Αλλάζουν οι άνθρωποι;

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Μάλλον δε διάβασες καλά το ποστ μου, και συνεχίζεις να αναφέρεσαι στο παράδειγμα που έθεσα εγώ. Ας το ξανααναφέρω, λοιπόν: "Όχι, ούτε εγώ θα το χαρακτήριζα γενικευμένο παράδειγμα. Το ανέφερα όμως ως απλούστευση, επειδή αγνόησες το πραγματικά γενικευμένο παράδειγμα που ανέφερε πρωτύτερα ο Φάνης, δηλαδή την αρκετά συνηθισμένη μετατροπή της συχνότατης παρορμητικότητας που χαρακτηρίζει αρκετά άτομα σε υπευθυνότητα όταν αυτά κάνουν οικογένεια."
-----------------------------------------


Και αφού αρνείσαι να αιτιολογήσεις τις θέσεις σου, θα μου επιτρέψεις να απαντήσω σε ό,τι γράφεις εδώ.

Η αρχική σου θέση είναι-όπως ξαναείπα- αυτό για το οποίο τόση ώρα διαφωνούμε. Δεν το στηρίζεις όμως περαιτέρω, απλά επιλέγεις να το παραθέσεις ως μία γενική και ακατάρριπτη αρχή. Κάνεις δηλαδή έναν κύκλο: αρχικά προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν αλλαζουν τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας, υποστηρίζοντας ότι ό,τι αλλάζει δεν υπήρχε ποτέ. Δέχεσαι αυτό ως τη γενική αρχή στην οποία στηρίζεις το συλλογισμό σου. Όταν όμως αυτή καταρρίπτεται, απλά αντιστρέφεις το συλλογισμό σου, λαμβάνεις ως γενική αρχή ότι τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας εφόσον διαμορφωθούν δεν αλλάζουν και καταλήγεις πως ό, τι αλλάζει δεν υπήρξε ποτέ. Εδώ θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω οτι όχι μόνο δεν αποδεικνύεις κάτι έτσι αλλά μάλιστα αναιρείς τον εαυτό σου: "ο,τι αλλάζει" (δηλαδή δέχεσαι οτι αλλάζουν κάποια χαρακτηριστικά, άρα και την ύπαρξή τους) "σημαίνει πως δεν υπήρξε ποτέ" (και -τσουπ! Τα χαρακτηριστικά που μόνος σου έχεις θεωρήσει υπαρκτά με τις προηγούμενές σου λέξεις τα καταδικάζεις άρδην στην ανυπαρξία).

Έπειτα, λες οτι το παράδειγμα είναι άκυρο και δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα από αυτό. Δεν το στηρίζεις πουθενά, και μέχρι την ώρα που γράφω το μήνυμα αυτό ακόμα να το στηρίξεις. Και όμως, έστω και αν δεχτούμε οτι το προηγούμενο παράδειγμα που είχα θέσει θα μπορούσαμε να μην το λάβουμε υπόψιν λόγω της περιορισμένης γενικότητάς του, αυτό δε νομίζω ότι έχει ανάλογους περιορισμούς. Αντίθετα, αρκετά γενικευμένη κατάσταση φρονώ πως είναι πρώην ανέμελα, παρορμητικά και εν πολλοίς ανεύθυνα άτομα να μετατρέπονται λόγω της μητρότητας/πατρότητας σε υπεύθυνους ανθρώπους(με όλη τη σχετικότητα των χαρακτηρισμών, την οποία, χάρην απλουστεύσεως θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω). Δε λέω οτι συμβαίνει πάντα, ούτε οτι η αλλαγή είναι αυτόματη. Συμβαίνει, όμως αρκετά συχνά ώστε να μην το θεωρήσουμε μια αυθαίρετη γενίκευση. Και ναι, υποκινείται από συναίσθημα: την αγάπη για το παιδί τους, τη θέληση να του παρέχουν ασφάλεια και σιγουριά, να το μεγαλώσουν σωστά. Είναι όμως μία αλλαγή, νομίζω, που αποδεικνύει οτι ναι, η προσωπικότητα του ανθρώπου αλλάζει καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του.

