Αλλαγή σχολής (10%)

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, θα υπάρχουν σύμφωνα με την Φ.251/17267α/Β6/11-2-2014 εγκύκλιο του Υπουργείου. Οι επιτυχόντες θα εγγραφούν το 2015-16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Επισης οι αιτησεις για το 10% γινονται τον Απριλιο.
Εχετε το νου σας παιδες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
γινεται να κανω 10% ενω εδωσα το 2011 ? υπαρχει κανενα παραθυρακι ? αν βγει ο συριζα το μαιο παιζει να επαναφερει το 10% και για παλιους αποφοιτους ? :P ρωταω γιατι θα ηθελα να αλλαξω σχολη :Pκαι δεν μπορω πανελληνιεεες...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οχι δυστυχώς δεν μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Φετος με 10% δινουν μονο οι επιτυχοντες πανελληνιων του 2013 ή και του 12; γιατι αν δωσουν και του 12 ειναι αδικια λογω των θεματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Φετος με 10% δινουν μονο οι επιτυχοντες πανελληνιων του 2013 ή και του 12; γιατι αν δωσουν και του 12 ειναι αδικια λογω των θεματων.

Σύμφωνα με τροπολογία που κατέθεσε ο υπουργός παιδείας στη βουλή, αλλάζει το σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ με πανελλήνιες εξετάσεις χωρίς νέα εξέταση. Η τροπολογία περιλαμβάνεται στο άρθρο 9 του αρχείου στον σύνδεσμο:
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/8413359.pdf

(1) Αν ψηφιστεί η τροπολογία διαμορφώνεται το εξής πλαίσιο:
- Το 90% των θέσεων εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, όσον αφορά υποψηφίους εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που είναι απόφοιτοι ημερησίου λυκείου, θα το λάβουν οι υποψήφιοι των ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2014.
- Το 6% των θέσεων εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, όσον αφορά υποψηφίους εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που είναι απόφοιτοι ημερησίου λυκείου, θα το λάβουν οι υποψήφιοι των ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2013, χωρίς νέα εξέταση.
- Το 4% των θέσεων εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, όσον αφορά υποψηφίους εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που είναι απόφοιτοι ημερησίου λυκείου, θα το λάβουν υποψήφιοι των ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2012, χωρίς νέα εξέταση.

(2) Αν δεν ψηφιστεί η τροπολογία εξακολουθεί να ισχύει το υφιστάμενο πλαίσιο:
- Το 90% των θέσεων εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, όσον αφορά υποψηφίους εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που είναι απόφοιτοι ημερησίου λυκείου, θα το λάβουν οι υποψήφιοι των ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2014.
- Το 10% των θέσεων εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, όσον αφορά υποψηφίους εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που είναι απόφοιτοι ημερησίου λυκείου, θα το λάβουν οι υποψήφιοι των ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2013, χωρίς νέα εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Και ποτε οριστικοποιητε ποιο απο τα 2 θα ισχυσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και ποτε οριστικοποιητε ποιο απο τα 2 θα ισχυσει;

Οι τροπολογίες ενσωματώνονται στο νομοσχέδιο "Άσκηση εμπορικών δραστηριοτήτων εκτός καταστήματος". Θα συζητηθεί αύριο στη βουλή και η ψηφοφορία επί των άρθρων θα γίνει την επόμενη εβδομάδα. Μετά η βουλή τίθεται σε αναστολή λειτουργίας για 2 εβδομάδες λόγω εκλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Οι τροπολογίες ενσωματώνονται στο νομοσχέδιο "Άσκηση εμπορικών δραστηριοτήτων εκτός καταστήματος". Θα συζητηθεί αύριο στη βουλή και η ψηφοφορία επί των άρθρων θα γίνει την επόμενη εβδομάδα. Μετά η βουλή τίθεται σε αναστολή λειτουργίας για 2 εβδομάδες λόγω εκλογών.

