Αθλητική κουβεντούλα

Ποια ομάδα υποστηρίζετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 772)
  • Παναθηναϊκός

    Ψήφοι: 215 27.8%
  • Ολυμπιακός

    Ψήφοι: 219 28.4%
  • ΑΕΚ

    Ψήφοι: 95 12.3%
  • Άρης

    Ψήφοι: 41 5.3%
  • Πανιώνιος

    Ψήφοι: 4 0.5%
  • Άλλη (ποια[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 35 4.5%
  • ΠΑΟΚ

    Ψήφοι: 73 9.5%
  • Ηρακλής

    Ψήφοι: 17 2.2%
  • Καμία

    Ψήφοι: 73 9.5%

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,853 μηνύματα.
Ωεωεωεωεωεωεωε πρψταθλημα μονο εσυ παναθηναικε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Α ρε διαμαντιδη παλι τους γλεντησες .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ας πει κάποιος στον Σπανούλη πως εδώ και μερικά χρόνια δεν φοράει πια πράσινα!

κρίμα για την προσπάθεια στους 3 πρώτους ημιτελικούς (ειδικά στο 2ο και το 3ο παιχνίδι).

συγχαρητήρια στον Παναθηναικό έδειξε ότι στο μπάσκετ ακόμα και με την χειρότερη ομάδα του τα τελευταία χρόνια μπορεί να είναι πρωταθλητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο δυναστης του Ελληνικου μπασκετ συνεχιζει να εδραιωνει την αυτοκρατορια του 8) 34 και συνεχιζουμεεεεεεε

υγ Γαυροι οποτε θα βλεπετε-->
θα πρεπει να---> :worship: :worship:
:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ ένα θα πω. Τα υπόλοιπα είναι περιττά και αυτονόητα.

Διαμαντίδης: «Εδώ είναι η οικογένειά μου»

«Φυσικά... Εδώ και του χρόνου. Που να πάω; Εδώ είναι η οικογένειά μου», είπε στην κάμερα της ΝΕΡΙΤ, ενώ αναφορικά με την εφετινή σεζόν, τόνισε: «Σίγουρα η χρονιά είχε τα πάνω και τα κάτω της... Δεν μπορείς να είσαι συνέχεια στο πικ της απόδοσής σου. Είχαμε προβλήματα. Ευχαριστώ τους συμπαίκτες, την διοίκηση και τον κόσμο... Τελείωσε μία δύσκολη χρονιά. Όλα καλά και συνεχίζουμε».

Αναφορικά με τον αντίπαλο, τον Ολυμπιακό δηλαδή, ο αρχηγός των νταμπλούχων Ελλάδας μίλησε με τα καλύτερα λόγια: «Ο Ολυμπιακός είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Έχει χαρακτήρα, μεγάλους παίκτες και ποιότητα. Σαφώς και είναι δύσκολη ομάδα. Τρέφουμε απεριόριστο σεβασμό στον Ολυμπιακό. Η σειρά των τελικών πήγε περίεργα... Κερδίσαμε, χάσαμε, χάσαμε ξανά στην έδρα μας και πήγαμε και κάναμε το break στο break, πριν έρθουμε εδώ».

Αθλητής με Α κεφαλαίο! Παίκτης και άνθρωπος. Σεμνός,χαμηλών τόνων, με σεβασμό και αθλητική παιδεία.

Διαμαντίδης οεοεοε, οεοεοε, οεοεοε!



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scarlez

Νεοφερμένος

Ο Scarlez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ ένα θα πω. Τα υπόλοιπα είναι περιττά και αυτονόητα.

Διαμαντίδης: «Εδώ είναι η οικογένειά μου»

«Φυσικά... Εδώ και του χρόνου. Που να πάω; Εδώ είναι η οικογένειά μου», είπε στην κάμερα της ΝΕΡΙΤ, ενώ αναφορικά με την εφετινή σεζόν, τόνισε: «Σίγουρα η χρονιά είχε τα πάνω και τα κάτω της... Δεν μπορείς να είσαι συνέχεια στο πικ της απόδοσής σου. Είχαμε προβλήματα. Ευχαριστώ τους συμπαίκτες, την διοίκηση και τον κόσμο... Τελείωσε μία δύσκολη χρονιά. Όλα καλά και συνεχίζουμε».

