Αθλητική κουβεντούλα

Ποια ομάδα υποστηρίζετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 768)
  • Παναθηναϊκός

    Ψήφοι: 214 27.9%
  • Ολυμπιακός

    Ψήφοι: 219 28.5%
  • ΑΕΚ

    Ψήφοι: 95 12.4%
  • Άρης

    Ψήφοι: 40 5.2%
  • Πανιώνιος

    Ψήφοι: 4 0.5%
  • Άλλη (ποια[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 35 4.6%
  • ΠΑΟΚ

    Ψήφοι: 73 9.5%
  • Ηρακλής

    Ψήφοι: 17 2.2%
  • Καμία

    Ψήφοι: 71 9.2%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ότι τώρα αυτό -->View attachment 55738 είναι η μαγεία του αθλητισμού!:no::ermm:
Ντάξυ αυτό δεν το έχω κάνει αλλά αν πάω γήπεδο θα βρίσω, θα φωνάξω, θα νευριάσω και πάει λέγοντας. Γιατί αυτό είναι κακό; Δηλαδή τι νόημα έχει να πας σε ένα ντέρμπι πχ και να μην ακούγεται άχνα μέσα στο γήπεδο; Να υποστηρίξω την ομάδα μου πάω στην τελική αν δεν φωνάξω ένα "ΠΑΟΚΑΡΑ έχω τρελά μέσ το μυαλό..." καλύτερα να μη πάω καθόλου :P Όπως είπε και o άκης πριν αν θες ησυχία ψάξε άλλο άθλημα το ποδόσφαιρο είναι φασαρία και αυτό είναι υπέροχο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ντάξυ αυτό δεν το έχω κάνει αλλά αν πάω γήπεδο θα βρίσω, θα φωνάξω, θα νευριάσω και πάει λέγοντας. Γιατί αυτό είναι κακό; Δηλαδή τι νόημα έχει να πας σε ένα ντέρμπι πχ και να μην ακούγεται άχνα μέσα στο γήπεδο; Να υποστηρίξω την ομάδα μου πάω στην τελική αν δεν φωνάξω ένα "ΠΑΟΚΑΡΑ έχω τρελά μέσ το μυαλό..." καλύτερα να μη πάω καθόλου :P Όπως είπε και o άκης πριν αν θες ησυχία ψάξε άλλο άθλημα το ποδόσφαιρο είναι φασαρία και αυτό είναι υπέροχο :D

Ρε δε λέω να μην ακουστεί και καμία βρισιά!( πχ βλέπεις τον παίκτη της ομάδας σου και χάνει τα άχαστα! Ε θα πεις και κάτι, ανθρώπινο είναι) Κάθε άλλο. Η κατ επανάληψη στα συνθήματα και το "βρίσιμο" των οικογενειών κυρίως των αθλητών, προπονητών κλπ με ενοχλεί. Γιατί απλά μπαίνω στη θέση τους. Και σκέφτομαι όπως ας πούμε είπα και παραπάνω, δε θα ένιωθα καλά να μου έβριζαν και να μου χλεύαζαν την μάνα πχ! Ουδέποτε είπα να μην ακούγεται άχνα. Διάβασε το πιο πάνω σχόλιό μου. Φυσικά και θα υπάρχουν φωνές, διαμαρτυρίες κοκ. Και εμένα ένα από τα αγαπημένα μου συνθήματα είναι το ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΘΕΛΩ ΓΗΠΕΔΟ πχ. Και θα το φωνάξω και θα το τραγουδήσω και θα το χαρώ. Αυτό που είπα πως δεν μου αρέσει είναι εκφράσεις τύπου Π**τσα,Στο Μ***νι της μάνας σου χοροπηδάμε,π****νας γιε κλπ κλπ κλπ. Ε, αυτά δεν αντέχω. Ένα σύνθημα που εξάρει την ομάδα μου και μόνο, ε ναι! ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΩ 100%!
Α, και τόση ώρα μιλάω για μπάσκετ! ( άσχετο αλλά επδ είπες για το ποδόσφαιρο. Όχι ότι εκεί αλλάζουν τα πρέποντα :) )
Την ομάδα μου θα την υποστηρίζω πάντα! Απλά αυτό για μένα δεν συνεπάγεται και λοιδορία του αντιπάλου! Αυτό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ότι ναι ναι!
Γήπεδο πας να εκτονωθείς και να νιώσεις την όλη ατμόσφαιρα που είναι Γ-Α-Μ-Α-Τ-Η!!
Δεν πας να καθίσεις ήσυχος και να δεις την ομάδα σου,αυτό το κάνεις στο σπίτι ξαπλώνοντας στον καναπε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ότι ναι ναι!
Γήπεδο πας να εκτονωθείς και να νιώσεις την όλη ατμόσφαιρα που είναι Γ-Α-Μ-Α-Τ-Η!!
Δεν πας να καθίσεις ήσυχος και να δεις την ομάδα σου,αυτό το κάνεις στο σπίτι ξαπλώνοντας στον καναπε!

