Αγγλική Φιλολογία

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Κάνει η μητέρα μου μεταφράσεις, και αυτό το τριαντάρι ευρώ το παίρνει μεταφράζοντας δέκα γραμμές.
Η μητέρα σου πιστεύει ότι αυτό το 30άρι για τις 10 γραμμές μπορεί να το πάρει και ένας νέος απόφοιτος της αγγλικής φιλολογίας (που δεν έχει πλάτες μαμάς-μπαμπά)? Και μπορεί να το πάρει τόσες φορές ώστε να βγάζει ένα καλό εισόδημα, π.χ. 800 ευρώ το μήνα καθαρά + ασφάλιση;

Μην συγκρίνεις με το τι βγάζει κάποιος που είναι στην αγορά εργασίας 20 χρόνια. Αυτός είναι 20 χρόνια μπροστά από εμένα και 24 μπροστά από εσένα. Υπάρχει διαφορά.

Σχετικά με τη μετάφραση δες αυτό: https://www.smed.gr/2013/05/anubis.html

και αυτό: https://amioul.pblogs.gr/2013/08/synergasia-me-thn-anubis-efharistw-den-tha-parw.html

Αμοιβή 3 ευρώ μεικτά για μια σελίδα. Δεν το λες και πολύ. ΟΚ πρόκειται για μία μόνο εταιρεία, αλλά πιστεύω ότι είναι ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί στην αγορά. Και πού να βελτιωθούν και τα εργαλεία αυτόματης μετάφρασης τι έχει να γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ακομα στην ελλαδα μιλαμε για φροντιστηρια και ιδιαιτερα των καθηγητικων σχολων....εχει πηξει ο τοπος πολυ πριν την κριση, ποσο μαλλον τωρα. Για εναν που θελει να μαθει βεβαια ειναι η καλυτερη περιοδος, εγω βρηκα φιρμες καθηγητες με μεγαλη πειρα που παλια ζηταγαν 20ευρω και τωρα ειναι στα 7. Εχω βρει και με 5!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Από εκεί μπορείς να καταλάβεις τι τιμές θα χρεώσει ο νέος απόφοιτος που έχει πείρα μηδέν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είναι αυτονόητο, για να διευρύνεις τους επαγγελματικούς σου ορίζοντες.
Επίσης, δίνω έμφαση στο ότι είπα "γλώσσα σχετική με τα Αγγλικά", όχι Κινέζικα or something. Κατ'αυτό τον τρόπο εμβαθύνεις περισσότερο και στα Αγγλικά.
Να σου πω κάτι, αν σκοπεύεις να διδάξεις αγγλικά κανείς δεν ενδιαφέρεται για το αν ξέρεις μια δεύτερη γλώσσα ή όχι. Ούτε παραπάνω σε πληρώνουν ούτε περισσότερο σε εκτιμούν. Οπότε ναι, μπορείς να το κάνεις αν θέλεις, αλλά δεν θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά ή να πληρωθείς καλύτερα από κάποιον άλλο που ξέρει μόνο αγγλικά.

Τώρα αν σπουδάζεις γαλλική ή ιταλική φιλολογία είναι πλεονέκτημα να ξέρεις και αγγλικά, αλλά το αντίστροφο δεν ισχύει.

Όσο για την μετάφραση, είναι μια δουλειά δύσκολη και όχι τόσο καλά αμοιβόμενη. Τις απλές μεταφράσεις τις αναλαμβάνει ο οποιοσδήποτε (μέχρι και δικηγόροι με αγγλικά επιπέδου Lower που χρεώνουν 50 ευρώ για να μεταφράσουν μια παράγραφο τριών γραμμών) ενώ οι δύσκολες θέλουν πτυχίο μεταφραστή και όχι φιλόλογου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Να σου πω κάτι, αν σκοπεύεις να διδάξεις αγγλικά κανείς δεν ενδιαφέρεται για το αν ξέρεις μια δεύτερη γλώσσα ή όχι. Ούτε παραπάνω σε πληρώνουν ούτε περισσότερο σε εκτιμούν. Οπότε ναι, μπορείς να το κάνεις αν θέλεις, αλλά δεν θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά ή να πληρωθείς καλύτερα από κάποιον άλλο που ξέρει μόνο αγγλικά.

