Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ειναι ιδεες,το λες και μονη σου,οι ιδεες αλλαζουν,δεν ειναι μερος της προσωπικοτητας σου,διοτι η προσωπικοτητα ειναι κατι που δεν αλλαζει




Τι σχεση εχει αυτο με τη προσωπικοτητα;
Θα ηθελες να μην αλλαζει?
Θα ηθελες να ησουν εναν αλητης, ενας μιρλιαρης ανθρωπος, απαισιοδοξος, και αλλα πολλα και να μην μπορεις να τα αλλαξεις?
Αλλαζει..Οταν θελησεις κατι πολυ, μεχρι θανατου σου λεω εγω , και αν προσπαθησεις κατι πολυ μεχρι θανατου ξανα λεω για να το φτασω στο ακρο τοτε ναι μπορεις να το αλλαξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Κατσε, πες πως εμενα δεν με καταλαβενεις? Αυτα που λες εσυ, τα καταλαβενεις?


Οχι,δεν καταλαβαινω τι λεω,ετσι το κανω για να ανεβασω τα ποστ μου.
-----------------------------------------
Θα ηθελες να μην αλλαζει?
Θα ηθελες να ησουν εναν αλητης, ενας κιρλιαρης ανθρωπος, απαισιοδοξος, και αλλα πολλα και να μην μπορεις να τα αλλαξεις?
Αλλαζει..Οταν θελησεις κατι πολυ, μεχρι θανατου σου λεω εγω , και αν προσπαθησεις κατι πολυ μεχρι θανατου ξανα λεω για να το φτασω στο ακρο τοτε ναι μπορεις ναι το αλλαξεις..


Ο αλητης,ο αναρχικος και ολα αυτα ειναι ιδεολογια.

Η απαισιοδοξια ειναι συναισθημα.

Ο κιρλιαρης δεν ξερω τι ειναι,δεν το εχω ξανακουσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Οχι,δεν καταλαβαινω τι λεω,ετσι το κανω για να ανεβασω τα ποστ μου.
-----------------------------------------



Ο αλητης,ο αναρχικος και ολα αυτα ειναι ιδεολογια.

Η απαισιοδοξια ειναι συναισθημα.

Ο κιρλιαρης δεν ξερω τι ειναι,δεν το εχω ξανακουσει...
μιρλιαρης ηθελα να γραψω..:lol:
Ο μιζερος ειναι...:P
:sorry: δεν γνωριζω αν υπαρχει στο ελληνικο λεξιλογιο το μιρλιαρης...


:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Οχι,δεν καταλαβαινω τι λεω,ετσι το κανω για να ανεβασω τα ποστ μου.
Ποο...
Με κανεις να ψαχνω τα ποστ σου να δειξω ποσο αγρια δογματισης.
"
Προσωπικοτητα ειναι ψυχικα,πνευματικα χαρακτηριστικα,οχι στασεις,ιδεες και αντιδρασεις."

Αυτο το ειπες εσυ, "πνευματικα", εγω πηγα και σου εξηγησα πως το πνευμα εχει ΑΜΕΣΗ σχεση με τα συναισθηματα, τα οποια αλλαζουν, ΑΡΑ αλλαζει ο ανθρωπος.

Με τα δικα σου χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας, σου αποδιξα το αντιθετο απο αυτο που πιστευεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ας το θέσω απλά: Σου αρέσει να τρέχεις με το αυτοκίνητο, να κάνεις αγώνες, είσαι ριψοκίνδυνος. Παθαίνεις ένα ατύχημα. Παύεις να επιδιώκεις την ταχύτητα και τους αγώνες, ενίοτε εγκαταλείπεις τελείως και την οδήγηση. Έπαψες να είσαι ριψοκίνδυνος. Δεν άλλαξε η προσωπικότητά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ποο...
Με κανεις να ψαχνω τα ποστ σου να δειξω ποσο αγρια δογματισης.
"
Προσωπικοτητα ειναι ψυχικα,πνευματικα χαρακτηριστικα,οχι στασεις,ιδεες και αντιδρασεις."

Αυτο το ειπες εσυ, "πνευματικα", εγω πηγα και σου εξηγησα πως το πνευμα εχει ΑΜΕΣΗ σχεση με τα συναισθηματα, τα οποια αλλαζουν, ΑΡΑ αλλαζει ο ανθρωπος.

Με τα δικα σου χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας, σου αποδιξα το αντιθετο απο αυτο που πιστευεις.


