Αλλαγή Καριέρας

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Δεν είμαι του χώρου και δεν μπορώ φυσικά να μπω στα παπούτσια σου,σε ότι αφορά τίς οικογενειακές σχέσεις σου
Λίγες σκέψεις μου θα σου γράψω
Μπορείς να ασχοληθείς με εσωτερική αρχιτεκτονική, ντιζάιν, έπιπλα κλπ Κ μ ένα MBA να εργαστείς σε εταιρίες ανάλογες στις πωλήσεις, στο δημιουργικό τμήμα ή να κάνεις κάτι δικό σου
Πάντα θυμάμαι τα λόγια της μητέρας μου,το πανεπιστήμιο σου δίνει ένα χαρτί, εσύ θά τό κάνεις επάγγελμα
Όλοι οι αρχιτέκτονες δεν ακολουθούν την ίδια πορεία, σκέψου σέ δέκα χρόνια τον εαυτό σου πώς θα ήθελες να είναι
Όσο για τουρισμό κλπ θα σου έλεγα όχι
,Οι κατώτερες θέσεις είναι αλλοδαποί ως επί το πλείστον και οι υψηλόβαθμες έχουν άτομα με εξειδικευμένες σπουδές νά τίς διεκδικήσουν
Εκτός από, MBA, μπες και δες και άλλα μεταπτυχιακά, μπορείς να δεις όλων των σχολών, όλων των αντικειμένων, ίσως βρεις κάτι που δεν το έχεις σκεφτεί και που θα σε ενθουσιάσει
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ με την άποψη αυτή.
Η γραφουσα πιο πάνω μας είπε ότι το προσπάθησε και δεν άντεξε. Μιας και δεν ξέρουμε τι σχέσεις έχει με τους γονείς της, δεν μπορούμε να σπρώξουμε την ιδέα παραπάνω.
Στην θέση της σίγουρα όμως θα έτριβα τα δόντια μου και θα προσπαθούσα να πάρω την εταιρεία στο μέλλον. Στα διοικητικά θα είναι, όχι αλουμίνας.
Καταλαβαίνω ότι σε κάποιον τρίτο η ανάρτηση μου θα έφτανε ως και τα όρια αχαριστίας, αλλά ειλικρινά οι οικογενειακες συνθηκες μου είναι εξαιρετικά «δύσκολες» να εργαστώ και να συνεργαστω, σε βαθμό που μου γίνεται ψυχοφθόρο.
Δεν πρόκειται για κάποια επανάσταση, είμαι ήδη 27 χρόνων για τέτοια και έχω δουλέψει παρα παρα πολύ αφήνοντας δυστυχώς πίσω τη διπλωματική μου ενώ είχα τελειώσει με τα μαθήματα και φτάνοντας στο σημείο που είμαι τώρα να την κουβαλάω και να αναρωτιέμαι τελικά αν μου αρέσει το αντικείμενο για να έχω μείνει τόσο πίσω.
Ο λογος ήταν και πάλι οικογενειακές συγκυρίες και η περηφάνια μου για ανεξαρτησία. Δεν κατηγορώ βέβαια κανέναν. Άλλωστε τα περισσότερα χρόνια δούλευα στον κλάδο μου και έχω ήδη ένα ακόμα πτυχίο σχετικο.
Αλλά δεν θα πουλήσω και τις αξίες μου για τα λεφτά ούτε θα κινηθώ μόνο με γνώμωνα αυτά. Αναγνωρίζω πως στις περιπτώσεις παιδιών που ενώ φαίνεται σε τρίτους πως υπάρχει έτοιμη στρωμένη δουλεια και ξαφνικά επιθυμούν να φύγουν η να κάνουν κάτι δικό τους, υπάρχει τρομερό money manipulation και control από πίσω μαζί με συναισθηματικούς εκβιασμούς η έντονη κριτική διάθεση. Το βάρος που επωμίζεται ένα παιδί να ακολουθήσει την οικογενειακή επιχείρηση είναι τεράστιο, ειδικά αν δεν το θέλει.
Ελπιζω να μη με παρεξηγησεις, αλλα το εχω πραγματικα απορια και θα τολμησω να ρωτησω κατι που λογικα τριγυριζει στη σκεψη και των αλλων που σε διαβαζουν. Απ τη στιγμη που οι δικοι σου εχουν κατασκευαστικη εταιρεια και ολοκληρο εργοστασιο μεταλλων, αυτη σου η δηλωση οπως καταλαβαινεις απο μονη της, δινει την εντυπωση πως δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα στην οικογενεια και πως υπαρχει μεγαλη οικονομικη ευχέρεια, κοινως σε περιμενει καποια περιουσια και στρωμενη δουλεια.