Με εχει κουρασει αυτο το θεμα,δεν εχω καν το κουραγιο να διαβασω αυτα που γραφεις(ειναι πολλαααα),οτι ειχα να πω πανω στο θεμα το πα,στηριξα οτι ειπα,οποιος δεν το βλεπει τοτε τι να πω,ας ψαξει τι φταιει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Με εχει κουρασει αυτο το θεμα,δεν εχω καν το κουραγιο να διαβασω αυτα που γραφεις(ειναι πολλαααα),οτι ειχα να πω πανω στο θεμα το πα,στηριξα οτι ειπα,οποιος δεν το βλεπει τοτε τι να πω,ας ψαξει τι φταιει...

Το θέμα είναι και οτι έχω δει τι έχεις πει (παρόλο που ήταν διασκορπισμένα σε αρκετές σελίδες) και πώς το έχεις στηρίξει: με τρόπο που προσωπικά δε με έπεισε για την ορθότητα των απόψεών σου, αλλά μάλλον με στενοχώρησε με το πόσο απόλυτος ήταν-εδώ, άλλωστε, εκφράζουμε απόψεις, δεχόμαστε οπότε την πιθανότητα να είναι λανθασμένα τα όσα λέμε ή, τέλος πάντων, όχι αποδεκτά από όλους. Εσύ, όμως, προέβαλλες τις απόψεις σου ως καθολικά αποδεκτές και τις μόνες σωστές. Αν θες κοίτα πόσες φορές έχω χρησιμοποιήσει στα ποστ μου τις λέξεις νομίζω, πιστεύω, ή ερωτήσεις. Αυτά γιατί εκφράζω την άποψή μου, προσπαθώ να την αποδείξω μεν, αλλά δέχομαι την πιθανότητα να μην είναι αποδεκτή από όλους.
Όπως θα κατάλαβες, άποψή μου είναι οτι η προσωπικότητα του ανθρώπου συνεχώς διαμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ζωής του ανάλογα με τα ερεθίσματα που δέχεται και τα βιώματά του. Και εννοείται πως η όποια κριτική έκανα στις απόψεις σου είναι καλοπροαίρετη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Το θέμα είναι και οτι έχω δει τι έχεις πει (παρόλο που ήταν διασκορπισμένα σε αρκετές σελίδες) και πώς το έχεις στηρίξει: με τρόπο που προσωπικά δε με έπεισε για την ορθότητα των απόψεών σου, αλλά μάλλον με στενοχώρησε με το πόσο απόλυτος ήταν-εδώ, άλλωστε, εκφράζουμε απόψεις, δεχόμαστε οπότε την πιθανότητα να είναι λανθασμένα τα όσα λέμε ή, τέλος πάντων, όχι αποδεκτά από όλους. Εσύ, όμως, προέβαλλες τις απόψεις σου ως καθολικά αποδεκτές και τις μόνες σωστές. Αν θες κοίτα πόσες φορές έχω χρησιμοποιήσει στα ποστ μου τις λέξεις νομίζω, πιστεύω, ή ερωτήσεις. Αυτά γιατί εκφράζω την άποψή μου, προσπαθώ να την αποδείξω μεν, αλλά δέχομαι την πιθανότητα να μην είναι αποδεκτή από όλους.
Όπως θα κατάλαβες, άποψή μου είναι οτι η προσωπικότητα του ανθρώπου συνεχώς διαμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ζωής του ανάλογα με τα ερεθίσματα που δέχεται και τα βιώματά του. Και εννοείται πως η όποια κριτική έκανα στις απόψεις σου είναι καλοπροαίρετη.:)



