Αλλαγή Κατεύθυνσης

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μια φίλη μου άλλαξε κατεύθυνση από θεωρητική σε θετική στην γ λυκείου και πέρασε Χημεία στην Αθήνα. Μόνο αν τελικά το αποφασίσεις να το κάνεις επειδή σε ενδιαφέρουν οι σχόλες και όχι επειδή θέλεις να έχει περισσότερες (χαμηλόβαθμες) επιλογές (γιατί τα έχω ακούσει και αυτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efhh

Νεοφερμένος

Η efhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας... πραγματι θελει σκεψη ,θα το σκεφτω και θα αποφασισω...

Παντως αν επαναλαμβανα την β λυκειου με θετικη αντι να καλυψω τοσα κενα σε ενα καλοκαιρι θα ηταν καλυτερα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αδωνης

Νεοφερμένος

Ο αδωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα είμαι μαθητής γ λυκείου και θέλω να κάνω μια ερώτηση ενδιαφέρομαι για επιστήμες υγειάς όπως διατροφολόγος και στρατιωτική ιατρική και πολιτικές επιστήμες και θα ήθελα να ρωτήσω είμαι αδύναμος στα μαθηματικά είμαι τεχνολογική τώρα είμαι δυνατός στην ιστορία και στα αρχαία είμαι 50-50 άλλα από το γυμνάσιου ήμουν κάλος έκανα την χαζομάρα λόγω παρέας και πήγα τεχνολογική τώρα άμα αλλάξω και κάνω μαζί με το σχολειό φροντιστήριο θα προλάβω να τα βγάλω να γράψω κάλα στο τέλος? δεν είμαι κάλος στην φυσική και στα μαθηματικά με έναν γρήγορο τρόπο πως μπορώ να τα βγάλω της θεωρητικής ? βοηθήστε άμα μπορείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα είμαι μαθητής γ λυκείου και θέλω να κάνω μια ερώτηση ενδιαφέρομαι για επιστήμες υγειάς όπως διατροφολόγος και στρατιωτική ιατρική και πολιτικές επιστήμες και θα ήθελα να ρωτήσω είμαι αδύναμος στα μαθηματικά είμαι τεχνολογική τώρα είμαι δυνατός στην ιστορία και στα αρχαία είμαι 50-50 άλλα από το γυμνάσιου ήμουν κάλος έκανα την χαζομάρα λόγω παρέας και πήγα τεχνολογική τώρα άμα αλλάξω και κάνω μαζί με το σχολειό φροντιστήριο θα προλάβω να τα βγάλω να γράψω κάλα στο τέλος? δεν είμαι κάλος στην φυσική και στα μαθηματικά με έναν γρήγορο τρόπο πως μπορώ να τα βγάλω της θεωρητικής ? βοηθήστε άμα μπορείτε
Κοίτα φαντάζομαι θα ξέρεις ότι αν πας θεωρητική θα έχεις μείωση μορίων για το 3ο πεδίο για το οποίο όπως λες ενδιαφέρεσαι! Η ιστορία είναι πολύ καλό "χαρτί" για την θεωρητική, μιας και είναι μάθημα βαρύτητας! Στα αρχαία όμως λες ότι είσαι 50-50... Τι να σου πω; Από γραμματική-συντακτικό πώς τα πας; Πρέπει να τα κοιτάξεις αυτά γιατί είναι δύσκολο να καλύψεις κενά!
Γενικά πρέπει να ξέρεις ότι η θεωρητική θέλει πολύ προσωπικό διάβασμα... Σίγουρα και οι άλλες κατευθύνσεις αλλά η Θεωρ. κάτι παραπάνω!!!
Πέρα από ιστορία και αρχαία στην θεωρητική υπάρχουν και τα κείμενα και τα λατινικά...
Αν δεν έχεις κάνει λατινικά στην β λυκείου πώς θα καταφέρεις να καλύψεις τα κενά σου; Πόσο μάλλον να συνεχίσεις στα επόμενα της γ' που θα είναι και πιο απαιτητικά;; Εκτός και αν τα καταφέρεις μέσα σε ένα καλοκαίρι (ότι έμεινε δλδ) Τι να σου πω;; Μου φαίνεται κάπως δύσκολο!:/:
Έπειτα, από ότι κατάλαβα απ' τα μαθήματα της τεχνολογ. πρόβλημα έχεις μόνο με φυσική+μαθηματικά! Γιατί δεν το προσπαθείς περισσότερο σε αυτά;;)
Αν όμως το θέλεις πραγματικά και νοιώθεις ότι αν προσπαθήσεις (σκληρά!:P) θα τα καταφέρεις τότε κάντο!!!!
Σημασία πάντως έχει τι θέλεις εσύ πραγματικά! Ποια σχολή σε ενδιαφέρει περισσότερο κτλ....
Και μια τελευταία εναλλακτική που σκεφτηκα αν όπως λες είσαι καλός στην ιστορία κ θέλεις πρώτο πεδίο μπορείς να μείνεις στην τεχνολογ. κ να πάρεις μάθημα επιλογής ιστορία και όλα μια χαρά!!!
Αυτά! εγώ λέω σκέψου το καλύτερα!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lethalian