Βρε συ Τζουζούμπρούτζο διαβάζεις τι γράφω;; Είπα εγώ να μην φωνάξεις, να μη χαρείς, να μη λυπηθείς, να μην πανηγυρίσεις κλπ?
Και εγώ που πάω σχεδόν κάθε εβδομάδα θα περάσω πολύ καλά και θα το ευχαριστηθώ. Απλά δεν θα χυδαιολογήσω! Και πρόσεχε ,όχι να μην βρίσεις καθόλου, αλλά να μη χυδαιολογήσεις. Γιατί ότι να ναι δηλαδή; Επειδή θα σεβαστώ τη μάνα του αθλητή και τον ίδιο; Δηλαδή αν σου πω τώρα γ***ώ τη μάνα σου, θα μου πεις δε με πειράζει???? Αυτό λέω απλά! Να σεβόμαστε. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Σου είπα εγώ να κάτσεις Παναγία?
Και γήπεδο κατά την ταπεινή μου άποψη είναι να πας να στηρίξεις και να παρακολουθήσεις την ομάδα σου και το άθλημα. Δεν είναι κάτα κύριο λόγο η εκτόνωση των συσσωρευμένων συναισθημάτων που σου έχει φορτώσει η κοινωνική δυσπραγία! Δηλαδή τι είναι ο αθλητισμός?Σε τι συνίσταται? Σε Ξέσπασμα ή σε κοινωνική παρεμβατική χρησιμότητα για τους πολίτες?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
που είπα πως δεν μου αρέσει είναι εκφράσεις τύπου Π**τσα,Στο Μ***νι της μάνας σου χοροπηδάμε,π****νας γιε κλπ κλπ κλπ.

Για αυριανή πτυχιούχα Φυσικής είναι αρκετά alternative. :P Δεν είν' κακό...χαχαχ Πέρα από τη πλάκα, γιατί είναι κακές αυτές οι λέξεις; Π***τσα και Μ**νί είναι γεννητικά όργανα. Δηλ., όταν κάνεις σεξ τα αποκαλείς με την ιατρική ορολογία; :P


Η πρώτη στη φωτογραφία Άκη, σε τι ακριβώς κάνει να με τα χέρια; Ξέρω ότι οι γυναίκες δεν έχουν όρχεις. :hmm: Πολύ μου τη σπάει αυτή η χειρονομία από γυναίκες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Η πρώτη στη φωτογραφία Άκη, σε τι ακριβώς κάνει να με τα χέρια; Ξέρω ότι οι γυναίκες δεν έχουν όρχεις. :hmm: Πολύ μου τη σπάει αυτή η χειρονομία από γυναίκες. :/:

Δεν εχεις ακουσει το φοβερο ''στα δωδεκα μου'';

