Αγγλική Φιλολογία

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είμαι πτυχιούχος Αγγλικής Φιλολογίας εδώ και 2 χρόνια και αν θέλετε να σας πω την εμπειρία μου φοβάμαι ότι θα σας απογοητεύσω αρκετά. Αν είχα την επιλογή να γυρίσω τον χρόνο πίσω δεν θα διάλεγα αυτή τη σχολή. Ο λόγος είναι απλός. Τα φροντηστήρια ζητάνε νε δουλέψεις με μισθούς εξευτελιστικούς ενώ παράλληλα, η ονειρεμένη σε όλους μας δουλειά του καθηγητή αγγλικών σε σχολειο έχει πεθάνει. Συνεπώς, γιατί να χαλάσεις 4 χρόνια από τη ζωή σου απλά για να κάνεις ιδιαίτερα ή φροντηστήρια; Πάρε απλά το prof και κάντο αφού το φανταστικό μας κράτος μας προσφέρει ακόμα αυτή τη δυνατότητα. Από κει και πέρα, αντιμετώπισα πρόβλημα με το πτυχίο αυτό και στο εξωτερικό γιατί δεν μου το αναγνωρίζαν με αποτέλεσμα να απορριφθώ από μεταπτυχιακά προγράμματα έχοντας βαθμό μεγαλύτερο του 7. Δεν έχω δουλέψει ποτέ λοιπόν στον τομέα και ήδη ετοιμάζομαι για κατατακτήριες σε μία σχολή που θεωρώ μπορεί να μου προσφέρει μία καλύτερη αποκατάσταση.
PS. Αν χρειάζεστε πληροφορίες για το αγγλικό της Αθήνας πιστεύω θυμάμαι πάνω κάτω τι παίζει :P


PS2: Απαντώντας σε ερώτηση, από προσωπική πείρα θεωρώ ότι είναι μία αρκετά βατή σχολή, τελείωσα ακριβώς στα 4 χρόνια χωρίς να ταλαιπωρηθώ ιδιαιτέρως. Έχει ενδιαφέροντα μαθήματα που με ένα φυσιολογικό διάβασμα πιστεύω δεν κόβεσαι εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

polly2014

Νεοφερμένος

Η polly2014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ....με βλεπω να αλλαζω σχολη χαχα :D εγω την επελεξα γιατι με επρηξαν οτι εχει καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες...και επειδη επιασα και τα μορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όσο οι κάτοχοι proficiency βγάζουν άδεια διδασκαλίας, όλες οι ξενόγλωσσες είναι λίγο καταδικασμένες δυστυχώς. Ειδικά τώρα που δεν διωρίζουν και σε σχολεία μέσω ΑΣΕΠ... Τώρα από κει και πέρα αν σε κάποιον αρέσει τόσο η διδασκαλία και το κυνηγήσει με μεταπτυχιακα και ότι άλλο, τότε οκ. Για κάποιον που απλά θέλει κάτι που να του προσφέρει δουλειά θεωρώ ότι οι ξενόγλωσσες δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Σημειωτέον όμως, έχει πολύ ωραία μαθήματα το Αγγλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
πω, δεν το πιστεύω. τελειώνω φέτος. σαν χθες μου φαίνεται....

ζητώ συγνώμη σε όσα κορίτσια μου έστειλαν προσωπικά μηνύματα, μπήκα σήμερα μετά από πολύ καιρό.
ακούω εντυπώσεις απο τμήμα ΑΠΘ. :) αν θέλετε κάποια πληροφορία,ρωτήστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για κάποιον που απλά θέλει κάτι που να του προσφέρει δουλειά θεωρώ ότι οι ξενόγλωσσες δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Σημειωτέον όμως, έχει πολύ ωραία μαθήματα το Αγγλικό.
Η διδασκαλία γενικώς δεν είναι η καλύτερη επιλογή για όποιο θέλει απλά μια δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Η διδασκαλία γενικώς δεν είναι η καλύτερη επιλογή για όποιο θέλει απλά μια δουλειά.
δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά συνειδητοποίησα ότι η διδασκαλία είναι αρκετά υπεύθυνο επάγγελμα. Απαιτεί υπευθυνότητα από πλευράς καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Υπευθυνότητα, οργάνωση, προσπάθεια, ευελιξία και γερά νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
για το μεταπτυχιακό <<αγγλικές σπουδές>> του τμήματος της αθήνας...γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει δεκτός κάποιος που τελείωσε ελληνική φιλολογία και έχει και proficiency???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για το μεταπτυχιακό <<αγγλικές σπουδές>> του τμήματος της αθήνας...γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει δεκτός κάποιος που τελείωσε ελληνική φιλολογία και έχει και proficiency???

