Αγωνία για την ανακοίνωση των βάσεων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ διαβάζω στα περισσότερα σάιτ για την 26η Αυγούστου ως πιθανότερη ημέρα ανακοίνωσης των βάσεων. Έμειναν ελάχιστες ημέρες ακόμα, οπότε να ευχηθώ με τη σειρά μου καλά αποτελέσματα σε όλους και αν αυτά δεν έρθουν να μη σταματήσετε ποτέ να κυνηγάτε τα όνειρά σας (ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να φύγετε από τον τόπο κατοικίας σας)!!
:bigarmhug
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!
Έχω αγωνία από τότε που βγήκαν τα αποτελέσματα για το πόσο γράψαμε γιατί περίμενα οτι θα έβγαζα 300-500 μόρια πιο πάνω και θα ένιωθα πιο σίγουρη για το αποτέλεσμα :morning1:...Νιώθω οτι περνάω στην σχολή που θέλω αλλά δεν θέλω να πω στον εαυτό μου οτι: ξέρεις κάτι περνάς εδώ,όλα καλά,και μετά να δω άλλο αποτέλεσμα και να απογοητευτώ!Σε κάποιες προβλέψεις που έχουν βγει χάνω την σχολή ενώ σε άλλες περνάω άνετα...Μιλάμε για διάφορα 1.000 μόρια στις προβλέψεις μεταξύ τους!
Από την άλλη μου αρέσει πολύ η επόμενη σχολή που ακολουθεί οπότε δεν θα στεναχωρηθώ τόσο άμα περάσω στην επόμενη μου επιλογή!Όμως επειδή είναι ένα καινούριο τμήμα που ήταν ΤΕΙ δεν βγάζουν προβλέψεις για αυτό και κάνεις δεν ξέρει πως θα διαμορφωθεί η βάση του...Η μοναδική πρόβλεψη είχε μεγάλη διάφορα με την περσινή βάση (μοναδική βάση που ξέρουμε μέχρι τώρα).
Αυτό που φοβάμαι είναι οτι θα χάσω και τις δύο σχολές που μου αρέσουν!Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο...Έκανα τα πάντα για να δώσω πανελλήνιες,είχα πάρα πολλά εμπόδια και λόγους για να μην δώσω...δεν τους αναφέρω για να μην σας κουράσω :redface:

Αυτά σκέφτομαι όλο αυτό το διάστημα και έχω πολύ αγωνία!Χαίρομαι για αυτόν που δημιούργησε αυτό το θέμα στο φόρουμ!



Υ.Γ. Δεν αναφέρω τις σχολές που εννοώ,ούτε πόσα μόρια έβγαλα γιατί δεν θέλω να γίνω κουραστική και αυτή την στιγμή σημασία έχει το αποτέλεσμα που όλοι περιμένουμε και όχι τα πόσα μόρια συγκεντρώσαμε :alljumpy:
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αναγκαστικά θα κοιτάξω όλες τις εναλλακτικές μου και εννοείται θα το κυνηγήσω για εστία αλλά και για μετεγγραφη αν δεν ξαναδωσω εξετάσεις.Το μόνο θετικό είναι πως πρόκειται για καλή σχολή τουλάχιστον η οποία με ενδιαφέρει ουσιαστικά η δεύτερη επιλογή μου ήταν με πρώτη την Αθήνα ίδιο τμήμα...


Αν και καταλαβαίνω το οικονομικό γενικά για τις εστίες δεν ακούω καλά λόγια. Ένας καδερφος μου είχε πάει Κρήτη κ του είχαν πει στη γραμματεία αν θέλει ν βγάλει τη σχολή στα 4 χρόνια είναι σχεδόν απιθανο να γίνει αυτό αν μείνει σε εστία. Γενικά εδώ στην Πάτρα είναι όλα αρκετα φθηνά (ιδίως δε τα ενοίκια)
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Αν και καταλαβαίνω το οικονομικό γενικά για τις εστίες δεν ακούω καλά λόγια. Ένας καδερφος μου είχε πάει Κρήτη κ του είχαν πει στη γραμματεία αν θέλει ν βγάλει τη σχολή στα 4 χρόνια είναι σχεδόν απιθανο να γίνει αυτό αν μείνει σε εστία. Γενικά εδώ στην Πάτρα είναι όλα αρκετα φθηνά (ιδίως δε τα ενοίκια)


Και πώς ακριβώς το δικαιολόγησαν αυτό που είπαν; Έρχεται κάποιος και τούς παίρνει τις σημειώσεις από τα χέρια; :P
 

