Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά

Ποια προφορά προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Αγγλική

    Ψήφοι: 54 47.8%
  • Αμερικάνικη

    Ψήφοι: 44 38.9%
  • Καμία

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Και οι 2 το ίδιο μου φαίνονται/το ίδιο μου κάνουν :Ρ

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Κουμπάκιας :Ρ

    Ψήφοι: 3 2.7%

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Προτιμώ την αγγλική προφορά ! Η αμερικάνικη μου φαίνεται κάπως πιο ''χοντρή''!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Προτιμώ την αγγλική προφορά ! Η αμερικάνικη μου φαίνεται κάπως πιο ''χοντρή''!!

Αν η αμερικάνικη είναι "χοντρή" η αγγλική τι είναι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Αν η αμερικάνικη είναι "χοντρή" η αγγλική τι είναι? :P

δεν ξερω εμενα ετσι μου φαίνεται!!! προτιμω την αγγλική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η προφορά μου είναι ένα ψιλοανακάτεμα των δύο, κυρίως λόγω ανακατεμένων καθηγητών. Οι πρώτοι που θυμάμαι ότι μου 'καναν καλά Αγγλικά ήταν παντρεμένοι, είχαν φροντιστήριο και είχαν ζήσει/σπουδάσει/διδάξει(?) στην Αγγλία αρκετά χρόνια. Τρελοί και οι δύο, αλλά καλοί τύποι και μ' εμπειρία έμπρακτα. Η καθηγήτρια που μας έκανε για proficiency, σε άλλο φροντιστήριο, είχε σπουδάσει/ζήσει ΗΠΑ. Τρομερή τύπισσα, δε διαβάζαμε σχεδόν ποτέ vocabulary. :P

Αλλά ναι, νομίζω συνολικά παίζουν μεγαλύτερες επιρροές από Αμερικανική προφορά, απ' τη στιγμή που η επαφή με τη γλώσσα μετά το prof κρατιέται μ' αυτή.

Πάντως δεν ξέρεις τι παίζει τελικά, κι ούτε και πόσο καλά την έχεις τη γλώσσα, μέχρι να τη μιλήσεις χωρίς εναλλακτική με κόσμο. Ήμουν με μια τύπισσα που 'χε έρθει Erasmus σ' ένα εργαστήριο αυτό το εξάμηνο, κι απλά μόλις της μιλούσα σταματούσα πάντα σε φάση: "Did I just fucking pronounce that!?"

Κάτι έλεγε μετά αυτή μέχρι να τελειώσει η συνειδητοποίηση: Damn, I'm good. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Προτιμώ την αμερικάνικη. Για μένα η Βρετανική προφορά είναι απέχθεια και ακατανόητη. We love AmE!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ψήφισα american accent κυρίως λόγω του confusion που επικράτει στη Βρετανία. Η βόρεια αμερικάνικη προφορά δεν έχει καμία σχέση με βλάχικη, ίσα-ίσα που ακούγεται καλύτερα απ΄ την φλωροcockney, IN MY OPINION. It makes you sound smarter! Αν και, το πιστεύτε είτε όχι, εγώ έχω strong irish accent που την πήρα απ΄την καθηγήτρια μου που είχα 5-6 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
προτιμω την αμερικανικη προφορα ! ειναι και η καθηγητρια μου απο Αμερικη και μου την εχει εμφυσησει ..Η βρετανικη ειναι πιο δυσκολη ακουστικα..Ας πουμε στην ταινια "the hours" που χρησιμοποιουν εντελως βρετανικη προφορα με δυσκολια καταλαβαινω τι λενε ανευ υποτιτλων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Μαλλον προτιμω την αγγλικη προφορα,αν κρινω μονο και μονο απο τον Σον Κονερι που τον ακουω και παθαινω eargasm στα αυτια

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μαλλον προτιμω την αγγλικη προφορα,αν κρινω μονο και μονο απο τον Σον Κονερι που τον ακουω και παθαινω eargasm στα αυτια

Aυτή είναι σκωτσέζικη προφορά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Προτιμώ με τα χίλια την αμερικανική προφορά. Η βρετανική ακούγεται (υποκειμενικά πάντα) κάπως «αδερφίστικη» και είναι δύσκολο να καταλάβεις τι λένε, κυρίως στο listening, καθώς πολλά γράμματα δεν τα προφέρουν (ειδικά το "r" στο τέλος μιας λέξης). Βέβαια, εκτός από την προφορά, προτιμώ και την αμερικανική ορθογραφία, π.χ. organize αντί organise, color αντί colour κλπ.