Οκ ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλίνα

Νεοφερμένος

Η Φιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος μέσω πανελλαδικών εξετάσεων με 17.615 μόρια μπήκα στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών. Διάλεξα τη σχολή επειδή έχει σημαντικές επαγγελματικές προοπτικές κι επειδή έλαβα αρκετές παροτρύνσεις από το περιβάλλον μου. Ωστόσο, διαπιστώνω πως δεν αγαπώ το αντικείμενο που σπουδάζω και γι'αυτό δεν έχω την απαιτούμενη απόδοση σε μια σχολή με υψηλές απαιτήσεις. Επιθυμώ να αλλάξω σχολή και να πάω στο παιδαγωγικό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό υπό τις ισχύουσες συνθήκες; Οι γονείς μου φοβάμαι πως δε θα με ενθαρρύνουν στην απόφασή μου, αλλά θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες χρήσιμες συμβουλές για να καταφέρω κάτι τέτοιο. Χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
deleted
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έτσι οι αλλιώς οι περισσότεροι ΗΜΜΥτες δεν αγαπάμε το αντικείμενο, άραξε στα κιλά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Όχι το παιδαγωγικό είναι και στο 1ο και στο 2ο πεδίο το οποίο μπορεί να ανοίξει από θετική και τεχνολογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος μέσω πανελλαδικών εξετάσεων με 17.615 μόρια μπήκα στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών. Διάλεξα τη σχολή επειδή έχει σημαντικές επαγγελματικές προοπτικές κι επειδή έλαβα αρκετές παροτρύνσεις από το περιβάλλον μου. Ωστόσο, διαπιστώνω πως δεν αγαπώ το αντικείμενο που σπουδάζω και γι'αυτό δεν έχω την απαιτούμενη απόδοση σε μια σχολή με υψηλές απαιτήσεις. Επιθυμώ να αλλάξω σχολή και να πάω στο παιδαγωγικό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό υπό τις ισχύουσες συνθήκες; Οι γονείς μου φοβάμαι πως δε θα με ενθαρρύνουν στην απόφασή μου, αλλά θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες χρήσιμες συμβουλές για να καταφέρω κάτι τέτοιο. Χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια.
Αρχικά προσπάθησε να βρεις κάτι ενδιαφέρον στη σχολή σου και αν δεν τα καταφέρει τότε θα πρέπει να μιλήσεις με καθηγητές και γονείς. Αν το παιδαγωγικό θα σε ευχαριστεί (εννοώ να αντέχεις τα μικρά και τη φασαρία ακόμα,να παίρνεις ελάχιστα χρήματα και να μετακινείσαι - τουλάχιστον στην αρχή- σε διαφορετικό μέρος) και σου αρέσει η διδασκαλία τότε να πας. Οι γονείς σου δεν πρέπει να αποτελέσουν εμπόδιο σε οποιαδήποτε προσπάθεια να ασχοληθείς με κάτι που σου αρέσει. Αν το αποφασίσεις τελικά πρέπει να καθίσεις να μιλήσεις ήρεμα με τους γονείς σου για να μοιραστεί τι ανησυχίες σου και μετά να κάνει απλά το 10%( η σχολή ανήκει στο πρώτο και το δευτερο πεδίο άρα δεν έχεις πρόβλημα). Καλή τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EngineSp

Νεοφερμένος

Ο EngineSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ακόμα δε τελείωσες το πρώτο έτος και λες οτι δε σ'αρέσει η σχολή; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Διάλεξα τη σχολή επειδή έχει σημαντικές επαγγελματικές προοπτικές κι επειδή έλαβα αρκετές παροτρύνσεις από το περιβάλλον μου

Η βασική σκέψη για την συμπλήρωση μηχανογραφικού-προπό...από την πλειοψηφία των μαθητών. :/:

Ωστόσο, διαπιστώνω πως δεν αγαπώ το αντικείμενο που σπουδάζω και γι'αυτό δεν έχω την απαιτούμενη απόδοση σε μια σχολή με υψηλές απαιτήσεις.