Stefania17

Νεοφερμένος

Η Stefania17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!
Έχω αγωνία από τότε που βγήκαν τα αποτελέσματα για το πόσο γράψαμε γιατί περίμενα οτι θα έβγαζα 300-500 μόρια πιο πάνω και θα ένιωθα πιο σίγουρη για το αποτέλεσμα :morning1:...Νιώθω οτι περνάω στην σχολή που θέλω αλλά δεν θέλω να πω στον εαυτό μου οτι: ξέρεις κάτι περνάς εδώ,όλα καλά,και μετά να δω άλλο αποτέλεσμα και να απογοητευτώ!Σε κάποιες προβλέψεις που έχουν βγει χάνω την σχολή ενώ σε άλλες περνάω άνετα...Μιλάμε για διάφορα 1.000 μόρια στις προβλέψεις μεταξύ τους!
Από την άλλη μου αρέσει πολύ η επόμενη σχολή που ακολουθεί οπότε δεν θα στεναχωρηθώ τόσο άμα περάσω στην επόμενη μου επιλογή!Όμως επειδή είναι ένα καινούριο τμήμα που ήταν ΤΕΙ δεν βγάζουν προβλέψεις για αυτό και κάνεις δεν ξέρει πως θα διαμορφωθεί η βάση του...Η μοναδική πρόβλεψη είχε μεγάλη διάφορα με την περσινή βάση (μοναδική βάση που ξέρουμε μέχρι τώρα).
Αυτό που φοβάμαι είναι οτι θα χάσω και τις δύο σχολές που μου αρέσουν!Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο...Έκανα τα πάντα για να δώσω πανελλήνιες,είχα πάρα πολλά εμπόδια και λόγους για να μην δώσω...δεν τους αναφέρω για να μην σας κουράσω :redface:

Αυτά σκέφτομαι όλο αυτό το διάστημα και έχω πολύ αγωνία!Χαίρομαι για αυτόν που δημιούργησε αυτό το θέμα στο φόρουμ!



Υ.Γ. Δεν αναφέρω τις σχολές που εννοώ,ούτε πόσα μόρια έβγαλα γιατί δεν θέλω να γίνω κουραστική και αυτή την στιγμή σημασία έχει το αποτέλεσμα που όλοι περιμένουμε και όχι τα πόσα μόρια συγκεντρώσαμε :alljumpy:
Δεν γίνεσαι κουραστική εξάλλου για αυτό δημιουργήθηκε αυτό το θέμα να πούμε τον πόνο μας και ότι περάσαμε και πόσο αγωνία έχουμε... Οπότε μιλά άνετα κουραστική δεν γίνεσαι!!!
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Και πώς ακριβώς το δικαιολόγησαν αυτό που είπαν; Έρχεται κάποιος και τούς παίρνει τις σημειώσεις από τα χέρια; :P


Εννοούσε προφανώς ότι οι συνθήκες είναι πολύ χαλια δεν μ είπε λεπτομέρειες αλλά όταν στο λέει άνθρωπος που προφανώς γνωρίζει τι γίνεται εσυ θα το ρισκάρεις και θα πας στην εστια;????
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αν και καταλαβαίνω το οικονομικό γενικά για τις εστίες δεν ακούω καλά λόγια. Ένας καδερφος μου είχε πάει Κρήτη κ του είχαν πει στη γραμματεία αν θέλει ν βγάλει τη σχολή στα 4 χρόνια είναι σχεδόν απιθανο να γίνει αυτό αν μείνει σε εστία. Γενικά εδώ στην Πάτρα είναι όλα αρκετα φθηνά (ιδίως δε τα ενοίκια)


Αυτά να μου λες...Σκέψου εγώ τη σχολή μου το λιγότερο σε 6 χρόνια μπορώ να τη βγάλω επομένως μάλλον η εστία από τα λεγόμενα σου δεν θα με καλύψει πληρως.Μαλον την βρήκα τη λύση πάμε για 2020.
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Με την σειρα μου θελω να ευχηθω καλα αποτελεσματα σε ολους και να θυμαστε πως στο τελος ολα θα πανε καλα και αν δεν πανε καλα τοτε δεν ειναι το τελος...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Περυσι παντως ενω ειχαν δώσει μια ημερομηνία ( 28/8 νομίζω κατά τη 1 το μεσημέρι λέγανε)
Ξαφνικά βγήκαν το απόγευμα στις 27/8.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά να μου λες...Σκέψου εγώ τη σχολή μου το λιγότερο σε 6 χρόνια μπορώ να τη βγάλω επομένως μάλλον η εστία από τα λεγόμενα σου δεν θα με καλύψει πληρως.Μαλον την βρήκα τη λύση πάμε για 2020.

