Αλλαγή συμπεριφοράς φίλης

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Ανοιξα αυτο το θεμα για να με συμβουλεψετε και βοθησετε.Η παιδικη-αδελφικη φιλη της κολλητης μου, απο το καλοκαιρι εχει αλλαξει παρα πολυ οσο αναφορα η συμπεριφορα της.Τι εννοω:καπνιζει, συμπεριφερεται παραξενα, κανει παρεα με κακα παιδια, μυριζει βενζινες και το χειροτερο εχει παρει-δοκιμασει ναρκωτικες ουσιες!
Το σαββατο ειχα παει στην κολλητη μου{ρικα} και ηταν εκει και η κοπελα αυτη{ας την ονομασω υποτιθεμενα χ}.Αφου μιλαγαμε ετσι πιο στενα μας ειπε οτι εχει παρει μπαφο πανω απο 1 φορα{ελεγε και κατι αλλα ειδη αλλα δεν τα ηξερα:P}.Τρελαθηκα οτα το ακουσα!Φυσικα οι δικοι της δεν ξερουν τιποτα ουτε για το καπνισμα αλλα ουτε για τα ναρκωτικα!Λεω στη Ρικα να μιλησει στη μανα της χ και γρηγορα πριν ειναι αργα...η ρικα μου λεει οτι θελει πρωτα να συζητησει με την ιδια και μετα βλεπει.Με εχει προβληματισει παρα που αυτο το θεμα και δεν ξερω τι να κανω!Αμα κανει απο τωρα τετοια...Επισης εχει πεσει παρα πολυ και η επιδοση της στο σχολειο.Τι λετε να κανουμε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Ανοιξα αυτο το θεμα για να με συμβουλεψετε και βοθησετε.Η παιδικη-αδελφικη φιλη της κολλητης μου, απο το καλοκαιρι εχει αλλαξει παρα πολυ οσο αναφορα η συμπεριφορα της.Τι εννοω:καπνιζει, συμπεριφερεται παραξενα, κανει παρεα με κακα παιδια, μυριζει βενζινες και το χειροτερο εχει παρει-δοκιμασει ναρκωτικες ουσιες!
Το σαββατο ειχα παει στην κολλητη μου{ρικα} και ηταν εκει και η κοπελα αυτη{ας την ονομασω υποτιθεμενα χ}.Αφου μιλαγαμε ετσι πιο στενα μας ειπε οτι εχει παρει μπαφο πανω απο 1 φορα{ελεγε και κατι αλλα ειδη αλλα δεν τα ηξερα:P}.Τρελαθηκα οτα το ακουσα!Φυσικα οι δικοι της δεν ξερουν τιποτα ουτε για το καπνισμα αλλα ουτε για τα ναρκωτικα!Λεω στη Ρικα να μιλησει στη μανα της χ και γρηγορα πριν ειναι αργα...η ρικα μου λεει οτι θελει πρωτα να συζητησει με την ιδια και μετα βλεπει.Με εχει προβληματισει παρα που αυτο το θεμα και δεν ξερω τι να κανω!Αμα κανει απο τωρα τετοια...Επισης εχει πεσει παρα πολυ και η επιδοση της στο σχολειο.Τι λετε να κανουμε?:)
καταρχας ποσο χρονων ειναι?
και να δοκιμασει μπαφο νταξει πολλοι το εουν δοκιμασει και νομιζω οτι μια εξεταση να κανει θα βγει(οτι εχει παρει)
μονο να της μιλησεις να κανετε συζητηση και κατι θα καταφερεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
καταρχας ποσο χρονων ειναι?
και να δοκιμασει μπαφο νταξει πολλοι το εουν δοκιμασει και νομιζω οτι μια εξεταση να κανει θα βγει(οτι εχει παρει)
μονο να της μιλησεις να κανετε συζητηση και κατι θα καταφερεις:)
σαν και εμενα 14,5 δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
συζητηση μιλα της
πες της ακριβως οπως την βλεπεις χαρακτηρισε την ετσι οπως σ μοιαζει για να δει οτι δε θα της αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
καταρχας ποσο χρονων ειναι?
και να δοκιμασει μπαφο νταξει πολλοι το εχουν δοκιμασει και νομιζω οτι μια εξεταση να κανει θα βγει(οτι εχει παρει)
μονο να της μιλησεις να κανετε συζητηση και κατι θα καταφερεις:)
Εγω που ζω δηλαδη που πιστευω το αντιθετο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Συγγνώμη εγώ δεν καταλάβα γιατί είναι στον λάθος δρόμο ?:P
Βασικά όλα αυτά τα κάνει γιατί νιώθει ανασφάλεια και απαισιοδοξία και θέλει να "φανεί" μέσω των λογεμενών της (που πιστεύω το κόβει το ζαμπόν !) αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου ταπεινή γνώμη .

