Αλλαγή Καριέρας

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,699 μηνύματα.
Άραγε το τοπικ δεν είναι "Έχω τελματώσει επαγγελματικά για χ,ψ λόγους και πρέπει να αλλάξω πεδίο γιατί θα πεθάνω από πενία", αλλά "Είμαι αδύναμος ψυχικά να ασκήσω το επάγγελμα που δηλώνω πως έχω λιώσει για αυτό και ψάχνω μια εύκολη λύση".
Εύκολη λύση θα ήταν να μπει στην «στρωμένη δουλειά» όπως εσύ ανέφερες πιο πάνω. Όμως όταν βλέπεις έναν άνθρωπο που ξεκάθαρα έχει κοπιάσει για να φτάσει εδώ που είναι, και δεν είναι χαρούμενος, το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας είναι να τον ενθαρρύνουμε να ακολουθήσει αυτό που θέλει πραγματικά η ψυχή του. Αυτό δεν το λέω για να τσακωθούμε, έχουμε history εγώ και εσύ σε αυτό το θέμα. Απαντάω full ήρεμα.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα ας πάρω θέση κι εγώ σε αυτό το θέμα. Όταν κάτι σπουδάζουμε και περνάμε μέσω πανελληνίων δεν σημαίνει ότι στο μέλλον θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Αυτό προκύπτει από πολλούς παράγοντες. Μπορεί να μην μας αρέσει το πρόγραμμα σπουδών, η εφαρμογή της θεωρίας στην πράξη (πρακτική άσκηση) και άλλοι πολλοί. Τρανό παράδειγμα είναι η αδερφή μου η οποία τελείωσε τουριστικά ΑΣΤΕ στην Κρήτη και ενώ τα επαγγελματικά τα τουριστικά είναι κερδοφόρα στα νησιά, επέλεξε τελικά να ασχοληθεί με την εκπαίδευση που γουστάρει και αγαπά. Σκέφτεται έντονα να δώσει πανελλήνιες ή να πάρει πιστοποίηση για εκπαιδευση ενηλίκων. Δεν είναι όλα ρόδινα όπως τα βλέπουμε αν δεν κάνουμε αυτό που αγαπάμε.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.
Άραγε το τοπικ δεν είναι "Έχω τελματώσει επαγγελματικά για χ,ψ λόγους και πρέπει να αλλάξω πεδίο γιατί θα πεθάνω από πενία", αλλά "Είμαι αδύναμος ψυχικά να ασκήσω το επάγγελμα που δηλώνω πως έχω λιώσει για αυτό και ψάχνω μια εύκολη λύση".
Η εύκολη λύση θα ήταν να πάρει την επιχείρηση του μπαμπακα και να χεστει στο χρήμα. Όμως δεν θέλει. Δεν θέλει να δουλέψει ως πολιτικός μηχανικός. Και δικαίωμα της. Αρχιτέκτονας σπούδασε, όχι πολιτικός. Βλέπει ότι ως αρχιτέκτονας δεν της βγαίνει. Εσύ τι λες λοιπόν, να κάτσει να κάνει μια δουλειά που σιχαίνεται και δεν έχει σπουδάσει για αυτή (του πολιτικού μηχανικού) ή να βρει κάτι πιο επίκαιρο στην ελληνικη αγορά εργασίας και να είναι χαρούμενη με αυτό;

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την χαλάσεις κάνοντας ένα επάγγελμα που δεν σου αρέσει μόνο και μόνο επειδή είναι "έτοιμη" δουλειά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.
Θελουμε στορυ συνάντησης με το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου από @Samael
@Mikachu να τον ακούς τον σαμαελ είναι από τα πιο έμπιστα μέλη εδώ μέσα!
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια !
Σχετικά με την ιστορία τώρα , άλλη φορά σε πιο σχετικό θέμα :laugh: .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.
Επίσης , δεν ξέρω εαν η @Mikachu έχει εξετάσει το ενδεχόμενο να ασχοληθεί με το visualisation μέσω σύγχρονων εργαλείων όπως η UE4 .
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Επίσης , δεν ξέρω εαν η @Mikachu έχει εξετάσει το ενδεχόμενο να ασχοληθεί με το visualisation μέσω σύγχρονων εργαλείων όπως η UE4 .
Το χω χρησιμοποιήσει ελάχιστα και μου φάνηκε πολύ εύκολο, αλλά θα μείνω σε sketchup, 3Ds Max και rhino νομίζω που έχω περισσότερες δυνατότητες
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Αυτό δεν το λέω για να τσακωθούμε, έχουμε history εγώ και εσύ σε αυτό το θέμα. Απαντάω full ήρεμα.
Που να μην ήσουν "full" ήρεμη, θα μου έκανες τη μούρη κρέας ε;

