρωην λυκειαρχης σου(μπορει να σε κατατοπισει) φανταζομαι οτι ξερουν πως γινονται αυτες οι διαδικασιες,,εγω μια φορα αυτο θα κανω..κ αν θες μετα σ ενημερωνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ιουλιο το καταθετουμε και νομιζω κι εγω πως απλα πας τοτε. Παρε τηλ για να εισαι σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kat

Νεοφερμένος

Η kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πρέπει να υποβάλλεις την ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ κάπου μέσα στον φεβρουάριο αλλιώς δεν θα μπορέσεις να καταθέσεις μηχανογραφικό. παρε καλύτερα τηλ. στο λύκειο σου να ρωτήσεις. Δες και εδώ,ίσως βρεις κάτι https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ej7_12_08_1021.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο ειναι αν ξαναδωσεις τα μαθηματα, με το 10% δεν τα ξαναδινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kat

Νεοφερμένος

Η kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
:iagree:έχεις δίκιο,το έψαξα και βρήκα αυτό :) Οι κάτοχοι ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ πρόσβασης ημερησίου Λυκείου που δεν θα λάβουν μέρος στις φετινές εξετάσεις αλλά προτίθενται να είναι υποψήφιοι με το 10% δεν υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση, εκτός και ΜΟΝΟ στη περίπτωση που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές καθώς και για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και στα ΤΕΦΑΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PLIKTRAS

Νεοφερμένος

Ο PLIKTRAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δηλαδη βρε παιδια με το 10% τι ακριβως γινεται ...τι χανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Δε χάνεις...τα ίδια μόρια έχεις απλώς διαγωνίζεσαι σε άλλη κατηγορία, η οποία έχει λιγότερες θέσεις άρα και υηλότερες βάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikaki2007

Νεοφερμένος

Η nikaki2007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
βασικα και γω ειμαι πρωτοετης φοιτητρια και θελω να αλλαξω σχολη.αλλα το θεμα ειναι πως βλεπω οτι καθε χρονο ανεβαινουν πολυ οι βασεις.μηπως ξερει κανεις γτ συμβαινει αυτο?εγω εχω γυρω στα 18250.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποια εξήγηση, απλώς δηλώνουν όλο και περισσότεροι υψηλόβαθμοι με το 10%. Είναι καθαρα θέμα τύχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Αυτή τη στιγμή είμαι 1οετής φοιτητής και θέλω να αλλάξω σχολή το καλοκαίρι με το 10%. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι ενέργειες πρέπει να κάνω και σε ποιες ημερομηνίες. Ειδικά το τελευταίο με ενδιαφέρει πάρα πολύ γιατί φοβάμαι μην χάσω τις προθεσμίες
Ευχαριστώ

Πρώτα από όλα θα χρειαστείς την βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αυτή εκδίδεται από το λύκειο που έδωσες τελευταία φορά πανελλήνιες εξετάσεις (αν έδωσες πανελλήνιες την χρονιά που ήσουν και τελειόφοιτος τότε από το λύκειο που αποφοίτησες). Αν δεν την έχεις πήγαινε να ζητήσεις αντίγραφο. Ζήτησε από το λύκειο να σου δώσουν 2 φωτοαντίγραφα παραπάνω (πρωτότυπο+2 φωτοαντίγραφα) ή φωτοτύπισε τα εσύ.Επιπλέον θα χρειαστείς 2 επικυρωμένα αντίγραφα του απολυτηρίου λυκείου από το λύκειο που αποφοίτησες. Βγάλε 2 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας και ζήτησε από το λύκειο που αποφοίτησες 2 επικυρωμένα αντίγραφα απολυτηρίου.