Γιατι λοιπον βασανιζεσαι για το ποσα χρηματα θα βγαλεις ως υπαλληλος για τριτους, αντι να χαρεις τη ζωη με οσα οι γονεις σου εφτιαξαν για σενα, διοτι για σενα αγωνιζονται, ετσι δεν ειναι? Κ εσυ αργοτερα για το παιδι σου το ιδιο δε θα κανεις?

Καταλαβαινω την αναγκη σου να νιωθεις ανεξαρτητη και να θες να φανει πως εκανες κατι μονη σου, αλλα οπως βλεπεις τα πραγματα στην αγορα εργασιας στην Ελλαδα δεν ειναι ροδινα, οποτε γιατι να παιδευεσαι και να μην πορευτεις με τη βοηθεια των γονιων σου?

Αν θες να σπουδασεις κατι που αγαπας για τις γνωσεις που θα αποκομισεις, αλλα και για να κανεις το χομπι σου μετα, το καταλαβαινω, αλλα το να παιδευεσαι, να αγχωνεσαι και να τυραννιεσαι για να εξασφαλισεις ενα μισθο, οπως θα εκανε καποιος που δεν εχει στον ηλιο μοιρα, ενω οι δικοι σου εχουν φροντισει να μη χρειαστει ισως να δουλεψεις καν στη ζωη σου, ειλικρινα αδυνατω να το καταλαβω...

Μπορει να κανω και λαθος και να παρερμηνευσα κατι, αλλα το εχω συναντησει πολλες φορες μπροστα μου αυτο το μοτιβο απο παιδια που ειναι απο τακτοποιημενες οικογενειες και επειδη δε μπορω να μπω στη θεση τους, αδυνατω να καταλαβω γιατι κανουν τη ζωη τους δυσκολη,
Η μια εταιρεία με τα αλουμίνια ανήκει στον πατέρα μου και στον αδερφό του, και ήδη ο μικρός μου αδερφός έχει «αναλάβει» μιας που τα παιδιά του θείου μου (η μια αρχιτεκτονας) μένουν μόνιμα Γερμανία γιατί Ελλάδα «δεν» από δουλειες. Όποτε τη μια εταιρεία την βγάζουμε απ έξω.
Από την άλλη η κατασκευαστική ανήκει στους γονείς μου οι οποίοι είναι χωρισμένοι με ο,τι προβλήματα συνεπάγεται αυτό. Το θέμα έγκειται κυρίως στο αντικείμενο της εταιρείας που δεν αφορά καθόλου αρχιτεκτονικές υπηρεσίες και ξαφνικά κλήθηκα να μάθω εργασίες πολιτικού μηχανικού. Αν ήθελα να γίνω πολιτικός μηχανικός θα είχα πάει. Μου έφταναν και μου περίσσευαν τα μόρια. Το αρνιόμουν κατηγορηματικά από μικρή όμως. Καθαρά βιωματικά από μικρή που μπαινόβγαινα στα γραφεία, δεν μου άρεσε η δουλεια των γονιων μου. Την έβρισκα πεζή,βαρετη και άχαρη. Φαντάσου τώρα που πρέπει να την κάνω κιόλας τι παθαίνω. Χωρια του ότι γίνεται γης μαδιάμ μαζί με την παραδοσιακή κόντρα αρχιτέκτονα-πολιτικού.