American English for ever! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χωρίς να έχω ζήσει/επισκεφθεί την Βρετανία ή την Αμερική δεν μπορώ να πω πως έχω μια συγκεκριμένη προφορά. Έχω ένα mix λόγω του imitation. Ψήφισα Βρετανική και συγκεκριμένα εννοώ την Σκωτσέζικη. Η Αμερικάνικη είναι και αυτή καβλιάρα όταν όμως προέρχεται απο Washington ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και οι δύο προφορές γενικά δεν με ενοχλούν.Περισσότερο προτιμώ την αγγλική προφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Προτιμώ την αμερικανική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Προτιμώ την Αμερικάνικη αλλά θα δικαιολογήσω. Αυτό το διάβασα από ένα άρθρο στο internet. Τα κανονικά αγγλικά δεν είναι ακριβώς αυτά που μιλάμε σήμερα. Προήλθαν από την Αμερική. (Ναι είναι αλήθεια!) Τη μιλούσαν (τη γλώσσα), κάποιοι άνθρωποι που λεγόντουσαν rhotics επειδή στις λέξεις που υπήρχε -r το πρόφεραν πολύ έντονα. Δηλαδή (π.χ.) Winter, Summer, Risk κ.λ.π. Κάποιοι άνθρωποι δεν ήθελαν να προφέρουν έτσι τις λέξεις γιατί δεν ήταν ''αριστοκρατικό''. Έτσι, μεταφέρθηκαν στην σημερινή Αγγλία και άρχισαν να μιλάνε με τον δικό τους τρόπο. Που ήταν πιο καθαρός και ευγενικός ο τρόπος που μιλούσαν. Τότε ξαφνικά όλοι άρχισαν να μιλάνε με αυτήν την ''ευγενική'' προφορά. Οι άνθρωποι αυτοί ονομάστηκαν non-rhotic επειδή δεν πρόφεραν τόσο έντονα τις λέξεις και ιδιαίτερα το -r. Οπότε η κανονική αγγλική γλώσσα προήλθε από την Αμερική και όχι από την Αγγλία. Θεωρώ με αυτό που διάβασα πως η πιο σωστή είναι η Αμερικάνικη προφορά. :) Δική σας η απόφαση. :D Και Ξαναλέω δεν είναι δική μου ιστορία! Υπάρχει στο διαδίκτυο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.

Δεν υπάρχει πιο γοητευτική προφορά. :inlove:
Αν και τρελαίνομαι και για την Ιρλανδική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Προτιμώ την Αμερικάνικη αλλά θα δικαιολογήσω. Αυτό το διάβασα από ένα άρθρο στο internet. Τα κανονικά αγγλικά δεν είναι ακριβώς αυτά που μιλάμε σήμερα. Προήλθαν από την Αμερική. (Ναι είναι αλήθεια!) Τη μιλούσαν (τη γλώσσα), κάποιοι άνθρωποι που λεγόντουσαν rhotics επειδή στις λέξεις που υπήρχε -r το πρόφεραν πολύ έντονα. Δηλαδή (π.χ.) Winter, Summer, Risk κ.λ.π. Κάποιοι άνθρωποι δεν ήθελαν να προφέρουν έτσι τις λέξεις γιατί δεν ήταν ''αριστοκρατικό''. Έτσι, μεταφέρθηκαν στην σημερινή Αγγλία και άρχισαν να μιλάνε με τον δικό τους τρόπο. Που ήταν πιο καθαρός και ευγενικός ο τρόπος που μιλούσαν. Τότε ξαφνικά όλοι άρχισαν να μιλάνε με αυτήν την ''ευγενική'' προφορά. Οι άνθρωποι αυτοί ονομάστηκαν non-rhotic επειδή δεν πρόφεραν τόσο έντονα τις λέξεις και ιδιαίτερα το -r. Οπότε η κανονική αγγλική γλώσσα προήλθε από την Αμερική και όχι από την Αγγλία. Θεωρώ με αυτό που διάβασα πως η πιο σωστή είναι η Αμερικάνικη προφορά. :) Δική σας η απόφαση. :D Και Ξαναλέω δεν είναι δική μου ιστορία! Υπάρχει στο διαδίκτυο!!!

