Αλλαγή σχολής (10%)

babisvirus2

Νεοφερμένος

Ο babisvirus2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σας
ειμαι αποφοιτος του τει με πτυχειο πληροφορικης δυστηχος με τις εξετασεις δεν μπορεσα να εισαχθω αλλα ειχα σαν δευτερη επιλογη το τμημα διοικησης επιχηρησεων το οποιο και περασα. και ειμαι τωρα στο 1 ετος δυστυχος δεν ειμαι και πολυ ενθουσιασμενος θα ηθελα να ρωτησω αν με το 10 % δωσω για να μπω στο τμημα πληροφορικης αν περασω αλλα δεν μπορω να παω πιο μακρια απο οτι ειμαι γινεται να ξαναεπιστρεψω στο τμημα στο οποιο ημουν και να συνεχισω κανονικα την φοιτηση μου?
παρακαλω θα ημουν ευγνωμων να μου απαντησετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα σας
ειμαι αποφοιτος του τει με πτυχειο πληροφορικης δυστηχος με τις εξετασεις δεν μπορεσα να εισαχθω αλλα ειχα σαν δευτερη επιλογη το τμημα διοικησης επιχηρησεων το οποιο και περασα. και ειμαι τωρα στο 1 ετος δυστυχος δεν ειμαι και πολυ ενθουσιασμενος θα ηθελα να ρωτησω αν με το 10 % δωσω για να μπω στο τμημα πληροφορικης αν περασω αλλα δεν μπορω να παω πιο μακρια απο οτι ειμαι γινεται να ξαναεπιστρεψω στο τμημα στο οποιο ημουν και να συνεχισω κανονικα την φοιτηση μου?
παρακαλω θα ημουν ευγνωμων να μου απαντησετε

Πολύ μπλεγμένα μας τα λες και δεν βγαίνει νόημα.΄Οπως γράφεις είσαι πτυχιούχος ΤΕΙ Πληροφορικής.΄Εδωσες ξανά πανελλαδικές αλλά δυστυχώς πέρασες στην δεύτερη επιλογή σου και τώρα θέλεις να κάνεις αίτηση με το 10% μήπως καταφέρεις να μπεις στην πρώτη σου επιλογή; Αλλά αφού είσαι πτυχιούχος του ΤΕΙ Πληροφορικής τότε γιατί γράφεις στη συνέχεια ότι θέλεις να εισαχθείς στο ίδιο τμήμα; Το τμήμα που παρακολουθείς δεν σου αρέσει αλλά συγχρόνως δεν θέλεις και να φύγεις μακρύτερα απ΄ όπου βρίσκεσαι προκειμένου να παρακολουθήσεις το τμήμα της επιλογής σου (αν καταφέρεις να εισαχθείς με το 10%); Κι αν τελικά μπεις με το 10% στη σχολή των ονείρων σου αλλά όχι στον τόπο που βρίσκεσαι τώρα, ρωτάς αν μπορείς να επιστρέψεις στη σχολή που όπως λες, δεν σε ενθουσιάζει; Γιατί; (αν υπάρχουν οικονομικοί λόγοι υπάρχουν και οι μετεγγραφές ξέρεις!) ΄Οπως κι αν έχει η κατάσταση μπορείς να βρεις απαντήσεις στο θέμα "Σχετικά με το 10%".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgeh

Νεοφερμένος

Ο georgeh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γνωριζει καποιος εαν κανεις 10% απο οδοντιατρικη σε ιατρικη σου αναγνωριζονται τα κοινα μαθηματα ή επισης αν ειναι δυνατον να γινει καταταξη σε μεγαλυτερο εξαμηνο?ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος εαν κανεις 10% απο οδοντιατρικη σε ιατρικη σου αναγνωριζονται τα κοινα μαθηματα ή επισης αν ειναι δυνατον να γινει καταταξη σε μεγαλυτερο εξαμηνο?ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπέρα! Μπορείς να τηλεφωνήσεις στη γραμματεία της Ιατρικής σχολής και λογικά θα σε πληροφορήσουν εκεί. Από 10% πάντως ναι γίνεται να σου αναγνωρίσουν μαθήματα αλλά 1. πρέπει να τα χεις περάσει (προφανώς) και 2. πρέπει να έχουν συνάφεια σε ύλη (και αν είναι δυνατόν και σε όνομα) για να στο αναγνωρίσουν με το αντίστοιχο της Ιατρικής. Σε μεγαλύτερο εξάμηνο μπορείς να μπεις μόνο με κατατακτήριες, μέσω του 10% δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος εαν κανεις 10% απο οδοντιατρικη σε ιατρικη σου αναγνωριζονται τα κοινα μαθηματα ή επισης αν ειναι δυνατον να γινει καταταξη σε μεγαλυτερο εξαμηνο?ευχαριστω εκ των προτερων


