Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Οι απόψεις μας καταγράφηκαν . Ας αφήσουμε τα παιδιά να διαλέξουν , να μάθουν και να ρωτήσουν .

Προφανώς τα χρήματα είναι μεγάλο μέρος της όποιας απόφασης . Αλλιώς γιατί νομίζεις ότι άλλοι ξοδεύουν σε φροντιστήρια γιά να μπούν σε μουράτες σχολές , άλλοι γίνονται μονιμάδες του στρατού και της αστυνομίας , άλλοι μέχρι τώρα γίνονταν δάσκαλοι , όταν πριν 30 χρόνια οι δάσκαλοι ήταν στις τελευταίες προτιμήσεις .

Αντίστοιχα βέβαια πολλοί μηχανικοί όταν δεν βρίσκαν δουλειά εδώ , πήγαιναν και πηγαίνουν σε έργα στην Αραβία , όπου εκεί όπως ξέρεις περνάς τρέλλα . Ολο στην διασκέδαση και στο ποτό είσαι .:whistle:

Πολλοί νέοι γιατροί δουλεύουν εδώ σε ιδιωτικές κλινικές γιά 20-25 € μεροκάματο . Να μην πούμε γιά τους ασκούμενους δικηγόρους .

Κανείς δεν είπε ότι η ζωή στο καράβι είναι εύκολη και ότι τώρα που οι παραμονές στα λιμάνια είναι ελάχιστες , όλα αυτά δεν είναι προβλήματα . Είναι και σημαντικά προβλήματα .Αλλά μιλάς λές και οι άλλοι δεν έχουν προβλήματα στις δουλειές τους .

Σου μίλησα γιά στρατιωτικούς και μου έπιασες τους αξιωματικούς του ΠΝ , πού όλοι έχουν επίπεδο .
Γιά δες τους υπαξιωματικούς του στρατού που η βάση της σχολής τους είναι πιό κοντά στην βάση των ΑΕΝ .
Να δείς πως περνάς τα 40 γιά να ηρεμήσεις από τις προσοχές και τις μεταθέσεις .

Εσύ στα 26 σου είσαι ήδη δεύτερος και στα 30 σου μπορεί να είσαι και πρώτος .

Τα παιδιά εδώ και οι γονείς τους χρειάζονται αντικειμενική πληροφόρηση , με όλα τα συν και πλήν κάθε δουλειάς .
Και το πρώτο σχόλιο σου δεν ήταν αντικειμενικό γιατί είχε μόνο τα πλήν .
Εγώ συμπλήρωσα και τα συν και νομίζω ότι ο ρόλος μου στο συγκεκριμένο θέμα τελείωσε .

Οπως σου είπα , ο γιός μου είναι πρωτοετής φοιτητής σε στεριανό επάγγελμα .
Αρκετοί φίλοι του και παιδιά φίλων μου , όμως βρέθηκαν λόγω κακής ενημέρωσης και κακών επιλογών στο μηχανογραφικό σε σχολές που δεν τους αρέσουν και δεν έχουν όλοι , γιά να μην πω σχεδόν κανένας την αντοχή να ξαναδώσουν πανελλήνιες και έτσι σπουδάζουν ένα αντικείμενο που δεν τους πολυενδιαφέρει .

Αυτό το λάθος είναι πολύ σημαντικό μιά και με αυτό θα ζήσουν την ζωή τους .
Καλό είναι να βοηθήσουμε κάποιους να το αποφύγουν .