ΥΓ: μου θυμίζει κάτι εκθέσεις του lower το θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Εγω που ζω δηλαδη που πιστευω το αντιθετο; :P
βασικα μιλαω με αυτα που γινονται στο δικο μου σχολειο και πολλοι το εχουν δοκιμασει
πλεον εχει γινει ''μοδα''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
βασικα μιλαω με αυτα που γινονται στο δικο μου σχολειο και πολλοι το εχουν δοκιμασει
πλεον εχει γινει ''μοδα''
[γερος mode on] Μαλλον αλλαξανε τα πραγματα απο τοτε που πηγαινα εγω Γυμνασιο... :P [/γερος mode off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Life will kill you, not this shit.

Φυσικά και δεν ξέρω καλά τη συγκεκριμένη κατάσταση αλλά με αρκετή ασφάλεια μπορώ να μαντέψω ότι η εν λόγω κοπελιά γίνεται outcast μιας συντηρητικής καθωσπρέπει κοινωνίας (βλ. "κακά παιδιά", χορταράκι) :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Νταξ δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα ν' αρχίσει στα 14,5 όπως και να 'χει.
'Αλλος ο συντηρητισμός της κοινωνίας κι άλλο το ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που πιθανότατα δεν μπορεί να ξεχωρίσει το όριο μεταξύ 'χαλάρωσης' ή 'εμπειρίας' και εθισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Oι γονείς έχουν το πρόβλημα που δεν έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα τίποτε... Προφανώς επειδή αδιαφορούν για την μικρή. Οπότε θεωρώ πώς αν το πείτε στους γονείς της, θα τα κάνουν χειρότερα τα πράγματα... Καλύτερα να προσπαθήσετε εσείς να την φέρετε στον ίσιο δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νταξ δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα ν' αρχίσει στα 14,5 όπως και να 'χει.
'Αλλος ο συντηρητισμός της κοινωνίας κι άλλο το ότι βρίσκεται σε μια ηλικία που πιθανότατα δεν μπορεί να ξεχωρίσει το όριο μεταξύ 'χαλάρωσης' ή 'εμπειρίας' και εθισμού.

Το χόρταρακι είναι της μητέρας Φύσης και ΔΕΝ προκαλεί εθισμό και γενικότερα είναι πολύ καλύτερο απ' τα κωλοτσίγαρα του κερατά που τόσα άλλα 14-15χρονα καπνίζουν χωρίς να δέχονται καμία κοινωνική κατακραυγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Θα έλεγα να μιλήσετε σε κάποιο μεγαλύτερο. Οι γονείς πολλά δεν ξέρουν για τα παιδιά τους χωρίς να σημαίνει ότι αδιαφορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Πρέπει να το μάθουν οι γονείς της.
Αν και θα έπρεπε να το έχουν καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgi@_17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πρέπει να το μάθουν οι γονείς της.
Αν και θα έπρεπε να το έχουν καταλάβει.