Αναφορικά με τον αντίπαλο, τον Ολυμπιακό δηλαδή, ο αρχηγός των νταμπλούχων Ελλάδας μίλησε με τα καλύτερα λόγια: «Ο Ολυμπιακός είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Έχει χαρακτήρα, μεγάλους παίκτες και ποιότητα. Σαφώς και είναι δύσκολη ομάδα. Τρέφουμε απεριόριστο σεβασμό στον Ολυμπιακό. Η σειρά των τελικών πήγε περίεργα... Κερδίσαμε, χάσαμε, χάσαμε ξανά στην έδρα μας και πήγαμε και κάναμε το break στο break, πριν έρθουμε εδώ».

Αθλητής με Α κεφαλαίο! Παίκτης και άνθρωπος. Σεμνός,χαμηλών τόνων, με σεβασμό και αθλητική παιδεία.

Διαμαντίδης οεοεοε, οεοεοε, οεοεοε!




Πολυ σωστος! Υγιες προτυπο για καθε εναν που ασχολειται με τον μπασκετικο και γενικοτερα τον αθλητικο τομεα. Ταπεινος και μαγκας συγχρονως εντος και εκτος γηπεδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
πολύ μεγάλος αθλητής ο Διαμαντίδης από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους μπασκετμπολίστες.

το ζήτημα είναι πως αν ο Παναθηναικός δεν αποκτήσει μερικά γκάρντ επιπέδου (ή αν δεν ανέβουν παππάς και γιάνκοβιτς) δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει άλλη μια χρονιά όπως έπαιζε φέτος. γενικά ο παναθηναικός παρά το νταμπλ που πήρε θέλει ριζικό άλλαγμα.


για τον ολυμπιακό τι να πει κανείς. σίγουρα προπονητή, ο μπαρτζώκας είναι πολύ λίγος μόνο να διαμαρτύρεται στους διαιτητές ξέρει. σίγουρα να διατηρήσει τον ελληνικό του κορμό και να πάρουν περισσότερες ευκαιρίες ο παπαπετρου, ο αγραβάνης και ο χριστοδούλου που είναι και οι τρεις πολλά υποσχόμενοι παίχτες (ειδικά ο παπαπέτρου μπορεί να αφήσει εποχή).

απο ξένους σίγουρα κρατά Νταντστον, λοτζέσκι και κόλλινς με ερωτηματικό. σίμονς, σερμαντινι, πετγουει δεν κάνουν για την ομάδα. αλλά το σημαντικό είναι ο προπονητής.

και επιτέλους να λογικευτούν οι αγγελόπουλοι και ο γιαννακόπουλος γιατί ένα τόσο όμορφο άθλημα με τόσες επιτυχίες το έχουν κάνει άντρο καφρίλας.

τέλος μακάρι να δυναμώσουν και άλλες ομάδες για να είναι πιο ανταγωνιστικό το πρωτάθλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παμε γερα νολε!!
Στη νεριτ ο τελικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

Και εγω φεντερερ υποστηριζω αλλα δεν αντεχω τον ισπανο γιαυτο υποστηριζω τον νολε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GerwnOnoufrios

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πλακώσανε οι βάζελοι,ο Σερβος θα το παρει για πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Και εγω φεντερερ υποστηριζω αλλα δεν αντεχω τον ισπανο γιαυτο υποστηριζω τον νολε

Ποιο Ισπανό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phneloph !!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
nadal θα κερδισει, λυπαμαι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

phneloph !!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
κερδισε ο nadal !!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,853 μηνύματα.
Συγχαρητήρια στον Ναδαλ.
Συγκεκριμένα 1000 μπράβο και στους 2 φοβερό ματς έγινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ανακοίνωσε... Ιβάνοβιτς 2016!
Ο Παναθηναϊκός ανακοίνωσε την πρόσληψη του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κι εκείνος δήλωσε χαρούμενος για τη συνεργασία με μία ομάδα στην οποία «όλα δείχνουν μεγάλα: Οργάνωση, ιστορία, κόσμος, τίτλοι...».

