Αλλαγή Κατεύθυνσης

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είσαι ακόμα στην αρχή, γι'αυτό τα λες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
παίδες! υπάρχει η άποψη ότι τα μαθήματα της τεχνολογικής είναι πιο άχρηστα και αυτό
έχει σαν αποτέλεσμα την απαξίωση της σε σχέση με τη θετική... εγώ απλά θα ήθελε να σας υπενθυμίσω ότι αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και να μην μπαίνετε σε τρυπάκια ανόμοιων πραγμάτων..
Δεν εχω εχω κανενα προβλημα με την τεχνολογικη,απλα θεωρω τη συγκριση και μονο της επιστημης της βιολογιας με την ΑΟΔΕ η οπως στον κορακα τη λενε τελειως γελοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
αμα εισαι καλος και γνωριζεις τις δυνατοτητες σου δε χρειαζεται να αγχωνσεσαι απο νωρις χωρις λογο.ξερω φυσικα οτι θα χρειαζεται διαβασμα πολυ.δεν αντιλεγω.ολα με τη σειρα τους ομως.και προσωπικα δεν εκανα κανενα μαθημα φετος εξω.και για του χρονου εχω υπολογισει σε τρια να κανω:εκθεση,αρχαια αγνωστο και μαθηματικα γενικης(παω σε ιδιωτικο.βεβαια αυτο δε λεει κατι γιατι αρκετα παιδια πηγαινουν μαθημα εξω.τη μαυρη αληθεια ομως γραφουν το ιδιο με μενα που δεν κανω κανενα μαθημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και είναι ευκολότερη, είναι η μισή της Βιολογίας, εγώ θεωρώ και τα δύο μαθήματα ενδιαφέροντα για διαφορετικά γούστα. Στο συσχετισμό Χημείας, Ανάπτυξης, η Χημεία και να μη σου αρέσει διαβάζεται, γιατί είναι κλασικότατη, η Ανάπτυξη είναι απαραίτητο να σου κάνει κλικ. Όσον αφορά τη χρησιμότητα δεν τίθεται θέμα, η Ανάπτυξη μπήκε στο Λύκειο ακριβώς γιατί υπάρχει ως βασικό μάθημα στις περισσότερες σχολές του 2ου, του 4ου και του 5ου πεδίου, δε νοείται να υπάρχει επαγγελματίας που να μην ξέρει να δουλεύει την ειδικότητά του σε προγραμματιστικό περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σαφώς και είναι ευκολότερη, είναι η μισή της Βιολογίας, εγώ θεωρώ και τα δύο μαθήματα ενδιαφέροντα για διαφορετικά γούστα. Στο συσχετισμό Χημείας, Ανάπτυξης, η Χημεία και να μη σου αρέσει διαβάζεται, γιατί είναι κλασικότατη, η Ανάπτυξη είναι απαραίτητο να σου κάνει κλικ. Όσον αφορά τη χρησιμότητα δεν τίθεται θέμα, η Ανάπτυξη μπήκε στο Λύκειο ακριβώς γιατί υπάρχει ως βασικό μάθημα στις περισσότερες σχολές του 2ου, του 4ου και του 5ου πεδίου, δε νοείται να υπάρχει επαγγελματίας που να μην ξέρει να δουλεύει την ειδικότητά του σε προγραμματιστικό περιβάλλον.
Ας μην ξεχναμε ποσοι χημικοι μηχανικοι βγαινουν απο την τεχνολογικη χωρις να ξερουν καθολου χημεια.Φανατζομαι πως γιαυτους τουλαχιστον ειναι χρησιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ένα σύστημα εισαγωγής σαφώς κι έχει πρόβλημα όταν αφήνει να μπαίνουν θετικάριοι στην Πληροφορική και τεχνολογικάριοι στο Χημικό, καμία αντίρρηση. Το έχω πει εδώ και χρόνια αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
υπάρχουν μερικές σχολές που μπορείς να περάσεις χωρίς χημεία και βιολογία... αυτοί κακό στον εαυτό τους κάνουν αν και λέγεται ότι τα κενά καλύπτωνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
υπάρχουν μερικές σχολές που μπορείς να περάσεις χωρίς χημεία και βιολογία... αυτοί κακό στον εαυτό τους κάνουν αν και λέγεται ότι τα κενά καλύπτωνται...
Το οτι τα κενα καλυπτονται δεν σημαινει οτι πρεπει να εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
θέλωντας και μη έτσι είναι το σύστημα... όπως και αυτό που είπε ο μιχάλης πιο πάνω για την αεππ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι λέμε τώρα, εδώ μπορεί θεωρητικάριος να μπει στο Μαθηματικό χωρίς να ξέρει το θεώρημα Bolzano...
Το ότι θα το παρατήσει στο πρώτο εξάμηνο είναι δεδομένο, αλλά το θέμα είναι ότι μπορεί να μπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι λέμε τώρα, εδώ μπορεί θεωρητικάριος να μπει στο Μαθηματικό χωρίς να ξέρει το θεώρημα Bolzano...
Το ότι θα το παρατήσει στο πρώτο εξάμηνο είναι δεδομένο, αλλά το θέμα είναι ότι μπορεί να μπει.
Και να μπει δε θα βγει ποτε.
Το θεμα ειναι οτι θα στερησει τη θεση απο καποιον θετικο-τεχνολογικο που μπορει να το θελει και το αξιζει πιο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εφόσον μιλάμε για ένα άκρως ανταγωνιστικό σύστημα δεν έχει στερώ στερείς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εχεις μηπως καποια αντιθετη αποψη?:P