Για να απαντήσω ομως και στον φίλο παραπάνω στο «περί φτηνούς συναισθηματισμούς»
Δεν είμαι ρομπότ φίλε μου. Είμαι άνθρωπος και έχω συναίσθημα, ναι. Είναι ντροπή;
Ειναι ντροπή να θέλω το επάγγελμα που επιλεξω να με κάνει ευτυχισμένη από τη στιγμή που θα μου τρώει για τα επόμενα χρόνια το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου; Δεν υπάρχει σίγουρα η τέλεια δουλεια για κανέναν αλλά γιατί εμποδίζουμε εκείνους που τολμούν να την αναζητήσουν η να τη δημιουργήσουν;
Βαρυγδουπες εκφράσεις όπως «αυτοκτονική κινηση» τις ακούω βερεσέ. Εκτός αν έχεις σοβαρή επιχειρηματολογία η αντιπρόταση για κάποια άλλη πιθανή εργασία, για μένα αυτοκτονία είναι να εργάζομαι σε ένα περιβάλλον που μου προκαλεί αυτοάνοσα για το υπόλοιπο της ζωής μου.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι σε κάποιον τρίτο η ανάρτηση μου θα έφτανε ως και τα όρια αχαριστίας, αλλά ειλικρινά οι οικογενειακες συνθηκες μου είναι εξαιρετικά «δύσκολες» να εργαστώ και να συνεργαστω, σε βαθμό που μου γίνεται ψυχοφθόρο.
Δεν πρόκειται για κάποια επανάσταση, είμαι ήδη 27 χρόνων για τέτοια και έχω δουλέψει παρα παρα πολύ αφήνοντας δυστυχώς πίσω τη διπλωματική μου ενώ είχα τελειώσει με τα μαθήματα και φτάνοντας στο σημείο που είμαι τώρα να την κουβαλάω και να αναρωτιέμαι τελικά αν μου αρέσει το αντικείμενο για να έχω μείνει τόσο πίσω.
Ο λογος ήταν και πάλι οικογενειακές συγκυρίες και η περηφάνια μου για ανεξαρτησία. Δεν κατηγορώ βέβαια κανέναν. Άλλωστε τα περισσότερα χρόνια δούλευα στον κλάδο μου και έχω ήδη ένα ακόμα πτυχίο σχετικο.
Αλλά δεν θα πουλήσω και τις αξίες μου για τα λεφτά ούτε θα κινηθώ μόνο με γνώμωνα αυτά. Αναγνωρίζω πως στις περιπτώσεις παιδιών που ενώ φαίνεται σε τρίτους πως υπάρχει έτοιμη στρωμένη δουλεια και ξαφνικά επιθυμούν να φύγουν η να κάνουν κάτι δικό τους, υπάρχει τρομερό money manipulation και control από πίσω μαζί με συναισθηματικούς εκβιασμούς η έντονη κριτική διάθεση. Το βάρος που επωμίζεται ένα παιδί να ακολουθήσει την οικογενειακή επιχείρηση είναι τεράστιο, ειδικά αν δεν το θέλει.