Παρε να μορφωθεις...https://www.slang.gr/lemma/show/sta_dodeka_mou_8631
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε σε κατέκρινα! Είπα απλώς ότι εμένα δε μου αρέσει και δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου. Την άποψή μου εξέφρασα.Το γήπεδο έχει ταυτιστεί δυστυχώς μόνο με την εκτόνωση τελευταία, ενώ θα έπρεπε να ήταν χώρος διασκέδασης και ψυχαγωγίας όπου πας με φίλους, οικογένεια κλπ να παρακολουθήσεις ένα υπέροχο άθλημα. Αλλά πλέον έχει καταλήξει να είναι το μέρος όπου θα βγάλει κανείς όλα τα ψυχολογικά που του έχει δημιουργήσει το κοινωνικό σύστημα.
Επίσης δεν είπα πως έχεις χαμηλή νοημοσύνη, αλλά πως μέρος του σχολίου σου παρέπεμπε σε αυτό. Αυτό δε συνεπάγεται ότι είσαι και χαζός.Και κομπλεξική με χαρακτήρισες εσύ αν δεν κάνω λάθος. ( "κομπλεξικός alert" ) Απλά έχουμε φτάσει σε ένα σημείο πλέον, οτιδήποτε δεν συνοδοιπορεί με τη μάζα να το χαρακτηρίζουμε αφύσικο.
Αν πιστεύεις ότι έχω θέμα επδ δε μου αρέσει η βωμολοχία στο γήπεδο... τότε πάω πάσο!
Και δεν είπα να το παίξουμε εκκλησία. Αλλά ρε παιδί μου, πως να το κάνουμε, δε φαίνεται ανώτερος ένας οπαδός- γιατί φίλαθλος δεν είναι- όταν τα 2/3 των συνθημάτων του βρίζουν αισχρά τον αντίπαλο και δεν επικεντρώνονται στην ΔΙΚΗ του ομάδα. Δεν φαίνεται καλύτερη η δική σου ομάδα όταν επιλέγεις να βρίσεις κάποια άλλη. Κόμπλεξ δείχνεις. Δηλαδή πας να δεις ένα παιχνίδι του ΠΑΟ ξέρω γω με την Αρμάνι και την περισσότερη ώρα ακούς να βρίζουν τον Ολυμπιακό. Δηλαδή τι? Υποστηρίζεις τον ΠΑΟ στη συγκεκριμένη περίπτωση ή απλά περισσότερο μισείς τον Ολυμπιακό? ( χρησιμοποιώ παράδειγμα της δικής μου ομάδας για να μην παρεξηγηθώ)
Δηλαδή σεβασμός μηδέν προς τους αθλητές της αντίπαλης ομάδας.
Όχι δηλ ειλικρινά, εσύ θα το διασκέδαζες να άκουγες για παράδειγμα αν ήσουν αθλητής, να σου βρίζουν την μάνα? Γιατί εμένα δε θα μου άρεσε.

Α, και δεν πρόκειται να κόψω το γήπεδο και το μπάσκετ γενικότερα που λατρεύω,( και να γραφτώ κατηχητικό ) επειδή δεν ταιριάζει ο τρόπος σκέψης μου με αυτόν των άρρωστων οπαδών και ανώριμων ανθρώπων! Εγώ ζώο δε θα γίνω. Άλλωστε τέτοιου είδους εκτόνωση δε μου χρειάζεται.:)

Αν δεν κάνω λάθος ( εσύ είσαι ο φιλόλογος , διόρθωσε με) η λέξη οπαδός προέρχεται από το έπομαι. Δηλαδή ακολουθώ κάποιον-κάτι, γίνομαι θιασώτης και υπηρετώ κάποιον ως δεύτερη σημασία. προφανώς λοιπόν δεν είναι τιμή μας να είμαστε οπαδοί, αλλά φίλαθλοι!

Φιλικά. Καλή τύχη στις ομαδάρες μας!