Αν προσεξες,διπλα απο τη λεξη πνευματικα υπαρχει και η λεξη χαρακτηριστικα.

Ας το θέσω απλά: Σου αρέσει να τρέχεις με το αυτοκίνητο, να κάνεις αγώνες, είσαι ριψοκίνδυνος. Παθαίνεις ένα ατύχημα. Παύεις να επιδιώκεις την ταχύτητα και τους αγώνες, ενίοτε εγκαταλείπεις τελείως και την οδήγηση. Έπαψες να είσαι ριψοκίνδυνος. Δεν άλλαξε η προσωπικότητά σου;


Οχι,απλα εξαιτιας του φοβου σταματας,φοβος=συναισθημα.Οχι επειδη αλλαζεις προσωπικοτητα.
-----------------------------------------
μιρλιαρης ηθελα να γραψω..:lol:
Ο μιζερος ειναι...:P
:sorry: δεν γνωριζω αν υπαρχει στο ελληνικο λεξιλογιο το μιρλιαρης...


:P:P:P


Πιστεψε με δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
στην υπογραφη σου νομιζω οτι πρεπει να ειναι "as a matter of fact".
Ναι οφφ το ξερω.

Εεε, όχι. Είναι στίχοι απ' το τραγούδι των pink floyd "eclipse". (συνέχεια οφφ)
-----------------------------------------
Αν προσεξες,διπλα απο τη λεξη πνευματικα υπαρχει και η λεξη χαρακτηριστικα.




Οχι,απλα εξαιτιας του φοβου σταματας,φοβος=συναισθημα.Οχι επειδη αλλαζεις προσωπικοτητα.

-----------------------------------------



Πιστεψε με δεν υπαρχει.

Ο φόβος ήταν το κίνητρο. Έχασες, όμως, ένα χαρακτηριστικό σου (ριψοκίνδυνος)-ή, αν θες, το αντικατέστησες με ένα άλλο (συνετός). Αυτό είναι αλλαγή στην προσωπικότητα. Αλλαγή που προκλήθηκε από φόβο, ναι, αλλά σίγουρα αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εεε, όχι. Είναι στίχοι απ' το τραγούδι των pink floyd "eclipse". (συνέχεια οφφ)
-----------------------------------------


Ο φόβος ήταν το κίνητρο. Έχασες, όμως, ένα χαρακτηριστικό σου (ριψοκίνδυνος)-ή, αν θες, το αντικατέστησες με ένα άλλο (συνετός). Αυτό είναι αλλαγή στην προσωπικότητα. Αλλαγή που προκλήθηκε από φόβο, ναι, αλλά σίγουρα αλλαγή.

Πως εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν θα σταματησει να κυριαρχει το συναισθημα του φοβου;Δεν αλλαξε στοιχειο της προσωπικοτητας του,απλως κυριαρχει το συναισθημα το φοβου μεσα του.Και αποδειξη για αυτο ειναι οτι δεν φοβουνται ολοι οσοι παθαινουν ατυχημα και απλα συνεχιζουν να οδηγουν ειτε σε αγωνες η επικυνδινα,που σημαινει πως το συναισθημα του φοβου δεν τους κυριαρχισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ο φόβος ήταν το κίνητρο. Έχασες, όμως, ένα χαρακτηριστικό σου (ριψοκίνδυνος)-ή, αν θες, το αντικατέστησες με ένα άλλο (συνετός). Αυτό είναι αλλαγή στην προσωπικότητα. Αλλαγή που προκλήθηκε από φόβο, ναι, αλλά σίγουρα αλλαγή.
Πρεπει να καταλαβεται πως ο ανθρωπος και η προσωπικοτητα του, δεν μπορει να οριστει με μερικες λεξεις. Υπαρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ μετρητες σε απειρες "λεξεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πως εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν θα σταματησει να κυριαρχει το συναισθημα του φοβου;Δεν αλλαξε στοιχειο της προσωπικοτητας του,απλως κυριαρχει το συναισθημα το φοβου μεσα του.Και αποδειξη για αυτο ειναι οτι δεν φοβουνται ολοι οσοι παθαινουν ατυχημα και απλα συνεχιζουν να οδηγουν ειτε σε αγωνες η επικυνδινα,που σημαινει πως το συναισθημα του φοβου δεν τους κυριαρχισε.