Τώρα αν σπουδάζεις γαλλική ή ιταλική φιλολογία είναι πλεονέκτημα να ξέρεις και αγγλικά, αλλά το αντίστροφο δεν ισχύει.

Όσο για την μετάφραση, είναι μια δουλειά δύσκολη και όχι τόσο καλά αμοιβόμενη. Τις απλές μεταφράσεις τις αναλαμβάνει ο οποιοσδήποτε (μέχρι και δικηγόροι με αγγλικά επιπέδου Lower που χρεώνουν 50 ευρώ για να μεταφράσουν μια παράγραφο τριών γραμμών) ενώ οι δύσκολες θέλουν πτυχίο μεταφραστή και όχι φιλόλογου.

μια δευτερη βοηθαει αν ενδιαφερεται κανεις για το μεταπτυχιακο διερμηνειας και μεταφρασης στην θεσσαλονικη.
στην αθηνα το αναλογο μεταπτυχιακο θελει μονο μια ξενη γλωσσα (και δυστυχως παιρνουν και πολυ λιγα ατομα, για θεσσαλονικη δεν ξερω ποσους)

παντως ξερω και κοπελα που βρηκε δουλεια επειδη ειχε πτυχιο ξενης φιλολογιας και γ2 αλλης γλωσσας, τωρα αν ειναι καλο να κανει κανεις αυτα που κραζει (διδασκαλια με γ2) ειναι αλλο θεμα, στην αναγκη ολα τα κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
παντως ξερω και κοπελα που βρηκε δουλεια επειδη ειχε πτυχιο ξενης φιλολογιας και γ2 αλλης γλωσσας, τωρα αν ειναι καλο να κανει κανεις αυτα που κραζει (διδασκαλια με γ2) ειναι αλλο θεμα, στην αναγκη ολα τα κανεις.
Ναι, γι' αυτό είπα κι εγώ ότι είναι καλό αν έχεις πτυχίο γαλλικής ή ιταλικής ή γερμανικής φιλολογίας να ξέρεις και αγγλικά γιατί με proficiency μπορεί να σε πάρουν να κάνεις αγγλικά και λίγες ώρες γαλλικά ή ιταλικά ή γερμανικά.

Το αντίστροφο όμως είναι σπάνιο, άσε που γαλλικά και ιταλικά δεν έχουν πολύ ζήτηση, ενώ τα γερμανικά είναι δύσκολα και είναι απίθανο να βρεις πτυχιούχο αγγλικής με C2 στα γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Τέλος πάντων, το συμπέρασμα είναι ότι για να πετύχει κανείς σε αυτό τον κλάδο πρέπει να παλέψει. Αν πιστεύετε πως είστε διατεθειμένοι να τα ρισκάρετε όλα για να ακολουθήσετε το όνειρο σας, go right ahead. Αν πάλι δεν έχετε εμμονή-πίκα με τα Αγγλικά και απλά το σκέφτεστε, σας προτείνω να μην το τολμήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μην διαλέξετε τη σχολή με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση γιατί θα απογοητεύτητε. Αυτό που λένε κάποιοι, θα κάνεις δυο ιδιαίτερα και θα έχεις πάντα δουλειά είναι πολύ μεγάλος μύθος, ρωτήστε και μας που είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι. Διαλέξτε σχολές άλλων πεδίων, το πρώτο πεδίο στην Ελλάδα είναι νεκρό... Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα έκανα κάτι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μην διαλέξετε τη σχολή με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση γιατί θα απογοητεύτητε. Αυτό που λένε κάποιοι, θα κάνεις δυο ιδιαίτερα και θα έχεις πάντα δουλειά είναι πολύ μεγάλος μύθος, ρωτήστε και μας που είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι. Διαλέξτε σχολές άλλων πεδίων, το πρώτο πεδίο στην Ελλάδα είναι νεκρό... Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα έκανα κάτι διαφορετικό.
δεν μπορω να πω ποσο συμφωνω...
υπαρχει αραγε κανας συμβουλος πλεον στα σχολεια να αποτρεπει τα παιδια?
εμας μονο μια φιλολογος μας φωναζε να μεινουμε μακρια(το 2001 ε!!!)
βεβαια υπαρχουν πολλα πραγματα νεκρα στην ελλαδα αλλα ειδικα το πρωτο πεδιο.... ερημος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μην διαλέξετε τη σχολή με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση γιατί θα απογοητεύτητε. Αυτό που λένε κάποιοι, θα κάνεις δυο ιδιαίτερα και θα έχεις πάντα δουλειά είναι πολύ μεγάλος μύθος, ρωτήστε και μας που είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι. Διαλέξτε σχολές άλλων πεδίων, το πρώτο πεδίο στην Ελλάδα είναι νεκρό... Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα έκανα κάτι διαφορετικό.