Βρε συ Τζουζούμπρούτζο διαβάζεις τι γράφω;; Είπα εγώ να μην φωνάξεις, να μη χαρείς, να μη λυπηθείς, να μην πανηγυρίσεις κλπ?
Και εγώ που πάω σχεδόν κάθε εβδομάδα θα περάσω πολύ καλά και θα το ευχαριστηθώ. Απλά δεν θα χυδαιολογήσω! Και πρόσεχε ,όχι να μην βρίσεις καθόλου, αλλά να μη χυδαιολογήσεις. Γιατί ότι να ναι δηλαδή; Επειδή θα σεβαστώ τη μάνα του αθλητή και τον ίδιο; Δηλαδή αν σου πω τώρα γ***ώ τη μάνα σου, θα μου πεις δε με πειράζει???? Αυτό λέω απλά! Να σεβόμαστε. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Σου είπα εγώ να κάτσεις Παναγία?
Και γήπεδο κατά την ταπεινή μου άποψη είναι να πας να στηρίξεις και να παρακολουθήσεις την ομάδα σου και το άθλημα. Δεν είναι κάτα κύριο λόγο η εκτόνωση των συσσωρευμένων συναισθημάτων που σου έχει φορτώσει η κοινωνική δυσπραγία! Δηλαδή τι είναι ο αθλητισμός?Σε τι συνίσταται? Σε Ξέσπασμα ή σε κοινωνική παρεμβατική χρησιμότητα για τους πολίτες?:hmm:
Τώρα έγινα ανώριμος και άρρωστος οπαδός :) Ωραία.
Σίγουρα αυτό που είπες οτι οι παναθηναϊκοί βρίζουν τους ολυμπιακούς και αντίστροφα όταν δεν παίζουν μεταξύ τους είναι λάθος. Αλλά το δικό μου σχόλιο απευθυνόταν στη Φενέρ και μόνο στη Φενέρ. Είδες κάποια αναφορά περί ΠΑΟ; Θα βρίσεις στο γήπεδο όπως λες κι εσύ γιατί γίνονται διάφορα. Σε τι διαφέρει όμως η χυδαιολογία από την απλή ύβρι; :hmm: Μήπως το ζήτημα που τίθεται είναι αμιγώς υποκειμενικό; Για κάποιον το μ@λάκας είναι χυδαίο, για εμένα όμως όχι. Είναι η “φύση“ του γηπέδου τέτοια που δημιουργεί μια φιλική ατμόσφαιρα για τον εκάστοτε γηπεδούχο και εχθρική για τον αντίπαλο. Στα πλαίσια του πολιτισμού πάντα. Άλλο χυδαιολογώ και άλλο καίω καθίσματα. Όντως ο οπαδός είναι αυτός που ακολουθεί πιστά την ομάδα του κλπ αλλά γιατί αυτό το θεωρείς αρνητικό; Μπορείς κάποιος να είναι φίλαθλος και οπαδός ταυτόχρονα. Ποιος μπορεί να μου στερήσει το δικαίωμα να ακολουθώ την αγαπημένη μου ομάδα; Δεν είμαι και στην 7 να παίζω ξύλο, αλλά έχω επίσης διαρκείας για μπάσκετ. Αν ήμουν παίχτης προφανώς δεν θα μου άρεσαν τα βρισίδια, αλλά τα εκατομμύρια θα ήταν βάλσαμο στην πονεμένη μου ψυχούλα! :P Εξάλλου λίγα μπινελίκια απευθυνόμνται σε έναν μόνο αθλητή. Συνήθως είναι γενικά. Στην τελική chill out για ποδόσφαιρο και μπάσκετ μιλάμε, διασκέδαση, πως το λένε; Όλα γίνονται για το χρήμα πια και δεν μπορούμε να μιλάμε για υψηλά αθλητικά ιδεώδη. Οι παίχτες είναι υπάλληλοι και πληρώνονται, δεν παίζουν (όλοι) για την φανέλα σαν άλλοτε. Γιαυτό και δε δίνουν δεκάρα για την ομάδα. Μια πρόταση από μεγαλύτερη ομάδα και μην τον ειδατε τον Παναή! Αυτά τα ολίγα από εμένα. Συμβουλή μου; Χαλάρωσε λίγο και ξεκίνα να βρίζεις :laugh: Οκ πλάκα κάνω :P Απλώς δες το όλο θέμα σαν πανηγυράκι, όπως και είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τώρα έγινα ανώριμος και άρρωστος οπαδός :) Ωραία.
Σίγουρα αυτό που είπες οτι οι παναθηναϊκοί βρίζουν τους ολυμπιακούς και αντίστροφα όταν δεν παίζουν μεταξύ τους είναι λάθος. Αλλά το δικό μου σχόλιο απευθυνόταν στη Φενέρ και μόνο στη Φενέρ. Είδες κάποια αναφορά περί ΠΑΟ; Θα βρίσεις στο γήπεδο όπως λες κι εσύ γιατί γίνονται διάφορα. Σε τι διαφέρει όμως η χυδαιολογία από την απλή ύβρι; :hmm: Μήπως το ζήτημα που τίθεται είναι αμιγώς υποκειμενικό; Για κάποιον το μ@λάκας είναι χυδαίο, για εμένα όμως όχι. Είναι η “φύση“ του γηπέδου τέτοια που δημιουργεί μια φιλική ατμόσφαιρα για τον εκάστοτε γηπεδούχο και εχθρική για τον αντίπαλο. Στα πλαίσια του πολιτισμού πάντα. Άλλο χυδαιολογώ και άλλο καίω καθίσματα. Όντως ο οπαδός είναι αυτός που ακολουθεί πιστά την ομάδα του κλπ αλλά γιατί αυτό το θεωρείς αρνητικό; Μπορείς κάποιος να είναι φίλαθλος και οπαδός ταυτόχρονα. Ποιος μπορεί να μου στερήσει το δικαίωμα να ακολουθώ την αγαπημένη μου ομάδα; Δεν είμαι και στην 7 να παίζω ξύλο, αλλά έχω επίσης διαρκείας για μπάσκετ. Αν ήμουν παίχτης προφανώς δεν θα μου άρεσαν τα βρισίδια, αλλά τα εκατομμύρια θα ήταν βάλσαμο στην πονεμένη μου ψυχούλα! :P Εξάλλου λίγα μπινελίκια απευθυνόμνται σε έναν μόνο αθλητή. Συνήθως είναι γενικά. Στην τελική chill out για ποδόσφαιρο και μπάσκετ μιλάμε, διασκέδαση, πως το λένε; Όλα γίνονται για το χρήμα πια και δεν μπορούμε να μιλάμε για υψηλά αθλητικά ιδεώδη. Οι παίχτες είναι υπάλληλοι και πληρώνονται, δεν παίζουν (όλοι) για την φανέλα σαν άλλοτε. Γιαυτό και δε δίνουν δεκάρα για την ομάδα. Μια πρόταση από μεγαλύτερη ομάδα και μην τον ειδατε τον Παναή! Αυτά τα ολίγα από εμένα. Συμβουλή μου; Χαλάρωσε λίγο και ξεκίνα να βρίζεις :laugh: Οκ πλάκα κάνω :P Απλώς δες το όλο θέμα σαν πανηγυράκι, όπως και είναι.