ΝΑΙ μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ιδιαιτερη κινητικοτητα στο θεμα αυτο αλλα εχω απορια: Εχουν αλλαξει καθολου τα μαθηματα? Θα μου αρεσει η σχολη, αν περασω εκει? Μου αρεσουν πολυ τα αγγλικα και η λογοτεχνια (που εχω ακουσει οτι ειναι βασικο για τη σχολη μαθημα) και θα μου αρεσε να γινω δασκαλα. Προσφατες γνωμες για το τμημα αγγλικη φιλολογια του ΕΚΠΑ λοιπον? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ιδιαιτερη κινητικοτητα στο θεμα αυτο αλλα εχω απορια: Εχουν αλλαξει καθολου τα μαθηματα? Θα μου αρεσει η σχολη, αν περασω εκει? Μου αρεσουν πολυ τα αγγλικα και η λογοτεχνια (που εχω ακουσει οτι ειναι βασικο για τη σχολη μαθημα) και θα μου αρεσε να γινω δασκαλα. Προσφατες γνωμες για το τμημα αγγλικη φιλολογια του ΕΚΠΑ λοιπον? :)
Τα μαθήματα και οι περιγραφές τους υπάρχουν στο σάιτ της σχολής, και για Αθήνα και για Θεσσαλονίκη. Διάβασε και κάποια προηγούμενα σχόλια και αν ακόμα έχεις απορίες πες μας :) Δασκάλα πάντως γίνεσαι από το Παιδαγωγικό Δημοτικής εκπαίδευσης, μην τα μπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τα μαθήματα και οι περιγραφές τους υπάρχουν στο σάιτ της σχολής, και για Αθήνα και για Θεσσαλονίκη. Διάβασε και κάποια προηγούμενα σχόλια και αν ακόμα έχεις απορίες πες μας :) Δασκάλα πάντως γίνεσαι από το Παιδαγωγικό Δημοτικής εκπαίδευσης, μην τα μπερδεύεις.

οταν λεω δασκαλα εννοω να μπορω να διδαξω τα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι το επάγγελμα του καθηγητή Αγγλικών είναι πολύ κορεσμένο και θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά, τα δε ωρομίσθια είναι στον πάτο. Σκέψου το καλά γιατί η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για παλιούς και νέους πτυχιούχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι το επάγγελμα του καθηγητή Αγγλικών είναι πολύ κορεσμένο και θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά, τα δε ωρομίσθια είναι στον πάτο. Σκέψου το καλά γιατί η επαγγελματική αποκατάσταση είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για παλιούς και νέους πτυχιούχους.

