Αλλαγή συμπεριφοράς φίλης

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Θα μιλήσεις υπεύθυνα στους γονείς της και θα τους πεις να απευθυνθούν εδώ.
https://www.strofi.net.gr/
Γνωρίζω πολλά παιδιά που γλίτωσαν έτσι. Δεν είναι καθόλου εύκολο και γρήγορο αλλά μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι αποτελεσματικό. Stargirl, καλά όλα αυτά που λες αλλά δεν είναι στη δικαιοδοσία κανενός που δεν γνωρίζει και δεν έχει εμπειρία. Ακριβώς γι'αυτά υπάρχουν οι ψυχολόγοι του παραπάνω προγράμματος που ειδικεύεται 20 χρόνια στο αντικείμενο.

Σημειωτέον, φυσικά και το χασίς δεν σκότωσε κανέναν. Το θέμα είναι πως αν από πίσω υπάρχει ψυχολογικός παράγοντας που οδήγησε στη χρήση, τότε μαθηματικά βέβαιο είναι ότι σύντομα θα προχωρήσει στα επόμενα στάδια. Κι εκεί είναι που θ'αρχίσουν τα πολύ σοβαρά προβλήματα.

πολλοι ψυχολογοι λενε στους γονεις να διωξουν τα παιδια απο το σπιτι και δεν θα εχουν τροπο να παρουν μπαφο γιατι δε θα εχουν τα χρηματα ωστε καποια στιγμη να γυρισουν (και αμα).Μερικοι γονεις διωχνουν τα παιδια απο το σπιτι γιατι τα θεωρουν ''κακα παιδια'',μη γινει κατι τετοιο ομως στη κοπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι ο μπάφος. Το θέμα είναι πως αν κάποιος είναι συναισθηματικά επιρρεπής, τι έρχεται μετά το μπάφο; Εκεί είναι το θέμα. Συνεπώς υπεύθυνα δε μπορεί κανένας να πει "δεν έγινε και τίποτα αν κάνεις μπάφο". Γιατί κανένας δεν ξέρει αν θα μείνεις εκεί ή θα πας παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι ο μπάφος. Το θέμα είναι πως αν κάποιος είναι συναισθηματικά επιρρεπής, τι έρχεται μετά το μπάφο; Εκεί είναι το θέμα. Συνεπώς υπεύθυνα δε μπορεί κανένας να πει "δεν έγινε και τίποτα αν κάνεις μπάφο". Γιατί κανένας δεν ξέρει αν θα μείνεις εκεί ή θα πας παρακάτω.
τι ερχεται μετα το μπαφο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
πολλοι ψυχολογοι λενε στους γονεις να διωξουν τα παιδια απο το σπιτι και δεν θα εχουν τροπο να παρουν μπαφο γιατι δε θα εχουν τα χρηματα ωστε καποια στιγμη να γυρισουν (και αμα).Μερικοι γονεις διωχνουν τα παιδια απο το σπιτι γιατι τα θεωρουν ''κακα παιδια'',μη γινει κατι τετοιο ομως στη κοπελα.

Ναι, είναι μέθοδος του προγράμματος. Και παρ'ολο που είναι σκληρή, τόσο για τα παιδιά, όσο και για τους γονείς, μπορώ να πω ότι είναι αρκετά αποτελεσματική. Το κάνουν για να μην περάσει στο χρήστη η ιδέα πως όσο και να κυλίσει "η μαμά" θα είναι πάντα πίσω του να το μαζεύει. Στην ουσία λες στο χρήστη ν'αναλάβει τις ευθύνες του. Κι ακριβώς αυτό είναι που τον κάνει να καταλάβει ορισμένα πράγματα.
-----------------------------------------
τι ερχεται μετα το μπαφο??