Ό,τι υπάρχει στο διαδίκτυο δεν είναι απαραίτητα ορθό. Τα Αγγλικά είναι μια δυτική Γερμανική γλώσσα και οι γνήσιοι "Άγγλοι" οι Σάξονες, είναι γερμανικό φύλο το οποίο μετανάστευσε στη Ρωμαϊκή Βρετανία πριν κάμποσους αιώνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Προτιμώ την Αμερικάνικη αλλά θα δικαιολογήσω. Αυτό το διάβασα από ένα άρθρο στο internet. Τα κανονικά αγγλικά δεν είναι ακριβώς αυτά που μιλάμε σήμερα. Προήλθαν από την Αμερική. (Ναι είναι αλήθεια!) Τη μιλούσαν (τη γλώσσα), κάποιοι άνθρωποι που λεγόντουσαν rhotics επειδή στις λέξεις που υπήρχε -r το πρόφεραν πολύ έντονα. Δηλαδή (π.χ.) Winter, Summer, Risk κ.λ.π. Κάποιοι άνθρωποι δεν ήθελαν να προφέρουν έτσι τις λέξεις γιατί δεν ήταν ''αριστοκρατικό''. Έτσι, μεταφέρθηκαν στην σημερινή Αγγλία και άρχισαν να μιλάνε με τον δικό τους τρόπο. Που ήταν πιο καθαρός και ευγενικός ο τρόπος που μιλούσαν. Τότε ξαφνικά όλοι άρχισαν να μιλάνε με αυτήν την ''ευγενική'' προφορά. Οι άνθρωποι αυτοί ονομάστηκαν non-rhotic επειδή δεν πρόφεραν τόσο έντονα τις λέξεις και ιδιαίτερα το -r. Οπότε η κανονική αγγλική γλώσσα προήλθε από την Αμερική και όχι από την Αγγλία. Θεωρώ με αυτό που διάβασα πως η πιο σωστή είναι η Αμερικάνικη προφορά. :) Δική σας η απόφαση. :D Και Ξαναλέω δεν είναι δική μου ιστορία! Υπάρχει στο διαδίκτυο!!!
1.) Αυτή η "ιστορία" θα είναι κάποιο hoax από κανέναν Αμερικάνο με κόμπλεξ :P
2.) Rhotic είναι ο τρόπος γραφής/προφοράς ενός γράμματος που έχει τον ήχο /r/ (βγαίνει από το δικό μας ρ)
3.) Η αγγλική γλώσσα προϋπήρχε της ανακάλυψης της Αμερικής, οπότε δεν έχει βάση αυτό που γράφεις. Είναι σαν να λέμε ότι τα (αρχαία) ελληνικά επηρεάστηκαν από τα λατινικά :P
____________________________________________________________________________________
Απάντηση στο θέμα:
Όπως έχω ξαναπεί, έχω βρετανική προφορά. Βέβαια, λόγω της μεγάλης ανάδειξης της αμερικανικής προφοράς, μερικές φορές μου ξεφεύγουν κάτι "βλάχικα" αγγλικά:P
Η βρετανική προφορά είναι ευχή και κατάρα!! Αυτός που ξέρει καλά αγγλικά (και δεν εννοώ να έχει κάποιο πιστοποιητικό) σε ζηλεύει, ενώ ο μέσος συμμαθητής σου σε κοροϊδεύει :P
Πιστεύω ότι μάς φαίνεται δύσκολη η βρετανική προφορά, επειδή το στόμα μας δεν μπορεί να παράγει τους ήχους που δεν υπάρχουν στα ελληνικά (με απλά λόγια: το στόμα μας είναι ρυθμισμένο στα ελληνικά:P). Πχ σε εμένα αλλάζει εντελώς η χροιά της φωνής μου όταν μιλάω στα αγγλικά· είναι σαν να αλλάζω στόμα και φωνητικές χορδές :P

Αν θέλετε κι εσείς την "εξευγενισμένη" προφορά και όχι μόνο, θα σας βοηθήσει πολύ αυτή η υπηρεσία του BBC (εμένα τουλάχιστον με βοήθησε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top