Όσον αφορά το 10%, φέτος (2009) είναι η τελευταία χρονιά που εφαρμόζεται για όλους τους υποψηφίους των προηγουμένων χρόνων. Από το 2010, θα έχουν δικαίωμα υποβολής μηχανογραφικού με το 10% όσοι έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις μέχρι και 2 χρόνια πριν από την χρονιά που υποβάλλουν μηχανογραφικό. Για παράδειγμα το 2010, θα μπορούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό όσοι έδωσαν πανελλήνιες το 2009 και 2008. Κατέβασε το έντυπο του μηχανογραφικού δελτίου από την σελίδα του υπουργείου παιδείας και συμπλήρωσέ το σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου. Βάλε και την υπογραφή σου στην τελευταία σελίδα. Όσοι υποψήφιοι με το 10% θέλουν να δηλώσουν ΤΕΦΦΑ, Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές Σχολές, Πυροσβεστική Ακαδημία, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού και Εκκλησιαστικές Ακαδημίες πρέπει να έχουν υποβάλλει σχετική αίτηση στο λύκειο που εξέδωσε την τελευταία βεβαίωση πρόσβασης στο διάστημα 1-20 Φεβρουαρίου 2009 όπως έκαναν και οι υποψήφιοι που εξετάζονται φέτος σε πανελλήνιες εξετάσεις. Αν δεν την έχεις κάνει αυτήν την δήλωση δεν σου επιτρέπεται να δηλώσεις αυτές τις σχολές. Όταν ανακοινωθεί η προθεσμία υποβολής των μηχανογραφικών από το υπουργείο παιδείας (πιθανότατα θα είναι 1-15 Ιουλίου 2009), πήγαινε στο Γραφείο-Διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία υπάγεται το λύκειο που εξέδωσε την βεβαίωση πρόσβασης. Η ημερομηνία είναι ίδια για όλους τους υποψηφίους από τις 5 κατηγορίες υποψηφίων που περιλαμβάνονται στο μηχανογραφικό (απόφοιτοι ίδιου έτους που εξετάζονται πανελλαδικά φέτος-απόφοιτοι προηγούμενου έτους που εξετάζονται πανελλαδικά φέτος-απόφοιτοι πριν από το 2005 χωρίς νέα εξέταση με το 10%-απόφοιτοι μετά το 2006 χωρίς νέα εξέταση με το 10%-μουσουλμανική μειονότητα Θράκης). Μαζί σου να έχεις τα 2 φωτοαντίγραφα της βεβαίωσης πρόσβασης και την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης για να στα επικυρώσουν καθώς και 1 επικυρωμένο αντίγραφο απολυτηρίου.Όταν ο υπάλληλος συμπληρώσει το ηλεκτρονικό μηχανογραφικό με βάση τις προτιμήσεις σου, θα σου δώσει πριν το καταθέσει στο υπουργείο ένα αντίγραφο να το ελέγξεις. Εξέτασέ το προσεκτικά για τυχόν λάθη στις προτιμήσεις σου. Στη συνέχεια το τυπώνει σε 3 αντίγραφα και σου δίνει να τα υπογράψεις. Το 1 το κρατάς εσύ. Μετά την υπογραφή τους, το μηχανογραφικό δεν αντικαθίσταται ούτε τροποποιείται γι αυτό έλεγξέ το προσεκτικά.

Όταν ανακοινωθούν οι βάσεις (μιλάμε για Αύγουστο) και περάσεις σε κάποια σχολή, πήγαινε στο λύκειο που εξέδωσε την βεβαίωση πρόσβασης για να πάρεις το λεγόμενο "ατομικό δελτίο επιτυχίας". Σε αυτό αναγράφονται τα στοιχεία σου, η σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που εισάγεσαι, τα μόρια σου και η σειρά επιτυχίας σου.