ευτυχως που βρηκα καποιον να μου το πει αυτο! (δεν ειρωνευομαι). Οι γονεις μου μου λενε συνεχεια πως μονο αν σπυδασω α.φ. θα εχω σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μπορεί πάντως να ακουστεί ηλίθιο, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα διάλεγα σχολή με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση (ειδικά στην Ελλάδα). Αυτό που με νοιάζει είναι να μου αρέσει το πεδίο σπουδών και να με γεμίζει. Και τα λεφτά; Well, μόνο αν κάνεις αυτό που αγαπάς αποδίδεις, και όσο καλύτερος είσαι σε κάτι, τόσες περισσότερες ευκαιρίες σου δίνονται για να πετύχεις. Μην αφήσετε την Ελλάδα της κρίσης να στερήσει τα όνειρα σας και να κατευθύνει το μέλλον σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ευτυχως που βρηκα καποιον να μου το πει αυτο! (δεν ειρωνευομαι). Οι γονεις μου μου λενε συνεχεια πως μονο αν σπυδασω α.φ. θα εχω σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση :mad:
Οι γονείς σου κρίνουν με βάση το τι ίσχυε πριν από 20 χρόνια. Κάποτε με το που έβγαινες από τη σχολή έμπαινες στην επετηρίδα για να διοριστείς σε σχολείο και όσο παρέμενες στην επετηρίδα δούλευες σε φροντιστήριο ή έκανες ιδιαίτερα για να έχεις ένα εισόδημα. Με το που διοριζόσουν λύνονταν όλα σου τα προβλήματα. Αλλά και να μην διοριζόσουν, τα χρήματα στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα ήταν αρκετά καλά ή μπορούσες να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο και να έχεις δική σου δουλειά με αξιοπρεπέστατο εισόδημα.

Αυτό που ισχύει τώρα είναι ότι η επετηρίδα έχει καταργηθεί. Προσλήψεις γίνονται μόνο μέσω ΑΣΕΠ με εξετάσεις και ο ΑΣΕΠ έχει παγώσει τις εξετάσεις εδώ και κάποια χρόνια (από 2008 νομίζω? δεν είμαι σίγουρη) με αποτέλεσμα η αγορά να έχει κατακλυστεί από αποφοίτους αγγλικής φιλολογίας που δεν έχουν πρόσβαση σε αυτό που ήθελαν να κάνουν, δηλαδή να διδάξουν σε σχολείο. Στο μεταξύ η κρίση έχει χτυπήσει την ιδιωτική εκπαίδευση, τα φροντιστήρια δεν είναι προσοδοφόρες επιχειρήσεις και δεν πληρώνουν όπως παλιά. Ως νέα απόφοιτος το πιθανότερο είναι να μην βρίσκεις δουλειά γιατί δεν θα έχεις εμπειρία τάξης, οπότε θα αναγκαστείς να στραφείς στα ιδιαίτερα για να έχεις ένα εισόδημα. Αυτό θα το κάνουν και οι άλλοι 900+ συνάδελφοί σου που θα αποφοιτήσουν μαζί σου με αποτέλεσμα οι τιμές στα ιδιαίτερα να πέφτουν αφού υπάρχει υπερπροσφορά. Όσο πέφτουν οι τιμές στα ιδιαίτερα, τόσο πέφτουν οι τιμές στα φροντιστήρια, και όσο πέφτουν οι τιμές στα φροντιστήρια τόσο μειώνονται οι μισθοί των καθηγητών (φαύλος κύκλος) ενώ στο μεταξύ μειώνεται και το ποσό του ταμείου ανεργίας που διακαιούσαι για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αντικειμενικά, αυτή τη στιγμή οι νέοι (με λιγότερα από 5 χρόνια προϋπηρεσία) απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας αν βρουν δουλειά σε φροντιστήριο (που είναι ένα μεγάλο ΑΝ) πληρώνονται από 3-5 ευρώ την ώρα και στα ιδιαίτερα παίρνουν 8-10 ευρώ. Αν είσαι τυχερή και βρεις δουλειά με 5 ευρώ την ώρα, το μέσο φροντιστήριο θα σου δώσει 10 ώρες την εβδομάδα, που σημαίνει εισόδημα γύρω στα 200 ευρώ το μήνα για 8 μήνες το χρόνο. Ταμείο ανεργίας μπορεί να πάρεις, μπορεί και όχι. Υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα τους υπόλοιπους τέσσερις μήνες (3 του καλοκαιριού και τον Σεπτέμβριο) να πρέπει να επιζήσεις μόνο από ό,τι λίγα ιδιαίτερα μπορείς να βρεις μέσα στο καλοκαίρι, που μπορεί να μην βρεις και κανένα ή αν βρεις να σε ακυρώνουν συνέχεια ή να μην σε πληρώνουν γιατί κι αυτό είναι ένα μεγάλο ρίσκο με τα ιδιαίτερα.

