Αλλαγές στο Ενιαίο Λύκειο 2013 - 2016

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Λένε ότι θα βγαίνει 5ος βαθμός με τους βαθμούς των τάξεων και την αναπροσαρμογή που θα γίνει,αυτός ο 5ος βαθμός πόσο θα μετράει (σε μόρια ) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LittleWeirdo

Νεοφερμένος

Η LittleWeirdo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αρχικα ημι-συμφωνω με το νεο συστημα.Οι πιο ευνοημενοι ειναι οι θετικοι και οι οικονομοι.Η μαλακιουλα των ανθρωπιστικων σπουδων οτι τους βαζουν τα λατινικα στην τριτη και θα πανε να το δωσουν σαν ξενη γλωσσα συν του οτι ειναι κυριως για τους νομικαραιους,φιλολογους,ψυχολογους αντε και για ΜΜΕ και αν δεν γραψουν καλα την 3,14ουτσισαν.Οι πιο μη "τυχεροι" ας πουμε ειναι οι κτηνιατρινοι(σαν την αφεντια μου) γιατι οποι αν δεν περασουν ιατρικη θα περασουν εκει και χεσε μεσα πολυχρονη που δεν γιναμε ευζωνοι.
Ας μην σχολιασουμε το fact των 10 ωρων αρχαιων,τα παιδια θα μας μιλανε αρχαια.
Με την υλη δεν εχω ιδεα τι θα γινει αλα προφανως θα αλλαξει
Και αυτο με την τραπεζα θεματων,τι να πεις.Αν θελατε κουκλοι μου να εξεταστουμε πανελλαδικως ας το κανατε 100% και οχι 50/50.
Αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ας μην σχολιασουμε το fact των 10 ωρων αρχαιων,τα παιδια θα μας μιλανε αρχαια.
Με την υλη δεν εχω ιδεα τι θα γινει αλα προφανως θα αλλαξει
Και αυτο με την τραπεζα θεματων,τι να πεις.Αν θελατε κουκλοι μου να εξεταστουμε πανελλαδικως ας το κανατε 100% και οχι 50/50.
Αυτα
Βασικά το μόνο καλό (και υποθετικά μιλώντας καλό) στα Αρχαία είναι ότι εάν η ύλη παραμείνει η ίδια ή μεγαλώσει αλλά όχι κατά πολύ,θα βγαίνει με μεγαλύτερη ευκολία και θα μπορούμε να εστιάσουμε στα κενά μας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γειά σας!!!
Με βάση το καινούργιο σύστημα θα πάω ανθρωπιστικές σπουδές...νηπιαγωγός θα μπορώ να γίνω?
(να σημειώσουμε ότι είμαι και αγόρι)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γιατι οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ναι,αλλα τα εβαλαν τα παιδαγωγικα σε ξεχωριστο πεδιο:((
ειλικρινα δεν εχω ιδεα,και θελω αμεσα να ενημερωθω αν μπορω να γινω νηπιαγωγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
παιδιά help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Μου αρέσει πολύ το επάγγελμα του νηπιαγωγού,αλλα με το καινουργιο συστημα δεν ξερω αν θα μπορω να γινω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Μου αρέσει πολύ το επάγγελμα του νηπιαγωγού,αλλα με το καινουργιο συστημα δεν ξερω αν θα μπορω να γινω..

Μια οικονομική κρίση δεν μπορεί να μπαίνει εμπόδιο σε όνειρα. Πάντα όλες οι χώρες έχουν προβλήματα, πολέμους κλπ, όμως η ζωή προχωράει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bla bla

Νεοφερμένος

Ο bla bla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας!!!
Με βάση το καινούργιο σύστημα θα πάω ανθρωπιστικές σπουδές...νηπιαγωγός θα μπορώ να γίνω?
(να σημειώσουμε ότι είμαι και αγόρι)!!