Αν κάθε φορά που κάτι δυσκόλευε αρχίζε ο κόσμος και τα παρατούσε και έκανε κάτι "που το νιώθει πιο πολύ στη ψυχή του" ο πολιτισμός θα είχε μείνει στα σπήλαια. Εκτός αν αυτό θες. Άλλη κουβέντα.

Και προτείνω να σταματήσεις, μιας και θα δώσεις έκθεση στις πανελλήνιες και καλό είναι να μάθεις να γράφεις σε άψογο ρευστό ελληνικό λόγο, να αποδίδεις εκφράσεις αγγλικού σε ελληνική γλώσσα και αντιστρόφως γιατί δείχνεις πως δεν κατέχεις καμία από τις δύο και καταλήγει να είναι cringe. Ελπίζω να get me, αλλιώς θα έχεις trouble.

Τέλος, "history" δεν έχω με κανέναν και τίποτα εδώ μέσα --δεν θεωρώ κανέναν σας τόσο ενδιαφέρον για να με καίει αν συμφωνεί ή διαφωνεί με αυτά που λέω. Μάλλον μύγα έχεις και μυγιάζεσαι, τίποτα παραπάνω.
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Που να μην ήσουν "full" ήρεμη, θα μου έκανες τη μούρη κρέας ε;
Αν κάθε φορά που κάτι δυσκόλευε αρχίζε ο κόσμος και τα παρατούσε και έκανε κάτι "που το νιώθει πιο πολύ στη ψυχή του" ο πολιτισμός θα είχε μείνει στα σπήλαια. Εκτός αν αυτό θες. Άλλη κουβέντα.


Sad και χαμηλού πνευματικού επιπέδου αντίληψη.

Τα μεγαλυτερα και σπουδαιότερα επιτεύγματα στην ανθρώπινη ιστορία έγιναν από ανθρώπους που το λέγε η ψυχούλα τους κανοντας αυτό που ποθούσαν από επιστήμες μέχρι τέχνες.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,699 μηνύματα.
Που να μην ήσουν "full" ήρεμη, θα μου έκανες τη μούρη κρέας ε;

Αν κάθε φορά που κάτι δυσκόλευε αρχίζε ο κόσμος και τα παρατούσε και έκανε κάτι "που το νιώθει πιο πολύ στη ψυχή του" ο πολιτισμός θα είχε μείνει στα σπήλαια. Εκτός αν αυτό θες. Άλλη κουβέντα.

Και προτείνω να σταματήσεις, μιας και θα δώσεις έκθεση στις πανελλήνιες και καλό είναι να μάθεις να γράφεις σε άψογο ρευστό ελληνικό λόγο, να αποδίδεις εκφράσεις αγγλικού σε ελληνική γλώσσα και αντιστρόφως γιατί δείχνεις πως δεν κατέχεις καμία από τις δύο και καταλήγει να είναι cringe. Ελπίζω να get me, αλλιώς θα έχεις trouble.
Ε κοίτα τώρα τι γίνεται. Αν κάτσεις και διαβάσεις το μήνυμά σου από την αρχή, αυτό:

Τέλος, "history" δεν έχω με κανέναν και τίποτα εδώ μέσα --δεν θεωρώ κανέναν σας τόσο ενδιαφέρον για να με καίει αν συμφωνεί ή διαφωνεί με αυτά που λέω. Μάλλον μύγα έχεις και μυγιάζεσαι, τίποτα παραπάνω.
δεν κολλάει. Αλλά εντάξει, αφού έχω την μύγα και το λύσαμε αυτό, μπορώ να συνεχίσω την ημέρα μου κανονικά και εσύ την δίκη σου.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Τα μεγαλυτερα και σπουδαιότερα επιτεύγματα στην ανθρώπινη ιστορία έγιναν από ανθρώπους που το λέγε η ψυχούλα τους κανοντας αυτό που ποθούσαν από επιστήμες μέχρι τέχνες.
Άντε πάλι.