Δε νομίζω να ισχυρίστηκα ότι αυτή είναι μία αντίδραση που έχουν όλοι οι άνθρωποι, άρα δεν μπορείς να θεωρήσεις λάθος τον ισχυρισμό μου βασιζόμενος σε αυτό. Ούτε είπα ότι η αλλαγή είναι οπωσδήποτε μόνιμη. Είναι όμως μία αλλαγή η οποία μπορεί να διαρκέσει από ένα μικρό χρονικό διάστημα έως για πάντα, μία αλλαγή που μπορεί να έχει λάβει χώρα λόγω του φόβου αλλά δεν παύει να είναι αλλαγή. Άλλωστε, ποιόν άλλο τρόπο έχουμε για να περιγράψουμε την προσωπικότητα κάποιου πέρα από τη συμπεριφορά του;
-----------------------------------------
Πρεπει να καταλαβεται πως ο ανθρωπος και η προσωπικοτητα του, δεν μπορει να οριστει με μερικες λεξεις. Υπαρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ μετρητες σε απειρες "λεξεις".

Θα το ξαναπώ, λοιπόν, το παράδειγμα ήταν απλουστευτικό. Και οι χαρακτηρισμοί που έδωσα δώθηκαν καθαρά για λόγους καλύτερης κατανόησης των όσων λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δε νομίζω να ισχυρίστηκα ότι αυτή είναι μία αντίδραση που έχουν όλοι οι άνθρωποι, άρα δεν μπορείς να θεωρήσεις λάθος τον ισχυρισμό μου βασιζόμενος σε αυτό. Ούτε είπα ότι η αλλαγή είναι οπωσδήποτε μόνιμη. Είναι όμως μία αλλαγή η οποία μπορεί να διαρκέσει από ένα μικρό χρονικό διάστημα έως για πάντα, μία αλλαγή που μπορεί να έχει λάβει χώρα λόγω του φόβου αλλά δεν παύει να είναι αλλαγή. Άλλωστε, ποιόν άλλο τρόπο έχουμε για να περιγράψουμε την προσωπικότητα κάποιου από τη συμπεριφορά του;


Το οτι μπορει να διαρκεσει για παντα σημαινει πως απλως δεν ειναι χαρακτηριστικο του το οτι ειναι ριψοκινδυνος,η απλα οτι δεν εχει καταφερει να αποβαλλει το συναισθημα του φοβου.Επισης το παραδειγμα ειναι λιγο ατυχες διοτι αυτο μπορει να συμβει σε 1,2,100 η δεν ξερω ποσους ανθρωπους.Δεν μπορει να αναφερθει σαν επιχειρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Το οτι μπορει να διαρκεσει για παντα σημαινει πως απλως δεν ειναι χαρακτηριστικο του το οτι ειναι ριψοκινδυνος,η απλα οτι δεν εχει καταφερει να αποβαλλει το συναισθημα του φοβου.Επισης το παραδειγμα ειναι λιγο ατυχες διοτι αυτο μπορει να συμβει σε 1,2,100 η δεν ξερω ποσους ανθρωπους.Δεν μπορει να αναφερθει σαν επιχειρημα.

Ας δεχτούμε ως σωστό ότι δεν καταφέρνει να αποβάλλει το συναίσθημα του φόβου. Εξ' αιτίας του φόβου, όμως, αλλάζει ριζικά η συμπεριφορά του. Εφόσον η συμπεριφορά είναι, νομίζω, ο μόνος τρόπος να περιγράψουμε την προσωπικότητα κάποιου, δε νομίζεις ότι πρέπει να δεχτούμε ότι άλλαξε η προσωπικότητά του;
Όχι, ούτε εγώ θα το χαρακτήριζα γενικευμένο παράδειγμα. Το ανέφερα όμως ως απλούστευση, επειδή αγνόησες το πραγματικά γενικευμένο παράδειγμα που ανέφερε πρωτύτερα ο Φάνης, δηλαδή την αρκετά συνηθισμένη μετατροπή της παρορμητικότητας που χαρακτηρίζει συχνότατα αρκετά άτομα σε υπευθυνότητα όταν αυτά κάνουν οικογένεια. (Και πάλι χωρίς οι λέξεις αυτές να ορίζουν πλήρως την προσωπικότητα του ατόμου, βεβαίως, orathac :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ας δεχτούμε ως σωστό ότι δεν καταφέρνει να αποβάλλει το συναίσθημα του φόβου. Εξ' αιτίας του φόβου, όμως, αλλάζει ριζικά η συμπεριφορά του. Εφόσον η συμπεριφορά είναι, νομίζω, ο μόνος τρόπος να περιγράψουμε την προσωπικότητα κάποιου, δε νομίζεις ότι πρέπει να δεχτούμε ότι άλλαξε η προσωπικότητά του;
Όχι, ούτε εγώ θα το χαρακτήριζα γενικευμένο παράδειγμα. Το ανέφερα όμως ως απλούστευση, επειδή αγνόησες το πραγματικά γενικευμένο παράδειγμα που ανέφερε πρωτύτερα ο Φάνης, δηλαδή την αρκετά συνηθισμένη μετατροπή της συχνότατης παρορμητικότητας που χαρακτηρίζει τους νέους σε υπευθυνότητα όταν αυτοί κάνουν οικογένεια. (Και πάλι χωρίς οι λέξεις αυτές να ορίζουν πλήρως την προσωπικότητα του ατόμου, βεβαίως, orathac :))