Να πας! Δεν θα βασιστείς στα λόγια κάποιου για να πάρεις μια τόσο σοβαρή απόφαση! Τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά!΄Ασε που από ο,τι κατάλαβα μιλάνε για τις εστίες της Κρήτης. Μπορεί η κατάσταση των εστιών στην Πάτρα να είναι πολύ καλύτερη! Την περίπτωση να χάσεις τον φετινό χρόνο και του χρόνου να σπάσει ο διάολος το πόδι του και να ξανασυγκεντρώσεις πάλι τα μόρια για Πάτρα, τη σκέφτεσαι;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Να πας! Δεν θα βασιστείς στα λόγια κάποιου για να πάρεις μια τόσο σοβαρή απόφαση! Τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά!΄Ασε που από ο,τι κατάλαβα μιλάνε για τις εστίες της Κρήτης. Μπορεί η κατάσταση των εστιών στην Πάτρα να είναι πολύ καλύτερη! Την περίπτωση να χάσεις τον φετινό χρόνο και του χρόνου να σπάσει ο διάολος το πόδι του και να ξανασυγκεντρώσεις πάλι τα μόρια για Πάτρα, τη σκέφτεσαι;


πολύ σωστό σχόλιο. Η αλήθεια είναι ότι έχουν περάσει 15 χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο μου από το πανεπιστήμιο ιωαννίνων οπότε η εμπειρία μου δεν είναι τόσο επίκαιρη. Οι εστίες στις οποίες έμενα (εντός του πανεπιστημίου) ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Σίγουρα υπήρχαν μέρες που γινονταν πάρτι και υπήρχε φασαρία αλλά όχι κάτι το υπερβολικό. Πάντως η διαμονή στην εστία δεν με εμπόδισε να πάρω στα 4 χρόνια το πτυχίο μου. Δεν έχω πληροφορίες ούτε για τις εστίες τησ πάτρας ούτε της κρήτης αλλά είναι καλύτερα να διαμορφώνει κανείς προσωπική άποψη επί του θέματος, ειδικά αν τα οικονομικά της οικογένειας είναι πολύ περιορισμένα. Στο κάτω κάτω μπορεί κανείς να κάνει την αίτηση και αν πάρει δωμάτιο και δεν είναι ικανοποιημένος το επιστρέφει, για να το πάρει κάποιο άλλο παιδί, και νοικιάζει.

Αν και καταλαβαίνω το οικονομικό γενικά για τις εστίες δεν ακούω καλά λόγια. Ένας καδερφος μου είχε πάει Κρήτη κ του είχαν πει στη γραμματεία αν θέλει ν βγάλει τη σχολή στα 4 χρόνια είναι σχεδόν απιθανο να γίνει αυτό αν μείνει σε εστία. Γενικά εδώ στην Πάτρα είναι όλα αρκετα φθηνά (ιδίως δε τα ενοίκια)


όταν με το καλό περάσετε σε κάποια σχολή θα διαπιστώσετε ότι οι γραμματείες στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν την καλύτερη φήμη ούτε σε επίπεδο αξιοπιστίας ούτε σε επίπεδο εξυπηρέτησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ως άτομο που ξαναέδωσε για ιατρική (πέρσι βιολογικο Ηρακλείου) κ τλκ μάλλον περνάει βιολογικο Αθήνας (ούτε φέτος δλδ πέτυχα απόλυτα το στόχο μ κ πάω στη δεύτερη επιλογή) έχω να σου πω το εξής. Αν μπορείς έστω κ δύσκολα να ανταπεξέλθεις δεν άλλη πόλη οικονομικά (αν κ η Πάτρα είναι φθηνή σε Ολάντ και στα ενοίκια της) να πας μν ξανά δώσεις. Το να ξανά δώσεις θα ήταν καλύτερο να το κανείς αν ήθελες άλλη σχολή. Ώστε να μν μείνεις με το παράπονο τι θα γινόταν αν είχα ξαναδώσει (για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν θεωρώ τη χρόνια αυτή χαμένη)
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ως άτομο που ξαναέδωσε για ιατρική (πέρσι βιολογικο Ηρακλείου) κ τλκ μάλλον περνάει βιολογικο Αθήνας (ούτε φέτος δλδ πέτυχα απόλυτα το στόχο μ κ πάω στη δεύτερη επιλογή) έχω να σου πω το εξής. Αν μπορείς έστω κ δύσκολα να ανταπεξέλθεις δεν άλλη πόλη οικονομικά (αν κ η Πάτρα είναι φθηνή σε Ολάντ και στα ενοίκια της) να πας μν ξανά δώσεις. Το να ξανά δώσεις θα ήταν καλύτερο να το κανείς αν ήθελες άλλη σχολή. Ώστε να μν μείνεις με το παράπονο τι θα γινόταν αν είχα ξαναδώσει (για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν θεωρώ τη χρόνια αυτή χαμένη)