Όταν ανακοινωθεί από το υπουργείο παιδείας η προθεσμία των εγγραφών στις σχολές τις τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (συνήθως 20-30 Σεπτεμβρίου), πήγαινε στην γραμματεία της σχολής που πέρασες τα παρακάτω δικαιολογητικά:
1) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο απολυτηρίου λυκείου.
2) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης από την διεύθυνση της 2ας εκπαίδευσης που υπάγεται το λύκειο που την εξέδωσε.
3) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.
4) Για τα αγόρια νομίζω χρειάζεται και πιστοποιητικό γέννησης αλλά δεν είμαι σίγουρος.
5) 4-8 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας. Άλλες σχολές ζητάνε 4, άλλες 6, άλλες 8.
6) Αίτηση εγγραφής (δίνεται από την γραμματεία).
7) Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεις ότι: "Δεν είμαι εγγεγραμμένος φοιτητής σε άλλο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα" (δίνεται από την γραμματεία).
8) Το ατομικό δου δελτίο επιτυχίας.
9) Αν ήσουν φοιτητής σε άλλο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (που είσαι) θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό διαγραφής ή αποφοίτησης από την σχολή αυτή.
10) Ιατρικές εξετάσεις από δερματολόγο και παθολόγο (αιματολογικές-ουρολογικές-δερματολογικές) αν και αυτές μπορούν να παραδωθούν κσι σε μεταγενέστερο χρόνο.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καλημερα,ειμαι φοιτητης στη Πατρα 1ο εξαμηνο τωρα τμημα Μηχανολογιας....Η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυ αρεσει αυτη η σχολη,και γενικα μου φενεται δυσκολη...Μου αρεσει να αασχολουμαι με τη φυση,φυτα κτλπ....Ειχα κανει κακη επιλογη σχολων περσι δεν ειχα σκεφτει καλα τις σχολες,ετσι μετα απο ενος μηνα μαθηματων στη μηχανολογια δε βρισκω κατι το ενδιαφεερον...Η Δασοπονια απτο οτι εχω κοιταξει ειναι πολυ ωραια σχολη(για μενα παντα)με ενδιαφεροντα μαθηαματα....τωρα μεσω απτο τις βασεις 10% γινεται να φυγω απτη μηχανολογια και να εγγαφτω στη δασοπονικη σχολη?Αυτο θα το κοιταξω φετος τον αυγουστο με τις βασεις 2009 ετσι?Υπαρχει καμια περιπτωση να πεσουν καθολου τα μορια στισ 10%?(μπα ε?)Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να αλλαξω σχολη εκτος απο αυτον ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
γινεται να φυγω απτη μηχανολογια και να εγγαφτω στη δασοπονικη σχολη?

Φυσικά και γινεται. Εαν καταθεσεις μηχανογραφικό τον Ιουλιο και περάσεις, θα πάρεις διαγραφη απο τη μηχανολογων και θα πας δοασοπνια

Αυτο θα το κοιταξω φετος τον αυγουστο με τις βασεις 2009 ετσι?

Ναι, με τις βασεις του 10%

Υπαρχει καμια περιπτωση να πεσουν καθολου τα μορια στισ 10%?(μπα ε?)Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να αλλαξω σχολη εκτος απο αυτον ετσι?

Το 10% είναι θεμα τυχης. Εξαρταται από το πόσοι και ποιοι θα δηλώσουν , όχι από το πως έγραψαν. Συνεπώς ολα είναι πιθανα.
Σχολή μπορεις να αλλαξεις με 10%, πανελλήνιες και κατατακτηριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Δηλαδη αλεκα αν ειμαι ο μοναδικος που θελω να μπω εκει θα πεσουν πολυ τα μορια της σχολης?Ευχαριστω πολυ!!
-----------------------------------------
Επισης το εντυπο του Μηχ/δελτιου που εχει του σιτε του υπ.παιδειας αν το παω σε ενα βιβλιοπωλειο και μου το βγαλει κανει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ακριβώς. Αν είσαι ο μοναδικός που δηλωσε αυτη τη σχολή η βαση της θα είναι τα μορια σου.
Οι βασεις στο 10% βγαίνουν με τον ιδιο ακριβως τροπο που βγαινουν και αυτες του 90% :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top