Μα και προοπτικές να έχει ένα Τμήμα, δεν σημαίνει ότι είναι στα μέτρα του κάθε μαθητή-φοιτητή. Αλήθεια, πείτε αν υπάρχει ένα Τμήμα που με κατάλληλο ψάξιμο στο μέλλον, κατάλληλους συνδυασμούς μαθημάτων,... δεν έχει σημαντικές προοπτικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλίνα

Νεοφερμένος

Η Φιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Η συμβουλή σου ήταν πολύ χρήσιμη τελικά!Μίλησα με την μητέρα μου και έδειξε κατανόηση, οπότε θα συνεχίσω την προσπάθεια κι αν δεν αντέξω, δηλώνω παιδαγωγικά του χρόνου με το 10% :-):-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyrs1996

Νεοφερμένος

Ο spyrs1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπον φετος εδωσα πανελληνιες και επιασα 18799 μορια στο τεταρτο και δευτερο πεδιο απο αρχη ημουν σιγουρος οτι ηθελα μηχανολογων η ηλεκτρολογων μηχανικων αθηνα γιατι εκει μενω .Δυστυχως εχασα τη σχολη στην αθηνα για 100 μορια και οι δικοι μου ειπαν να δηλωσω και πατρα μιασ και που ειναι κοντα.Βλεπω ομως οτι δυσκολευονται παρα πολυ και σκεφτομαι να δωσω με το 10 τοις εκατο . Αν και εμπαινα ναυπηγων μηχανικων δεν το ηθελα τοσο οσο τα αλλα , αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν εχω προβλημα.(εχει συνεχεια)
Σκεφτομαι να τα παρατησω στην πατρα και να κατεβω αθηνα και να περιμενω να ξανακανω μηχανογραφικο Εχω πιθανοτητες να μπω εστω και ναυπηγων του χρονου???
βασεις ναυπηγον 18700 , μηχανολογων 18930 , ηλεκτρολογων 19070 για το 2014 με το 90 τοις εκατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioannalm1995

Νεοφερμένος

Η ioannalm1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εδωσα για πρωτη φορα πανελληνιες το 13 και απετυχα. το 14 ξαναδωσα εχοντας ως στοχο τη Μοριακη Βιολογια & Γενετικη. εγραψα 18.585 μορια και μπηκα 3η στη σχολη. αλλα συντομα παρατηρησα οτι ειμαι δυστυχης σε αυτη και αισθανομαι οτι δεν προσφερω στον ανθρωπο, μιας και για οσους δεν το γνωριζουν οι βιολογοι ειναι παρταλια που εξαπολυουν ασθενειες και απολαμβανουν την αφανεια και την ασφαλεια που τους παρεχει το εργαστηριο. ξερω οτι η ιατρικη ειναι Γολγοθας, γιατι εχω πολλους φιλους και συγγενεις γιατρους ή φοιτητες, αλλα αισθανομαι οτι αυτος ειναι ο σκοπος της ζωης μου. βεβαια θα χασω αλλον εναν χρονο, αλλα ετσι κι αλλιως σπιτι μου σπουδαζω ( ειμαι απο Αλεξανδρουπολη). να κανω 10% και ο,τι βγει ή να κατσω στα αυγα μου?:redface::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εδωσα για πρωτη φορα πανελληνιες το 13 και απετυχα. το 14 ξαναδωσα εχοντας ως στοχο τη Μοριακη Βιολογια & Γενετικη. εγραψα 18.585 μορια και μπηκα 3η στη σχολη. αλλα συντομα παρατηρησα οτι ειμαι δυστυχης σε αυτη και αισθανομαι οτι δεν προσφερω στον ανθρωπο, μιας και για οσους δεν το γνωριζουν οι βιολογοι ειναι παρταλια που εξαπολυουν ασθενειες και απολαμβανουν την αφανεια και την ασφαλεια που τους παρεχει το εργαστηριο. ξερω οτι η ιατρικη ειναι Γολγοθας, γιατι εχω πολλους φιλους και συγγενεις γιατρους ή φοιτητες, αλλα αισθανομαι οτι αυτος ειναι ο σκοπος της ζωης μου. βεβαια θα χασω αλλον εναν χρονο, αλλα ετσι κι αλλιως σπιτι μου σπουδαζω ( ειμαι απο Αλεξανδρουπολη). να κανω 10% και ο,τι βγει ή να κατσω στα αυγα μου?:redface::/:

Να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top