Το deal επανέφερε τον 57χρονο Μαυροβούνιο σε συλλογικό επίπεδο για πρώτη φορά απ' τον Νοέμβριο του 2012 (Λαμποράλ Κούτσα), ενώ απ' τον Ιανουάριο του 2014 βρίσκεται στο ομοσπονδιακό πόστο της Βοσνίας κι Ερζεγοβίνης, η οποία θα κάνει προετοιμασία εν όψει Προκριματικού Γύρου του Eurobasket 2015, έχοντας μαζί της όχι μόνο τον Ζακ Ράιτ και τον DJ Κούπερ (ΠΑΟΚ), με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά:

Ο Παναθηναϊκός ανακοινώνει τη συμφωνία με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Προπονητής και ομάδα έδωσαν τα χέρια για τα επόμενα δύο χρόνια.

Ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, καλωσόρισε τον νέο κόουτς της ομάδας, ο οποίος με τη σειρά του δήλωσε: "Είναι μεγάλη χαρά να βρίσκομαι εδώ στην Αθήνα για τον Παναθηναϊκό. Είναι ένα από τα μεγαλύτερα σωματεία στην Ευρώπη. Όλα εδώ δείχνουν μεγάλα: Οργάνωση, ιστορία, κόσμος, τίτλοι... Είναι αληθινή χαρά, αλλά και μεγάλο κίνητρο για μένα να βρίσκομαι εδώ, για ένα νέο πρότζεκτ, στο οποίο θα ενσωματώσουμε νέους παίκτες και μελλοντικά αστέρια".

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς γεννήθηκε την 1η Σεπτεμβρίου 1957 στο Μπιέλο Πόλιε του Μαυροβουνίου. Το μπάσκετ μπήκε στη ζωή του νωρίς στην τότε ενωμένη Γιουγκοσλαβία. Τις μεγαλύτερες στιγμές ως παίκτης της έζησε με τη φανέλα της θρυλικής Γιουγκοπλάστικα Σπλιτ, πανηγυρίζοντας δύο φορές την κατάκτηση της Ευρωλίγκας: το 1989 και το 1990. Η πορεία του ξεκίνησε από την Γέντινστβο της γενέτειράς του, συνεχίστηκε στην Μπουντούτσνοστ, την ΚΚ Γιουγκοπλάστικα Σπλιτ, συνεχίστηκε στην Ισπανία και τη Γιρόνα, στη γαλλική Λιμόζ και τέλος στην ελβετική Ολιμπίκ Φριμπούργκ. Είναι και η ομάδα από την οποία άρχισε την προπονητική του καριέρα την περίοδο 1993-94, καθώς ήταν παίκτης και βοηθός προπονητή. Την περίοδο 1994-95 διετέλεσε βοηθός προπονητή στη Γιρόνα, για να επιστρέψει στην Ελβετία για την Ολιμπίκ (1995-99) και την Εθνική Ελβετίας (1997-2000). Παράλληλα, την περίοδο 1999-2000 κάθισε στον πάγκο της Λιμόζ, συνέχισε σε αυτόν της Λαμποράλ Κούτσα (2000-05) και της Μπαρτσελόνα (2005-08). Επέστρεψε στη Βασκονία και τη Λαμποράλ Κούτσα (2008-2012). Έχει αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Εθνικής Ομάδας της Βοσνίας Ερζεγοβίνης.

Ως προπονητής έχει κατακτήσει το Κύπελλο Κόρατς με τη Λιμόζ (2000), δύο φορές η Λαμποράλ Κούτσα έφτασε στον τελικό της Ευρωλίγκας (2001 και 2005). Σε ότι αφορά τους τίτλους του σε εθνικά πρωταθλήματα το παλμαρέ του είναι πλούσιο: 3 πρωταθλήματα Ελβετίας (1997, 1998, 1999), 2 κύπελλα Ελβετίας (1998, 1999), 1 πρωτάθλημα Γαλλίας (2000), 1 Κύπελλο Γαλλίας (2000), 2 πρωταθλήματα Ισπανίας (2002, 2010), 4 Κύπελλα Ισπανίας (2002, 2004, 2007, 2009).




