Αλλαγή συμπεριφοράς φίλης

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Θα μιλήσεις υπεύθυνα στους γονείς της και θα τους πεις να απευθυνθούν εδώ.
https://www.strofi.net.gr/
Γνωρίζω πολλά παιδιά που γλίτωσαν έτσι. Δεν είναι καθόλου εύκολο και γρήγορο αλλά μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι αποτελεσματικό. Stargirl, καλά όλα αυτά που λες αλλά δεν είναι στη δικαιοδοσία κανενός που δεν γνωρίζει και δεν έχει εμπειρία. Ακριβώς γι'αυτά υπάρχουν οι ψυχολόγοι του παραπάνω προγράμματος που ειδικεύεται 20 χρόνια στο αντικείμενο.
Εντάξει,εγώ πρότεινα μια λύση,που μπορούν να την εφαρμόσουν τα κορίτσια....ναι,ίσως ένας ψυχολόγος να ήταν καλύτερος,αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να μη θέλει να δει ψυχολόγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν οι γονείς της θέλουν να τη βοηθήσουν, θα πάνε πρώτα αυτοί. Και δε μίλησα γενικά για ψυχολόγο. Μίλησα για συγκεκριμένο πρόγραμμα απεξάρτησης. Είναι τα πασίγνωστα κέντρα του ΚΕΘΕΑ που απεξαρτούν εκατοντάδες άτομα (ειδικά αν δεν έχουν προχωρήσει πολύ βαθιά) το χρόνο χωρίς τη χρήση ούτε ενός χημικού υποκατάστατου, όπως κάνουν στα ΟΚΑΝΑ και στην ουσία συντηρούν τους ναρκομανείς σα ζόμπι χωρίς να τους θεραπεύουν. Το πρόγραμμα που αναφέρεται στις ηλικίες μέχρι τα 20, είναι αυτό που παρέθεσα το link.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αν οι γονείς της θέλουν να τη βοηθήσουν, θα πάνε πρώτα αυτοί. Και δε μίλησα γενικά για ψυχολόγο. Μίλησα για συγκεκριμένο πρόγραμμα απεξάρτησης. Είναι τα πασίγνωστα κέντρα του ΚΕΘΕΑ που απεξαρτούν εκατοντάδες άτομα (ειδικά αν δεν έχουν προχωρήσει πολύ βαθιά) το χρόνο χωρίς τη χρήση ούτε ενός χημικού υποκατάστατου, όπως κάνουν στα ΟΚΑΝΑ και στην ουσία συντηρούν τους ναρκομανείς σα ζόμπι χωρίς να τους θεραπεύουν. Το πρόγραμμα που αναφέρεται στις ηλικίες μέχρι τα 20, είναι αυτό που παρέθεσα το link.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα....εντάξει, μη με φας εγώ πρότεινα άλλη λύση,για να της δώσουν να καταλάβει τι κακό κάνει στον εαυτό της...και αν είναι έξυπνη θα καταλάβει,πιστεύω,και θα σταματήσει μόνη της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου θέμα εξυπνάδας. Αν βρίσκεται σε συναισθηματική σύγχυση δε μπορεί να τη βοηθήσει κανένας χωρίς γνώση κι εμπειρία επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου θέμα εξυπνάδας. Αν βρίσκεται σε συναισθηματική σύγχυση δε μπορεί να τη βοηθήσει κανένας χωρίς γνώση κι εμπειρία επί του θέματος.
Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό με το "έξυπνη"...θέλω να πω ότι αν έχει αυτογνωσία και καταλάβει τι κακό κάνει θα προσπαθήσει να το κόψει....
Κι αν, όπως λες,βρίσκεται σε συναισθηματική σύγχυση,τότε θα δυσκολευτεί ακόμη περισσότερο να πάει στο κέντρο απεξάρτησης...γιατί μετά,θα της γεννηθεί η ιδέα "είμαι ναρκομανής και με πάνε σε κέντρο απεξάρτησης",ξέροντας ότι είναι για το καλό της...αυτό είναι πολύ πιθανό να της δημιουργήσει μεγαλύτερη συναισθηματική σύγχυση...γι'αυτό εγώ πρότεινα την απλή,φυσική λύση (αν είναι σε φάση που μπορεί να το σταματήσει μόνη της)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μακροπρόθεσμα αυτό που λες δεν ισχύει, στο εγγυώμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δοκιμάστε να το συζητήσετε μαζί της και πείτε της πόσο βλάπτει τον ευατό της μ' αυτά τα πράγματα.
Αν προσπαθήσετε και δεν ακούσει, μιλήστε σε κάποιο μεγαλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μακροπρόθεσμα αυτό που λες δεν ισχύει, στο εγγυώμαι.
Και γιατί δεν ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί έτσι λέει η εμπειρία μου από ανθρώπους που πήγαν στο πρόγραμμα. Δεν είμαι άσχετος με το θέμα. Στον άμεσο κύκλο μου ασχολούνται πολύ με αυτό μέσω των προγραμμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Γιατί έτσι λέει η εμπειρία μου από ανθρώπους που πήγαν στο πρόγραμμα. Δεν είμαι άσχετος με το θέμα. Στον άμεσο κύκλο μου ασχολούνται πολύ με αυτό μέσω των προγραμμάτων.
Καλά,αφού εσείς οι "μεγάλοι" τα ξέρετε όλα,πάω πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα γνωρίζω ορισμένα πράγματα. Κι αν θέλεις τη γνώμη μου, άκουσέ με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γιατί πιστεύουν ότι παίρνοντας ναρκωτικά ή καπνίζοντας,δείχνουν ότι είναι κάποιοι...
Απ'την άλλη,ίσως να το "επιβάλλει" η παρέα (δεν εννοώ τη Ρίκα ή τη Λένα)...αν όλοι σε μια παρέα καπνίζουν και είναι υπέρ αυτού,φυσικό είναι να σε ωθήσουν κι εσένα στο κάπνισμα με το πρόσχημα "γιατί δεν καπνίζεις?..γίνε in...εκσυγχρονίσου....κοίτα όλοι καπνίζουμε΄πάθαμε κάτι?" ή "αν δεν καπνίσεις ή δεν κάνεις αυτό, θα σε διώξουμε απ'την παρέα" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
Και μια τρίτη περίπτωση είναι ότι, καπνίζοντας (αφήνω τα ναρκωτικά) νιώθουν καλύτερα...ξεσπάνε με το τσιγάρο...τους λύνει και καλά όλα τα προβλήματα...
Αυτό πιστεύω εγώ..
Δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα, απλα θελω να συνεχισω την συζητηση γι' αυτο και κανω quote. Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι...