Βρε συ Άκη μη το παίρνεις προσωπικά! Δε σε ξέρω για να σε αποκαλώ ανώριμο! Δεν αποκάλεσα εσένα έτσι! Σου είπα απλά πως θεωρώ κάποιους άρρωστους και ανώριμους οπαδούς όταν αρέσκονται πχ να βρίζουν την οικογένεια του κάθε αθλητή, και αντί να δουν το παιχνίδι είναι γυρισμένοι πλάτη και χοροπηδούν σαν κατσίκια λες και τους έχουν καιρό κλεισμένους σε μπουντρούμια δίχως το φως του ήλιου!:D Δηλαδή θεωρώ κάποια πράγματα λίγο παράλογα. Και καλά το δεύτερο είναι θέμα του οπαδού, δεν με απασχολεί. Το πρώτο όμως, ε με ενοχλεί πως θα το κάνουμε. Λες ότι για τα λεφτά που παίρνουν δεν τους πολυκαίγεται καρφί γι αυτά που ακούν. Εμένα πάντως και όλα τα λεφτά του κόσμου να μου δίνανε, την οικογένειά μου δε θα επέτρεπα σε κανέναν να τη βάλει στο στόμα του. Έτσι έχω μάθει από το σπίτι μου και γι αυτό όπως απαιτώ τον σεβασμό στο πρόσωπό μου και προς την οικογένειά μου από τους τρίτους, έτσι ακριβώς αισθάνομαι πως οφείλω να σέβομαι και κάθε συνάνθρωπό μου, ο οποίος στο κάτω κάτω δεν με έχει βλάψει.

Το ξέρω ότι στο σχόλιο σου ήταν για την Φενέρ, το είπα και εγώ άλλωστε, απλά για μένα το χυδαίο ( το οποίο και είναι υποκειμενικό για κάθε άνθρωπο ) παραμένει χυδαίο, είτε μιλάμε για τον έναν (πχ Φενέρ στην προκειμένη περίπτωση ) είτε για τον άλλο ( πχ Παο-οσφπ κλπ). Δηλαδή δε θα με πείραζε περισσότερο αν αυτό που είπες στο 1ο μήνυμά σου ήταν για τον Παναθηναϊκό που είναι η ομάδα μου.

Χυδαίος σημαίνει πρόστυχος. Ο υβριστικός χαρακτηρισμός συχνά μπορεί να μην είναι ευπρεπής αλλά ταυτόχρονα να μην είναι και πρόστυχος. Το να αποκαλέσω,πχ, τον άλλο ηλίθιο, μ*λ*κα( όπως χρησιμοποιείται σήμερα έτσι; Εννοώ συχνά κάποιοι το χρησιμοποιούν και ως προσφώνηση) είναι αρκετά διαφορετικό από το να τον αποκαλέσω π**στη,π**τ*να, ξεχειλωμένο μ***ι ( που όπως και να το κάνουμε δεν αποκαλείς ποτέ τους δικούς ανθρώπους έτσι!) και ένα σωρό άλλά που ακούγονται στο γήπεδο από τους φανατικούς κυρίως. Δηλαδή τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ, το να γιουχάρεις απλά φερειπήν τον Σπανούλη,Διαμαντίδη(κάτι με το οποίο δε συμφωνώ )κλπ οκ, είναι λάθος αλλά όχι και άσεμνο. Το να του προσβάλλεις κάτι ιερό όπως η οικογένεια, ε, είναι τραβηγμένο. Αυτό που προσπαθώ να πω, είναι πως δεν είναι όλοι οι υβριστικοί χαρακτηρισμοί το ίδιο. Υπάρχει μια διαβάθμιση απρέπειας ας την πούμε.