Η μια εταιρεία με τα αλουμίνια ανήκει στον πατέρα μου και στον αδερφό του, και ήδη ο μικρός μου αδερφός έχει «αναλάβει» μιας που τα παιδιά του θείου μου (η μια αρχιτεκτονας) μένουν μόνιμα Γερμανία γιατί Ελλάδα «δεν» από δουλειες. Όποτε τη μια εταιρεία την βγάζουμε απ έξω.
Από την άλλη η κατασκευαστική ανήκει στους γονείς μου οι οποίοι είναι χωρισμένοι με ο,τι προβλήματα συνεπάγεται αυτό. Το θέμα έγκειται κυρίως στο αντικείμενο της εταιρείας που δεν αφορά καθόλου αρχιτεκτονικές υπηρεσίες και ξαφνικά κλήθηκα να μάθω εργασίες πολιτικού μηχανικού. Αν ήθελα να γίνω πολιτικός μηχανικός θα είχα πάει. Μου έφταναν και μου περίσσευαν τα μόρια. Το αρνιόμουν κατηγορηματικά από μικρή όμως. Καθαρά βιωματικά από μικρή που μπαινόβγαινα στα γραφεία, δεν μου άρεσε η δουλεια των γονιων μου. Την έβρισκα πεζή,βαρετη και άχαρη. Φαντάσου τώρα που πρέπει να την κάνω κιόλας τι παθαίνω. Χωρια του ότι γίνεται γης μαδιάμ μαζί με την παραδοσιακή κόντρα αρχιτέκτονα-πολιτικού.

Για να απαντήσω ομως και στον φίλο παραπάνω στο «περί φτηνούς συναισθηματισμούς»
Δεν είμαι ρομπότ φίλε μου. Είμαι άνθρωπος και έχω συναίσθημα, ναι. Είναι ντροπή;
Ειναι ντροπή να θέλω το επάγγελμα που επιλεξω να με κάνει ευτυχισμένη από τη στιγμή που θα μου τρώει για τα επόμενα χρόνια το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου; Δεν υπάρχει σίγουρα η τέλεια δουλεια για κανέναν αλλά γιατί εμποδίζουμε εκείνους που τολμούν να την αναζητήσουν η να τη δημιουργήσουν;
Βαρυγδουπες εκφράσεις όπως «αυτοκτονική κινηση» τις ακούω βερεσέ. Εκτός αν έχεις σοβαρή επιχειρηματολογία η αντιπρόταση για κάποια άλλη πιθανή εργασία, για μένα αυτοκτονία είναι να εργάζομαι σε ένα περιβάλλον που μου προκαλεί αυτοάνοσα για το υπόλοιπο της ζωής μου.
Έχεις σκεφτεί να βγεις στο εξωτερικό; Από Ελλάδα ως αρχιτέκτονας δυστυχώς ψωμί αξιοπρεπές δεν θα φας. Σου αρέσει ακόμη; Διαφορετικά κάνε κάτι σε οικονομικές σπουδές ή πληροφορικής, βγες έξω και θα βγάλεις χρήμα να σκάσουν όλοι.

Πολυ μπέρδεμα η επιχείρηση της οικογένειας, αν είναι μπλεγμένοι και αδερφοί και θείοι κτλ άστο καλύτερα γιατί θα μπλέξεις.
Βγες έξω όπως και η ξαδέρφη σου και ζήσε κυρία.

*Αν θες να μείνεις Ελλάδα για οποιαδήποτε λόγο, τότε κοίτα το τμήμα παραγωγής και διοίκησης που προείπα. Αν έχεις πτυχίο από Πολυτεχνείο, αν ισχύει ακόμη και αν μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος, με τις κατατακτήριες αναγνωρίζεις αρκετά μαθήματα και μπορείς να μπεις και μέχρι το τρίτο έτος. Μετά θα έχεις ένα πανίσχυρο δίπλωμα μηχανικού που μπορείς να εργαστείς σε οποιαδήποτε εταιρεία, ακόμη και στον τομέα management που αναφέρεις ότι σου αρέσει.
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να βγεις στο εξωτερικό; Από Ελλάδα ως αρχιτέκτονας δυστυχώς ψωμί αξιοπρεπές δεν θα φας. Σου αρέσει ακόμη; Διαφορετικά κάνε κάτι σε οικονομικές σπουδές ή πληροφορικής, βγες έξω και θα βγάλεις χρήμα να σκάσουν όλοι.

Πολυ μπέρδεμα η επιχείρηση της οικογένειας, αν είναι μπλεγμένοι και αδερφοί και θείοι κτλ άστο καλύτερα γιατί θα μπλέξεις.
Βγες έξω όπως και η ξαδέρφη σου και ζήσε κυρία.