Με το νεο συστημα δινεις απο αλλο πεδιο για παιδαγωγικα... Δεν μπορεις απο ανθρωπιστικες! Και εγω σκεφτομουν κατι τετοιο και το εψαξα! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με βάση το καινούργιο σύστημα θα πάω ανθρωπιστικές σπουδές...νηπιαγωγός θα μπορώ να γίνω?
(να σημειώσουμε ότι είμαι και αγόρι)!!
Η παιδαγωγική κατεύθυνση θα είναι μόνο στη Γ λυκείου. Άρα λογικά, αν έχω καταλάβει σωστά, στη Β θα μπορείς να ακολουθήσεις είτε τη θετικών σπουδών είτε την ανθρωπιστικών σπουδών, (καθώς μόνον αυτές θα υπάρχουν) και στη Γ θα πάρεις την παιδαγωγική.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι οτι για να περασεις σε καποιο τμημα παιδαγωγικο,θα πρεπει να δωσεις στις πανελληνιες μαθηματικα,φυσικη,ιστορια και γλωσσα!!
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΚΑΙΟ!!!
ας ειχε τουλαχιστον αρχαια,και κατι αλλο,και ιστορια,γλωσσα,ή ας τα ειχαν αφησει και στις ανθρωπιστικες σπουδες!!
bla bla,εσυ τι κατευθυνση διαλεξες?
ηθελες παιδαγωγικα η νηπιαγωγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
στο παιδαγωγικό δημοτικής για παράδειγμα οι φοιτητές διδάσκονται φυσική, μαθηματικά κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
*όχι εννοώ για να περάσεις σε μια παιδαγωγική σχολή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
*όχι εννοώ για να περάσεις σε μια παιδαγωγική σχολή!!!
Ναι αλλά αν δεν τα δώσεις πανελλήνιες και δεν τα διδαχθείς πως θα ανταπεξέλθεις στην σχολή; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αυτά που θα χρειαστεί να διαβάσεις για τις Πανελλήνιες θα είναι πολύ πιο εύκολα από αυτά που θα διδακτείς στο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bla bla

Νεοφερμένος

Ο bla bla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι οτι για να περασεις σε καποιο τμημα παιδαγωγικο,θα πρεπει να δωσεις στις πανελληνιες μαθηματικα,φυσικη,ιστορια και γλωσσα!!
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΚΑΙΟ!!!
ας ειχε τουλαχιστον αρχαια,και κατι αλλο,και ιστορια,γλωσσα,ή ας τα ειχαν αφησει και στις ανθρωπιστικες σπουδες!!
bla bla,εσυ τι κατευθυνση διαλεξες?
ηθελες παιδαγωγικα η νηπιαγωγος?

Λαθος καταλαβες! Δεν εχω διαλεξει κατευθυνση! Απλα αναφερω οτι ηθελα να περασω παιδαγωγικα και ενω σκεφτομουν να παω θεωρητικη τωρα πρεπει να δωσω μαθηματικα κτλ για να περασω σε αυτο..Είμαι Α λυκειου..Και δεν ξερω τελικα αν θα παω παιδαγωγικα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι οτι για να περασεις σε καποιο τμημα παιδαγωγικο,θα πρεπει να δωσεις στις πανελληνιες μαθηματικα,φυσικη,ιστορια και γλωσσα!! ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΚΑΙΟ!!! ας ειχε τουλαχιστον αρχαια,και κατι αλλο,και ιστορια,γλωσσα,ή ας τα ειχαν αφησει και στις ανθρωπιστικες σπουδες!!
Κάνεις μεγάλο λάθος. Αυτό που θα γίνει τώρα είναι το ΣΩΣΤΟ. Το εντελώς ΛΑΘΟΣ ήταν αυτό που γινόταν μέχρι τώρα, δηλαδή το να γίνονται δάσκαλοι από τη θεωρητική κατεύθυνση, δηλαδή άτομα που δεν συμπαθούσαν (ίσως και μισούσαν) τα μαθηματικά και τις φυσικές επιστήμες, με αποτέλεσμα να φτάνουν τα παιδιά στο γυμνάσιο αναλφάβητα στα θετικά μαθήματα. Και για να μην πει κανένας ότι "σιγά τα μαθηματικά και τη φυσική που κάνουν στο δημοτικό", συμπληρώνω ότι όσο απλά και να είναι θα πρέπει να τα διδάσκει άνθρωπος που να τα γνωρίζει και να τα αγαπάει, καθώς από το δημοτικό αποκτιούνται οι βάσεις και ο τρόπος σκέψης κάθε μαθήματος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.

Κάνεις μεγάλο λάθος. Αυτό που θα γίνει τώρα είναι το ΣΩΣΤΟ. Το εντελώς ΛΑΘΟΣ ήταν αυτό που γινόταν μέχρι τώρα, δηλαδή το να γίνονται δάσκαλοι από τη θεωρητική κατεύθυνση, δηλαδή άτομα που δεν συμπαθούσαν (ίσως και μισούσαν) τα μαθηματικά και τις φυσικές επιστήμες, με αποτέλεσμα να φτάνουν τα παιδιά στο γυμνάσιο αναλφάβητα στα θετικά μαθήματα. Και για να μην πει κανένας ότι "σιγά τα μαθηματικά και τη φυσική που κάνουν στο δημοτικό", συμπληρώνω ότι όσο απλά και να είναι θα πρέπει να τα διδάσκει άνθρωπος που να τα γνωρίζει και να τα αγαπάει, καθώς από το δημοτικό αποκτιούνται οι βάσεις και ο τρόπος σκέψης κάθε μαθήματος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top