Καλές θάλασσες να έχεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis1986

Νεοφερμένος

Ο antonis1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας....ειμαι 25,5 χρονών απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής.....με θαλάσσια υπηρεσία ως δόκιμος οικονομικός αξιωματικός...
επειδή μου αρέσει η θάλασσα και σαν λογιστής στην ακτοπλοϊα είναι δύσκολα τα πράγματα και δυσκολεύουν ακόμα πιο πολύ....και σκέφτομαι από τον Οκτώβρη να μπω σε ΑΕΝ...πως με συμβουλεύεται;είναι καλή η κίνηση;και εννοείται ότι ενδιαφερόμαι για ποντοπόρο ναυτιλία όταν με το καλό μπω στην σχολή...ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ξεκινάς από την αρχή έτσι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis1986

Νεοφερμένος

Ο antonis1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι το γνωρίζω ότι θα ξεκινήσω από την αρχή...πως το βλέπεις είναι καλή κίνηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αν αυτή την περίοδο δεν έχεις εργασία, και δεν βλέπεις φως στο τούνελ, τότε αν μπορείς να συντηρηθείς λίγο, θα έχεις τους μισθούς από τα 2 εκπαιδευτικά ταξίδια. Όπως και να έχει, έχεις ταξιδέψει, ξέρεις πως είναι η ζωή στο πλοίο, έχεις δει την ζωή των πλοιάρχων, οπότε αν πιστεύεις πως μπορείς να ζήσεις έτσι για κάποια χρόνια, και σου αρέσει, κάντο, αξίζει. Αλλά μην ζητάς δεξιά και αριστερά να σου πουν την γνώμη τους. Εσύ έχεις δει πως είναι και ξέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis1986

Νεοφερμένος

Ο antonis1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι και βέβαια εχω δει...και ξέρω...απλά τυπικά ζήτησα μια αλλη γνώμη...ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ να τονίσω μόνο το εξής...

Όσα παιδιά σκέφτονται να γίνουν μηχανικοί Ε.Ν.,δεν υπάρχει λόγος να πάνε ντε και καλά σε Α.Ε.Ν.!
Όλοι οι απόφοιτοι Μηχανολόγοι Μηχανικοί από Πολυτεχνεία ή Τ.Ε.Ι. (Ελλάδας και Εξωτερικού) μπορούν να κάνουν δόκιμοι για ένα διάστημα (6 μήνες για τους Πολυτεχνίτες και 12 μήνες για εμάς αν θυμάμαι καλά) και μετά να πάρουν την άδεια Μηχανικού Γ' και να ξεκινήσουν το επάγγελμα!

Τα λέω αυτά γιατί είναι μια πολύ σοβαρή απόφαση ζωής και όσο μπορεί κανείς να αποφύγει τους "μονόδρομους" καλό θα ήταν...τελειώνοντας Α.Ε.Ν. δεν έχεις κανένα Ε.Δ. ούτε τυπικά ούτε ουσιαστικά για να εργαστείς στη στεριά,πόσο μάλλον σαν πλοίαρχος!Έτσι η θάλασσα γίνεται μονόδρομος απασχόλησης...
Ενώ στην άλλη περίπτωση έχεις την προοπτική και της στεριάς και της θάλασσας,αν σφίξουν τόσο τα πράγματα οικονομικά για κάποιον και φτάσουν σε αδιέξοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
μια ερωτηση... εχω σκεφτει και εγω πολλες φορες την πιθανοτητα του να περασω στο εμπορικο ναυτικο αν κατι δεν παει και τοσο καλα και δεν πετυχω τους στοχους μου... ολοι νομιζουν οτι το λεω για πλακα αλλα το σκεφτομαι σοβαρα....δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω και βλεπω οτι οι αποψεις διηστανται... μηπως μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχουν καθολου γυναικες στην σχολη και αν μπορει καποιοα γυναικα να ''επιβιωσει'' μεσα στο καραβι...??? ειδαλλως θα ακολουθησω την συμβουλη του jack of spades...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Προσωπικά έχω υπόψη μου 2-3 κοπέλες που πηγαίνουν σε Α.Ε.Ν.,με τη μια μάλιστα πηγαίναμε μαζί στη ναυαγοσωστική σχολή...τώρα το τι έκαναν δεν το γνωρίζω!Μπορεί και να τα παράτησαν,ποιος ξέρει!:P
Σίγουρα πάντως δεν είναι εύκολο πράγμα για μια γυναίκα,όσο ιδανικές συνθήκες κι αν προκύψουν...
Βέβαια το "επιβιώνω" που λες από το "ζω" απέχει αρκετά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Προσωπικά έχω υπόψη μου 2-3 κοπέλες που πηγαίνουν σε Α.Ε.Ν.,με τη μια μάλιστα πηγαίναμε μαζί στη ναυαγοσωστική σχολή...τώρα το τι έκαναν δεν το γνωρίζω!Μπορεί και να τα παράτησαν,ποιος ξέρει!:P
Σίγουρα πάντως δεν είναι εύκολο πράγμα για μια γυναίκα,όσο ιδανικές συνθήκες κι αν προκύψουν...
Βέβαια το "επιβιώνω" που λες από το "ζω" απέχει αρκετά!;)
ευχαριστω πολυ και για την παραπανω προταση γιατι δεν ειχα υπ'οψιν αυτη την επιλογη & νομιζω οτι θα με απαλαξει απο πολλα αδιεξοδα... για να δουμε... του χρονου θα παρθει η τελικη αποφαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellitca!!