Μπορεις να ανοιξεις το λεξικο του Μπαμπινιωτη και να δεις την εννοια της λεξης προσωπικοτητας,αυτα που λεγαν ως τωρα ειναι ιδεες,θεσεις και συναισθηματα,αυτα σαφως ποικιλουν και αλλαζουν,η προσωπικοτητα ομως παραμενει ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας εφοσον διαμορφοθουν δεν αλλαζουν,οτι αλλαζει πανω σε αυτα σημαινει πως δεν υπηρχαν ποτε.Επισης το παραδειγμα ειναι ακυρο και δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα απο αυτο.

εχεις ακουσει ποτε τι σημαινει ΔΟΓΜΑ; τοση ωρα σου αναφερουμε παραδειγματα(τεκμηρια) και επιχειρηματα και εσυ ολο τα αρνησαι επειδη ετσι σε βολευει, επειδη δεν εχεις το θαρρος να παραδεχτεις οτι όσα λες ειναι βλακειες, επειδη δεν τα στηριζεις καπου, ή, τελος, επειδη δεν καταλαβαινεις.
-----------------------------------------
Μπορεις να ανοιξεις το λεξικο του Μπαμπινιωτη και να δεις την εννοια της λεξης προσωπικοτητας,αυτα που λεγαν ως τωρα ειναι ιδεες,θεσεις και συναισθηματα,αυτα σαφως ποικιλουν και αλλαζουν,η προσωπικοτητα ομως παραμενει ιδια.

σου λεμε οτι η τα συναισθηματα, οι ιδεες, η συμπεριφορα ειναι αυτα που ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ και ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ την προσωπικοτητα. μα ειναι ΤΟΣΟ απλο να το καταλαβεις. οταν ζεις κατι που σε κανει να ΦΟΒΑΣΑΙ, σημαινει οτι κατι στην προσωπικοτητα σου ΑΛΛΑΞΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μπορεις να ανοιξεις το λεξικο του Μπαμπινιωτη και να δεις την εννοια της λεξης προσωπικοτητας,αυτα που λεγαν ως τωρα ειναι ιδεες,θεσεις και συναισθηματα,αυτα σαφως ποικιλουν και αλλαζουν,η προσωπικοτητα ομως παραμενει ιδια.

Προσωπικότητα: σύνολο στοιχείων που καθορίζουν τη συμπεριφορά και τις αντιδράσεις ενός ατόμου. (από το Νέο Ελληνικό λεξικό του Εμμ. Κριαρά -αυτό είχα εύκαιρο).
Αφού η προσωπικότητα καθορίζει τις αντιδράσεις και τη συμπεριφορά και, κατ' επέκταση, τις ιδέες και τις θέσεις ενός ατόμου, δε νομίζω να κάνουμε λάθος αν πούμε ότι όταν τα προηγούμενα αλλάξουν μεταβλήθηκε και η προσωπικότητα του ατόμου. Άλλωστε, ο μόνος τρόπος για να προσδιορίσουμε την προσωπικότητα του ατόμου είναι η έκφρασή της μέσω της συμπεριφοράς. Είναι ασφαλές, φρονώ λοιπόν, να ισχυριστούμε πως όταν αλλάξει η έκφραση της προσωπικότητας και η ίδια η προσωπικότητα έχει μεταβληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οχι.


Οι ιδεες και οι αποψεις ειναι που μεταβαλλονται,αυτες οι λεξεις δεν υπαρχουν τζαμπα,σημαινει πως ειναι κατι αλλο,αλλιως θα ηταν με μια λεξη η προσωπικοτητα.

Δεν ωριμαζουμε μεχρι να πεθανουμε,το πες και μονος σου,οσο ωριμαζει ο ανθρωπος διαμορφωνει τον χαρακτηρα

εχεις δικιο. στην ελληνικη γλωσσα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΝΥΜΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.