Νεοφερμένος

Ο lethalian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι β' λυκείου και έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση γιατί από μικρός έλεγα ότι ήθελα να γίνω δικηγόρος και έτσι..Όμως βλέπω ότι δεν με ικανοποιεί καθόλου η κατεύθυνση αυτή! Τα μαθήματα δεν απαιτούν σκέψη εκτός από την φιλοσοφία που αξίζει και λίγο το άγνωστο στα αρχαία και αυτό πολύ απλά πράματα. Από την άλλη επειδή έχω δει και τα μαθήματα της τεχνολογικής εκείνα θέλουν πολλή σκέψη και ακονίζουν το μυαλό. Και επείσης τρελένομαι για φυσική.(Αυτή τη στιγμή διαβάζω το βιβλίο "Το κομψό σύμπαν" ή αλλιώς "The elegant universe" του Brian Green btw <--εκπληκτικό βιβλίο). Πιστεύετε οτι θα έκανα καλά εάν άλλαζα κατεύθυνση; Και επειδή μάλιστα έχει περάσει η προθεσμία σκέφτομαι και για του χρόνου.. άλγεβρα γενικής είμαι καλός και μου είπε μια μαθηματικός οτί αν ξέρω άλγεβρα β' λυκείου δεν θα έχω πρόβλημα στην τρίτη.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
αναμφίβολα χρειάζονται τα μαθηματικά κατεύθυνσης στην γ λυκείου (μιγαδικοί, παράγωγοι, γεωμετρικοί τόποι) αλλά μπορείς να τα μαζέψεις. την άλγεβρα της β την μαθαίνεις απ΄έξω. Άμα νιώθεις ότι έχεις "μαθηματική σκέψη" θα συμβούλευα να το κάνεις. είναι μεγάλο πράγμα να αγαπάς αυτό που κάνεις.
τώρα για να βοηθηθείς μπορείς να πας φροντιστήριο μαθηματικά κ άλγεβρα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όντως εκπληκτικό βιβλίο. Πραγματικά με εκπλήσεις ευχάριστα που διαβάζεις από αυτή την ηλικία τέτοια βιβλία. Στο θέμα μας τώρα. Πρακτικά αυτό που θες δεν μπορεί να γίνει. Τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Β΄ Λυκείου (διανύσματα, εξίσωση ευθείας, κωνικές τομές) είναι θεμελιώδη για τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ΄ λυκείου και εκεί θα έχεις πρόβλημα. Επίσης μερικά κεφάλαια της φυσικής κατεύθυνσης Β΄ Λυκείου χρειάζονται για την φυσική κατεύθυνσης της Γ΄ λυκείου (στις ηλεκτρικές ταλαντώσεις). Έχεις λοιπόν να συναγωνιστείς τους υποψηφίους θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης της Γ΄ λυκείου οι οποίοι ήταν θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση στη Β΄ Λυκείου. Αυτοί έχουν πολύ ισχυρότερο υπόβαθρο στα μαθηματικά και τη φυσική από εσένα (όχι μόνο από πλευράς γνώσεων αλλά και σαν τρόπο σκέψης που προέρχεται από την συνεχή τριβή με το αντικείμενο) με αποτέλεσμα να έχουν καλύτερες επιδόσεις από εσένα στις πανελλήνιες εξετάσεις, οπότε τίθεσαι κατ' ευθείαν εκτός των υψηλόβαθμων σχολών 2ου και 4ου πεδίου. Πάντως εμένα δε μου φαίνεται αργά να αλλάξεις κατεύθυνση ακόμα και τώρα (δεν τις ξέρω βέβαια τις ημερομηνίες). Να έχεις υπόψη σου ότι ο συναγωνισμός είναι πολύ μεγάλος ειδικά για περιζήτητες σχολές και πως