Γνωμη μου ειναι οτι πρωτον δεν θα πρεπει να συγχεουμε το καπνισμα με την οποιαδηποτε χρηση ναρκωτικων ουσιων (ουτε το ενα φερνει το αλλο, ουτε τις ιδιες επιπτωσεις εχουν). Και δευτερον δεν νομιζω οτι ειναι ορθο να κανουμε γενικευσεις στην προσπαθεια μας να βρουμε αιτια. Οσοι δεν εχουμε αυτη την εμπειρια δεν μπορουμε να ξερουμε ουτε την ψυχολογικη κατασταση αυτων των ατομων, μονο υποθεσεις και γενικευσεις κανουμε (που πολλες φορες ειναι λανθασμενες). Τα αιτια τα ξερει ο καθενας μεσα του... Το θεμα (για μενα) ειναι η βοηθεια απο ανθρωπους που ξερουν καλα αυτες τις καταστασεις και οχι απο ανθρωπους που δεν εχουν(-με) ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα γνωρίζω ορισμένα πράγματα. Κι αν θέλεις τη γνώμη μου, άκουσέ με.

Ναι,οκ....είσαι ο μόνος που πρότεινε αυτή τη λύση,που είναι σωστή μεν,αλλά υποβαθμίζει (σε σημείο να "αποτελειώνει") τη λύση που πρότεινα εγώ και πόσα άλλα μέλη...δες λίγο και την άλλη άποψη....τόσοι είπαν "συζήτησέ το"...κανείς δεν είπε "στείλ'την σε κέντρο απεξάρτησης"...

Δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα, απλα θελω να συνεχισω την συζητηση γι' αυτο και κανω quote. Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι...

