Αγωνία για την ανακοίνωση των βάσεων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Stefania17

Νεοφερμένος

Η Stefania17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δηλαδή ξυπνάμε ένα πρωί και μαθαίνουμε ότι βγήκαν;;; Αγχονοτικο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δηλαδή ξυπνάμε ένα πρωί και μαθαίνουμε ότι βγήκαν;;; Αγχονοτικο

Mετά από αυτό, θα δεις ότι θα το απομυθοποιήσεις. Δεν αξίζει να έχεις άγχος. Απόλαυσε το καλοκαίρι (όσο έμεινε). Τα έχουμε περάσει όλοι αυτά και τελικά, δεν άξιζαν το άγχος τους.
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μου έχουν πει ότι κανονικά οι βάσεις θα μπορούσαν να βγουν 1-2 μέρες μετά το τέλος των μηχανογραφικών αλλά το αφήνουν για τέλη Αυγούστου για να είναι ο κόσμος ελεύθερος να χαρεί καλοκαίρι διακοπές κτλπ.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
https://exelixi.net.gr/giati-argoun-toso-i-vasis/
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο άλλο άκρο του μακάρι να μην έβγαιναν καθόλου καθώς ξέρω ότι περνάω Πάτρα και δεν μου αρέσει ούτε να την ακούω την ιδέα της μετακομισης (είμαι από Αθηνα).Απλά δεν θελω να αποδεχτώ τη μοίρα μου αντικρίζοντας το αποτέλεσμα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι στο άλλο άκρο του μακάρι να μην έβγαιναν καθόλου καθώς ξέρω ότι περνάω Πάτρα και δεν μου αρέσει ούτε να την ακούω την ιδέα της μετακομισης (είμαι από Αθηνα).Απλά δεν θελω να αποδεχτώ τη μοίρα μου αντικρίζοντας το αποτέλεσμα


Γιατί καλέ; Μια χαρά πόλη είναι η Πάτρα!
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο άλλο άκρο του μακάρι να μην έβγαιναν καθόλου καθώς ξέρω ότι περνάω Πάτρα και δεν μου αρέσει ούτε να την ακούω την ιδέα της μετακομισης (είμαι από Αθηνα).Απλά δεν θελω να αποδεχτώ τη μοίρα μου αντικρίζοντας το αποτέλεσμα


Τέλεια είναι η Πάτρα αν δεν έχεις ξαναέρθει κ έχει και αρκετές επιλογές. Αν δηλαδή δεν τις είχα εξαντλήσει σχεδόν όλες τα χρόνια που ήμουν εδώ μπορεί ν μν ήθελα να φυγω
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Η Πάτρα μια χαρά πόλη είναι αν και δεν έχω πάει ποτέ.Το πρόβλημα δεν είναι η Πάτρα και η κάθε πόλη το πρόβλημα είμαι εγώ αλλά και το οικονομικο.Αφου σκέφτομαι να ξαναδώσω μήπως και περάσω Αθήνα στην ίδια σχολή.
 

xrusa.kok

Νεοφερμένος

Η xrusa.kok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο άλλο άκρο του μακάρι να μην έβγαιναν καθόλου καθώς ξέρω ότι περνάω Πάτρα και δεν μου αρέσει ούτε να την ακούω την ιδέα της μετακομισης (είμαι από Αθηνα).Απλά δεν θελω να αποδεχτώ τη μοίρα μου αντικρίζοντας το αποτέλεσμα
Κάτι παρόμοιο και εγώ . Ήθελα να περάσω βιοτεχνολογία και τελικά μάλλον θα περάσω σε κάποιο από τα χημικα.
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο άλλο άκρο του μακάρι να μην έβγαιναν καθόλου καθώς ξέρω ότι περνάω Πάτρα και δεν μου αρέσει ούτε να την ακούω την ιδέα της μετακομισης (είμαι από Αθηνα).Απλά δεν θελω να αποδεχτώ τη μοίρα μου αντικρίζοντας το αποτέλεσμα
Η λέξη "μοίρα" δεν νομίζω ότι είναι δόκιμος όρος. Απλά δεν συγκέντρωσες τα απαιτούμενα μόρια για Αθήνα...επομένως δεν ευθύνεται η μοίρα...
Όπως και να ΄ναι, προσπάθησέ το με αίτηση μετεγγραφής και αν δεν τα καταφέρεις, τότε ξαναδοκίμασε τις δυνάμεις σου μέσω πανελλαδικών ή σε διαφορετική περίπτωση, να περιμένεις να κάνεις χρήση του 10% με το όποιο ρίσκο.