Νεοφερμένος

Η stellitca!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέραααα... Ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται για το εμπορικό ναυτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stellitca!!

Νεοφερμένος

Η stellitca!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ισχυει...μπορεισ να μπεισ κ με απολυτηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλημέραααα... Ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται για το εμπορικό ναυτικό;

αναγράφονται στην αίτηση ( μπορείς να την βρεις εδώ ) και είναι:
αντίγραφο τίτλου απόλυσης
φωτοτυπία δελτίου εξεταζομένου
επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας
γνωμάτευση ΥΕΑΝΕΘ
αν είσαι σε ειδική κατηγορία, το ανάλογο πιστοποιητικό (προαιρετικό)
υπεύθυνη δήλωση για εξέταση στην κολύμβηση
πιστοποιητικό θαλάσσιας υπηρεσίας (προαιρετικό)
πιστοποιητικό γνώσης αγγλικής γλώσσας (προαιρετικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ισχυει...μπορεισ να μπεισ κ με απολυτηριο

Φυσικά και μπορείς. Κάνεις μια αίτηση με εισαγωγή με το σύστημα των Πανελλήνιων Εξετάσεων και μια αίτηση με το απολυτήριο. Για να έχεις περισσότερες πιθανότητες με το απολυτήριο καλό θα ήταν να έχεις και κάποια πιστοποίηση αγγλικής γλώσσας και γνώση η/υ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Κάνεις μια αίτηση με εισαγωγή με το σύστημα των Πανελλήνιων Εξετάσεων και μια αίτηση με το απολυτήριο. Για να έχεις περισσότερες πιθανότητες με το απολυτήριο καλό θα ήταν να έχεις και κάποια πιστοποίηση αγγλικής γλώσσας και γνώση η/υ.

Λάθος, η γνώση η/υ δεν σε βοηθάει καθόλου στην εισαγωγή στις ΑΕΝ. Ούτε μόρια παίρνεις, ούτε τίποτα, είναι τελείως άσχετο, δεν καταλαβαίνω που το βρήκες, και καλό θα ήταν μόνο αν είσαι σίγουρος για κάτι να το δίνεις ως απάντηση, αλλιώς γράψε ένα "νομίζω". Έτσι παραπλανάς τον κόσμο που ενδιαφέρεται.
No offence
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
συγνώμη για το λάθος. για τους η/υ δεν ήμουν σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνει ώστε να δώσει το αγγλικό πτυχίο ESB ως πιστοποιητικό αγγλικής γλώσσας; θέλουν αντίγραφο ή θέλουν μετάφραση ή θέλουν επικύρωση από δικηγόρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πως γινετε κανεις πλοιαρχος στα επιβατικα καραβια;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πλοίαρχος δε γίνεσε.
Γεννιέσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top