θα είσαι πάντα ένα βήμα πίσω από τους υπόλοιπους υποψηφίους οι οποίοι προφανώς μπορούν να προετοιμαστούν καλύτερα από εσένα στον ίδιο χρόνο γιατί έχουν ισχυρότερο υπόβαθρο. Αν αποφασίσεις να το κάνεις, αναλαμβάνεις ένα πολύ μεγάλο ρίσκο. Βάλ' τα κάτω, ζύγισε τα και αποφάσισε. Καλείσαι να πάρεις μια πολύ σημαντική απόφαση για τη ζωή σου και χρειάζεσαι καθαρό μυαλό, σκέψη και χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Ναι,αλλά το όνειρό του είναι να γίνει δικηγόρος.Αν αλλάξει κατεύθυνση δε θα μπορέσει να δηλώσει Νομική.Εκτος lethalian αν επιλέξεις από τα μαθήματα γενικής παιδείας την ιστορία για να την δώσεις πανελλαδικά ούτος ώστε να σου ανοίξει το 1ο πεδίο,στη περίπτωση που φύγεις από τη θεωρητική.Υπόψην πως σε αυτή τη περίπτωση χάνεις σημαντικό ποσοστό μορίων λόγω μη συμβατότητας πεδίου και κατεύθυνσης.Σκέψου το καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶχα ἕνα συμμαθητή μου στὸ Λύκειο ὁ ὁποῖος στὴ Β' Λυκείου διάλεξε Θεωρητικὴ κατεύθυνση, στὴ Γ΄ Λυκείου πῆγε στὴ Θετικὴ καὶ πέρασε σὲ Τμῆμα ...Πληροφορικῆς. Κουφο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Εἶχα ἕνα συμμαθητή μου στὸ Λύκειο ὁ ὁποῖος στὴ Β' Λυκείου διάλεξε Θεωρητικὴ κατεύθυνση, στὴ Γ΄ Λυκείου πῆγε στὴ Θετικὴ καὶ πέρασε σὲ Τμῆμα ...Πληροφορικῆς. Κουφο; :P
Όχι εντάξει..προφανώς δεν ήταν και πολύ κατασταλαγμένος στο τί θέλει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι,αλλά το όνειρό του είναι να γίνει δικηγόρος.Αν αλλάξει κατεύθυνση δε θα μπορέσει να δηλώσει Νομική.Εκτος lethalian αν επιλέξεις από τα μαθήματα γενικής παιδείας την ιστορία για να την δώσεις πανελλαδικά ούτος ώστε να σου ανοίξει το 1ο πεδίο,στη περίπτωση που φύγεις από τη θεωρητική.Υπόψην πως σε αυτή τη περίπτωση χάνεις σημαντικό ποσοστό μορίων λόγω μη συμβατότητας πεδίου και κατεύθυνσης.Σκέψου το καλά.
αυτο ομως δεν ειναι οχι απλα δυσκολο αλλα ανεφικτο... θα εχει απωλεια 1400 μοριων που σημαινει οτι πρεπει να γραψει στρογγυλο 20αρι σε ολα για να περασει πραγμα λιιιιγο δυσκολο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ναι,αλλά το όνειρό του είναι να γίνει δικηγόρος.Αν αλλάξει κατεύθυνση δε θα μπορέσει να δηλώσει Νομική.Εκτος lethalian αν επιλέξεις από τα μαθήματα γενικής παιδείας την ιστορία για να την δώσεις πανελλαδικά ούτος ώστε να σου ανοίξει το 1ο πεδίο,στη περίπτωση που φύγεις από τη θεωρητική.Υπόψην πως σε αυτή τη περίπτωση χάνεις σημαντικό ποσοστό μορίων λόγω μη συμβατότητας πεδίου και κατεύθυνσης.Σκέψου το καλά.
ειναι ανεφικτο αυτο το σεναριο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Εννοείται πως είναι πάρα πολύ δύσκολο.Δεν είναι για να χάνεις μόρια,ειδικά αν θες τέτοιες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lethalian