Προσωπική Άποψη: Αν και φοβάμαι τα όσα λέγονται για τον χαρακτήρα του, είμαι της άποψης ότι μας αρέσει δε μας αρέσει αυτός είναι πλέον ο νέος προπονητής του Παναθηναϊκού μας και δεν πρέπει να τον κρίνουμε προτού τον δούμε επί το έργον. Οπότε εύχομαι ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ και ας ελπίσουμε σε ένα μέλλον που θα συνιστά την νέα Παναθηναϊκή Αυτοκρατορία, με επιτυχίες και τίτλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ο Δ. Γιαννακόπουλος για προεδρία, Παναθηναϊκό και Αγγελόπουλους
Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος αποκάλυψε πως ο Παναθηναϊκός θα συνεχίσει με νέο πρόεδρο, με ελληνική ταυτότητα στο ρόστερ, παραδέχθηκε τα λάθη του, ενώ περιμένει απ' τους αδερφούς Αγγελόπουλος μία δημόσια «συγγνώμη».



O ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ Παναθηναϊκός μίλησε για όλους και για όλα σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε, αναλύοντας τους λόγους της επιλογής του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, ενώ παράλληλα αναφέρθηκε στο μεταγραφικό πλάνο του «Τριφυλλιού». Διαβάστε όσα είπε για τους αδερφούς Αγγελόπουλος, για τους Πεδουλάκη - Αλβέρτη, αλλά και για τις διοικητικές εξελίξεις στον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος:

Για τη χρονιά που ολοκληρώθηκε: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνεργάτες μου για την ομαλή χρονιά που βοήθησαν ώστε ο σύλλογος να είναι μεγάλος εντός κι εκτός παρκέ, τους κ. Γ. Σίντιακ, Η. Κατσογιάννη, Γ. Μοιρέα, Μ. Παπαδόπουλο .

Η χρονιά ολοκληρώθηκε με δύο τίτλους όπως και πέρυσι. Το δεδομένο είναι ότι στη μεταβατική περίοδο που διανύει η ομάδα έχει προσθέσει 4 τίτλους αν και μας είχαν τελειωμένους. Οι τίτλοι δίνουν χαρά, αλλά από την άλλη σε κάποια πράγματα που είχαμε στόχους αποτύχαμε. Ο βασικός στόχος ήταν η σταδιακή ελληνοποίηση της ομάδας, με έντονο ελληνικό στοιχείο και θέαμα. Αυτός ήταν ο λόγος που απομακρύνθηκε ο κ. Πεδουλάκης. Δεν υπήρχε ελληνοποίηση της ομάδας και καλό θέαμα και φάνηκε από την απουσία του κόσμου που δεν ήταν ικανοποιημένος από αυτό που έβλεπε. Παρ’ όλα αυτά ευχαριστώ τον κ. Πεδουλάκη που ήρθε όταν ελάχιστοι την πιστεύαμε. Προσέφερε και δεν μπορούμε να το παραβλέπουμε. Δεν μειώνει την προσπάθεια του.

Αντικαταστήσαμε τον κ. Πεδουλάκη και ανέλαβε ο Φραγκίσκος Αλβέρτης ο οποίος είναι πάντα παρών για τον Παναθηναϊκό και ο κορυφαίος παίκτης στην ιστορία. Συνεχίζουμε να πιστεύουμε σε αυτόν. Κρίθηκε ότι ήταν ο κατάλληλος. Ξέρει τι πρέπει να κάνει. Δικαιωθήκαμε, παρότι διαβάσαμε από κάποιους ότι μίκρυνε ο Παναθηναϊκός. Αβυσσος η ψυχή τους…

Με αυτόν στον πάγκο κατακτήσαμε το πρωτάθλημα με άλλον έναν τρόπο. Ο Φραγκίσκος είναι ζωντανή ιστορία του Παναθηναϊκού. Ως τιμ μάνατζερ μπορεί να προσφέρει περισσότερα. Εκεί θα είναι πιστός όπως πάντα στον Παναθηναϊκό».