Πραγματικά το μετάνιωσες τόσο άσχημα; Τι να πω. Αν κοιτάμε πάντως τις ευκαιρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα μου φαίνεται θα απογοητευθούμε γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πραγματικά το μετάνιωσες τόσο άσχημα; Τι να πω. Αν κοιτάμε πάντως τις ευκαιρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα μου φαίνεται θα απογοητευθούμε γενικότερα.
Ναι σαφώς και το έχω μετανιώσει. Άπειρα βιβλία λογοτεχνίας, να βγάζεις τα μάτια σου στο διάβασμα σε κάθε εξεταστική και εν τέλει τι; Μαθαίνεις πράγματα άχρηστα στην αγορά εργασίας (ας είναι καλά οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις) και τελικά όλοι σου λένε θα διαλέξω τον κάτοχο προφ γιατί μου ζητάει λιγότερα, εσύ είσαι πολύ ακριβός. Οι ευκαιρίες στην Ελλάδα ναι είναι λίγες, αλλά του πρώτου πεδίου είναι ακόμα λιγότερες. Οι φιλολογίες όσο ωραίες και με κύρος σχολές και να είναι, είναι νεκρές. Καλύτερα διαλέξτε κάποιο τει να είστε και πιο χαλαρά γιατί σπαταλάμε τα καλύτερα μας χρόνια σε σπουδές χωρίς αντίκρυσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
δεν μπορω να πω ποσο συμφωνω...
υπαρχει αραγε κανας συμβουλος πλεον στα σχολεια να αποτρεπει τα παιδια?
εμας μονο μια φιλολογος μας φωναζε να μεινουμε μακρια(το 2001 ε!!!)
βεβαια υπαρχουν πολλα πραγματα νεκρα στην ελλαδα αλλα ειδικα το πρωτο πεδιο.... ερημος.
Μπα... δε νομίζω να υπάρχει κανείς. Εγώ από πιο νωρίς (1996-97) έλεγα στα παιδιά να επιλέξουν άλλες σχολές π.χ. λογοθεραπείας που ήταν τότε στα σπάργανα και υπήρχε μεγάλη ζήτηση για λογοθεραπευτές (και ακόμα υπάρχει νομίζω) κι όμως τα παιδιά μου έλεγαν ότι δεν ήθελαν γιατί ήταν ΤΕΙ... και προτιμούσαν να πάνε ελληνική ή αγγλική φιλολογία. Τι να πεις.

Πιστεύω ότι αυτοί που επηρεάζουν περισσότερο τα παιδιά είναι οι ίδιοι οι γονείς τους, οι οποίοι συνήθως είναι οι πιο άσχετοι σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Υπαρχουν ομως και καποιοι που επιλεγουν σχολες απο το 1ο πεδιο επειδη τους αρεσει το αντικειμενο. Εμεις δηλαδη τι να κανουμε τωρα? Να πεσουμε να πεθανουμε? :( :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Να ζυγίσεις πόσο σου αρέσει το αντικείμενο σχετικά με την ανεργία. Δηλαδή τι νομίζεις ότι θα προτιμάς σε 5-6 χρόνια από τώρα: να είσαι χωρίς δουλειά έχοντας σπουδάσει το αγαπημένο σου αντικείμενο ή να έχεις δουλειά έχοντας σπουδάσει κάτι άλλο; Έχει ο μπαμπάς / η μαμά / ο μελλοντικός σύζυγος χρήματα για να σε ζήσει ή πρέπει να μπορείς να φέρεις ένα μισθό στο σπίτι; Αν ανήκεις στην κατηγορία αυτών που πρέπει να δουλέψουν για να ζήσουν, πρώτο σου μέλλημα στην επιλογή σχολής θα πρέπει να είναι η επαγγελματική αποκατάσταση.