Νεοφερμένος

Ο lethalian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
χμμ... :/:/:/ η απόφαση είναι εξαιρετικά δύσκολη...και το χειρότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι όταν δεν έχεις πολύ χρόνο ,γιατί έχει περάσει και όταν έχεις και ένα βουνό (μαθημάτων στην περίπτωσή μας) να διαβείς... οι θεωρητικοί μου συστήνουν να μείνω εκεί που είμαι γιατί θα τα πάω περίφημα και οι θετικοί (για καθηγητές μιλάω κυρίως) μου λένε να αλλάξω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και να μην το σκέφτομαι και καθόλου... η κατάσταση είναι τραγική γιατί αυτό δεν προσφέρει καμιά βοήθεια στην ουσία και εγώ είμαι αναποφάσιστος ακόμα :/ btw ευχαριστώ που απαντάτε και δίνετε την γνώμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Κοίτα αν το όνειρο σου ειναι να γίνεις δικηγόρος και μόνο μείνε εκεί που είσαι.Αν δεν είναι αυτό το όνειρό σου,αν βρεις κάποιο άλλο επάγγελμα που σου αρέσει τόσο όσο αυτό του δικηγόρου και θεωρείς πως θα τα πας καλύτερα στα άλλα μαθήματα τότε άλλαξε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους... :)

Πηγαίνω Β' Λυκείου... Είμαι μαθητής Τεχνολογικής Κατεύθυνσης και του χρόνου κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξω σε Θεωρητική... Οι λόγοι είναι πολλοί... Δεν είμαι καλός στα Μαθηματικά και την Φυσική, αλλά μου αρέσουν οι Υπολογιστές... Πέρασε λίγος καιρός αλλά τελικά κατάλαβα ότι η Τεχνολογική δεν είναι Τεχνολογική αλλά παράρτημα της Θετικής... Μιας και διδάσκονται τα ίδια ακριβώς και στις δύο Κατευθύνσεις (πέραν της Χημείας)...

Έπειτα είμαι αρκετά καλός στα Θεωρητικά και μου αρέσει να διαβάζω Θεωρητικά μαθήματα (ειδικά Ιστορία) εν αντιθέσει με τα Θετικά που τα βαριέμαι απίστευτα...

Ο στόχος μου είναι να πάω Σ.Μ.Υ. (Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών)... Από Θεωρητική γνωρίζω ότι χάνω 1.400 μόρια περίπου...

Όλοι μου λένε να αρχίσω το διάβασμα αμέσως και να μην χάνω χρόνο γιατί έχω χάσει μια ολόκληρη χρονιά... Και έχουν δίκαιο... Απλά δεν ξέρω ακόμα σε τι πρέπει να δώσω βάση... Για παράδειγμα στα Λατινικά και στα Αρχαία τι θα πρέπει να διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή ;

Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας και τις παρατηρήσεις σας στην περίπτωση μου...

Να σημειώσω πως δεν μου αρέσει καμία Σχολή Θεωρητικής πέρα από το Ιστορικό - Αρχαιολογικό στο οποίο όμως είμαι λίγο επιφυλακτικός... Για πείτε μου λοιπόν όσοι ξέρετε την συνταγή που θα με κάνει να περάσω Σ.Μ.Υ.... Που να δώσω βάση ; :D

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Αν πρέπει όντως να αλλάξεις κατεύθυνση, από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει ένα μόνο τμήμα του πρώτου πεδίου, είναι κάτι που πρέπει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά και να μην το αποφασίσεις ελαφρά τη καρδία.

Τώρα, εάν πράγματι αποφασίσεις να το κάνεις, θα πρέπει να διαβάσεις πολύ το καλοκαίρι για να καλύψεις το χαμένο έδαφος. Το καλό με τα Λατινικά είναι ότι στη Β΄ λυκείου ξεκινούν από μηδενική βάση, συνεπώς μπορείς να καλύψεις την ύλη γραμματικής, συντακτικού και λεξιλογίου. Στα Αρχαία όμως τα πράγματα είναι πιό ζόρικα, αφού απαιτούνται γνώσεις από το γυμνάσιο. Αν ήσουν καλός και είχες επαφή με το αντικείμενο στο γυμνάσιο, go for it. Θα χρειαστείς βέβαια εξίσου εντατικό διάβασμα, όπως καταλαβαίνεις. Αν πάλι δεν είχες ποτέ, καμία επαφή... να ξέρεις ότι θα δυσκολευτείς αν το αποφασίσεις. Το καλοκαίρι σου πάντως, προβλέπεται πολύ γεμάτο... αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εντατικά μαθήματα κάνε... μην επιλέξεις δηλαδή να βγάλεις την ύλη μόνος σου, γιατί υπάρχει περίπτωση να πελαγώσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους... :)
Πηγαίνω Β' Λυκείου... Είμαι μαθητής Τεχνολογικής Κατεύθυνσης και του χρόνου κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξω σε Θεωρητική... Οι λόγοι είναι πολλοί... Δεν είμαι καλός στα Μαθηματικά και την Φυσική, αλλά μου αρέσουν οι Υπολογιστές... Πέρασε λίγος καιρός αλλά τελικά κατάλαβα ότι η Τεχνολογική δεν είναι Τεχνολογική αλλά παράρτημα της Θετικής... Μιας και διδάσκονται τα ίδια ακριβώς και στις δύο Κατευθύνσεις (πέραν της Χημείας)...