Για την επόμενη μέρα, τόνισε: «Ο προπονητής μας πλέον είναι ο κ. Ντούσκο Ιβάνοβιτς που είναι από τους κορυφαίους στην Ευρώπη. Μας εξέφρασε απόλυτη πίστη στο πλάνο μας. Οι τίτλοι και η δουλειά του τα λένε όλα. Είναι ο κατάλληλος για την επιστροφή στην ελληνική ταυτότητα της ομάδας. Ο Παναθηναϊκός θα είναι ελληνικός για να προασπίσει το παρόν και να χτίσει το μέλλον.

Σε λίγες μέρες θα βρεθείτε με τον κοουτς να σας απαντήσει για όλα. Την ομάδα τη χτίζει ο προπονητής. Ουδέποτε ανακατεύτηκα στο αγωνιστικό κομμάτι. Οι μόνες προσθήκες ήταν ο κ. Πινγκ για τους λόγους που ξέρετε. Η δεύτερη ήταν πέρυσι ο Καπόνο. Θεωρήσαμε ότι έπρεπε να κάνουμε δώρο στην ομάδα για να την ενισχύσουμε. Θα καθίσουμε με τον κ. Ιβάνοβιτς να μιλήσουμε. Ηδη υπάρχει ενδιαφέρον για νεαρούς Ελληνες και θα καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε τις μεταγραφές για να χτίσουμε τον Παναθηναϊκό της επόμενης δεκαετίας».

Για τους στόχους του Παναθηναϊκού υπογράμμισε πως: «Φτάσαμε 40 λεπτά από το Final-4. Θα τα δώσουμε όλα για να καταφέρουμε στο άμεσο μέλλον. Το έχουμε απλοποιήσει στην Ελλάδα, αλλά ακόμα και σε άλλες εποχές φτύναμε αίμα να περάσουμε. Να το εξηγήσετε στον κόσμο. Χρεώνομαι προσωπικά ότι ανέβασα πολύ ψηλά τον πήχυ. Οι σχέσεις με την Ευρωλίγκα έχουν φτιάξει. Εχουν φτιάξει οι σχέσεις με την ΤΣΣΚΑ. Ως κορυφαία ομάδα στην Ευρώπη έχουμε ξεκαθαρίσει ότι είμαστε φιλόξενοι και συνεργάσιμοι, αλλά δεν θα σκύψουμε το κεφάλι».

Σχετικά με τους ιδιοκτήτες της ΚΑΕ Ολυμπιακός σχολίασε: «Όταν ανέλαβα, έλεγα πόσο θετική είναι η παρουσία των κ.κ. Αγγελόπουλων στον Ολυμπιακό και στο ελληνικό μπάσκετ. «Μετά τον τελικό του Κυπέλλου που επιτέθηκαν με ύβρεις . Εγώ δεν επιτέθηκα. Διάλεξαν τον δρόμο της αντιπαράθεσης με συκοφαντίες και ψέματα. Κάθε χρόνο προσπαθούν να μειώσουνε του τίτλους μας. Κανείς δεν επεμβαίνει. Η ευαίσθητη ΕΦΙΠ ακόμα δεν έχει αποφασίσει τι θα κάνει με τους κ. Αγγελόπουλους. Αυτοί επιτέθηκαν όχι εγώ. Εγώ προασπίζω τα συμφέροντα του Παναθηναϊκού. Εχω κάθε καλή διάθεση αρκεί δημοσίως να τα πάρουν πίσω και να ζητήσουν δημόσια συγγνώμη».