Αυτές δεν είναι οι χαμηλότερες τιμές της αγοράς, είναι μέτριες προς καλές. Νόμιμα μπορούν να σε πληρώσουν τα μισά και χωρίς εμπειρία μάλλον αυτά θα πάρεις.

Για να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο, δεν λέει. Είναι οικονομική αυτοκτονία.

Εξήγησέ τα αυτά στους γονείς σου γιατί οι περισσότεροι νέοι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας που ξέρω λένε πως αν γνώριζαν πώς είναι η κατάσταση στην αγορά εργασίας πριν μπουν στη σχολή, θα επέλεγαν να σπουδάσουν κάτι άλλο.

Μπορεί πάντως να ακουστεί ηλίθιο, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα διάλεγα σχολή με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση (ειδικά στην Ελλάδα). Αυτό που με νοιάζει είναι να μου αρέσει το πεδίο σπουδών και να με γεμίζει. Και τα λεφτά; Well, μόνο αν κάνεις αυτό που αγαπάς αποδίδεις, και όσο καλύτερος είσαι σε κάτι, τόσες περισσότερες ευκαιρίες σου δίνονται για να πετύχεις. Μην αφήσετε την Ελλάδα της κρίσης να στερήσει τα όνειρα σας και να κατευθύνει το μέλλον σας.

Δεν είναι καθόλου ηλίθιο αυτό που λες, είναι απόλυτα σωστό και συμφωνώ 100% ότι πρέπει να σου αρέσει το πεδίο σπουδών. Πρέπει όμως να είσαι και προετοιμασμένος για την αντικειμενική πραγματικότητα του τι θα αντιμετωπίσεις στην αγορά εργασίας. Το να είναι τα πράγματα δύσκολα δεν είναι αποτρεπτικό και μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη ότι με την ικανότητά σου και με όρεξη για δουλειά θα καταφέρεις να πετύχεις. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που πρέπει να δεις την πραγματικότητα κατάματα και να καταλάβεις ότι δεν μιλάμε πια για επιτυχία σε μια δύσκολη αγορά αλλά για επιβίωση σε μια αγορά κορεσμένη εδώ και χρόνια. Δεν φταίει (μόνο) η κρίση γι' αυτό. Το φαινόμενο οφείλεται (και) σε άλλους παράγοντες όπως η υπερπροσφορά και η υπογεννητικότητα. Όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα χειροτερεύουν γιατί βγαίνουν όλο και περισσότεροι απόφοιτοι στην αγορά εργασίας οι οποίοι δεν απορροφούνται, συν οι επαρκειούχοι (που κάποτε ήταν πολύ λιγότεροι γιατί ήταν πιο δύσκολο να πάρεις Proficiency ενώ τώρα το παίρνει και η κουτσή Μαρία).

Ακόμα κι αν η κρίση σταματήσει αύριο (που κάποια στιγμή θα σταματήσει, δεν υπάρχει αμφιβολία γι' αυτό) αυτοί που θα οφεληθούν είναι όσοι εργάζονται ήδη, οι οποίοι θα αμοιφθούν με καλύτερους μισθούς. Η ωφέλεια για τους νέους και άπειρους απόφοιτους θα είναι μικρή. Και όταν μιλάμε για κάποιον που θα είναι νέος απόφοιτος σε 5-6 χρόνια από τώρα (που στο μεταξύ θα έχουν βγει κάποιες χιλιάδες άλλοι στην αγορά) - δεν ξέρω, εγώ προσωπικά δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα για τους σπουδαστές του συγκεκριμένου αντικειμένου γιατί δεν υπάρχει και κάποια άλλη διέξοδος εκτός της διδασκαλίας ή της μετάφρασης. Ενώ ας πούμε για άλλες σχολές π.χ. Μαθηματικό υπάρχουν πολλές επιλογές σε μεταπτυχιακό επίπεδο, δεν είναι η μόνη λύση η διδασκαλία και τα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
απογοητευτηκα λιγο με αυτα που ειπες :/ τα αγγλικα ομως μου αρεσουν πολυ και εχοντας διαβασει και τα παρανω ενθουσιωδη για την α.φ μηνυματα σκεφτηκα πως θα μου αρεσε αν περναγα εκει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
απογοητευτηκα λιγο με αυτα που ειπες :/ τα αγγλικα ομως μου αρεσουν πολυ και εχοντας διαβασει και τα παρανω ενθουσιωδη για την α.φ μηνυματα σκεφτηκα πως θα μου αρεσε αν περναγα εκει :/