Ιστορικο Αρχαιολογικο λογικα Ιωαννινων! εσυ;
Ακόμα και αν δεν καταφέρεις να εισαχθείς στα Γιάννενα, μπορείς άνετα αν έχεις δηλώσει τη συγκεκριμένη σχολή σε άλλη πόλη, να πάρεις μετεγγραφή για το Ιστορικό Αρχαιολογικό Ιωαννίνων όπου κάθε χρόνο μένουν κενές θέσεις γι΄αυτό ακόμα και με 0 μόρια από τα κριτήρια μετεγγραφών θα μετεγγραφείς σίγουρα.

Μου έχουν πει ότι κανονικά οι βάσεις θα μπορούσαν να βγουν 1-2 μέρες μετά το τέλος των μηχανογραφικών αλλά το αφήνουν για τέλη Αυγούστου για να είναι ο κόσμος ελεύθερος να χαρεί καλοκαίρι διακοπές κτλπ. Έστω ότι ισχύει αυτό γτ να μν ανακοινωθούν για παράδειγμα σμρ. Δλδ τι διαφορετικό θα υπάρχει τη Δευτέρα. Αμάν πια τη ψυχή θα μας βγάλουν. Αν το πάνε για την άλλη Παρασκευή αστα να πάνε (βέβαια κάποια σαιτ π λενε για τέλος επόμενης εβδομάδας λενε στο 3ο πεδίο οριακή πτώση με άνοδο των βάσεων άρα καταλαβαίνεις ότι λενε μπούρδες ????)
Από τη στιγμή που υπάρχουν οι βαθμολογίες των ειδικών μαθημάτων και οι εξετάσεις των στρατιωτικών σχολών, εννοείται ότι σε καμία των περιπτώσεων δεν γίνεται οι βάσεις να ανακοινωθούν σε 1-2 μέρες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Πάτρα μια χαρά πόλη είναι αν και δεν έχω πάει ποτέ.Το πρόβλημα δεν είναι η Πάτρα και η κάθε πόλη το πρόβλημα είμαι εγώ αλλά και το οικονομικο.Αφου σκέφτομαι να ξαναδώσω μήπως και περάσω Αθήνα στην ίδια σχολή.


Κατάλαβα! Μήπως λόγω οικονομικών κριτηρίων, εμπίπτεις σε κάποια από τις περιπτώσεις μετεγγραφών; Ακόμα όμως και αν δεν δικαιούσαι μετεγγραφή, νομίζω ότι με ένα δωμάτιο στην εστία και τη δωρεάν σίτηση κάπως θα τα βολέψεις. Κρίμα να ξαναπεράσεις όλο αυτό το λούκι για την ίδια σχολή της Αθήνας. Αλλά και πάλι "όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος"! Οπότε εσύ αποφασίζεις!
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Σχήμα λόγου ήταν η μοίρα.Ουτε εγώ πιστευω ότι φταίει ο θεός που δεν έπιασα τα απαραίτητα μορια.Τωρα όσον αφορά τις μεταγραφές για Αθήνα πολύ δύσκολο αφού πιάνω λίγα μόρια λόγω εισοδηματικων κριτηρίων 4 η 5 νομιζω τα οποία δεν φτάνουν ούτε για δείγμα για Αθήνα πάντα από ότι έχω δει και δεν παίζει κάποιο άλλο κριτήριο.Τωρα για 10% πάλι δύσκολο γιατί από ότι έχω δει η βάση δεν διαφοροποιείται σημαντικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ακόμα και αν δεν καταφέρεις να εισαχθείς στα Γιάννενα, μπορείς άνετα αν έχεις δηλώσει τη συγκεκριμένη σχολή σε άλλη πόλη, να πάρεις μετεγγραφή για το Ιστορικό Αρχαιολογικό Ιωαννίνων όπου κάθε χρόνο μένουν κενές θέσεις γι΄αυτό ακόμα και με 0 μόρια από τα κριτήρια μετεγγραφών θα μετεγγραφείς σίγουρα.