Για να λεω fsdoing, μαλλον εχω.
Μαθε λοιπον οτι τα περισσοτερα μαθηματα στο λυκειο ΑΧΡΗΣΤΑ ειναι.
Και η αναπτυξη εφαρμογων ειναι ενδιαφερουσα οσο δεν παει.:)
Εγω ας πουμε θελω να περασω ηλεκτρολογος μηχανικος ή πληροφορικος, δεν μου ειναι χρησιμη η αεππ; Να ξερω εστω τη δομη μιας γλωσσας προγραμματισμου;
Νομιζω οτι ναι.
Χημεια αν μου χρειαστει ξερω τα βασικα απο τη γενικη.
Οποτε.

Τωρα επειδη εσυ εισαι θετικη δεν σημαινει οτι πρεπει να κανεις τον εαυτο σου να νιωθει ανωτερος or sth επειδη επελεξες αυτην την κατευθυνση. Γιατι εγω που ειμαι τεχνολογικη και θα συνεχισω να ειμαι και του χρονου προς θεου δεν νιωθω αδικημενη μπροστα στους θετικους.
Διαβασμα θελουν και οι 2 παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παιδία αυτο το έχω παρατηρησει κι εγω που λεει η Rania...Η αναπτυξη εφαρμογών είναι πολυ ενδιαφερον μαθημα και βοηθάει πολύ σε σχολές υπολογιστών(το ξερω επειδη ο αδερφος μου ειναι τελειοφοιτος σε μια απ' αυτες).Το να ξέρεις τα βασικά σε βοηθάει παρα πολυ αν και θέλει αρκετο διαβασμα και μέσα στη σχολη

Τώρα για το θέμα της ανωτερότητας των παιδιών που είναι στη θετικη...Εχει επικρατήσει εδω και χρόνια ότι τα παιδια που πηγαίνουν στη Θετική είναι καλυτεροι μαθητές απο τους άλλους γιατί συνήθως δίνουν με απώτερο στόχο την Ιατρική...Το ότι η Ιατρική έχει υψηλή βαση δε σημαίνει τίποτα...Και η Ηλεκτρολογων Μηχανικών στο ΕΜΠ έχει υψηλή βάση όπως και άλλες σχολές...Οι Θετικάριοι επίσης είναι και οι πιο ανταγωνιστικοί τυποι μέσα στο μάθημα χωρις να έχω διαπιστώσει ακόμα το λόγο.Πάντως το να επιλέξει κάποιος θετική κατευθυνση αν δεν το θέλει η καρδούλα του(πίεση απο γονεις και κατεστημμενο) δεν είναι και η καλύτερη επιλογή γιατι το πεδιο των επιστημών υγείας έχει τις λιγότερες σχολές και αν καποιος δεν περάσει σε αυτό που θέλει,το οποιο θα είναι είτε Ιατρική ειτε Οδοντιατρική ειτε Φαρμακευτική μετα που θα πάει??Βεβαια μιλάω γενικα χωρις να θέλω να παρεξηγήσω καποιους...Μιλάω απ' αυτα που βλέπω και καταλαβαίνω απο το γενικο σύνολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τώρα το παρατραβάς...υπάρχουν και τα βιολογικά καθώς και τα άλλα πεδία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω δεν μιλησα ποτε για το ανωτεροτητα των μαθητων της μιας κατευθυνσης η της αλλης.Στο ενδιαφερον των μαθηματων αναφαρομουν.Γιατι εγω ξερω ενα σωρο παιδια που αν και ειναι σε αλλες κατευθυσεις λενε πως τους φενονται πιο ενδιαφεροντα τα μαθηματα της θετικης.
Εγω τη θετικη την επελαξα μονος μου επειδη εγω τη γουσταρα και θα παω και του χρονου.Ακομα και να μην ενδιαφερομουν για σχολες του 3ου πεδιου παλι θετικη θα πηγαινα γιατι εμενα μ αρεσει πιο πολυ.
Οσο για τον ανταγωνισμο μεταξυ των παιδιων της θετικης,στην ταξη μου τουλαχιστον αυτο δεν ισχυει,ειμαστε ολοι μια παρεα και βοηθαμε ο ενας τον αλλο.
Και οχι,δεν εχουν ολοι οι μαθητες της θετικης απωτερο σκοπο την ιατρικη.Εγω απο οσα βλεπω,περισσοτερα παιδια ενδιαφερονται πλεον για σχολες οπως η βιολογια η η κτηνιατρικη παρα για την ιατρικη.Αλλωστε το η εικονα που εχει ο πολυς κοσμος για το ιατρικο επαγγελμα σημερα ειναι λανθασμενη.
Οσο για μενα,ουτε ιατρικη θελω να περασω,ουτε οδοντιατρικη,ουτε φαρμακευτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειπα κατι τετοιο,αλλα γιατι να αγχωθει κανεις πριν την ωρα του?