Συμφωνώ με το ότι το γήπεδο έχει συχνά αυτή τη "φύση" όπως λες, αλλά αυτό οφείλεται στο ότι συγκεντρώνεται μια μάζα εντός του που εύκολα ξεφεύγει και παρασύρεται και εξομοιώνεται. Ε, δεν είναι και ότι καλύτερο να απορροφάσαι από τη μάζα? Δηλαδή αν δε βρίσω δεν είμαι καλή φίλαθλος? Δεν έχω δικαίωμα να στηρίξω την ομάδα μου? Δηλαδή γιατί εγώ και όσοι ενστερνίζονται τις ίδιες απόψεις πρέπει να "τραβήξουμε σε κανά γκολφ ή κατηχητικό" ?

Ξέρεις πολλούς οπαδούς και συνάμα φιλάθλους? Γιατί εγώ όσους οπαδούς ξέρω είναι φανατισμένοι, με παρωπίδες, που πιο πολύ μισούν τον αντίπαλο ( και δη Παναθηναϊκό ή Ολυμπιακό ), παρά αγαπούν την ομάδα τους, και τα σχόλιά τους εκτείνονται στο "πόσο μεγάλη την έχουν την ομάδα", "πόσο καλύτερη είναι και πιο τίμια και ξάστερη σε σχέση με την αντίπαλη", "πόσο πιο βρώμικη είναι εντέλει η ομάδα της αντίπερα όχθης". Και το μόνο που κάνουν είναι να την χλευάζουν λες και έτσι θα κερδίσουν πόντους για κείνους... Μιλάμε για τόσο στενόμυαλα άτομα. Που συνήθως είναι τόσο χρήσιμα στην κοινωνία που επδ δεν έχουν κατορθώσει κάτι σε προσωπικό επίπεδο αναλώνονται σε εκφράσεις τύποι "ΕΓΩ έχω 6, ΕΣΥ έχεις 3", "ΕΓΩ έχω 40 πρωταθλήματα", "Β2Β μόνο ΕΓΩ" και άλλα τέτοια περίφημα προσωπικά κατορθώματα!:D Δηλαδή όχι πες μου, πόση λογική συγκρότηση διακρίνεις σε τέτοια άτομα που μπορείς να τους αποκαλείς υγιείς φιλάθλους? Γιατί εγώ, με όλο το σεβασμό, δεν διακρίνω...

Στα τελευταία έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ! Αλλά αν δεν αλλάξουμε εμείς προς το καλύτερο σε κάθε τομέα ( ακόμα και στον αθλητισμό που κάποιοι του χρεώνουν μόνο την εκτόνωση ) ε, να πάμε μπροστά ??? Π Ο Τ Ε. :(

Φιλικά πάντα και στα πλαίσια της συζήτησης.:)

Για αυριανή πτυχιούχα Φυσικής είναι αρκετά alternative. :P Δεν είν' κακό...χαχαχ Πέρα από τη πλάκα, γιατί είναι κακές αυτές οι λέξεις; Π***τσα και Μ**νί είναι γεννητικά όργανα. Δηλ., όταν κάνεις σεξ τα αποκαλείς με την ιατρική ορολογία; :P


Η πρώτη στη φωτογραφία Άκη, σε τι ακριβώς κάνει να με τα χέρια; Ξέρω ότι οι γυναίκες δεν έχουν όρχεις. :hmm: Πολύ μου τη σπάει αυτή η χειρονομία από γυναίκες. :/:

Σου τη σπάει αυτή η χειρονομία, αλλά δε σου τη σπάει να ακούς μία γυναίκα να μιλά με τους ανωτέρω χαρακτηρισμούς... Οκ... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τι σου κάνει εντύπωση??? Στο γήπεδο από τότε που ξεκίνησα να πηγαίνω με τον πατέρα μου και τον αδελφό μου αυτά και χειρότερα ακούω! Και να σου πω σκέφτομαι: Εγώ ντρέπομαι που τα ακούω όλα αυτά! Αυτός που τα λέει δεν ντρέπεται καθόλου??? Αυτό αναρωτήθηκα... Δεν μπορώ να καταλάβω που λανθάνει ο συλλογισμός μου! Είναι εκφράσεις αυτές τώρα που χρησιμοποιούνται από κάποιους??? Είπα κάτι λάθος? Δεν ισχύουν αυτά που λέω στα γήπεδα? :/


Ότι τώρα εσύ nPb δεν έχεις ποτέ σου ακούσει τέτοιες χυδαίες εκφράσεις στα γήπεδα από τους γνωστούς αμόρφωτους κάφρους και σοκαρίστηκες! Μα καλά από όλα όσα έγραψα βρήκες να σχολιάσεις (με φατσούλες έστω) τις υβριστικές λέξεις που παρέθεσα με * και που ξεστομίζονται από αυτούς τους κάφρους που λέμε? Πρώτη φορά μαθαίνεις το ποιόν του λεξιλογίου στα γήπεδα? Αυτό δε λέω τόση ώρα για τα υβριστικά σχόλια και το σεβασμό που πρέπει να υπάρχει και έχουν πέσει τόσοι να με φάνε λέγοντάς μου να πάω να δω γκολφ?

:whistle: ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ότι τώρα εσύ nPb δεν έχεις ποτέ σου ακούσει τέτοιες χυδαίες εκφράσεις στα γήπεδα από τους γνωστούς αμόρφωτους κάφρους και σοκαρίστηκες! Μα καλά από όλα όσα έγραψα βρήκες να σχολιάσεις (με φατσούλες έστω) τις υβριστικές λέξεις που παρέθεσα με * και που ξεστομίζονται από αυτούς τους κάφρους που λέμε? Πρώτη φορά μαθαίνεις το ποιόν του λεξιλογίου στα γήπεδα? Αυτό δε λέω τόση ώρα για τα υβριστικά σχόλια και το σεβασμό που πρέπει να υπάρχει και έχουν πέσει τόσοι να με φάνε λέγοντάς μου να πάω να δω γκολφ?

:whistle: ...

Aπλά δεν τις έχω συνηθίσει από κοπέλες. Βασικά κάνω και ολίγη πλάκα, μ' αρέσει να βλέπω πως αντιδράς σοβαρά στο πείραγμα. :P Φαντάζομαι ξέρεις την ετυμολογική ερμηνεία των λέξεων ε; :D χαχαχα Σε πληροφορώ αυτές τις λέξεις και άλλες πολύ πιο...ευρηματικές, τις ξεστομίζουν και γραμματιζούμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελάτε ας καπνίσουμε την πίπα της ειρήνης, γαύροι και βάζελοι, ποδοσφαιρόφιλοι και μπασκετόφιλοι, υβριστές των γηπέδων και φιλήσυχοι θεατές :D