Γνωμη μου ειναι οτι πρωτον δεν θα πρεπει να συγχεουμε το καπνισμα με την οποιαδηποτε χρηση ναρκωτικων ουσιων (ουτε το ενα φερνει το αλλο, ουτε τις ιδιες επιπτωσεις εχουν). Και δευτερον δεν νομιζω οτι ειναι ορθο να κανουμε γενικευσεις στην προσπαθεια μας να βρουμε αιτια. Οσοι δεν εχουμε αυτη την εμπειρια δεν μπορουμε να ξερουμε ουτε την ψυχολογικη κατασταση αυτων των ατομων, μονο υποθεσεις και γενικευσεις κανουμε (που πολλες φορες ειναι λανθασμενες). Τα αιτια τα ξερει ο καθενας μεσα του... Το θεμα (για μενα) ειναι η βοηθεια απο ανθρωπους που ξερουν καλα αυτες τις καταστασεις και οχι απο ανθρωπους που δεν εχουν(-με) ιδεα.

Καλά,Κρις,εγώ είμαι το μικρό άσχετο....μην πέσετε να με φάτε...την άποψή μου είπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανώς οι άλλοι δεν γνώριζαν, όπως εσύ, το πρόγραμμα. Δεν τους κατηγορώ, δεν είναι υποχρεωμένοι να το γνωρίζουν. Αλλά αυτό που προτείνω είναι πολύ πιο ενδειδειγμένη λύση από την απλοική προσέγγιση του "πιάστ'ον και μίλησέ του". Δεν είναι θέμα άποψης, αλλά γνώσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι οτι πρωτον δεν θα πρεπει να συγχεουμε το καπνισμα με την οποιαδηποτε χρηση ναρκωτικων ουσιων (ουτε το ενα φερνει το αλλο, ουτε τις ιδιες επιπτωσεις εχουν).

Πάντως ειλικρινά εκπλήσσομαι με την νοοτροπία που έχετε κάποιοι ότι το τσιγάρο δεν είναι ναρκωτικό... Δηλαδή ο καρκίνος και τα συναφή δεν είναι αρνητικές επιπτώσεις.. Μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Προφανώς οι άλλοι δεν γνώριζαν, όπως εσύ, το πρόγραμμα. Δεν τους κατηγορώ, δεν είναι υποχρεωμένοι να το γνωρίζουν. Αλλά αυτό που προτείνω είναι πολύ πιο ενδειδειγμένη λύση από την απλοική προσέγγιση του "πιάστ'ον και μίλησέ του". Δεν είναι θέμα άποψης, αλλά γνώσης.
Ίσως να μη γνωρίζουν το πρόγραμμα,αλλά η συζήτηση ποτέ δεν έβλαψε κανέναν...και ξαναλέω ότι μπορεί μέσα από τη συζήτηση να καταλάβει ότι κάνει λάθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
To ελπίζω. Αν και οποιοδήποτε θέμα που σχετίζεται με τη σωματική ή την ψυχική υγεία είμαι υπέρ να αντιμετωπίζεται αποκλειστικά από ειδικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
η συζητηση περι καπνισματος εχει γινει 500 φορες σε τουτο το φορουμ... τεσπα, ειμαι και εγω της αποψης οτι ανθρωποι με καμια εμπειρια που μονο φερουν τυποποιημενες αποψεις δεν μπορουν να εκφερουν (δηλαδη μπορουν αλλα ειναι λιγο ακυροι:P) πληρη αποψη για τετοια ζητηματα..

ο μυθος του εξυπνου πρεπει να σταματησει,παντως. το οτι (δεν) κανουμε καποια πραγματα για τον χ,ψ λογο δεν σημαινει οτι ειμαστε οι "καλοι" και "εξυπνοι" της κοινωνιας και οι αλλοι τα χαμινια..

το χορταρι σιγουρα δεν προκαλει εθισμο αναλογο με αυτον του καφε , του τσιγαρου κα αλλα νομιζω πως προκαλει και παλι αλλα σε μικροτερο βαθμο ( παιζει να κανω και λαθος ,πανε 2 χρονια απο το εκεινο το προγραμμα/εργασια για τα ναρκωτικα:P) .. για να προλαβω μερικες stargirl κλπ επ ουδενι δεν προτρεπω κανεναν να κανει μπαφο,να καπνισει or smth αλλα καλο ειναι να απομυθοποιησουμε καποια πραγματα..