*Αν θες να μείνεις Ελλάδα για οποιαδήποτε λόγο, τότε κοίτα το τμήμα παραγωγής και διοίκησης που προείπα. Αν έχεις πτυχίο από Πολυτεχνείο, αν ισχύει ακόμη και αν μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος, με τις κατατακτήριες αναγνωρίζεις αρκετά μαθήματα και μπορείς να μπεις και μέχρι το τρίτο έτος. Μετά θα έχεις ένα πανίσχυρο δίπλωμα μηχανικού που μπορείς να εργαστείς σε οποιαδήποτε εταιρεία, ακόμη και στον τομέα management που αναφέρεις ότι σου αρέσει.

Πιστεύω δεν έχω αρκετό τσαγανό να φύγω έξω.. το τμήμα που μου είπες θα το κοιταξω
Ποιας σχολής είναι και με τι πιθανή σταδιοδρομία από θέσεις εργασίας;
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Δες αυτο το βίντεο μέχρι το 5:30 να δείς οτι υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει ένας αρχ.μηχ.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.
Πιστεύω δεν έχω αρκετό τσαγανό να φύγω έξω.. το τμήμα που μου είπες θα το κοιταξω
Ποιας σχολής είναι και με τι πιθανή σταδιοδρομία από θέσεις εργασίας;
Ουσιαστικά ειναι μηχανολόγοι με έξτρα μαθήματα οικονομικων και διοίκησης. Υπάρχουν δύο τμήματα, στην Ξάνθη και τα Χανιά. Είναι Πολυτεχνικο τμήμα. Εγγράφονται κανονικά στο επιμελητήριο. Θα ρωτήσω τον αδελφό μου που είναι μηχανικός και έχει φίλους αποφοίτους από αυτή τη σχολή αν σε ενδιαφέρουν περισσότερα.
Πάντως ξέρω ότι η μία από την παρέα του που αποφοίτησε, δουλεύει σε εταιρεία παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στα διοικητικά στελέχη.
Διαφορετικά πας σε οποιοδήποτε τμήμα μηχανολόγων και διαλεγεις την αντίστοιχη κατεύθυνση μέσα στη σχολη (μηχανολόγων μηχανικού παραγωγής)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είπα εγώ για Ελλάδα;
Αφού μας λέει ότι δεν θέλει εξωτερικό. Οπότε όλες μας οι συμβουλές για έξω είναι άκυρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.
Τους τελευταίους μήνες ετσι όπως ψάχνομαι έχω καταλήξει ότι μαρεσει οτιδήποτε έχει να κάνει με επιχειρείν, καινοτομίες, μάρκετινγκ, διοίκηση επιχειρήσεων κλπ αλλά και τα τουριστικά με γλυκοκοιτανε επικίνδυνα πολύ.
Καταρχάς κάνε MBA όπως σου είπαν .
Κατά δεύτερον εαν ίσχυε αυτό που σου είπαν ο κόσμος δεν θα ήταν γεμάτος με shity προϊόντα . Η πράξη δείχνει οτι σε περίπτωση περικοπών κόβουν απο την ποιότητα και όχι απο το μάρκετινγκ .
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καταρχάς κάνε MBA όπως σου είπαν .
Κατά δεύτερον εαν ίσχυε αυτό που σου είπαν ο κόσμος δεν θα ήταν γεμάτος με shity προϊόντα . Η πράξη δείχνει οτι σε περίπτωση περικοπών κόβουν απο την ποιότητα και όχι απο το μάρκετινγκ .
Συμφωνώ παρα πολύ σε αυτό!
Ποια είναι η γνώμη σου σε Product η Brand Management?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.
Συμφωνώ παρα πολύ σε αυτό!
Ποια είναι η γνώμη σου σε Product η Brand Management?
Αυτό εξαρτάται απο τι αρέσει σε εσένα . Το product management λογικά θα ήταν πιο κοντά σου λόγω της ιδιότητας σου ως μηχανικός . Να τονίσω όμως το εξής σε αυτό το σημείο , ως αρχιτέκτονας δεν πιστεύω οτι υποχρεούσαι να ασχοληθείς με τεχνικά έργα οπωσδήποτε . Άρα το πρώτο σου πτυχίο δεν πάει άπατο . Θα μπορούσες να δουλέψεις ακόμα και σε παραγωγές ταινιών και γενικά πολλά creative επαγγέλματα . Anyways , πιστεύω οτι η αγαπητή @methexys η οποία είναι αρχιτέκτων θα μπορέσει να σου πει κάποια πράγματα παραπάνω σχετικά με τις επιλογές σου .
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,134 μηνύματα.