Μια τελευταία φορά, ενθυμούμενοι ότι η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.

Αν κάθε φορά που ο Νταβίντσι δυσκολεύοταν σε μια λεπτομέρεια της μονα λίζα έλεγε "γάμησέ το, δεν είναι όνειρό μου αυτό", το έργο του θα είχε καθηλωθεί.

Αν κάθε φορά που ο Αϊνστάιν δυσκολευόταν σε μια εξίσωση αποφάσιζε να "κυνηγήσει το πνεύμα του αλλού", δεν θα υπήρχαν δορυφόροι.

Αν κάθε φορά που ο Φειδίας λάμβανε ένα λάθος μάρμαρο (γινόταν αρκετά συχνά στην αρχαιότητα) σταματούσε την εργασία του από τα νεύρα του, δεν θα υπήρχε Παρθενώνας.

Η κατακλείδα είναι, ουσιαστικά, ότι κομβικό κομμάτι του να γίνει κάποιος καλός σε κάτι είναι όταν τα πράγματα ζορίζουν να επιμένει σε αυτό που κάνει. Η αμφιβολία υπάρχει παντού και σε όλους, αλλά οι σπουδαίοι είναι αυτοί που καταφέρνουν και την υπερνικούν μένοντας πιστοί στο έργο τους και τις αξίες τους.

Η διάγνωσή μου για την κατάστασή σου είναι απλά κούραση, γιατί μόνη σου ανέφερες ότι δουλειά είχες, οικογενειακή υποστήριξη απόλαβες και πτυχιάρα έχεις. Έχεις τα εργαλεία και το μόνο που σου λείπει είναι η θέληση. Αν δεν θέλεις τελικά, πραγματικά κανένα θέμα. Ελεύθερα όντα είμαστε.

ΑΛΛΑ, μην προσπαθείς και την εν λόγω έλλειψη θέλησης να τη διαποτίζεις με ψευτοηθικισμούς του τύπου "κυνηγώ το όνειρό μου αλλού", "έχω ικανότητες για άλλα πράγματα και δεν μου βγαίνουν", "κυνηγώ την ευτυχία μου" διότι αφενός είναι μαλακίες --απλά και όμορφα--, αφετέρου θα το δεις στην πορεία ότι και στο άλλο τομέα που θα αποφασίσεις να χωθείς θα απαιτεί πάρα πολλή δουλειά, πολύ αίμα και πολύ ιδρώτα οπότε μάλλον και εκεί θα ολιγοψυχήσεις σε βάθος χρόνου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,907 μηνύματα.
Καλησπέρα ας πάρω θέση κι εγώ σε αυτό το θέμα. Όταν κάτι σπουδάζουμε και περνάμε μέσω πανελληνίων δεν σημαίνει ότι στο μέλλον θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Αυτό προκύπτει από πολλούς παράγοντες. Μπορεί να μην μας αρέσει το πρόγραμμα σπουδών, η εφαρμογή της θεωρίας στην πράξη (πρακτική άσκηση) και άλλοι πολλοί. Τρανό παράδειγμα είναι η αδερφή μου η οποία τελείωσε τουριστικά ΑΣΤΕ στην Κρήτη και ενώ τα επαγγελματικά τα τουριστικά είναι κερδοφόρα στα νησιά, επέλεξε τελικά να ασχοληθεί με την εκπαίδευση που γουστάρει και αγαπά. Σκέφτεται έντονα να δώσει πανελλήνιες ή να πάρει πιστοποίηση για εκπαιδευση ενηλίκων. Δεν είναι όλα ρόδινα όπως τα βλέπουμε αν δεν κάνουμε αυτό που αγαπάμε.