Αθηνα μενω και ειμαι 2.000 πανω απο τη βαση των ιωαννινων οποτε για μενα ειναι σιγουρο..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα και αν δεν καταφέρεις να εισαχθείς στα Γιάννενα, μπορείς άνετα αν έχεις δηλώσει τη συγκεκριμένη σχολή σε άλλη πόλη, να πάρεις μετεγγραφή για το Ιστορικό Αρχαιολογικό Ιωαννίνων όπου κάθε χρόνο μένουν κενές θέσεις γι΄αυτό ακόμα και με 0 μόρια από τα κριτήρια μετεγγραφών θα μετεγγραφείς σίγουρα.


ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ!!! Για ρώτα και τον Φώτη τι τράβηξε πέρσι που του ενέκριναν τη μετεγγραφή με 0 μόρια και με 20 κενές θέσεις και όταν πήγε στη γραμματεία για την εγγραφή του είπαν ότι δεν δικαιούται! Αναγκάστηκε το παιδί να περάσει ένα roller coaster έντονων συναισθημάτων και στο τέλος ξαναέδωσε φέτος πανελλαδικές! Σε ερώτησή του στο Υπουργείο του απάντησαν ότι ναι μεν αυτοί του έδωσαν τη μετεγγραφή αφού υπήρχαν κενές θέσεις στο τμήμα, την τελική όμως απόφαση για την έγκριση της μετεγγραφής και την εγγραφή του στο τμήμα την έχει η ίδια η σχολή και όχι το Υπουργείο! Είχε γίνει πέρσι χαμός στο φόρουμ με αυτήν την περίπτωση!
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σχήμα λόγου ήταν η μοίρα.Ουτε εγώ πιστευω ότι φταίει ο θεός που δεν έπιασα τα απαραίτητα μορια.Τωρα όσον αφορά τις μεταγραφές για Αθήνα πολύ δύσκολο αφού πιάνω λίγα μόρια λόγω εισοδηματικων κριτηρίων 4 η 5 νομιζω τα οποία δεν φτάνουν ούτε για δείγμα για Αθήνα πάντα από ότι έχω δει και δεν παίζει κάποιο άλλο κριτήριο.Τωρα για 10% πάλι δύσκολο γιατί από ότι έχω δει η βάση δεν διαφοροποιείται σημαντικά.

Κοίτα έχοντας 4 η 5 μόρια λόγω οικονομικών κριτηρίων δεν έχεις και μηδαμινές πιθανότητες να πάρεις μετεγγραφή... Εγώ ξέρω παιδιά που πήραν με λιγοτερα μόρια... Δεν έχεις κάποιον αδελφό που να σπουδάζει ειτε αλλού είτε Αθήνα εε;

Παιδιά μην αγχωνομαστε για το πότε θα βγουν οι βάσεις (το ξέρω ότι είναι δύσκολο αφού κι εγώ αγχώνομαι) γιατί ακομα και το υπουργείο να βγάλει μια ημερομηνία μπορεί να βγουν άλλη μέρα όπως πέρυσι. Που εκ πείρας ήταν ότι χειρότερο για τη ψυχολογία μας γαιτι στην αρχή είχαν πει Τρίτη πρωί μετά είπαν Δευτέρα βράδυ και τελικά ανακοινώθηκε Δευτέρα στις 5 το απόγευμα... Δλδ έπαιξαν τελείως με τη ψυχολογία μας....για αυτό πρέπει να απολαύσουμε όσο ακόμα μπορούμε τις διακοπές μας και όταν έρθει εκείνη η στιγμή βλέπουμε :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Κοίτα έχοντας 4 η 5 μόρια λόγω οικονομικών κριτηρίων δεν έχεις και μηδαμινές πιθανότητες να πάρεις μετεγγραφή... Εγώ ξέρω παιδιά που πήραν με λιγοτερα μόρια... Δεν έχεις κάποιον αδελφό που να σπουδάζει ειτε αλλού είτε Αθήνα εε;

