Αεροναυπηγική στην Ευρώπη

mariavsk

Νεοφερμένος

Η mariavsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλημερα ,ενδιαφερομαι να μαθω για σπουδες μηχανολογων μηχανικων και αεροναυπηγων στην Ευρωπη.κυριως αν ξερει καποιος να με ενημερωσει για χωρες εκτοσ Αγγλιας
ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγώ όταν ρώτησα μου είπαν αμέσως Αγγλία , δεν ξέρω αν υπάρχουν αλλού , Αμερική σίγουρα πάντως για εκτός Ευρώπης, αλλά αν θές στην Ευρώπη κοίταξε για Γαλλία πιστεύω θα έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
καλημερα ,ενδιαφερομαι να μαθω για σπουδες μηχανολογων μηχανικων και αεροναυπηγων στην Ευρωπη.κυριως αν ξερει καποιος να με ενημερωσει για χωρες εκτοσ Αγγλιας
ευχαριστω:)
Στο εξωτερικό οι μηχανολόγοι και οι αεροναυπηγοί είναι ξεχωριστές σχολές.Για αγγλία υπάρχουν πολλά καλά πανεπιστήμια.Ενδεικτικά αναφέρω:Imperial,Loughborough,Bristol,Surrey,Bath
Επίσης εκτός αγγλίας υπάρχει το Delft
Για μεταπτυχιακά το Cranfield που είναι κορυφαίο
Για αμερική υπάρχουν πολλά αλλά εκεί πρέπει να είσαι πλούσιος για να σπουδάσεις.Τα δίδακτρα είναι πάρα πολλά.Ίσως το καλύτερο στην αμερική σε αυτό το αντικείμενο να είναι το Embry-Riddle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavsk

Νεοφερμένος

Η mariavsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
βασικα πως ψαχνουμε για το κατα ποσο ειναι αξιοπιστα σαν πανεπιστημια και σιγουρα πως ελεγχουμε τα διδακτρα
-----------------------------------------
ειδα τιν σελιδα του wikipedia με την λιστα αλλα ειμαι λιγο ασχετη και δεν ξερω πως να τα ψαξω ακριβωσ
-----------------------------------------
ρωταω πιο πολυ για την υπολοιπη ευρωπη γτ εχω ακουσει οτι η αγγλια ειναι απλα πιο εμπορικη σε θεμα σπουδων ενω χωρες οπως γερμανια ολλανδια η οι σκανδιναβικες εχουν ποιοτητα στις σπουδες χωρις να χρειαζεται να δουλεψεις 4ζωες για να ξεπληρωσεις οσα ξοδεψες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Για τσέκαρε και εδω στο τέλος της σελίδας προτινει 2 πανεπιστήμια, δες τα και τα 2.
Απο οτι είδα, τα δίδακτρα είναι περίπου 15000 ευρώ(4 χρόνια σπουδές).

Πάντως δεν είναι ανάγκη να πληρώσει κανείς τρελά λεφτά μόνο και μόνο για να σπουδάσει Αγγλία.
Αν όντος σε ενδιαφέρει ψαξ'το το θέμα.

Απο οσα πρόλαβα να δω απο το site που σου παρέθεσα, αν εισαι TOP μπορείς και να δουλέψεις στην Roskosmos(ρωσική αντίστοιχη της NASA).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
βασικα πως ψαχνουμε για το κατα ποσο ειναι αξιοπιστα σαν πανεπιστημια και σιγουρα πως ελεγχουμε τα διδακτρα
-----------------------------------------
ειδα τιν σελιδα του wikipedia με την λιστα αλλα ειμαι λιγο ασχετη και δεν ξερω πως να τα ψαξω ακριβωσ
-----------------------------------------
ρωταω πιο πολυ για την υπολοιπη ευρωπη γτ εχω ακουσει οτι η αγγλια ειναι απλα πιο εμπορικη σε θεμα σπουδων ενω χωρες οπως γερμανια ολλανδια η οι σκανδιναβικες εχουν ποιοτητα στις σπουδες χωρις να χρειαζεται να δουλεψεις 4ζωες για να ξεπληρωσεις οσα ξοδεψες
Κοίταξε,στην αγγλία υπάρχουν όντως πολλά πανεπιστήμια της πλάκας αλλά αυτά που σου ανέφερα είναι πολύ καλά και με καλές πιθανότητες να μπεις.Τα αγγλικά πανεπιστήμια δεν έχουν πολλά δίδακτρα.Μη σε αγχώνει αυτό.Και να ξέρεις ότι η αγγλία είναι τοπ στον τομέα αεροναυπηγική.Το cranfield το οποίο όμως είναι μόνο για μεταπτυχιακές σπουδές είναι ίσως το καλύτερο πανεπιστήμιο αεροναυπηγικών σπουδών στην ευρώπη.Γενικά πες μας τί γλώσσες μιλάς για να σου προτείνουμε.Γιατί καλά αγγλόφωνα πανεπιστήμια εκτός της αγγλίας δεν θα βρεις πολλά.Καλά πολυτεχνεία έχει στη Στουτγκάρδη και γενικά η γερμανία έχει καλά πολυτεχνεία.Όμως εκεί είναι λίγο περίεργος ο τρόπος εισαγωγής.Εγώ πάντως προτείνω αγγλία.Τα πανεπιστήμια που σου ανέφερα και ίσως μερικά άλλα είναι πολύ καλά σε αυτό το αντικείμενο και συνεργάζονται με διεθνείς αεροναυπηγικές βιομηχανίες για να βοηθήσουν αργότερα να βρεις δουλειά.Θεωρώ βέβαια ότι λογικά δίνεις πανελλήνιες ε?Γιατί και το τμήμα μηχανόλογων και αεροναυπηγών μηχανικών στη πάτρα είναι κορυφαίο στο αντικείμενο και εκτός αυτού στα αγγλικά πανεπιστήμια ζητάνε πολύ καλό βαθμό απολυτηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην Σκωτία δεν πληρώνεις δίδακτρα.Γιατί δεν πας εκεί?Το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης έχει τμήμα Αεροναυπηγικής.Βασικά δεν έχω καταλάβει...μιλάς για μεταπτυχιακό ή για πρώτο πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Αεροναυπηγική για γυναίκα, ειλικρινά πρώτη φορά ακούω, πες μας πως σου'ρθε να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο;