εκανα μεγαλο λαθος που εκανα αυτη την υποθεση. απαντησα στο προηγουμενο ποστ γιατι "υπαρχουν αυτες οι λεξεις"

μεχρι να πεθανουμε ωριμαζουμε, μεχρι να πεθανουμε αποκτουμε πειρα. τελικα αποφασισε, προηγουμενος ειπες οτι πολλα ατομα δεν διαμορφωνουν το χαρακτηρα τους. τελικα αυτοι ωριμαζουν μεχρι να πεθανουν;


ελπιζω, παντως, να γνωριζεις τη σημασια του επιχειρηματος και των τεκμηριων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
εχεις δικιο. στην ελληνικη γλωσσα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΝΥΜΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.

εκανα μεγαλο λαθος που εκανα αυτη την υποθεση. απαντησα στο προηγουμενο ποστ γιατι "υπαρχουν αυτες οι λεξεις"

μεχρι να πεθανουμε ωριμαζουμε, μεχρι να πεθανουμε αποκτουμε πειρα. τελικα αποφασισε, προηγουμενος ειπες οτι πολλα ατομα δεν διαμορφωνουν το χαρακτηρα τους. τελικα αυτοι ωριμαζουν μεχρι να πεθανουν;


ελπιζω, παντως, να γνωριζεις τη σημασια του επιχειρηματος και των τεκμηριων

εχεις ακουσει ποτε τι σημαινει ΔΟΓΜΑ; τοση ωρα σου αναφερουμε παραδειγματα(τεκμηρια) και επιχειρηματα και εσυ ολο τα αρνησαι επειδη ετσι σε βολευει, επειδη δεν εχεις το θαρρος να παραδεχτεις οτι όσα λες ειναι βλακειες, επειδη δεν τα στηριζεις καπου, ή, τελος, επειδη δεν καταλαβαινεις.
-----------------------------------------


σου λεμε οτι η τα συναισθηματα, οι ιδεες, η συμπεριφορα ειναι αυτα που ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ και ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ την προσωπικοτητα. μα ειναι ΤΟΣΟ απλο να το καταλαβεις. οταν ζεις κατι που σε κανει να ΦΟΒΑΣΑΙ, σημαινει οτι κατι στην προσωπικοτητα σου ΑΛΛΑΞΕ


Θα φροντισω λοιπον να παραδειγματιστω απο εσενα και θα χρησιμοποιω χιλιαδες τεκμηρια οπως εσυ,χαιρομαι που ανηκω σε ενα φορουμ οπου υπαρχεις εσυ!


Απο κει και περα αν δεν ξερεις να καταλαβαινεις τι λεει ο αλλος δεν φταιω εγω,δικο σου ειναι το προβλημα,εσεις πρεπει να το ψαξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Οι άνθρωποι αλλάζουν μόνο αν κάνουν ψυχοθεραπεία, σχετικά νέοι.
Αλλιώς, λίγα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Θα φροντισω λοιπον να παραδειγματιστω απο εσενα και θα χρησιμοποιω χιλιαδες τεκμηρια οπως εσυ,χαιρομαι που ανηκω σε ενα φορουμ οπου υπαρχεις εσυ!


Απο κει και περα αν δεν ξερεις να καταλαβαινεις τι λεει ο αλλος δεν φταιω εγω,δικο σου ειναι το προβλημα,εσεις πρεπει να το ψαξεις.

εσυ δεν καταλαβαινεις μπορω να πω! για αυτο αλλωστε υπεκφευγεις και δεν απαντας! :D
-----------------------------------------
Οι άνθρωποι αλλάζουν μόνο αν κάνουν ψυχοθεραπεία, σχετικά νέοι.
Αλλιώς, λίγα πράγματα.