Τα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας εφοσον διαμορφοθουν δεν αλλαζουν,οτι αλλαζει πανω σε αυτα σημαινει πως δεν υπηρχαν ποτε.Επισης το παραδειγμα ειναι ακυρο και δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας εφοσον διαμορφοθουν δεν αλλαζουν,οτι αλλαζει πανω σε αυτα σημαινει πως δεν υπηρχαν ποτε.Επισης το παραδειγμα ειναι ακυρο και δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα απο αυτο.

Σε παρακαλώ, αιτιολόγησε και τις δύο θέσεις σου, το μόνο που κάνεις είναι να τις αναφέρεις με τρόπο το λιγότερο απόλυτο (για να μην πω δογματικό). Άλλωστε η πρώτη θέση σου είναι αυτό για το οποίο διαφωνούμε τόση ώρα, και εσύ αντί να το στηρίξεις απλά το επαναλαμβάνεις ως γενικευμένη αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Σε παρακαλώ, αιτιολόγησε και τις δύο θέσεις σου, το μόνο που κάνεις είναι να τις αναφέρεις με τρόπο το λιγότερο απόλυτο (για να μην πω δογματικό).


Νομιζω αιτιολογησα ηδη πολλες φορες,καταντα κουραστικο να επαναλαμβανομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Νομιζω αιτιολογησα ηδη πολλες φορες,καταντα κουραστικο να επαναλαμβανομαι...

Κάνε μία εξαίρεση για χάρη μου, σε παρακαλώ, να δω τις θέσεις σου συγκεντρωμένες για να μπορέσω να σου απαντήσω. Επίσης είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δεν έχεις αιτιολογήσει γιατί θεωρείς το παράδειγμα "άκυρο, να μην μπορούν να βγουν συμπεράσματα από αυτό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Κάνε μία εξαίρεση για χάρη μου, σε παρακαλώ, να δω τις θέσεις σου συγκεντρωμένες για να μπορέσω να σου απαντήσω. Επίσης είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δεν έχεις αιτιολογήσει γιατί θεωρείς το παράδειγμα "άκυρο, να μην μπορούν να βγουν συμπεράσματα από αυτό".


Το παραδειγμα δεν ειναι αν το θεωρω η οχι ακυρο,ειναι ακυρο.Δεν μπορω παλι να τα συγκεντρωσω εδω,βαριεμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Το παραδειγμα δεν ειναι αν το θεωρω η οχι ακυρο,ειναι ακυρο.Δεν μπορω παλι να τα συγκεντρωσω εδω,βαριεμαι:P

Μα, και πάλι δεν αιτιολογείς γιατί "είναι άκυρο" κατα τη γνώμη σου... Μην είσαι τόσο απόλυτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Μα, και πάλι δεν αιτιολογείς γιατί "είναι άκυρο" κατα τη γνώμη σου... Μην είσαι τόσο απόλυτος...

Ειναι ακυρο οτι δεν συμβαινει σε ολους...Οπως το οργανο δεν ειναι μπουζουκι,υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν χασει το ποδι τους απο ατυχημα και δεν τα παρατησαν,αντιθετως γιναν πιο ριψοκινδυνοι,για αυτο ακριβως ειναι ακυρο,αναφερεται σε μια μειονοτητα ανθρωπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ειναι ακυρο οτι δεν συμβαινει σε ολους...Οπως το οργανο δεν ειναι μπουζουκι,υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν χασει το ποδι τους απο ατυχημα και δεν τα παρατησαν,αντιθετως γιναν πιο ριψοκινδυνοι,για αυτο ακριβως ειναι ακυρο,αναφερεται σε μια μειονοτητα ανθρωπων.