Για τα δύο χρόνια στη διοίκηση της ΚΑΕ τόνισε ότι: «Αισθάνομαι τιμή και ευθύνη για να είμαι στον Παναθηναϊκό. «Εχω κλείσει δύο χρόνια στον Παναθηναϊκός κάτι που είναι τιμή για μένα να τον καθοδηγώ.. Πετύχαμε πολλά και αποδείξαμε ότι ο Παναθηναϊκός υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Εχω τους κατάλληλους ανθρώπους να τον τρέξουν. Η οικογένεια έχει χαρίσει τίτλους αλλά και την τεχνογνωσία να πετύχουμε».

Για τις διοικητικές εξελίξεις ανέφερε: «Το ωράριο μου δε μου επιτρέπει να 'μαι 24 ώρες παρών για τον Παναθηναϊκό. Θα υπάρξει ένα νέο διευρυμένο διοικητικό συμβούλιο. Δε θα 'μαι πρόεδρος. Σε λίγες ημέρες θα ενημερωθείτε ποια άτομα θα αναλάβουν ποιον ρόλο. Ο καθένας θα έχει τον ρόλο του. Θα είναι άνθρωποι μέσα από τον Παναθηναϊκό που αποδεδειγμένα αγαπάνε τον Παναθηναϊκό. Είναι άνθρωποι που είναι μέσα στην οικογένεια του Παναθηναϊκού. Έχουν βοηθήσει από διάφορες θέσεις, σε λίγες μέρες θα ενημερωθείτε».

Για τα μεταγραφικά και τους Βεζένκοφ και τον Κούπερ που ακούγονται, ξεκαθάρισε: «Θα σας τα πει ο προπονητής. Εχουν γίνει ενέργειες και όχι κάτι ανακοινώσιμο. Τα έχουμε συζητήσει με τον κόουτς. Πολλοί από την ομάδα δεν θα είναι μαζί μας του χρόνου. Είναι απαραίτητο να υπάρξει τεράστια αλλαγή».

Για το αν θα σπάσουν συμβόλαια είπε: «Ναι βέβαια μπορεί να γίνει. Θα υπάρξουν αρκετές αλλαγές».

Για την πειθαρχία του Ιβάνοβιτς δήλωσε ότι: «Ηταν και ο λόγος που επιλέξαμε τον Ιβάνοβιτς. Πιστεύω στον τρόπο δουλειάς του και την πειθαρχία του. Ηταν η πρώτη επιλογή. Συζήτησα με τους ανθρώπους που έχω εμπιστοσύνη. Αμέσως συμφώνησε και μου είπε ότι θα ήταν χαρά του να έρθει και να υπηρετήσει αυτό το πλάνο».

Σε ερώτηση για το πλάνο με τα νέα παιδιά κι αν θα υπάρξει πίστωση χρόνου για τίτλους, απάντησε: «Όταν χτίζεις, για να μην χτίσεις στην άμμο πρέπει να δίνεις πίστωση χρόνου. Εγώ θα την δώσω γιατί δεν θέλω μόνο κούπες, θέλω να δω ομάδα με ομοιογένεια να φέρει το καλύτερο για τον Παναθηναϊκό. Αυτοσκοπός δεν είναι τα νταμπλ, αλλά να χτίσουμε κάτι καλό για το μέλλον».

Για το μέλλον του Δημήτρη Πρίφτη στον Παναθηναϊκό τόνισε: ««Αυτές τις μέρες θα αποφασίσουμε για τους συνεργάτες. Ο κ. Πρίφτης είναι ένας κύριος τους ευχαριστώ όλους για αυτά που πέτυχαν. Δεν είναι δική μου επιλογή ποιοι θα είναι οι βοηθοί του».

Για τα τηλεοπτικά: «Εχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον κ. Κατσογιάννη που χειρίζεται το θέμα. Η άποψη του κ. Κατσογιάννη θα είναι και δική μου».

Για την αποχώρηση από την προεδρεία και έναν απολογισμό δύο ετών ανέφερε: «Με τα χρήματα και τον χρόνο που επενδύσαμε είχαμε σκοπό να πανηγυρίσουμε τις κούπες. Όλοι μιλούσαν για λευκή πετσέτα και ναυάγια. Εγώ μέσα μου το πίστευα όπως κι έγινε».