Παιδιά μην αγχωνομαστε για το πότε θα βγουν οι βάσεις (το ξέρω ότι είναι δύσκολο αφού κι εγώ αγχώνομαι) γιατί ακομα και το υπουργείο να βγάλει μια ημερομηνία μπορεί να βγουν άλλη μέρα όπως πέρυσι. Που εκ πείρας ήταν ότι χειρότερο για τη ψυχολογία μας γαιτι στην αρχή είχαν πει Τρίτη πρωί μετά είπαν Δευτέρα βράδυ και τελικά ανακοινώθηκε Δευτέρα στις 5 το απόγευμα... Δλδ έπαιξαν τελείως με τη ψυχολογία μας....για αυτό πρέπει να απολαύσουμε όσο ακόμα μπορούμε τις διακοπές μας και όταν έρθει εκείνη η στιγμή βλέπουμε :D

Αν θυμάμαι καλά ο τελευταίος που μπηκε στη σχολή που με ενδιαφέρει στην Αθήνα περυσι είχε 8 η 7 μόρια και γενικά απ' όσο έχω κοιτάξει δεν πέφτει κάτω από 7.Επισης πράγματι δεν έχω κάποιο αδελφό που σπουδάζει Αθήνα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θυμάμαι καλά ο τελευταίος που μπηκε στη σχολή που με ενδιαφέρει στην Αθήνα περυσι είχε 8 η 7 μόρια και γενικά απ' όσο έχω κοιτάξει δεν πέφτει κάτω από 7.Επισης πράγματι δεν έχω κάποιο αδελφό που σπουδάζει Αθήνα.


Δίκιο έχεις! Για ψάξε αυτό που σου είπα για τη φοιτητική εστία. Είδα έχει ανοίξει πρόσφατα ένα σχετικό θέμα!
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Διαβασα σε 2 site οτι η οριστικη ημερομηνια ανακοινωσης των βασεων ειναι Δευτερα 26/8.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά ο τελευταίος που μπηκε στη σχολή που με ενδιαφέρει στην Αθήνα περυσι είχε 8 η 7 μόρια και γενικά απ' όσο έχω κοιτάξει δεν πέφτει κάτω από 7.Επισης πράγματι δεν έχω κάποιο αδελφό που σπουδάζει Αθήνα.

Αα αυτό δεν το ήξερα... Κοίτα μπορείς να κάνεις την αίτηση αν είναιδεν έχεις να χάσει κάτι και αν δε σε δεχτούν και λόγω οικονομικών όπως ανέφερες δε μπορέσεις να πας Πάτρα και θες ξαναδινεις. Επίσης οντως για κοίτα μήπως δικαιούσαι φπιτικη εστία όπως αναφέρθηκε.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο άλλο άκρο του μακάρι να μην έβγαιναν καθόλου καθώς ξέρω ότι περνάω Πάτρα και δεν μου αρέσει ούτε να την ακούω την ιδέα της μετακομισης (είμαι από Αθηνα).Απλά δεν θελω να αποδεχτώ τη μοίρα μου αντικρίζοντας το αποτέλεσμα

Και εγω μια απο τα ιδια, σε καταλαβαινω.

Επισης, (άσχετο αλλα) χτυπαει κοκκινο σε'μενα η αγωνια και μονο που βλεπω οτι αναμενονται να ανακοινωθουν οι βασεις.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αναγκαστικά θα κοιτάξω όλες τις εναλλακτικές μου και εννοείται θα το κυνηγήσω για εστία αλλά και για μετεγγραφη αν δεν ξαναδωσω εξετάσεις.Το μόνο θετικό είναι πως πρόκειται για καλή σχολή τουλάχιστον η οποία με ενδιαφέρει ουσιαστικά η δεύτερη επιλογή μου ήταν με πρώτη την Αθήνα ίδιο τμήμα...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top