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μην ρωτάς εδώ μέσα , ψάξε μόνη σου καλύτερα
Ψάχνω μήνες διαβάζοντας και ρωτώντας. Έχω πάθει burnout από τις στυφές πληροφορίες.
Πλέον με νοιάζει να ακούσω και προσωπικές εμπειριες και γνώμες, Γιαυτο άλλωστε ανάρτησα και το συγκεκριμένο topic.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,134 μηνύματα.
Ψάχνω μήνες διαβάζοντας και ρωτώντας. Έχω πάθει burnout από τις στυφές πληροφορίες.
Πλέον με νοιάζει να ακούσω και προσωπικές εμπειριες και γνώμες, Γιαυτο άλλωστε ανάρτησα και το συγκεκριμένο topic.
Δεν είναι εδώ το κατάλληλο μέρος ... Trust me :)
Απλά ψάξε σε αγγελίες για θέσεις που σε ενδιαφέρουν κ δες τι ζητάνε . Και πάρε μια απόφαση.
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται απο τι αρέσει σε εσένα . Το product management λογικά θα ήταν πιο κοντά σου λόγω της ιδιότητας σου ως μηχανικός . Να τονίσω όμως το εξής σε αυτό το σημείο , ως αρχιτέκτονας δεν πιστεύω οτι υποχρεούσαι να ασχοληθείς με τεχνικά έργα οπωσδήποτε . Άρα το πρώτο σου πτυχίο δεν πάει άπατο . Θα μπορούσες να δουλέψεις ακόμα και σε παραγωγές ταινιών και γενικά πολλά creative επαγγέλματα . Anyways , πιστεύω οτι η αγαπητή @methexys η οποία είναι αρχιτέκτων θα μπορέσει να σου πει κάποια πράγματα παραπάνω σχετικά με τις επιλογές σου .
Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ σημαντικό για μένα το creative κομμάτι μιας εργασίας
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ σημαντικό για μένα το creative κομμάτι μιας εργασίας
I feel ya . Και εγώ είχα ξεκινήσει κάπως πιο "καλλιτεχνικά" την πορεία μου απο το γυμνάσιο ακόμα , νωρίς νωρίς δηλαδή . Εν τέλει όμως με ενθουσίαζε και το τεχνολογικό κομμάτι , η ικανότητα του ανθρώπου να φτιάχνει και να σχεδιάζει χρήσιμα πράγματα , οπότε κατευθύνθηκα προς τους μηχανικούς και ολίγον τυχαία ομολογώ ( μεσολαβεί big story εδώ ) στους ηλεκτρολόγους . It worked out well αλλά σε αρκετές φάσεις μου έλειπε αυτό το πιο creative element το οποία είχα συνηθίσει απο πιο μικρός . Για καλή μου τύχη όμως βρήκα ένα field έπειτα απο άπειρο ψάξιμο και πολύ συζήτηση με έμπειρους ανθρώπους του εκάστοτε χώρου , το οποίο συνδύαζε την δημιουργική μου φύση απο την μια με την όρεξη και το ενδιαφέρον μου για τεχνολογία απο την άλλη .