Έπειτα είμαι αρκετά καλός στα Θεωρητικά και μου αρέσει να διαβάζω Θεωρητικά μαθήματα (ειδικά Ιστορία) εν αντιθέσει με τα Θετικά που τα βαριέμαι απίστευτα...

Ο στόχος μου είναι να πάω Σ.Μ.Υ. (Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών)... Από Θεωρητική γνωρίζω ότι χάνω 1.400 μόρια περίπου...

Όλοι μου λένε να αρχίσω το διάβασμα αμέσως και να μην χάνω χρόνο γιατί έχω χάσει μια ολόκληρη χρονιά... Και έχουν δίκαιο... Απλά δεν ξέρω ακόμα σε τι πρέπει να δώσω βάση... Για παράδειγμα στα Λατινικά και στα Αρχαία τι θα πρέπει να διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή ;

Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας και τις παρατηρήσεις σας στην περίπτωση μου...

Να σημειώσω πως δεν μου αρέσει καμία Σχολή Θεωρητικής πέρα από το Ιστορικό - Αρχαιολογικό στο οποίο όμως είμαι λίγο επιφυλακτικός... Για πείτε μου λοιπόν όσοι ξέρετε την συνταγή που θα με κάνει να περάσω Σ.Μ.Υ.... Που να δώσω βάση ; :D

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Κώστας
Μια συμμαθητρια μου στο φροντιστηριο πηρε την ιδια αποφαση. Αυτη ομως ξεκινησε μετα τα Χριστουγεννα ιδιαιτερα σε λατινικα και αρχαια και παραλληλα βγαζει την υλη. Εσυ ομως εχεις ενα καλοκαιρι για να κανεις ολα τα λατινικα της β λυκειου και το αγνωστο της β αν θεωρησουμε το γνωστο ασχετο. Δυσκολο εγχειρημα αλλα οχι ακατορθωτο αν εχεις στοχο και εισαι διατεθειμενος να προσπαθησεις πολυ. Του χρονου η τεχνολογικη εχει εκτος απο μαθηματικα - φυσικη που ειναι κοινα για τις δυο κατευθυνσεις και ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ. Εισαι σιγουρος οτι ααυτα δεν ειναι στα ενδιαφεροντα σου και οτι δεν θα μπορεσεις να τα παλεψεις? Εγω παντως δεν θα αλλαζα κατευθυνση σε αυτη τη φαση. Πιο κερδισμενος θα βγεις αν λιωσεις το καλοκαιρι σε μαθηματικα και φυσικη παρα να διαβαζεις μανιωδως λατινικα, γραμματικη και συντακτικο αρχαιων. Συν το οτι θα εχεις απωλεια μοριων για τη σχολη που θες. Λες οτι σου αρεσουν οι υπολογιστες---> ΑΕΠΠ , αφου σαρεσει να διαβαζεις ιστορια εχεις καλη σχεση με το ''απ'εξω'' οποτε θα τα πας καλα και στο ΑΟΔΕ. Και για τον ιδιο λογο μπορεις να δωσεις μαθημα επιλογης βιολογια. Το προβλημα μενει σε μαθηματικα και φυσικη ομως λυνεται με πολλες πολλες ασκησεις και καλους καθηγητες.
Ελπιζω να βοηθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Λοιπόν καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

Στο Γυμνάσιο ήμουν μαθητής του 17 - 20 στα Αρχαία... Και γενικά ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτά... Στα Γενικής έβγαλα 18 φέτος... :D

Δεν ήξερα ότι τα Λατινικά ξεκινούν από μηδενική βάση... Ανακουφίστηκα λίγο με αυτό... :D

Θα προσπαθήσω να κάνω ιδιαίτερα από τα μέσα καλοκαιριού και μετά εάν περισσεύουν χρήματα γιατί η κατάσταση είναι δύσκολη...