Ακριβώς γιατί ισχύουν τα εξής. Ζούμε σε μια κοινωνία όπως είναι, δεν μας ρώτησε κανείς και οπότε αναγκαστηκά ζούμε. Άρα θα πρέπει να κάνουμε κάτι για να ζήσουμε. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο ότι κάποιος περιμένει από εμάς να κάνουμε κάτι. Το λέω γιατί βλέπω κόσμο να βασανίζεται να αποδείξει κάτι σε τρίτους λες και οι τρίτοι έχουν καθήσει σταυροπόδι και περιμένουν να δουν. Επίσης ο εργασιακός κόσμος καλώς ή κακώς δεν είναι ο ρομαντικός κόσμος των σπουδών. Το σύστημα πάσχει από μεροληψία επιλογών και αποφάσεων. Ξεκινάμε με αυτό ως δεδομένο. Γι' αυτό θα πρέπει να κάνουμε αυτό που θέλουμε και όχι απαραίτητα αυτό που ξεκινήσαμε να σπουδάζουμε κάποτε στα 18. Ήταν άλλα τα δεδομένα, άλλος ο τρόπος σκέψης και άλλο το περιβάλλον. Το παρόν είναι τώρα, υπάρχει άλλη ωριμότητα σκέψης και με αυτή προχωράμε. Ο καθένας οφείλει να προχωράει όχι με τα περσινά ξινά σταφύλια αλλά με την παρούσα κατάσταση. Το παρελθόν δυστυχώς δεν γυρίζει και πολλές φορές ίσως για καλύτερα.

Πόσοι από εσάς, είστε διατεθειμένοι να κάνετε στροφή 360 μοίρες σε αυτό που ξεκινήσατε στα 18 σας, και να βρεθείτε σε κάτι άλλο που θα το αγαπήσετε βιωματικά ωριμάζοντας; Όλα ξεκινάνε με τη συνθήκη, τι θέλει ο εσωτερικός εαυτός σας. Αυτός σας ανήκει και να τον ακούτε προσεχτικά.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,748 μηνύματα.
Ρε πανζερ τι σαδομαζοχιστικα φετίχ έχεις και αναγεις κάθε thread σε εμπόλεμη ζώνη.

Παρεμπιπτόντως λιγο άτοπο και κωμικοτραγικό να κατηγορείς την θεματοθετρια για αναζήτηση της εύκολης λύσης , όταν εσύ ο ίδιος παράτησες την μαθηματική επιστήμη που έχεις σπουδάσει για να μπεις στον στρατό και να τα ξύνεις :loltooth:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
όταν εσύ ο ίδιος παράτησες την μαθηματική επιστήμη που έχεις σπουδάσει για να μπεις στον στρατό και να τα ξύνεις :loltooth:
Δεν μπήκα στρατό μόνιμος, ΔΕΑ υπηρετώ. Κάνω 6 μήνες παραπάνω ως αξιωματικός. Κληρωτός παραμένω. Δεν είναι το ίδιο.

Αλλά έχεις δίκιο, τα μαθηματικά τα παράτησα γιατί άφησα μεταπτυχιακό με διατριβή στη μέση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε πανζερ τι σαδομαζοχιστικα φετίχ έχεις και αναγεις κάθε thread σε εμπόλεμη ζώνη.
Φίλε μου δεν έχω κανένα φετίχ. Απλά δεν είμαι ο τύπος που θα κάτσει στον άλλο να χαϊδέψει αυτιά. Δεν μπορώ να βλέπω αυτοκτονικές κινήσεις και να λέω "ε, αφού αυτό θέλει η ψυχή σου κάντο". Τόσο απλά. Συν ότι γουστάρω κουβέντα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Που να μην ήσουν "full" ήρεμη, θα μου έκανες τη μούρη κρέας ε;

Αν κάθε φορά που κάτι δυσκόλευε αρχίζε ο κόσμος και τα παρατούσε και έκανε κάτι "που το νιώθει πιο πολύ στη ψυχή του" ο πολιτισμός θα είχε μείνει στα σπήλαια. Εκτός αν αυτό θες. Άλλη κουβέντα.

Και προτείνω να σταματήσεις, μιας και θα δώσεις έκθεση στις πανελλήνιες και καλό είναι να μάθεις να γράφεις σε άψογο ρευστό ελληνικό λόγο, να αποδίδεις εκφράσεις αγγλικού σε ελληνική γλώσσα και αντιστρόφως γιατί δείχνεις πως δεν κατέχεις καμία από τις δύο και καταλήγει να είναι cringe. Ελπίζω να get me, αλλιώς θα έχεις trouble.