btw, η κοπέλα είπε, εκτός Αγγλίας και το 80% των πανεπιστημίων που λέτε είναι στην Αγγλία:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αεροναυπηγική για γυναίκα, ειλικρινά πρώτη φορά ακούω, πες μας πως σου'ρθε να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο;

btw, η κοπέλα είπε, εκτός Αγγλίας και το 80% των πανεπιστημίων που λέτε είναι στην Αγγλία:P.
Μια χαρά αεροναυπηγοί μπορούν να γίνουν και γυναίκες και υπάρχουν πολλές στο εξωτερικό.Για το ότι ζήτησε εκτός αγγλίας απλώς αναφέρω ότι η αγγλία είναι τοπ στο τομέα και είναι ευκολότερη η εισαγωγή εκεί με ένα καλό απολυτήριο.Δεν μας είπε και ποιες γλώσσες μιλάει για να προτείνουμε και εκτός αγγλίας.Έτσι κουτουρού δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εμείς χάρη σε κάποιους "δασκάλους" μας , έχουμε κονέ σε dassault και lockheed, ήδη κάποιοι έχουμε δουλέψει με άτομα από dassault στην EAB στην αναβάθμιση των mirage σε επίπεδο -5 και σε συντήρηση F-16 Block52+

Δεν απαντάω σ αυτό που ρωτάς αλλά το point μου είναι ότι τελειώνω τεχνολογία αεροσκαφών εδώ χωρίς να μαδήσω τους γονείς μου, και έχω μετά άπειρες ευκαιρίες και εδώ και έξω για οποιαδήποτε εξειδίκευση/μεταπτυχιακό κτλ

:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Εμείς χάρη σε κάποιους "δασκάλους" μας , έχουμε κονέ σε dassault και lockheed, ήδη κάποιοι έχουμε δουλέψει με άτομα από dassault στην EAB στην αναβάθμιση των mirage σε επίπεδο -5 και σε συντήρηση F-16 Block52+

Δεν απαντάω σ αυτό που ρωτάς αλλά το point μου είναι ότι τελειώνω τεχνολογία αεροσκαφών εδώ χωρίς να μαδήσω τους γονείς μου, και έχω μετά άπειρες ευκαιρίες και εδώ και έξω για οποιαδήποτε εξειδίκευση/μεταπτυχιακό κτλ

:):):)
Φίλε μου εσύ σπουδάζεις μηχανικός αεροσκαφών όχι αεροναυπηγός.Εσύ προορίζεσαι κυρίως για συντήρηση-επισκευή,όχι σχεδίαση.Είναι διαφορετικά επαγγέλματα και καλό είναι να μην συγκρίνουμε τις σχολές.Επίσης και στην αγγλία να σπουδάζεις δεν ξοδεύεις πολλά χρήματα παραπάνω από ότι να σπούδαζες σε μια ελληνική πόλη.Και εγώ Ελλάδα σπουδάζω αλλά μια περίοδο έψαχνα και για αγγλία και είχα μάθει μερικά πραματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Φίλε μου εσύ σπουδάζεις μηχανικός αεροσκαφών όχι αεροναυπηγός.Εσύ προορίζεσαι κυρίως για συντήρηση-επισκευή,όχι σχεδίαση.Είναι διαφορετικά επαγγέλματα και καλό είναι να μην συγκρίνουμε τις σχολές.Επίσης και στην αγγλία να σπουδάζεις δεν ξοδεύεις πολλά χρήματα παραπάνω από ότι να σπούδαζες σε μια ελληνική πόλη.Και εγώ Ελλάδα σπουδάζω αλλά μια περίοδο έψαχνα και για αγγλία και είχα μάθει μερικά πραματάκια.