συζητησεις με ψυχολογο βοηθανε.
ομως θεωρω οτι αλλαζουν λογω βιωματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
αλλάζουνε οι άντρωποι
αλλάξαμε και εμείς
χαθήκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Θεωρω οτι αλλαζουν ως ενα σημειο.
Αν για παραδειγμα ειναι ενα ζευγαρι και κατι ενοχλησει τον αλλον,τοτε θα του ζητησει να το αλλαξει,και ο αλλος σεβομενος την επιθυμια του συντροφου του(αν ειναι σωστο) θα το αλλαξει.Πιστευω οτι μικροαλλαγουλες μπορουν να γινουν αλλα ως εκει.Να αλλαξει καποιος ολη τη κοσμοθεωρια του ή να προδωσει τις αξιες του ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου 'ρθε στο μυαλό μία φράση που είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό. Πόσο αληθινή...

"Ο καθένας έχει τρεις χαρακτήρες. Αυτόν που έχει, αυτόν που νομίζει πως έχει κι αυτόν που θα ήθελε να έχει".


Στο θέμα μας όμως...
Πρόσφατα είχα μία συζήτηση επ' αυτού.
Συγγενικό μου πρόσωπο ανέφερε πως: ο άνθρωπος δεν αλλάζει, είναι συγκεκριμένη η πτυχή του χαρακτήρα του. Απλώς, κάποια στιγμή βγάζει προς τα έξω τον εαυτό που είχε καλά κρυμμένο, που εσύ δεν τον ήξερες μέχρι τότε. Λες ότι έγινε καλύτερος ή χειρότερος. Δεν άλλαξε στην πραγματικότητα. Το μόνο που έκανε ήταν να συμπεριφερθεί διαφορετικά, κάτι που δεν συνεπάγεται και αλλαγή. Βέβαια, οι καταστάσεις αλλάζουν την συμπεριφορά και τον τρόπο σκέψης μας, αλλά και πάλι όχι ριζικά.


Δεν ξέρω πώς το λαμβάνετε εσείς, αλλά εγώ πιστεύω -και του το είπα- πως έτσι όπως το θέτει είναι σα να λέει πως ο καθένας υποκρίνεται και παριστάνει κάτι διαφορετικό, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι, μέχρι να αποκαλυφθεί ο αληθινός του εαυτός υπό κάποιων περιστάσεων. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά διόλου απίθανο να συμβαίνει. Μπορεί κάποιοι να συμπεριφέρονται τοιουτοτρόπως -συνειδητά ή μη.

Ο ψυχισμός του ανθρώπου είναι αδιανόητος, μία επιστήμη από μόνος του -με πολλά παρακλάδια. Τα καθημερινά βιώματα μπορούν να επιφέρουν μικροαλλαγές, οι οποίες αργότερα μπορούν να ερμηνευθούν από κάποιους σαν "έδειξε τον πραγματικό του εαυτό". Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως όσο μεγαλώνουμε κερδίζουμε εμπειρίες, αλλάζουμε οπτική γωνία, αλλάζουν τα θέλω & οι προτεραιότητές μας. Στάσιμος δεν μένει κανένας!