Μάλλον δε διάβασες καλά το ποστ μου, και συνεχίζεις να αναφέρεσαι στο παράδειγμα που έθεσα εγώ. Ας το ξανααναφέρω, λοιπόν: "Όχι, ούτε εγώ θα το χαρακτήριζα γενικευμένο παράδειγμα. Το ανέφερα όμως ως απλούστευση, επειδή αγνόησες το πραγματικά γενικευμένο παράδειγμα που ανέφερε πρωτύτερα ο Φάνης, δηλαδή την αρκετά συνηθισμένη μετατροπή της συχνότατης παρορμητικότητας που χαρακτηρίζει αρκετά άτομα σε υπευθυνότητα όταν αυτά κάνουν οικογένεια."
-----------------------------------------
Τα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας εφοσον διαμορφοθουν δεν αλλαζουν,οτι αλλαζει πανω σε αυτα σημαινει πως δεν υπηρχαν ποτε.Επισης το παραδειγμα ειναι ακυρο και δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα απο αυτο.

Και αφού αρνείσαι να αιτιολογήσεις τις θέσεις σου, θα μου επιτρέψεις να απαντήσω σε ό,τι γράφεις εδώ.

Η αρχική σου θέση είναι-όπως ξαναείπα- αυτό για το οποίο τόση ώρα διαφωνούμε. Δεν το στηρίζεις όμως περαιτέρω, απλά επιλέγεις να το παραθέσεις ως μία γενική και ακατάρριπτη αρχή. Κάνεις δηλαδή έναν κύκλο: αρχικά προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν αλλαζουν τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας, υποστηρίζοντας ότι ό,τι αλλάζει δεν υπήρχε ποτέ. Δέχεσαι αυτό ως τη γενική αρχή στην οποία στηρίζεις το συλλογισμό σου. Όταν όμως αυτή καταρρίπτεται, απλά αντιστρέφεις το συλλογισμό σου, λαμβάνεις ως γενική αρχή ότι τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας εφόσον διαμορφωθούν δεν αλλάζουν και καταλήγεις πως ό, τι αλλάζει δεν υπήρξε ποτέ. Εδώ θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω οτι όχι μόνο δεν αποδεικνύεις κάτι έτσι αλλά μάλιστα αναιρείς τον εαυτό σου: "ο,τι αλλάζει" (δηλαδή δέχεσαι οτι αλλάζουν κάποια χαρακτηριστικά, άρα και την ύπαρξή τους) "σημαίνει πως δεν υπήρξε ποτέ" (και -τσουπ! Τα χαρακτηριστικά που μόνος σου έχεις θεωρήσει υπαρκτά με τις προηγούμενές σου λέξεις τα καταδικάζεις άρδην στην ανυπαρξία).

Έπειτα, λες οτι το παράδειγμα είναι άκυρο και δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα από αυτό. Δεν το στηρίζεις πουθενά, και μέχρι την ώρα που γράφω το μήνυμα αυτό ακόμα να το στηρίξεις. Και όμως, έστω και αν δεχτούμε οτι το προηγούμενο παράδειγμα που είχα θέσει θα μπορούσαμε να μην το λάβουμε υπόψιν λόγω της περιορισμένης γενικότητάς του, αυτό δε νομίζω ότι έχει ανάλογους περιορισμούς. Αντίθετα, αρκετά γενικευμένη κατάσταση φρονώ πως είναι πρώην ανέμελα, παρορμητικά και εν πολλοίς ανεύθυνα άτομα να μετατρέπονται λόγω της μητρότητας/πατρότητας σε υπεύθυνους ανθρώπους(με όλη τη σχετικότητα των χαρακτηρισμών, την οποία, χάρην απλουστεύσεως θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω). Δε λέω οτι συμβαίνει πάντα, ούτε οτι η αλλαγή είναι αυτόματη. Συμβαίνει, όμως αρκετά συχνά ώστε να μην το θεωρήσουμε μια αυθαίρετη γενίκευση. Και ναι, υποκινείται από συναίσθημα: την αγάπη για το παιδί τους, τη θέληση να του παρέχουν ασφάλεια και σιγουριά, να το μεγαλώσουν σωστά. Είναι όμως μία αλλαγή, νομίζω, που αποδεικνύει οτι ναι, η προσωπικότητα του ανθρώπου αλλάζει καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top