Αν γουστάρεις Αγγλικά, η σχολή είναι υπέροχη. Η αγορά εργασίας είναι πράγματι το δύσκολο κομμάτι, εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου και ήθελα να μπω στη συγκεκριμένη σχολή (το σκέφτομαι αλλά είναι νωρίς ακόμα) θα διάλεγα την κατεύθυνση Αγγλικής Γλώσσας και Γλωσσολογίας, μαθαίνοντας παράλληλα και μια δεύτερη γλώσσα σχετική με τα Αγγλικά (π.χ Γερμανικά) και από εκεί και πέρα θα προχωρούσα ως μεταφραστής και ιδιαιτεράς. Αν θέλεις να μπεις στη σχολή και έχεις τρέλα με τα Αγγλικά όπως εγώ, πιστεύω διέξοδοι υπάρχουν. Μην απογοητεύεσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Αν γουστάρεις Αγγλικά, η σχολή είναι υπέροχη. Η αγορά εργασίας είναι πράγματι το δύσκολο κομμάτι, εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου και ήθελα να μπω στη συγκεκριμένη σχολή (το σκέφτομαι αλλά είναι νωρίς ακόμα) θα διάλεγα την κατεύθυνση Αγγλικής Γλώσσας και Γλωσσολογίας, μαθαίνοντας παράλληλα και μια δεύτερη γλώσσα σχετική με τα Αγγλικά (π.χ Γερμανικά) και από εκεί και πέρα θα προχωρούσα ως μεταφραστής και ιδιαιτεράς. Αν θέλεις να μπεις στη σχολή και έχεις τρέλα με τα Αγγλικά όπως εγώ, πιστεύω διέξοδοι υπάρχουν. Μην απογοητεύεσαι. :)
Δεύτερη γλώσσα γιατί να μάθεις; Τι θα σου προσφέρει από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης; (άλλο να τη μάθεις γιατί γουστάρεις). Όσο για μετάφραση, έχεις ιδέα πόσο παίρνουν οι μεταφραστές; Ολόκληρο άρθρο 30 ευρώ.

Εγώ νομίζω καλό είναι να μιλήσεις με κάποιον πρόσφατο απόφοιτο της σχολής ή των σχολών που σε ενδιαφέρουν και να δεις τι θα σου πουν. Γιατί απέξω φαίνονται όλα ρόδινα, από μέσα όμως; Και δυστυχώς γονείς και καθηγητές δεν ξέρουν πώς είναι τα πράγματα στην αγορά εργασίας εκτός αν είναι του επαγγέλματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεύτερη γλώσσα γιατί να μάθεις;

Είναι αυτονόητο, για να διευρύνεις τους επαγγελματικούς σου ορίζοντες.
Επίσης, δίνω έμφαση στο ότι είπα "γλώσσα σχετική με τα Αγγλικά", όχι Κινέζικα or something. Κατ'αυτό τον τρόπο εμβαθύνεις περισσότερο και στα Αγγλικά.

Κάνει η μητέρα μου μεταφράσεις, και αυτό το τριαντάρι ευρώ το παίρνει μεταφράζοντας δέκα γραμμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top