Εγώ είμαι της άποψης πως δύσκολα μπορεί να αλλάξει ολοκληρωτικά κάποιος από μόνος του. Είναι δύσκολο να αλλάξεις τον εαυτό σου. Απαιτεί αυτογνωσία, εσωτερική ενδοσκόπηση και συνεχή δουλειά. Γι' αυτό πολλοί δεν μπαίνουν στην διαδικασία να αλλάξουν. Μπορεί να τα έχουν και καλά με τον εαυτό τους, να νιώθουν καλά με αυτό που είναι. Όμως, μετά από ένα "ταρακούνημα" (οτιδήποτε κι αν είναι αυτό) είναι πιθανό να αλλάξει. Δηλαδή το ταρακούνημα να γίνει το έναυσμα, για να μπει στη διαδικασία της αλλαγής. Η ζωή μπορεί όχι μόνο να τον αλλάξει, αλλά να τον κάνει αγνώριστο. Και επειδή ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να συναντήσει στη ζωή του που θα τον κάνει να αλλάξει, κρατάω κάποιες επιφυλάξεις. Οι αλλαγές στους ανθρώπους μπορούν να συμβούν ακόμη και εκεί που δεν το περιμένεις με τίποτα. Αυτό είναι γεγονός. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, δεν ξέρεις πότε μπορεί να σε ξαφνιάσει -είτε θετικά είτε αρνητικά. Κατά τ' άλλα δεν μπορείς να περιμένεις μια ολόκληρη ζωή για να αλλάξει, μόνο και μόνο επειδή όλοι οι άνθρωποι έχουν, θεωρητικά, κάποια πιθανότητα να αλλάξουν. Και το αν πρέπει να κάνει κανείς υποχωρήσεις ή όχι, είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εγώ πιστεύω ότι όταν νιώσεις ότι έχεις κάνει αρκετές και δεν αξίζει να κάνεις άλλες, τότε πρέπει να σταματήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
μπααα δεν νομιζω..μπορει αλλα λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι βαρετός που θα 'ταν ο κόσμος πάντως, και τι βαρετοί που είστε κι εσείς που τα λέτε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πάντα συμβαίνουν σε αυτήν την ζωή.Ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρέτως είτε πολυ καλοί ειτε καλοί,είτε λιγότερο καλοί,ειτε μετριοι,είτε κακοι μπορούν να αλλάξουν.Στο κάτω κάτω ολοι κανουμε τα ίδια.Ολοι θυμώνουμε,ολοι είμαστε εγωιστές,ολοι κάποια στιγμή παραφερόμαστε,όλοι επίσης μπορεί να πληγώσουμε κάποιους είτε αθελα μας είτε για να κάνουμε επίδειξη και γενικώς όλοι κάνουμε λάθη.Κάποιοι μπορεί να μην μας αξίζουν και σε κάποιους μπορεί και να μην αξίζουμε.Κανείς δεν είναι τέλειος και επειδή ακριβώς κάνενας άνθρωπος στον κόσμο δεν είναι τέλειος όλοι οι ανθρωποι έχουμε την δυνατότητα της αλλαγής του Χαρακτήρα και της Συμπεριφοράς και ετσι όλοι οι Ανθρωποι είναι Απειρα και Απεριόριστα σίγουρο ότι μπορουν να αλλάξουν τον Χαρακτήρα τους και να πηγαίνουν απο το καλό στο καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ένας άνθρωπος αλλάζει μόνο όταν απειλείται η ίδια του η ύπαρξη.Αλλάζει λοιπόν για την ανάγκη της επιβίωσης καθώς και της αναπαραγωγής. Τώρα,αν δεν συντρέχει τέτοιος κίνδυνος που περιγράφω παραπάνω,ο άνθρωπος αλλάζει πολύ δύσκολα. Κι αυτό γιατί ισχύει το γεγονός ότι οι (κακές) συνήθειες δύσκολα κόβονται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
αν αλλαζουν οι ανθρωποι...νομιζω πως οχι...τουλαχιστον οχι ολοκληρωτικα...μπορει να αλλαξουν στοιχεια του χαρακτηρα τους για χαρη καποιου που αγαπουν για παραδειγμα..αλλα δεν πιστευω οτι αλλαζουν εντελως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όρισε το ολοκληρωτικά.

Όρισε τα "στοιχεία του χαρακτήρα τους" και δώσε καλύτερη εξήγηση για το πόσο μακριά φτάνουν στο να καθορίζουν κομμάτι του τύπου γενικά.

Όρισε το εντελώς.

Ομολογουμένως τουλάχιστον, τα αποσιωπητικά ανά τρία γράμματα βοηθούν το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όχι, τα βόδια θα μείνουν βόδια, /thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Τα πραγματα και οι καταστασεις αλλαζουνε,οχι οι ανθρωποι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top