στο θεμα τωρα, (Its time,isnt it ?) καλυτερα να ενημερωθουν οι γονεις ή τελος παντων καποιο ενηλικο στενο οικογενειακο προσωπο και απο κει και περα αυτοι κρινοντας τη σοβαροτητα της καταστασης να ενεργησουν αναλογως (καλη ιδεα ειναι και το προγραμμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πάντως ειλικρινά εκπλήσσομαι με την νοοτροπία που έχετε κάποιοι ότι το τσιγάρο δεν είναι ναρκωτικό... Δηλαδή ο καρκίνος και τα συναφή δεν είναι αρνητικές επιπτώσεις.. Μάλιστα...
Δεν ειπα οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ επιπτωσεις, καθε αλλο μαλιστα... Αλλα ουτε διαταρραχες στη συμπεριφορα προκαλει (τουλαχιστον οχι σε μενα), ουτε σε "ζαβλακωνει" το ιδιο (βασικα υποθεσεις κανω, δεν ξερω καν ακριβως τι επιπτωσεις εχουν τα ναρκωτικα :P). Αν θες οι συνεπειες του τσιγαρου εμφανιζονται πιο μακροπροθεσμα, σε βαθος χρονου...

Σταρ, ειπα κατι (οτι δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα) και εσυ ακουσες το ακριβως αντιθετο! :P Απλα συζητηση κανουμε, κανεις δεν επιτιθεται σε κανεναν (αυτη τουλαχιστον ειναι η προθεση η δικη μου). Τελοσπαντων, δεν πειραζει...

Α, και να μην ξαναπω οτι ο καρκινος ΔΕΝ ειναι απαραιτητη επιπτωση του τσιγαρου (δηλαδη δεν ισχυει οτι οποιος καπνιζει σωνει και ντε θα παθει καρκινο). Απλα ειναι ενας παραγοντας κινδυνου και μαλιστα απο τους πιο.... επικινδυνους αν μπορω να το πω ετσι. Αυτο ειναι κατι κοινως αποδεκτο και δεν νομιζω να το αρνηθηκε κανεις. (Και αυτα που λεω ειναι βασισμενα σε ερευνες που εχω διαβασει, δεν τα λεω για να με υπερασπιστω ας πουμε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
η συζητηση περι καπνισματος εχει γινει 500 φορες σε τουτο το φορουμ... τεσπα, ειμαι και εγω της αποψης οτι ανθρωποι με καμια εμπειρια που μονο φερουν τυποποιημενες αποψεις δεν μπορουν να εκφερουν (δηλαδη μπορουν αλλα ειναι λιγο ακυροι:P) πληρη αποψη για τετοια ζητηματα..

ο μυθος του εξυπνου πρεπει να σταματησει,παντως. το οτι (δεν) κανουμε καποια πραγματα για τον χ,ψ λογο δεν σημαινει οτι ειμαστε οι "καλοι" και "εξυπνοι" της κοινωνιας και οι αλλοι τα χαμινια..

το χορταρι σιγουρα δεν προκαλει εθισμο αναλογο με αυτον του καφε , του τσιγαρου κα αλλα νομιζω πως προκαλει και παλι αλλα σε μικροτερο βαθμο ( παιζει να κανω και λαθος ,πανε 2 χρονια απο το εκεινο το προγραμμα/εργασια για τα ναρκωτικα:P) .. για να προλαβω μερικες stargirl κλπ επ ουδενι δεν προτρεπω κανεναν να κανει μπαφο,να καπνισει or smth αλλα καλο ειναι να απομυθοποιησουμε καποια πραγματα..

στο θεμα τωρα, (Its time,isnt it ?) καλυτερα να ενημερωθουν οι γονεις ή τελος παντων καποιο ενηλικο στενο οικογενειακο προσωπο και απο κει και περα αυτοι κρινοντας τη σοβαροτητα της καταστασης να ενεργησουν αναλογως (καλη ιδεα ειναι και το προγραμμα).
Δεν είμαι τόσο ηλίθια όσο νομίζεις,ώστε μέσα από αυτά που λες να καταλάβω ότι προτρέπεις τους άλλους για μπάφο!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top