Η σπουδή του αντικειμένου κρατάει 4 χρόνια και η εργασία μια ζωή. Το να επιλέγεις αντικείμενο μόνο με γνώμονα το τι νομίζεις ότι θα σου αρέσει να μελετάς είναι παρακινδυνευμένο. Π.χ. αυτό που λέει η Ιωάννα πιο πάνω. Διαβάζεις άπειρα βιβλία λογοτεχνίας και βγαίνοντας από τη σχολή αντιλαμβάνεσαι δύο πράγματα:

1. Λίγοι εργοδότες ενδιαφέρονται για το αν έχεις διαβάσει ένα βιβλίο λογοτεχνίας, πολλά ή κανένα.
2. Λιγότεροι μαθητές ενδιαφέρονται για το ίδιο
3. Κανένας μαθητής και σχεδόν κανένας εργοδότης δεν θέλει να σε πληρώσει (παραπάνω) επειδή έχεις διαβάσει λογοτεχνία.

Το ότι ένα αντικείμενο σου αρέσει, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς με τίποτα άλλο. Επιπλέον σε πολλές περιπτώσεις, το αντικείμενο καθαυτό και η εργασία μετά το πτυχίο είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Μπορεί ένα αντικείμενο να μην σε τραβάει ιδιαίτερα, αλλά το αντίστοιχο επάγγελμα να σου ταιριάζει γάντι.