Συμφωνώ απόλυτα με τον John γιατί κι εγώ αυτό ακριβώς εκανα... Ήθελα ιατρική αλλά πέρυσι έπιασα το βιολογικό και ξαναεδωσα φέτος αλλά πάλι δεν την πιάνω (υπάρχουν ελάχιστες πιθανοτητες να πιάσω φαρμακευτική αλλά δνε το κόβω)... Είναι δύσκολο το να ξαναδώσεις 2η φορά για την ίδια σχολή απλά σε άλλη πόλη βέβαια όμως καταλαβαίνω και το κομμάτι με τα οικονομικά... Κάτσε να βγουν οι βάσεις, γράψου στη σχολή, κάνε αίτηση για εστία και μετεγγραφή και ανάλογα δες πως θα κυλήσουν τα πράγματα... Μην το σκέφτεσαι από τώρα κια αγχώνεσαι.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γενικά επειδή η ιατρική είναι 6 χρόνια αυτομάτως τα έξοδα αυξάνονται αρκετα.Οπως και να έχει θα προσπαθησω να μπω στην εστία και από κει και πέρα αν δεν μπορέσω να παραμείνω εκεί για 6 χρόνια θα κοιτάξω τα χρήματα που θεωρητικά εξοικονομησα από τη διαμονή μου στην εστία να τα επένδυσω για ενοικίαση κάποιου σπιτιου.Η πρώτη χρονιά θα είναι αναγνωριστική ύστερα θα δείξει πως θα πάει σίγουρα πάντως υπάρχει αγχος είτε υπάρχουν δυσκολίες είτε όχι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά επειδή η ιατρική είναι 6 χρόνια αυτομάτως τα έξοδα αυξάνονται αρκετα.Οπως και να έχει θα προσπαθησω να μπω στην εστία και από κει και πέρα αν δεν μπορέσω να παραμείνω εκεί για 6 χρόνια θα κοιτάξω τα χρήματα που θεωρητικά εξοικονομησα από τη διαμονή μου στην εστία να τα επένδυσω για ενοικίαση κάποιου σπιτιου.Η πρώτη χρονιά θα είναι αναγνωριστική ύστερα θα δείξει πως θα πάει σίγουρα πάντως υπάρχει αγχος είτε υπάρχουν δυσκολίες είτε όχι.


Τώρα μιλάς σωστά! Αυτό το άγχος που λες ότι υπάρχει είναι απολύτως φυσιολογικό!΄Ομως είναι σίγουρο ότι μετά μια εβδομάδα το πολύ από την εγκατάστασή σου, θα έχει εξαφανιστεί! Βλέπεις εδώ πολλά παιδιά που προσπαθούν αρκετές φορές και πάλι δεν επιτυγχάνουν τον πρώτο στόχο τους. Εσύ το κατάφερες και μόνο η ικανοποίηση από αυτό θα πρέπει να υπερκαλύπτει τους όποιους ενδοιασμούς σου! Να πας με όρεξη και αισιοδοξία να αφοσιωθείς στις σπουδές σου! Τόσο κόπιασες γιαυτό! Καλή αρχή σου εύχομαι!
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γενικά επειδή η ιατρική είναι 6 χρόνια αυτομάτως τα έξοδα αυξάνονται αρκετα.Οπως και να έχει θα προσπαθησω να μπω στην εστία και από κει και πέρα αν δεν μπορέσω να παραμείνω εκεί για 6 χρόνια θα κοιτάξω τα χρήματα που θεωρητικά εξοικονομησα από τη διαμονή μου στην εστία να τα επένδυσω για ενοικίαση κάποιου σπιτιου.Η πρώτη χρονιά θα είναι αναγνωριστική ύστερα θα δείξει πως θα πάει σίγουρα πάντως υπάρχει αγχος είτε υπάρχουν δυσκολίες είτε όχι.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό απλά προσπάθησε να το απολαύσεις όσο μπορείς γιατί στο κάτω κάτω κατάφερες να επιτυχείς το στόχο σου που ειναι η ιατρική άσχετα από το αν είναι στην Πάτρα η στην Αθήνα και μπραβο σου για αυτό... Και στο κάτω κάτω αν τίποτα από αυτά δεν πετύχουν τότε έχε και στο πίσω μέρος του μυαλού σου το 10% γιατί ποτέ δε ξέρεις στην περίπτωση που δε ξαναδώσεις γιατί είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά να ξαναδώσεις ενώ έχεις πιάσει ιατρική Πάτρας... Οτι και αν γίνει πάντως σου εύχομαι καλή επιτυχία!
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Άλκη σε παρακαλώ μην κάνεις το λάθος και παραιτήσεις τη σχολή στην Πάτρα! Πραγματικά συγχαρητήρια για τα μόρια που συγκεντρώσες, τα οποία σε εισάγουν σε μια τόσο υψηλόβαθμη σχολή!! Συζήτησε το με τους γονείς σου και προσπαθήστε να κάνετε τα αδύνατα δυνατά για να παραμείνεις σε αυτή τη σχολή μεσω της διαμονής σε εστία, μέσω της λέσχης ...κ.α.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top