Τέλος, "history" δεν έχω με κανέναν και τίποτα εδώ μέσα --δεν θεωρώ κανέναν σας τόσο ενδιαφέρον για να με καίει αν συμφωνεί ή διαφωνεί με αυτά που λέω. Μάλλον μύγα έχεις και μυγιάζεσαι, τίποτα παραπάνω.
Λίγη ευγένεια δε βλάπτει καμάρι μου. Να σε βοηθήσω, υπάρχει η λέξη στο λεξικό του Μπαμπινιώτη να τη ψάξεις. Δε θα πεις στο καθένα πως θα μιλήσει όταν εσύ ο ίδιος δεν έχεις τρόπους.

;.jpg
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Λίγη ευγένεια δε βλάπτει καμάρι μου. Να σε βοηθήσω, υπάρχει η λέξη στο λεξικό του Μπαμπινιώτη να τη ψάξεις. Δε θα πεις στο καθένα πως θα μιλήσει όταν εσύ ο ίδιος δεν έχεις τρόπους.

View attachment 114735
Θα πάθεις πλάκα, αλλά το παραπάνω είναι το αγαπημένο μου βιβλίο (χωρίς ίχνος ειρωνείας) μιας και είμαι φανατικός θαυμαστής της ελληνικής γλώσσας.

Πιο σχετικά: δεν οφείλω ευγένεια σε κανέναν και για τίποτα. Πόσο δε σε φόρουμ με ανώνυμους.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.
Που να μην ήσουν "full" ήρεμη, θα μου έκανες τη μούρη κρέας ε;

Αν κάθε φορά που κάτι δυσκόλευε αρχίζε ο κόσμος και τα παρατούσε και έκανε κάτι "που το νιώθει πιο πολύ στη ψυχή του" ο πολιτισμός θα είχε μείνει στα σπήλαια. Εκτός αν αυτό θες. Άλλη κουβέντα.

Και προτείνω να σταματήσεις, μιας και θα δώσεις έκθεση στις πανελλήνιες και καλό είναι να μάθεις να γράφεις σε άψογο ρευστό ελληνικό λόγο, να αποδίδεις εκφράσεις αγγλικού σε ελληνική γλώσσα και αντιστρόφως γιατί δείχνεις πως δεν κατέχεις καμία από τις δύο και καταλήγει να είναι cringe. Ελπίζω να get me, αλλιώς θα έχεις trouble.

Τέλος, "history" δεν έχω με κανέναν και τίποτα εδώ μέσα --δεν θεωρώ κανέναν σας τόσο ενδιαφέρον για να με καίει αν συμφωνεί ή διαφωνεί με αυτά που λέω. Μάλλον μύγα έχεις και μυγιάζεσαι, τίποτα παραπάνω.
Βρε Πάνζερ , υπάρχουν άνθρωποι που όντως λειτουργούν έτσι και ευτυχώς που υπάρχουν γιατί ο κόσμος έχει ανάγκη και απο αυτούς , αλλά δεν είναι όλοι έτσι . Κάποιοι δεν μπορούν να περιοριστούν σε κάτι που δεν τους εκφράζει , και ακόμα και εαν το κάνουν δεν θα να είναι για πολύ καιρό χωρίς να αρχίσουν να υπάρχουν αντιδράσεις και ψυχοσωματικά συμπτώματα . Όσο και να προσπαθείς να κάνεις έναν άνθρωπο κάτι που δεν είναι και δεν το νιώθει , τόσο χειρότερα θα είναι τα πράγματα . Και χαρούμενος δεν θα είναι ο ίδιος , και οι άλλοι δεν θα είναι χαρούμενοι απο την απόδοση του αλλά και παραγωγικός δεν θα είναι . Αξίζει κανείς να υποβάλλει τον εαυτό του σε τέτοιο βασανιστήριο ; Ίσα ίσα , το γεγονός οτι η οικογένεια της κοπέλας έχει μια επιχείρηση/εταιρία είναι ένας λόγος παραπάνω για να μην αγχώνεται και να μην κάνει κακό στον εαυτό της κάνοντας επιλογές με επίπτωση στην ψυχική της υγεία , τις οποίες θα έκανε μόνο εαν είχε τεράστιες οικονομικές δυσκολίες .