Συμφωνω... Πρεπει να τ μαθουν οι γονεις της.. για να αντιμετωπισουν τ κατασταση..!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Εγω που ζω δηλαδη που πιστευω το αντιθετο; :P


Καλα λεει ο Κρις, δεν ειμαστε ολοι απο τα Ζωνιανα απογονοι του Μαρλευ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κοίτα οι προηγούμενοι με κάλυψαν.....συζητήστε το....βασικά,δες τι φταίει,τι την οδήγησε στο να πάρει ναρκωτικά (ή ό,τι άλλο),πώς είναι (και ήταν) η ψυχολογία της και τέλος,προσπάθησε να την καταλάβεις....όπως και να 'χει είστε φίλες και σε μια τέτοια στιγμή εσάς χρειάζεται δίπλα της (άσχετα που δεν το καταλαβαίνει)...ίσως θα έπρεπε να το μάθουν οι γονείς της,ΙΣΩΣ...μπορεί να προσπαθούσαν να κάνουν κάτι που εσείς δε μπορείτε....τώρα αν δε δείχνει να καταλαβαίνει και επιμένει να παίρνει τέτοια και να καπνίζει,τι να πω...και ό,τι και να γίνει δε θα χαλάσετε τη φιλία σας...αν ακόμα την αγαπάς κράτησέ την....μην την περιθωριοποιήσετε....κάντε, τουλάχιστον, μια προσπάθεια να την ξαναφέρετε στον "ίσιο" δρόμο...αυτά από μένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Καλα να κανω μια ερωτηση που μπορει να σας φαινεται αφελης;

Εκτος απο το ψαρεμα που τα παιδια της ηλικιας μου μπορει να υποστουν για να κανουν χρήση... Γιατι απο τοσο νωρις, και γιατι γενικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Καλα να κανω μια ερωτηση που μπορει να σας φαινεται αφελης;

Εκτος απο το ψαρεμα που τα παιδια της ηλικιας μου μπορει να υποστουν για να κανουν χρήση... Γιατι απο τοσο νωρις, και γιατι γενικα;
Γιατί πιστεύουν ότι παίρνοντας ναρκωτικά ή καπνίζοντας,δείχνουν ότι είναι κάποιοι...
Απ'την άλλη,ίσως να το "επιβάλλει" η παρέα (δεν εννοώ τη Ρίκα ή τη Λένα)...αν όλοι σε μια παρέα καπνίζουν και είναι υπέρ αυτού,φυσικό είναι να σε ωθήσουν κι εσένα στο κάπνισμα με το πρόσχημα "γιατί δεν καπνίζεις?..γίνε in...εκσυγχρονίσου....κοίτα όλοι καπνίζουμε΄πάθαμε κάτι?" ή "αν δεν καπνίσεις ή δεν κάνεις αυτό, θα σε διώξουμε απ'την παρέα" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
Και μια τρίτη περίπτωση είναι ότι, καπνίζοντας (αφήνω τα ναρκωτικά) νιώθουν καλύτερα...ξεσπάνε με το τσιγάρο...τους λύνει και καλά όλα τα προβλήματα...
Αυτό πιστεύω εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα μιλήσεις υπεύθυνα στους γονείς της και θα τους πεις να απευθυνθούν εδώ.
https://www.strofi.net.gr/
Γνωρίζω πολλά παιδιά που γλίτωσαν έτσι. Δεν είναι καθόλου εύκολο και γρήγορο αλλά μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι αποτελεσματικό. Stargirl, καλά όλα αυτά που λες αλλά δεν είναι στη δικαιοδοσία κανενός που δεν γνωρίζει και δεν έχει εμπειρία. Ακριβώς γι'αυτά υπάρχουν οι ψυχολόγοι του παραπάνω προγράμματος που ειδικεύεται 20 χρόνια στο αντικείμενο.

Σημειωτέον, φυσικά και το χασίς δεν σκότωσε κανέναν. Το θέμα είναι πως αν από πίσω υπάρχει ψυχολογικός παράγοντας που οδήγησε στη χρήση, τότε μαθηματικά βέβαιο είναι ότι σύντομα θα προχωρήσει στα επόμενα στάδια. Κι εκεί είναι που θ'αρχίσουν τα πολύ σοβαρά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top