Για το ότι έβαλε ψηλά τον πήχη είπε πως: «Με τα χρήματα και το χρόνο που ξοδέψαμε σκοπός ήταν να πανηγυρίσουμε. Μιλούσαν για λευκή πετσέτα για ναυάγια, αλλά εγώ πίστευα όπως και έγινε. Είναι πού δύσκολο να έχεις επιτυχίες και να πηγαίνεις στο ελληνικό στοιχείο. Όταν θέσαμε βασικό στόχο ελληνοποίηση και καλό θέαμα δεν το υπολογίσαμε καλά».

Για το πόστο που σκέφτεται για τον Φραγκίσκο Αλβέρτη ξεκαθάρισε ότι: «Καταλήξαμε και οι δύο πως το πόστο του τιμ μάνατζερ που είχε τα προηγούμενα χρόνια ήταν το κατάλληλο».

Για το αν μπορεί να λυθεί το θέμα με τους Αγγελόπουλος απάντησε: «Η αντιπαράθεση να μένει στις 4 γραμμές. Όχι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά οι κ. Αγγελόπουλοι άλλο έχουν στο δικό τους μυαλό, όχι στο δικό μου».



Για το αν θα ωθούσε τον Δημήτρη Διαμαντίδη να παίξει στην Εθνική υπογράμμισε πως: «Εγώ θα ήθελα όλους τους παίκτες στην Εθνική Είναι θέμα του Δημήτρη. Εχει προσφέρει πολλά στην ομάδα και τη σημαία».

Για το ενδιαφέρον προς τους Έλληνες παίκτες ανέφερε: «Κι ο Καλάθης κι ο Βουγιούκας είναι μέσα στους στόχους μας. Μακάρι να 'ταν στο χέρι μου, θα 'χαμε 12 Έλληνες, κανέναν ξένο μέσα στην ομάδα. Αλλά τις αποφάσεις τις παίρνει ο προπονητής. Μη ξεχνάμε πως υπάρχουν και δύο μεγάλα ταλέντα του ελληνικού μπάσκετ στην ομάδα, ο Χαραλαμπόπουλος κι ο Διαμαντάκος. Ο Χαραλαμπόπουλος μπορεί να 'ναι ο ηγέτης και του Παναθηναϊκού και της Εθνικής».

Για τη διαφάνεια: «Συνεχίζουμε να μην έχουμε διώξει κανέναν από τις επιχειρήσεις, να μην έχουμε μειώσει μισθούς. Είμαστε υπέρ της διαφάνειας. Δεν καταλαβαίνω που δεν υπάρχει διαφάνεια. Όλα τα στοιχεία είναι στη διάθεση όποιου τα ψάξει».

Για το τι τον ενέπνευσε από τον Ιβάνοβιτς αποκάλυψε ότι: «Για τα πιστεύω του γύρω από τον αθλητισμο. Δουλεύει πάρα πολύ. Μέσα από τη δουλειά έρχονται τα αποτελέσματα. Ηταν η πρώτη επιλογή και ευτυχώς συμφωνήσαμε σε όλα».

Για την επιλογή του Αλβέρτη και όχι κάποιου έμπειρου προπονητή είπε πως: «Ο Φραγκίσκος απέδειξε ότι είναι και προπονητής. Είναι απόλυτα πετυχημένος. Γύρισε την ψυχολογία στην ομάδα. Δεν έπαιξε ρόλο τεχνικά η αλλαγή προπονητή, χρειαζόταν αλλαγή ψυχολογίας και το πέτυχε».

Για τα λάθη του και ποιο ήταν το μεγαλύτερό του λάθος όνισε πως: «Λάθη γίνονται καθημερινά. Το μεγαλύτερο λάθος μου ήταν στον ενθουσιασμό της στιγμής να πω πράγματα τα οποία δε θα 'πρεπε να 'χω πει, ιδίως on camera. Μιλάω για τις δηλώσεις μου μετά τον 4ο τελικό. Το 'χω μετανιώσει. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο λάθος μου. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα πολλά».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top