Διάβασα τα όσα περιγράφεις και κατανοώ πλήρως το πόσο δύσκολο είναι να πάρεις πτυχίο απο μια πολυτεχνική σχολή η οποία απαιτεί να γίνεις 1000 κομμάτια . Συγκεκριμένα έχω και έναν φίλο ο οποίος επίσης δουλεύει και προέρχεται απο οικογένεια μηχανικών και ξέρω πολύ καλά πόσο ψυχοφθόρα μπορεί να είναι at times η όλη κατάσταση , ειδικά όταν έχεις ένα τόσο απαιτητικό πράγμα όπως η διπλωματική σου ταυτόχρονα . Μπράβο όμως που σκέφτεσαι τον εαυτό σου και προσπαθείς να τον σεβαστείς γιατί πολλοί δεν το κάνουν . Εαν η συγκεκριμένη δουλειά που κάνουμε δημιουργεί υπερβολικό άγχος , οφείλουμε στον εαυτό μας να ψάξουμε κάτι που θα μας κάνει πιο παραγωγικούς και περισσότερο χαρούμενος . Προσωπικά μου ακούγεσαι πολύ συνειδητοποιημένο και ικανό άτομο και πιστεύω οτι θα την βρεις σίγουρα την άκρη . Δηλαδή εαν όχι εσύ τότε ποιος ; Προσπάθησε να σκέφτεσαι όσο πιο ανοιχτόμυαλα μπορείς και είμαι σίγουρος οτι θα σου δωθούν πολλές ευκαιρίες , διότι να ξέρεις ακόμα και όταν δεν υπάρχουν ευκαιρίες , όταν έχεις ένα ταλέντο και ένα ικανό άτομο μπροστά σου , δεν το αφήνεις να χαθεί . Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες .
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα ΜΒΑ είναι ακριβώς αυτό που σου ταιριάζει! Σε ένα ΜΒΑ θα κάνεις και μαθήματα μάρκετνγκ και ηλεκτρονικό επιχειρείν ακόμα και λογιστική...
Απλά να ξέρεις πως τα μάστερ δεν δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα.
Αυτό είναι σωστό, ΑΛΛΑ και λανθασμένο! Τα μεταπτυχιακά δεν δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα εν γένει... εκτός π.χ. τα ΜΒΑ, που μπορείς να γραφτείς (με την κατοχή τους) στο ΟΕΕ!

(η περίπτωση β: https://oe-e.gr/προϋποθέσεις-εγγραφής-μέλους/)

Ένα άλλο είναι στην ειδική αγωγή (και όχι απαραίτητα να έχεις τελειώσει το αντίστοιχο Τμήμα στο Παν. Θεσσαλίας ή στο ΠαΜαΚ), ένα άλλο είναι στα παιδαγωγικά (για διδακτική επάρκεια), αυτά που σε κατευθύνουν σε "σύμβουλοι ψυχικής υγείας" (χωρίς να είσαι και Ψυχολόγος) μέσω και της Εγγραφής τους στην
Ελληνική Εταιρεία Συμβουλευτικής (ελπίζω να τα λέω σωστά), αυτά με τη Λογοθεραπεία (αλλά δεν πέρασε νομικά τελευταία στιγμή), κανένα ακόμα που (θα) μού διαφεύγει τώρα...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
α λέω αυτά επειδή τυχαίνει και έχω στο περίγυρό μου άτομα από σχεδόν όλες τις πολυτεχνικές σχολές.
Πω ρε παιδί μου αυτή η ελληνική λογική ότι ό,τι λέει ο ξαδερος/παππους/προπάππους κλπ. είναι νόμος πότε θα το απεμπολίσουμε ρε γαμώτο.

Οντοπικ: ΔΕΝ ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση, όμως είναι άνευ ουσίας γιατί η ΟΡ ρητά προσδιορίζει ότι έχει στρωμένη έτοιμη δουλειά.