Όχι φίλε μου δεν στα αναγνωρίζουν τα μαθήματα ,έκανα 10% πέρυσι και δεν μου αναγνώρισαν τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αν διαγρφώ από μια σχολή για να κάνω 10% πρέπει να επιστρέψω τα συγγράμματα που πήρα;
 

Emiliano

Νεοφερμένος

Ο Emiliano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Περυσι εδωσα πανελληνιες και περασα σε μια σχολη. Φετος εκανα αιτηση για να ξαναδωσω αλλα δεν πηγα σε κανενα μαθημα. Μπορω να κανω 10% με βαση το περσινο μου βαθμο?????
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περυσι εδωσα πανελληνιες και περασα σε μια σχολη. Φετος εκανα αιτηση για να ξαναδωσω αλλα δεν πηγα σε κανενα μαθημα. Μπορω να κανω 10% με βαση το περσινο μου βαθμο?????

Ναι, μπορείς! Μετά την ανακοίνωση των βαθμών των πανελλαδικών εξετάσεων θα πρέπει να πας στο Λύκειό σου, για να σου επιστραφεί η Βεβαίωση Πρόσβασης, ώστε να μπορείς να κάνεις μηχανογραφικό για το 10%.

Αν διαγρφώ από μια σχολή για να κάνω 10% πρέπει να επιστρέψω τα συγγράμματα που πήρα;

΄Οχι δεν χρειάζεται να τα επιστρέψεις. Θεωρείται ότι ξεκινάς από την αρχή και έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις εκ νέου συγγράμματα για τη νέα σου σχολή δηλώνοντας μηδενικό αριθμό μαθημάτων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Antakki

Νεοφερμένος

Η Antakki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας,
η κόρη μου Ειρήνη είναι στο τρίτο εξάμηνο λογοθεραπείας Καλαμάτας. Για πολύ σοβαρούς λόγους, θέλει να χρησιμοποιήσει το 10% για να ξεκινήσει Λογοθεραπεία Πάτρα. Γίνεται αυτό;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γεια σας,
η κόρη μου Ειρήνη είναι στο τρίτο εξάμηνο λογοθεραπείας Καλαμάτας. Για πολύ σοβαρούς λόγους, θέλει να χρησιμοποιήσει το 10% για να ξεκινήσει Λογοθεραπεία Πάτρα. Γίνεται αυτό;

Εφ' όσον δεν έχουν περάσει περισσότερα από δύο χρόνια από όταν έδωσε πανελλαδικές (δηλαδή, έδωσε είτε το 2018 είτε το 2019), ναι, μπορεί. Ωστόσο, διαγωνίζεται μαζί με τα άλλα παιδιά του έτους της τα οποία θα κάνουν 10% για την εν λόγω σχολή, οπότε και δεν είναι δεδομένο ότι θα περάσει σε αυτή τη σχολή. Έχει, ωστόσο, τη δυνατότητα, υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις.
 

Antakki

Νεοφερμένος

Η Antakki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εφ' όσον δεν έχουν περάσει περισσότερα από δύο χρόνια από όταν έδωσε πανελλαδικές (δηλαδή, έδωσε είτε το 2018 είτε το 2019), ναι, μπορεί. Ωστόσο, διαγωνίζεται μαζί με τα άλλα παιδιά του έτους της τα οποία θα κάνουν 10% για την εν λόγω σχολή, οπότε και δεν είναι δεδομένο ότι θα περάσει σε αυτή τη σχολή. Έχει, ωστόσο, τη δυνατότητα, υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου τόσο γρήγορα!
Το 2018 έδωσε Πανελλήνιες, και καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει σιγουριά για το αν θα περάσει. Το παρήγορο όμως είναι ότι μπορεί να συνεχίσει να παρακολουθεί τη σχολή μέχρι να μάθει αν περνάει ή όχι με το 10%, ε; Μήπως υπάρχει κάπου ένας μπούσουλας για το τι χρειάζεται, ημερομηνίες και προσθεσμίες, ενέργειες και χαρτιά που χρειάζεται να κάνει;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πέρυσι χρειαζόταν απλώς να καταθέσει μηχανογραφικό χωρίς κάποια περαιτέρω αίτηση. Ωστόσο, δεν γνωρίζω με σιγουριά αν έχει αλλάξει αυτό φέτος.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρυσι χρειαζόταν απλώς να καταθέσει μηχανογραφικό χωρίς κάποια περαιτέρω αίτηση. Ωστόσο, δεν γνωρίζω με σιγουριά αν έχει αλλάξει αυτό φέτος.

Ισχύει κανονικά και φέτος. Κατευθείαν μηχανογραφικό τον Ιούνιο του 2020 μαζί με όλους τους άλλους.
Δες εδώ στο τέλος της σελίδας 2.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top