Υ.Γ. η πίπα της ειρήνης δεν είναι κάποιο υφέρπον σεξιστικό σχόλιο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοπελια να σου πω. Εγω εδω περα που παω και βλεπω αγωνες στο τοπικο του μπασκετ περισσοτερο βριζουμε παρα βλεπουμε αγωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακολουθησα την συζητηση και η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να παρω ξεκαθαρα το μερος καποιου:P Απο την μια συμφωνω πως στο γηπεδο ειναι ωραιο να φωναζεις ωστε να υποστηριξεις την ομαδα σου (και φυσικα δεν λεω μονο για Παναθηναικο,Ολυμπιακο ακομα και την Παναχαικη ας πουμε:P) συμβαλοντας στην δημιουργια εχθρικου κλιματος για την αντιπαλη ομαδα. Απο την αλλη βεβαια εχει δικιο η stavri που λεει οτι αν καποιος μπει για λιγο στην θεση των ποδοσφαιριστων που ακουν τα παντα για την μανα τους, το σπιτι τους κτλ νιωθεις λιγο αβολα (θυμαμαι περσυ στους τελικους με τον Ολυμπιακο ενα εμετικο συνθημα για τον Διαμαντιδη και ομολογω πως την ειχα κανει και τοτε αυτη την σκεψη). Στο κατω κατω αν θες να τον βρισεις βριστον προσωπικα. Η μανα του, πατερας του, γατα του δεν σου φταει:P. Το μονο σιγουρο ειναι πως οπως λεει ο Akis_megara αν οι οπαδοι μενουν στο βρισιμο -εστω και αν ειναι ακραια χυδαιο-, στα συνθηματα, αντε και στα καπνογονα, φωτοβολιδες (που προσωπικα μου αρεσουν πολυ οταν δεν εκσφενδονιζονται στο γηπεδο ενοειται) δεν υπαρχει στην ουσια προβλημα. Το θεμα ειναι να μην πετανε καρεκλες, να μην κανουν ντου στο γηπεδο και παρομοια σκηνικα, γιατι τοτε υπαρχουν πραγματικος κινδυνος καθως ο φανατισμος περνα σε αλλα επιπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Κοπελια να σου πω. Εγω εδω περα που παω και βλεπω αγωνες στο τοπικο του μπασκετ περισσοτερο βριζουμε παρα βλεπουμε αγωνα
κακώς πας λοιπόν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μιας και λέγαμε χτες για τους περίφημους ανεγκέφαλους οπαδούς με τα σπουδαία προσωπικά κατορθώματα (!) ( σε προηγούμενο ποστ είχα αναφερθεί σε αυτούς ) να μερικά παραδείγματα που επιβεβαιώνουν πόσα στενόμυαλα όντα είναι! Σε συνέντευξη του Σπανούλη στο Gazzetta.gr γίνεται από κάτω της μουρλής!:P
Πιάνει ο καθένας την κάθε λέξη που ειπώθηκε και ψάχνει να βρει που κρύβεται ...ο Αλέξης! ( Στην προκειμένη περίπτωση ο Βασίλης)
Τι είπε γιατί το είπε, τι εννοεί ο ποιητής, είναι δεν είναι χειρότερος του Διαμαντίδη, είναι εγωιστής δεν είναι, είναι ηγέτης δεν είναι, και να οι καρπαζιές και τα φααπ και του φουπ και τα μπεε, και κοίτα έχω 6, και κοίτα έχω Β2Β, και κλάψε και δώς του, και να οι πουθενάδες,και να οι κουρτίνες, και να οι εφευρέτες και και και... Διάβασα καμιά 20αριά σχόλια (Ναι! Θέλω το Νόμπελ για την αντοχή μου:P ) και με έπιασε κλαυσίγελος! Δηλαδή λύστε μου μια απορία: Είναι δυνατόν να τα λένε σοβαρά όλα αυτά? Τα πιστεύουν όντως? Γιατί αν ναι... η περίπτωση χρίζεται ανίατη.
Θέλω να πιστεύω ότι επίτηδες το σαιτ δημοσιεύει σχεδόν μόνο τέτοια αξιοζήλευτα (!) σχόλια για να προσελκύσει "ομοϊδεάτες" και να αυξήσει την επισκεψιμότητά του στους κύκλους των "μορφωμένων" οπαδών... Γιατί αν όντως αυτά είναι τα σχόλια που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας ως λαός!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οχι δε παω κακως γτ εδω περα η διαιτησια για την πολη την δικια μου κανει οργια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Για αυριανή πτυχιούχα Φυσικής είναι αρκετά alternative. :P Δεν είν' κακό...χαχαχ Πέρα από τη πλάκα, γιατί είναι κακές αυτές οι λέξεις; Π***τσα και Μ**νί είναι γεννητικά όργανα. Δηλ., όταν κάνεις σεξ τα αποκαλείς με την ιατρική ορολογία; :P


Η πρώτη στη φωτογραφία Άκη, σε τι ακριβώς κάνει να με τα χέρια; Ξέρω ότι οι γυναίκες δεν έχουν όρχεις. :hmm: Πολύ μου τη σπάει αυτή η χειρονομία από γυναίκες. :/:

...:confused:

:stunned:




η αυτοακύρωση σε χρόνο dt! :D



καλά η συζήτηση τέρμα πουριτανική αλλά αυτό κερδίζει βραβείο! :clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ήμουν εχτές στο γήπεδο, όποιος δεν μυριζόταν ανατροπή δεν έχει καλή όσφρηση. Κάποιοι έκαναν φράγκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ήμουν εχτές στο γήπεδο, όποιος δεν μυριζόταν ανατροπή δεν έχει καλή όσφρηση. Κάποιοι έκαναν φράγκα.

Ισχυει!!! 1/2 και αντε γεια!!! 25 αποδοση εβγαλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top