Άραγε το τοπικ δεν είναι "Έχω τελματώσει επαγγελματικά για χ,ψ λόγους και πρέπει να αλλάξω πεδίο γιατί θα πεθάνω από πενία", αλλά "Είμαι αδύναμος ψυχικά να ασκήσω το επάγγελμα που δηλώνω πως έχω λιώσει για αυτό και ψάχνω μια εύκολη λύση".
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Άραγε το τοπικ δεν είναι "Έχω τελματώσει επαγγελματικά για χ,ψ λόγους και πρέπει να αλλάξω πεδίο γιατί θα πεθάνω από πενία", αλλά "Είμαι αδύναμος ψυχικά να ασκήσω το επάγγελμα που δηλώνω πως έχω λιώσει για αυτό και ψάχνω μια εύκολη λύση".

give that man a cookie.
Εκανε πολύ κοπο να σκεφτεί από ότι φαίνεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

I feel ya . Και εγώ είχα ξεκινήσει κάπως πιο "καλλιτεχνικά" την πορεία μου απο το γυμνάσιο ακόμα , νωρίς νωρίς δηλαδή . Εν τέλει όμως με ενθουσίαζε και το τεχνολογικό κομμάτι , η ικανότητα του ανθρώπου να φτιάχνει και να σχεδιάζει χρήσιμα πράγματα , οπότε κατευθύνθηκα προς τους μηχανικούς και ολίγον τυχαία ομολογώ ( μεσολαβεί big story εδώ ) στους ηλεκτρολόγους . It worked out well αλλά σε αρκετές φάσεις μου έλειπε αυτό το πιο creative element το οποία είχα συνηθίσει απο πιο μικρός . Για καλή μου τύχη όμως βρήκα ένα field έπειτα απο άπειρο ψάξιμο και πολύ συζήτηση με έμπειρους ανθρώπους του εκάστοτε χώρου , το οποίο συνδύαζε την δημιουργική μου φύση απο την μια με την όρεξη και το ενδιαφέρον μου για τεχνολογία απο την άλλη .

Διάβασα τα όσα περιγράφεις και κατανοώ πλήρως το πόσο δύσκολο είναι να πάρεις πτυχίο απο μια πολυτεχνική σχολή η οποία απαιτεί να γίνεις 1000 κομμάτια . Συγκεκριμένα έχω και έναν φίλο ο οποίος επίσης δουλεύει και προέρχεται απο οικογένεια μηχανικών και ξέρω πολύ καλά πόσο ψυχοφθόρα μπορεί να είναι at times η όλη κατάσταση , ειδικά όταν έχεις ένα τόσο απαιτητικό πράγμα όπως η διπλωματική σου ταυτόχρονα . Μπράβο όμως που σκέφτεσαι τον εαυτό σου και προσπαθείς να τον σεβαστείς γιατί πολλοί δεν το κάνουν . Εαν η συγκεκριμένη δουλειά που κάνουμε δημιουργεί υπερβολικό άγχος , οφείλουμε στον εαυτό μας να ψάξουμε κάτι που θα μας κάνει πιο παραγωγικούς και περισσότερο χαρούμενος . Προσωπικά μου ακούγεσαι πολύ συνειδητοποιημένο και ικανό άτομο και πιστεύω οτι θα την βρεις σίγουρα την άκρη . Δηλαδή εαν όχι εσύ τότε ποιος ; Προσπάθησε να σκέφτεσαι όσο πιο ανοιχτόμυαλα μπορείς και είμαι σίγουρος οτι θα σου δωθούν πολλές ευκαιρίες , διότι να ξέρεις ακόμα και όταν δεν υπάρχουν ευκαιρίες , όταν έχεις ένα ταλέντο και ένα ικανό άτομο μπροστά σου , δεν το αφήνεις να χαθεί . Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες .

Ειλικρινά δεν έχω λόγια, με άγγιξαν ακριβώς όσα είπες full
σε ευχαριστώ πολύ για το όμορφο boostαρισμα 🖤
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top