Στην Ελλάδα αν θέλεις μπορείς να μην πληρώνεις και τίποτα αν μένεις στην εστία.Στην Αγγλία θέλεις οπωσδήποτε πάνω από 25.000 τον χρόνο για δίδακτρα,σίτιση,στέγαση,αεροπορικά εισιτήρια κτλ.

mariavsk:Δώσε μας μερικές πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε περισσότερο αν σου είναι εύκολο.Έχεις κάνει κάποια διαδικασία μέχρι τώρα?Ψάχνεις για "Αγγλόφωνα" πανεπιστήμια μονο?Ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακό ή για πρώτο πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavsk

Νεοφερμένος

Η mariavsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Υ.Γ.ψαχνω για πτυχιο οχι μεταπτυχιακο οποισ ξερει λεει και κατι παραπανω σχετικα με τα προσοντα που απαιτουνται!!απο γλωσσες παιζουν αγγλικα και ισπανικα απταιστως και λιγα γαλλικα!ευχαριστω
:jumpy:
-----------------------------------------
εχω μια υποψια οτι δεν καταχωρηθηκε ενα κειμενο που εγραψα πιο πριν!!οκ οκ δεν ειμαι ασχετη μονο απο ξενα πανεπιστημια ειμαι ασχετη και απο φορουμ!:no1:
-----------------------------------------
"Στην Ελλάδα αν θέλεις μπορείς να μην πληρώνεις και τίποτα αν μένεις στην εστία."



εξηγησε μας ακριβως ποιοι μενουν στην εστια!!γτ εγω δεν ξερω κνν!!οι εστιες εκτος του οτι ειναι ακαταλληλες τις περισσοτερες φορεσ για διαμονη(αν θελετε εχω συγκεκριμενα παραδειγματα)ελαχιστοι απο εμασ εχουμε προσβαση σε τετοιες παροχες!!διαφωνει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Δεν θέλω να βγω offtopic αλλα ξέρω παιδιά που σπουδάζουν Χίο,Κέρκυρα,Ιωάννινα και Κρήτη και μένουν στις εστίες και από όσο έχω ακούσει είναι σε παρα πολύ καλή κατάσταση.
Βεβαια υπάρχουν και άθλιες εστίες (Πάτρα και Θεσσαλονίκη για παράδειγμα)αλλα όπως και να χει όλοι οι φοιτητές δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ενοικίου ύψους 1000e οποτε και πάλι φθηνότερα έρχεται. :P

Ας επιστρέψουμε στο θέμα...αφού ξέρεις ισπανικά νομίζω ότι η Ισπανία είναι η καλύτερη λύση.Έχει κορυφαία πολυτεχνεία εκεί γενικά και σίγουρα κάποιο από όλα (Βαρκελώνη,Μαδρίτη,Σεβίλλη) θα έχει και Αεροναυπηγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Νομίζω ότι η φοίτηση στα πολυτεχνεία της Ισπανίας είναι 6ετούς φοιτήσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavsk

Νεοφερμένος

Η mariavsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλα παντως απο εμπειρια φιλων και γνωστων απο τις εστιες πατρασ και αθηνας πραγματικα βγαινεις αρρωστος απο εκει μεσα!!δεν υπαρχει περιπτοση να μην κολλησεις εστω μια μυκητιαση ...ετσι για να θυμασαι βρε τα φοιτητικα σ χρονια!!!παντως απο οσα σιτε εχω δει τισ τελευταιεσ μερεσ για πανεπιστημια το πιο οργανμενο κατα τη γνωμη μ ηταν το delft!!εξηγει τα παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
καλα παντως απο εμπειρια φιλων και γνωστων απο τις εστιες πατρασ και αθηνας πραγματικα βγαινεις αρρωστος απο εκει μεσα!!δεν υπαρχει περιπτοση να μην κολλησεις εστω μια μυκητιαση ...ετσι για να θυμασαι βρε τα φοιτητικα σ χρονια!!!παντως απο οσα σιτε εχω δει τισ τελευταιεσ μερεσ για πανεπιστημια το πιο οργανμενο κατα τη γνωμη μ ηταν το delft!!εξηγει τα παντα...
Το delft είναι πολύ καλό αλλά θέλει να ξέρεις τη γλώσσα.Παίζουν και κάποια αγγλόφωνα τμήματα αλλά όχι σε όλα τα αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ξερει κανεις περισσοτερα για τα ''πανεπιστημια΄΄ που δημοσιευσε πιο πριν το koyfontinas? ενδιαφερομαι παρα πολυ...

Ενδιαφερομαι ειτε μηχανικος αεροσκαφων ειτε για αεροναυπηγηκη.απο την συντομη ερευνα που εκανα βρηκα οτι εχει τοπ πανεπιστημια του τυπου στην ρωσια και ειναι και σχετικα φθηνα...Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας επικοινωνησει μαζι μου .Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top