Σε άτομα με άσχημο συναισθηματικό υπόβαθρο, τα σκληρά. Στους άλλους μάλλον τίποτα. Είναι δε γεγονός ότι ακριβώς τα πρώτα άτομα ψαρεύουν οι επιτήδειοι κι όταν περάσει κάποιο πλήρωμα του χρόνου τους σερβίρουν τα σκληρά. Συνεπώς ο χρήστης αναγκάζεται ν'ακολουθήσει μια πορεία που πάει ίσια στο θάνατο αν δεν σταματήσει με κάποιο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ναι, είναι μέθοδος του προγράμματος. Και παρ'ολο που είναι σκληρή, τόσο για τα παιδιά, όσο και για τους γονείς, μπορώ να πω ότι είναι αρκετά αποτελεσματική. Το κάνουν για να μην περάσει στο χρήστη η ιδέα πως όσο και να κυλίσει "η μαμά" θα είναι πάντα πίσω του να το μαζεύει. Στην ουσία λες στο χρήστη ν'αναλάβει τις ευθύνες του. Κι ακριβώς αυτό είναι που τον κάνει να καταλάβει ορισμένα πράγματα.
οταν λες να καταλαβει ορισμενα πραγματα δηλαδη να το σταματησει?
γιατι αν ειναι ετσι δεν ειναι απαραιτητο αυτο .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, φυσικά αν ήταν τόσο εύκολο να σταματήσει δεν θα είχαμε χρήστες ναρκωτικών. Είναι, όμως, κάτι που όντως γίνεται στα πλαίσια της απεξάρτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Όχι, φυσικά αν ήταν τόσο εύκολο να σταματήσει δεν θα είχαμε χρήστες ναρκωτικών. Είναι, όμως, κάτι που όντως γίνεται στα πλαίσια της απεξάρτησης.
αυτο γινεται παντα ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν χρειαστεί γίνεται, είναι μία τακτική που χρησιμοποιείται, ναι. Δεν κόβω και το λαιμό μου. Μπορεί να μη χρειαστεί καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αν χρειαστεί γίνεται, είναι μία τακτική που χρησιμοποιείται, ναι. Δεν κόβω και το λαιμό μου. Μπορεί να μη χρειαστεί καν.
ευχαριστω για τις πληροφοριες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω ξερω για την δικη μου κατακορυφη πτωση στο σχολειο
Διαβαζω και γραφω σκατα, δεν διαβαζω και παλι σκατα γραφω. Τι θελουν. ΑΠΟΧΗ.
Χικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι, είναι μέθοδος του προγράμματος. Και παρ'ολο που είναι σκληρή, τόσο για τα παιδιά, όσο και για τους γονείς, μπορώ να πω ότι είναι αρκετά αποτελεσματική. Το κάνουν για να μην περάσει στο χρήστη η ιδέα πως όσο και να κυλίσει "η μαμά" θα είναι πάντα πίσω του να το μαζεύει. Στην ουσία λες στο χρήστη ν'αναλάβει τις ευθύνες του. Κι ακριβώς αυτό είναι που τον κάνει να καταλάβει ορισμένα πράγματα.
Μου ακουγεται υπερβολικα σκληρο κατι τετοιο για ηλικιες 14-15... Για ατομα μεγαλυτερα ισως να ειναι οντως αποτελεσματικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση ο μπάφος με τα υπόλοιπα ναρκωτικά @#(&@ την τύχη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι πολύ σκληρό, το είπα. Αλλά είναι αποτελεσματικό. Σε παρόμοια λογική ισχύει και ότι αν ο έφηβος συλληφθεί σε καμία περίπτωση ο γονέας δεν πρέπει να τρέξει το ίδιο βραδυ να τον βγάλει. Αυτό θα ήταν σα να λες στον έφηβο ότι είμαι δούλος σου, ό,τι όσο και να εθιστείς, εγώ είμαι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση ο μπάφος με τα υπόλοιπα ναρκωτικά @#(&@ την τύχη μου.
Εγω δεν ξερω καν τι διαφορα εχουν, ειμαι εντελως μα εντελως ασχετος. :P Απλα απο αυτα που ακουω, εκει τον κατατασσω (ισως και λανθασμενα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση ο μπάφος με τα υπόλοιπα ναρκωτικά @#(&@ την τύχη μου.

Καμία δεν έχει, αυτό είναι κατανοητό. Σε ορισμένες περιπτώσεις, όμως, μπορεί να είναι η προπαρασκευή για να πάει κάποιος πιο βαθιά. Εκεί έγκειται η επικινδυνότητα, όχι στο πόσο κακό κάνει το ίδιο το χασίς στην υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, είμαι σίγουρος ότι οσονούπω θα κυλιέται στην ηρωίνη επειδή έκανε δύο γάρα να ξεκαυλώσει και κάνει παρέα με "ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ".

Τα ίδια 'λέγαν οι θεούσοι γονείς ενός φίλου μου σε αυτόν για 'μένα επειδή έριχνα καμία παναγία στη μπάλα, έλεος :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, είμαι σίγουρος ότι οσονούπω θα κυλιέται στην ηρωίνη επειδή έκανε δύο γάρα να ξεκαυλώσει και κάνει παρέα με "ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ".

Τα ίδια 'λέγαν οι θεούσοι γονείς ενός φίλου μου σε αυτόν για 'μένα επειδή έριχνα καμία παναγία στη μπάλα, έλεος :P.

Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δε μιλάω καν γι'αυτούς. Μιλάω για παιδιά με σοβαρά προβλήματα στην κοινωνία και την οικογένεια (αυτοί που συνήθως καταλήγουν στα ναρκωτικά) και σ'αυτά τα παιδιά έχει τον τρόπο κάποιος να πλασάρει τα πιο σκληρά, μετά το μαύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τα ίδια 'λέγαν οι θεούσοι γονείς ενός φίλου μου σε αυτόν για 'μένα επειδή έριχνα καμία παναγία στη μπάλα, έλεος :P.
Καλα, εσυ το πηγες στο αλλο ακρο τωρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δε μιλάω καν γι'αυτούς. Μιλάω για παιδιά με σοβαρά προβλήματα στην κοινωνία και την οικογένεια (αυτοί που συνήθως καταλήγουν στα ναρκωτικά) και σ'αυτά τα παιδιά έχει τον τρόπο κάποιος να πλασάρει τα πιο σκληρά, μετά το μαύρο.

Το topic έχει πολύ συγκεκριμένο θέμα όμως :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top