Και οφείλω να σημειώσω οτι η πλειοψηφία των παιδιών που προέρχεται απο οικογένειες σε κλειστά επαγγέλματα όπως ιατρική , νομική , μηχανικοί κτλπ. σχεδόν πάντα , όχι μόνο ακολουθούν τις σπουδές και την ειδικότητα της οικογένειας ( δηλαδή δεν φτάνει που σπουδάζουν το ίδιο πράγμα , επιλέγουν ακόμα και την ίδια ειδικότητα ) αλλά τους βλέπουν και τους γονείς ως θεούς που είναι αλάνθαστοι και δεν φέρνουν ποτέ αντίρρηση . Κάποιοι είτε βιώνουν πλύση εγκεφάλου απο πολύ μικρή ηλικία οπότε σταματάνε να θέλουν να έχουν προσωπικότητα είτε την καταπιέζουν . Είναι πολύ λίγος ο κόσμος ο οποίος ξεφεύγει απο αυτό το τρυπάκι . Το γεγονός οτι η θεματοθέτρια το έχει καταφέρει και προσπάθησε να σταθεί μόνη της στα πόδια της παρά τις όσες δυσκολίες ανέφερε , ενώ δεν χρειαζόταν και δεν ήταν καν υποχρεωμένη , είναι άμεση απόδειξη οτι πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο άτομο . Δεν ξέρω , τουλάχιστον σε εμένα η φάση είναι τουλάχιστον αξιοθαύμαστη και ίσα ίσα πιστεύω πως δείχνει οτι υπάρχει κόσμος που θα πατήσει στα πιστεύω του και στις προτιμήσεις του ακόμα και εαν αυτό σημαίνει να ακολουθήσει έναν πιο δύσκολο δρόμο απο έναν έτοιμο .
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.


Οι συγκεκριμενοι ειχαν εγγενες ταλεντο στον τομεα τους οποτε δε νομιζω οτι κατεβαλαν ιδιαιτερη ψυχικη θεληση να ανταπεξελθουν στις οποιες δυσκολιες τους προεκυπταν, αφου τους ωθουσε η εσωτερικη τους ενορμηση.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,748 μηνύματα.
Δεν μπήκα στρατό μόνιμος, ΔΕΑ υπηρετώ. Κάνω 6 μήνες παραπάνω ως αξιωματικός. Κληρωτός παραμένω. Δεν είναι το ίδιο.

Αλλά έχεις δίκιο, τα μαθηματικά τα παράτησα γιατί άφησα μεταπτυχιακό με διατριβή στη μέση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Φίλε μου δεν έχω κανένα φετίχ. Απλά δεν είμαι ο τύπος που θα κάτσει στον άλλο να χαϊδέψει αυτιά. Δεν μπορώ να βλέπω αυτοκτονικές κινήσεις και να λέω "ε, αφού αυτό θέλει η ψυχή σου κάντο". Τόσο απλά. Συν ότι γουστάρω κουβέντα.
Παρομοιάζεις την στροφή κλάδου με αυτοκτονικη κίνηση. Σε επαγγελματικό επίπεδο ίσως έχεις δίκιο , ώστοσο αυτοκτονικη κίνηση δεν είναι και η παρομονη σε έναν κλάδο που διαβρώνει συναισθηματικά την θεματοθετρια; Η επιλογή έγκειται στην ατομική ιεράρχηση αξιών , κοντολογις δεν μας πέφτει λόγος
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Άντε πάλι.

Μια τελευταία φορά, ενθυμούμενοι ότι η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.

Αν κάθε φορά που ο Νταβίντσι δυσκολεύοταν σε μια λεπτομέρεια της μονα λίζα έλεγε "γάμησέ το, δεν είναι όνειρό μου αυτό", το έργο του θα είχε καθηλωθεί.

Αν κάθε φορά που ο Αϊνστάιν δυσκολευόταν σε μια εξίσωση αποφάσιζε να "κυνηγήσει το πνεύμα του αλλού", δεν θα υπήρχαν δορυφόροι.