Έχω πάντως την πεποίθηση ότι μπορώ να τα καταφέρω... Το ότι θα λιώσω στο διάβασμα είναι δεδομένο... Αλλά τουλάχιστον θα διαβάζω κάτι που μου κινεί (έστω και λίγο) το ενδιαφέρον, γιατί τα Μαθηματικά... Λυπάμαι που το λέω... Αλλά με αφήνουν παγερά αδιάφορο... :/:


Γεια σου evangelie ! Σε ευχαριστώ και εσένα πολύ για την απάντηση... :D

Δυστυχώς δεν έχω την διάθεση και την όρεξη να διαβάσω Μαθηματικά και Φυσική... :/:

Γενικά έχω τρομερή ηττοπάθεια σε αυτά τα δύο μαθήματα... Για να φανταστείς πόσο, πέρυσι είχα μείνει ξάγρυπνος διαβάζοντας Άλγεβρα για τις εξετάσεις και τελικά έγραψα 10 παρόλο το τρελό διάβασμα (που στο κάτω κάτω δεν είναι του στυλ μου)... :/:

Εν αντιθέσει, ήμουν πολύ καλός και χαλαρός στα Θεωρητικά πάντα... Την Τεχνολογική την επέλεξα μόνο και μόνο λόγω πεδίων... Αλλά κανένας στην Πρώτη δεν μου είχε πει πως θα μπορούσα Στρατιωτικές από την Θεωρητική... Ελλιπέστατη ενημέρωση... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,421 μηνύματα.
Για παράδειγμα στα Λατινικά και στα Αρχαία τι θα πρέπει να διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή ;

Λες οτι δε σου αρέσουν τα μαθηματικά. Για να πας ΣΜΥ, πρέπει να πάρεις μαθηματικά γενικής. Εκεί τι θα κάνεις; Δεν είναι τόσο εύκολα, ειδικά τα παιδιά της θεωρητικής δε γράφουν τόσο καλά. Φέτος σχολείο μας έπεσαν πολλά 8 και 10 σ' αυτο το μάθημα στις πανελλαδικές απο παιδιά θεωρητικής. Απο την άλλη όμως, παιδιά της τεχνολογικής και της θετικής έγραψαν πάρα πολύ καλά, γιατί ασχολούνται με μαθηματικά και στην κατεύθυνση και έχουν αυτή τη "μαθηματική σκέψη".

Απο αρχαία τι πρέπει να κάνεις: Μαθαίνεις απ' έξω το άσπρο βιβλίο γραμματικής (ουσιαστικά, ρήματα, αντωνυμίες τα πάντα δηλαδή). Επίσης παίρνεις ενα καλό βιβλίο συντακτικού (γιατί το σχολικό δεν είναι και πάρα πολύ καλό) και διαβάζεις και απο εκεί τα πάντα (δευτερεύουσες προτάσεις, υποθετικούς λόγους, υποκείμενο-ρήμα-αντικείμενο-κατηγορούμενο, επιρ. προσδιορισμοί, ευθύ-πλάγιο λόγο, ανάλυση μετοχών και σύμπτυξη πρότασης, ρηματικά επίθετα [Τα ξανακάνεις και στη Γ λυκείου αυτά] και πολλά άλλα που δε μου έρχονται τώρα :P/. Επίσης, καλό θα ήταν να πάρεις και ενα βιβλίο με αρχικούς χρόνους ώστε να τους μάθεις, και φυσικά να μαθαίνεις και τις σημασίες των λέξεων.

Απο λατινικά: Ουσιαστικά: Α, Β, Γ, Δ, Ε.. Απο ρήματα, όλη την οριστική, τα απαρέμφατα, αντωνυμίες, μετοχές, απαρεμφατική σύνταξη(1ος κανόνας πλαγίου λόγου), μετατροπές ενεργητικής-παθητικής φωνής και το αντίστροφο , και να μάθεις απο τα κείμενα αρχικούς χρόνους (αλλά και να μη τους μάθεις, θα τα ξαναδείς στη Γ λυκείου).

Αν ξέρεις όλα τα παραπάνω, θα μπορείς να παρακολουθήσεις κανονικά τα αρχαία και τα λατινικά της Γ λυκειου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top