Δεν λέω κάτι διαφορετικό

Εγω δεν μιλησα ποτε για το ανωτεροτητα των μαθητων της μιας κατευθυνσης η της αλλης.Στο ενδιαφερον των μαθηματων αναφαρομουν.Γιατι εγω ξερω ενα σωρο παιδια που αν και ειναι σε αλλες κατευθυσεις λενε πως τους φενονται πιο ενδιαφεροντα τα μαθηματα της θετικης.
Εγω τη θετικη την επελαξα μονος μου επειδη εγω τη γουσταρα και θα παω και του χρονου.Ακομα και να μην ενδιαφερομουν για σχολες του 3ου πεδιου παλι θετικη θα πηγαινα γιατι εμενα μ αρεσει πιο πολυ.
Οσο για τον ανταγωνισμο μεταξυ των παιδιων της θετικης,στην ταξη μου τουλαχιστον αυτο δεν ισχυει,ειμαστε ολοι μια παρεα και βοηθαμε ο ενας τον αλλο.
Και οχι,δεν εχουν ολοι οι μαθητες της θετικης απωτερο σκοπο την ιατρικη.Εγω απο οσα βλεπω,περισσοτερα παιδια ενδιαφερονται πλεον για σχολες οπως η βιολογια η η κτηνιατρικη παρα για την ιατρικη.Αλλωστε το η εικονα που εχει ο πολυς κοσμος για το ιατρικο επαγγελμα σημερα ειναι λανθασμενη.
Οσο για μενα,ουτε ιατρικη θελω να περασω,ουτε οδοντιατρικη,ουτε φαρμακευτικη.

Ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και οχι,δεν εχουν ολοι οι μαθητες της θετικης απωτερο σκοπο την ιατρικη.
Ουτε κι εγω. Βασικα σε οποιον λεω οτι και να βγαλω τα μορια της Ιατρικης (λεεεμε τωρα :P) δεν θα τη δηλωσω, δεν με πιστευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ουτε κι εγω. Βασικα σε οποιον λεω οτι και να βγαλω τα μορια της Ιατρικης (λεεεμε τωρα :P) δεν θα τη δηλωσω, δεν με πιστευει.
Ακριβως το ιδιο.Που να δεις τα μουτρα μερικων-μερικων οταν τους λεω πως λεω πως ειμαι θετικη και δεν θελω ιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι αν δεν σου αρεσει πραγματικα αυτος ο τομεας και η ιδεα οτι αλλοι ανθρωποι θα κρεμανε την υγεια τους σε σενα, δεν υπαρχει λογος να πας.
Εχω μια φιλη στη γ' που ειναι αριστη μαθητρια, και οταν την ειχα ρωτησει τι θελει να περασει μου ειπε ''Ε δεν ξερω ακομα.. ιατρικη ισως;''.
Αυτο το πραγμα που επικρατει, οι καλυτεροι δηλαδη μαθητες να περνανε απαραιτητα ιατρικη ειναι απιστευτα εκνευριστικο. Χαλανε τοσα χρονια σε κατι που σπουδασαν για τα ματια του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top