Είναι πολλές και δύσκολες οι αποφάσεις που πρέπει να πάρετε εσείς που θα βγείτε στην αγορά εργασίας σε 5-10 χρόνια από τώρα. Καμία αμφιβολία ως προς αυτό. Αλλά καλύτερα να ανησυχήσετε τώρα παρά αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα με την Νίνα, και εγώ όταν πήγαινα σχολείο μου άρεσε πιο πολύ το πρώτο πεδίο και για αυτό το διάλεξα, αλλά αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα έκανα κάτι άλλο γιατί ούτε ανήκω σε κάποια οικογένεια πολύ ευκατάστατη και ούτε έχω την πολυτέλεια να πω θα κάτσω άνεργη, αρκεί να κάνω αυτό που θέλω. Όσο και να σου αρέσει κάποιο αντικείμενο, αργά ή γρήγορα θα καταλήξεις να το μισείς όταν θα δεις ότι δεν μπορεί να σου προσφέρει μία αξιοπρεπή δουλειά. Κοιτάξτε και το πέμπτο πεδίο, ψάξτε τα όλα μην πάτε στα τυφλά σε φιλολογίες, ψυχολογίες και νομικές. Και μην υποτιμάτε τα ΤΕΙ, θα το καταλάβετε σε λίγα χρόνια που θα μεγαλώσετε και θα βλέπετε τα πράγματα διαφορετικά.
Και εν τέλει να πω ότι το πόσο υψηλή ή χαμηλή βάση έχει μία σχολή είναι άσχετο από το τι προοπτικές έχει στην αγορά εργασίας. Κάποιοι χαίρονται πχ να περάσουν νομική Αθήνας αλλά όταν βλέπουν ότι δεν κουνιέται φύλλο, λένε τζάμπα οι ατέλειωτες ώρες που σπατάλησα διαβάζοντας. Και αυτό είναι η μεγαλύτερη απογοήτευση, πιστέψτε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν μόνο σχολές απ'το πρώτο πεδίο (Αγγλική Φιλολογία, Ψυχολογία) και δυστυχώς συνειδητοποιώ πως έχετε δίκιο. Ευτυχώς εμένα η οικογένεια μου μπορεί να με στηρίξει οικονομικά τον πρώτο καιρό αλλά δεν θέλω να τους γίνομαι και βάρος. Να το ρισκάρω ή όχι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν μόνο σχολές απ'το πρώτο πεδίο (Αγγλική Φιλολογία, Ψυχολογία) και δυστυχώς συνειδητοποιώ πως έχετε δίκιο. Ευτυχώς εμένα η οικογένεια μου μπορεί να με στηρίξει οικονομικά τον πρώτο καιρό αλλά δεν θέλω να τους γίνομαι και βάρος. Να το ρισκάρω ή όχι; :hmm:
Δεν θα σου πω μην κάνεις αυτό που σου αρέσει αλλά αν θες τη γνώμη μου σκέψου το πολύ καλά και δες τις σχολές, ψάξε τις όλες πριν αποφασίσεις που να πας γιατί είναι μία πολύ σημαντική απόφαση. Αν σου αρέσουν τα αγγλικά σκέψου ότι υπάρχουν και τα ναυτιλιακά, τα τουριστικά και άλλες σχολές που ίσως σε ενδιαφέρουν εξίσου και σου προσφέρουν και μεγαλύτερη ευελιξία στην αγορά εργασίας. Αν το πρώτο πεδίο δεν σας ενθουσιάζει και ιδιαίτερα μείνετε μακριά. Αν το θέλετε τόσο πολύ παλέψτε το αλλά να ξέρετε ότι θα χρειαστεί να μοχθήσετε πολύ περισσότερο από απόφοιτους άλλων, πιο ευέλικτων σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν μόνο σχολές απ'το πρώτο πεδίο (Αγγλική Φιλολογία, Ψυχολογία) και δυστυχώς συνειδητοποιώ πως έχετε δίκιο. Ευτυχώς εμένα η οικογένεια μου μπορεί να με στηρίξει οικονομικά τον πρώτο καιρό αλλά δεν θέλω να τους γίνομαι και βάρος. Να το ρισκάρω ή όχι; :hmm:
Μεταξύ αγγλικής φιλολογίας και ψυχολογίας θα επέλεγα ψυχολογία, αλλά πρόσεξε γιατί η ψυχολογία δεν είναι θεωρητική/φιλολογική σχολή. Έχει μαθηματικά, στατιστική, μεθοδολογία έρευνας και πρακτική άσκηση.

Γνώμη μου είναι αντί να κοιτάς σχολές, κοίτα επαγγέλματα. Ποια επαγγέλματα σου αρέσουν, ποια έχουν πέραση, ποια έχουν κορεστεί και ποια εξελίσσονται. Και αφού επιλέξεις επάγγελμα, μετά κοίτα και τις αντίστοιχες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosemary*

Νεοφερμένος

Η rosemary* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς αν στο ΑΠΘ είναι υποχρεωτικό μάθημα τα γερμανικά;
Γιατί η μαμά μιας κοπέλας που σπουδάζει εκεί έτσι μου είπε, αλλά στο site της σχολής έλεγε ότι είναι επιλογής (βέβαια είχαν να το ανανεώσουν από το 2011-12).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πρώτα επιλέγουμε σχολή και επιστήμη που μας αρέσει και μετά κοιτάμε και την επαγγελματική αποκατάσταση.Αν κάτι άλλωστε σου αρέσει πραγματικά θα το κυνηγήσεις και θα το ψάξεις.Σχολή που δεν σου αρέσει και δεν έχεις τρέλα θα την τελειώσεις με τα χίλια ζόρια και στην δουλειά σου θα είσαι μέτριος και δυστυχής.Χίλιες φορές να έχεις σπουδάσει κάτι που γουστάρεις και ας κάνεις κάτι άλλο στην πορεία,παρά κάτι που δεν σου αρέσει και το κάνεις μια ζωή με το ζόρι.Δυστυχώς στην σημερινή Ελλάδα καμιά σχολή δεν σου ανοίγει τις πόρτες εργασίας διάπλατα με το που πάρεις πτυχίο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top