Αν κάθε φορά που ο Φειδίας λάμβανε ένα λάθος μάρμαρο (γινόταν αρκετά συχνά στην αρχαιότητα) σταματούσε την εργασία του από τα νεύρα του, δεν θα υπήρχε Παρθενώνας.

Η κατακλείδα είναι, ουσιαστικά, ότι κομβικό κομμάτι του να γίνει κάποιος καλός σε κάτι είναι όταν τα πράγματα ζορίζουν να επιμένει σε αυτό που κάνει. Η αμφιβολία υπάρχει παντού και σε όλους, αλλά οι σπουδαίοι είναι αυτοί που καταφέρνουν και την υπερνικούν μένοντας πιστοί στο έργο τους και τις αξίες τους.

Η διάγνωσή μου για την κατάστασή σου είναι απλά κούραση, γιατί μόνη σου ανέφερες ότι δουλειά είχες, οικογενειακή υποστήριξη απόλαβες και πτυχιάρα έχεις. Έχεις τα εργαλεία και το μόνο που σου λείπει είναι η θέληση. Αν δεν θέλεις τελικά, πραγματικά κανένα θέμα. Ελεύθερα όντα είμαστε.

ΑΛΛΑ, μην προσπαθείς και την εν λόγω έλλειψη θέλησης να τη διαποτίζεις με ψευτοηθικισμούς του τύπου "κυνηγώ το όνειρό μου αλλού", "έχω ικανότητες για άλλα πράγματα και δεν μου βγαίνουν", "κυνηγώ την ευτυχία μου" διότι αφενός είναι μαλακίες --απλά και όμορφα--, αφετέρου θα το δεις στην πορεία ότι και στο άλλο τομέα που θα αποφασίσεις να χωθείς θα απαιτεί πάρα πολλή δουλειά, πολύ αίμα και πολύ ιδρώτα οπότε μάλλον και εκεί θα ολιγοψυχήσεις σε βάθος χρόνου.

Πολλυ μπλα Μπλα χωρίς ουσία.

Ξεχνας τη βασικότερη παράμετρο σε όλα όσα είπες και αυτοαναιρεισαι η μαλλον δεν έχεις αντιληφθεί ούτε εσυ του τι λες και πως επιβεβαιώνεις τα λεγόμενα μου.

Ολοι οι παραπάνω «πραγματικά το ήθελαν».

Για αυτό και τίποτα ουσιαστικό δεν στάθηκε εμποδιο.
Όσο για τον Ντα Βίντσι που ανεφερεις ενημερώσου πρώτα καλύτερα .
Γιατί όπως και η μόνα λιζα του πήρε χρόνια, τα περισσότερα έργα του έμειναν ανολοκλήρωτα.
Σε αντίθεση με τον Μικελαντζελο που άνοιγε μέχρι πτωματα για να κατανοήσει την ανατομία του ανθρώπινου κορμιού, η ειδοποιός διαφορα των συγκεκριμένων καλλιτεχνων από τους αλλους της εποχής ήταν το πάθος, το μεράκι και το ταλέντο τους.
Το έκαναν πρώτα επειδή το «ήθελαν» και μετά επειδή «έπρεπε».
Με το πρέπει φτάνεις σε ένα σημείο. Με το πρέπει και θέλω δεν βλέπεις ταβάνι.
Αν δεν ήθελαν όσο και να πιεζόντουσαν δεν θα μας είχαν χαρίσει ΠΟΤΕ τα αριστουργήματα τους.

Σου είπαν ποσα άτομα ότι η εύκολη λύση για κάποιον «ολιγοψυχο» ειναι να μείνει στην «εταρειαρα» και να χεστει στα «εύκολα» λεφτά επειδή ειναι στρωμένη δουλεια έτσι δεν ειναι;

Αρα που η δυσκολία που απαιτεί παρα πολλή δουλεια που με λυγισε όπως λες; Αφού ειναι όλα στρωμένα με ροδοπέταλα.
Πάλι αυτοαναιρεισαι;

Αφού ο γιατρος ομως με 5 μηνύματα με γνώρισε και «διέγνωσε» ότι είμαι «ηδη καλή σε αυτό που κάνω και το μόνο μου εμπόδιο ειναι κούραση» πάω πάσο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top